DSÖ: Covid-19 aşısı yıl sonuna kadar hazır olabilir


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Üç sarhoş taksiye binmiş. Şoför bakmış ki hepsi küfelik. Çalıştırmış motoru ve hemen kontağı kapatmış:
-“Tamam, istediğiniz yere geldik. Borcunuz 100 TL.” demiş.
Birinci sarhoş parayı ödemiş.
İkinci sarhoş teşekkür edip inmiş.
Üçüncü sarhoş Temel’miş. Çakmış tokadı şoförün ensesine. Şoför “Eyvah, anladı mı yoksa?” diye düşünmüş; yine de sormuş:
-“Ne oldu beyefendi?”
Temel öfkeyle bağırmış:
-“Bir dahaki sefere hızına dikkat et. Öldürecektin bizi!..”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“İnsanlar hakkında psikolojik romanlar yazmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey bir çift kedi edinmektir.” demiş #AldousHuxley

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Giysinize sakız mı yapıştı? Sakız, sert ve kırılgan hale gelene kadar üzerine buz koyun veya bir poşete koyup bir süre derin dondurucuda tutun. Ardından bıçakla dikkatlice kazıyın.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Ülkemizin pek çok bölgesinde doyasıya yaşadığımız kar keyfini, pek çoğunun yaşayamadığını biliyor muydunuz? Aslında dünya nüfusunun üçte ikisi yaşamı boyunca kar göremiyor.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İstanbul için dolu uyarısı
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, önümüzdeki günlerde aniden düşeceğini belirten uzmanlar, perşembe ve cuma günü İstanbul'da dolunun etkili olabileceğini söyledi. Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Çamlıca ve Ümraniye çevresinde yaşayan yurttaşlara dikkatli olmaları için uyarıda bulundu.

Yedi ilde bulunan 9 doğal SİT alanının koruma statüsü değiştirildi.
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Bayburt, Bartın, Gümüşhane, Uşak, Yalova, Balıkesir ve Ankara'da bulunan 9 doğal SİT alanının koruma statüsü değiştirilerek 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

Koruma statüsü değiştirilen yerler şöyle:
Bayburt'un Merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan Kızıltepe Uluçayır Fosil 2 Doğal Sit Alanı.

Bartın'ın Ulus ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ulukaya Şelaleleri Doğal Sit Alanı.

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi sınırları içerisinde bulunan Uluköy Çifteköprü Doğal Sit Alanı.

Uşak'ın Ulubeyilçesi sınırları içerisinde bulunan Kemiklitepe Fosil Yatakları Doğal Sit Alanı.

Yalova'nın Altınova ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hersek Lagünü Doğal Sit Alanı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kız Adası Doğal Sit Alanı.

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde bulunan Abacı Peribacaları Doğal Sit Alanı.

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde bulunan Soğuksu Milli Parkı Ağaç Fosilleri Doğal Sit Alanı.

Ankara'nın Çamlıdere ilçesi sınırları içerisinde bulunan Pelitçik Fosil Ormanı Doğal Sit Alanı.

Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik: Artık kanun devleti bile değiliz
Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, hükümetin baro seçimleri ile Türkiye Barolar Birliğine (TBB) gönderilecek delegelerde istediği sonucu alamaması üzerine baro seçimlerinin ertelenmesi kararı aldığını belirterek, “Barolarda belirsizlik yaratılmak” istendiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu iki ayrı karar olduğunu dile getiren Elik, “Bu kararların alınması da çok ilginç. Birinde diyor ki; ‘Baroların genel kurulları ve sivil toplum örgütleri İl Hıfzıssıhha Kurulu raporuna göre seçimleri ertelenir. Hemen ardındaki kararda da siyasi partilerin kongrelerini yapmalarında herhangi bir sakınca yok.’ Anlamı şudur; ‘Biz istediğimizin kongresini yaptırırız. İstediğimizin kongresini yaptırmayız.’ Muhtemelen baro seçimlerinde ve dolayısı ile birlik seçimlerinde istenilen sonucun alınamayacağı gözlemlendi. Bunun için de baro seçimlerini son dakikada bu yöntemle yasaya aykırı bir biçimde ertelediler. Şimdi belirsiz bir süreç vardır. Bu tedbirlerde aralık ayına kadar bir yasak var. Aralık ayına kadar bir faaliyetin olamayacağı belirtiliyor. Ama baronun normal şartlarda yapması gereken faaliyetleri var. Bunlar da kapsam içinde ise barolar ve sivil toplum örgütlerinin yapabileceği hiçbir faaliyet de yapılamaz” diye konuştu.

