Üniversite kaydını kaçıranlara yeni hak


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri kendini fare zannettiği için akıl hastanesine düşmüş. Tedavisi biittikten sonra doktor sormuş :
-“Şimdi sen bir fare misin, insan mı?”
Deli :
-Olur mu doktor bey? Ben bir insanım, fare değilim.” demiş.
Doktor :
-“O zaman gidebilirsin iyileştin artık.” demiş. Deli kapıdan çıkmış ve :
-“İmdaaaaaat!..” diye bağırarak tekrar içeri girmiş. Doktor sormuş :
-“Ne oldu?”
Deli :
-“Bir kedi gördüm de ondan korktum.” demiş. Doktor :
-“Sen hani kendini fare zannetmiyordun?” demiş. Deli :
-“Ben fare olmadığımı biliyorum da kedi nerden bilsin?” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Umutsuz yaşamak hayattan istifa etmektir.” demiş #Dostoyevski.
“Umutsuzlukta bile umut vardır.” diyor #haticenayır da...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakıyor ve #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:

“Giysilerinize dökülen çay lekesini çıkarmak için, döküldüğü anda kurumadan hemen üzerine kolonya dökerseniz, çay lekesi kolonya ile birlikte uçacaktır.”

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, tuz doğal antidepresan işlevi görüyor. Ama siz yine de bu araştırmanın, yalnızca fareler üzerinde yapıldığını ve fazla tuzun pek çok rahatsızlığa davetiye çıkardığını unutmayın.

“Günün Yazarı” olarak 34 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 78. doğum günü olan Tezer Özlü’yü seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Tezer Özlü 10 Eylül 1942 tarihinde Kütahya Simav’da dünyaya geldi. Tam adı Tezer Özlü Kıral’dır. Tezer Sümer ve Tuncay Gökmen imzala­rını da kullandı. Öykücü Demir Özlü ve çevir­men Hikmet Sezer Duru kardeşleri, oyun yazarı Güner Sümer ilk eşi, yö­netmen Erden Kıral ikinci eşi, romancı Adalet Ağaoğlu görümcesi ve öykücü Orhan Duru eniştesidir. Anne ve babasının memuriyetleri nedeniyle çocukluğu Simav, Ödemiş ve Gerede’de geçti. İstanbul’da Taksim 29 Ekim İlkokulunu bitirdi. Avusturya Kız Lisesi’ndeki eğitimini tamamlamadan 1963’te Ankara’ya yerleşti, ancak daha sonra dışarıdan sınavlara girerek İstanbul Erkek Lisesini bitirdi (1965).

Ankara’da Türkiye Şeker Fabrikaları ve Goethe Enstitüsü’nde çevirmen olarak çalıştı. 1968 yılında İstanbul’a döndü, MAN ve Alman Birleşik İlaç fabrikalarında çevirmen­lik, Türk-Alman Kültür Merkezinde program danışmanlığı yaptı. 1981 yılında bir yıllık sanatçı bursuyla Berlin’e gitti ve Alman radyolarında Türk edebiyatı üzerine bir dizi program hazırladı. 1983’te Türkiye’ye döndü, 1984’te Zürih’e yerleşti ve üçüncü eşi Kanadalı ressam Hans-Peter Marti ile evlendi. 18 Şubat 1986 tarihinde Zürih Hastanesinde meme kanserinden vefat etti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek Aşiyan Mezarlığında toprağa ve­rildi. İkinci eşi Erden Kıral’dan bir çocuğu vardır.

İlk öyküsü “Fortuna”, Yeni İnsan dergisinde (1963); sonraki öyküleri Milliyet Sanat dergisinde yayımlandı. 1960’tan sonra hikâye ve çevirileri çeşitli dergilerde yer aldı. Lirik ve sözünü sakınmayan, sarsıcı bir yazar olarak ta­nındı. Öykülerinde özellikle çocukluk yıllarından esinlendi. İnsanın özgürsüzleşmesi, yabancılaşması, yalnızlık ve çıkışsızlık duygularını işledi. “Türk edebiyatının lirik, gamlı ve nostaljik prensesi” olarak nitelendi.

