İngiltere Türkiye'den gelen yolculara 14 gün karantina uygulayacak


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Evli bir çift cadılar partisine davetliydi. Dışarıya çıkmak için hazırlanırlarken
kadının migreni tuttu, evde kalmak zorundaydı. Kocasına partiye yalnız
gitmesini, onun eğlencesini bozmak istemediğini söyledi. Biraz tartıştıktan sonra adam kostümünü giydi ve partiye gitti. Kadın da birkaç aspirin alıp yattı. Biraz uyuduktan sonra kendini daha iyi hissederek uyandı ve partiye giderek kocasına sürpriz yapmaya karar verdi. Tam hazırlanırken "Acaba ben yanında değilken kocam neler yapıyor?" diye düşündü ve kocasının kendisini tanımaması için değişik bir kostüm giyerek partiye gitti. Oraya vardığında bir kenarda onu izlemeye başladı. Kocası arka arkaya değişik kızlarla ve onlarla çok yakınlaşarak dans ediyordu. Nereye kadar gidebileceğini görmeye karar verdi. Kocasına yaklaştı. Onunla çok samimi bir şekilde dans etmeye başladı, kulağına dışarıya çıkabileceklerini fısıldadı. Arabalardan birine girerek seviştiler ve gece yarısından önce maskeler çıkarılmadan kadın eve gitti, kocasının dönüşünü beklemeye başladı. Adam sabaha karşı 01.00 sularında döndü ve doğru yatağa gitti. Kadın:
-“Parti nasıldı kocacığım?" diye sordu.
Adam da:
-“Sensiz hiç eğlenemedim tatlım" diye
yanıtladı. Kadın:
-“İnanmıyorum." diye cevapladı.
-“Bahse girerim, çok eğlenmişsindir."
Adam:
-“Gerçekten hayatım. Partiye gittiğimde bazı arkadaşlarla sıkıldık, alt kata inip bütün gece poker oynadık. Fakat kostümümü ödünç verdiğim o Allah'ın cezası herif bir eğlenmiş, bir eğlenmiş, anlata anlata bitiremedi.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Güzel insan aramak” ile “insandaki güzelliği aramak” arasında derin bir fark vardır.
#FaridFarjad

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Bazı kıyafetler kedi ve köpek tüyleri için mıknatıs gibidir. Bu giysileri yıkarken bir miktar beyaz sirke kullanırsanız, bu etki kaybolacaktır.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bildiğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Görme engelli bir kişi kırmızı beyaz renkli bir baston taşıyorsa, bunun ayrıca işitme sorunu da olduğu anlamına geldiğini biliyor muydunuz?”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Erdoğan’dan Bahçeli’nin AYM’nin kapatılması çağrısına destek!
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis açılış konuşması ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasına yönelik çağrısına destek verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yeni yasama yılı açılış programına katıldıktan sonra çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, idam tartışmalarına ilişkin "Meclis'ten idamla ilgili karar çıktığında bana gelmeyecek mi? Bana geldiğinde onaylarım. Meclis'in görevi. Meclis idamla ilgili olumlu bir karar verdiğinde onama makamı olarak ben de bunu onaylarım" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesine ilişkin açıklamasıyla ilgili, "Bu da yine parlamento çalışmasıdır. Parlamento bu konuda Anayasa Mahkemesi ile ilgili yeni bir yapılanma yaparsa, yeni bir adım atarsa seve seve ben de buna katılırım" ifadelerini kulllandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP milletvekillerinin genel kurula katılmamasına ilişkin "Onun varlığı ile yokluğu arasında herhangi bir fark yok. Onların her zaman yeri ya dağdır, ya sokaktır" dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında yaşananlara ilişkin "Türkiye müdahil olmasın" açıklamasının sorulması üzerine "Biz ne yapacağımızı Paşinyan'a mı soracağız? Kararımızı kendimiz verdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de covid vaka sayısına ilişkin yaşanan tartışmaların anımsatılması üzerine "Bilim Kurulu, bilim insanlarından oluşur. Bilim insanları da bununla ilgili her türlü düşüncelerini, çalışmalarını, araştırmalarını yapıyorlar ve sağlık bakanı başkanlığında yürütülen adımlar atılıyor. Üzüntümüz var, nedir? Sayının buralara kadar çıkmaması en büyük beklentimizdi. Bir ara 14'e kadar düştü. Biraz tavsiyelerimize 'TAMAM'a (temizlik-maske-mesafe) bir uysak her şey değişecek. Temenni ederim ki uyarız ve bir an önce de koronavirüs belasından milletimizi kurtarırız" ifadelerini kullandı.
 
