Yurtlarda karantinaya alınanlar günlük 80 lira ödeyecek


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın kavun tarlasına imamlar ile öküzler aynı anda dalmışlar. Çocuk babasına bağırmış:
-“Baba öküzlerle imamlar bostana girdi.”
-“Aman oğlum, öküzler dursun hele; önce hocaları çıkart.” demiş adam.

“Şu ülkemize dadanan hocalardan kurtulamadık gitti biz de.”
(#FahriKalın abime de fıkra için çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“İnsanların en çok inandıkları şeyler, en az anladıklarıdır.” demiş #Montaigne...
Tanrı’ya inanmak da böyle bir şey olmalı.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Sürekli bilgisayar kullanmanın gözünüze zarar vermesini önlemek için her birkaç saatte bir monitörden uzak bir noktaya bakın, yavaşça gözlerinizi açıp kapatın. Bunu üç kere tekrar edin. Daha sonra göz bebeklerini önce sağa, sonra sola kaydırarak aynı hareketi üç kez daha tekrar edin. Böylece gözleriniz dinlenecektir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“1950’li yıllarda Claude Shannon’un varsayımı, bir satranç oyununda toplamda yapılabilecek hamle sayısının bilinen evrendeki toplam atom sayısından fazla olduğu üzerineydi. Günümüzde bu varsayım kabul edilmese de olası hamle sayısının gerçekten yüksek olacağı bilinmektedir.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
'Uluslararası Turizm Filmleri Festivali' Kapadokya'da başlıyor
Uluslararası Turizm Filmleri Festivali'nin Türkiye etabı Kapadokya'da başlıyor. Festivalin film gösterimleri 16-17 Eylül'de açık havada Nevşehir Kalesi'nde yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Uluslararası Turizm Filmleri Festivali, Bakanlığın katkıları ve Nevşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Cannes, Berlin, Tokyo, Barselona ve Viyana'nın da aralarında yer aldığı dünyaca ünlü şehirlerin ardından Nevşehir'de düzenleniyor.

Türkiye etabında dereceye giren filmlerin 19 ülkede tanıtım fırsatı bulacağı festival, turizm sektörüne yön veren kamu kurumlarını, yerel yönetimleri, turizm firmalarını, otelleri, acenteleri ve hava yollarını aynı sahnede buluşturacak.

Uluslararası Turizm Film Festivalleri Komitesine (CIFFT Federasyonu) üye 18 ülkeden yönetmen, yapımcı, festival yöneticisi, sosyal medya fenomeni ve turizm sektörü temsilcisinin katılacağı festival, Türkiye'nin turizm potansiyelinin artırılması, turizm ekonomisinin geliştirilmesi, kültür, sanat ve tarihi zenginliğinin dünyaya duyurulması için önemli bir fırsat sağlayacak. Festivalde yer alacak özel bölümde, Türkiye'deki film çekim olanakları ve yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren yabancı film teşvikleri, özel hazırlanan "Filming In Turkey" internet sitesinde tanıtılacak. Kovid-19 salgın süreci nedeniyle tüm etkinliklerde sosyal mesafe kuralının ön planda tutulduğu festivalin film gösterimleri, 16-17 Eylül'de açık havada Nevşehir Kalesi'nde yapılacak.

Festivalin Uluslararası Film Yarışması Ödül Töreni de Paşabağları Ören Alanı'nda düzenlenecek.Törende seyahat filmleri, turizm firmaları, turizm markaları, turizm destinasyonları, şehir filmleri, bölge filmleri, ülke filmleri kategorilerinde 7 dalda 28 ödül verilecek. Festival 18 Eylül'de sona erecek.

Kazdağları'nda orman yangını: 200 metrekarelik alan zarar gördü
Balıkesir'in Havran ilçesinde çıkan orman yangını kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.
Balıkesir'de Edremit Körfezi'ni Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlayan dağ yolunda devriye gezen jandarma trafik ekipleri, Kazdağları Talimalanı mevkisinde bulunan mesire alanında çıkış sebebi henüz bilinmeyen orman yangını olduğunu fark etti. Ekipler, durumu Edremit Orman İşletme Müdürlüğüne haber verdi. Yangın yerine sevk edilen 2 arazöz ve bir tankerle alevlere müdahale edildi. Bölgede sert esen poyraza rağmen jandarmanın dikkatiyle erken müdahale ile kısa sürede kontrol altına alınan yangında 200 metrekarelik alandaki kızılçam ağaçları zarar gördü. Yangının söndürülmesinin ardından soğutma çalışmaları yapılıyor.

