GÜNAYDIN TÜRKİYE


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri bisikletle Türkiye’den İran’a geçiyormuş, selesinde kocaman bir torba. Gümrük görevlisi şüphelenmiş haliyle:
-“Aç torbayı” demiş. Adam açmış, kum çıkmış.
İki gün sonra aynı adam ıslık çala çala gelmiş sınır kapısına, çıkış yapacak, selesinde gene torba.
-“Aç” demişler, açmış, yine kum...
İki gün sonra aynı adam pedal çevire çevire gelmiş sınır kapısına, selede yine torba. Bu sefer polis çağırmışlar, narkotikçi gözüyle incelemişler; nafile, bildiğin kum. Delirecekler.
Bir, üç, beş; hep aynı manzara…
Aradan yıllar geçmiş. Gümrük görevlisi çarşıda rastlamış bir gün o adama.
-“İçim içimi yiyor yıllardır” demiş, “Bu saatten sonra bir şey yapamam sana. Allahaşkına söyle, ne kaçırıyordun o torbayla?”
Adam cevap vermiş:
-“BİSİKLET”

(Olaylara bakış açımızı değiştiremediğimiz sürece, olayların arka planını görmemeye/görememeye devam edeceğiz.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:
 
“Sözcükler tek başına insanı kırmaz. İnsanı yaralayan, sözcüklerin arkasına saklanan ikiyüzlülüktür.” demiş #Dostoyevski
Ne yapıyoruz o halde?
İkiyüzlü olmuyoruz.
Ya da iki yüzlüysek de bunu sözcüklerin arkasına saklamıyoruz.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Evinizde ayakkabı boyanız mı kalmadı? Taze kesilmiş bir salatalık ile ayakkabınızı ovalayın. İçerdiği kimyasallar ayakkabınıza hem harika görünen bir parlaklık verir, hem de deriyi su geçirmez hale getirir.”
Bu salatalığın da yaramadığı iş yokmuş.
Bakalım sizin işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İnsanların yalnızca parmak izleri değil, dil izleri de birbirinden farklıdır.”
Biliyor muydunuz?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Dünya Mizah Ödülleri'nde Hicabi Demirci ikincilik ödülü kazandı
İtalya'da bu yıl 5. kez düzenlenen World Press Awards (Dünya Mizah Ödülleri) yarışmasında Türkiye'den çizer Hicabi Demirci, karikatür dalında 'İkincilik Ödülü'nü kazandı. Sadece organizasyon tarafından seçilen sanatçıların davet üzerine gönderdikleri karikatürlerin kabul edildiği yarışmanın bu yılki konusu “Yaşam kaynağı su” olarak belirlenmişti.71 ülkeden 250'nin üzerinde sanatçının katıldığı yarışmanın ödül töreni 11 Eylül'de İtalya'da gerçekleşti.
Hicabi Demirci karikatüründe, doğayı tahrip eden insanoğlunun çocukluğundan başka hiçbir masumiyetinin kalmadığını anlatmak istediğini belirtiyor. 100'ün üzerinde ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan Hicabi Demirci'nin ayrıca 3 kişisel karikatür kitabı da bulunuyor.

AKP ekonomide sıfırı tüketti. Moody’s kredi notunu indirdi
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu sürpriz şekilde kırarak B1’den B2’ye düşürdü. Böylece Türkiye’nin notu, tarihinin en düşüğüne gerilerken, “yatırım yapılabilir” seviyenin de 5 kademe altına indi.

Almanya Türklerin hesaplarına erişebilecek: 1 Ocak’ta resmen başlıyor
Almanya, ülkesindeki Türk ve Türk kökenli tüm şahıslar ile tüzel kişilerin banka hesap bilgileri ve her Türkiye’deki her türlü kazanç bilgilerini bu yıl sonunda Türkiye’den alacağını "resmen" duyurdu. Alman Maliye Bakanlığı, Türkiye ile anlaşıldığını banka hesaplarının 1 Ocak 2021’den itibaren paylaşılacağını bir yazıyla açıklarken, milyonlarca hesaptan yaklaşık 10 milyar Euro’luk ek vergi bekliyor. Denetleme şirketi KPMG de "Almanlar geriye dönük araştırma yapabilir" açıklamasını yaparak müşterilerini uyardı.