Korona haberlerine gelince:
Türkiye'deki gerçek vaka sayısı dünyanın gündeminde
Açıklanan resmi Covid-19 vaka sayısının gerçeği yansıtmadığına yönelik iddialara Sağlık Bakanı Koca'nın yanıtı uluslararası kamuoyunda yankı buldu.

Türkiye’de açıklanan resmi Covid-19 vaka sayısının doğruluğu tartışılırken, bu konu uluslararası kamuoyunda da büyük ilgi gördü. Birçok yabancı ajans, gazete ve medya kuruluşu koronavirüs ile ilgili Bakan Koca’nın, “Her vaka pozitif değildir. Her vaka hasta değildir, pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var. Vefat sayılarındaki iddialar ise bazı belediyelerin yanıltıcı verilerine dayanıyor” sözlerine ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in iddialarına geniş yer ayırdı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in “Covid pozitif vaka sayısı açıklanan hasta sayısının neredeyse 20 katı” iddiasında bulunduğu tabloya ilişkin konuşan Koca, “Bizim verdiğimiz tablodaki bütün bilgilerin hepsi, tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur” ifadesini kullanmıştı. Bakan Koca’nın bu açıklaması uluslararası kamuoyunun da gündeminde yer aldı.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, “Sağlık Bakanı: Türkiye sadece semptom gösteren corona virüsü vakalarını açıklıyor” başlığıyla gelişmeyi uluslararası kamuoyuna duyurdu. Reuters haber ajansı, Sağlık Bakanı Koca’nın dün yaptığı açıklamayı aktararak hükümetin günlük pozitif vakalarının tamamını paylaşmadığını sadece semptom gösterenleri paylaştığını yazdı.

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Telegraph da iddialara geniş yer ayırdı. Gazetenin Türkiye muhabiri James Rothwell imzalı haberde, “Türkiye’deki corona virüsü enfeksiyon sayısı resmi sayının 20 katı daha fazlaymış” başlığı kullanıldı. “Sızan belgelere göre 10 Eylül’de resmi sayı olan 1500’ün çok üzerinde vaka tespit edilmiş” ifadesinin yer aldığı makalede geçen aylarda İstanbul ve Ankara’nın belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın bu konudaki itirazları da hatırlatıldı. Mansur Yavaş’ın sadece Ankara’da Covid-19’dan 17 insanın öldüğü bir günde Türkiye genelinde 22 insan öldüğüne dair açıklamalarının yer aldığı haberde hükümetten yetkililerden görüş almak isteyen Rothwell’e henüz bir geri dönüş yapılmadığı belirtildi.

Telegraph’ın haberinde, Türkiye ekonomisinin ağırlıklı olarak turizme dayandığı aktarılırken, sokağa çıkma yasaklarının ülke ekonomisine zarar verdiğini ve bu sebeple yeni sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar getirilmediği öne sürüldü. Haberde geçen aylarda İran ve Mısır gibi ülkelerde de benzer sağlık krizlerinin patlak verdiği hatırlatıldı. İran’da geçen aylarda Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının resmi sayıdan 3 kat daha fazla olduğuna dair belgeler ortaya çıkmıştı. Mısır’da da hükümetin resmi corona virüsü verilerini gizlediğine dair iddialar ortaya çıkmış ve bazı belgeler yayınlanmıştı.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian da internet sitesi üzerinden yayın yaptığı “Canlı Covid-19 haberleri” sekmesinde Türkiye’de yaşanan kafa karışıklığına yer verdi. Guardian’ın haberinde, “Covid-19 vaka sayısının resmi verilerden 19 kat daha fazla olduğuna dair iddiaları reddeden Koca sadece semptom gösteren vakaları açıkladı” ifadeleriyle gelişmeye yer verdi. The Guardian’ın haberinde Sağlık Bakanı Koca’nın hükümetin semptom göstermeyen vakaları resmi verilere eklenmediğine dair sözleri de aktarıldı.

