Ağır hasta sayısı,159 oldu

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 9 Eylül.
Bugün İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü.
İzmir’in ve İzmir halkının kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kurtuluş yolunda verdiğimiz şehitlerimizi saygıyla, sevgiyle ve minnetle anıyorum.
Nur içinde yatsınlar.

İZMİR 9 EYLÜL KUTLAMA PROGRAMI
İzmir’deki 9 Eylül programı sabah 09.00’da 98. Yıl Zafer Yürüyüşü’yle Basmane Karakolu’nun önünden başlayacak. Basmane Karakolu’nun önünden yola çıkacak kortejin son durağı KültürPark Lozan Kapısı olacak. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak planlanan yürüyüşte 350 metrelik bayrak taşınacak.
10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreninin ardından Türk Yıldızları ve Solo Türk selamlama uçuşu yapacak.
11.15’te İzmir Valiliğinin önünde bayrak töreni düzenlenecek.
13.00’te Konak Atatürk Meydanı’nda, Atatürk Meydanı tabela-anıtı açılacak.
13.30’da Kemeraltı İkinci Beyler Sokağı’nda Geleneksel Efe-Zeybek buluşması yapılacak.
15.00’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1900’lü yıllarda şehre hizmet eden tramvaylardan esinlenerek projelendirdiği “Nostaljik Tramvay” Alsancak Nostaljik Tramvay Durağı’nda tanıtılacak.
16.00’da İkiçeşmelik’de 98. yıl onuruna Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan Görgülüoğlu İşhanı’nın 920 Sokağa bakan duvarına Bağımsızlık, Özgürlük ve Barış temalı bir duvar resminin çalışmalarına başlanacak. Çalışmanın 10 gün sürmesi planlanıyor.
18.00’de İzmir Sanat’ta “9 Eylül Kahramanları” paneli var. Moderatörlüğünü 9 Eylül Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Mehmetefendioğlu'nun yapacağı panelde, 9 Eylül 1922’yi 9 Eylül kahramanlarının akrabaları atlatacak.
Yine 18.00’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana binasının zemin katında “Basında 9 Eylül” adlı açık hava sergisi açılacak.
20.00’de Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda pandemi önlemleri altında “Kabile Dans Gösterisi” yapılacak. Gösterinin hemen ardından 21.00’de Zeynep Türköz - Tolga Çandar konseri yapılacak. Konser ücretsiz olacak. Ancak konseri izlemek isteyenlerin http://kultursanat.izmir.bel.tr adresinden QR kodlarını almaları gerekecek. Müzikseverler konsere QR kodlarını göstererek girebilecek.
20.30’da yine pandemi koşulları altında Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na kadar simgesel olarak bayrak taşınacak.
Yine 20.30’da Kültürpark Uzun Havuz’da “Arşiv Filmleri Eşliğinde Kent Mekanını Hatırlamak” filmi gösterilecek. Filmin ardından bir de panel düzenlenecek.
21.00’de Gündoğdu Meydanı’nda ışık gösterisi, 22.00’de hologram gösterisi yapılacak. Türkiye’nin en büyük hologram gösterisi, 1922’nin bağımsızlık ruhunu eş zamanlı olarak Gündoğdu Meydanı, Karşıyaka ve Karantina’ya taşıyacak. Gösteride yurdun geri alınışı su perdesi üzerinde canlandırılacak. 300 metrekarelik yüzeyde yapılacak hologram sunumu, 500 ton deniz suyunun devinmesini sağlayacak. Üç boyutlu modelleme tekniğiyle 10 metrelik Atatürk görseli oluşturulacak.
Yine 21.00’de Torbalı’da eski Sağlık Meslek Lisesi alanında Nebil Özgertürk’ün sunumuyla Anadolu Ateşi gösteri düzenleyecek. Pandemi önlemleri altında yapılacak gösteri ücretsiz.

Ayrıca İzmir’in çeşitli noktalarında 9 Eylül için hazırlanan “Kurtuluş” dergisi dağıtılacak. Başyazısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından kaleme alınan dergi sanal olarak www.apikam.org.tr adresinden okunabilecek. 128 sayfalık dergide aralarında Prof. Dr. Ergun Aybars'ın da yer aldığı 15 akademisyen ve uzmanın makalesi bulunuyor.

