THK Üniversitesi’nin eski rektörü corona kurbanı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Tıp fakültesinde ilk kez kadavra başına toplanan öğrenciler, bayağı bir merak ve ilgiyle kadavrayı incelemektedirler. Profesör dersine başlar:
-“Tıpta iki şey doktorlar için çok önemlidir. Birincisi insan vücudu ile ilgili hiçbir şey sizin için iğrenç olmamalıdır. Örneğin...” der. O armağını cesedin kıçına sokar ve çıkartıp kendi ağzına götürür.
-“Hadi bakalım, şimdi sizler de aynı şeyi yapınız.”
Öğrenciler şok içinde, hepsi duraksarlar; ama bakarlar ki profesör çok ciddi, istemeye istemeye hepsi sırayla kadavranın kıçını parmaklayıp sonra da emerler. Öğrencilerin hepsi bu işin tadına bakıp berbat bir hale gelmişken, profesör konuşmasını sürdürür:
-“Bir tıp doktoru için ikinci en önemli nokta gözlemdir.” der ve devam eder:
-“Ben kadavranın kıçına orta parmağımı soktum, ama kendi ağzıma işaret parmağımı götürdüm. Şimdi bir doktor için, dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu da öğrenmiş bulunuyorsunuz.”

(Sonuç olarak, işimizi dikkatli yapmazsak boku yeriz.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“İtaatsizlik isyan değil, uyumdan vazgeçmektir. Ve uygarlık itaatsizlikle başlar.” demiş #ErichFromm

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

*Şifrenizi, toplantı saatinizi ya da sizin için önemli olan bir tarihi hatırlamak için o bilgiyi okurken sakız çiğneyin. Çünkü sakız çiğnerken beyne doğru olan kan akışı hızlanır ve bu da hatırlama gücünüzün yüzde 40 oranında artmasını sağlar.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Suikast sonucu hayatını kaybeden ABD Başkanı John F. Kennedy 20 dakikada 4 gazete okuyabiliyormuş.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

“Cumhurbaşkanlığına hakaret” davaları patladı
Yeni sistemin ikinci yılında açılan davaların sayısı iki katı arttı. Parti başkanlığı ile cumhurbaşkanlığını birlikte yürüten Erdoğan’a "hakaret"ten 36 bin kişi soruşturuldu, 12 bin kişi yargılandı, 3 bin 831 kişi ceza aldı. Yargılananlardan 308’i çocuktu. Partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle birlikte “Cumhurbaşkanına hakaret”ten yargılananların sayısı her geçen yıl artıyor. Sosyal medyada paylaşım yapanlardan ana muhalefet partisi liderine, çocuklardan yabancı uyruklulara kadar binlerce kişi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla kovuşturmaya uğradı, yargılandı, ceza aldı. Son bir yılda 36 bin 66 kişi hakkında soruşturma açıldı. 2018 yılında 5 bin 233 kişi bu suçlama ile yargılanırken 2019 yılında sayı iki katından fazla artışla 12 bin 298’e çıktı, 3 bin 831 kişi de cezalandırıldı.

Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılı Adalet İstatistiklerine göre, TCK’nın bir yıldan dört yıla kadar hapisle cezalandırılmayı bunun alenen işlenmesi durumunda da altıda bir oranında arttırılmasını öngören 299’uncu maddesinden bir yılda 36 bin 66 kişi kovuşturmaya uğradı, bunlardan 12 bin 298’i de açılan davalarda yargılandı.

Verilere göre, Erdoğan döneminde kendisinden önceki “resmen” hiçbir siyasi parti ile bağı olmayan cumhurbaşkanlarına göre “hakaret” suçlamasıyla yargılanan ve ceza alanların sayısı binlerle ifade edilecek oranda artış gösterdi.

2018 yılının sonunda sanık sayısı 17 bin 406’ya fırladı. 2018 yılında 5 bin 233 kişi yargılanırken 2019 yılında bu sayı iki katından daha fazla artışla 12 bin 298 oldu. Böylelikle Cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılananların sayısı 29 bin 704’e çıktı.