İngiltere’den flaş karar

İngiltere, Türkiye'yi seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden "karantina uygulanacak ülkeler" arasına ekledi. Ulaştırma Bakanı Shapps, "Türkiye'yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor" dedi.
Seyahat koridoru oluşturduğu ülkeler listesini güncelleyen İngiltere, Polonya ve Türkiye'yi listeden çıkararak, bu ülkelerden gelen yolculara 14 gün süreyle karantina zorunluluğu getirdi.
3 Ekim Cumartesi günü İngiltere'ye saat sabah 4 itibarıyla Türkiye'den gelenler, evlerinde ya da adresini bildirecekleri yerde karantinaya girmek zorunda olacak.
Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, "Son gelen veriler, Türkiye'yi seyahat koridoru listesinden çıkarmamızı gerektiriyor" açıklamasını yaptı.
Shapps, "Türkiye'yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor. Bu nedenle ülkeyle ilgili risk değerlendirmemizi güncelledik" dedi.
 
Günlük vaka sayısı eleştirisi
Bakan Koca günlük vaka sayısıyla ilgili yapılan eleştirilere sosyal medya hesabından attığı mesajla yanıt verdi.
Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bilelim ki, salgınla mücadele sürecinde, devletimiz, halkın sağlığı kadar, ulusal çıkarlarını da korumaktadır. Çünkü salgın hayatın bütün alanlarını etkilemektedir. Mesuliyeti olmayan bazı kişilerin tenkitleri, fotoğrafın bir noktasına mercekle bakıp, leke aramaktan farksızdır” ifadesini kullandı.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Bugün tespit edilmiş 1.407 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımızda düşüş devam ediyor. İyileşen hastalarımızın sayısı yeni hasta sayısına yakın. Tedbirler elimizdeki en güçlü silah. Tedbirlere birlikte uyarak bu mücadelenin galibi olalım.”
covid19.saglik.gov.tr
 
Bugünkü test sayısı: 113546
Yeni vaka sayısı: 1407
Ağır hasta sayısı: 1507 (Dün: 1516)
Bugünkü vefat sayısı: 67 (Dün: 65)
 
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,24 imiş, bugün de aynı kalmış. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın artması ise kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 29 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 116. doğum günü olan Graham Greene’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Graham Greene 2 Ekim 1904 tarihinde
Berkhamsted, Hertfordshire, İngiltere’de doğdu. Asıl adı Henry Graham Greene’dir.
Ünlü yazar Robert Louis Stevenson'ın yeğenidir. Müdürlüğünü babasının yaptığı
Balliol College'a devam etti. Babasının müdür olması okula gelen diğer öğrencilerle arasında sorunlar yarattı ve Greene, çocukluk dönemini yalnızlık içinde geçirdi. Oxford'da tarih okuyan münzevi genç, yalnızlığından kurtulmak için
edebiyata yöneldi. 1925 yılında ilk şiirlerini
yayımladı. Bir yıl sonra, sempati duyduğu
Komünist Parti'yle ilişkiye geçti; ancak bu kısa sürdü. 1926'da Londra'da yayımlanan Times gazetesinde çalışmaya başladı. Bir yıl sonra Vivien Dayrell-Browning ile evlendi. İki çocuk babasıdır

“İçimdeki Adam” adlı eseriyle dikkatleri
çektikten sonra 1932'de yayınladığı Doğu
Ekspresi” ile belli bir başarıyı yakalamış oldu. Bunu izleyen yıllarda çok sayıda deneme ve şiir yazdı. 1935'te Liberya'ya gitti ve buradaki deneyimlerini “Haritasız Yolculuklar” kitabında anlattı. “Spectator” adlı sinema dergisinin
kurucuları arasında yer aldı ve film eleştirmeni olarak isim yaptı. 1940 yılında yazdığı ve konu olarak Brighton Kayası'yla ilişkili olan “Güç ve Şan” adlı romanı, Graham Greene'in başyapıtı sayılmaktadır.