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Mahalledeki emekli albay Yekta bey ölmüş. Uğurlamak için herkes camide toplanmış. Cenaze namazında imam sormuş:
-“Mevtayı nasıl bilirsiniz?”
Karısı öteden seslenmiş:
-“Mevta değil hoca efendi, Yekta!..”
Hoca devam etmiş:
-“Er kişi niyetineeee!'..”
Karısı seslenmiş yine:
-“Er değil, albay yahu!..”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Cehennem boş, çünkü tüm şeytanlar burada.” demiş #WilliamShakespeare.
“Cennet de boş, çünkü tüm melekler burada.” diyebilmeyi çok isterdim.
Ama o kadar çoğalmış ki kötü insanlar; arada melek gibi olanlar kahrından ölüyor artık.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Ütü tabanındaki kireci temizlemek için ütüyü düşük ısıda çalıştırın ve tabanın üzerinde bol miktarda sofra tuzu gezdirin. Ütü tabanı hem kireçten kurtulacak hem de pırıl pırıl olacaktır.”
Denemesi bedava.
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de öğrendiğimde içimi burkan bir bilgi vereyim sizlere:

“Amerika’daki boş ev sayısının, evsiz insanlara kıyasla daha fazla olduğu bilinmektedir.”
Belki Türkiye’de de böyledir.
“İnsanlık ölmüş ya bu!..” diye düşünmekte serbest herkes.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Diyanet’ten #Heybeliada açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2018 yılında tahsis edilen İstanbul Heybeliada’daki araziyle ilgili haberler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yazılı açıklama yapıldı. Haberlerde sözü edilen alanların, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sanatoryum’un kapanmasının ardından 13 yıl boş kaldığı 2018’de Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildiği belirtildi.
Açıklamada Diyanet’e bir pandemi hastanesi değil, üzerinde kullanılamaz durumda binaların olduğu bir alan tahsis edildiğine vurgu yapıldı. Söz konusu 200 dönümlük alanın Sanatoryum binasının da içinde olduğu yaklaşık 134 dönümlük bölümünün tahsisinin Diyanet’in görüşü doğrultusunda 2019 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kaldırıldığı kaydedildi. Diyanet’e tahsisli 60 dönümlük alanda, harabe durumda olan Sanatoryum’un idari hizmet binaları olarak kullanılan yerler bulunduğu belirtildi. Bazı medya kuruluşlarınca iddia edildiği gibi, söz konusu alanların Diyanet’e bağışlanmasının söz konusu olmadığı ifade edilen açıklamada, “İlgili mevzuat doğrultusunda, kamuya ait araziler kamu kurumlarına nasıl tahsis ediliyorsa, Heybeliada’daki alanlar da Başkanlığımıza aynı usullerle tahsis edilmiştir” denildi. Açıklamada Diyanet’in Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde birçok ilde eğitim tesislerini Sağlık Bakanlığı’nın kullanımına açtığı vurgulandı. Salgınla mücadele kapsamında Heybeliada’ya yeniden bir pandemi hastanesi inşası planlanması halinde, söz konusu araziyi de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iade etmeye ve süreçle ilgili gerekli desteği vermeye hazır olduğunun altı çizildi.
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada 21 Eylül'de yüz yüze eğitim öğretime sadece hâlihazırda açık olan okul öncesi öğrencileri ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencileriyle başlanacağını belirtti. Velilerin isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebileceğini söyleyen Selçuk, bu durumda öğrencinin uzaktan eğitime devam edeceğini ve devamsız sayılmayacağını aktardı.

 
Serik’te orman yangını
ANTALYA'nın Serik ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın, yaklaşık 2 saat süren müdahale sonucu kontrol altına alınıp, söndürüldü. Alevlerin sardığı 5 hektar alan, zarar gördü.
Serik'e bağlı Yumaklar Mahallesi Gözler mevkisindeki ormanlık alanda, saat 14.30 sıralarında, yangın çıktı. Alevleri görenlerin ihbarıyla bölgeye  jandarma ve yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 1 helikopter, 14 arazöz ve iş makinesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 itfaiye aracı ve 2 su tankeri ile çok sayıda ekip, yangın söndürme çalışmalarına başladı. Yangın, ekiplerin uzun uğraşları sonucu yerleşim yerlerine ulaşmadan kontrol altına alındı. Yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından söndürülen yangında, 5 hektar orman alanı yandı. Ekipler, bölgede soğutma çalışmalarına başladı. Yangınla ilgili soruşturmayı sürdüren jandarma ekipleri, sabotaj ihtimalini de değerlendiriyor.

