Bandrol basımı tanıdık isme verildi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 30 Eylül.
Eylül de bitiyor.
Ekim, Kasım, Aralık da biter bu gidişle.
“Bu yıl bitse artık” diye düşündüğünüzü duyar gibiyim.
Çünkü ben de aynı düşünüyorum.
Bakalım gelen gideni aratacak mı bu yıl olduğu gibi?
“2019 yılından daha kötüsü olamaz” diyordum; varmış çünkü.

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Agop, Kurtuluş’taki dairesinin bulunduğu apartman kapısından içeri girer girmez her zaman yaptığı gibi posta kutusuna yöneldi. Posta kutusunun kilidine soktuğu anahtarı çevirirken hangi faturaların gelmiş olabileceğini tahmin etmeye çalıştı.
Kapak açıldığında bir tek zarf vardı. Aldı, baktı; telefon faturası. Heyecanla faturayı incelemeye başladı. Şaşkınlıktan az daha küçük dilini yutacaktı. Tamı tamına 30.000 TL. yazıyordu faturada. Hızlı adımlarla asansöre yürüdü. Dairesinin bulunduğu katın düğmesine bastı. Kesinlikle bir yanlışlık olmalıydı. 30.000 TL. lik görüşme yapmış olması imkânsızdı. Dairesinden içeri girince ilk işi telefon şirketini arayıp ayrıntılı fatura istemek oldu. Bir süre sonra fatura dökümü mail olarak geldi. Aranan telefonların hepsinin arkadaşlarına ait olduğunu görünce şaşkınlığı bir kez daha arttı. Ne kadar süreyle konuştuğu ve her konuşmanın kaç lira tuttuğu bile yazıyordu. Ama hiçbir şey hatırlamıyordu. Sarhoş geldiği bazı geceler acaba arkadaşlarını aramış olabilir miydi?
“Yok canım, daha neler?” dedi sesli bir şekilde…
Bu arada gözü kafesinde sakin sakin duran papağanına takıldı.
“Yok canım” diye söylendi kendi kendine… “Olacak şey değil. Zavallının günahına girme.”
“Ama ya o yapmışsa?” diye dürttü içindeki ses.
“Yahu git işine” diye azarladı kötü niyetli olan içindeki sesi.
“İmkân var mı? Hiç olur mu öyle şey?”
“Sen yine de bir test yap” dedi içindeki ses.
Odasına gitti. Soyundu Yatağına uzandı.
İçindeki ses sürekli “Git kontrol et. Belki de o yapmıştır.” deyip duruyordu.
Kalktı, salona doğru yürüdü.
Papağanın kendisini göremeyeceği bir yerde durdu, beklemeye başladı.
Az sonra papağan kafesin kapısını kanadıyla iterek açtı. Telefonun başına gitti. Rehberi de yine kanadıyla açtı.
Yine kanadıyla tuşlara basarak telefon aramalarına başladı. Her seferinde Agop karşıdan arkadaşlarından birinin sesini geldiğini duyuyordu. Öyle de uzun konuşuyordu ki papağan.
Işıkları yaktı.
“Seni şerefsiz seni… Suçüstü yakalandın.” dedi bağırarak…
Çok öfkeliydi.
Papağan suçunu itiraf etti.
Agop’un ise öfkesi dinmiyordu.
Malzeme odasına gitti. İki çivi ve bir de çekiç alıp salona döndü. Papağanı iki kanadından çarmıha gerer gibi duvara çiviledi.
“Bir hafta böyle kal da aklın başına gelsin.” deyip gitti.
Bir süre sonra papağanın gözü karşı duvarda asılı İsa heykeline takıldı.
“Birader, sen ne zamandan beri buradasın?” diye seslendi heykele.
“İki bin yıldır” dedi İsa.
“Oha” diye hıçkırdı papağan…
“Nereyle konuştun lan böyle?”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:
 
