Ormanlarımız yine tutuştu

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Dursun “Meşhur Tavşan Köftesi” diye bir restoran açmış. Kısa zamanda restoran dolup taşmaya ve yeni şubeler açılmaya başlayınca gazeteci arkadaşı Temel durumu merak etmiş ve Dursun’la röportaj yapmaya gelmiş:
-“Dursun, pu kadar tavşanı nereden pulaysun? Yoksa pu köfteler tavşan etunden değul mi?”
Dursun, kem küm yapsa da ağzından baklayı çıkarmış:
-“Pilduğin deve etu ile tavşan etunu kariştirayrum.” demiş.
-“Pir deveye, pir tavşan!“
Temel, aldığı cevabı, Dursun’dan aldığı paraya uygun şekilde manşete taşımış:
-“Dursun’un meşhur köftesinde deve ile tavşan etu yari yariyadur.”

Bizim yandaş medyanın haber felsefesi de bu işte.
Güleriz ağlanacak halimize yani.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bir annenin kolları şefkatten yapılmıştır ve bu yüzden çocuklar kollarında usulca uyur.” demiş #VictorHugo.
Kollarında uyutacak annem de kalmadı ki.
Nurlarda uyu canım annem...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Zihninizi açmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için bir fincan kahve için. Kafein, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan seratonin ve dopamin hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlar.”mış.
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bildiğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Soğuk bir odada uyumak, kabus görme ihtimalini arttırıyormuş.”

“Günün Şairi” değil de, “Bir #HaticeNayır Şiiri” olsun bugün de.


AŞKA YELKEN AÇALIM

Sesiyle kanatlanmak mümkünse
Sevmekmiş en büyük özgürlük
Duymasın sakın kuşlar


Sönmüyorsa yüreğimizdeki yangın
Oksijenmiş demek ki aşk
Ateşi rahat bırakın


İçimiz sığmıyorsa evrene
Küçükmüş yeryüzü gönülden
Haydi, galaksiye ışınlanalım


Görünmüyorsa ufukta hüzün
Aşkmış öyleyse tek kördüğüm
Sakın gözlerimize dokunmayın


Kapıyı kimse çalmıyorsa
Ve hiç kilit tutmuyorsa yürek
Lütfen yalnızlığımızı bizden geri alın.
#haticenayır

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İstanbul'da Anadolu Hisarı'nda orman yangını

Beykoz, Anadolu Hisarı'nda ormanlık alanda saat 16.30 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.
İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yükselen dumanlar birçok ilçeden de görüldü. Yangına ekipler havadan ve karadan müdahale etti. Yangın söndürme helikopteri çalışmalara havadan katıldı. Yangın, ekiplerin yaklaşık 2 saat süren çalışmalarıyla söndürüldü.

Bergama'da orman yangını

İzmir Bergama'nın Madra bölgesindeki ormanlık alanda, saat 18.00 sıralarında henüz belirlenmeyen nedenle yangın çıktı. Alevleri görenlerin ihbarı üzerine, bölgeye 2 helikopter ve 5 arazöz sevk edildi. Ekiplerin, bölgede söndürme çalışmaları sürüyor.

Aydın'da yangın

Aydın Güllübahçe yolundaki eski atış poligonu yakınlarında makilik bölgede başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle zeytinlik alana yayıldı. İzmir ve Muğla'daki Orman Bölge müdürlüklerine bağlı 6 helikopter, 2 uçak, 30 arazöz, 10 su tankeri ve 4 dozerin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinin müdahale ettiği yangın, ormanlık alana da sıçradı. Havanın kararmasından sonra havadan söndürme çalışmalarına ara verildi, ekiplerin karadan müdahalesi sürüyor.

Korona haberlerine gelince:
CHP’li 11 büyükşehir belediyesi ölüm sayısı açıkladı

CHP'li Seyit Torun, Sağlık Bakanlığı’nın covid-19 verileriyle ilgili yazılı açıklama yaparak, CHP’li 11 büyükşehir belediyesinden gelen vefat sayılarını açıkladı. Torun, "Devlet vatandaşına yalan söylemez" ifadelerini kullandı.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 verileriyle ilgili yazılı açıklama yaparak, CHP'li 11 büyükşehir belediyesinden gelen resmi vefat sayılarını paylaştı.

İktidarın CHP'nin önerilerini dikkate almadığını ve yanlış bir politika izlediğini ileri süren Torun, şu ifadeleri kullandı:

* İktidar, ülkemizi geri dönüşü olmayan bir yola sürüklüyor. Yine üzülerek takip ediyoruz ki her ne şart altında olursa olsun vatandaşa doğru bilgi vermesi gereken siyasi iktidar, şeffaflık ilkesini de hiçe saymış durumda.


* Covid-19 pandemisiyle ilgili Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilerin doğruluğu, uzun süredir tartışılıyor. Bu süreçte, doğruları savunduğu için kapsına kilit vurulmak istenen TTB ve pek çok uzman akademisyenlerimiz verilerle ilgili şüphelerini dile getiriyor.


* Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak, vatandaşın doğru bilgilendirilmesi için iktidarı defalaca uyardık. Ancak iktidar bu uyarılarımızı da maalesef dikkate almadı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayılarına ilişkin doğru bilgilendirme yapmadığını ifade eden Torun şöyle devam etti:
* Cumhurbaşkanı'nın talimatlarıyla' çalıştıklarını söylediği günden bu yana güvenilirliğini yitiren Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 16 Eylül'deki açıklamasında verilerin doğru olduğunu belirtip, ‘Verileri gizleyerek salgını önleyebilir miyiz? Verdiğimiz tabloda bir yanlışlık yok.


* Vatandaşımız müsterih olsun' açıklaması yaptı.İktidarı denetleme sorumluluğumuzun gereği olarak özellikle Sayın Sağlık Bakanı'nın bu açıklamasının ardından bir çalışma başlattık.


* Bu kapsamda; Cumhuriyet Halk Partili 11 büyükşehir belediyesinden, ‘bulaşıcı hastalık' nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili bilgi aldık.


Torun, Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Adana, Antalya ve Mersin olmak üzere 11 büyükşehir belediyesindeki vefat sayıları dahil olmak üzere, Sağlık Bakanlığı'nın tüm ülkeyi kapsayan verilerinden fazla olduğunu söyledi.

Seyit Torun, “Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ülke genelinde 1-25 Eylül tarihleri arasında Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 1.488 iken, sadece 11 büyükşehir belediyemizde aynı tarihlerde bulaşıcı hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısının 1.604 olduğunu halkımızın bilgisine sunuyoruz. Şimdi Sayın Sağlık Bakanı'na soruyoruz: Vatandaşımız nasıl müsterih olsun ? Bu çelişkiyi nasıl açıklayacaksınız ? Devlet vatandaşına yalan söylemez. Lütfen şeffaf olun, canıyla boğuşan milletimize yanlış bilgi vermeyin. Halkımızı bir belirsizlik girdabına sürüklemeyi. Halkımızın gerçekleri bilmesinde nasıl bir sakınca görüyorsunuz? Emin olun veri gizleyerek topluma iyilik etmiş olmazsınız. Tam tersine vatandaşlarımızı ‘eski normale' sevk edersiniz. Biz sadece 11 büyükşehirin verilerini açıklayarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Milletimiz bilsin: Açıklanan verilerle ilgili takibimizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Bugün tespit edilen 1.511 yeni hastamız var. Hasta sayısındaki düşüş işareti bizi tedbirlere daha sıkı tutunmaya davet ediyor. Ağır hasta sayımızda da artış hızı azalma eğiliminde. Birlikte mücadele tedbirlere birlikte uyarak mümkün.”

Bugünkü test sayısı: 102009
Yeni vaka sayısı: 1511
Ağır hasta sayısı: 1615 (Dün: 1601)
Bugünkü vefat sayısı: 71 (Dün: 73) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,47 iken, bugün biraz artarak 1,48 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Turizm Günü

1980'den itibaren Dünya Turizm Örgütü tarafından belirlenen 27 Eylül tarihi “Dünya Turizm Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu tarih, 27 Eylül 1970'te belirlenmiş ve 1980'den itibaren uygulamaya koyulmuştur. Dünya Turizm Günü'nün amacı, uluslararası toplumlar için turizmin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmaktır. Turizmin sosyal, kültürel, politik ve ekonomik değerler üzerindeki etkisine dikkat çekilir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

27 Eylül 1529 - Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusunun I. Viyana Kuşatması başladı.
27 Eylül 1540 - İsa Tarikatı (Cizvitler) Papalık tarafından resmen tanındı.
27 Eylül 1590 - VII. Urbanus, seçilmesinden 13 gün sonra taç giyme törenini bile görmeden hayatını yitirerek tarihte en kısa süre hüküm süren Papa oldu.
27 Eylül 1669 - 21 yıllık kuşatmanın ardından Kandiye kalesinin de düşmesiyle Osmanlılar Girit'in tümünü fethetti.
27 Eylül 1919 - Merzifon'u işgal eden İngilizler şehri terk etti.
27 Eylül 1922 - Yunan kralı I. Konstantin, Anadolu yenilgisi sonrası tahtını terk etmek zorunda kaldı.
27 Eylül 1940 - Almanya, İtalya ve Japonya, Berlin'de askeri pakt imzaladı.
27 Eylül 1948 - İstanbul Deniz Müzesi yeniden ziyarete açıldı.
27 Eylül 1962 - Irak Kürt lideri Mustafa Barzani'den kaçan 1.500 kişilik Bradost aşireti Türkiye'den iltica talebinde bulundu.
27 Eylül 1962 - Yemen Arap Cumhuriyeti (Kuzey Yemen) kuruldu. Albay Sallal iktidarı ele geçirdi. 22 Mayıs 1990'da Güney Yemen'le birleşerek Yemen Cumhuriyeti adını almıştır.
27 Eylül 1970 - Arap Zirvesi Mısır'da toplandı; Ürdün Kralı Hüseyin ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ateşkes anlaşması imzaladı.
27 Eylül 1973 - Seçim gezisi için Isparta'ya gelen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit taş ve şişe yağmuruna tutuldu.
27 Eylül 1976 - Ankara'da "DGM'ye (Devlet Güvenlik Mahkemeleri) Hayır" mitingi düzenlendi.
27 Eylül 1995 - Genelev sahibi vergi rekortmeni Matild Manukyan'ın otomobilinde bir patlama oldu. Manukyan ağır yaralandı, şoförü öldü.
27 Eylül 1996 - Komünist Afganistan Demokratik Cumhuriyeti'nin son Devlet Başkanı Necibullah, Taliban tarafından Kabil'de yakalandı ve işkence edilerek öldürüldü.
27 Eylül 1998 - Google web sitesi açıldı.
27 Eylül 2000 - İrlandalı yazar James Joyce'un romanı Ulysses'ten uyarlanan filme İrlanda'da getirilen yasak, 33 yıl aradan sonra kalktı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

