Grup Yorum üyeleri hakkında tahliye kararı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
Hoş geldin Ekim!...
Senden, önceki aylardan daha iyi bir performans bekliyorum.
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Akıl hastanesine yeni atanan müdür hastaneyi dolaşmaya karar vermiş. Dolaşırken hastanenin dışarıya bakan duvarının dibinde bir grup akıl hastasının tek sıra olup duvardaki bir delikten baktıklarını görmüş. Merak içinde yanlarına giderek :
-“Yahu, hepiniz toplanmış, burada ne yapıyorsunuz?” demiş.
-“Hiçbir şey yapmıyoruz, sadece bu delikten dışarı bakıyoruz.” demiş deliler. Bunun üzerine müdür hastaları kenara iterek :
-“Durun, bir de ben bakayım.” demiş ve delikten dışarıya doğru bakmış. Bir de ne görsün, delik kapalı ve hiçbir şey görünmüyor. Hiddetle akıl hastalarına dönerek :
-“Yahu!” demiş, “Ben baktım bu delikten dışarı, bir şey görünmüyor. Peki siz ne görüyorsunuz?”
Deliler hep bir ağızdan:
-“Müdür Bey!” demiş. “Biz yıllardan beri bakıyoruz, bir şey göremedik. Siz ilk bakışta nasıl göreceksiniz ki?”


Evet, yıllardır içinde olduğumuz kara deliğe bakıp duruyoruz.
Ve hiç umut göremiyorum.
Ama iktidardakiler hâlâ ekonominin pik yaptığını, Türkiye’nin uçtuğunu söylüyorlar.
Bunların ülkemize nerden ve nasıl baktığını çok merak ediyorum.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Yapabildiğiniz ya da düşünebildiğiniz her neyse, başlayın. Cesaretin dehası, kudreti ve büyüsü vardır.” demiş #Goethe.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Çamaşır makinesini temizlemek için pahalı temizlik ürünlerine ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine sıradan sirkeleri kullanabilirsiniz. Deterjan için ayrılan çekmeceye biraz sirke ve uzun bir yıkama yapın. Bittiğinde, çamaşır makineniz tam anlamıyla parlayacaktır.”
Bakalım işinize yarayacak mı?


Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Hayvanlar aleminde, güneşten yanabilen tek canlı türü domuzlardır.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Grup Yorum üyeleri hakkında tahliye kararı

Grup Yorum üyeleri Bergün Varan ve Sultan Gökçek çıkarıldıkları mahkemede tahliye edildi. Duruşma bugün, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bergün Varan ve Sultan Gökçek, avukatları ile birlikte mahkemede hazır bulundu. Grup Yorum üyeleri, 10 aydır neden tutuklandıklarını dahi bilmediklerini belirtirken avukatları tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Gökçek ve Varan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.


Prof. Dr. Naci Görür'den Konya depremi açıklaması

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, sabah saatlerinde Konya'da meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Görür paylaşımında, "Arkadaşlar, bugün Niğde, Obruk ve Keçikalesi'nde 3.7 ve 4.0 büyüklüğünde depremler oldu. Burası Tuz Gölü Fay zonu içerisinde. Fay bu yörede saçaklanarak daha küçük faylara ayrılıyor. Yöre bir süredir hareketli. 20 Eylül’de de Obruk’ta 5.1’lik deprem olmuştu." ifadesini kullandı.

Korona haberlerine gelince:
Flaş koronavirüs genelgesi! Zorunluluk getirildi

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşıma ve konaklama tesislerinde HES zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama şöyle:
Şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.

“Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak.

Entegrasyon ile Covid­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak
Covid­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” genelgesi kapsamında bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

Sorgulamalarda Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek.

“HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek”

Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlarca gerekli tedbirler alınacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

Bugünkü test sayısı: 112098
Yeni vaka sayısı: 1391
Ağır hasta sayısı: 1516 (Dün: 1583)
Bugünkü vefat sayısı: 65 (Dün: 68)

Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,24 imiş, bugün de aynı kalmış. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın artması ise kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 70 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün Faik Ali Ozansoy’u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.


