O Başhekim Yardımcısı görevden alındı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Köyün imamı vaazlarında sık sık içki, kumar ve sigaranın kötülüklerinden söz edermiş. Bir gün cemaat cami çıkışı kapıda imamın yolunu kesmişler.
-“Hocam, siz sık sık içki, sigara, kumarın kötülüklerinden söz ediyorsunuz. Ama içki sizin oğlanda, kumar sizin oğlanda, sigara sizin oğlanda!.. Bizim oğlanları da sizin oğlan ayartıyor. Sizin oğlanı vazgeçirseniz iyi olacak.”
Hoca eve gitmiş,oğlunu karşısına almış, olanları bir bir anlatmış:
-“Oğlum, gel vazgeç. Yoksa ya başka yere tayin isteyeceğim, ya da görevi bırakacağım.
Oğlu dikkatle dinlemiş:
-“Haklısın babacığım. Yalnız bir şartım var. Bu akşam birlikte içelim, sonra içkiyi bir daha dilime değdirmeyeceğim, sigarayı bırakacağım, kumara da tövbe edeceğim.”
İmam düşünmüş, taşınmış, ne yapsın, kabul etmek zorunda kalmış. Akşam oğlan mangalı yakmış. Üç beş pirzola, üç beş köfte atmış mangala. Kavun kesmiş, iyisinden beyaz peynir, yetmişlik boğma rakıyla masayı donatmış. İmam bir tövbe estağfurullah çekmiş ve oğluna eşlik etmiş. Gece yarısına doğru içkiler, mezeler bitmiş. Oğlan masayı toplarken:
-“Teşekkür ederim babacığım, beni kırmadın. Ben de sözümde duracağım, seni mahçup etmeyeceğim.” demiş
İmam keyfi yerinde oğluna dönmüş ve şöyle demiş:
_”Bak oğlum!.. Kumarı bırak. Sigarayı bırak. Ama rakı için acele etme. Şu kavun mevsimi geçiversin.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bir kedi sizin dostunuz olur, ama köleniz asla.” demiş #TheophilleGautier

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Ağzı dar şişe ve kavanozları temizlemek zor mu geliyor? İçine biraz deterjan, biraz su ve bir kaşık pirinç koyup çalkalayın. Tertemiz olur.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İneklerin üst ön kısımda asla dişi olmaz; arka kısımda dişleri vardır. İneklerin yeme şekillerine dikkat ettiğiniz zaman, başlarını öne ve yukarı doğru kaldırdığını görürsünüz. Bunun nedeni otları alt çenelerindeki dişlerle koparabilmek içindir.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Facebook Türkiye'ye temsilci atamamaya karar verdi!
Sosyal medya yasası yürürlüğe girse de, tartışmaların arkası kesilmek bilmedi. Sosyal medya devlerinin temsilcilik açma zorunluluğuna nasıl yaklaşacağı merak edilirken, ilk karar Facebook'tan geldi. Siber güvenlik uzmanı Yaman Akdeniz, bünyesinde Instagram ve Whatsapp'ı da barındıran Facebook'un Türkiye'ye temsilcilik açmama kararı verdiğini duyurdu. Facebook'un verdiği bu kararın diğer sosyal medya şirketlerini nasıl etkileyeceği tartışılırken, hükûmetten henüz bir açıklama yapılmadı.

Sosyal medya yasasına göre, temsilci bildirmeyen sosyal medya devlerine önce idari para cezası, sonra reklam yasağı ve erişimin yavaşlatılması tedbiri uygulanacak.

GATA'nın başhekim yardımcısı Ali Edizer görevden alındı
Eski adıyla GATA, yeni adıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başhekim yardımcısı olarak görev yapan Dr. Ali Edizer'in çok eşliliği savunan ve Medeni Kanun'un kaldırılmasını isteyen açıklamaları sosyal medyada tepkilere yol açtı. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından hakkında inceleme başlatılan Edizer, sözleşmesi feshedilerek görevinden alındı.

Tarikatçı doktor Edizer'in açıklamalarına "Tüm kurumları tarikat karanlığında çürüttüler. Yobazın karanlığını yeneceğiz" sözleriyle tepki gösteren SOL Parti, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin başhekim yardımcılığı görevini yürüten ve Menzilci olduğu iddia edilen Dr. Ali Edizer, medeni kanunu hedef aldı. AKP iktidarı tüm kurumları tarikat karanlığına teslim ederek çürüttü. Gericiliği, tarikat karanlığını yeneceğiz" dedi.

