İstanbul'da Kamu Dairelerine girişte HES kodu istenecek


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Ateist bir adam bir gün ormanda geziyor ve etrafındaki güzelliklere bakıyormuş. "Evrim ne özellikler yaratıyor!" diye düşünüp mest oluyormuş. Birden arkasında kocaman bir ayı belirmiş ve onu kovalamaya başlamış. Adam bütün gücüyle kaçıyormuş, ama her arkasına baktığında ayının daha yaklaşmış olduğunu fark ediyormuş. Dakikalarca süren bir kaçışın sonunda adamın ayağı yerdeki dala takılmış, ayı adamın üzerine atlamış, pençesini kaldırmış. Tam vurmaya hazırlanırken adam "TANRIM!” diye bağırmış.

Bir anda zaman durmuş, ayı donmuş, ormandaki nehir bile akmaz olmuş. O anda orman kararmış ve gökyüzünden bir ışık hüzmesi adamın üzerine parlamış. Çok derinden gelen ilahi bir ses "Yıllarca bana inanmadın, yaratılışı kozmik bir kazaya bağladın, sana bu durumda yardım etmemi mi istiyorsun? Seni sevgili bir kulum mu saymalıyım?" demiş.
Adam utanç içinde:
-“Biliyorum, bunca yıldan sonra dindar biri olmayı istemem haksızlık,ama belki ayıyı dindar yapabilirsiniz." demiş.
Ses:
-“Peki." diye karşılık vermiş ve ışık kaybolmuş. Nehir tekrar akmaya başlamış. Ayı pençesini indirmiş, iki pençesini de göğe dogru çevirmiş ve konuşmaya baslamış:
-"Tanrım, senin rızkınla orucumu açıyorum, hamdolsun verdiğin nimetlere.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

''Gitmeye değer yerlerin kestirmesi yoktur.” demiş #PauloCoelho

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Makas ve bıçak gibi metallerdeki pas lekelerini çıkarmak için gaz kullanın. Pas olan yeri birkaç defa gaza batırılmış bir bezle silin ve yünlü bir kumaş parçasıyla kurulayın. Böylece pas lekelerinin gittiğini göreceksiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Araştırmalar gösteriyor ki bir insan hayatı boyunca ortalama 70 böcek ve 10 örümcek yutmaktadır. Ve çoğumuza iğrenç gelen bu durum, uyku esnasında olmaktadır.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Doğal güzelliklerimizi yok etmeye devam ( Salda Gölü imar planı onaylandı)
Burdur Valiliği, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını duyurdu.

Konuyla ilgili valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Ülkemizin en değerli doğal miraslarından biri olan Salda Gölü ve çevresinin doğal haliyle korunarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakılması amacıyla, Valiliğimiz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından çok yakın bir koordinasyon içinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

* Bu kapsamda hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsamaktadır.

* ÖÇK ilanı ile birlikte her türlü uygulamanın durdurulduğu köylerde, bu plan koşullarına uygun olmak kaydıyla seyrek yoğunluklu kırsal yapılaşmaya imkân tanınacaktır.

* Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiş, köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür.

* Tüm bunların yanı sıra onaylanan Salda Gölü Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile;

* Göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmemiştir.

* Göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerilmiştir.

* Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür.

* Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur.

* Söz konusu plan, 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca ilan ve askı işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılacak olup, ilan sürecinde itiraz olması halinde bu itirazlar değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilecektir.

* Ayrıca Yeşilova Belediyesi ve Salda Köyü'nde alt ölçekli plan çalışmaları devam etmektedir.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 13 Nisan 2020 tarihinde Salda Gölü'nde iş makinelerinin çalışma görüntüsünün yer aldığı bir videoyu Twitter hesabından paylaşarak olaya tepki göstermişti.

Göker yaptığı açıklamada “Ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü'nü corona salgını gerekçe gösterilerek iş makineleriyle katletmeye başladılar. Açıkça ranta, sermayeye güzelim Salda Gölü peşkeş çekiliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Salda Gölü, beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla son yılların en önemli cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nce (NASA) Mars'taki Jezero krateriyle benzer özellikler gösterdiğinin açıklanması göle olan ilgiyi daha da artırdı.