Faik Ali Ozansoy 10 Mart 1876’da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Birkaç nesil şair yetiştirmiş bir ailenin çocuğu idi. Asıl adı Mehmet Faik idi. Tarihçi ve şair Diyarbakırlı Saîd Paşa'nın küçük oğlu ve aynı devir şairlerinden Süleyman Nazif'in kardeşi, şair Munis Faik Ozansoy'un babasıdır.

İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır'da, lise ve yüksek öğrenimini İstanbul'da Mülkiye Mektebi'nde tamamladı. Öğrenim yıllarında Servet-i Fünunculara katıldı. Topluluğun en genç üyelerinden birisi idi. Servet-i Fünun dergisinde yayınlanan ilk şiirlerinde “Zâhir” mahlasını kullandı. Edebi yaşamının bu döneminde tam bir ferdiyetçi idi; diğer Sevet-i Fünuncular gibi aşk ve tabiat konularını işledi; ağır bir dil kullandı. Özellikle Abdülhak Hamid’in şiirlerinin etkisinde kaldı; şiirleri Abdülhak Hamid ve Servet-i Fünun şiiri arasında bir köprü görevi gördü. Okulu bitirdikten sonra birçok yerde kaymakamlık ve mutasarrıflık görevlerinde bulundu. İlk görevi, ağabeyi Süleyman Nazif’in mektupçu olarak görev yaptığı Bursa’da maiyet memurluğu idi. Sındırgı, Burhaniye, Pazarköy'de görev yaptıktan Mudanya kaymakamlığına terfi etti. 1908 yılında Bursalı Haydar Paşa’nın kızı Mevhibe Hanım ile evlendi, bu evlilikten beş çocuk sahibi oldu.

1908 yılında Mithat Paşa için yazdığı uzun manzume ile ferdiyetçiliğin yanında kendi toplumu ile de ilgilenmeye başladı. İlk şiir kitabı “Fani Teselliler”’i 1908’de yayımladı. Eserlerinin çok uzun süre yaşamayacağını düşündüğü için kitaba bu ismi vermişti. 1909'da Fecr-i Ati topluluğuna başkanlık etti. Topluluğa adını o verdi. Nesiller arasındaki köprü görevini Servet-i Fünûn ve Fecr-i Âtî grubu arasında da sürdürdü.

1910’da Midilli’ye, ardından Erzurum’a atandı. 1914 yılında Kütahya mutasarrıfı olarak görevlendirildi. Kütahya’daki görevi sırasında askeri bir önlem olarak çıkartılann Tehcir Kanunu’nu Talat Paşa’nın baskılarına rağmen uygulamadı, şehrin Ermeni halkını korudu. Kütahya’daki cemaat olaylar yatıştığında Faik Ali için Kütahya Ermeni Kilisesi'ne bir şükran kitabesi koymuştur.

Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı sırasında yazdığı şiirlerini “Elhan-ı Vatan” adlı kitapta topladı. 1918’de “Payitahtın Kapsında” adlı oyunu kaleme aldı ve bu eserde Çanakkale Savaşı sırasındaki bir aşk öyküsü ile vatan temasını birlikte işledi. İki perdelik eser, sahnelenmekten çok okunmak için yazılmış manzum bir piyestir.

Mütâreke döneminde birkaç ay Diyarbakır valiliği yaptı. 1920’de Ebubekir Hâzım Bey'in dâhiliye nâzırlığı sırasında müsteşarlığa getirildi ise de, iki ay sonra kabinenin düşmesi sonucu, bu görevden istifa etti.