Seçimlerin ertelenmesinin İstanbul’da kurulan 2 No’lu baronun TBB’ye delege göndermesinin önünü açmak için yapıldığı yönündeki tartışmalarına da değinen Elik, şunları söyledi: “İstanbul’da kurulan 2 No’lu baronun ilk olarak kanunda belirtilen imzaya ulaşıp ulaşmadığını bilmiyoruz. İmzası olanların İstanbul avukatları olup olmadığını, kaçının kamu avukatı ya da başka bir yerden gelip gelmediğini, kanuna karşı bir hile yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Barolar Birliğinin bunu incelemesi gerekirken, kanunda belirtilen hiçbir sürece uyulmadan bir kuruluş gerçekleştirdiler. Muhtemelen istedikleri sayıda yeni baro kurulamadığı için delege sayısında bir sıkıntı yaşandığından bu saikle de hareket etmiş olabilirler. Diğer barolarda da bir belirsizlik yaratıp, ilerde bir kanun değişikliği ile şapkadan bir tavşan çıkarabilirler.”

Çoklu Baro Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen kabul edilmesi, baro seçimlerinin yasaya aykırı olarak ertelenmesi ve yine İstanbul’da 2 Nolu Baronun kuruluş sürecinde yasaya aykırılıkların olmasını değerlendiren Elik, “Türkiye’de şu anda olan biten hukuk devleti bir yana artık kanunlara da uyulmuyor. Bu hukuk güvenirliliğini ortadan kaldırır. Öngörülebilirlik ortadan kalkar. Yürürlükte olan kanunda hiçe sayılarak bunlar yapılmıyorsa artık kanun devleti bile değiliz. Sadece barolar için değil kişiler ve diğer sivil toplum örgütleri için de durum böyledir” dedi.

Elik, “Bizim için süreç devam ediyor. 10-11 Ekim’de kurulumuzu yaparak gerekli girişimleri yapacağız. Eğer ilçe seçim kurulu buna ilişkin sandık kurmasa gerekli tedbirleri almasa, kendileri suç işlemiş olurlar, kanuna aykırı davranmış olurlar. Buna ilişkin de girişimlerimiz olacak” diye ekledi.

Korona haberlerine gelince:
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Covid-19 aşısı yıl sonuna kadar hazır olabilir
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bugün yaptığı açıklamada, herhangi bir detaya girmeden yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı bir aşının yıl sonuna kadar hazır olabileceğini söyledi.
Reuters'in haberine göre, Ghebreyesus, örgütün pandemi üzerine iki günlük yürütme toplantısı sonunda, “Aşılara ihtiyacımız olacak ve bu yılın sonuna kadar bir aşımızın olması umudu var" diye konuştu.
DSÖ'nün COVAX küresel aşı tesisinin üretim hattında 2021 yıl sonuna kadar 2 milyar doz dağıtılması hedeflenen 9 deneysel aşı bulunuyor.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 5 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Sennur Sezer’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Sennur Sezer, 12 Haziran 1943’te Eskişehir’de dünyaya geldi. Asıl adı “Sennur Fatma Çelik” tir. Devlet Demiryolları’nda telgraf sürveyanı İbrahim Sezer ile Müeyyet Mahbube Hanım’ın kızıdır. 1956’da Kasımpaşa Karma Ortaokulu’ndan sonra başladığı İstanbul Kız Lisesi’ndeki öğrenimini 1959’da yarıda bırakarak Taşkızak Tersanesi’nde İkmal ve muhasebe memuru olarak çalışmaya başladı. Bu arada haftalık Büyük Gazete dergisinde röportajları yayımlanan yazar daha sonra Varlık Yayınları’nda düzeltmenlik yaptı. Cumhuriyet ve Vatan gazetelerinde resim sergileri, ressamlar ve yazarlarla ilgili yazılar, tanıtım yazıları yazdı. TRT Radyo oyunları yazan yazar, Arkın Yayınevi'nin ansiklopedilerin de redaktör ve metin yazarı olarak görev yaptı. Yapı Kredi Bankası Sanat Dünyası Dergisi, Asya Ajans gelişim ansiklopedisi ve Görsel Yayınlar da çalıştı. 1984’te Görsel Yayınları’nda metin yazarlığı yaparken emekliye ayrıldı. Serbest yazarlığını Elele dergisi ve Hürriyet gazetesinin Avrupa baskısı için hazırladığı yazılarla sürdüren Sennur Sezer, bir yandan da şiir çalışmalarına devam etti. Daha 16 yaşında işçilere yapılan haksızlıkları görerek sosyalizmi benimseyen Sennur Sezer hakkında 1974’te Cumhuriyet Pazar ekinde yer alan “Toplum Polisine Açık Mektup” şiiriyle ilgili olarak, “güvenlik güçlerine tahkirden” soruşturma açıldı. Dava takipsizlik kararıyla sonuçlandı. Emek Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Sezer, işçilerin, emekçilerin, kadınların her türlü hak arama, grev gibi eylemlerine destek verdi.