Kafka, Pavese ve Svevo’nun yaşadıkları yerleri gezip araştırarak Almanca yazdığı Bir İntiharın İzinde (Auf dem Spuren eines Selbstmords) adlı romanıyla Almanya’da Marlburg Edebiyat Ödülünü (1983) kazandı. Adını bir anda duyurmasına yol açan bu romanı daha sonra Türkçe olarak “Yaşamın Ucuna Yolculuk” adıyla yayımlandı (1984). Almanca yazdığı öyküler de sonradan Türkçeye çevrilerek ilk kitabıyla birlikte yeniden basıldı. Tezer Özlü’nün ölümünün ardından ilk öykü kitabı (Eski Bahçe), daha sonra yazdığı öykülerle birlikte “Eski Bahçe-Eski Sevgi” adıyla basıldı. “Çocukluğun Soğuk Geceleri” W. Riemaon tarafından Almancaya (1985), G. Özlen tarafından Hollandacaya (1987), A. Diaman-Dopulos tarafından Yunancaya (1990) çevrildi.

ESERLERİ:
ROMAN:
Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980), Yaşamın Ucuna Yolculuk (anlatı, 1984).

HİKÂYE:
Eski Bahçe (1978), Eski Bahçe Eski Sevgi (ilk hikâye kitabındaki hikâyelere yenilerinin eklenmesiyle, 1987).

GÜNLÜKLER-AFORİZMALAR:
Kalanlar (1990, Almancadan çe­v.: S. Duru).

MEKTUP:
Leylâ Erbil’e Mektuplar (1995).

SENARYO:
Zaman Dışı Yaşam (1998, Almancadan çev.: S. Duru).

ÇEVİRİ:
Yaban Çilekleri (1965) - Aynadaki Gibi (1967) (İ. Bergman’dan), Fotoğrafta Kadın da Var (H. Böll’den, 1971), Bir Bolşeviğin Anıları (O. Piatnizki’den, Tuncay Gökmen imzasıyla, 1978).

Sizlerle iki kitabından bazı alıntılar paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

“Yaşamın Ucuna Yolculuk” kitabından:

“Burası bizim değil, bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi!”

“Hiçbir şeyin değişmeyeceği umutsuzluğuna kapıldığım kısa anlar kadar korkunç ve umutsuz anlar tanımıyorum.”

“İnsan ne denli derin düşünebiliyorsa, sevgisi o denli derindir. O denli doyumsuzdur.”

“Gitmem gerek. Yeni resimler görmem gerek. Benimseyeceğim, içimdeki kıpırdanışları dolduracak bir resim bulana dek gitmem gerek.”

“Kalanlar” kitabından:
''Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur.''

“Hiç kimseyle yaşlanmak istemiyorum. Kendimle bile.”

“İnsanın başkalarına söyledikleri, kendi duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.”

#TezerÖzlü

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Tutuklu gazetecilere tahliye
MİT şehidinin görüntülerini ifşa ettikleri gerekçesiyle gazetecilerin yargılandığı davada karar çıktı.
MİT kanununa muhalefet suçundan Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç 3 yıl 9 ay, Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile Yeniçağ yazarı Murat Ağırel’e ise aynı suçtan 4 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Barış Terkoğlu ve Eren Ekici ise beraat etti. Erk Acarer’in dosyasının ayrılmasına karar verildi. Mahkeme, tutuklu sanıklar Hülya Kılınç, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’in tahliyesine karar verdi.

 
Üniversite kaydını kaçıranlara yeni hak
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda bir yükseköğretim programına yerleşen ancak verilen sürede kayıt yaptıramayan adayların, mazeretlerini yükseköğretim kurumlarına bildirmeleri ve mazeretlerin kabulü halinde kayıtlarının yapılacağını bildirildi.   
Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, YKS sonucunda bir programa yerleşen ancak YKS kılavuzlarında belirtilen tarihlerinde kayıt yaptıramayan adaylar, kayıt tarihinin bitişinden itibaren 3 hafta içinde yerleştiği programın bulunduğu yükseköğretim kurumlarına başvurarak mazeret bildirecek. Yükseköğretim kurumu tarafından yapılan değerlendirme sonucu mazereti kabul edilenlerin kayıtları yapılacak.

Uğur Dündar’dan #SözcüTV kararı
Usta gazeteci Uğur Dündar, kuruluş aşamasında olan Sözcü TV için İzmir'den İstanbul'a taşınma kararı aldı.
Uğur Dündar'ın Sözcü TV'de ana haberi sunacağı ifade ediliyor.