Görevden alınmasının ardından Twitter hesabından paylaşım yapan Edizer, Sağlık bakanı Fahrettin Koca'yı etiketleyerek "Aldım, kabul ettim Sayın Bakanım. Başım üstüne" dedi.

Korona haberlerine gelince:

Erdoğan’dan yüz yüze eğitim açıklaması
Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının en kritik konularından biri Bilim Kurulu tarafından eğitime başlanılması önerilen 2, 8 ve 12. sınıfların durumu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, anaokulu ve 1. sınıfların okula başlamasıyla birlikte aldıkları tedbirlerle ilgili bir sunum yaptı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

* Eğitimde daha önce okul öncesi ve 1. sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı bir şekilde başlatmıştık. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık.

* 2, 3 ve 4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar neticesinde başlatıyoruz.

* Bunlara ilave olarak ortaokul 8 ve lise 12. sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek. Uygun bulunan köy okullarında da yüz yüze eğitimde herhangi bir engel görülmemiştir.

 
Beyaz Saray Sözcüsü de Corona pozitif çıktı
Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, paylaştığı Twitter mesajında, Pazartesi sabahı Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı. Perşembe gününden bu yana her gün Corona testi yaptıran ve şimdiye kadar hep negatif sonuç aldığını, şu andaysa hiçbir hastalık belirtisi göstermediğini söyleyen McEnany, Perşembe günkü Beyaz Saray basın brifinginden önce Başkan Trump'ın danışmanı Hope Hicks'in Corona testinin pozitif sonuç verdiğine ilişkin hiçbir bilgisi olmadığını kaydetti. Kendisini "öncelikli çalışan" olarak niteleyen ve bu süreçte Amerikan halkına gereken bilgileri ulaştırmak için gayretle çalıştığını belirten McEnany, derhal karantina sürecine başlayacağını söyledi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 5 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 97. doğum günü olan Yaşar Kemal’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Yaşar Kemal 6 Ekim 1923 tarihinde, Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olarak Adana'nın o dönemde ilçesi olan Osmaniye'nin Hemite (o zamanki adı: Gökçeli ya da Göğceli; bugünkü adı: Gökçedam) köyünde doğdu. Asıl adı Kemal Sadık Göğçeli’dir. Yazarın doğum tarihi hakkında çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler mevcuttur. Doğum tarihinin nüfus cüzdanında 1926 yazdığını söyleyen Yaşar Kemal, nüfus cüzdanını ilkokulu bitirdikten sonra aldığını, kendi hesaplarına göre doğum tarihinin 1923 olduğunu ifade etmiştir. Bu tarihin de hatalı olabileceğini belirten yazar, köylülerin yayladan döndüklerinde doğduğunu, bunun da Ekim ayına denk geldiğini söylemiştir. Kendi anlatımına göre bir Türkmen köyünde tek Kürt ailenin çocuğu olarak doğup büyüyen Yaşar Kemal, evde Kürtçe, köyde ise Türkçe konuşurdu. Üç buçuk yaşlarında iken bir kurban kesimi sırasında halasının kocasının elindeki bıçağın kayarak gözüne saplanması sonucu sağ gözü kör oldu. Dört buçuk yaşındayken, babası camide namaz kıldığı sırada Van'dan göç ederken ölümden kurtarıp besleyip büyüttüğü Yusuf adındaki oğulluğu tarafından öldürüldü. Bu olaydan sonra on iki yaşına kadar kekemeliğe tutuldu. Babasının öldürülmesinden sonra annesi Nigâr Hanım, yazarın amcası Tahir Efendi ile evlendi. Babası varlıklı biriyken ölümü sonrası köyün en fakir ailelerinden oldular. Sekiz yaşındayken köye gelen çerçinin köy kadınlarının borcunu bir deftere yazdığını gördü ve yazılanın yazı olduğunu öğrendi. Dokuz yaşındayken Adana'nın Burhanlı köyündeki ilkokula giderek üç ayda okuma ve yazmayı öğrendi. Ortaokul ikinci sınıftayken sınavla Türk Maarif Cemiyeti'nde yatılı olarak okumaya başladı, fakat üç ayı bulan devamsızlığından ötürü yatılı okuma hakkını kaybetti. Son sınıftayken okuldan tasdikname ile ayrılarak çeşitli işlerde çalıştı. Kuzucuoğlu Pamuk Üretme Çiftliği'nde ırgat kâtipliği (1941), Adana Halkevi Ramazanoğlu kitaplığında memurluk (1942), Zirai Mücadele'de ırgatbaşlığı, daha sonra Kadirli'nin Bahçe köyünde öğretmen vekilliği (1941-42), pamuk tarlalarında, batozlarda ırgatlık, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük yaptı.