 
Korona haberlerine gelince:
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tükek: İstanbul’da salgın yeniden başladı
Corona virüsünde tablo gün geçtikçe ağırlaşırken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek'ten de önemli bir açıklama geldi. Tükek, Çapa'da yapılan corona testlerinin yüzde 15'inin pozitif çıktığını vurgulayarak, "Salgının İstanbul için yeniden başladığını söyleyebiliriz" dedi.

Türkiye’de ilk vakası 11 Mart’ta görülen corona virüsü, etkisini artırıyor. Haziran ayında kalkan yasakların ardından vaka sayısı yeniden artarken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Tükek, vaka sayılarındaki artışa vurgu yaparak, şunları söyledi;

*Çapa'da 530 testin 81'i pozitif. Pozitiflik oranı %15 i geçti. Bugünden artık salgının İstanbul için yeniden başladığını söyleyebiliriz. Ağırlıklı gençler ve maalesef zatürre oranı yüksek. Moral bozmak için değil tedbir alın diye yazıyorum. Yoksa herkes üzülecek.”

Yalova'da yeni koronavirüs tedbirleri
Yalova'da yeni tip koronavirüs ( Covid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve 18 yaş altı bireylerin sokağa çıkmasına kısıtlama getirildi.
Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzısıhha Meclisi, Vali Muammer Erol başkanlığında toplandı.
Toplantıda, 65 üstü vatandaşların 09.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına, 18 yaş altı çocuk ve gençlerin saat 20.00'den sonra yanlarında aileleri olmadan sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına karar verildi.
Ayrıca İşkur, SGK ve sağlık personelinden oluşan bir ekip kurularak 50'den fazla çalışanı olan işletmelere Kovid-19 salgın tedbirlerine uyum konusunda denetim yapılması, her işletmede mutlaka el dezenfektanı bulundurulması kararlaştırıldı.
Öte yandan karantina kararına uymayanlar, yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacak.
Hakkında izolasyon kararı verilmiş bazı kişilerin tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk etmek suretiyle halk sağlığını riske attıkları, hastalığın başka kişilere bulaşmasına sebebiyet verdiklerinden hareketle izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere yurt/pansiyon gibi yerlerin belirlenmesine karar verildi.
Pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personelinin görevlendirilmesi kararlaştırıldı.
İzolasyon süresince yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecek, yurt ve pansiyonların güvenliğinin ise 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek.
Hakkında ikametinde izolasyon kararı verilmiş geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerle izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler, kendilerine tahsis edilen yurtlar veya pansiyonlara yerleştirilecek, bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valilikçe karşılanacak.
Tedbirlere uymayanlar hakkında para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkinse adli işlem başlatılması karara bağlandı.

 
Çankırı'da 65 yaş ve üstü vatandaşlara yeni kısıtlamalar getirildi
Çankırı'da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 11:00 ve 15:00 saatleri dışında toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz yeni uygulanacak kısıtlamaları sosyal medya hesabından paylaştı.

Vali Ayaz yaptığı açıklamada, "Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız değerlendirmeler sonucunda; 65 yaş üzeri büyüklerimizin 11:00 ve 15:00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin verilecektir. Maske kullanımını aksattığı için pazar yerleri içerisinde sigara içilmesi yasaklanmıştır" ifadelerine yer verdi. Daha öncesinde il genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarına Hayat Eve Sığar (HES) kodu olmadan giriş yapılamayacağı açıklanmıştı.

 
Kocaeli Valiliği: Yurtlarda karantinaya alınanlar günlük 80 lira ödeyecek
Kocaeli Valiliği, sosyal izolasyon kararını ihlal edip evlerinden dışarı çıkan ve yakalanıp yurtlarda karantinaya alınan kişlerden, günlük 80 lira konaklama bedeli tahsis edileceğini açıkladı.
Kocaeli İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında yurtlarda kalan kişilerden, konaklama bedeli olarak günlük 80 lira alınması; şampuan, diş macunu, diş fırçası gibi özel kişisel temizlik ürünlerinin talep edilmesi halinde bunlar için de toplam konaklama ücretine 25 lira eklenmesi kararlaştırıldı.

 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Aktif hasta sayımız da ağır hasta sayımız da artmaya devam ediyor. Kayıplarımız can yakmaya devam ediyor. İyileşenlerimizin sayısı kayıplarımızın sayısını ancak tedbirle geçebilir. Mücadelede GÜÇ BİRLİĞİ yaparsak virüsü yenebiliriz. covid19.saglik.gov.tr”
 
Bugünkü test sayısı: 110412
Yeni vaka sayısı: 1742
Ağır hasta sayısı: 1327 (Dün: 1301)
Bugünkü vefat sayısı: 67 (Dün: 63) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,52 iken, bugün artarak 1,58 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Ozon Tabakasını Koruma Günü

“Uluslararası Ozon Tabakasının Korunması Günü” Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 16 Eylül 1994 tarihinde kabul edilmiştir. 1995 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarih aynı zamanda, 1987 yılında imzaya açılan Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokülünün de imza tarihidir.