Korona haberlerine gelince:
AKP’li meclis üyesi Mehmet Candan, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi
Manisa'nın Kırkağaç ve Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Mehmet Candan, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bakan Koca’yı zorda bırakan soru: Cumhurbaşkanı bizden değil mi, neden miting yapıyor?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ismini vermediği bir milletvekilinin paylaştığı ölüm raporuyla ilgili Twitter'den açıklama yaptı. Koca, paylaşımın başına "Salgınla mücadele hepimizin görevi. Birbirimizle değil, salgınla mücadele edelim" diye yazınca, bazı vatandaşın eleştirine hedef oldu. Vatandaşlar Koca’ya, AKP’nin 100 bin yeni üye etkinliği karşısında neden suskun kaldığını sordu.
Bakan Koca’yı zorda bırakan soru: Cumhurbaşkanı bizden değil mi, neden miting yapıyor?
AKP'nin İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği 100 bin yeni üye programı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı zora soktu. Gece saat 23.00 sıralarında ismini vermediği bir milletvekiline Twitter üzerinden yanıt veren Koca, “Salgınla mücadele hepimizin görevi. Birbirimizle değil, salgınla mücadele edelim” diye yazınca bazı sosyal medya kullanıcılarının hedefi oldu. Bakan Koca'nın paylaşımının altına yarım saat içinde, AKP’nin 100 bin yeni üye programına tepki göstermemesini eleştiren yüzlerce yorum yapıldı.

Ena İsfahan isimli bir kişi, “Cumhurbaşkanı bizden değil mi? Neden miting yapıyor. O neden mücadele etmiyor? Neden biz düğünlerimizi erteliyoruz da vekil bey ertelemiyor? Bize akıl vermeyin doktor. Bu gece mitinge gidenlerle pazartesi metrobüse bineceğim” diye tepki gösterdi.

Virüs gerekçesiyle vatandaşlara birçok kısıtlama getirilirken, AKP'nin etkinliklerinin yapılmasını eleştiren Nasuh Bektaş isimli kişi ise şu ifadeleri kullandı: Konser yasak, tiyatro yasak, düğün yasak, AKP etkinliği serbest. Virüs ile yapılan müzakere sonrası AKP etkinliklerine uğramıyor.

Fahrettin Koca’yı partisinin etkinliklerine suskun kalmakla suçlayan Tolga Demirkol da Sağlık Bakanı’nın inandırıcılığını yitirdiğini dile getirdi: Ayasofya'nın tedbirsiz, mesafesiz açılması, Giresun'da miting yapılması, İstanbul'da önlemlerin bir partinin etkinliğinden dolayı ertelenmesi ve bunların hiç birine hiçbir şey dememeniz, samimi değilsiniz bakanım. Açıkladığınız verilere de kimse inanmıyor zaten.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“57 CAN kaybı, 1.527 yeni hasta. Virüs sevdiklerimizi bizden ayırıyor. Bu gidişe dur diyecek olan Birlik ve Beraberlik içinde mücadeledir. TEDBİRde BİRLİK olalım virüse fırsat vermeyelim.”
 
Bugünkü test sayısı: 96097
Yeni vaka sayısı: 1527
Ağır hasta sayısı: 1267 (Dün: 1241)
Bugünkü vefat sayısı: 57 (Dün: 48) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,53 iken, bugün artarak 1,59 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 22 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Mehmed Kemal’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Mehmed Kemal 11 Nisan 1920'de Ankara'da doğdu. Tam adı Mehmed Kemal Kurşunluoğlu'dur. Ankara Erkek Lisesini bitirdi (1940) . Lise öğrencisiyken öğretmeni Nurettin Artam'ın yardımıyla Ulus gazetesinde çalıştı (1939) . Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi Reisliğinde memurluk yaparken üç yıl DTCF Felsefe Bölümüne devam etti, bitiremeden ayrıldı. Sol düşünce ve eylemlerinden ötürü 1943'de bir ay tutuklu kaldı.