Uğur Dündar İstanbul'a taşınma kararını sosyal medya hesabından yaptığı şu açıklama ile duyurdu:
"Çocuklarımızın eğitimi için geldiğimiz,değerli dostlar edindiğim, insanlarını çok sevdiğim güzel İzmir'e artık veda zamanı geliyor!
İnşallah Ekim sonunda,doğup büyüdüğüm,hayatımın en güzel anılarıyla dopdolu kente, İstanbul'a dönüyorum. İzmir'den ayrılışın hüznüyle.”
 
Korona haberlerine gelince:
Ankara’da yeni #koronavirüs kararları
1. İlimiz genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmesine,
2. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmemesine,
Bunların dışında kalan toplu ulaşım araçlarında;
a) Raylı sistem araçlarında ( metro, tramvay vb.) Vagon koltuk kapasitesi kadar oturarak, ayakta yolcu kapasitesinin % 50’si kadar da ayakta yolcu taşıyabilmelerine, karşılıklı oturma düzeni varsa bu koltuklarda yüz yüze gelinmeyecek şekilde birer koltuk boş bırakılarak çapraz olarak oturulmasına,
b) Koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde araç ruhsatlarında yazılı olan koltuk kapasitesi kadar oturarak ve araç ruhsatlarında yazılı olan ayakta yolcu kapasitesinin % 30’u kadar da ayakta yolcu taşıyabilmelerine, karşılıklı oturma düzeni varsa bu koltuklarda yüz yüze gelinmeyecek şekilde birer koltuk boş bırakılarak çapraz olarak oturulmasına,
c) Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.) ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabelanın herkesin görebileceği şekilde asılmasına ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerlerin fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenmesine,
3. Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmemesine. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimlerce bu konuda gerekli tüm tedbirlerin alınmasına.
4. Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirlerin Kaymakamlar tarafından alınmasına,
5. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda Kaymakamlar ve ilgili tüm kurumlarca gerekli hassasiyetin gösterilmesine,
Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,
Oy birliği ile karar verildi.

 
Kılıçdaroğlu’nun avukatı koronavirüse yakalandı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avukatı Celal Celik'in koronavirüs testi pozitif çıktı.
Celal Çelik, koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.
Twitter hesabından paylaşım yapan Çelik, şu ifadelere yer verdi:
"Maalesef yaptırdığım Covid 19 testinin pozitif çıktığı şimdi bildirildi! Ben çok iyiyim ancak, az da olsa benimle temas etmiş kişileri uyarmak istedim! Lütfen dikkat edin ve test yaptırmayı ihmal etmeyin.”

Kuzey Kıbrıs'taki Covid-19 hastaları bu gece yarısından itibaren Türkiye'ye nakledilecek.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Toplamda 8 milyondan fazla test yapıldı. Bugün ise 110.000’den fazla yapılan test sonucunda 1.673 yeni tanı konmuş hastamız var. Tedbirlere hepimiz destek verirsek virüse karşı daha güçlü olacağız. Bu güce destek verin, sevdiklerimizi koruyalım.”
 
Bugünkü test sayısı: 111193
Yeni vaka sayısı: 1673
Ağır hasta sayısı: 1181 (Dün: 1159)
Bugünkü vefat sayısı: 55 (Dün: 52) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,59 iken, bugün azalarak 1,50 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Cebelitarık Ulusal Günü
Cebelitarık’ta 10 Eylül “Cebelitarık Ulusal Günü” olarak kutlanan bir bayramdır. Büyük Britanya’nın yerel halk tarafından ülke yöneticisi olarak seçildiği 1967 referandumunun anıldığı gündür. Bu gün de Casemates Meydanı’nda müzik konserlerine, tiyatro gösterilerine, askeri geçit törenlerine tanık olabilirsiniz.