Faik Ali Bey, Diyarbakır valiliği sırasında 1919’da Erzurum Kongresi’ne şehirden heyet gönderilmesi istendiğinde reddetmişti; bunun etkisiyle cumhuriyetin ilanından sonra dışlandı, kendisine görev verilmedi. Son idari görevi, Osmanlı dönemindeki Dahiliye Nezareti Müsteşarlığı oldu.

Ailesi ile İstanbul’a giden Faik Ali Bey, Mülkiye Mektebi’nde Fransızca öğretmenliği ve Saint Benoit Fransız Lisesi’nde ise Türkçe öğretmenliği yaptı; büyük geçim sıkıntısı çekti. 1933 yılında öğretmenliği bırakarak oğlu Munis ile birlikte Ankara’ya geldi; kendisini edebiyata verdi. Oğlu ile birlikte 1936’da “Marmara” adlı aylık bir dergi çıkardı. Dergi, sadece 10 sayı yayımlandı.

I. Dünya Savaşı yıllarında yazdığı ikinci oyunu “Nedim ve Lale Devri”’ni 1950’de tamamlayıp yayımladı. Eser, aruz ölçüsüyle yazılmış manzum bir piyestir.

1 Ekim 1950 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara’da vefat etti. Abdülhak Hamit’in ayak ucuna gömülmeyi vasiyet etmiş olduğu için cenazesi İstanbul'a getirilerek Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İsmet Binark ile Nejat Sefercioğlu, 1970 yılında Faik Ali Ozansoy Bibliyografyası'nı yayınladılar.

Kimi şiirleri Bimen Şen, Cinuçen Tanrıkorur, Ruhi Ayangil tarafından bestelenmiştir.

ESERLERİ:

Şiir:

Fani Teselliler (1908)
Temasil (1912)
Elhan-ı Vatan (1915)


Piyes:

Payitahtın Kapısında (1918)
Nedim ve Lâle Devri (1950)


Güfte:

Zaman olur ki ânın hacle-i visâlinde
Sâhilden uzaklaştık elin şimdi elimde
Yıldızlı semalardaki haşmet ne güzel şey

Sizlerle severek dinlediğimiz bestelenmiş bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

N e    G ü z e l    Ş e y


Yıldızlı semalarda ki haşmet ne güzel şey.
Mehtaba dalıp yar ile sohbet ne güzel şey.


Dünyamızın üstünde bütün ruhlar uyurken,
Yıldızların altında ibadet ne güzel şey.


Fani ve adavetlere mahşer bu cihanda,
Bir bitmeyecek aşkı muhabbet ne güzel şey.


Dünya da senin aşıkın olmak ne saadet,
Allah ile haşa.!  bu rekabet ne güzel şey.


Lütfen bana güldün, güzelim, mülferit oldum,
İcab-ı necabet bu..  Necabet, ne güzel şey.


Ey hilkatin emsali yok ibda-i kemali,
Senden bana bir zerre inayet ne güzel şey.


Hüsnünde ki mana-yı semavi ne ilahi,
Aşkımdaki reng-i ebediyyet ne güzel şey..


Faik Ali OZANSOY

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Yaşlılar Günü

İnsanların “yaşlı sağlığı” konusunda bilinçlendirilmesi, yaşlıların sağlık ve sosyal açıdan yaşam standartlarının yükseltilmesine dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler 1990 yılında aldığı bir kararla 1 Ekim tarihini “Dünya Yaşlılar Günü” ilan etmiştir.

Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü

Dünyada yaklaşık 400 milyon kişinin kronik Hepatit B taşıyıcısı olduğu ifade edilmektedir. Bu sebeple her yıl Hepatit hastalığına dikkat çekmek amacıyla 1 Ekim günü “Dünya Hepatit Bilinçlendirme Günü” olarak ilan edilmiştir.