Bu suçlamayla yargılananların ortalama üçte biri de mahkûmiyetle cezalandırıldı. Erdoğan’ın ilk seçildiği yıl olan 2014’de 40, 2015’te 238, 2016’da 884, 2017’de 2 bin 99, 2018’de 2 bin 462 sanık mahkûm edilirken 2019’da rakam 3 bin 831 oldu. Böylelikle Erdoğan döneminde 9 bin 554 kişi hakaret suçlamasıyla cezalandırıldı. Geçmiş yıllarda Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle bir yılda en fazla ceza alan yurttaş sayısı 44 iken Erdoğan’la birlikte bu rakamlar binlerle ifade edilmeye başlandı. Yargılananlardan hapisle cezalandırılanların sayısı da önceki yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde yüksek oldu. 2019 yılı rakamlarıyla Erdoğan döneminde hapis cezasıyla cezalandırılanların sayısı 2 bin 663 oldu.

2019 "hakaret" verileri:
-36 bin 66 kişi soruşturuldu
-12 bin 298 kişi yargılandı
-3 bin 831 kişi ceza aldı

Seleflerine göre kovuşturmalar:
-Kenan Evren döneminde 340
-Turgut Özal döneminde 207
-Süleyman Demirel döneminde 158
-Ahmet Necdet Sezer döneminde 163
-Abdullah Gül döneminde 848

Çocukları da yargıladılar:
-318 çocuk (105’si 12-14, 213’ü 15-18 yaş arasında)
-3 tüzel kişilik
-120 yabancı uyruklu
-10.730 erkek
-1.056 kadın
-30 çocuk ceza aldı (7’si 12-14, 23’ü 15-17 yaş arasında)
-4 çocuk cezaevine konuldu

Çin, G-20'de ikinci çeyrekte Kovid-19’e rağmen büyüyen tek ülke oldu
OECD raporuna göre, Çin, ikinci çeyrekte mevsimsellikten arındırılmış yüzde 11,5 GSYH artışı ile G20 ülkeleri içinde büyüme elde eden tek ülke olarak kayıtlara geçti.
 
Korona haberlerine gelince:
THK Üniversitesi’nin eski rektörü corona kurbanı
Bir süredir corona virüsü tedavisi gören Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut hayatını kaybetti. Öte yandan Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu üyesi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan'ın da Covid-19 testi pozitif çıktı.

Tunceli Valiliği duyurdu: 15 gün boyunca yasak
Tunceli’de, koronavirüs salgını nedeniyle kent genelinde eylem ve etkinlikler 15 gün süreyle yasaklandı.
Tunceli Valiliği’nde yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu. Yasaklamaya ilişkin valilik tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:
"Çin Vuhan’da 12 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan ve ’Covid-19’ adı verilen hastalığın dünya üzerinde 120'den fazla ülkeye sirayet ettiği ve dünyada büyük paniğe yol açan salgın hastalığın ülkemizde de görüldüğü bilinmektedir. Hastalıkla mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenen kurallar çerçevesinde birçok alanda kontrollü normalleşme adımları atılmaya başlanılmıştır. Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 19. Madde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu Madde 11/A ve 11/C hükümleri doğrultusunda, Valilik ve Kaymakamlık Makamının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar ile asgari düzeyde katılım, maske kullanmak ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek yapılacak basın açıklamaları hariç olmak üzere İl sınırlarımız içerisinde (İl merkezi ilçeler polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) düzenlenecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinlikler 14 Eylül 2020 günü saat 00.01 ile 28 Eylül 2020 günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır." 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Hastalığın bulaşma hızında tespit edilmiş bir yavaşlama yok. Bugün hastalığa yakalanan 1.716 yeni hastamız var. Kayıplarımızın sayısı 60’tan fazla. Tek tek mücadele edemeyiz ama birlikte galip gelebiliriz. BİRLİKte TEDBİRlere uyalım.