Bu eşsiz gölü ve güzelliği görmek için kilometrelerce uzaktan ziyaretçiler gelmeyi sürdürüyor. Salda Gölü'nde 7/24 görev yapan jandarma ekipleri ziyaretçileri corona virüsü önlemleri kapsamında alınan kurallar konusunda sık sık uyarırken özellikle etrafı kapatılan çamur çukurlarına girmenin yasak olduğu konusunda vatandaşları bilgilendiriyor. Çamur çukurlarına girenlere ise 392 lira para cezası uygulanıyor.

* Hazırlanan planda, mevcutta bulunan köy yerleşimlerinin (Karaatlı Mahalle Yerleşimi, Düden, Işıklar ve Niyazlar) geleneksel dokusunun korunması amacıyla mevcut halinin sürdürülmesi hedeflenmiştir.

Mesut Yılmaz'dan kötü haber
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kültür-Turizm Başdanışmanı ve Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak özel bir hastanede 5 Mayıs'ta beyin ameliyatı geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın sağlığından umudun kesildiğini açıkladı.

Orhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Her şeye rağmen,
Medeni duruşu vardı...
Cumhuriyet değerlerine saygılıydı...
Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından..."

Selçuk’tan #yüzyüzeeğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “ Covid-19 tedbirleri kapsamında MEB ve Sağlık Bakanlığı arasındaki entegrasyon sistemi ve uyarı mekanizması hazır. Okullarda tüm dezenfeksiyon çalışmaları tamamlandı, hijyen ve dezenfektan ihtiyaçları karşılandı, ateş ölçer bulundurulması sağlandı. Önümüzdeki üç hafta içinde tüm öğrencilere ücretsiz maske desteği vereceğiz. Maskeleri, okullarımıza ulaştırdık." dedi.

Ayrıca sosyal medyada hesabından paylaşım yapan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"Tüm okul müdürleri, tüm 1. sınıf okutacak öğretmenlerimizle görüntülü görüşme yaptım geçtiğimiz hafta. Büyük bir sınıfta yoklama gibiydi. ‘Biz hazırız Ziya Öğretmen’im’ dediler. ‘Burası bizde.’ dediler. Öğretmen #Buradayız derse o ülkenin yolu açılır. #okullarıgüvenleaçıyoruz"

 
Korona haberlerine gelince:
İstanbul’da 23 Eylül Çarşamba’dan itibaren;
Valilik,
Kaymakamlıklar,
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü,
Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü,
İlçe Nüfus ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak,
#HES kodu istenecektir.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Bugün ağır hasta sayımız 1.432'ye ulaştı. Sağlık çalışanlarımızın en büyük mücadelesi ağır hastalarımızı iyileştirmeye yönelik. Ağır hasta sayımızı azaltmak elimizde. Tedbirlere uymamız için bu uyarılar bize yetmeli. Birlikte mücadele edelim.”
covid19.saglik.gov.tr
 
Bugünkü test sayısı: 97416
Yeni vaka sayısı: 1538
Ağır hasta sayısı: 1432 (Dün: 1402)
Bugünkü vefat sayısı: 68 (Dün: 62) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,59 iken, bugün 1,58 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 49 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Yorgo Seferis’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Yorgo Seferis, 1900 yılında İzmir’in Urla ilçesi sınırlarında bulunan “Klazomenai” tarihi kentinde doğdu. Asıl adı, Giorgios Stylianou Seferiades’dir. Tanınmış bir avukatın oğludur. Yaşamı on dört yaşına kadar İzmir’de ve Urla’da geçer. 1914 yılında Birinci Dünya savaşının başlamasıyla Seferis ve ailesi Yunanistan’a göç etmek zorunda kalır. Yunanistan’da eğitimine devam edip Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk eğitimine başlar. İngiltere’de dil eğitimi alır.
Eğitimini tamamlayıp Yunanistan’da dış işlere başvurur. Seferis’in amacı edebiyattan kopmamak ve çalışmaktır. İkinci Dünya Savaşı'na kadar İngiltere'de dış işlerinde çalıştı. Savaş sırasında sürgündeki Yunan hükümetinde yer aldı. Arnavutluk, Güney Afrika, Mısır, Türkiye, Lübnan, Suriye'de elçi müsteşarlığından büyükelçiliğe dek çeşitli kademelerde görev aldı.