1945'de yayımladığı ilk kitabı “Birinci Kilometre” önce toplatıldı, sonra serbest bırakıldı. Art 1945'de muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Arkadaşlarıyla birlikte “Battal Gazi” gazetesini çıkardı (1945-48) . 1947'de ikinci kez tutuklandı, dört buçuk ay tutuklu kaldı. Hapis sonrası gittiği Yedek Subay Okulundan çavuşluğa çıkarıldı. Türk Haberler Ajansı ve Demokrat Ankara gazetelerinde çalıştı (1950-53) . Yeni İstanbul (1953-60) , Vatan, Ant (1961-67) gazete ve dergilerinin Ankara temsilciliğinden sonra “Kalem” isimli aydın ve yazarların uğrak yeri olan bir meyhane işletti.(1967-69) . 1969'da İstanbul'a yerleşti. Yeni Gazete'de röportajlar, Akşam'da fıkralar yazdı. 1975 yılından itibaren Cumhuriyet gazetesinde “Politika ve Ötesi” başlığı ile fıkra yazarı oldu.

14 Eylül 1998'de İstanbul'da öldü.

Şiire lise yıllarında başladı. Ahmet Haşim'in etkisinde önceleri Divan tarzı şiirler denedi. Liseden arkadaşları Fethi Giray ve Suat Taşer'le birlikte Nâzım Hikmet'in etkisinde yazmaya başladılar. İlk şiiri İstanbul'da yayımlanan Gençlik dergisinde çıktı (Ocak 1942) . Kaynak, Seçilmiş Hikâyeler, Dost, Meydan, Yeryüzü, Yeditepe, Yön, Türk Dili, Yansıma, Sanat Olayı, Yeni Düşün gibi dergilerde yazdı. Kurduğu “Meydan” isimli dergi bir sayı çıktı (Ankara, 15 Mayıs 1948) . Söz Gibi (1977) ile “1978 Lions Edebiyat Ödülü”nü kazandı. 1940 kuşağının toplumcu şairleri arasında yerini aldı.

ESERLERİ:
Şiir
Birinci Kilometre (1945)
Dünya Güzel Olmalı (1954)
Söz Gibi (1977)
Öğle Rakıları (1986)
Tükenmez (Bütün Şiirleri, 1990)

Roman
Sürgün Alayı (1974)
Pulsuz Tavla (1975)
Kalenin Eteğinde (Pulsuz Tavla ile, 1975)

Diğer Eserleri
Acılı Kuşak (1968)
Politika ve Ötesi (1970)
12 Mart/Öfkeli Generaller ve İşkence (1974)
Sol Kavgası (1975) , Ara Rejim-Kara Rejim(1979)
Celâl Bayar Efsanesi ve Raftaki Demokrasi (1981)
Şâirler Dövüşür (1982)
Türki-ye'nin Kalbi Ankara (1983)
Bir Deste İskambil (1985)
Bu Darbeler Kimin İçin (1986)
Gayri Resmî Yakın Tarih (1991)
Haber Peşinde 50 Yıl (1993)

 
Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli şair Mehmed Kemal’i anmak istiyorum:

SEN

Daldın sen,
Serin su başlarında eyleşen,
Bir söğüt dalı!...

Baldın sen,
Binbir bozkır çiçeğinden süzülmüş,
Ankara balı!...

Yapraktın sen,
Uğruna yaşanmış ölünmüş,
Vatan toprağı!...

#MehmedKemal

DİŞİ

Bu şakır şakır yağan yağmur 
Suya özlemi 
Toprağın 

Bozkırı dolduran rengarenk koku 
Arıya özlemi 
Çiçeğin 

Bu geniş omuz, gerinen kol 
Kadına özlemi 
Erkeğin...

