Rize'de şiddetli yağış nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Tanrı Âdem'le Havva'yı yaratalı birkaç saat olmuştu ve ikisi üzerindeki son rötuşları yapıyordu. Elinde monte edilecek sadece 2 parça kalmıştı. Bunları hangisine takacağı konusunda kararsızdı.
Sonunda onlara sormaya karar verdi:
-"Elimde 2 parça daha var. Bunları da sizlere monte edeceğim. Bunlardan biri ayakta işemeye imkân veriyor. Diğeri.."
Havva daha ses çıkaramadan, Âdem büyük bir coşkuyla hemen atıldı:
-"Ben, ben! Bana ver onu. Çok eğlenceli olacak. Onunla ayakta işeyebileceğim. Ne olur, bana ver onu."
Âdem'in ısrarları ve çocuklar gibi zıplayıp durmasına fazla dayanamayan Tanrı, o parçayı Âdem'e monte etti.
Âdem sevinçten çılgına dönmüştü. Hemen etrafta koşturup her yere işemeye başladı. Bir kayayı ıslattı, zigzaglar çizdi, kuma adını yazdı, sonra da ilerideki bir taşı vurmaya çalıştı yeni oyuncağıyla.
Durumu gören Havva üzgün bir şekilde:
-"Tanrım, bana takacağın parça nedir?” diye sordu.
Tanrı Âdem'e bakıp iç geçirerek cevap verdi:
-"Beyin kızım, beyin!..”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Yalnızlığını seven insanlardan uzak durun bence. Onlar öyle daha mutludurlar. Onları mutsuz etmeyin.” demiş #haticenayır

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Isırarak elma, havuç ve salatalık yerseniz nefesinizi tazelemiş olursunuz. Bu temizleyici yiyecekler tıpkı diş macunu gibi ağız kokusuna sebep olan bakterileri ağızdan uzaklaştırıyor.”muş.
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Bir ay boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirsiniz fakat su içmeden yalnızca 1 hafta dayanabilirsiniz. Çünkü bir haftada vücuttaki su oranı % 10 azalır ve bu oran ölümcüldür.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İstanbul Havalimanı metrosunda ilk sefer tarihi belli oldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kağıthane-Gayrettepe Havalimanı Metro Hattı’nda, nisan sonu gibi yolcu alacak şekilde çalışmaların planlandığını bildirdi. Karaismailoğlu, Gayrettepe Metrosu’ndaki incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Kağıthane-Gayrettepe Havalimanı Metro Hattı’nda nisan sonu gibi yolcu alacak şekilde çalışmaların planlandığını bildirdi ve şöyle devam etti:
“İstanbul’un faal raylı sistem ağı şu anda 233 kilometre. İstanbul’da an itibarıyla 91 kilometre uzunluğunda metro hattı yapımı devam ediyor”
Karaismailoğlu, “Metroda, Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasını 2021 Nisan sonu itibarıyla, Gayrettepe tarafını da önümüzdeki yıl açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Türk Telekom'dan Kürtçe hizmet kararı
Türk Telekom Türkçe bilmeyen müşterileri için Kürtçe hizmet vermeye başladı.
Batman’da yaşayan ve sadece Kürtçe bilen Fevziye Başaran’ın Türk Telekom hattını kullanıma kapatmak istemesi üzerine karşılaştığı sorunlar bir süre önce gündem olmuştu. Rudaw’ın haberine göre yaşanan tartışmaların ardından Kürt Dil Hareketi (HEZKURD), Türkçe bilmeyen Fevziye Başaran’ın telefon hattını kapatma istemini karşılamayan Türk Telekom’un Kürtçe hizmet vermesi için Change.org adlı internet sitesi üzerinden imza kampanyası başlatmıştı. Türk Telekom, tepkilerin ardından müşteri hizmetlerinde Kürtçe hizmet vermeye başladı. HEZKURD kurucularından Fevzi Bulgan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kürt dil hareketi olarak, Türk Telekom'a gösterdiğimiz tepki ve Kürtçe hizmet vermesi için başlattığımız imza kampanyası olumlu sonuç verdi. Artık müşteri temsilciliği bölümüyle ilgili Kürtçe hizmet verilmektedir. Duyarlılıkları için TürkTelekoma teşekkürler!” dedi. Bulgan, emin olmak için Türk Telekom'u bizzat aradığını ve “Kürtçe hizmet almak istiyorsanız Kürtçe temsilcimize bağlayalım” cevabını aldığını ifade etti.