"Kötülerin yaptığı şeylerle baş etmeyi öğrenmek için, iyilerin psikoloğa gitmesi gerektiği tepetaklak bir dünyada yaşıyoruz" demiş #AugustPullman.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Sürekli bilgisayar kullanmanın gözünüze zarar vermesini önlemek için her birkaç saatte monitörden uzak bir noktaya bakın, yavaşça gözlerinizi açıp kapatın. Bunu üç kere tekrar edin. Daha sonra göz bebeklerini önce sağa ve sonra sola kaydırarak aynı hareketi üç kez daha tekrar edin. Böylece gözleriniz dinlenecektir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Bu gerçeği duyduktan sonra, bebeğiniz doğar doğmaz onu kucağınıza almak isteyeceksiniz. Zira yeni doğanların yaklaşık %12’si yanlış anne-babaya veriliyormuş.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Ermenistan’dan açıklama
Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye ait bir F-16 savaş uçağının Ermenistan hava sahasında kendilerine ait bir Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi.
Ön raporlarsa, saldırının Azerbaycan hava sahasında gerçekleştiğini kaydetti.
Erivan, daha önce yaptığı açıklamada birden fazla savaş uçağının Azerbaycan saflarında çatışmalara katıldığını, Türk F-16'ların Azerbaycan hava kuvvetlerine destek verdiğini belirtmişti.

 
Sigara ve içki bandrolleri ihalesi, AKP'ye yakın isme verildi
İhaleleri iptal edilen ve Darphane'ye devredilen sigara ve içki bandrolleri, 3 ay önce yeni kurulan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP'ye desteğini açıklayan "Herşey Türkiye İçin Platformu" Genel Koordinatörü Halil İbrahim Danışmaz'ın şirketine verildi. DNS isimli şirket ihaleyi alır almaz, bandrol fiyatlarına yüzde 100 zam yaptı. Türkiye'de tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri yaklaşık 12 yıldır ihaleleri kazanan Sicpa isimli yabancı bir firma üretiyordu. Daha sonra bandrollerin üretimi işi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne verilip ihaleleri iptal edildi.

18 Nisan 2020'de Cumhurbaşkanlığı kararıyla Darphane ve Damga Matbaası Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkarıldı. 29 Mayıs 2020'de DNS isimli bir firmanın Halil İbrahim Danışmaz patronajında kurulduğu Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlandı. Eylül başında Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi tebliğle bandrol basımının bir hizmet sağlayıcıya yani Darphane dışında bir firmaya devredilmesine onay verdi. 11 Eylül'de Darphane Genel Müdürlüğü, DNS adlı şirketin yeni hizmet sağlayıcısı olacağını duyurdu.

Yetki DNS'ye verildikten hemen sonra bandrol fiyatlarına yüzde 100, ihraç ürünlerine de yüzde 400 zam yapıldı. Böylelikle habere göre, firmaya 30 milyon dolar civarında bir nakit destek sağlandığı açıklandı.

 
Korona haberlerine gelince:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Ağır hasta sayımız durağan seyrediyor. Bugün tespit edilmiş 1.427 yeni hastamız var. Virüs ile mücadele birlikte yapıldığında netice veriyor. Mücadeleye güç katan birlikte tedbirlere uymak. Başarının devamı ve sürekliliği için mücadeleye destek verin.”
 
Bugünkü test sayısı: 114940
Yeni vaka sayısı: 1427
Ağır hasta sayısı: 1583 (Dün: 1596)
Bugünkü vefat sayısı: 68 (Dün: 65) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,22 iken, bugün artarak 1,24 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın artması ise kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 44 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 84. doğum günü olan Sevgi Soysal’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Sevgi Soysal, 30 Eylül 1936 yılında Selanik göçmeni bir baba ile Alman bir annenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi aslen Alman kökenli olan Aliye Hanım, babası bürokrat Mithat Yenen’dir. Ankara Kız Lisesini (1952) bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümünde bir süre okuduktan sonra Almanya’da Göttingen Üniversitesinde arkeoloji ve tiyatro öğrenimi gördü (1956-57). Türkiye’ye döndükten sonra Alman Kültür Merkezi ve Ankara Radyosunda (1960-61) çalıştı. Bir süre Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne devam etti.