1940'lı yıllarda Dışişleri Bakanlığı'nın gizli
ajanı olarak Afrika'da görevlendirilen Greene II. Dünya Savaşı sona erdikten üç yıl sonra yeniden din motifli bir roman olan “Yıkılış”ı yazdı. Ardından “Korku Bakanlığı” geldi. Bu romanda Katolik inancını toplumun dışına itilmiş birine
karşı acıma hisleriyle birleştiren yazar, binbaşı rütbesindeki bir polisin başka bir kadına âşık olmasına rağmen karısını terk etmeyişini anlatır.

1946'dan sonra değişik uluslararası
yayınevlerini yöneten Greene, merkezine inancı alan ürünler vermesine rağmen 'Katolik yazar' olarak anılmak istemedi. Bu nedenle, eğlenceli yazılar yazmadaki yeteneğini sergilemekte gecikmedi. Ünlü yönetmen Carol Reed'in yönettiği “Üçüncü Adam” adlı filmin önce
senaryosunu yazdı, sonra bu senaryoyu roman haline getirdi. Romanda bir yazar, işgal altındaki Viyana'da öldüğü iddia edilen, ama aslında sağ olup penisilin kaçakçılığı yapan arkadaşını anlatıyordu.

1950'li yıllarını gazetecilik yaparak geçiren
yazar, Sunday Times gazetesinde yayımlanmak üzere Kenya'daki Mau-Mau hareketini anlatan bir makale kaleme aldı. Sessiz Bir Afrikalı adını taşıyan kitabında, Amerika'nın dünya gücü olma hevesini ve materyalizmi eleştirdi. Üç yıl sonra da “Havana'daki Adamımız” adlı casusluk
romanını yazdı. Kendisinin de bir dönem casus olarak görev yapmasından kaynaklanan bilgisi sayesinde üst üste casusluk romanları yayınladı. Bu romanlardan “Tükenmiş Bir Konu” bugünkü adı Zaire olan Belçika Kongosu'ndaki siyasal gelişmelerin fon olarak kullanılmasıyla ünlenirken “Komedyenler”de Haiti diktatörlüğü
teşhir edilir. Greene'in yaşlılık dönemi
eserlerinde komedi öğesinin ağırlık kazandığı görünmektedir. “Teyzemle Yaptığım Yolculuklar” buna örnek gösterilebilir. Romanlarının yanı sıra
seyahatnamelere, çocuk kitaplarına ve drama da yönelen yazar “Fahri Konsolos” adlı çalışmasında Paraguay'ın politik-dini durumunu bu ülkede görev yapan konsolos, konsolosun karısı ve bir
doktor arasındaki ilişki üçgeninden yararlanarak dile getirir. Yazarın son romanı “İnsan Faktörü” İngiliz Gizli Servisi için çalışırken aynı zamanda KGB'ye hizmet veren ve arkadaşının ölümünden
sorumlu tutulan bir ajanın Moskova'ya kaçarak burada yaşamasını konu alır.

Hayat arkadaşı Yvonne Cloutea ile Paris'te ve Antibes'te yaşayan Graham Greene, 70'li yılların sonundan itibaren politik çalışmalara ağırlık verdi. Nikaragua'da Sandinistlerin tarafını tuttu;
Gorbaçov'un Sovyetler Birliği'nde yaptığı
reformları destekledi. İyilikle kötülük arasında gidip gelen, iç dünyaları yıkılmış, toplum tarafından dışlanmış, yapayalnız insanları konu alan eserleriyle dünya edebiyatçıları arasına girdi.

Graham Greene'in romanlarından çoğu tropik ülkelerde geçmektedir. Brighton Rock gibi pek çok romanı başarılı filmlere dönüştürülmüştür. Eserlerinin ekseriyeti modern dünyanın karmaşık ahlakî ve siyasi problemleri üzerinde durur.