Rize'de şiddetli yağış nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı
Rize'de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Fındıklı ilçesinde iki ev zarar gördü, il genelinde 20 köy yolu ulaşıma kapandı.
Öğle saatlerinden itibaren Rize'de etkili olan şiddetli yağış, sel ve heyelanlara neden oldu. Yağış sonucu Çamlıhemşin, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde toplam 20 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapanan yolların açılması için Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan Fındıklı ilçesine bağlı Meyvalı köyünde ise su baskını nedeniyle iki ev zarar gördü. Olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığı öğrenildi.

 
Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Bugün tespit edilen 1.502 yeni hastamız var. 59 can kaybımız var. Ağır hasta sayımız kontrol edilebilir seviyede seyrediyor. Yeni hasta sayısını azaltmak zorundayız. Bunun yolu tedbirlere birlikte uymak. Birlik olursak sonunda yenilen virüs olacak.”
covid19.saglik.gov.tr
 
Bugünkü test sayısı: 103219
Yeni vaka sayısı: 1502
Ağır hasta sayısı: 1470 (Dün: 1455)
Bugünkü vefat sayısı: 59 (Dün: 63)
 
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,25 imiş, bugün artarak 1,46 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımız artmış yine düne göre.
 
Sağlık Bakanının her akşamki korona twitini ve verdiği sayıları paylaşmaya devam etmeli miyim, bilmiyorum. Kendisinin de önceki gün yaptığı açıklamadan sonra kamuoyunda inandırıcılığı kaldı mı, emin değilim.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 36 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Muazzez Tahsin Berkand’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Muazzez Tahsin Berkand değişik kaynaklara göre 1894 veya 1900 yılında Selanik'te dünyaya geldi. Babası Avukat Hasan Tahsin Bey idi. Asıl adı Meryem Muazzez’dir. Balkan Savaşı'ndan sonra ailesiyle birlikte Selanik'ten İstanbul'a göçen Muazzez Tahsin, özel dersler alarak İngilizce ve Fransızca öğrendi. İstanbul Fevziye Lisesi'nde öğrenimini gördü. Ardından, Kumkapı’da Fransız rahibelerin okulu Saeurs d’Assomption’da okudu. Darülmuallimat'ta açılan sınavı kazanıp öğretmen olduktan sonra çeşitli okullarda Fransızca ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Halide Edip'in daveti üzerine 1917'de Suriye'ye giderek Beyrut Kız Sultarisi'nde iki yıl Türkçe dersleri verdi. İstanbul'a döndükten sonra da birkaç yıl Şişli Terakki Lisesi' nde Fransızca ve Ahlak dersleri verdi. 1925- 1929 arasında Millî Auto şirketinde çeviri ve yazışma işlerinde çalıştı. 1929 yılında çevirmen olarak başladığı Osmanlı Bankası'nın hukuk işleri bürosunda 25 yıl çalıştı. 4 Ekim 1984 yılında İstanbul' da vefat etti.

Pek çok gazete ve dergide yazan Berkand çoğunlukla kadınlar ve gençler tarafından okunan bir yazar olarak romanlarıyla ün kazandı. Altmışa yakın aşk romanı yazdı. Romanlarında sadece platonik aşkı dile getirdi. Yapıtlarından çoğu 4-5 baskı yaptı ve filme alındı.

Neriman Malkoç Öztürkmen'in "Edibeler, Sefireler, Hanımefendiler" adlı kitap için yaptığı söyleşide yönelttiği "Yazılarınızda okuyucuya hangi fikir ve duyguyu anlatmak istiyorsunuz?" sorusuna verdiği cevap (sy:46):
“Eserlerimde okuyucularıma herhangi bir fikir veya duygu aşılamak iddiasında değilim. Okuyucularım romanlarımı severek okuyanlar ve bazı samimiyetlerini tekrar ve zevkle gözden geçirmek ihtiyaçlarını duyarlarsa gayeme ulaşmışım demektir. Ben yazdığım romanlarda okuyucuyu hayatın iğrenç ve ıstıraplı sahalarından sıyırarak hayalimde yaşattığım güzel ve tatlı alemlerde gezdirmek ve onlara hoş saatler geçirtmek isterim.”

Filme alınan bazı romanları:
Kezban (1941), Bülbül Yuvası (1943), Küçük Hanımefendi (1945), Sarmaşık Gülleri (1950).