Sanat çalışmalarına ilkokul öncesi şiirle başladığını söyler. İlkokula başladığında yaşlı halk şairleriyle atışıyordu. Annesi ilk zamanlar şiir okumasına karşı çıktı. Daha sonraları babasının koruyucusu olan Zalanınoğlu adındaki eşkıyanın öldürüldüğünü duyan Yaşar Kemal’in sabahlara kadar yaktığı ağıtı dinleyip beğenince karşı çıkmaktan vazgeçti. Yaşar Kemal artık annesini de yenmiş ve bir halk aşığı olma yolunda hiçbir engel kalmamıştır. On altı yaşındayken 1939'da ilk şiiri "Seyhan", “Görüşler” adlı Adana halkevleri dergisinde yayımlandı. Ortaokuldan ayrıldıktan sonra folklor derlemelerine başladı ve 1940-1941 yılları arasında Çukurova ile Toroslardan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı olan “Ağıtlar” Adana Halkevi tarafından 1943 yılında yayımlandı. 1944 yılında ilk hikâyesi “Pis Hikâye'”yi yayımladı. Bu hikayeyi Kayseri'de askerlik yaparken yazmıştı. 1940'larda Adana'da çıkan Çığ dergisi çevresinde Pertev Naili Boratav, Nurullah Ataç, Güzin Dino gibi isimlerle tanıştı. Özellikle ressam Abidin Dino'nun ağabeyi Arif Dino'yla kurduğu yakınlık onun düşün ve yazın dünyasının gelişimini önemli bir ölçüde etkilemiştir. Bebek, Dükkâncı, Memet ile Memet öyküleri 1950'lerde yayımlandı.

Kemal Sadık Göğceli adı ile çeşitli yayımlarda yazarken “Yaşar Kemal” adını Cumhuriyet gazetesine girince kullanmaya başladı. 1951-1963 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde fıkra ve röportaj yazarı olarak çalıştı. 1952 yılında yayımlanan ilk öykü kitabı olan Sarı Sıcak'ta da yer alan “Bebek” öyküsü burada tefrika edildi. 1947'de İnce Memed'i yazdı, fakat yarım bıraktı ve 1953-54’te bitirdi. Romanı yazma nedeninin eşkiya olan amcasının oğlunun dağda vurulması olduğunu bir söyleşisinde belirtti.

Yaşar Kemal'in dünyada ilk kez yayımlanan eseri “Bebek” öyküsüdür. Bu öykü önce Fransızcaya, sonra İngilizceye, İtalyancaya, Rusçaya, Romenceye ve diğer dillere çevrildi.

Yaşar Kemal'in edebi çalışmalarında halka dönük bir düşünce hakim oldu ve bunu, bir yerde politik düşünce ile birleştirerek yürüttü. Yapıtlarında insan değerlerinden kopmamaya çalıştı. Yaşar Kemal, siyasi görüşü ile sanatının paralel olduğunu, "halk ve doğa"ya inandığını, sanatının proletaryanın çıkarlarının emrinde olduğunu dile getirmiştir.