Etkilendikleri arasında Ford Madox Ford, Henry James, Joseph Conrad, François Mauriac, Evelyn Waugh, Marcel Proust, G. K. Chesterton, Henry Rider Haggard’ı sayabiliriz.

3 Nisan 1991 tarihinde 86 yaşında iken
İsviçre Vevey’de hayata veda etti.

Seçme Romanları:
1932 - İstanbul Treni
1938 - Brighton Kayası
1941 - Meselenin Kalbi
1943 - Korku Bakanlığı
1950 - Üçüncü Adam
1955 - Sessiz Amerikalı
1958 - Havana'daki Adamımız
1961 - Tükenmiş Bir Konu
1966 - Komedyenler
1971 - Bir Tür Yaşam
1978 - İnsan Faktörü
1980 - Kaçış Yolları

Sizlerle “İstanbul Treni” kitabından alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Bir kadının aşkı ile bir erkeğin nefreti arasında tercih söz konusu olduğunda, aklı sadece bir tek duyguya önem verirdi, çünkü aşkı gülme konusu olabilirdi, fakat hiç kimse nefretiyle alay etmemişti.”

“O madalyaları savaşta ülkenin hizmetinde kazandınız. Benim hiç madalyam yok çünkü ben ülkemi çok seviyorum. İnsanları öldürmem çünkü onlar da ülkelerini çok seviyor. Benim uğrunda savaştığım şey yeni topraklar değil, ama yeni bir dünya."

“Cam duvarlar arasında duyguları hissetmek yararsız, zihninizin haricinde herhangi bir faaliyeti izlemeye çalışmak yararsızdı; ve bu faaliyet kesintiye uğrama korkusu olmadan izlenebilirdi.”

“Tüm restoran vagonları, üstümüzden bir melek geçti sözünü doğrular gibi, aynı anda sessizliğe gömüldü. Ama insan sessizliğinin içinde, bardaklar şıngırdıyor, demir raylar boyunca tekerlekler gümbürdüyor, pencereler zangırdıyor ve karanlıkta kıvılcımlar kibrit başları gibi titreşiyordu.”

“Sadakat, hatırlamakla aynı degildi; insan unuttuğu halde sadık kalabilir ve hatırladığı halde ihanet edebilirdi.”

“İlk unutan ben olmayacağım diye düşündü inatla.”

“Ölüm istirahat ettirmezdi, çünkü istirahat, istirahat bilinci olmadan olamazdı.”

“Küçük hırsızı hapse atıyorsunuz, fakat büyük hırsız sarayda yaşıyor.”