 
Korona haberlerine gelince:
Patrik Filaret büyük konuşmuş

Ukrayna'da "yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Tanrının eşcinsel evliliği cezalandırma şekli" olduğunu söyleyen Ortodoks dini liderin Covid-19 testi pozitif çıktı. Ukrayna'daki Hristiyanların en geniş tarikatının lideri Patrik Filaret'in Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumunun ise stabil olduğu belirtildi.

Filaret, Mart ayında Ukrayna'da bir TV kanalında salgının, Tanrının "insanlığın günahlarına, yani öncelikle eşcinsel evliliğe yönelik" cezası olduğunu belirtmişti. Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, 91 yaşındaki dini liderin düzenli testleri esnasında Covid-19'a yakalandığının tespit edildiği teyit edildi.
 
İstanbul’da 2 üniversite uzaktan eğitim kararı aldı
Covid-19 tedbirleri kapsamında İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi uzaktan eğitim kararı aldı.

81 ilde yeni koronavirüs yasağı
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine “Covid 19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderildi.
Genelgeye göre, ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak. Şehir içi ulaşımda ayakta yolcu alınmayacak. Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına hiçbir şartta izin verilmeyecek. 
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Bugün 110.000’den fazla test yapıldı ve 1.761 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Kayıplarımız can yakıyor. Bu durumu durduracak olan birlikte tedbirlere uymaktır. Güç birlikte tedbirde.”
 
Bugünkü test sayısı: 110565
Yeni vaka sayısı: 1761
Ağır hasta sayısı: 1159 (Dün: 1118)
Bugünkü vefat sayısı: 52 (Dün: 57) Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,64 iken, bugün azalarak 1,59 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak bugün 85. doğum günü olan Demir Özlü’yü seçtim. Değerli yazarımıza daha nice mutlu, sağlıklı ve huzurlu yıllar diliyorum.

Demir Özlü, 9 Eylül 1935 tarihinde İstanbul Vefa’da doğdu. Öykücü Tezer Özlü ve çevirmen Sezer Duru kızkardeşleri, öykücü Orhan Duru eniştesidir. Ödemiş İstiklâl İlkokulu, İzmir Karşıyaka Ortaokulu’nda okudu. 1953 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Paris Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Meto­doloji Kürsüsünde bir yıl kadar asistanlık yaptı (1961-62). Dönüşünde, mezun olduğu fakültede başladığı asistanlık görevine siyasal eylemleri nedeniyle son verilince avukatlığa başladı (1964). Yedek subaylık hakkı verilmediği için askerliği­ni er olarak Muş ve İstanbul’da tamamladı. 12 Eylül (1971) döneminde bir ara tutuklandı. 1979’da İsveç’e yerleşti, burada hukuk danışmanlığı yaptı. İsveç’te yayımladığı bir yazısı nedeniyle kovuşturmaya uğradı. 12 Eylül 1980’deki askerî darbeden sonra vatandaşlıktan çıkarıldı (1986). Türkiye’ye 1989 yılında döndü. Çalışmalarını Stockholm ve İstanbul’da sürdürdü.

İlk şiiri 1952 yılında Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı “Dönüm” dergisinde yayımlandı. Daha sonra varoluşçuluk felsefesi anlayışı içinde yazdığı hikâye, deneme, eleştiri ve çevirileri; Mavi, a, Türk Dili, Pazar Postası, Yeni Ufuklar, Soyut, Somut, Yeni Ede­biyat, Gösteri ve Adam Öykü dergilerinde yer aldı. Başlangıçta Türk Dili dergisinde şiirleri de çıkmıştı. Bireyin yalnızlığını, mutsuzluğunu, bunalımlarını, intihar saplantılarını, yabancılaşma duygu­sunu ve tedirginliklerini simgesel bir dille işlemesiyle 1950 kuşağı öykücüleri içinde belirginleşti. Behçet Necatigil, “Entelektüel ve esrarlı havasıyla ya­lın gerçekçilerin karşıtı bir yazar olduğu” tespitinde bulundu ve onu “sessizlikler araştırıcısı” diye niteledi. Tedirgin ve kuşkucu insanlar öykülerinin karakterleri oldu. Felsefî çıkış olarak da biçim olarak da Batıya bağlı kaldı. Anlatımda yer yer kimi gerçeküstü temalara yer verdi, ancak genelde sade bir anlatıma bağlı kaldı. Biçimsel anlamda zaman zaman Yeni Romancıların birikiminden yararlandı. Eser Gürson’a göre, kendiliğinden gelen bir üretim sürecini değil, daha başta Batıya ve kurama boyun eğmiş bir sanat/öykü anlayışını benimsedi. Daha çok izlenimci bir yaklaşımı vardır. Demir Özlü, varoluşçuluk olarak özetlenebilecek temaları olan öyküler yazdı. Edebiyatta varoluşçu olduğunu ifade etti.