27 Eylül 1389 - Cosimo de' Medici, Floransalı bankacı ve siyasetçi (ö. 1464)
27 Eylül 1601 - XIII. Louis, Fransa Kralı (ö. 1643)
27 Eylül 1722 - Samuel Adams, Amerikalı siyasetçi (ö. 1803)
27 Eylül 1871 - Grazia Deledda, İtalyan yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1936)
27 Eylül 1883 - Heinrich Krippel, Avusturyalı heykeltıraş (ö. 1941)
27 Eylül 1883 - Ernest Psichari, Fransız asker (ö. 1914)
27 Eylül 1913 - Albert Ellis, Amerikalı psikoterapist (ö. 2007)
27 Eylül 1922 - Arthur Penn, Amerikalı yönetmen (ö. 2010)
27 Eylül 1932 - Oliver E. Williamson, Amerikalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (ö. 2020)
27 Eylül 1933 - Lina Medina, Dünya'nın bilinen en genç annesi.
27 Eylül 1940 - Bedrettin Cömert, Eleştirmen ve çevirmen (ö. 1978)
27 Eylül 1946 - Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı avukat ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 7. Devlet Başkanı
27 Eylül 1947 - Orhan Aydın, Tiyatrocu, oyuncu ve yazar.
27 Eylül 1961 - Seray Gözler, Sinema ve tiyatro oyuncusu.
27 Eylül 1965 - Hubertus Albers, Alman oyuncu ve komedyen (Atze Schröder sahne adını kullanan)
27 Eylül 1968 - Oktay Usta, Aşçı ve sunucu.
27 Eylül 1972 - Gwyneth Paltrow, Amerikalı oyuncu.
27 Eylül 1979 - Aslı Güngör, Şarkıcı, besteci ve söz yazarı.
27 Eylül 1982 - Lil Wayne, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.
27 Eylül 1984 - Avril Lavigne, Kanadalı şarkıcı.
27 Eylül 1991 - Simona Halep, Rumen tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

27 Eylül 1590 - VII. Urbanus, 228. Papa (d. 1521)
27 Eylül 1700 - XII. İnnocentius, 242. Papa (d. 1615)
27 Eylül 1917 - Edgar Degas, Fransız ressam (d. 1834)
27 Eylül 1921 - Engelbert Humperdinck, Alman besteci ve orkestra şefi (d. 1854)
27 Eylül 1941 - Necip Ali Küçüka, Siyasetçi ve hukukçu (d. 1892)
27 Eylül 1974 - Feridun Nafiz Uzluk, Tıp doktoru ve tıp tarihçisi (d. 1902)
27 Eylül 1986 - Cliff Burton, Amerikalı müzisyen ve Metallica grubunun bas gitaristi (d. 1962)
27 Eylül 1996 - Muhammed Necibullah, Komünist Afganistan Demokratik Cumhuriyeti'nin son Devlet Başkanı (d. 1947)
27 Eylül 2003 - Şevki Koru, Atlet ve Türkiye'nin ilk millî maratoncularından (d. 1913)
27 Eylül 2004 - Haluk Kurdoğlu, Sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1932)
27 Eylül 2008 - Alpaslan Dikmen, Foto-muhabir ( Galatasaray taraftar grubu ultrAslan'ın kurucusu) (d. 1965)
27 Eylül 2010 - Beklan Algan, Oyuncu, yazar ve yönetmen (d. 1933)
27 Eylül 2013 - Tuncel Kurtiz, Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist (d. 1936)
27 Eylül 2017 - Hugh Hefner, Amerikalı iş adamı ve Playboy dergisinin sahibi (d. 1926)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...


Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?