“Günün Şairi” olarak 72 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 119. doğum günü olan Kemalettin Kamu’yu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Kemalettin Kamu 15 Eylül 1901 tarihinde Bayburt’ta doğdu. Dedesi uzun süre Erzurum Meclis-i İdare üyeliği yapmış ve şiire de kabiliyeti olan Kılcıoğlu Hafız Mustafa Efendi’dir. Hem anne, hem baba tarafından Erzurumludur. Doğduğu sırada Bayburt mal müdürü muavini olan babasının tayini çıkınca, üç aylıkken ailesi Erzurum’a taşındı. Kamu, ilköğrenimini özel olarak yaptı. Yedi yaşında Arapça ve Farsça ders almaya başladı. Bir yıl hafızlığa çalıştı. 1910 yılında Erzurum’da dışarıdan sınavla rüştiyenin (ortaokulun) birinci sınıfına girdi. Babasının Refahiye’ye tayini üzerine, öğrenimini Refahiye Rüştiyesi’nde tamamladı.

1911-16 yılları arası Refahiye’de yaşadı. Bu ilçede vekâleten tahrirat kâtipliği yaptı. Birinci Dünya Savaşında Erzurum’un düşmesi ve babasının ölümü üzerine annesiyle birlikte önce Sivas’a, ardından Kayseri’ye göçtüler. İstanbul’da okuyan ağabeyinin Bursa Lisesi’ne tayini çıkınca 1919’da Bursa’ya taşındılar. Aynı yıl İstanbul Kadıköy’de Erkek İlköğretmen Okulu’na başladı. 1920’de henüz öğrenci iken Millî Mücadelenin başlaması üzerine okulu bırakıp Ankara’ya gitti. Orada matbuat tetkik memurluğu ve İstihbarat Müdürlüğünde kâtiplik yaptı. Üç yıl sonra yurdun bağımsızlığa kavuşması üzerine (1923), İstanbul’a dönerek İlköğretmen Okulu’nun sınavını verdi ve yeni kurulan Orta Öğretmen Okulu’na kaydoldu. Ancak Anadolu Ajansı tarafından maaşı yükseltilerek Ankara’ya çağrıldı. Bu ajansın başyazarlığını (1926-33) yaptı. 1933’te Neşriyat ve İstihbarat Müdürlüğüne getirildi. Aynı yıl yetki ve unvanı uhdesinde kalmak şartıyla ajansının temsilcisi olarak Paris’e gönderildi. Orada kaldığı beş yıl içinde Siyasî İlimler Yüksekokulu’nda okudu. 1935’te Kamu soyadını aldı.

Dönüşünde Rize (1939) ve Erzurum milletvekili (1943, 1946) seçildi. Ayrıca Türk Dil Kurumu Terimler Kolu başkanlığını yürüttü. Yirmibeş yaşında iken evlilikle sonuçlanmayan bir aşk hikâyesi yüzünden ömrünün sonuna kadar bekâr yaşadı. 6 Mart 1948 tarihinde pansiyoner olarak kaldığı, Ankara Ulus’taki Evkaf Apartmanı’nda geçirdiği bir kalp krizi sonucu kırk yedi yaşında iken vefat etti. Cebeci Asrî Mezarlığında toprağa verildi.