1980’den sonra roman, anlatı, anı, günce ve gezi kitapla­rı yazdı. Üç öyküsü İsveç Radyosunda dramatize edildi. İsveç Yazarlar Birliği (Sveriges Författarförbund) ve İsveç PEN Kulüp üyesidir.

ESERLERİ:
Öykü:
Bunaltı (1958), Soluma (1963), Boğuntulu Sokaklar (1966), Öteki Günler Gibi Bir Gün (1974), Aşk ve Poster (1980), Stockholm Öyküleri (1988), İstanbul Büyüsü (seçme öy­küler, 1994), Geçen Yaz Kentte Kızlar (2001).
Roman:
Bir Uzun Sonbahar (1976), Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları (1979), Bir Yaz Mevsimi Romansı (1990), Tatlı Bir Eylül (1995), İthaca’ya Yolculuk (1996), Şapka Deniz Kıyısı ve Yüz (2003), Kanallar (2004), Amerika 1954 (2004).
Anlatı:
Bir Beyoğlu Düşü (1985; Ein Istanbuler Traum adıyla Frankfurt’ta 1987), Berlin’de Sanrı (1987; Halluzination in Berlin adıyla Berlin’de 1992; Hallucination À Berlin adıyla Paris’te 1993), Kanallar (1991).
Günce:
Berlin Güncesi (1991), Paris Güncesi (1961-62 yıllarında yaşadığı Paris’te tuttuğu günlükler, 1999).
Anı:
Sürgünde On Yıl (1990; On Yılın Yaşam Öyküsü, yeni bas. 2001).
Gezi:
Ne Mutlu Ulyses Gibi (1991).
Eleştiri-Deneme:
Borges’in Kaplanları (1997), Kentler Kadınlar Yazarlar (2003).
Diğer:
Siyasî Yazılar (1993), Balkur’da Akşam Yemeği (düzyazı şiirler ve bir öykü, 1997).

ÖDÜLLERİ:
1964 - Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü (Soluma adlı kitabıyla)
1989 - Sait Faik Hikâye Armağanı (Stockholm Öyküleri kitabıyla)
1990 - Orhan Kemal Armağanı (Bir Yaz Mevsimi Romansı kitabıyla)
1997 - Dünya Kitap Dergisi Yılın Kitabı Ödülü (İthaka’ya Yolculuk ile)
1998 - Yunus Nadi Roman Ödülü
1998 - Düşler Öyküler Dergisi Öykü Onur Ödülü
2004 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Roman Ödülü (Amerika 1954 ile)

“Bir Beyoğlu Düşü” adlı kitabından bazı alıntılar paylaşıyor ve değerli yazarımıza nice mutlu yıllar diliyorum:

“Öyle sanıyordum ki, başka bir yaşam gerekliydi bana.
İlerde yaşanacak ya da geçmişte yaşanmış.
Bu yüzden pek çok düş görüyordum.”

"Şimdi düşününce, yaşamım, birbirinden ayrı parçalar halinde yaşanmış çok uzun bir süreç gibi geliyor bana. Hayatın kısa olduğunu söyleyenlere aynı düşüncede değilim. Tersine, çok uzundu, çok uzundu iç sürem."

“Aradığın orada senin. İçinde. Sakin ol, bul onu!”

“Büyük kentlerin seslerinden başka hiçbir ses beni çokça büyülemez.”

“Ummadığın bir biçimde sunuldu bu aşk sana. Cesur ol ve kabullen onu!”

“Sonraları gerçeği gördüm. Nasıl bir şeyse bu gerçek!”