Yaşar Kemal hem Dünya edebiyatından, hem de Türk edebiyatından etkilenmiştir. Beşinci sınıftayken Alphonse Daudet'nin Le Petit Chose kitabı yazarın okuduğu ilk romandır. Daha sonra Kerem ile Aslı'yı okur. On yedi yaşındayken okuduğu Don Kişot yazarı etkileyen ilk kitaptır. Abidin Dino'dan alıp okuduğu Sait Faik Abasıyanık'ın Medarı Maişet Motoru'na "hayran" kalmıştır. On yedi yıl boyunca roman, sanat, sosyalizm tartıştığı Arif Dino ile şiir, edebiyat, resim konuştuğu Abidin Dino yazarı etkilemişlerdir. Dilde ise Karacaoğlan'ın etkisinde "çok" kaldığını belirtmiştir. Alexandre Dumas'nın Kamelyalı Kadın'ını defalarca okumuş ve romanın sürükleyici olmasını kendi romanlarında temel ilke haline getirdiğini belirtmiştir. Bunların dışında Balzac, Dostoyevski, Gogol, Çehov, Köroğlu etkilendiği diğer yazar ve şairlerdir. Yazar, yazmaya başlamadan önce dilini canlı tutabilmek için Türk edebiyatından Nâzım Hikmet'i okumuştur.

İnce Memed I, Ağrıdağı Efsanesi, İnce Memed II, Kuşlar da Gitti, İnce Memed III eserleri yazarın en çok satan ilk beş kitabıdır. D&R'ın yüz kırk altı mağazası ve internet satışları baz alınarak belirlenen verilere göre yazarın ölümünden sonraki hafta kitap satışları %417 arttı. İnce Memed, Hürriyet Pazar tarafından oluşturulan yüz kişilik jüri tarafından belirlenen "Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı" listesinde bir numara seçildi.

17 yaşından ölümüne değin sosyalist politikanın içinde yer aldı. 1950'de komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanıp Kozan Cezaevi'nde bir sene boyunca tutuldu ve 1951 yılında serbest bırakıldı. 1961 Anayasası'ndan sonra kurulan Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) 1962'de katıldı. Emekçi sınıfının tamamen yönetime gelmesini isteyen Kemal TİP’de sekiz yıl çalıştı ve partinin yöneticilerinden birisi oldu.

4 Şubat 1974'te yetmiş şair ve yazarın ilk toplantısıyla “Türkiye Yazarlar Sendikası” kuruldu ve Yaşar Kemal, ilk toplantı sonucu "Kuruluş Kurulu" içinde yer aldı. Ayrıca genel kurulda Yaşar Kemal sendikanın genel başkanlığına getirildi. 1950'de Halide Edip Adıvar'ın öncülüğünde “Türk PEN Kulübü” kuruldu fakat kulüp 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonrası kapandı. 1989'da Yaşar Kemal'in öncülüğünde tekrar açıldı. Kemal, bu dönemde kulübün başkanlığına getirildi.

Ocak 1995'te Alman Der Spiegel dergisinde Türkiye'de devletin Kürtlere yönelik yıllardır süren baskı politikasını, o günlerde tüm şiddetiyle süren savaşı anlatan "Yalanlar Seferi" başlıklı bir makalesi yayınlandı. Terörle Mücadele Yasası'na göre "bölücülük propagandası" yapmakla suçlanan Kemal'e Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) dava açıldı. Kemal aslında makaleyi “Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye” başlıklı derleme kitap için yazmıştı. Kitap Şubat 1997'de yayımlandı ve raflara çıkışının ikinci gününde toplatıldı. 23 Ocak 1995'te yapılan ilk duruşmada aralarında Demirtaş Ceyhun, Erdal Öz, Adalet Ağaoğlu'nun bulunduğu yüzlerce kişi Yaşar Kemal'e destek vermek için mahkemeye gitti. Yazar, 2 Aralık 1995'te beraat etti. Aynı yıl Index on Censorship dergisinde "The dark cloud over Turkey" (tr. Türkiye Üzerinde Kara Bulutlar) yazısı yayımlandı ve yazı “Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye” kitabı içinde yer aldı. Bu yazısından ötürü 7 Mart 1996'da Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesine dayanılarak yargılandı ve yayıncıya 3 milyon 491 bin 666 TL para, Yaşar Kemal’e ise bir yıl sekiz ay hapis ile para cezası verildi ve ceza ertelendi. Makalenin halkı kin ve nefrete teşvik ettiği ileri sürülen karar 18 Ekim 1996'da da Yargıtay tarafından onandı. Bunun üzerine C.S.Y. Yayınevi, kitabın toplatılmasıyla düşünce ve ifade özgürlüğünü garanti altına alan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 10. maddesinin ihlal edildiğini belirterek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'e (AİHM) başvurdu. Yaşar Kemal de kendi başvurusunda Türkiye'nin 10. maddenin yanında toplatma kararını mahkemeden önce almakla suçsuzluk ilkesini bozduğunu belirtti. Bu nedenle AİHS'nin 6 ve kanunsuz cezalandırmayı yasaklayan 7. maddelerinin de ihlal edildiğini vurguladı. Sözleşmenin 6 ve 7. maddelerine aykırılık iddialarını reddeden mahkeme, maddi tazminata yer olmadığını, 10. maddesinin ihlal edildiğine dair tespitin, yazarın manevi zararını gidermeye yeteceğine karar verdi.