“Günün Şairi” olarak 28 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 75. doğum günü olan Muammer Hacıoğlu’nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Muammer Hacıoğlu II. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslavya’dan göç eden bir ailenin tek erkek çocuğu olarak 16 Eylül 1945 tarihinde İstanbul Eyüp’te dünyaya geldi. Manastırlı Şadiye Hanım ile Gilanlı Niyazi Hacıoğlu’nun oğlu; şair ve çevirmen Volkan Hacıoğlu’nun babasıdır. Öğrenimini ilkokuldan sonra sürdürmedi. Olumsuz koşullar altında geçen çocukluğu ve içinde yetiştiği toplumun ekonomik ve sosyal gerçekleri, daha sonraları “Türk halkının özlemlerini ve toplumsal sorunlarını yansıtan şiirleri”nin ana konusunu oluşturdu.
1972’de İstanbul’da Beyoğlu Sanat Galerisi’nde ilk resimli şiir sergisini açtı. Şiirleri Varlık, Soyut, Yansıma, Hâkimiyet Sanat, Ozanca, Çağdaş Türk Şiiri, İnsancıl vb. edebiyat dergilerinde yayınlandı. “Doğmamış Çocuklara” adlı şiiri Yılmaz Güney’in “Arkadaş” filminde ‘başka birinin şiiri sahiplenmesiyle’ kendisinden izin alınmaksızın kullanıldı. “Öfke Kında Durmaz” adlı şiiri Kadir İnanır tarafından “Kan” (1977) filminde okundu. Çağdaşlarınca “yaşantısının acı öyküsünden güç alan güçlü bir şair” olarak nitelendi. 70’li yıllarda şiirleri TRT Radyosu'nda Nedret Selçuker ve Neval Tuncer tarafından pek çok kez seslendirildi. Aynı dönemde Suavi Sualp ile ortak çalışmalar yaptı. 1977 yılında Cüneyt Arkın’ın “Yıkılmayan Adam” adlı filminde rol aldı
İlk kitabındaki “Çilli Kız” adlı şiiri Ateş Mehmet Lami tarafından bestelendi. Şarkıcı Emrah “Doğmamış Çocuklara” adlı şiirini repertuarına aldı. “Suç” adlı şiirini ise Selda Bağcan “Ziller ve İpler” albümünde kısaltarak besteledi. Behçet Necatigil’in Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü’nde var olan maddesi yeni baskılardan çıkarıldı. Yaşadığı dönemdeki ülkenin siyasi durumu şiirlerinin özünü oluşturmaktadır.

68’li yıllardan 12 Eylül 1980’e dek geçen süreç içinde yayınladığı dokuz şiir kitabında, dönemin gerilimli ve zor günlerinin derin izleri vardır. Kitaplarında gecekonduları yıkılanları, grevdeki işçileri, feodal zincirleri kırmak için büyük kentlere göç eden insanları anlattı. Şiirlerinin konu haritası daha da ötelere, maden ocaklarından dokuma tezgâhlarına, zindanlardan Vietnam’a, Küba’ya dek uzanır.Önceden yayınlanmış şiirlerine yenilerini ekleyerek oluşturduğu “Mayın Tarlasında Büyüyen Çiçek” adlı son kitabını 1991 yılında yayınladı.

4 Nisan 1992’de İstanbul’da hayata veda etti.

ESERLERİ (Şiir):
Altın Mısralar (1969)
Susun Ağlayacağım (1971)
Beni Sokaklar Çağırıyor (1972)
Öfke Kında Durmaz (1973)
Şafaklar Kana Bulandı (1975)
Bir Yumruk Büyüyor (1976)
Kelepçe (1976)
Uğultu (1976)
Ateş Benzin Emiyor (1979)
Mayın Tarlasında Büyüyen Çiçek (1991)
P.K.690 Beyoğlu (Bütün Şiirleri) (2006).