12 Mart 1971 askeri müdahalesi gerçekleştiğinde TRT’de program uzmanı olarak görev yapıyordu.
Kadın-erkek ilişkileri ve evlilik temasını işlediği ilk romanı “Yürümek” nedeniyle “müstehcenlik” suçlamasıyla yargılandı ve TRT’den ayrıldı. Pek çok aydın ve yazar gibi o da herhangi bir neden gösterilmeksizin tutuklandı. Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’ndaki zorunlu sekiz ay ikâmetinden ard arda yazdığı roman, hikâye ve anı kitaplarıyla döndü. Daha sonra yine bir kitabından dolayı bir yıl hüküm giydi. Adana’da dört ay sürgün hayatı yaşadı (1972). Politika gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Lisans eğitimini tamamlamadan okulda tanıştığı ilk eşi Özdemir Nutku ile evlendi. Daha sonra ikinci evliliğini Başar Sabuncu ile yaptı. Üçüncü ve son evliliği ise Anayasa Profesörü Mümtaz Soysal ile oldu. İlk eşi Özdemir Nutku’dan bir oğlu, üçüncü eşi M. Soysal’dan iki kızı oldu.

Yazı ve kitaplarını yazar Özdemir Nutku’yla evliyken Sevgi Nutku, yönetmen Başar Sabuncu ile evliyken Sevgi Sabuncu, son olarak siyasetçi Mümtaz Soysal ile evliyken Sevgi Soysal imzalarıyla yayımladı.

1975 yılında kendisine meme kanseri teşhisi kondu. Londra’da tedavi gördü, ancak iyileşemedi. İstanbul’a döndüğünün ertesi günü öldü 22 Kasım 1976'da 40 yaşında iken hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

2 yaşından itibaren yaşamaya başladığı Ankara ve annesinin Alman kimliği onun yazarlık serüveni üzerinde çok büyük etkiler bıraktı. İlk öyküleri 1960’tan itibaren Dost, Yelken, Ataç, Yeditepe, Değişim dergilerinde, 1965’ten sonra Dost, Papirüs ve Yeni Dergi’de yayımlandı. İlk dönem öykülerinde bireysel sorunları, sonraki öykü ve romanlarında toplumsal sorunları ele aldı. Ahmet Oktay’ın ifadesiyle “Duygusal, romantik ve Kafkaesk bir söylemden siyasal ve sorgulayıcı bir söyleme geçti.” İlk öykü kitabı Tutkulu Perçem’de ve on dört öyküden oluşan Tante Rosa’da bunalımı, tedirginliği, karamsarlığı, yabancılaşmayı, kadın özgürlüğünü işledi. B. Necatigil, Tante Rosa için “romantik ironisi, şiirli, nükteli, yer yer grotesk anlatımıyla hikâyeciliğimizin özel başarılarından biridir” diye yazdı.

Romanlarında halkın ve aydınların toplumsal, siyasal gelişmeler içindeki yerlerini, öğrenci ve gençlik hareketlerini, siyasal kovuşturmaları, hapishane, sürgün yaşamı ve işkenceyi anlattı. Eserlerinde ince alay, açıksözlü bir anlatım ve sosyal adalet tutkusu kendisine özgün bir yazarlık kişiliği kazandırdı. Ankara Meydan Sahnesi’nde H. Dormen’in yönettiği “Zafer Madalyası” oyununda rol aldı. Kitapları, Bilgi Yayınevince 8 cilt halinde ve daha sonra da İletişim Yayınlarınca (2002) basıldı. Işıl Özgentürk Tante Rosa’nın “Seni Seviyorum Rosa” adıyla senaryosunu yazıp filme çekti(1991).

ESERLERİ:
Roman:
Yenişehir'de Bir Öğle Vakti
Yürümek
Şafak
Hoş Geldin Ölüm (Ölümünden Sonra)

Hikaye:
Tutkulu Perçem
Tante Rosa
Barış Adlı Çocuk

Anı:
Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu
Hoş Geldin Ölüm

Makale:
Bakmak

Çeviri:
Mezar Bekçisi (F. Kafka’dan, 1966)
Godot Geldi (M. Bulataviç’ten, 1969)
Beş Paralık Roman (B. Brecht’ten, 1972)

ÖDÜLLERİ:
1970 - TRT 1970 Sanat Ödülleri Yarışmasında Başarı Ödülü (“Yürümek” adlı romanı ile.)
1974 - Orhan Kemal Roman Armağanı (“Yenişehir’de Bir Öğle Vakti” romanı ile.)

Sizlerle Sevgi Soysal’ın iki kitabından alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Tante Rosa” kitabından:
“Yüreğimi attım ortalığa, kimseler üzerine basmadan geçti.”

“Önemli olan istektir, hiçbir istek diğerinden soylu değildir.”

