GÜNAYDIN TÜRKİYE


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri bütün ömrünce iyilik etmiş, tüm zamanını duayla geçirmiş. Tek ümidi öbür dünyada melek olmakmış. Öldüğü zaman öbür tarafta onu Sen Piyer karşılamış. Defterini incelemiş ve aralarında şu konuşma geçmiş:
- “Oğlum, sen bir bardak bira da mı içmedin?”
- “Bir damla içki almadım muhterem peder.”
- “Peki evladım, hiç bahis de mi oynamadın?”
- “Hayır muhterem peder.”
- “Peki, kadın filan?”
- “Ömrümce yanlarına yaklaşmadım muhterem peder.”
Bu konuşmadan sonra Sen Piyer adama kanat takılmasını emretmiş. Bizimki ümitle sormuş;
-“Melek mi oluyorum muhterem peder?" Sen Piyer'in buna cevabı gayet net olmuş:
-"Hayır evladım, kaz oluyorsun."

(Fıkra için #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Severek yaşamak, hayattaki en büyük meydan okumadır.” demiş #LeoBuscaglia.
Hayatı sevin, yeter.
Gerisi geliyor zaten.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Giysilerin tertemiz kokması için elbise dolabınıza küçük keselerde sabun koyun ve en az 6 saat dolap kapağını açmayın. Giysileriniz mis gibi sabun kokacaktır.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Havada asılı kalabilen, geri geri uçabilen sinekkuşları, oldukça küçük kuşlardır. Hatta Karayip Adaları’nda bulunan arı sinek kuşlarının ağırlıkları 2 gram kadar bile yoktur.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Heybeliada hakkında Odalardan duyuru

HEYBELİADA SANATORYUMU SAĞLIK TESİSİ OLARAK KALMALIDIR!

Yaklaşık 6 aydır yoğun bir tehdit şeklinde deneyimlediğimiz pandemi sürecinde, sağlık politikalarının önemi ve sağlık tesislerine olan ihtiyaç tüm toplum için daha da belirgin hale gelmiştir. Bu bağlamda ülkenin her yerinde kullanıma giren sağlık tesislerinin, halk sağlığı açısından önemi tartışılamaz.

Kamu arazilerinin tahsisinde, temel ihtiyaçların ve ihtiyaca bağlı önceliklerin ortaya konması ve tahsislerin bu öncelikler dikkate alınarak gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Pandemi sürecinde, kent içinde erişilebilir, adil ve rasyonel yer seçimi kriterleriyle seçilen, özelleştirme politikalarına alet edilmeyen, turizm ve ticaret aracı olarak görülmeyen, doğrudan devletin ve ilgili diğer kamu idarelerinin yönetimi altında olan sağlık tesislerinin inşası, sağlık politikası içinde en temel ihtiyaçlardan biri olarak yükselmiştir.

Bu durumun en son örneği Heybeliada Sanatoryumu’nun Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisidir.  1924 yılında Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi olarak açılan ve 2005 yılından bu yana kapalı olan Heybeliada Sanatoryumu Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiştir. 200 dönümlük alanın Sanatoryum binasının da içinde olduğu yaklaşık 134 dönümlük bölümünün tahsisi, 2019 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmış, yaklaşık 60 dönümlük arazi Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kalmıştır. O tarihlerden bu yana zaman zaman gündeme gelmiş olmakla birlikte, tümüyle bir belirsizliğe terk edilmiştir. Bina, özellikle halen geçerli olan doğal ventilasyon kurallarına göre yüksek tavanlı ve özel pencereleri ile her türlü bulaşıcı hastalık düşünülerek inşa edilmiştir. Bugün inşa edilen, modern ventilasyonlu ama açılmayan pencereli binalardan daha güvenli olduğu söylenebilir. Bulunduğu ormanlık ve esintili bölge de özel olarak seçilmiştir.