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

SUSUN AĞLAYACAĞIM

Damarları kesilmiş bir gökyüzünün altında
Gecenin saçlarını tarıyorum
Usumun kırılmış kapılarından yollara düşüp
Kendimi arıyorum

Faytonlar geçiyor sokaklardan
Kurbanlar kesiliyor
Salıncaklar kuruluyor
Bir çocuk karanlık bakıyor annesine
Bir kadın gözlerinden vuruluyor

Tüm bulutları ellerinden tutup
Evime götürüyorum akşamları
İnsanlar ıslanmasın diye sokaklarda
Oysa nerden
Ne zaman
Ve kimlerle
Bu gemi hangi denizlere gidecek kaptan
Bilmiyorum

Yine sonbahar dolacak masallarıma
Yine kaldırım üstlerinde iplik iplik uzayan yalnızlığımı
Güneyli bir rüzgârın kirpiklerine bağlayacağım
Gözlerimden tanklar geçiyor susun
Susun ağlayacağım

#MuammerHacıoğlu

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Eylül 1598 - Kore donanması Myong-Yang'da Japon donanmasına karşı zafer kazandı.
16 Eylül 1810 - Meksika'da Grito de Dolores'in İspanyol hakimiyetine karşı bağımsızlık savaşı başladı.
16 Eylül 1873 - Fransa'daki Alman işgali sona erdi.
16 Eylül 1908 - General Motors Şirketi kuruldu.
16 Eylül 1924 - Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ndeki ayaklanma sert biçimde bastırıldı.
16 Eylül 1935 - Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası açıldı. Cumhuriyet döneminde sanayi hareketini başlatan ilk tesis olan fabrika, Sovyetler Birliği'nden alınan 8.5 milyon TL krediyle kurulmuştu.
16 Eylül 1935 - Türk millî güreş takımı, 4. Balkan Güreş Şampiyonası’nda Balkan Şampiyonu oldu.
16 Eylül 1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetlerinin Kiev ve civarındaki kuşatması tamamlandı.
16 Eylül 1949 - Yunanistan'da iç savaş sona erdi.
16 Eylül 1950 - Amerikan kuvvetleri Kore'nin güney limanı olan Incheon'a çıkartma yaptı.
16 Eylül 1953 - İlk sinemaskop film gösterimi New York'ta yapıldı.
16 Eylül 1961 - Yassıada Yargılamaları neticesinde idama mahkûm edilen Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın cezaları infaz edildi. Başbakan Adnan Menderes'in idam cezasının infazı ise, intihar girişiminde bulunması nedeniyle ertelendi.
16 Eylül 1969 - SEÇ adlı yolcu uçağı, oyuncak bir tabanca ile Sadi Toker tarafından Bulgaristan’ın Sofya kentine kaçırıldı.
16 Eylül 1973 - Devrimci sanatçı Victor Jara, Pinochet'nin darbesinin ardından Şili'nin Santiago Stadyumu'nda kurşuna dizildi.
16 Eylül 1975 - Papua Yeni Gine, Avustralya'dan bağımsızlığını ilan etti.
16 Eylül 1978 - İran'da bir dakika süren depremde 20 bin kişi öldü.
16 Eylül 1982 - Lübnan'da Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kamplarında katliam.
16 Eylül 2011 - İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Taksim Meydanı’nın tamamının yayalaştırılmasını kabul etti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Eylül 1745 - Mihail Kutuzov, Rus mareşal (ö. 1813)
16 Eylül 1782 - Daoguang, Qing Hanedanı İmparatoru (ö. 1850)
16 Eylül 1816 - Charles Thomas Newton, İngiliz arkeolog (ö. 1894)
16 Eylül 1859 - Yuan Shikai, Çinli komutan ve devlet adamı (ö. 1916)
16 Eylül 1885 - Karen Horney, Amerikalı psikanalist (ö. 1952)
16 Eylül 1887 - Jean Arp, Alman asıllı Fransız heykeltıraş, ressam ve şair (ö. 1966)
16 Eylül 1888 - Frans Eemil Sillanpää, Fin yazar (ö. 1964)
16 Eylül 1891 - Karl Dönitz, Alman Donanma Komutanı, Büyük Amiral ve II. Dünya Savaşı sonlarında Almanya'nın Cumhurbaşkanı (ö. 1980)
16 Eylül 1893 - Alexander Korda, İngiliz yönetmen ve yapımcı (ö. 1956)
16 Eylül 1893 - Albert Szent-Györgyi, Macar fizyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (C vitaminini keşfeden) (ö. 1986)