Çin Öğretmenler Günü
Öğretmenler Günü ilk kez 1931 yılında Ulusal Merkez Üniversitesi’nde kutlandı. 1932 yılında Çin Cumhuriyeti merkez hükümeti tarafından kabul edildi. 1939 yılında Öğretmenler Günü’nün tarihi, Konfüçyüs’ün doğum günü olan 27 Ağustos olarak değiştirildi. 1951 yılında hükümet bu özel günü iptal etti. 1985 yılında Öğretmenler Günü tekrar kutlanmaya başlandı ve kutlama günü 10 Eylül olarak değiştirildi. Bugün giderek artan sayıda insan Öğretmenler Günü’nün tekrar Konfüçyüs’ün doğum gününde kutlanması için çaba göstermektedir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Eylül 1509 - Küçük Kıyamet: 1509 Büyük İstanbul Depremi
10 Eylül 1515 - Diyarbakır Kuşatması: Diyarbakır'ın Osmanlı egemenliğine girdi.
10 Eylül 1623 - IV. Murat tahta çıktı.
10 Eylül 1756 - Rusya'da ilk tiyatro kuruldu.
10 Eylül 1855 - Türkiye'de ilk telgraf haberleşmesi başladı.
10 Eylül 1875 - Ruslar Hokand'ı işgal etti.
10 Eylül 1882 - Almanya'da ilk Antisemitizm konferansı açıldı.
10 Eylül 1894 - İlk kez Londra'da sarhoş halde trafiğe çıkan bir otomobil sürücüsüne trafik cezası kesildi.
10 Eylül 1918 - İngiliz savaş muhabiri Charles Repington o sırada sürmekte olan savaşı ilk kez I. Dünya Savaşı olarak nitelendirdi.
10 Eylül 1919 - St. Germain Antlaşması’yla Avusturya-Macaristan İmparatorluğu parçalanarak, toprakları üzerinde Çekoslovakya, Yugoslavya ve Macaristan Devletleri kuruldu.
10 Eylül 1920 - İşgal altındaki İstanbul'da ünlü Rum kabadayı Hrisantos polis muavini Muharrem Alkor ve polis Cafer Tayyar tarafından öldürüldü.
10 Eylül 1920 - Türkiye Komünist Partisi (TKP), Bakü'de kuruldu.
10 Eylül 1934 - Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne kabul edildi.
10 Eylül 1939 - Kanada Almanya'ya savaş ilan etti.
10 Eylül 1940 - Bakanlar Kurulu, Tan, Tasvir-i Efkar ve Haber gazetelerini yedişer gün kapattı.
10 Eylül 1942 - İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Almanya'nın Düsseldorf şehrine 100 bin bomba attı.
10 Eylül 1943 - İstanbul Kapalıçarşı'da yangın çıktı; 200'den fazla dükkân yandı.
10 Eylül 1943 - Alman askerleri Roma'yı işgal etti.
10 Eylül 1960 - Ham petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak gayesiyle Venezuela’nın teklifiyle, Bağdat'ta Venezuela, İran, Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt'in katılımıyla başlayan kongre sonucunda, 14 Eylül 1960'ta OPEC kuruldu.
10 Eylül 1962 - Millî Birlik Komitesi'nin 27 Mayıs sonrası Doğu Anadolu Bölgesi'nden sürdüğü 55 toprak ağasının köylerine dönüşü TBMM tarafından yasalaştırıldı.
10 Eylül 1965 - Türkiye Hindistan'ın Pakistan'dan çekilmesini istedi ve Pakistan'a silah gönderdi.
10 Eylül 1970 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'de haşhaş ekimini yasaklama önerisi Meclis'te reddedildi.
10 Eylül 1977 - Oleyis Sendikası Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ndan (Türk-İş) ayrılarak Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) katıldı.
10 Eylül 1979 - Türkiye İşçi Partisi Adana eski il başkanı Avukat Ceyhun Can öldürüldü.
10 Eylül 1981 - Picasso'nun Guernica tablosu 40 yıl sonra ABD'den İspanya'ya döndü.
10 Eylül 1987 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Kasım günü erken genel seçim yapılması kararı aldı. Türkiye 104 seçim bölgesine ayrıldı. En çok milletvekilini İstanbul (45), en az milletvekilini Bilecik (2) ve Hakkâri (2) çıkartacaktı.
10 Eylül 1987 - Macaristan'ın sınırı açmasıyla, binlerce Doğu Alman vatandaşı ülkelerinden ayrılmaya başladı.
10 Eylül 1989 - TBKP oluşumuna muhalif olarak TKP kadrolarından bir grup 10 Eylül Dergisi'ni çıkarmaya başladı.
10 Eylül 1994 - Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP), kuruldu.
10 Eylül 2001 - Beyoğlu'ndaki Gümüşsuyu semtinde bulunan polis noktasına DHKP-C tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda, saldırgan dahil dört kişi hayatını kaybederken 23 kişi yaralı olarak kurtuldu.
10 Eylül 2004 - Akşama Doğru yayından kaldırıldı.
10 Eylül 2008 - İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi CERN'de yüzyılın deneyi olarak bilinen ATLAS deneyi başladı.
10 Eylül 2008 - İran'ın merkez üssü Hürmüzgan eyaletine bağlı Bender Abbas kentinin 46 kilometre batısı olan, 7.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Eylül 1169 - II. Aleksios, Bizans İmparatoru (ö. 1183)
10 Eylül 1659 - Henry Purcell, İngiliz besteci (ö. 1695)
10 Eylül 1714 - Niccolò Jommelli, İtalyan besteci (ö. 1774)
10 Eylül 1866 - Jeppe Aakjær, Danimarkalı yazar (ö. 1930)
10 Eylül 1892 - Arthur Compton, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1962)
10 Eylül 1897 - Georges Bataille, Fransız sosyolog ve yazar (ö. 1962)
10 Eylül 1899 - Wolf Messing, Sovyet telepat (ö. 1974)
10 Eylül 1910 - Gaston Defferre, Fransız siyasetçi(ö. 1986)
10 Eylül 1914 - Robert Wise, Amerikalı film yönetmeni (ö. 2005)
10 Eylül 1931 - Ece Ayhan, Şair (ö. 2002)
10 Eylül 1937 - Jared Diamond, Amerikalı biyolog ve yazar.
10 Eylül 1938 - Karl Lagerfeld, Alman moda tasarımcısı (ö. 2019)
10 Eylül 1941 - Stephen Jay Gould, Amerikalı paleontolog (ö. 2002)
10 Eylül 1943 - Tezer Özlü, Yazar (ö. 1986)
10 Eylül 1944 - M. Şerefettin Canda, Akademisyen ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nin rektörü.
10 Eylül 1945 - Jose Feliciano, Porto Rikolu şarkıcı.
10 Eylül 1948 - Tony Gatlif, Cezayirli yönetmen.
10 Eylül 1951 - Celal Adan, Siyasetçi.
10 Eylül 1956 - Ufuk Güldemir, Gazeteci (ö. 2007)
10 Eylül 1960 - Colin Firth, İngiliz oyuncu.
10 Eylül 1968 - Guy Ritchie, İngiliz yönetmen.
10 Eylül 1969 - Hakan Çelik, Gazeteci ve radyo-TV programı yapımcısı.
10 Eylül 1973 - Deniz Yücel, Türk asılı Alman gazeteci ve yazar.
10 Eylül 1974 - Ebru Cündübeyoğlu, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
10 Eylül 1974 - Hande Fırat, Muhabir ve televizyoncu.
10 Eylül 1980 - Şahin Necefi, İranlı şarkıcı ve söz yazarı.
10 Eylül 1993 - Yuki Nishino, Japon buz patenci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