Bir yandan eşsiz bir kültür mirası olması nedeniyle korunması, içinde bulunan tüm yapıları ile birlikte restore edilerek geleceğe aktarılması gerekmekte; diğer yandan tüm dünyayı derinden etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle, sağlık tesisleri altyapısının güçlendirilmesi açısından da sağlık fonksiyonu ile devam etmesi sağlanmalıdır. Bu kapsamda, Heybeliada Sanatoryumu’nun yeniden Sağlık Bakanlığı’na devredilerek gerekli restorasyon işlemlerinin yapılarak yenilenmesi, böylelikle yeniden aslına uygun bir hastane ve bu dönemin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere bir pandemi merkezi haline getirilmesi sağlanmalıdır.  Belirsiz bir zaman dilimini kapsayan pandemi koşullarında, her türlü sağlık tesisinin kullanıma hazır hâle getirilmesi bir zorunluluktur.

Bizler, sağlık alanında uzun zamandan bu yana sürdürülmekte olan, inşaat, arazi tahsisleri, şirketleşme ve ticarileşmeye dayalı politikaları reddettiğimizi, rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğini ve konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha önemle vurguluyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi

İstanbul Tabip Odası

Türk Toraks Derneği İstanbul Şubesi

İstanbul Barosu

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri

Yüz yüze eğitimin detayları

Yüz yüze eğitiminin detayları belli oldu. MEB, 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim uygulamasına ilişkin teknik detayları içeren yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.
Okulların açılacağı ilk hafta olan 21-25 Eylül’deki uyum programı, okul öncesi ve 1. sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde gerçekleştirilecek. İhtiyaç halinde her sınıftaki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak, grupların okula gelecekleri günler farklı olacak.

Okul öncesinde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30’ar dakikalık 5 ders saati eğitim yapılacak.
İlkokul 1. sınıf öğrencileri ilk hafta 30’ar dakikalık 5 ders saati uyum eğitimi alacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi olacak

CHP’den flaş karar

CHP'de son bir hafta içerisinde, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik ve Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Recep Cengiz’in Coronavirus (Covid-19) testleri pozitif çıktı.
Parti yöneticilerinde görülen pozitif vakaların ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da test yapılmış, sonucun negatif olduğu duyurulmuştu.
Artan vakaların ardından CHP, genel merkezin kapatılmasına karar verdi. Partinin resmi internet sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Son dönemde Yeni Koronavirüs (Covid-19) vakalarının katlanarak arttığı ve her gün açıklanan tablonun gerçeği yansıtmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Sürecin başından beri alınması gereken önlemlerle ilgili kapsamlı öneriler getirmemize ve sürekli uyarılarımıza rağmen iktidarın halk sağlığının korunması için gereken önlemleri almadığı da ortadadır.
Artan vakalar ve tedbirsizlik hali göz önüne alınarak, CHP Genel Merkezi personelinin 14 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren evlerinden çalışmaları uygun görülmüştür. Normal çalışma düzenine geçiş tarihi, salgının ülkemizdeki seyrine göre belirlenecektir."

Korona haberlerine gelince:

Karantina genelgesi

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tanısı konan ancak izolasyon koşullarına uymayarak risk yaratan kişilere ilişkin genelgeyi 81 il valiliğine gönderdi. Bakanlık tarafından 81 il Valiliğine gönderilen genelgeye göre, evde izolasyon koşullarını ihlal eden kişiler, karantina süreçlerini yurt veya pansiyonlarda tamamlayacak. Uygulama, izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikteki yerlerde kalanlar için de geçerli olacak. İzolasyon için tahsis edilecek yurt ve pansiyonların yönetimi bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle yürütülecek.