“Büyük İzmir Yangını” olarak bilinen yangın sonrası İzmir’e gelip Klozamenai bölgesini ziyaret etmiş ve çocukluğunun geçtiği yerlerin yakılmasından duyduğu üzüntüyü şu şekilde dile getirmiştir:
“Bildiğimiz rüzgar, doğanın tanıdık üslubu ve otlardan yayılan tanıdık koku sonra yavaş yavaş derinlerden hafızana doğru çıkan tanıdık hatıralar… Ve şimdiyse sana o kadar yabancı düşer bu şehir. Tanrım buralara ne yapmaya geldim? Rast gelir de gecenin birinde seni büyüten kente yolun düşerse ve kent temelden yıkılıp yeniden kurulmuşsa tekrar orada bulunmak umuduyla başka zamanları geri getirmeye çalışırsın.”

Hukuk eğitimi sırasında özellikle 1918-22 yılları arasında ilk şiirlerini yazmaya başladı. 1931 yılında ilk kitabı “Dönüm Noktası” yayımlandı. 1932’de ikinci kitabı Sarnıç‘ta simgeci anlatımını geliştirmiştir. “Sarnıç” kitabıyla ünlendi ve çağdaş şiir alanında kendine yer edindi. 1945-55 yılları arasında yazdığı Seyir Defteri, Ardıç Kuşu, anılarını yazdığı Üç Kırmızı Güvercin kitapları yayımlandı.  Yalnız şairliğiyle değil, “Kavafis ve T.S. Eliot” gibi denemeleriyle de geniş çapta yankı uyandırdı. 1947'de Atina Akademisi Ödülü'nü, 1963'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı. Yunan edebiyatından Simgeciliğin öncüsü, 1930 kuşağının önde gelen temsilcisidir. Edmund Keeley ile Princeton’da yaptığı söyleşisinde şiirlerini çocukluk anıları altında gelişen imgelerle yazdığına değinen şair, ilham kaynağını İzmir ve Urla’da geçirdiği çocukluk yılları olarak açıklar.

Nobel Edebiyat Komitesi, 1963 yılında “Helen dünyasının kültüründen ilhamını alan seçkin ve lirik edebiyatı” nedeniyle Yorgo Seferis’e ödül verdi. Nobel sonrası uluslararası alanda ve özellikle Yunanistan’daki cunta ile ilgili söyledikleri sebebiyle oldukça tepki gördü.

20 Eylül 1971'de Atina'da yaşama veda eder. Urla’ya geldiğinde harabeye dönüşmüş olduğunu gördüğü ev, yıllar sonra özgün yapısı korunarak yeniden inşa edilmiştir. Küçük bir otel, restoran, sanat galerisi ve kafeyi içinde barındıran yer Yorgo Seferis’in adıyla yaşatılmaktadır. Evin bulunduğu sokağa da Yorgo Seferis’in ismi verilmiştir. Bu ev hâlâ hem Seferis isminin, hem de anılarının bekçiliğini yapmaktadır.

ESERLERİ:
I strofi (Dönüm Noktası, 1931)
I sterna (Sarnıç, 1932)
Mithistorima (Destansı Öykü/Mitolojik Tarih, 1935)
Poiimata (Şiirler, 1940)
Himerologio Katastromatos I-IV (Seyir Defteri I-IV, 1940-1955)
Tetradhio Gimnasmaton (Alıştırma Defteri, 1940)
Dokimes (Denemeler, 1944)
Kikhli (Ardıç Kuşu, 1947)
Kapadokya Kaya Kiliselerinde Üç Gün (1953 & Gezi günlüğü)
Tria Krifa Poimata (Üç Gizli Şiir, 1966)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

Yadsıma


Bir güvercin gibi ak
o gizli kıyıda
susadık öğle üzeri:
ama tuzluydu sular.