Edebiyatımızda “Gurbet Şairi” olarak ün kazanan Kamu, aruzla ilk şiir denemelerine Refahiye’de ortaokul öğrencisiyken, yani on dört yaşında başladı. Daha sonra İstanbul’da öğrenciyken öğrencilerin çıkardığı Hayat adlı el yazması dergide ilk şiirlerini yayımladı. Savaş, memleket, gurbet, aşk, tabiat, hasret, bedbinlik, elem, huzur, ümit gibi temalar yanında millî duyguları da işlediği şiirleri, mütareke yıllarında Büyük Mecmua (1919), Millî Mücadeleden sonra Dergâh (1921), daha sonra Varlık (1933-34), Oluş (1939) dergilerinde, yazıları Hakimiyet-i Milliye ve Yenigün gazetelerinde yayımlandı. Ayrıca, Paris’te bulunduğu yıllarda Fransız şiiriyle yakından ilgilenerek simgeci şair Mallarmé’den üç şiir çevirdi. Aruzla yazdığı şiirleri, Cumhuriyet dönemindeki Türkçenin aruz ölçüsüne uygulanışına ilginç bir örnek olarak gösterildi. 1922’den itibaren tamamen heceyle yazdı.
Kamu, yalnızca şiirle ilgilendi. Gücünü yaşanmış olaylar ve gözlemlerden alan bir duyarlılıkla, döneminin ruh halini temsil eden ve dile getiren şiirler yazdı. Dil ve ritmi sağlam, içli, samimi bir ifadesi vardır.
Hece ve aruz ölçüleriyle savaş, aşk, gurbet konularında yazdığı şiirleri sağlığında kitap olarak yayımlanmadı. Ölümünden sonra “Kemalettin Kamu, Hayatı, Şahsiyeti ve Şiirleri (Rıfat Necdet Evrimer tar. 1949)” adlı kitapta toplandı.

Başta “Gurbet Gecelerinde, Gurbet O Kadar Acı ki ve Sevgilim Güvenme Güzelliğine” olmak üzere altı şiiri, Kaya Bekat, Kasım İnaltekin, Yıldırm Gürses, Amir Ateş, Suphi İdrisoğlu, Kârman Yıldırım, Rıdvan Tandoğan, Mutlu Torun, Alaeddin Yavaşça ve Sıtkı Sahil adlı bestekarlar tarafından TSM’nin çeşitli makamlarında bestelendi.

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli şairimizi anmak istiyorum:

GURBET

Gurbet o kadar acı
Ki, ne varsa içimde
Hepsi bana yabancı
Hepsi başka biçimde

Eriyorum gitgide
Elveda her umide
Gurbet benliğimi de
Bitirdi bir biçimde

Ne arzum ne emelim
Yaralanmış bir el'im
Ben gurbette değilim
Gurbet benim içimde...

#KemalettinKamu

GÜZ


Kurudu artık otlar
Bitmiyor tazeleri
Birikinti sularda
Yaprak cenazeleri

Döndü yayladakiler
Erdi dağlara batı
Ovalar daha geniş
Kayalar daha katı

Başım avuçlarımda
Bir ağır külçe hüzün
Düşüyor gözlerime
Çiğ taneleri güzün..
 
#KemalettinKamu

 
Bugünkü test sayısı: 112563
Yeni vaka sayısı: 1716
Ağır hasta sayısı: 1301 (Dün: 1267)
Bugünkü vefat sayısı: 63 (Dün: 57) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,59 iken, bugün azalarak 1,52 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bağımsızlık Günü (Kosta Rika)
Orta Amerika'nın geri kalanı gibi Kosta Rika da İspanya'dan bağımsızlık için hiç savaşmadı. 15 Eylül 1821'de Meksika Bağımsızlık Savaşı'ndaki son İspanyol yenilgisinden sonra (1810-21) Guatemala'daki yetkililer tüm Orta Amerika'nın bağımsızlığını ilan ettiler. Teknik olarak, 1820'de kabul edilen 1812 İspanya Anayasası uyarınca , Nikaragua ve Kosta Rika, başkenti León ile özerk bir il haline gelmesine rağmen, bu tarih Kosta Rika'da “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır .

Bağımsızlık Günü (Guatemala)
Orta Amerika'nın geri kalanı gibi Guatemala da da İspanya'dan bağımsızlık için hiç savaşmadı. 15 Eylül 1821'de Meksika Bağımsızlık Savaşı'ndaki son İspanyol yenilgisinden sonra (1810-21) Guatemala'daki yetkililer tüm Orta Amerika'nın bağımsızlığını ilan ettiler. Bu tarih Guatemala’da “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır .

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

15 Eylül 1656 - Köprülü Mehmed Paşa sadrazamlığı kabul etti.
15 Eylül 1821 - Kosta Rika İspanya'dan ayrıldı.
15 Eylül 1821 - Guatemala bağımsızlığını ilan etti.
15 Eylül 1910 - Osmanlı Sosyalist Fırkası kuruldu.
15 Eylül 1916 - Somme Muharebesi: Savaşta ilk tank, İngiliz birlikleri tarafından, I. Dünya Savaşı sırasında, Fransa'nın Somme yöresinde kullanıldı.
15 Eylül 1917 - Başbakan Aleksandr Kerenski, Rusya'da cumhuriyet ilan etti.
15 Eylül 1918 - Nuri Paşa ve Mürsel Bakü komutasındaki Osmanlı, Azeri, ve Dağıstan birliklerinden oluşan Kafkas İslam Ordusu, Bakü Muharebesi sonucunda Bakü'yü Rus ve Ermeni işgalinden kurtararak şehirde Osmanlı bayrağını dalgalandırdı.
15 Eylül 1923 - Türkiye'de ilk yüzme yarışı, Galatasaray Kulübünce İstanbul-Büyükada'da düzenlendi.
15 Eylül 1927 - Eskişehir Bankası kuruldu.
15 Eylül 1928 - İskoç bakteriyolog Alexander Fleming, pek çok zararlı bakteriyi yok edebilen küfü bularak, “penicillium notatum adını verdi.
15 Eylül 1929 - Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'nin ilk sergisi Ankara'da açıldı.
15 Eylül 1944 - II. Dünya Savaşı sırasında, Büyük Britanya savaşının en önemli gününde Kraliyet Hava Kuvvetleri 185 Alman uçağını düşürdüler.
15 Eylül 1949 - Seçimleri kazanan Konrad Adenauer, Batı Almanya'nın ilk şansölyesi oldu.
15 Eylül 1955 - Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki kararname yürürlüğe girdi.
15 Eylül 1961 - Yassıada Mahkemesi, kapatılan DP'nin 15 üyesi hakkında ölüm, 32 üyesi hakkında müebbet hapis cezası verildiğini açıkladı.
15 Eylül 1963 - Ahmed Bin Bella, Cezayir'in ilk devlet başkanı oldu.
15 Eylül 1966 - Maratoncu İsmail Akçay Balkan Şampiyonu, Hüseyin Aktaş ikincisi oldu.
15 Eylül 1975 - Beyrut'ta Hristiyan ve Müslümanlar arasında iç savaş başladı.
15 Eylül 1975 - Pink Floyd'un "Wish You Were Here" albümü piyasaya çıktı.
15 Eylül 1980 - 12 Eylül Askeri darbesini izleyen günlerde, grev ve lokavtlar kaldırıldı; işçiler işbaşı yaptı, belediye başkanları görevlerinden alınmaya başladı, yerlerine çoğunlukla subaylar atandı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) ve Hak-İş'in bankalardaki paraları bloke edildi, sendika yöneticileri ile iş yeri temsilcileri teslim olmaya başladı.
15 Eylül 1982 - İsrail, Beyrut'u işgal etti.
15 Eylül 2002 - Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi soyuldu. Soygunda, Helenistik döneme ait Marsyas ve Roma dönemine ait Eros heykelleri çalındı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