“Ben kendi çirkinliğimle yetinmeye alıştım.”

“Çok mutsuzdu Rosa, dayanılmayacak kadar mutsuzdu.”

“Eve aldığı birkaç parça eşyanın bekçiliğini yapmadım diye bana çatacak adama değil, felsefeye ihtiyacım var benim."

"İnsanları sevmemeye başladı mı insan, insan gibi yaşamayı da sevmemeye başlıyor, insan gibi çalışmayı, kazanmayı, yemeyi, içmeyi, sevişmeyi, ölmeyi."

“Bilemezsin evet bilemezsin. Her şeyi bilmediğin gibi öldüğünü de. Onu başkaları, seni gömenler, senin için yas tulanlar bilir ve unutur.”

“Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu” kitabından:

“Yahu, erkek tayfasının buyurduğuna uyup durmasanıza, sizin kendi kafanız yok mu?”

“Cehennemin ucundaki adları ezberlemekten, memleket­te kim ne yapıyor, ne oluyor haberiniz yok.”

“Babaannem de senin gibi, her sabah Kuran okurdu.”
“Leninizmin ilkelerini okuyorum ben.”


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Turna Geçimi Fırtınası
30 Eylül'de turnaların göç zamanı olan “Turna Geçimi Fırtınası” yaşanmaktadır. 

International Translation Day (Uluslararası Çeviri Günü)

“Uluslararası Çeviri Günü” çevirmenlerin azizi olarak kabul edilen İncil çevirmeni “Aziz Jerome” adına her yıl 30 Eylül'de düzenlenen kutlamadır. Türkiye’de çeviribilimin kurucularından Prof. Dr. Akşit Göktürk’ün tanımıyla çeviri “dillerin dilidir” ve “başka dillerin tanımladığı başka dünyaların tanıtılmasıdır”. Farklı dillere sahip kültürlerin tek bir dili konuşmalarını sağlayarak, aslında içinde “kültür ve dil çeşitliliğini barındıran ortak bir dünya dili” oluşturulmasına yardımcı olan ve uzak coğrafyaları birbirine yakınlaştıran çevirmenlerimizin 30 Eylül Uluslararası Çeviri Günü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

30 Eylül 1399 - IV. Henry İngiltere Kralı oldu.
30 Eylül 1517 - Oruç Reis, Cezayir zaferini elde etti.
30 Eylül 1520 - Kanuni Sultan Süleyman 10. Osmanlı Padişahı olarak tahta çıktı.
30 Eylül 1730 - Sultan I. Mahmut tahta çıktı.
30 Eylül 1791 - Mozart'ın son operası Sihirli Flüt'ün galası Viyana'da yapıldı.
30 Eylül 1888 - Karındeşen Jack üçüncü kurbanı olan Elizabeth Stride'ı ve dördüncü kurbanı olan Catherine Eddowes'u öldürerek aynı gün iki kişiyi öldürmüş oldu.
30 Eylül 1930 - İlk Türk sivil pilotlardan Vecihi Bey, kendi yaptığı uçağıyla Göztepe'den Yeşilköy'e uçtu.
30 Eylül 1956 - Soprano Leyla Gencer, San Francisco'da konser verdi.
30 Eylül 1960 - Devlet Planlama Teşkilatı kuruldu.
30 Eylül 1966 - Botsvana, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
30 Eylül 1978 - Başbakan Bülent Ecevit ilk Köy-Kent uygulamasını Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Taşkesti köyünde başlattı.
30 Eylül 1991 - İstanbul metrosu'nun ön tünel inşaatı başladı. Açılışı Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü yaptı.
30 Eylül 2005 - Danimarka'da Jyllands Posten isimli gazetede Muhammed peygamberi tasvir eden karikatürler yayınlaması üzerine Karikatür Krizi çıktı.
30 Eylül 2009 - Endonezya'nın Sumatra adasında gerçekleşen depremde 1115 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