Eserleri
Aşk Fırtınası
Aşk Tılsımı
Aşk ve İntikam
Akla Oynanmaz
Ateşli Kalp
Bahar Çiçeği
Bir Gün Sabah Olacak Mı?
Bir Rüya Gibi
Bulutlar Dağılınca
Bülbül Yuvası
Büyük Yalan
Çamlar Altında
Çiçeksiz Bahçe
Dağların Esrarı
Garip Bir İzdivaç
Gençlik Rüzgarı
Gönül Yolu
İki Kalp Arasında
Işık Yağmuru
Kalbin Sesi
Kırılan Ümitler
Kıvılcım ve Ateş
Kızım ve Aşkım
Küçük Hanımefendi
Lale
Mağrur Kadın
Mualla
Nişan Yüzüğü
O ve Kızı
Saadet Güneşi
Sabah Yıldızı
Sarmaşık Gülleri
Sen ve Ben
Sevgim ve Gururum
Sevmek Korkusu
Sonsuz gece
Uğur Böceği
Uzayan Yollar
Yabancı Adam
Yılların Ardından

Sizlerle “Kırılan Ümitler” kitabından bazı alıntılar yaparak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Kendimden şimdi nefret ediyorum.
Şu kirli kalbimi tırnaklarımla, dişlerimle kemirmek, çamurlara atmak istiyorum.
Ben ne kadar vicdansız bir kızım Yarabbi!
Başkasına ait olan birini sevmek!
Bu ne büyük bir alçaklık!”

“Aşk bilhassa karşılıksız bir aşk insanı bitirir, mahveder.”

“Zavallı Emel, sen defterine hiçbir zaman mesut iki kelimecik yazamayacak mısın? Senin bu sevgili arkadaşın daima ahlarını, oflarını mı dinleyecek?”

“Yarabbi, ne kadar bedbahtım.
Bu akşam kendimi o kadar zavallı buluyorum ki, artık ölmek, bu yaşamaktan uyuşan vücudumu ve kalbimi ölümün toprağına gömmek için kendimde çılgın bir arzu hissediyorum. Ne olur, insan istediği zaman ölse... Ölebilse...”

#MuazzezTahsinBerkand


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Hayvanları Koruma Günü
“Dünya Hayvanları Koruma Günü” hayvanların koruyucu azizi Assisi Francis'in bayram günü olan 4 Ekim'de her yıl kutlanan hayvan hakları ve refahı için uluslararası bir eylem günüdür.
Hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında; hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında Floransa’da toplanan bu kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti. Bu günün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır. Evde beslenen hayvanlara merhametli davranmak, koruyup kollamak, iyi koşullarda beslenmeleri, duyarlı davranılması konusunda farkındalık yaratmaktır.
Onlar bize emanet. Yaşam onlarla daha güzeldir. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun

Koç Katımı Fırtınası
4 Ekim sürüden ayrılan koçların sürüye geri salındığı zaman olan “Koç Katımı Fırtınası” zamanıdır.

Dünya Yürüyüş Günü (3-4 Ekim)
1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu “Dünya Yürüyüş Günü” kutlanmaktadır. Ülkeler farklı günler de belirleyebilmektedir. “Dünya Yürüyüş Günü” gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi teşvik amaçlı amaçlamaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