“İçimi garip bir sıcaklık kaplıyordu onu düşününce. Maldoror'un Şarkıları'ndaki gibi, atılmış, çıplak, acı çeken bir imge.”

#DemirÖzlü (Bir Beyoğlu Düşü)


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

9 EYLÜL İZMİR'İN KURTULUŞU
Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir'e 9 Eylül 1922'de girmesi, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele'nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır. İzmir'in, 15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilmesi, Anadolu'da Milli Mücadele'nin başlamasında önemli bir aşama olarak kabul edilir. O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttu. İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul'da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş; örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştı.

Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922'de başlatılan Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı'nın son safhası idi. Kesin sonuç beş gün içinde elde edildi; 30 Ağustos'ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!” tarihi emrini verdi ve 2 Eylül'de Uşak'a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu'nun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edildi. Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00'da İzmir'e girdi.

İkinci Tümen'in öncülüğünü yapmakla görevlendirilen Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafeddin Bey'in komutasında yaya olarak en önde giden sekiz er, Bornova'dan Halkapınar'a ilerleyişi sırasında Punta'daki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaştıkları sırada fabrika pencerelerinden ani bir ateşe uğramıştır. Bu olayda 4 asker hayatını kaybetti ve hemen orada defnedildiler. İzmir'in kurtuluşu sırasında can veren askerlerin isimleri şöyledir: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.
Konak'a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Hükümet Konağı önünde göğsüne isabet eden mermilerle yaralanmıştı ancak Konağa girip balkona Türk bayrağını dikebildi. Hükümet Konağı'na bayrağın dikilmesinin hemen ardından Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği Hükümet Konağı'nın hemen sağında yere alan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışla'ya, Üsteğmen Arif ve takım komutanı Celal Bey ile Yedeksubay Besim Efendi'nin de Kadifekale'ye bayrağı çekmesi ile İzmir'in işgalden kurtuluşu ilan edilmiş oldu. Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. Belkahve'den tarihi günü izleyen başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Fevzi ve İsmet paşalar olduğu halde, 10 Eylül sabahı İzmir'e girdi ve Fahrettin Paşa ile buluşarak doğruca Hükümet Konağı'na gitti. Konağın balkonundan, başarıyı millete mal eden kısa bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal Paşa'nın ordulara 1 Eylül'de verdiği tarihi emirle başlayan ve, 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadolu'daki Yunan askerleri Türk sınırları dışına çıkarılmıştır. Takip harekatının başarı ile sonuçlanması sayesinde İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı'na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı'na kadar Türk ordusu için hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de İtilaf Devletlerinin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarılmıştır. Türk Ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması'na giden süreci başlatmış; Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923'te Lozan Barış Antlaşması'nı imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Krizantem Günü
9 Eylül "Krizantem (Kasımpatı) Günü". Sonbaharın gelişi ve yaşamın döngüsünü simgeleyen Krizantem, Japonya'da oldukça önemli bir çiçek. Bu yüzden "Kiku no sekku" (菊の節句) ismiyle kutlanmaktadır ve Japonlar "ömür boyu mutluluk istersen krizantem büyüt" düşüncesine inanmaktadırlar.