Sarı kumların üstüne
adını yazdık onun,
ama bir rüzgâr esti denizden
ve silindi yazılar.

Nasıl bir ruh, bir yürek,
nasıl bir istek ve tutkuyla
yaşadık:yanılmışız!
Değiştirdik öyle yaşamayı.

Yorgos Seferis 

(Çeviri: Cevat ÇAPAN)


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü
20 Eylül 2011’de Fenerbahçe’nin seyirci cezalı olduğu, erkek taraftarların alınmadığı, 41 bin 663 kadın ve çocuk taraftarına oynadığı maçın anısına kutlanan bir gündür. Dünya futbol tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir duruşla; Fenerbahçeli Kadınlar takımlarına sahip çıkarak Fenerbahçe kulübünün sonsuza kadar ayakta kalacağını tüm dünyaya haykırmışlardır. Fenerbahçe armasını, formasını gurur ve onurla sahiplenen Fenerbahçeli kadınların, 20 Eylül 2011’de gerçekleştirdiği, tarihimizdeki en önemli kenetlenmelerden biri olan bu duruş, bir daha asla silinmemek üzere kalplere ve akıllara kazınmıştır.
Futbolu bilmedikleri, pozisyonları anlamayacakları, tribün kültüründen uzak oldukları söylenen, Fenerbahçe‘nin “seyirci cezalı” olduğu maçta stada girmelerine izin verilen Fenerbahçeli kadınlar; bir kulübü nasıl sevip, tarihini, değerlerini ve alın terini nasıl sahiplenebileceklerini tüm dünyaya gösterdiler ve Fenerbahçe’nin en kıymetli ödülü oldular.

Ben de bu maçı Fenerbahçe stadyumunda izleyen kadınlar arasında olduğum için gururluyum.

Fenerbahçe tarihinin en zor günlerinde “Fenerbahçe varsa biz de varız!” diye haykırarak bir kulübün kaderini değiştiren ben de dahil tüm Fenerbahçeli kadınların “Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü” kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

20 Eylül 622 - Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye hicret etti.
20 Eylül 1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
20 Eylül 1519 - Portekizli kâşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
20 Eylül 1633 - Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
20 Eylül 1922 - Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
20 Eylül 1928 - İtalya'da "Yüksek Faşist Konsey" en yüksek yasama organı oldu.
20 Eylül 1933 - Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
20 Eylül 1937 - İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
20 Eylül 1937 - Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.
20 Eylül 1942 - Ukrayna'nın Letiçiv kentinde, Alman SS birlikleri, iki gün içinde yaklaşık 3 bin Yahudi'yi öldürdüler.
20 Eylül 1946 - Basın Yasası TBMM'de kabul edildi.
20 Eylül 1946 - Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
20 Eylül 1951 - Türkiye’nin NATO’ya katılması kabul edildi.
20 Eylül 1969 - John Lennon, Beatles'tan ayrıldı.
20 Eylül 1974 - Honduras'ta kasırga: 10 bin kişi öldü.
20 Eylül 1977 - Kuzey Vietnam, Birleşmiş Milletler'e kabul edildi.
20 Eylül 1980 - Başbakanlığa emekli Amiral Bülend Ulusu atandı.
20 Eylül 1981 - İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
20 Eylül 1984 - Beyrut'ta ABD elçiliğine patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 22 kişi öldü.
20 Eylül 1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
20 Eylül 1990 - Güney Osetya, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
20 Eylül 1993 - CINE 5 yayın hayatına başladı.
20 Eylül 1994 - Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
20 Eylül 1995 - Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü DYP-CHP koalisyon hükûmetini bozdu. Tansu Çiller hükûmetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
20 Eylül 2002 - İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