Nijerya Bağımsızlık Günü

Nijerya 1 Ekim 1960 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır. Nijerya’da her yıl 1 Ekim tarihi “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Tuvalu Bağımsızlık Günü

Tuvalu, 1 Ekim 1978 tarihinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etmiştir.
Tuvalu’da her yıl 1 Ekim tarihi “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö. 1 Ekim 331 - Makedonya kralı Büyük İskender, Pers İmparatoru III. Darius'u Gaugamela Savaşı'nda yenilgiye uğrattı.
1 Ekim 1795 - Fransa, Belçika'daki Habsburg egemenliğine son vererek bu ülkeyi fethetti.
1 Ekim 1827 - İvan Paskeviç komutasındaki Rus ordusu Erivan'a girdi ve Ermenistan'daki bin yıllık müslüman yönetime son verdi.
1 Ekim 1869 - Dünyada ilk kartpostal Avusturya'da basıldı.
1 Ekim 1880 - İlk elektrikli ampul fabrikası Thomas Edison tarafından açıldı.
1 Ekim 1887 - Birleşik Krallık Belucistan'ı işgal etti.
1 Ekim 1891 - ABD'nin Kaliforniya şerinde Stanford Üniversitesi kuruldu.
1 Ekim 1898 - Çar II. Nikolay Yahudilerin büyük Rus şehirlerinin dışına çıkarılmasını emretti.
1 Ekim 1908 - Ford, "Model T" otomobilini satışa sundu.
1 Ekim 1918 - İngiliz istihbarat subayı T. E. Lawrence yönetimindeki Arap güçleri Şam'ı ele geçirdi.
1 Ekim 1928 - Sovyetler Birliği, ilk "beş yıllık kalkınma planını" açıkladı.
1 Ekim 1936 - General Franco, İspanya milliyetçi hükümetinin başına geçti.
1 Ekim 1939 - Yaklaşık bir ay süren kuşatmanın ardından Nazi güçleri Varşova'ya girdi.
1 Ekim 1940 - Einstein, Amerika vatandaşı oldu.
1 Ekim 1940 - ABD'nin ilk otobanı sayılan Pensilvanya paralı otoyolu trafiğe açıldı.
1 Ekim 1942 - Türkiye Bakanlar Kurulu, eğlence yerlerinin saat 22.00'de kapatılması kararını aldı.
1 Ekim 1946 - Nazi yetkililerinin yargılandığı Nürnberg Mahkemesi sona erdi, hükümler açıklandı.
1 Ekim 1949 - Ankara Devlet Tiyatrosu kuruldu. Küçük Tiyatro ve Büyük Tiyatro sahneleri açıldı.
1 Ekim 1949 - Mao Zedong önderliğinde Çin kuruldu; Mao, Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilk başkanı seçildi.
1 Ekim 1951 - Türkiye'de Hava Harp Okulu açıldı.
1 Ekim 1952 - Amerikalı askerler, Güney Kore'de gösteri yapan esir Çinlilere ateş açtı; 52 ölü, 140 yaralı.
1 Ekim 1952 - Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü kuruldu.
1 Ekim 1956 - Yazar Eflatun Cem Güney, Andersen Masal Ödülü'nü kazandı.
1 Ekim 1958 - NASA kuruldu.
1 Ekim 1960 - Kıbrıs, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
1 Ekim 1960 - Nijerya bağımsızlığını ilan etti.
1 Ekim 1963 - Cezayir devlet başkanı Ahmet Bin Bella, ülkede Fransızlara ait tüm toprakların kamulaştırılması emrini verdi.
1 Ekim 1972 - Boksör Cemal Kamacı, 63,5 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu.
1 Ekim 1977 - Brezilyalı futbol yıldızı Pelé futbolu bıraktı.
1 Ekim 1978 - Tuvalu, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.