#GrahamGreene


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Şiddetsizlik Günü
Şiddetsiz direnişiyle dünyaya örnek olan Mahatma Gandi’nin doğum günü olan 2 Ekim tüm dünyada “Uluslararası Şiddetsizlik Günü” olarak kutlanmaktadır. 2 Ekim günü Birleşmiş Milletler tarafından 2007’de “Uluslararası Şiddetsizlik Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bağımsızlık Günü (Gine)
Fransız kolonisi Gine 2 Ekim 1958 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu gün Gine’de “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Ekim 1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü zapt ederek 88 yıllık Haçlı işgaline son verdi.
2 Ekim 1552 - Korkunç İvan komutasındaki Ruslar Kazan'ı işgal etti.
2 Ekim 1608 - Modern teleskopun prototipi Hollandalı gözlük üreticisi Hans Lippershey tarafından yapıldı.
2 Ekim 1836 - Charles Darwin, İngiliz Kraliyet Donanması'na ait HMS Beagle gemisi ile çıktığı, Brezilya, Galapagos Adaları ve Yeni Zelanda'yı kapsayan 5 yıllık gezisinden İngiltere'ye döndü. Bu çalışmaları, 1859'da yayımlayacağı Türlerin Kökeni adlı kitabının kaynağını oluşturdu.
2 Ekim 1870 - Roma, İtalya'nın başkenti oldu.
2 Ekim 1895 - Trabzon'da Ermeni isyanı başladı.
2 Ekim 1919 - ABD Başkanı Woodrow Wilson felç geçirdi.
2 Ekim 1924 - Milletler Cemiyeti'nin 47 üyesi zorunlu tahkim protokolünü imzaladı.
2 Ekim 1928 - Gizli Katolik örgüt Opus Dei, Madrid'de kuruldu.
2 Ekim 1935 - İtalyan ordusu Etiyopya'ya girdi.
2 Ekim 1941 - Almanlar, Rusya'ya karşı Tayfun Harekâtı olarak bilinen bir genel taarruz başlattılar.
2 Ekim 1948 - Türk Basın Birliği basında 50 yılını dolduran 96 yazar için bir tören düzenledi.
2 Ekim 1950 - Charles M. Schulz'un çizdiği Snoopy isimli köpeğin maceralarının anlatıldığı Peanuts bant karikatürü ilk kez yayımlandı.
2 Ekim 1953 - Batı Almanya, NATO'ya kabul edildi.
2 Ekim 1957 - ODTÜ'nün temeli atıldı.
2 Ekim 1958 - Fransız kolonisi Gine, bağımsızlığını ilan etti.
2 Ekim 1966 - Vicente Calderón Stadyumu açıldı.
2 Ekim 1968 - Meksika'da üniversite işgali. Meksika güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine yüzden fazla öğrenci öldü.
2 Ekim 1969 - Yargıtay, 6 öğrenci örgütünü siyasetle uğraştıkları gerekçesiyle kapattı.
2 Ekim 1970 - Ankara'da, Merkezi Antlaşma Örgütü (CENTO) binasına bomba atıldı.
2 Ekim 1974 - Eski Millî Birlik Komitesi üyesi General Cemal Madanoğlu ve arkadaşları beraat ettiler.
2 Ekim 1975 - ABD, Türkiye'ye konulan silah ambargosunu kısmen kaldırdı.
2 Ekim 1978 - Milliyetçi Hareket Partisi sıkıyönetim ilan edilmesini istedi.
2 Ekim 1980 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) avukatlarından Ahmet Hilmi Veziroğlu ölü bulundu. Bursa Emniyet Müdürlüğü, Veziroğlu'nun Emniyet binasından atlayarak intihar ettiğini iddia etti.
2 Ekim 1984 - 12 Eylül Darbesi sonrası ilk grev Tuzla'da iki tersanede başladı.
2 Ekim 1989 - TRT 3 ve GAP TV resmen yayına başladı.
2 Ekim 1990 - Çin Hava yollarına ait bir Boeing 737 kaçırıldı, Guangzhou hava alanına indikten sonra iki uçağa çarptı; 132 kişi öldü.
2 Ekim 1992 - Ege Denizi’ndeki tatbikatlar sırasında, ABD’ye ait uçak gemisinden atılan iki füze Türk muhribi Muavenet’e isabet etti; olayda gemi komutanıyla birlikte 5 denizci öldü.
2 Ekim 1996 - Peru hava yollarına ait bir Boeing 757, Lima'dan kalktıktan hemen sonra Büyük Okyanus'a düştü; 70 kişi öldü.
2 Ekim 1997 - AB üyesi ülkeler Amsterdam Antlaşması'nı imzaladı.