20 Eylül 1758 - Jean-Jacques Dessalines, Haiti İmparatoru (ö. 1806)
20 Eylül 1842 - James Dewar, İskoç kimyacı (ö. 1923)
20 Eylül 1878 - Upton Sinclair, Amerikalı yazar ve Pulitzer Ödülü sahibi (ö. 1968)
20 Eylül 1889 - Jomo Kenyatta, Kenya'nın ilk Başbakanı (ö. 1978)
20 Eylül 1899 - Leo Strauss, Alman filozof (ö. 1973)
20 Eylül 1913 - Sidney Dillon Ripley, Amerikalı ornitolog ve doğal hayatı koruma gönüllüsü (ö. 2001)
20 Eylül 1917 - Fernando Rey, İspanyol aktör (ö. 1994)
20 Eylül 1921 - Kadir Has, İş adamı (ö. 2007)
20 Eylül 1933 - Hamit Kaplan, Güreşçi (ö. 1976)
20 Eylül 1934 - Sophia Loren, İtalyan sinema oyuncusu.
20 Eylül 1941 - Temel Karamollaoğlu, Mühendis, siyasetçi ve Saadet Partisi genel başkanı.
20 Eylül 1948 - Sulhi Dölek, Yazar ve senarist (ö. 2005)
20 Eylül 1951 - Güldal Mumcu, Siyasetçi.
20 Eylül 1952 - Manuel Zelaya, Honduraslı siyasetçi.
20 Eylül 1956 - Gary Cole, Amerikalı aktör.
20 Eylül 1958 - Gassan Mesud, Suriyeli oyuncu.
20 Eylül 1959 - Meral Okay, Senarist, oyuncu ve söz yazarı (ö. 2012)
20 Eylül 1964 - Maggie Cheung, Hong Konglu aktris.
20 Eylül 1969 - Davor Dujmovic, Bosna-Hersekli aktör (ö. 1999)
20 Eylül 1972 - Durul Bazan, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
20 Eylül 1973 - Cansel Elçin, Sinema ve televizyon oyuncusu.
20 Eylül 1975 - Ahmet Saraçoğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
20 Eylül 1977 - Bülent Çolak, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
20 Eylül 1982 - Begüm Birgören, Dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

20 Eylül 1863 - Jacob Grimm, Alman yazar (Grimm Kardeşler'in büyüğü) (d. 1785)
20 Eylül 1908 - Pablo de Sarasate, İspanyol kemancı ve besteci (d. 1844)
20 Eylül 1940 - Edward Denison Ross, İngiliz doğa bilimci (d. 1871)
20 Eylül 1947 - Fiorello La Guardia, Amerikalı politikacı ve New York Belediye Başkanı (d. 1882)
20 Eylül 1957 - Jean Sibelius, Fin besteci (d. 1865)
20 Eylül 1971 - Giorgos Seferis, Yunan şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1900)
20 Eylül 1985 - Ruhi Su, Türk halk müziği sanatçısı (d. 1912)
20 Eylül 1992 - Musa Anter, Gazeteci, yazar ve şair (d. 1920)
20 Eylül 1992 - İlhami Soysal, Gazeteci ve yazar (d. 1928)
20 Eylül 1996 - Max Manus, Norveçli direnişçi (II. Dünya Savaşı sırasında) (d. 1914)
20 Eylül 1996 - Paul Erdös, Macar matematikçi (d. 1913)
20 Eylül 1999 - Raisa Gorbaçov, Mihail Gorbaçov'un eşi (d. 1932)
20 Eylül 2005 - Simon Wiesenthal, Avusturyalı Yahudi ve Nazi avcısı (d. 1908)
20 Eylül 2008 - Nazmi Bari, Eski millî tenisçi (d. 1929)
20 Eylül 2011 - Burhaneddin Rabbani, Afganistan Devlet Başkanı (d. 1940)
20 Eylül 2013 - Süha Özgermi, İş adamı ve organizatör (d. 1923)
20 Eylül 2018 - Oytun Şanal, Tiyatro ve seslendirme sanatçısı (d. 1937)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?