16 Eylül 1904 - Nikolay Ostrovski, Rus yazar (ö. 1936)
16 Eylül 1923 - Lee Kuan Yew, Singapurlu devlet adamı (ö. 2015)
16 Eylül 1924 - Lauren Bacall, Amerikalı oyuncu ve model (ö. 2014)
16 Eylül 1925 - B.B. King, Amerikalı müzisyen (ö. 2015)
16 Eylül 1927 - Peter Falk, Yahudi asıllı Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2011)
16 Eylül 1934 - Ronnie Drew, İrlandalı şarkıcı (ö. 2008)
16 Eylül 1937 - Aleksandr Medved, Beyaz Rusya asıllı Sovyet güreşçi
16 Eylül 1939 - Breyten Breytenbach, Güney Afrikalı yazar ressam ve Afrikaans dili şairi
16 Eylül 1945 - Muammer Hacıoğlu, Şair (ö. 1992)
16 Eylül 1950 - Mehmet Ali Şahin, Avukat ve siyasetçi.
16 Eylül 1952 - Mickey Rourke, Amerikalı oyuncu
16 Eylül 1956 - David Copperfield, Amerikalı illüzyonist
16 Eylül 1963 - Yonca Evcimik, Şarkıcı, dansçı, oyuncu, yapımcı ve sunucu.
16 Eylül 1968 - Marc Anthony, Latin şarkıcı, söz yazarı ve aktör.
16 Eylül 1981 - Alexis Bledel, Amerikalı oyuncu.
16 Eylül 1984 - Katie Melua, Gürcü asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen.
16 Eylül 1987 - Merve Boluğur, Sinema ve dizi oyuncusu.
16 Eylül 1992 - Nick Jonas, Amerikalı şarkıcı, oyuncu, Jonas Brothers'ın vokalist, davulcu ve gitaristi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Eylül 307 - Flavius Valerius Severus, Roma İmparatoru (azledilerek öldürüldü) (d. ?)
16 Eylül 1498 - Tomás de Torquemada, İspanya'nın ilk büyük engizisyon lideri (d. 1420)
16 Eylül 1672 - Anne Bradstreet, Amerikan kolonilerindeki ilk kadın şair (d. 1612)
16 Eylül 1736 - Daniel Gabriel Fahrenheit, Alman fizikçi (Fahrenhayt sıcaklık ölçüm birimi onun adını taşır) (d. 1686)
16 Eylül 1782 - Farinelli, İtalyan kontralto, soprano ve kastrato sanatçısı (d. 1705)
16 Eylül 1803 - Nicolas Baudin, Fransız kâşif (d. 1754)
16 Eylül 1824 - XVIII. Louis, Fransa Kralı (d. 1755)
16 Eylül 1896 - Antônio Carlos Gomes, Brezilyalı besteci (d. 1836)
16 Eylül 1925 - Alexander Friedman, Rus fiziksel evrenbilimci ve matematikçi (d. 1888)
16 Eylül 1931 - Ömer Muhtar, Libya'da İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin önderi (d. 1858)
16 Eylül 1944 - Gustav Bauer, Weimar Cumhuriyeti'nin 1919-1920 arasındaki şansölyesi (d. 1870)
16 Eylül 1946 - Henri Gouraud, Fransız asker (d. 1867)
16 Eylül 1959 - Süleyman Hilmi Tunahan, İslam alimi, Kur'an muallimi ve vaiz (d. 1888)
16 Eylül 1961 - Fatin Rüştü Zorlu, Siyasetçi ve bürokrat (d. 1910)
16 Eylül 1961 - Hasan Polatkan, Siyasetçi (d. 1915)
16 Eylül 1965 - Fred Quimby, Amerikalı çizgi film yapımcısı (d. 1886)
16 Eylül 1967 - Burhan Toprak, Sanat tarihçisi (d. 1906)
16 Eylül 1973 - Víctor Jara, Şilili sanatçı (d. 1932)
16 Eylül 1977 - Maria Callas, Yunan asıllı Amerikalı soprano (d. 1923)
16 Eylül 1979 - Gio Ponti, İtalyan mimar ve tasarımcı (d. 1891)
16 Eylül 1980 - Jean Piaget, İsviçreli psikolog (d. 1896)
16 Eylül 1982 - Muhittin Sadak, Devlet Operası'nın koro şefi (d. 1900)
16 Eylül 2000 - Şükriye Dikmen, Ressam (d. 1918)
16 Eylül 2001 - Samuel Z. Arkoff, Amerikalı film yapımcısı (d. 1918)
16 Eylül 2002 - Muzaffer Uyguner Şair, yazar ve araştırmacı (d. 1923)
16 Eylül 2007 - Robert Jordan, Amerikalı yazar (Zaman Çarkı adlı epik fantastik dizinin yazarı) (d. 1948)
16 Eylül 2008 - Kemal Çapraz, Gazeteci, araştırmacı ve yazar (d. 1964)
16 Eylül 2016 - Tarık Akan, Sinema sanatçısı ve film yapımcısı (d. 1949)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır / nayirhatice34@gmail.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?