Muhittin Böcek’in sağlık durumu

Akdeniz Üniversitesi'ndeki kır bahçesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in sağlık durumuyla ilgili soruları yanıtladı. Prof. Özkan, halen özel hastanede tedavi altında olan Muhittin Böcek'in koronavirüs tedavisi sonrası akciğerlerinde meydana gelen tahribat nedeniyle entübe edilerek, solunum cihazına bağlandığını söyledi.
Özkan, "Makineye bağlı şu anda, o anlamda takipleri devam ediyor. Çok kısa bir zamanda olmasa da yavaş yavaş iyileşecek. İnşallah iyileşip sevdiklerine kavuşur, dualarımız onunla" dedi.

İstanbul’da yeni koronavirüs tedbirleri

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09. 2020 tarihinden itibaren;
1- Kültür ve Turizm Bakanlığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor,eğlence amaçlı olarak;
deniz turizmi hizmetinde faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında; düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.
2- Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir. Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem taşımaktadır. Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Tıp fakültesi son sınıf öğrencisi Merve, mücadelesine ve genç yaşına rağmen COVID-19’a yenik düştü. Annesi gibi sağlık çalışanı olarak aramıza katılacaktı. Kaybettiğimiz her bir can için acımız büyük. Çocuklarımız, gençlerimiz ve büyüklerimiz; lütfen tedbirlere riayet edelim.”

Bugünkü test sayısı: 112213
Yeni vaka sayısı: 1671
Ağır hasta sayısı: 1209 (Dün: 1209)
Bugünkü vefat sayısı: 56 (Dün: 58) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,40 iken, bugün artarak 1,49 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi & Yazarı” olarak bugün 58. doğum gününü kutlayan Sunay Akın’ı seçtim.


Sunay Akın, 12 Eylül 1962 tarihinde Trabzon’'un Maçka ilçesinde doğdu. Akın’ın daha iyi bir eğitim alabilmesi için ailesi o 10 yaşındayken İstanbul’a taşındı. Koşuyolu Lisesi’ni bitirdi. 1985 yılında da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden jeomorfoloji okuyarak mezun oldu.

Sunay Akın ilk şiirini 9 yaşında Meteoroloji Müdürlüğü’nde çalışan bir memurun kızına yazdı. Kızın isminin baş harflerinin dizelerini oluşturduğu şiiri evlerinin terasında bulunan odunluk kapısının iç kısmına yazdı. Kız balkona geldiğinde odunluğun kapısını açtı. Ama şiir kızın gözüne takılmadı. Sunay Akın yıllar sonra artık bir şair olarak çocukluğunun geçtiği Trabzon’a gittiğinde sert geçen bir kışta, içindeki odunlarla birlikte kapının da sökülüp yakıldığını öğrendi. Şairin ilk şiiri sert geçen bir kışın kurbanı oldu.

Sunay Akın’ın ilk şiirleri 1984’te bir dergide yayınlandı. 1987’de “Noktalı Virgül” dosyasıyla Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü aldı. İlk kitabı 1989’da “Makiler” adı altında yayımlandı. Aynı yıl arkadaşlarıyla birlikte “Yeni Yaprak” ve bir yıl sonra “Olmaz” adlı şiir dergilerini çıkardı. 1990’da “Makiler” kitabı Sunay Akın’a Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü kazandırdı.

“Makiler”in ardından Akın 3 şiir kitabı daha çıkardı. Bunlar dışında 8 tane de roman yazdı. Tüm bunların yanında birçok radyo ve televizyon programı yaptı. Şiirlerinde Orhan Veli Kanık’ın ve Cemal Süreya’nın etkileri görülür. Kelime oyunlarını ve alaycılığı sık kullanır.

Sunay Akın’ın en büyük düşü bir oyuncak müzesi kurmaktı ve bu düşünü 23 Nisan 2005’te gerçeğe dönüştürdü. Türkiye’de türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyan bu müzede Akın’ın 11 yıl boyunca dünyanın birçok yerinden topladığı oyuncaklar yer almaktadır. Müze, İstanbul Göztepe’dedir.