1952–2001 yılları arasında Thilda Serrero ile evli kalmış, 2002 yılında Ayşe Semiha Baban ile 2. evliliğini yapmıştır. 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede vefat etti. Cenazesi 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

ÖDÜLLERİ VE BAŞARILARI:
Yaşar Kemal, Türkiye'den aldığı birçok ödülün yanı sıra Uluslararası Cino del Duca ödülü, Légion d'Honneur nişanı, Commandeur payesi, Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı, Premi Internacional Catalunya, Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d'Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü'nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurt dışında beşi Türkiye'de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi almıştır. 1973'te Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi. Nobel'e aday gösterilen ilk Türk olan Kemal, verdiği bir röportajda "Ölene kadar da aday olacağım." demiştir.

ESERLERİ:
Öykü
Sarı Sıcak, 1952
Bütün Hikâyeler, 1975.

Roman
İnce Memed, I. Cilt, 1955
Teneke, 1955
Orta Direk, 1960
Yer Demir Gök Bakır, 1963
Ölmez Otu, 1968
İnce Memed, 1969
Akçasazın Ağaları / Demirciler Çarşısı Cinayeti, 1974
Akçasazın Ağaları / Yusufcuk Yusuf, 1975
Yılanı Öldürseler, 1976
Al Gözüm Seyreyle Salih, 1976
Kuşlar da Gitti, (uzun öykü) 1978
Deniz Küstü, 1978
Yağmurcuk Kuşu / Kimsecik, 1980
Hüyükteki Nar Ağacı, 1982
İnce Memed, III. Cilt, 1984
Kale Kapısı / Kimsecik II, 1985
İnce Memed, IV. Cilt, 1987
Kanın Sesi / Kimsecik III, 1991
Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana / Bir Ada Hikayesi I, 1997
Karıncanın Su İçtiği / Bir Ada Hikayesi II, 2002
Tanyeri Horozları / Bir Ada Hikayesi III, 2002
Çıplak Deniz Çıplak Ada / Bir Ada Hikayesi IV, 2012
Tek Kanatlı Bir Kuş, 2013.

Çocuk Romanı
Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, 1977.

Çeviri
Ayışığı Kuyumcuları (A. Vidalie; Thilda Kemal ile), 1977.

Röportaj
Yanan Ormanlarda 50 Gün, 1955
Çukurova Yana Yana, 1955
Peri Bacaları, 1957
Bu Diyar Baştan Başa, 1971
Bir Bulut Kaynıyor, 1974
Allahın Askerleri, 1978
Röportaj Yazarlığında 60 Yıl, 2011
Çocuklar İnsandır, 2013.

Deneme-Derleme
Ağıtlar, 1943
Taş Çatlasa, 1961
Baldaki Tuz, (1959-74 gazete yazıları) 1974
Gökyüzü Mavi Kaldı, (halk edebiyatından seçmeler, S. Eyüboğlu ile)
Ağacın Çürüğü: Yazılar - Konuşmalar, (der. Alpay Kabacalı) 1980
Yayımlanmamış 10 Ağıt, 1985
Sarı Defterdekiler: Folklor Derlemeleri, (haz. Alpay Kabacalı) 1997
Ustadır Arı, 1995
Zulmün Artsın, 1995
Binbir Çiçekli Bahçe, 2009.

Destansı roman
Üç Anadolu Efsanesi, 1967
Ağrıdağı Efsanesi, 1970
Binboğalar Efsanesi, 1971
Çakırcalı Efe, 1972.

Şiir
Bugünlere Bahar İndi, 2010.