30 Eylül 1207 - Mevlânâ Celaleddin-i Rumi, Fars şair (ö. 1273)
30 Eylül 1775 - Robert Adrain, İrlanda kökenli Amerikalı matematikçi (ö. 1843)
30 Eylül 1882 - Hans Geiger, Alman fizikçi ve Geiger sayacının mucidi (ö. 1945)
30 Eylül 1895 - Lewis Milestone, Rus asıllı Amerikalı film yönetmeni (ö. 1980)
30 Eylül 1905 - Nevill Mott, İngiliz fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1996)
30 Eylül 1908 - David Oystrah, Rus kemancı (ö. 1974)
30 Eylül 1917 - Buddy Rich, Amerikalı müzisyen (ö. 1987)
30 Eylül 1921 - Deborah Kerr, İskoç kökenli İngiliz sinema ve sahne oyuncusu (ö. 2007)
30 Eylül 1924 - Truman Capote, Amerikalı yazar (ö. 1984)
30 Eylül 1928 - Elie Wiesel, Romanya doğumlu Yahudi edebiyatçı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 2016)
30 Eylül 1936 - Sevgi Soysal, Yazar (ö. 1976)
30 Eylül 1936 - Engin Ünal, Millî yüzücü.
30 Eylül 1945 - Ehud Olmert, İsrail'in 12. Başbakanı.
30 Eylül 1945 - José Manuel Fuente, İspanyol yol bisikletçisi ve tırmanma uzmanı (ö. 1996)
30 Eylül 1948 - Semiramis Pekkan, Sinema oyuncusu ve ses sanatçısı.
30 Eylül 1964 - Monica Belluci, İtalyan oyuncu ve eski model.
30 Eylül 1971 - Giancarlo Judica Cordiglia, İtalyan oyuncu ve yönetmen.
30 Eylül 1974 - Daniel Wu, Çin asıllı Amerikalı yönetmen, yapımcı ve aktör.
30 Eylül 1975 - Marion Cotillard, Fransız aktris.
30 Eylül 1980 - Martina Hingis, İsviçreli tenis oyuncusu.
30 Eylül 1985 - T-Pain, Amerikalı hip hop, R&B şarkıcısı ve prodüktör.
30 Eylül 1990 - Kim Seung-Gyu, Güney Koreli futbolcu.
30 Eylül 1992 - Ezra Miller, Amerikalı şarkıcı, müzisyen, aktör ve aktivist.
30 Eylül 1992 - Sefa Doğanay, Komedyen ve oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

30 Eylül 1626 - Nurhaci, Qing Hanedanı'nın kurucusu (d. 1553)
30 Eylül 1937 - Miheil Cavahişvili, Gürcü yazar (d. 1880)
30 Eylül 1942 - Hans-Joachim Marseille, Alman avcı pilotu (II. Dünya Savaşı'nda) (d. 1919)
30 Eylül 1943 - Franz Oppenheimer, Alman sosyolog ve politik ekonomist (d. 1864)
30 Eylül 1955 - James Dean, Amerikalı oyuncu (d. 1931)
30 Eylül 1978 - Ali Nihat Tarlan, Edebiyat tarihçisi (d. 1898)
30 Eylül 1985 - Charles Francis Richter, Amerikalı deprem bilimci ve Richter ölçeğinin yaratıcısı (d. 1900)
30 Eylül 1985 - Simone Signoret, Fransız oyuncu (d. 1921)
30 Eylül 1988 - Truong Chinh, Vietnamlı siyasetçi (d. 1907)
30 Eylül 1990 - Patrick White, Avustralyalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1912)
30 Eylül 1999 - Avni Akyol, Eğitimci ve siyasetçi (Millî Eğitim Bakanı ve Kültür Bakanı) (d. 1931)
30 Eylül 2002 - Göran Kropp, İsveçli otomobil yarışçısı (d. 1966)
30 Eylül 2003 - Ronnie Dawson, Amerikalı gitarist (d. 1939)
30 Eylül 2004 - Michael Relph, İngiliz yönetmen, yapımcı ve senarist (d. 1915)
30 Eylül 2012 - Turhan Bey, Avusturyalı oyuncu ve yapımcı (d. 1922)
30 Eylül 2013 - Ruth Maleczech, Amerikalı oyuncu (d. 1939)
30 Eylül 2015 - Göran Hägg, İsveçli yazar (d. 1947)
30 Eylül 2016 - Mike Towell, İskoç profesyonel boksör (d. 1991)
30 Eylül 2018 - Kemal İnci, Sinema ve dizi oyuncusu (d. 1933)
30 Eylül 2018 - Mehmet Uslu, Dizi ve sinema oyuncusu (d. 1961)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?