Sunay Akın Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde 5 yıl boyunca hem ders verdi, hem ders aldı. Tek kişilik gösteriler hazırlayıp sundu. Türkiye'nin çok sayıda merkezinde ve yurtdışında (Frankfurt, Nürnberg, Londra) sayısız kez tek kişilik oyunlarını sergiledi. Hâlâ “İki Kitap Bir Heves” adlı gösterisini sunmaya devam etmektedir.


TRT 2 ve CNN Türk'de "Stüdyo İstanbul", "İzler", "Akşama Doğru", "5N 1K" gibi kültür sanat programları ve belgeseller hazırlayan, katkıda bulunan Sunay Akın, TV 8'de de "Gezgin Korkuluk" ve Ramazan Ayı boyunca Mahya Işıkları adlı programı hazırlayıp sundu. Yaşam Radyo, Radyo Kent, Best FM'de radyo programları yaptı. Sunay Akın, ATV'de yayınlanan "Yaşamdan Dakikalar" adlı söyleşi programında Haşmet Babaoğlu, Hıncal Uluç, Nebil Özgentürk ile birlikte yorumculuk yaptı. İlk olarak 2004'te atv'de yayınlanmaya başlayan program, kısa bir süre sonra tv8'e geçmiştir. 2011'den sonra ise Skyturk360'da yayınlanmaya devam etmiş ve "Yılın en iyi kültür programı" ödülünü almıştır. Skyturk360 isimli kanalda her Cumartesi yayınlanan "Hayat Deyince" programını sunmuştur.

Sunay Akın, 7 Mart 1986 tarihinde Belgin Akın ile evlendi. Ozan Akın (d.1989) ve Ilgın Akın (d.1995) adlarında 2 çocuğu vardır.

KİTAPLARI:

2015 - Hayal Kahramanları
2013 - Geyikli Park
2011 - Bir Çift Ayakkabı
2010 - Çorap Kaçığı
2009 - Ay Hırsızı
2007 - Tuncay Terzihanesi
2004 - Kule Canbazı
2003 - Kırdığımız Oyuncaklar
2002 - Onlar Hep Oradaydı
2001 - İstanbul'da Bir Zürafa
2000 - Önce Çocuklar ve Kadınlar
2000 - Ayçöreği ve Denizyıldızı
2000 - Kız Kulesi'ndeki Kızılderili
1999 - Antik Acılar
1999 - Makiler
1998 - 62 Tavşanı
1997 - Kırılan Canlar
1996 - İstanbul'un Nazım Planı
1996 - Kaza Süsü
1996 - Makiler
1995 - Antik Acılar
1995 -Küçük Asker...Küçük Asker
1994 - Veşaire...Veşaire
1993 - Şairler Matinesi
1993 - Şiir Cumhuriyeti (Safa Fersal ile birlikte)
1993 - şiir ülkesi


TİYATRO OYUNLARI:

2016 - Sunay Akın ile Görçek (Anlatıcı) Caddebostan Kültür Merkezi


FİLMLERİ VE DİZİLERİ:

Oyuncu :

2016 - Üvey Evlat (Kendisi)
2014 - Pek Yakında (Sunay Akın) (Sinema Filmi)
2014 - Dumlupınar Son Dalış (Kendisi)(Kısa Film)
2012 - Kral Yolu - Olba Krallığı (Sinema Filmi)
2010 - Veda (Kazım Karabekir) (Sinema Filmi)
2008 - Anında Görüntü Show (Kendisi) (TV Dizisi)

Müzik :

2015 - Ali Kundilli (Sinema Filmi)

Sizlerle iki şiirini paylaşıyor ve sevgili Sunay’a sevdikleriyle daha nice mutlu yıllar diliyorum:

Çocuk ve Hüzün

I
Ne zaman bir çocuk ölse
gözü evlerinde
annesinin kavurduğu
helvada
kalır

II
Yoksul bir çocuk görsem
yağmur altında üşüyen
köprü olmak geçer
hiç değilse
içimden