Sizlerle çok bilinen bir şiirini paylaşarak değerli ustayı anmak istiyorum:

MERHABA
Dünyanın ucunda bir gül açılmış
Efil efil esen yele merhaba
Karanlığın sonu bir ulu şafak
Sarp kayadan geçen yola merhaba

Gün be gün yüreğim ulu yalımda
Engel tuzak kurmuş bekler yolumda
Zulümlerde işkencede ölümde
Bükülmeyen güce kola merhaba

Acı da kahır da çekmiş geliyor
Güneşten boşanmış kopmuş geliyor
Bir ışık selidir sökmüş geliyor
Nazım usta coşkun sele merhaba

Alınacak Anadolu’nun öcü
Yerde kalmayacak çekilen acı
Açıldı geliyor şafağın ucu
Şu doğdu doğacak güne merhaba

Selam olsun dört bir yana merhaba
Akan kana düşen cana merhaba
Hesap sorulacak güne merhaba
Türküler söyleyen dile merhaba

#YaşarKemal

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

İstanbul’un Kurtuluş Günü
6 Ekim 1923 tarihi İstanbul’un İtilaf Devletleri birliklerinin işgalinden kurtulduğu gündür. 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti. 6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim'i böylece “İstanbul'un Kurtuluş Günü” olarak belirlendi. Her yıl 6 Ekim günü İstanbul’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
İstanbul’umun ve İstanbul’da yaşayan herkesin #KurtuluşGünü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

6 Ekim 1790 - İsviçreli bilim adamı Johann Jacob Schweppe, Londra'da daha sonra Schweppes markasını oluşturacak ilk soda üretimini gerçekleştirdi.
6 Ekim 1860 - II. Afyon Savaşı'nda İngiliz ve Fransız orduları Çin'in başkenti Pekin'e girdi.
6 Ekim 1875 - Ramazan Kararnamesi: Padişah Abdülaziz, Osmanlı'nın dış borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı.
6 Ekim 1889 - Paris'teki ünlü revü bar Moulin Rouge, halka ilk kez kapılarını açtı.
6 Ekim 1889 - Thomas Edison ilk hareketli resim gösterimini gerçekleştirdi.
6 Ekim 1907 - İstanbul'da ilk otomobil Beyoğlu'nda görüldü.
6 Ekim 1908 - Türklerle Yunanlar arasındaki 10 yıllık iç savaşın ardından Girit Devleti, Yunanistan'a katılma kararı aldı.
6 Ekim 1910 - Eleftherios Venizelos, Yunanistan başbakanı seçildi (7 başbakanlığın ilki).
6 Ekim 1917 - Mustafa Kemal 7. Ordu Komutanlığı'ndan istifa ettiğini Enver Paşa'ya bildirdi.
6 Ekim 1923 - İstanbul'un Kurtuluşu: Şükrü Naili Paşa komutasındaki Türk birlikleri İstanbul'a girdi ve yaklaşık 5 yıl süren işgal resmen sonlandı.
6 Ekim 1923 - Damat Ferit Paşa, Fransa'nın Nis kentinde öldü.
6 Ekim 1923 - Amerikalı astronom Edwin Hubble, Andromeda Galaksisini keşfetti.
6 Ekim 1926 - Kayseri'de ilk uçak fabrikası kuruldu.
6 Ekim 1927 - İlk uzun metrajlı sesli film The Jazz Singer ABD'de gösterime girdi.
6 Ekim 1930 - I. Balkan Konferansı Atina'da toplandı.
6 Ekim 1939 - Direnen son Polonya birliklerinin de teslim olmasıyla Nazi Almanyası'nın Polonya işgali tamamlandı.
6 Ekim 1951 - Sovyetler Birliği devlet başkanı Stalin, ülkesinin atom bombasına sahip olduğunu açıkladı.
6 Ekim 1963 - ABD başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy İstanbul'a geldi.
6 Ekim 1971 - 6. Akdeniz Oyunları, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından İzmir'de törenle açıldı.
6 Ekim 1973 - Arap ülkeleri ile İsrail arasında Yom Kippur Savaşı başladı.
6 Ekim 1976 - Çin lideri Mao'nun ölümünün ardından başa geçen Hua Guofeng, Kültür Devrimi'nin sona erdiğini açıkladı ve "Dörtlü Çete" tutuklandı.
6 Ekim 1979 - II. İoannes Paulus, Beyaz Saray'ı ziyaret eden ilk Papa oldu.
6 Ekim 1981 - Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, Müslüman Kardeşler'in düzenlediği suikastta öldürüldü.
6 Ekim 1986 - TRT2, kültür ve sanat ağırlıklı yayın yapmak üzere resmen açıldı.
6 Ekim 1987 - Fiji'de cumhuriyet ilan edildi.
6 Ekim 1990 - SHP Parti Meclisi üyesi ilahiyatçı Bahriye Üçok, kargoyla gönderilen bombalı bir paketin patlaması sonucu 71 yaşında hayatını yitirdi.
6 Ekim 2000 - Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Milošević istifa etti.
6 Ekim 2002 - Opus Dei kurucusu Josemaría Escrivá aziz ilan edildi.
6 Ekim 2014 - Türkiye'de Kobani eylemleri başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