1 Ekim 1982 - Sony son kullanıcıya yönelik ilk CD çaları piyasaya sürdü.
1 Ekim 1985 - İsrail güçlerinin, Tunus'taki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bürolarına düzenlediği hava saldırısında 68 kişi öldü.
1 Ekim 1988 - Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği devlet başkanlığını üstlendi.
1 Ekim 1992 - Bitlis'in merkeze bağlı Cevizdalı Köyü'ne saldıran PKK'lı militanlar, 10'u çocuk, 14'ü köy korucusu 37 kişiyi öldürdü, 20 kişiyi yaraladı.
1 Ekim 1992 - Kadınların da harp okullarına alınmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi.
1 Ekim 1995 - Afyon Dinar'da 6,1 büyüklüğündeki depremde 90 kişi öldü, 250 kişi yaralandı.
1 Ekim 1998 - Türk devlet yetkilileri (Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Atilla Ateş, ardından Başbakan Mesut Yılmaz ve son olarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel) PKK'ya destek verdiği gerekçesiyle Suriye'ye sert uyarılarda bulundu.
1 Ekim 1999 - İkinci Çeçen Savaşı başladı. Rusya, 1997'de imzalanan barış anlaşmasını ihlal ederek, Çeçenistan'ı yeniden işgal etti.
1 Ekim 2004 - İspanya'da eşcinsel evlilik hakkındaki yasa tasarısı İspanya kabinesi tarafından kabul edildi.
1 Ekim 2012 - Alex de Souza Fenerbahçe'den ayrıldı.
1 Ekim 2017 - Las Vegas Strip'teki Route 91 Harvest country müzik festivalinde kitlesel silahlı saldırı meydana geldi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Ekim 208 - Alexander Severus, Roma İmparatoru (ö. 235)
1 Ekim 1207 - III. Henry, İngiltere Kralı (ö. 1272)
1 Ekim 1507 - Giacomo Barozzi da Vignola, İtalyan mimar (ö. 1573)
1 Ekim 1620 - Nicolaes Pieterszoon Berchem, Hollandalı ressam (ö. 1683)
1 Ekim 1671 - Guido Grandi, İtalyan matematikçi (ö. 1742)
1 Ekim 1691 - Arthur Onslow, İngiliz politikacı (ö. 1768)
1 Ekim 1724 - Giovanni Battista Cirri, İtalyan besteci (ö. 1808)
1 Ekim 1729 - Anton Cajetan Adlgasser, Alman besteci (ö. 1777)
1 Ekim 1754 - I. Pavel, Rus Çarı (ö. 1801)
1 Ekim 1760 - William Thomas Beckford, İngiliz yazar ve politikacı (ö. 1844)
1 Ekim 1771 - Pierre Baillot, Fransız besteci (ö. 1842)
1 Ekim 1791 - Sergey Timofeyoviç Aksakov, Rus yazar (ö. 1859)
1 Ekim 1835 - Adam Politzer, Avusturya-Macaristanlı fizikçi (ö. 1920)
1 Ekim 1845 - William Christie, İngiliz astronom (ö. 1922)
1 Ekim 1847 - Annie Besant, İngiliz sosyal reformcu, feminist eylemci ve teozof (ö. 1933)
1 Ekim 1867 - Fernand Pelloutier, Fransız işçi önderi, teorisyen ve Anarako-sendikalist hareketin temsilcisi (ö. 1901)
1 Ekim 1895 - Liyakat Ali Han, Pakistan'ın ilk Başbakanı (ö. 1951)
1 Ekim 1903 - Vladimir Horowitz, Amerikalı klasik müzik piyanisti ve bestecisi (ö. 1989)
1 Ekim 1910 - Bonnie Parker, Amerikalı banka soyguncusu ve kanun kaçağı (ö. 1934)
1 Ekim 1915 - Talat Tunçalp, Olimpik bisikletçi (ö. 2017)
1 Ekim 1924 - Jimmy Carter, ABD'nin 39. Başkanı.
1 Ekim 1928 - George Peppard, Amerikalı aktör (ö. 1994)