Kuzey Kore Cumhuriyet Günü
9 Eylül 1948 tarihinde Kim İl-sung, Kuzey Kore'nin kuruluşunu ilan etti. “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti”nin kuruluşu olan bu tarih her yıl “Cumhuriyet Günü” olarak törenlerle ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Tacikistan Bağımsızlık Günü
9 Eylül 1991'de Tacikistan Parlamentosu bir deklarasyon yayımlayarak Tacikistan'ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'nden bağımsızlığını ilân etti ve 2 Mart 1992'de Birleşmiş Milletler üyeliğine kabul edildi. Tacikistan’ın bağımsızlığını ilan ettiği bu gün her yıl “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö. 9 Eylül 479 - Platea Muharebesi gerçekleşti.
9 Eylül 1543 - Mary Stuart, daha 9 yaşındayken taç giyerek İskoçya Kraliçesi oldu.
9 Eylül 1570 - Lefkoşa Türkler tarafından fethedildi.
9 Eylül 1850 - Kaliforniya, 31. eyalet olarak ABD'ye kabul edildi.
9 Eylül 1886 - Bern Uluslararası Telif Hakları Konvansiyonu toplandı.
9 Eylül 1892 - Jüpiter'in beşinci uydusu olan Amalthea (uydu) bulundu.
9 Eylül 1914 - İttihat ve Terakki Cemiyeti, Osmanlı hükümetinin kabul ettiği tüm kapitülasyonları reddetti.
9 Eylül 1921 - Sakarya Savaşı'nda Mustafa Kemal Paşa, bazı komutanlarla Yunan birliklerinin mukavemetinin kırıldığı Polatlı'nın kuzeyindeki Zafertepe'ye gelerek, Yunan Ordusunun durumunu inceledi.
9 Eylül 1922 - İzmir'in Kurtuluşu: Dumlupınar Meydan Muharebesi'nin kazanılmasının ardından Yunan Ordusu'nu önüne katan Türk Ordusu işgal altında bulunan İzmir'e girdi.
9 Eylül 1923 - Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.
9 Eylül 1933 - İzmir Enternasyonal Fuarı'nın çekirdeğini oluşturan "9 Eylül Panayırı" ilk defa, Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak tarafından açıldı.
9 Eylül 1940 - Macar ordusu 87 Rumeni ve de 6 Yahudiyi Treznea Katliamı'nda öldürdü.
9 Eylül 1945 - Çin-Japon Savaşı (1937-1945) sona erdi.
9 Eylül 1948 - Kim İl-sung, Kuzey Kore'nin kuruluşunu ilan etti.
9 Eylül 1955 - Türk Hükümeti, 6-7 Eylül Olaylarında zarar gören kişi ve kuruluşlara yardım kararı aldı.
9 Eylül 1971 - Boğaziçi Üniversitesi'nin kurulmasına ilişkin kanun kabul edildi.
9 Eylül 1974 - 11. Antalya Film Şenliği'nde, Altın Portakal Ödülü'nü Lütfi Ömer Akad'ın “Düğün” filmi aldı.
9 Eylül 1974 - Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali açıldı.
9 Eylül 1974 - TRT'nin merkez ve bölge radyolarını birleştirilmesiyle, TRT Radyo 1 ve TRT Radyo 3 oluşturuldu.
9 Eylül 1982 - Türkiye'nin Burgaz Konsolosluğu İdari Ataşesi Bora Süelkan, Ermeni kişilerce öldürüldü.
9 Eylül 1991 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yeniden faaliyete geçti.
9 Eylül 1992 - İspanya, Katalonya bölgesinin özerkliğini tanıdı.
9 Eylül 1993 - İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) birbirlerini tanımayı kabul etti.
9 Eylül 1993 - atv yayına başladı.
9 Eylül 1995 - Türkiye Güzeli Yeşim Palandüz, Dünya Güzeli seçildi.
9 Eylül 2001 - 12 Dev Adam, Türkiye'de düzenlenen Avrupa Şampiyonasında ikinci oldu.
9 Eylül 2004 - Cakarta'da bulunan Avustralya Büyük Elçiliği'nin dışında bomba patladı, olayda 10 kişi hayatını kaybetti.
9 Eylül 2009 - İstanbul'da son 80 yılın en yüksek yağışı yaşandı. Su taşkınları nedeniyle çok sayıda insan yaşamını yitirdi, büyük çapta maddi hasar oluştu.
9 Eylül 2010 - San Bruno, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir doğal gaz hattı 300 metre yüksekliğinde bir ateş duvarı oluşturarak patladı.
9 Eylül 2011 - Dünya'nın en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi ziyarete açıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