Sennur Sezer’in ilk şiiri “Gece Ve…” Temmuz 1958’de Sanat Dünyası’nda yayımlandı. Bazı yapıtlarını Sennur Çelik, Fatma Çelik ve Fatma Abla imzaları ile kaleme aldı. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri Varlık, Yeditepe, Yeni a, Türkiye Yazıları, Beşgen, Elif, Yazko Edebiyat, Yeni Ufuklar, Türk Dili, İnsancıl, Evrensel Kültür, Damar ve Cumhuriyet Kitap ve Sanat Emeği gibi pek çok dergide yer aldı. Başta Evrensel Gazetesi ve Evrensel Kültür olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Sezer’in yayınlanmış çok sayıda kitabı da bulunmaktadır.
Şiirlerinde işçileri, yoksulların geçim sıkıntılarını, acılı annelerin gözyaşlarını ve emeği anlatan Sennur Sezer, toplumcu gerçekçi çizginin 1960 kuşağı temsilcileri arasında yer aldı. Sezer, şiirlerinde özgün bir söyleyiş ve duyarlılıkla toplumsal gerçekliğin birey dünyasına yansımasını dile getirdi. Behçet Necatigil Sennur Sezer için “Sezer on altısını kırk altısında yaşayacaktır. Çünkü bütün şiirler – çiğnenmiş çiçeklere özlemi anlatır” değerlendirmesini yaptı.

Sennur Sezer, radyo ve televizyonlar için programlar hazırladı. TRT’de “Ateşi Çalmak” adlı TV programının içerisinde “Ateşi Çalan Kadınlar” ve “Olsun da Gör” adlı yapımları hazırladı. Şiirlerinden “Ben Mahpusum Abeyim”, “Candarma”, “Arife Türküsü”, “Umut”, S. Gürbüz; “Sabah Türküsü”,  “Özgürlük Türküsü” ve “Umut” ise E. Ataer tarafından bestelendi. Bazı şiirlerini Yunanca, Bulgarca, Almanca, Almanca Türk şiir antolojilerinde ve Hollanda dilinde Dünya Kadın Şiirleri Seçmesinde yer aldı.

1967 yılında arkadaşı yazar Adnan Özyalçıner ile evlendi; iki çocukları oldu.

Türkiye Yazarlar Sendikası’nda genel sekreterlik görevini de üstlenen Sennur Sezer, PEN Yazarlar Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Nazım Hikmet Vakfı Danışma Kurulu ve Dil Derneği üyesiydi.

Sezer, 7 Ekim 2015 Çarşamba günü İstanbul’da hayata veda etti.

ESERLERİ
Şiir Kitapları
Gecekondu (1964)
Yasak (1966)
Direnç (1977)
Sesimi Arıyorum (1982)
Kimlik Kartı (ilk üç kitap, 1983)
Bu Resimde Kimler Var (1986)
Afiş (1991)
Kirlenmiş Kağıtlar (1999)
Bir Annenin Notları (Seçme Şiirler 2002)
Dilsiz Dengbej (2001)
Akşam Haberleri (2006)
İzi Kalsın (2011)