III
Her akşamüstü oyuncakçı
camekanından
çocuk ellerinin
izlerini
siler

#SunayAkın

Çukur

Bilerek mi yanına almadın giderken
başının yastıkta
bıraktığı çukuru


Güveniyordum
oysa ben sevgimize
vapur iskelesi
ya da tren istasyonundaki
saatin doğruluğu kadar


Beni senin gibi
bir de annem terketmişti
ki göbeğimde durur
onun yokluğundan
bana kalan
çukuru

#SunayAkın

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün. Umarım atladığım bir gün yoktur.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

12 Eylül 1331 - Fransa Kralı VI. Filip, Monako'yu Grimaldi ailesine iade etti. Aile bu tarihten beri aralıksız olarak (II. Dünya Savaşındaki İtalyan ve Alman işgalleri hariç) Monako'da hüküm sürmüştür.
12 Eylül 1937 - Dersim İsyanı'nın lideri Seyit Rıza teslim oldu. Seyit Rıza yargılama sonucu 15 Kasım'da idam edildi.
12 Eylül 1940 - Fransa'da 4 genç, 17 bin yıllık resimlerin bulunduğu Lascaux Mağarası'nı keşfetti.
12 Eylül 1943 - Benito Mussolini, Alman komandoları tarafından Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtarıldı ve uçakla Viyana'ya getirildi.
12 Eylül 1953 - Nikita Kruşçev Sovyetler Birliği Komünist Partisi birinci sekreterliğine seçildi.
12 Eylül 1956 - 6-7 Eylül Olayları davası başladı.
12 Eylül 1959 - Sovyetler Birliği Luna 2 roketini aya fırlattı.
12 Eylül 1963 - Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında ortaklık antlaşması imzalandı.
12 Eylül 1970 - Filistinli gerillalar ABD, İsviçre, Birleşik Krallık ve Almanya'ya ait dört uçağı kaçırdılar. Gerillalar uçaklardan üçünü Ürdün çölünde havaya uçurdular; yolcuları rehin aldılar.
12 Eylül 1975 - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Kıbrıs konusunda Türkiye aleyhine karar verdi.
12 Eylül 1977 - 32. Uluslararası Halk Oyunları Yarışması Fransa'nın Dijon kentinde yapıldı.
12 Eylül 1980 - 12 Eylül Darbesi gerçekleştirildi.
12 Eylül 1993 - Akit gazetesi yayımlanmaya başladı.
12 Eylül 1996 - Ankara'ın Batıkent semtinde meydana gelen bombalı saldırıda Ankara'nın Beypazarı kütüğüne bağlı Serkan Geniş olay sırasında yaşamını yitirdi.
12 Eylül 2006 - Diyarbakır'ın Bağlar beldesinde meydana gelen bombalı saldırıda, 8'i çocuk olmak üzere 10 kişi öldü ve 15 kişi yaralandı.
12 Eylül 2008 - Metallica'nın 9. stüdyo albümü “Death Magnetic” piyasaya sürüldü.
12 Eylül 2010 - Anayasa değişikliği ile ilgili olarak 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu yapıldı. Sandıkta sonuç olarak 'evet' kararı çıktı.
12 Eylül 2013 - Duman müzik grubu “Darmaduman” albümünü çıkardı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