15 Eylül 1254 - Marco Polo, İtalyan seyyah (ö. 1324)
15 Eylül 1587 - Muhammed Bakır Mirza, Safevi şehzadesi (ö. 1615)
15 Eylül 1613 - François de La Rochefoucauld, Fransız yazar (ö. 1680)
15 Eylül 1789 - James Fenimore Cooper, Amerikalı yazar (ö. 1851)
15 Eylül 1829 - Manuel Tamayo y Baus, İspanyol oyun yazarı (ö. 1898)
15 Eylül 1830 - Porfirio Díaz, Meksika Devlet Başkanı (ö. 1915)
15 Eylül 1857 - William Howard Taft, ABD'nin 27. Başkanı (ö. 1930)
15 Eylül 1881 - Ettore Bugatti, İtalyan otomobil üreticisi (ö. 1947)
15 Eylül 1890 - Agatha Christie, İngiliz yazar (ö. 1976)
15 Eylül 1894 - Jean Renoir, Fransız film yönetmeni (ö. 1979)
15 Eylül 1901 - Kemalettin Kamu, Şair ve siyasetçi (ö. 1948)
15 Eylül 1914 - Orhan Kemal, Yazar (ö. 1970)
15 Eylül 1926 - Antonio Carrizo, Arjantinli sunucu (ö. 2016)
15 Eylül 1926 - Shohei Imamura, Japon film yönetmeni (ö. 2006)
15 Eylül 1929 - Murray Gell-Mann, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi
15 Eylül 1929 - Mümtaz Soysal, Hukukçu ve siyasetçi.
15 Eylül 1929 - Nejat Saydam, Sinema yönetmeni, senarist ve oyuncu (ö. 2000)
15 Eylül 1946 - Mesut Mertcan, Sunucu ve haber spikeri (ö. 2017)
15 Eylül 1946 - William Oliver Stone, Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı ve Oscar Ödülü sahibi.
15 Eylül 1946 - Tommy Lee Jones, Amerikalı oyuncu ve yönetmen.
15 Eylül 1954 - Hrant Dink, Gazeteci ve Agos Gazetesi Genel Yayın yönetmeni (ö. 2007)
15 Eylül 1956 - George Howard, Amerikalı müzisyen (ö. 1998)
15 Eylül 1969 - Gülşah Alkoçlar, Sinema oyuncusu.
15 Eylül 1973 - Songül Karlı, Türk halk müziği sanatçısı ve sunucusu.
15 Eylül 1988 - Chelsea Staub, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

15 Eylül 668 - II. Konstans (Sakallı Konstantin), Roma Konsülü unvanını taşıyan son Bizans İmparatoru (d. 630)
15 Eylül 1864 - John Hanning Speke, İngiliz kâşif (d. 1827)
15 Eylül 1885 - Jumbo, Barnum sirkinin Afrika kökenli ünlü fili (tren kazasında) (d. 1860)
15 Eylül 1891 - İvan Gonçarov, Rus yazar (d. 1812)
15 Eylül 1913 - Ármin Vámbéry, Macar oryantalist (d. 1832)
15 Eylül 1929 - Fehime Sultan, Osmanlı Sultanı V. Murad’ın kızı (d. 1875)
15 Eylül 1937 - Seyit Rıza, Dersim İsyanı'nın liderlerinden ve Alevi-Zaza aşiret önderi (d. 1863)
15 Eylül 1956 - Abdurrahman Vefik Sayın, Osmanlı devlet adamı, iktisatçı, eğitimci ve yazar (d. 1857)
15 Eylül 1964 - Alfred Blalock, Amerikalı bilim adamı ve hekim (d. 1899)
15 Eylül 1972 - Ásgeir Ásgeirsson, İzlanda'nın 2. Cumhurbaşkanı (d. 1894)
15 Eylül 1972 - Ulvi Cemal Erkin, Besteci (d. 1906)
15 Eylül 1972 - Baki Süha Ediboğlu, Şair ve yazar (d. 1915)
15 Eylül 1973 - VI. Gustaf Adolf, İsveç Kralı (d. 1882)
15 Eylül 1978 - Willy Messerschmitt, Alman uçak tasarımcısı (d. 1898)
15 Eylül 1983 - Murat Sarıca, Yazar ve öğretim üyesi (d. 1926)
15 Eylül 1985 - Wolfgang Abendroth, Alman hukukçu ve sosyal siyaset tarihçisi (d. 1906)
15 Eylül 2002 - Şükran Güngör, Tiyatro ve sinema sanatçısı (d. 1926)
15 Eylül 2006 - Oriana Fallaci, İtalyan gazeteci ve yazar (d. 1929)
15 Eylül 2007 - Colin McRae, İskoç Dünya şampiyonu WRC pilotu (d. 1968)
15 Eylül 2008 - Rick Wright, İngiliz müzisyen (d. 1943)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?