9 Eylül 214 - Aurelian, Roma İmparatoru (ö. 275)
9 Eylül 384 - Honorius, önce Roma İmparatoru, sonra Batı Roma İmparatoru (ö. 423)
9 Eylül 1583 - Girolamo Frescobaldi, İtalyan besteci (ö. 1643)
9 Eylül 1737 - Luigi Galvani, İtalyan fizikçi (ö. 1798)
9 Eylül 1778 - Clemens Brentano, Alman yazar (ö. 1842)
9 Eylül 1828 - Lev Tolstoy, Rus yazar (ö. 1910)
9 Eylül 1869 - Abdullah Cevdet, Osmanlı siyaset adamı ve düşünür (ö. 1932)
9 Eylül 1906 - Ali Hadi Bara, Türk heykeltıraş (ö. 1971)
9 Eylül 1908 - Cesare Pavese, İtalyan şair ve romancı (ö. 1950)
9 Eylül 1909 - Arthur Jonath, Alman atlet (ö. 1963)
9 Eylül 1913 - Tarık Levendoğlu, Sahne tasarımcısı, tiyatro yönetmeni, tiyatro eğitmeni, çevirmen ve fresk ressamı (ö. 1978)
9 Eylül 1928 - Sol LeWitt, Amerikalı heykeltıraş ve ressam (ö. 2007)
9 Eylül 1932 - Müşfik Kenter, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2012)
9 Eylül 1935 - Demir Özlü, Yazar.
9 Eylül 1941 - Dennis Ritchie, Amerikalı bilgisayar mühendisi (ö. 2011)
9 Eylül 1943 - Başar Sabuncu, Oyuncu, senaryo yazarı ve yönetmen (ö. 2015)
9 Eylül 1959 - Ruhsar Öcal, Opera solisti, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
9 Eylül 1960 - Hugh Grant, İngiliz oyuncu ve film yapımcısı.
9 Eylül 1965 - Cihat Levent, Millî basketbolcu.
9 Eylül 1966 - Adam Sandler, Amerikalı oyuncu.
9 Eylül 1967 - Akshay Kumar, Hint-Punjablı oyuncu, yönetmen ve yapımcı
9 Eylül 1969 - Özlem Zengin, Avukat ve siyasetçi.
9 Eylül 1970 - Tülay Günal, Oyuncu.
9 Eylül 1972 - George Perez, Amerikalı oyuncu.
9 Eylül 1974 - Ece Uslu, Sinema ve dizi oyuncusu.
9 Eylül 1975 - Michael Bublé, Kanadalı müzisyen, pop-caz sanatçısı ve oyuncu.
9 Eylül 1975 - İlker Kızmaz, Sinema ve dizi oyuncusu.
9 Eylül 1978 - Arzu Şahin, Türk halk müziği sanatçısı.
9 Eylül 1979 - Gökçe, Şarkıcı.
9 Eylül 1980 - Michelle Williams, Amerikalı oyuncu.
9 Eylül 1986 - İbrahim Kendirci, Sinema ve dizi oyuncusu.
9 Eylül 1987 - Clayton Snyder, Amerikalı oyuncu.
9 Eylül 1987 - Gökhan Keser, Şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

9 Eylül 276 - Florianus, Roma İmparatoru.
9 Eylül 1000 - I. Olaf, Norveç Kralı (d. 960)
9 Eylül 1087 - I. William, İngiltere Kralı (d. 1028)
9 Eylül 1483 - IV. Edward, İngiltere Kralı (d. 1442)
9 Eylül 1487 - Çengua, Çin İmparatoru (d. 1447)
9 Eylül 1513 - IV. James, İskoç Kralı (d. 1473)
9 Eylül 1569 - Pieter Brueghel, Hollandalı ressam (d. 1525)
9 Eylül 1898 - Stéphane Mallarmé, Fransız şair (d. 1842)
9 Eylül 1901 - Henri de Toulouse-Lautrec, Fransız ressam (d. 1864)
9 Eylül 1942 - Tuğbay Şevki Savaşçı, Asker ve İstiklâl Savaşı gazisi (d. 1878)
9 Eylül 1976 - Mao Zedong, Çin Komünist Partisi'nin kurucusu (d. 1893)
9 Eylül 1981 - Jacques Lacan, Fransız psikiyatr (d. 1901)
9 Eylül 1984 - Yılmaz Güney, Yönetmen ve sinema oyuncusu (d. 1937)
9 Eylül 1985 - Erkan Yücel, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1944)
9 Eylül 1985 - Sırrı Atalay, Siyasetçi ve hukukçu (d. 1919)
9 Eylül 1997 - Burgess Meredith, Amerikalı oyuncu (d. 1907)
9 Eylül 2001 - Ahmet Şah Mesut, Afgan askeri lider (d. 1953)
9 Eylül 2003 - Edward Teller, Macar asıllı Amerikalı kuramsal fizikçi (d. 1908)
9 Eylül 2006 - Mehmet Emin Aga, İskeçe seçilmiş müftüsü (Batı Trakya-Yunanistan) (d. 1932)
9 Eylül 2010 - Rauno Mäkinen, Fin güreşçi (d. 1931)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?