Diğer Eserleri
Keloğlan ile Köse (Masal, Adnan Özyalçıner ile)
Şiir Gündemi (denemeler 1995)
İstanbul'un Taşı-Toprağı Altın (İstanbul folkloru Adnan Özyalçıner ile birlikte) (1995)
Anadolu'dan Öyküler (Adnan Özyalçıner ile birlikte) (1995)
Pencereden Bakan Çocuk (Çocuklara şiirler) (1995)
Türk Safosu Mihri Hatun (Belgesel Anlatı 1997)
Osmanlı'da Fal ve Falnameler (1998)
Ekmek Kavgası / Emek Öyküleri 1 (öykü seçkisi Adnan Özyalçıner ile birlikte) (1998)
Grev Bildirisi / Emek Öyküleri 2 (öykü seçkisi Adnan Özyalçıner ile birlikte) (1998)
Motorize Köleler/Emek Öyküleri 3 (Öykü Seçkisi Adnan Özyalçıner ile birlikte) (1999)
Dokumacının Ölümü /Emek Öyküleri 4 Öykü Seçkisi Adnan Özyalçıner ile birlikte) (1999)
Hasır Ören Padişah (Masal,1999)
Az Masraflı ve Kolay Yemekler (2001)
Nazım, Dünya ve Biz ( inceleme, Şükran Kurdakul ile birlikte2002)
Masal Evi (Adnan Özyalçıner ile birlikte)(2003)
Bir Zamanların İstanbul'u (Adnan Özyalçıner ile birlikte) (2005)
Binbir Gece Masalları (Resimleyen Mustafa Delioğlu) (2006)
Şahmaran (halk öyküsü 2007)
'68'in Edebiyatı, Edebiyatın 68'i (inceleme ve seçki, 2008)
Öyküleriyle İstanbul Anıtları (2 Cilt, Adnan Özyalçıner ile,2010)

Ödülleri
1980 Kadınların Sesi Dergisi’nin 8 Mart Ödülü (Kadınlara yönelik yazıları ve şiirleri için)
1987 Halil Kocagöz Şiir Ödülü (Bu Resimde Kimler Var ile)
1990 Sıtkı Dost Çocuk Edebiyatı Ödülü (Keloğlan İle Köse ile)
1998 Pir Sultan Abdal Dernekleri Edebiyat Ödülü (Şiiri alanlara taşıdığı için)
2000 Oğuzkaan Koleji Şiir Ustaları Ödülü
2000 Yunus Nadi Şiir Ödülü (Kirlenmiş Kağıtlar ile)
2009 (Ş.Avni Ölez Şiir Emeği Ödülü)
2012 PEN Türkiye Şiir Ödülü

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

HERGELE ŞİİRLER

Sen ki övünürsün kadınlara egemenliğinle
Söyle
Nedir eldeğmemişlik ve ne zaman biter
Ve neden daha kolay bir fahişeyi şaşırtmak
Yaşlı bir bakireyi hoşnut etmekten
Söyle
Nasıl altedilir eldeğmemişlik
O ulaşılmaz noktada
Yeniden yeniden ürerken

Sen ki övünürsün
Gövden ve sertliğinle
Bir bulutu elegeçirdin mi
Ve gökkuşağını doladın mı beline...
Söyle
Bir kızı nasıl ayırırsın bir anadan
Göğüslerine dokunmadan

Gövdenden kurtulmaktır sevişmek
Düşlerinden sıyrılmak
Yeni bir etle kuşanmak yaşamayı
Ellerini kamaştırır etin
Eğilirsin
Ve bezgin boşalırsın yatağına
Kendine kapalı ırmak

Sen ki övünürsün kadınlara egemenliğinle
Usanmadın mı sarılmaktan gölgene
Söyle.

II
Yanılıyorsunuz sayın şair yanılıyorsunuz
Söz konusu kadınlar olduğunda
Diyelim çok seviyorsunuz, seviliyorsunuz
Sevdalısınız hatta
Yine de tanımıyorsunuz sevdalınızı
- Sizin bildiğiniz bir içbaygınlığı
Sevda değil diyebilirim de
Neyse... -
Bilmiyorsunuz çünkü
Nedir ormanla benzeştiren
Ve ayıran bir kadını

Haklısınız
Adımlayıp yıllar yılı bir sokağı
Taşlarını bilmemek olası
Ama bir kadın
Nasıl çağrıştırır sokakları

Yaklaştıkça uzaklaşan
O koku, renk
Ve gökyüzünü yitirmiş gibi
Başdönmesi
Girdikçe içine, daldıkça, derinleştikçe
Ya da kendine çektikçe
Aldığını kendi kılan
Orman nasıl ayrılır bir kadından

Severken öldürmek kuşkusu
Ve anasını kıskanmak tüm dünyadan
Yüreğinize çarpan
Ah bir kadından doğmasaydınız keşke...
Söyleyin nasıl ayırırsınız bir taşı öteki çakıldan