1 Ekim 1930 - Philippe Noiret, Fransız sinema oyuncusu (ö. 2006)
1 Ekim 1930 - Richard Harris, İrlandalı aktör, şarkıcı ve söz yazarı (ö. 2002)
1 Ekim 1932 - Seyfi Dursunoğlu, Sahne sanatçısı, şarkıcı ve sunucu (ö. 2020)
1 Ekim 1935 - Julie Andrews, İngiliz sinema ve müzik sanatçısı.
1 Ekim 1938 - Stella Stevens, Amerikalı aktris.
1 Ekim 1938 - Tunç Başaran, Yönetmen.
1 Ekim 1940 - Michael Gruber, Amerikalı yazar.
1 Ekim 1943 - Jean-Jacques Annaud, Fransız yönetmen.
1 Ekim 1948 - Ertuğrul Günay, Hukukçu, siyasetçi ve eski bakan.
1 Ekim 1949 - André Rieu, Hollandalı kemancı, besteci ve orkestra şefi
1 Ekim 1950 - Boris Morukov, Rus fizikçi ve kozmonot (ö. 2015)
1 Ekim 1956 - Theresa May, Britanyalı siyasetçi ve Birleşik Krallık Başbakanı
1 Ekim 1958 - Melihat Gülses, Klâsik Türk müziği sanatçısı.
1 Ekim 1964 - Zeki Demirkubuz, Film yönetmeni, senarist, yapımcı ve oyuncu.
1 Ekim 1969 - Zach Galifianakis, Amerikalı komedyen ve oyuncu.
1 Ekim 1971 - Yosi Mizrahi, Yahudi asıllı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
1 Ekim 1975 - Şahnaz Çakıralp, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
1 Ekim 1976 - Ümit Karan, Futbolcu.
1 Ekim 1978 - Tolga Karel, Dizi ve sinema oyuncusu.
1 Ekim 1978 - Mert Ekren, Türk pop müzik sanatçısı ve besteci.
1 Ekim 1990 - Hazal Kaya, Dizi ve sinema oyuncusu.
1 Ekim 1993 - Serenay Aktaş, Futbolcu, dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Ekim 1684 - Pierre Corneille, Fransız oyun yazarı (d. 1606)
1 Ekim 1901 - Abdurrahman Han, Afgan Emiri (d. 1844)
1 Ekim 1929 - Antoine Bourdelle, Fransız heykeltıraş (d. 1861)
1 Ekim 1947 - Olive Borden, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1906)
1 Ekim 1950 - Faik Ali Ozansoy, Şair ve bürokrat (d. 1876)
1 Ekim 1957 - Mustafa Abdülhalik Renda, Siyasetçi ve TBMM Başkanlarından (d. 1881)
1 Ekim 1982 - Mehmet Ali Kâğıtçı, Kimyager ve Türkiye'de kâğıt sanayisinin kurucusu (d. 1899)
1 Ekim 1992 - Petra Kelly, Alman siyasal eylemci ve Yeşiller Partisi'nin kurucusu (d. 1947)
1 Ekim 2004 - Richard Avedon, Amerikalı fotoğrafçı (d. 1923)
1 Ekim 2007 - Al Oerter, Amerikalı disk atıcısı (d. 1936)
1 Ekim 2008 - Tanju Duru, Müzisyen, besteci ve Ezginin Günlüğü topluluğu eski gitaristi (d. 1963)
1 Ekim 2012 - Berkant Akgürgen, Müzisyen, besteci ve oyuncu (Samanyolu şarkısının sahibi) (d. 1938)
1 Ekim 2012 - Eric Hobsbawm, İngiliz tarihçi ve yazar (d. 1917)
1 Ekim 2013 - Tom Clancy, Amerikalı yazar (d. 1947)
1 Ekim 2018 - Charles Aznavour, Ermeni asıllı Fransız şarkıcı, oyuncu ve diplomat (d. 1924)
1 Ekim 2019 - Peter Sissons, İngiliz gazeteci ve televizyon sunucusu (d. 1942)
1 Ekim 2019 - Tarık Ünlüoğlu, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu (d. 1957)Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Ekim.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...


Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?