6 Ekim 1831 - Richard Dedekind, Alman matematikçi (ö. 1916)
6 Ekim 1846 - George Westinghouse, Amerikalı girişimci ve mühendis (ö. 1914)
6 Ekim 1887 - Le Corbusier, İsviçre asıllı Fransız mimar (ö. 1965)
6 Ekim 1908 - Sergey Lvoviç Sobolev, Rus matematikçi (ö. 1989)
6 Ekim 1914 - Thor Heyerdahl, Norveçli kâşif ve antropolog (ö. 2002)
6 Ekim 1923 - Selahattin İçli, Türk müziği bestecisi, müzisyen ve tıp doktoru (ö. 2006)
6 Ekim 1923 - Yaşar Kemal, Kürt kökenli romancı ve öykü yazarı (ö. 2015)
6 Ekim 1930 - Hafız Esad, Suriye Devlet Başkanı (ö.2000)
6 Ekim 1931 - Riccardo Giacconi, Amerikalı fizikçi.
6 Ekim 1942 - Britt Ekland; İsveçli sinema oyuncusu.
6 Ekim 1960 - Nurseli İdiz, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
6 Ekim 1962 - Ali Atıf Bir, Reklam danışmanı ve köşe yazarı.
6 Ekim 1963 - Elisabeth Shue, Amerikalı sinema oyuncusu.
6 Ekim 1963 - Vasile Tarlev, Moldovalı politikacı ve Başbakan.
6 Ekim 1964 - Yıldırım Demirören, Sanayici ve kulüp başkanı.
6 Ekim 1984 - Pelin Karahan, Sinema ve dizi oyuncusu.
6 Ekim 1985 - Birkan Sokullu, Sinema, dizi oyuncusu ve manken.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

6 Ekim 1014 - Samuil, Bulgaristan Çarı (d. 958)
6 Ekim 1553 - Şehzade Mustafa, Osmanlı Şehzadesi (d. 1515)
6 Ekim 1657 - Katip Çelebi, Osmanlı bilgini (d. 1609)
6 Ekim 1849 - Lajos Batthyány, Macar devlet adamı (d. 1806)
6 Ekim 1892 - Alfred Tennyson, İngiliz şair (d. 1809)
6 Ekim 1893 - Ford Madox Brown, İngiliz ressam (d. 1821)
6 Ekim 1923 - Damat Ferid Paşa, Osmanlı diplomat ve devlet adamı (d. 1853)
6 Ekim 1953 - Vera Muhina, Sovyet heykeltıraş (d. 1888)
1964 - Kozma Togo, Karikatürist (d. 1895)
6 Ekim 1968 - Sabri Esat Siyavuşgil, Şair, yazar ve psikolog (d. 1907)
6 Ekim 1981 - Enver Sedat, Mısır'ın 3. Cumhurbaşkanı (d. 1918)
6 Ekim 1989 - Bette Davis, Amerikalı aktris (d. 1908)
1990 - Bahriye Üçok, Tarihçi ve siyaset bilimci (d. 1919)
6 Ekim 1992 - Denholm Elliott, İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1922)
1993 - Nejat Eczacıbaşı, İş adamı (d. 1913)
6 Ekim 1999 - Amalia Rodrigues, Portekizli fado şarkıcısı ve aktris (d. 1920)
6 Ekim 2008 - Paavo Haavikko, Fin şair, roman ve oyun yazarı (d. 1931)
6 Ekim 2010 - Tarık Minkari, Cerrah ve yazar (d. 1925)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?