#SennurSezer


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Şile’nin Kurtuluş Günü:
7 Ekim 1922 tarihi İstanbul’un Şile ilçesinin İngiliz işgalinden kurtulduğu tarihtir. Şile ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Uzay Haftası (World Space Week) 4-10 Ekim
“Dünya Uzay Haftası”, her yıl 4-10 Ekim tarihlerinde kutlanan haftadır. 1999'da Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Uzay Haftası, insanlığın uzaya doğru açılmasında dönüm noktası olan iki olaya işaret etmektedir. 4 Ekim 1957’ de Sputnik-1’in gönderilmesi, 10 Ekim 1967’de Dış Uzay Anlaşması’nın imzalanması olayları dolayısıyla kabul edilen Dünya Uzay Haftası kutlamalarında ülkeler çeşitli etkinlikler gerçekleştirir. Resim, şiir, kompozisyon yarışmaları, planetaryum gösterileri, gözlemler ve seminerler yapılarak,  insanları uzay seyahatlerinin başlangıcı ve önemi konusunda bilinçlendirmek, çocuklara astronomi ve uzay bilimi hakkında farkındalık sağlamak, uzay çalışmaları için teşvikte bulunmak hedef alınır.

Türkiye’de de yer yer bu etkinliklerle bilikte kutlamalar gerçekleştirilir. Hatta, 2007 yılı Dünya Uzay Haftası’nda BM tarafından yayınlanan bildirgede, yaptırılan etkinlikler kapsamında en fazla etkinlik organize eden Türksat A.Ş ikinci seçilmiştir. Türkiye dahil birçok ülkenin üyeliğinin bulunduğu Dünya Uzay Haftası Platformu bu konuda bilgi  verir ve yönlendirme yapar. Dünya’nın dört bir yanından,  Dünya Uzay Haftası kapsamında etkinlik yapacak olan kurum ve kuruluşlar yapacakları kutlama etkinliklerini içerikleriyle birlikte platforma kayıt ederler.

Her yıl kutlama bazında ortak bir tema belirlenir. Örneğin; 2007 yılı Dünya Uzay Haftası kutlamalarının teması “Uzay’da 50’nci Yıl“, 2019 yılı teması; “Tümüyle Yeni Dünya” olarak belirlenmişti. 2020 yılı için belirlenen tema; “Satellites Improve Life” yani “Uydular Hayatı İyileştirir“.

Yeni dünyalarla tez zamanda yolumuzun kesişmesi umuduyla “Dünya Uzay Haftası” kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