2 Ekim 2001 - 11 Eylül saldırılarının da etkisiyle Swissair hisseleri sert bir düşüş yaşadı ve iflasıyla sonuçlanan süreç başladı.
2 Ekim 2006 - Müjdat Gezen Tiyatrosu, Semra Sezer tarafından açıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Ekim 1452 - III. Richard, İngiltere Kralı (ö. 1485)
2 Ekim 1568 - Marino Ghetaldi, Ragusalı bilim insanı (ö. 1626)
2 Ekim 1616 - Andreas Gryphius, Alman şair (ö. 1664)
2 Ekim 1828 - Charles Floquet, Fransa Başbakanı (ö. 1896)
2 Ekim 1832 - Edward Burnett Tylor, İngiliz antropolog (ö. 1917)
2 Ekim 1847 - Paul von Hindenburg, Alman asker ve politikacı (ö. 1934)
2 Ekim 1851 - Ferdinand Foch, Fransız asker (ö. 1929)
2 Ekim 1852 - William O'Brien, İrlandalı gazeteci ve siyasetçi (ö. 1928)
2 Ekim 1852 - William Ramsay, İskoç kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1916)
2 Ekim 1869 - Mahatma Gandi, Hindistan'ın bağımsızlık lideri (ö. 1948)
2 Ekim 1886 - Robert Julius Trumpler İsviçreli-Amerikan gök bilimci (ö. 1956)
2 Ekim 1890 - Groucho Marx, Amerikalı komedyen ve oyuncu (ö. 1977)
2 Ekim 1897 - Bud Abbott, Amerikalı komedyen ve aktör (ö. 1974)
2 Ekim 1904 - Graham Greene, İngiliz romancı (ö. 1991)
2 Ekim 1940 - Murat Soydan, Sinema ve dizi oyuncusu.
2 Ekim 1945 - Işıl Yücesoy, Sinema ve tiyatro oyuncusu, ses sanatçısı.
2 Ekim 1948 - Siim Kallas, Estonya Başbakanı.
2 Ekim 1951 - Romina Power, İtalyan şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.
2 Ekim 1951 - Sting, İngiliz müzisyen.
2 Ekim 1962 - Çiğdem Anad, Muhabir, yazar ve sunucu.
2 Ekim 1966 - Yokozuna, Amerikalı profesyonel güreşçi (ö. 2000)
2 Ekim 1972 - Halis Karataş, Jokey.
2 Ekim 1974 - Michelle Krusiec, Amerikalı sinema oyuncusu.
2 Ekim 1976 - Burcu Esmersoy, Televizyon sunucusu ve oyuncu.
2 Ekim 1976 - Cemal Hünal, Sinema ve dizi oyuncusu.
2 Ekim 1978 - Ayumi Hamasaki, Japon müzisyen.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Ekim 1803 - Samuel Adams, Amerikalı siyasetçi (d. 1722)
2 Ekim 1804 - Nicolas Joseph Cugnot, Fransız mucit ve bilim adamı (d. 1725)
2 Ekim 1865 - Karl Klaus von der Decken, Alman kâşif (d. 1834)
2 Ekim 1916 - Dimcho Debelyanov, Bulgar şair (d. 1887)
2 Ekim 1920 - Max Bruch, Alman besteci ve orkestra şefi (d. 1838)
2 Ekim 1927 - Svante Arrhenius, İsveçli kimyacı (d. 1859)
2 Ekim 1958 - Marie Stopes, İngiliz doğum kontrolü savunucusu (d. 1880)
2 Ekim 1966 - Faik Üstün, Siyasetçi ve devlet adamı (d. 1884)
2 Ekim 1968 - Marcel Duchamp, Fransız sanatçı (d. 1887)
2 Ekim 1973 - Cemal Sahir Kehribarcıoğlu, Besteci ve operet sanatçısı (d. 1900)
2 Ekim 1973 - Paavo Nurmi, Fin atlet (d. 1897)
2 Ekim 1985 - Rock Hudson, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1925)
2 Ekim 1988 - Alec Issigonis, Yunan asıllı Britanyalı Mini marka otomobilin tasarımcısı (d. 1906)
2 Ekim 1989 - Yalın Tolga, Tiyatro sanatçısı (d. 1931)
2 Ekim 1991 - I. Dimitrios Papadopulos, Fener Rum Ortodoks Patriği.
2 Ekim 1993 - William Berger, Avusturyalı sinema oyuncusu (d. 1928)
2 Ekim 1998 - Gene Autry, Amerikalı şarkıcı ve aktör (b. 1907)
2 Ekim 1999 - Heinz G. Konsalik, Alman romancı (d. 1921)
2 Ekim 2003 - Otto Günsche, Alman SS subayı ve Hitler'in yaveri (d. 1917)
2 Ekim 2005 - Münip Özben, Ressam (d. 1932)
2 Ekim 2008 - Gıyasettin Emre, Siyasetçi ve Türkiye'nin ilk bağımsız milletvekili (d. 1910)
2 Ekim 2018 - Cemal Kaşıkçı, Suudi gazeteci ve yazar (d. 1958)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?