M.Ö.10 Eylül 210 - Qin Shi Huang, ilk Çin İmparatoru ve Qin Hanedanlığı'nın kurucusu (d. MÖ 247)
10 Eylül 1797 - Mary Wollstonecraft, İngiliz yazar (d. 1759)
10 Eylül 1854 - Erzurumlu Emrah, Halk şairi (d. 1775)
10 Eylül 1898 - Elisabeth, Avusturya İmparatoriçesi (suikast) (d. 1837)
10 Eylül 1928 - Moris Şinasi, Osmanlı kökenli Amerikalı iş adamı ve hayırsever (d. 1855)
10 Eylül 1931 - Dimitri Egorov, Rus matematikçi (d. 1869)
10 Eylül 1948 - I. Ferdinand, Bulgaristan'ın ilk Çarı (d. 1861)
10 Eylül 1971 - Pier Angeli, İtalyan aktris (d. 1932)
10 Eylül 1976 - Dalton Trumbo, Amerikalı romancı ve senaryo yazarı (d. 1905)
10 Eylül 1979 - Agostinho Neto, Angolalı şair ve Devlet Başkanı (d. 1922)
10 Eylül 1983 - Felix Bloch, İsviçreli fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1905)
10 Eylül 1995 - Oral Sander, Akademisyen (d. 1940)
10 Eylül 1996 - Bekir Sıdkı Sezgin, Ses sanatkarı ve bestekâr (d. 1936)
10 Eylül 2007 - Jane Wyman, Amerikalı aktris ve Ronald Reagan'ın ilk eşi (d. 1917)
10 Eylül 2016 - Mahmut Hekimoğlu, Sinema oyuncusu ve film yapımcısı (d. 1955)
10 Eylül 2017 - Harry Landers, Amerikalı oyuncu (d. 1921)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?