7 Ekim 1337 - İngiltere kralı III. Edward'ın Fransa tahtında hak iddia etmesiyle 116 yıl sürecek Yüz Yıl Savaşları başladı.
7 Ekim 1571 - Osmanlı, Haçlı donanmasına karşı İnebahtı Deniz Savaşında yenilerek yükselme döneminde ilk savaş kaybını yaşadı.
7 Ekim 1737 - Yüksekliği 13 metreyi bulan dalgalar, Bengal'de (Hindistan) 300.000 kişinin ölümüne yol açtı.
7 Ekim 1769 - İngiliz kâşif Kaptan Cook Yeni Zelanda'yı keşfetti.
7 Ekim 1806 - Karbon kağıdının patenti Birleşik Krallık'ta alındı.
7 Ekim 1826 - Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk demiryolu hattı Massachusetts'te hizmete girdi.
7 Ekim 1879 - Alman İmparatorluğu ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu arasında İkili İttifak kuruldu.
7 Ekim 1897 - Rusya'daki komünist Yahudi işçilerin derneği Bund kuruldu.
7 Ekim 1913 - Amerikalı iş adamı Henry Ford, üretimde yürüyen bant tekniğini kullanmaya başladı.
7 Ekim 1919 - Faaliyetini sürdüren en eski havayolu şirketi KLM Hollanda'da kuruldu.
7 Ekim 1920 - T.C. Resmî Gazete kuruldu.
7 Ekim 1922 - Şile'nin (İstanbul) İngiliz işgalinden kurtuluşu.
7 Ekim 1926 - İtalya'da Mussolini önderliğindeki Faşist Parti Devlet Partisi olduğunu açıkladı; her türlü muhalefet yasaklandı.
7 Ekim 1928 - İstanbul'da tramvay işçileri greve başladı. Grev 8 gün sürdü.
7 Ekim 1940 - Nazi Almanyası, Romanya'yı işgal etti.
7 Ekim 1949 - Demokratik Almanya Cumhuriyeti kuruldu.
7 Ekim 1950 - Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Tibet'e girdi
7 Ekim 1952 - Barkodun patenti alındı.
7 Ekim 1954 - Türkiye Komünist Partisi davası sonuçlandı. 131 sanık, 1 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
7 Ekim 1954 - Suna Kan, Cenevre'de yapılan uluslararası keman yarışmasında birinci oldu.
7 Ekim 1959 - Sovyet uzay roketi Luna-3, Ayın görünmeyen yüzünün ilk fotoğraflarını çekti.
7 Ekim 1960 - Nijerya, Birleşmiş Milletler'e üye oldu.
7 Ekim 1962 - Diyarbakır'ın Suriçi mevkii "müze bölge" ilan edildi.
7 Ekim 1963 - Flora kasırgası Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'ni vurdu; 7190 kişi öldü.
7 Ekim 1966 - 100 bini aşkın kişinin katıldığı bir anketin ardından, ilk Türk otomobiline “Anadol” adı verildi.
7 Ekim 1967 - Nijerya'da Biafra iç Savaşında Federal Kuvvetler tarafından Asaba Katliamı gerçekleşti.
7 Ekim 1970 - Richard Nixon, Vietnam Savaşı'na son verecek beş maddelik barış önerisini açıkladı.
7 Ekim 1971 - Umman, Birleşmiş Milletler'e üye oldu.
7 Ekim 1971 - Michael Jackson, henüz 13 yaşındayken ilk teklisini( "Got to Be There" ) çıkardı.
7 Ekim 1977 - SSCB'nin 3. Anayasası ilan edildi.
7 Ekim 1980 - Sol görüşlü Necdet Adalı ile sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu'nun idamıyla 12 Eylül Darbesi sonrası gerçekleşen 50 infazın ilki gerçekleşmiş oldu.
7 Ekim 1982 - Toplamda 7485 kez sahne alacak Cats müzikali Broadway'de prömiyerini yaptı.
7 Ekim 1985 - “Achille Lauro” adlı yolcu gemisi Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üyesi militanlarca kaçırıldı.
7 Ekim 1987 - Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Türkiye İşçi Partisi (TİP birleşerek Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) adını aldı.
7 Ekim 1989 - 26. Altın Portakal Film Festivali'nde "Uçurtmayı Vurmasınlar" filmi 5 dalda ödül aldı.
7 Ekim 1991 - Türkiye'nin Atina Büyük Elçiliği basın ataşesi yardımcısı Çetin Görgü öldürüldü. Saldırıyı 17 Kasım Örgütü üstlendi.
7 Ekim 1993 - Toni Morrison, Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.
7 Ekim 1993 - Yusuf Bozkurt Özal liderliğinde, Yeni Parti adında siyasi bir parti kuruldu.
7 Ekim 2001 - 11 Eylül saldırılarına yanıt olarak ABD, Terörizmle Savaş ilan etti ve Afganistan’ı bombalamaya başladı.
7 Ekim 2002 - Nobel Tıp Ödülü'nü, İngiliz bilim insanları Sydney Brenner ve John E. Sulston ile Amerikalı H. Robert Horvitz paylaştı.
7 Ekim 2002 - İsrail birliklerinin Gazze'de Han Yunus'a düzenlediği saldırıda 14 Filistin'li öldü, 110 kişi yaralandı.
7 Ekim 2003 - Sinema oyuncusu Arnold Schwarzenegger, Kaliforniya valisi seçildi.
7 Ekim 2012 - Hugo Chavez, Venezuela Devlet Başkanlığı seçimlerini ölümünden önce son kez kazandı.
7 Ekim 2015 - Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülünü kazanan ilk Türk oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