#MehmedKemal


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bergama’nın Kurtuluş Günü:
14 Eylül 1922 tarihi İzmir’in Bergama ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Bergama ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Mühendisler Günü (Romanya)
Dünyanın birçok ülkesinde farklı günlerde kutlanan bu gün Romanya’da her yıl 14 Eylül tarihinde kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

14 Eylül 1812 - Fransa İmparatoru Napolyon, ordularının başında büyük bir yangının sürdüğü Moskova'ya girdi.
14 Eylül 1829 - Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında Edirne Antlaşması imzalandı.
14 Eylül 1867 - Karl Marx'ın yazdığı Kapital'in ilk cildi yayımlandı.
14 Eylül 1901 - ABD Başkanı William McKinley öldü ve yerine Başkan Yardımcısı Theodore Roosevelt geçti. (McKinley 6 Eylül 1901'de New York'ta fuar açarken, Polonyalı Leon Czolgosz tarafından yapılan suikast sonucunda vurulmuştu.)
14 Eylül 1919 - Sivas'ta İrâde-i Milliye gazetesi yayınlanmaya başlandı.
14 Eylül 1922 - İzmir'e bağlı Bergama ilçesi düşman işgalinden kurtuldu.
14 Eylül 1923 - Lozan Antlaşması uyarınca Edirne'ye bağlı Karaağaç Tren İstasyonu Yunanlardan teslim alındı.
14 Eylül 1930 - Son Posta gazetesi sorumlu müdürü Selim Ragıp Bey (Emeç) tutuklandı.
14 Eylül 1933 - Türkiye ile Yunanistan Dostluk Antlaşması imzaladı.
14 Eylül 1936 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, ilkokullarda okutulacak "Alfabe" kitabını kabul etti. Alfabe'nin yazarları: Murat Özgün ve İlhan Gökçe.
14 Eylül 1944 - Radyo istasyonlarının kurulması ve genişletilmesi yasası çıktı.
14 Eylül 1954 - Fransa, Profesör Tevfik Remzi Kazancıgil'e Légion d'honneur nişanı verdi.
14 Eylül 1956 - Akis Dergisi toplatıldı.
14 Eylül 1960 - Irak, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Venezuela OPEC'i kurdu.
14 Eylül 1963 - Ömür boyu hapse mahkûm eski Demokrat Parti Milletvekili Zeki Erataman tedavi gördüğü hastaneden kaçtı. Daha sonra Erataman'ın Yunanistan'a iltica ettiği açıklandı.
14 Eylül 1969 - Balkan Boks Şampiyonası'nda Seyfi Tatar ile Celal Sandal şampiyon oldu.
14 Eylül 1970 - Filistinli gerillalar Ürdün'ün ikinci büyük şehri İrbid'i kontrol altına aldılar.
14 Eylül 1971 - Bilim ve Sosyalizm Yayınları sahibi Süleyman Ege Lenin'in "Devlet ve İhtilal" kitabı nedeniyle 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.
14 Eylül 1972 - Aşık Mahsuni başbakana hakaret ettiği iddiasıyla yargılandı.
14 Eylül 1974 - Sinema oyuncusu ve yönetmeni Yılmaz Güney, Adana'nın Yumurtalık ilçesi yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürdü.
14 Eylül 1980 - Sıkıyönetim komutanlıklarınca Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) yöneticilerinin teslim olması istendi.
14 Eylül 1980 - Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş teslim oldu ve Uzunada'ya gönderildi.
14 Eylül 1997 - Van'da gerilim hattına takılan askeri helikopterin düşmesi sonucu 10 asker hayatını kaybetti.
14 Eylül 1999 - YÖK Rektörler Komitesi, üniversite yerleşkelerinde, açık ya da kapalı alanlarda baş örtüsünü yasaklayan ortak karar aldı. Kimlik kartındaki fotoğraf, derslikler, laboratuvarlar, sosyal tesis ve spor alanlarında da baş örtüsü yasağı konuldu.
14 Eylül 2018 - İstanbul Yeni Havalimanı'nın yapım aşamasında kötü çalışma koşulları sebebiyle inşaat işçileri grev yapmaya başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