4 Ekim 23 - Çin'in başkenti Şian'da çıkan köylü isyanında İmparator Wang Mang linç edildi.
4 Ekim 1227 - Endülüs hükümdarı Abdullah el Adil suikasta uğradı.
4 Ekim 1535 - İncil'in ilk eksiksiz İngilizce çevirisi Anvers şehrinde basıldı.
4 Ekim 1582 - Papa XIII. Gregorius, Gregoryen takvimi benimsedi. Eski Jülyen takvimine 10 gün eklendiği için bir sonraki gün 15 Ekim 1582 olarak kabul edildi.
4 Ekim 1675 - Hollandalı bilim adamı Christiaan Huygens cep saatinin patentini aldı.
4 Ekim 1824 - 1821'de kazanılan bağımsızlığın ardından Meksika'da ilk anayasa ilan edildi.
4 Ekim 1830 - Belçika Krallığı, Hollanda Birleşik Krallığı'ndan ayrıldı.
4 Ekim 1853 - Osmanlı'nın Rusya'ya savaş ilan etmesiyle Kırım Savaşı başladı.
4 Ekim 1883 - İstanbul'u Paris'e bağlayan Orient Express ilk seferine çıktı.
4 Ekim 1904 - Almanya ile Osmanlı Devleti arasında telgraf anlaşması imzalandı.
4 Ekim 1905 - Orville Wright, uçakla 33 dakika havada kalarak, uçakla ilk uçan adam unvanını kazandı.
4 Ekim 1911 - İlk halk asansörü Londra'nın Earl's Court metro istasyonunda hizmete başladı.
4 Ekim 1914 - Afyon ve Burdur'u etkisi altına alan büyük depremde 300 kişi hayatını yitirdi.
4 Ekim 1922 - Himaye-i Hayvanat Cemiyeti adıyla Türkiye'deki hayvanları koruma amacı güden ilk dernek kuruldu.
4 Ekim 1923 - Son işgal birlikleri İstanbul'dan ayrıldı.
4 Ekim 1923 - Türk Ortodoks Patriği Papa Eftim, Kuvâ-yi Milliye lehinde bildiri yayınladı.
4 Ekim 1926 - Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girdi.
4 Ekim 1927 - ABD'nin Güney Dakota eyaletinde Rushmore Dağı'na dört ABD başkanının dev portreleri oyulmaya başlandı.
4 Ekim 1931 - Chester Gould tarafından yaratılan Dick Tracy komedi filminin ilk gösterimi yapıldı.
4 Ekim 1940 - Adolf Hitler ve Benito Mussolini, Kuzey İtalya'daki Brenner Geçidi'nde buluştular.
4 Ekim 1952 - II. Dünya Savaşı'nın Müttefik Genel Komutanı Eisenhower, 20 yıllık bir aradan sonra ABD başkanlığını kazanan ilk Cumhuriyetçi aday oldu.
4 Ekim 1957 - Sovyetler Birliği'nin ilk yapay uydu Sputnik'i fırlatmasıyla ABD ile arasındaki uzay yarışı başladı.
4 Ekim 1958 - İlk transatlantik jet servisi, Londra ve New York arasında seferlerine başladı.
4 Ekim 1958 - Fransa'da Beşinci Cumhuriyet ilân edildi.
4 Ekim 1959 - Dünya Serbest Güreş Şampiyonası Tahran'da yapıldı. Türkiye 57 ve 62 kiloda madalya aldı ve takım halinde dünya ikincisi oldu.
4 Ekim 1964 - Antalya Belediyesi’nce düzenlenen ilk ‘Antalya Altın Portakal Film Festivali’ başladı.
4 Ekim 1965 - Küba lideri Fidel Castro, Che Guevara'nın emperyalizme karşı savaşmak için Küba'dan ayrıldığını açıkladı.
4 Ekim 1966 - Afrika'nın güneyindeki İngiliz sömürgesi Basutoland bağımsızlığını ilan ederek Lesotho Krallığı'nı kurdu.
4 Ekim 1974 - Yunanistan'da Albaylar Cuntası'nın sona ermesinin ardından merkez sağcı Yeni Demokrasi Partisi kuruldu.
4 Ekim 1978 - Ecevit başbakanlığındaki Türk hükümeti, 4 yeni Amerikan üssünün açılması (Sinop, Pirinçlik, Belbaşı ve Kargaburun) kararını verdi.
4 Ekim 1984 - Mısır'ın hâlen kullanımda olan bayrağı kabul edildi.
4 Ekim 1985 - GNU projesini desteklemek için ABD'de Özgür Yazılım Vakfı kuruldu.
4 Ekim 1992 - Kanal 6 yayına başladı.
4 Ekim 1993 - Rusya'da Boris Yeltsin'e bağlı ordu birlikleri, komünistlerin kapatma kararına karşı direndiği parlamento binasını bastı.
4 Ekim 2001 - Kuzey Atlantik Konseyi 11 Eylül saldırısının ardından NATO'nun operasyon başlatması kararını verdi.
4 Ekim 2002 - 39. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü Nuri Bilge Ceylan'ın “Uzak” adlı filmi aldı.
4 Ekim 2012 - Türkiye'nin Suriye tezkeresi 320 kabul, 120 ret oyla kabul edildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