7 Ekim 1471 - I. Frederick, Danimarka kralı (ö. 1533)
7 Ekim 1728 - Caesar Rodney, Amerikalı politikacı ve hukukçu (ö. 1784)
7 Ekim 1809 - Gaspare Fossati, İtalyan mimar (ö. 1883)
7 Ekim 1810 - Fritz Reuter, Alman romancı (ö. 1874)
7 Ekim 1841 - I. Nikola, Sırp Kralı (ö. 1921)
7 Ekim 1885 - Niels Bohr, Danimarkalı nükleer fizikçi ve Atom bombasının mucitlerinden (ö. 1962)
7 Ekim 1897 - Elijah Muhammed, ABD'de İslam Ümmeti olarak da bilinen Amerikan İslam Misyonu adlı Siyah hareketin önderi (ö. 1975)
7 Ekim 1900 - Heinrich Himmler, Alman politikacı ve SS lideri (ö. 1945)
7 Ekim 1917 - June Allyson, Amerikalı aktris (ö. 2006)
7 Ekim 1921 - Red Adams, Amerikalı beyzbolcu (ö. 2017)
7 Ekim 1922 - Martha Stewart, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
7 Ekim 1923 - Jean-Paul Riopelle, Kanadalı ressam (ö. 2002)
7 Ekim 1927 - R. D. Laing, İskoç psikiyatrist (ö. 1989)
7 Ekim 1928 - Lorna Wing, İngiliz psikiyatr ve fizikçi (ö. 2014)
7 Ekim 1931 - Desmond Tutu, Güney Afrikalı rahip ve Nobel Barış Ödülü sahibi.
7 Ekim 1934 - Ulrike Meinhof, Alman devrimci (ö. 1976)
7 Ekim 1940 - Nevzat Kösoğlu, Siyasetçi ve yazar (ö. 2013)
7 Ekim 1950 - Doğan Hakyemez, Eski millî basketbolcu ve basketbol menajeri (ö. 2018)
7 Ekim 1952 - Vladimir Putin, Rusya Devlet Başkanı.
7 Ekim 1953 - Tico Torres, Amerikalı müzisyen, Bon Jovi’nin bateristi ve perküsyoncusu.
7 Ekim 1955 - Yo-Yo Ma, Fransız ve Amerikan çellist ve söz yazarı.
7 Ekim 1964 - Yavuz Bingöl, Müzisyen, türkücü, sinema ve dizi oyuncusu.
7 Ekim 1967 - Toni Braxton, Amerikalı şarkıcı.
7 Ekim 1968 - Thom Yorke, İngiliz müzisyen.
7 Ekim 1974 - Bertuğ Cemil, Şarkıcı.
7 Ekim 1974 - Charlotte Perrelli, İsveçli şarkıcı ve oyuncu.
7 Ekim 1986 - Holland Roden, Amerikan oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

7 Ekim 858 - Montoku, Japonya'nın 55. İmparatoru (d. 826)
7 Ekim 1571 - Müezzinzade Ali Paşa, Osmanlı denizci ve Kaptan-ı Derya
7 Ekim 1849 - Edgar Allan Poe, Amerikalı yazar ve şair (d. 1809)
7 Ekim 1894 - Oliver Wendell Holmes, Amerikalı yazar (d. 1809)
7 Ekim 1896 - John Langdon Down, İngiliz doktor (d. 1828)
7 Ekim 1911 - John Hughlings Jackson, İngiliz nörolog (d. 1835)
7 Ekim 1925 - Christy Mathewson, Amerikalı beyzbolcu (d. 1880)
7 Ekim 1926 - Emil Kraepelin, Alman psikiyatrist (d. 1856)
7 Ekim 1944 - Helmut Lent, Nazi Almanyası'nda Luftwaffe'ın As Pilotu (gece avcısı olarak bilinen) (d. 1918)
7 Ekim 1959 - Mario Lanza, Amerikalı tenor (d. 1921)
7 Ekim 1980 - Necdet Adalı, 12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk devrimci (d.1958)
7 Ekim 1980 - Mustafa Pehlivanoğlu,12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk ülkücü (d. 1958)
7 Ekim 1985 - Cemal Reşit Rey, Besteci, piyanist ve opera şefi (d. 1904)
7 Ekim 1992 - Tevfik Esenç, Abhaz-Adige dillerinden biri olan Ubıhça'yı son konuşan kişi (d. 1904)
7 Ekim 1993 - Wolfgang Paul, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1913)
7 Ekim 2001 - Roger Gaudry, Kanadalı bilim insanı (d. 1913)
7 Ekim 2003 - Aysel Tanju, Sinema oyuncusu (d. 1939)
7 Ekim 2004 - İsmet Ay, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1924)
7 Ekim 2006 - Anna Politkovskaya, Rus gazeteci (d. 1958)
7 Ekim 2011 - Ramiz Alia, Arnavutluk Devlet Başkanı (d. 1925)
7 Ekim 2015 - Sennur Sezer, Şair ve yazar (d. 1943)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?