12 Eylül 1492 - Lorenzo di Piero de' Medici, Floransa yöneticisi ve Urbino Dükü (ö. 1519)
12 Eylül 1777 - Henri Marie Ducrotay de Blainville, Fransız bilim adamı (ö. 1850)
12 Eylül 1852 - Herbert Henry Asquith, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı yapmış İngiliz siyasetçi (ö. 1928)
12 Eylül 1882 - Ion Agârbiceanu, Rumen yazar (ö. 1963)
12 Eylül 1888 - Maurice Chevalier, Fransız şarkıcı ve sinema oyuncusu (ö. 1972)
12 Eylül 1897 - Irène Joliot-Curie, Fransız bilim insanı (ö. 1956)
12 Eylül 1913 - Jesse Owens, Amerikalı atlet (ö. 1980)
12 Eylül 1921 - Stanislaw Lem, Polonyalı yazar (ö. 2006)
12 Eylül 1921 - Turgut Cansever, Mimar, şehir plancısı ve düşünür (ö. 2009)
12 Eylül 1931 - Ian Holm, İngiliz oyuncu (ö. 2020)
12 Eylül 1941 - Çetin İnanç, Rejisör.
12 Eylül 1943 - Michael Ondaatje, Kanadalı yazar ve şair.
12 Eylül 1944 - Barry White, Amerikalı şarkıcı (ö. 2003)
12 Eylül 1948 - Aziz Kocaoğlu, Siyasetçi (2004-2019 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı)
12 Eylül 1949 - Jeremy Cronin, Güney Afrika Komünist Partisi ve Afrika Ulusal Konseyi üyesi devlet adamı, siyasetçi, yazar ve şair.
12 Eylül 1952 - Neil Peart, Kanadalı müzisyen.
12 Eylül 1954 - Gülsin Onay, Piyanist.
12 Eylül 1954 - Zeynep Değirmencioğlu, Sinema oyuncusu.
12 Eylül 1956 - Leslie Cheung, Hong Konglu şarkıcı ve oyuncu (ö. 2003)
12 Eylül 1962 - Sunay Akın, Şair, yazar, gazeteci ve araştırmacı.
12 Eylül 1964 - Tomás Bulat, Arjantinli ekonomist, gazeteci ve yazar (ö. 2015)
12 Eylül 1965 - Ahmet Mümtaz Taylan, Oyuncu ve yönetmen.
12 Eylül 1965 - Seden Gürel, Türk pop müziği şarkıcısı.
12 Eylül 1973 - Paul Walker, Amerikalı oyuncu ve oyuncu (ö. 2013)
12 Eylül 1984 - Sevtap Özaltun, Oyuncu.
12 Eylül 1985 - Burak Aksak, Yönetmen, senarist ve dizi oyuncusu.
12 Eylül 1986 - Emmy Rossum, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
12 Eylül 1991 - Ece Seçkin, Şarkıcı.
12 Eylül 1994 - Rap Monster, Güney Koreli müzisyen ve Bangtan Boys grubunun lideri.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

12 Eylül 1185 - I. Andronikos, Bizans İmparatoru (d. 1118)
12 Eylül 1612 - IV. Vasili, Rus çarı (d. 1552)
12 Eylül 1764 - Jean-Philippe Rameau, Fransız barok besteci (d. 1683)
12 Eylül 1906 - Ernesto Cesàro, İtalyan matematikçi (d. 1859)
12 Eylül 1919 - Leonid Andreyev, Rus dışavurumcu yazar (d. 1871)
12 Eylül 1977 - Steve Biko, Güney Afrikalı ırk ayrımına karşı mücadele eden halk önderi (d. 1946)
12 Eylül 1981 - Eugenio Montale, İtalyan şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1896)
12 Eylül 1990 - Mustafa Esat Düzgünman, Ebru sanatçısı (d. 1920)
12 Eylül 1992 - Anthony Perkins, Amerikalı oyuncu (d. 1932)
12 Eylül 1994 - Tom Ewell, Amerikalı oyuncu (d. 1909)
12 Eylül 2001 - Abbas Parmaksızoğlu, Gazeteci ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ilk üyelerinden.
12 Eylül 2003 - Johnny Cash, Amerikalı müzisyen (d. 1932)
12 Eylül 2004 - Max Abramovitz, Amerikalı mimar (d. 1908)
12 Eylül 2008 - David Foster Wallace, Amerikalı roman, deneme ve kısa öykü yazarı (d. 1962)
12 Eylül 2010 - Claude Chabrol, Fransız film yönetmeni (d. 1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?