14 Eylül 786 - Memun, Abbasi Halifesi (ö. 833)
14 Eylül 1769 - Alexander von Humboldt, Prusyalı doğa bilimci ve kâşif (ö. 1859)
14 Eylül 1837 - Nikolai Vasilieviç Bugaev, Rus matematikçi (ö. 1903)
14 Eylül 1849 - Ivan Pavlov, Rus fizyolog (ö. 1936)
14 Eylül 1870 - Cevat Çobanlı, Asker ve siyasetçi (ö. 1938)
14 Eylül 1883 - Margaret Sanger, Amerikalı doğum kontrolü savunucusu ve aktivist (ö. 1966)
14 Eylül 1910 - Jack Hawkins, İngiliz aktör (ö. 1973)
14 Eylül 1922 - Şükrü Gülesin, Eski millî futbolcu, teknik direktör ve spor yazarı (ö. 1977)
14 Eylül 1923 - Semahat Geldiay, Zoolog (ö. 2002)
14 Eylül 1926 - Michel Butor, Fransız yazar (ö. 2016)
14 Eylül 1928 - Alberto Korda, Kübalı fotoğrafçı (ö. 2001)
14 Eylül 1934 - Kate Millett, Amerikalı feminist yazar.
14 Eylül 1938 - Tiziano Terzani, İtalyan gazeteci ve yazar (ö. 2004)
14 Eylül 1947 - Sam Neill, İrlandalı aktör.
14 Eylül 1965 - Dimitri Medvedev, Rus siyasetçi.
14 Eylül 1965 - Hülya Gülşen Irmak, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
14 Eylül 1971 - İclal Aydın, Oyuncu, yazar ve şair.
14 Eylül 1973 - Vincent Cespedes, Fransız filozof ve yazar.
14 Eylül 1973 - Andrew Lincoln, İngiliz oyuncu
14 Eylül 1975 - Gökhan Mumcu, Oyuncu.
14 Eylül 1977 - Alex de Souza, Brezilyalı futbolcu
14 Eylül 1978 - Arda Öziri, Dizi ve sinema oyuncusu (ö. 2018)
14 Eylül 1983 - Amy Jade Winehouse, İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı (ö. 2011)
14 Eylül 1985 - Aya Ueto, Japon şarkıcı ve oyuncu.
14 Eylül 1987 - Ceyda Ateş, Oyuncu.
14 Eylül 1994 - Hailey Anne Nelson, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

14 Eylül 23 - Julius Caesar Drusus, İmparator Tiberius'un tek oğlu (zehirlenerek) (d. MÖ 13)
14 Eylül 775 - V. Konstantinos, Bizans İmparatoru (d. 718)
14 Eylül 786 - El Hadi, Abbasi halifesi (d. 764)
14 Eylül 1146 - İmadeddin Zengi, Büyük Selçuklular'ın Musul ve Halep Atabeyi ve Zengi hanedanının kurucusu (d. 1085)
14 Eylül 1321 - Dante Alighieri, İtalyan ozan ve politikacı (d. 1265)
14 Eylül 1712 - Giovanni Domenico Cassini, İtalyan matematikçi ve astronom (d. 1625)
14 Eylül 1851 - James Fenimore Cooper, Amerikalı yazar (d. 1789)
14 Eylül 1852 - Arthur Wellesley, Britanyalı asker ve devlet adamı (d. 1769)
14 Eylül 1901 - William McKinley, ABD'nin 25. Başkanı (d. 1843)
14 Eylül 1916 - José Echegaray y Eizaguirre, İspanyol yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1832)
14 Eylül 1927 - Isadora Duncan, Amerikalı dansçı (d. 1877)
14 Eylül 1936 - Irving Thalberg, Amerikalı film yapımcısı (d. 1899)
14 Eylül 1937 - Tomáš Garrigue Masaryk, Çekoslovakya'nın kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı (d. 1850)
14 Eylül 1966 - Cemal Gürsel, Türkiye'nin 4. Cumhurbaşkanı (d. 1895)
14 Eylül 1982 - Beşir Cemayel, Lübnan Devlet Başkanı (bombalı saldırıda) (d. 1947)
14 Eylül 1982 - Grace Kelly, Amerikalı aktris ve Monako Prensesi (d. 1929)
14 Eylül 1984 - Richard Brautigan, Amerikalı yazar (d. 1935)
14 Eylül 1998 - Mehmed Kemal Kurşunluoğlu, Gazeteci, yazar ve şair (d. 1920)
14 Eylül 1999 - Charles Crichton, İngiliz film yönetmeni (d. 1910)
14 Eylül 2005 - Robert Wise, Amerikalı film yönetmeni ve yapımcı (d. 1914)
14 Eylül 2009 - Patrick Swayze, Amerikalı aktör, dansçı ve şarkı sözü yazarı (d. 1952)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?