4 Ekim 1814 - Jean-François Millet, Fransız ressam (ö. 1875)
4 Ekim 1816 - Eugène Pottier, Fransız devrimci, sosyalist ve şair (ö. 1887)
4 Ekim 1819 - Francesco Crispi, İtalyan devlet adamı (ö. 1901)
4 Ekim 1822 - Rutherford B. Hayes, ABD`nin 19. Başkanı (ö. 1893)
4 Ekim 1835 - Grigoriy Potanin, Rus etnograf ve doğa tarihçisi (ö. 1920)
4 Ekim 1873 - Gheorghe Țițeica, Rumen matematikçi (ö. 1939)
4 Ekim 1881 - Otto Wille Kuusinen, Fin-Sovyet siyasetçi, tarihçi ve şair (ö. 1964)
4 Ekim 1886 - Erich Fellgiebel, Alman general (Hitler'e karşı yapılan 20 Temmuz suikast girişiminde yer alan) (idam) (ö. 1944)
4 Ekim 1890 - Osman Cemal Kaygılı, Yazar (ö. 1945)
4 Ekim 1892 - Engelbert Dollfuß, Avusturyalı politikacı ve Şansölye (ö. 1934)
4 Ekim 1895 - Buster Keaton, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1966)
4 Ekim 1895 - Richard Sorge, Sovyet casusu (ö. 1944)
4 Ekim 1910 - Cahit Sıtkı Tarancı, Şair ve yazar (ö. 1956)
4 Ekim 1916 - George Sidney, Amerikalı film yönetmeni (ö. 2002)
4 Ekim 1923 - Charlton Heston, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu ve Oscar ödülü sahibi (ö. 2008)
4 Ekim 1930 - Andrej Marinc, Sloven komünist politikacı, Marksist-Leninist aktivist, eski Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti başbakanı.
4 Ekim 1935 - İlhan Cavcav, İş adamı ve Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı (ö. 2017)
4 Ekim 1940 - Silvio Marzolini, Arjantinli futbolcu ve teknik direktör (ö. 2020)
4 Ekim 1941 - Anne Rice, Amerikalı yazar.
4 Ekim 1946 - Susan Sarandon, Amerikalı sinema oyuncusu.
4 Ekim 1956 - Christoph Waltz, Avusturyalı oyuncu.
4 Ekim 1959 - Zafer Peker, Türk Pop müzik sanatçısı, besteci ve söz yazarı.
4 Ekim 1969 - İkbal Gürpınar, TV sunucusu.
4 Ekim 1974 - Kubat, Türk halk müziği sanatçısı.
4 Ekim 1976 - Alicia Silverstone, Amerikalı akrtis, sinema oyuncusu ve manken.
4 Ekim 1976 - Jess Molho, Oyuncu ve sunucu.
4 Ekim 1984 - Lena Katina, Rus şarkıcı.
4 Ekim 1994 - Melis Tüzüngüç, Oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

4 Ekim 1669 - Rembrandt, Hollandalı ressam (d. 1606)
4 Ekim 1818 - Josef Abel, Avusturyalı ressam (d. 1764)
4 Ekim 1904 - Frederic Auguste Bartholdi, Fransız heykeltıraş (d. 1834)
4 Ekim 1947 - Max Planck, Alman fizikçi (d. 1858)
4 Ekim 1955 - Aleksandros Papagos, Yunan asker ve siyasetçi (d. 1883)
4 Ekim 1964 - Ahmet Tarık Tekçe, Sinema oyuncusu (d. 1920)
4 Ekim 1970 - Janis Joplin, Amerikalı şarkıcı (d. 1943)
4 Ekim 1974 - Anne Sexton, Amerikalı şair ve yazar (d. 1928)
4 Ekim 1978 - Sezgin Burak, Karikatürist ve çizgi roman sanatçısı (d. 1935)
4 Ekim 1984 - Muazzez Tahsin Berkand, Yazar (d. 1900)
4 Ekim 1989 - Graham Chapman, İngiliz aktör ve yazar (d. 1941)
4 Ekim 1990 - Agop Arad, Ermeni asıllı ressam ve gazeteci (d. 1913)
4 Ekim 2000 - Bernard Buffet, Fransız ressam (d. 10 Temmuz 1928)
4 Ekim 2000 - Michael Smith, Kanadalı biyokimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1932)
4 Ekim 2009 - Mercedes Sosa, Arjantinli şarkıcı (d. 1935)
4 Ekim 2010 - Turhan Ilgaz, Gazeteci, yayıncı ve çevirmen (d. 1945)
4 Ekim 2011 - Muzaffer Tema, Sinema sanatçısı (d. 1919)
4 Ekim 2013 - Võ Nguyên Giáp, Vietnamlı asker ve Vietnam Savaşı'nda komünist Kuzey Vietnam birliklerinin komutanı (d. 1911)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?