Milletvekili covid


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri Afrika'da safariye çıkarken yanında minik köpeğini de götürmüş. Minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor. "Şimdi başım dertte" diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış ve yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen leoparın geldiği yöne arkasını dönerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş:
-“Ne kadar lezzetli bir leoparmış, acaba bundan bir tane daha var mı?"
Bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanmış. "Tam zamanında kurtardım, yoksa bu köpeğe yem olacaktım." diye düşünmüş. Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki maymun da olanları izliyormuş. Bildiklerini kullanarak leopardan nasıl kurtulacağını düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar çok sinirlenmiş ve maymuna "Atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım." demiş. Ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla beraber hızla kendine geldiğini fark etmiş, "Şimdi ne yapacağım?" diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş, bunun yerine arkasını yine leopara dönerek kemikleri kemirmeye devam etmiş. Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş:
-“Bu aptal maymun nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hâlâ haber yok.”

(Leoparın halini düşünemiyorum doğrusu.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Geçmişi bir kitap gibi kullanın, eviniz gibi değil.” demiş Richard Wilkins.
Çok doğru.
Geçmişte takılı kalmak, geçmişte yaşamak çürütüyor insanı.
Ama “Bir de bana sor” derler ya.
İşte öyle bir şey...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Yapışkanlı etiket lekelerini bir miktar sıvı yağ ile ovalayarak çıkarabilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Yüzyılın dehası” olarak da nitelendirilen Albert Einstein hakkındaki gerçeklerden bir tanesi; onun 9 yaşına kadar konuşma güçlüğü yaşadığıdır.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Tutuklanan tarikat liderinin müridinden sosyal medyada dikkat çeken paylaşım
12 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri müridi olduğunu söyleyen bir şahıs, Twitter’dan ‘Abdülkerim Erdinç’ ismiyle dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.
Ağustos 2020’de açıldığı görülen söz konusu hesaptan, “Bu hesabı hocama destek için açtım. İstediğiniz kadar yalan söyleyin, biz onun arkasındayız” gibi paylaşımlar yapıldı. Yaptığı paylaşımlarda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyen Abdülkerim Erdinç, "Polis, bekçi, memur yapmak için dindar adam lazım dediniz. Yüzlerce yolladık. FETÖ'ye karşı yanınızdaydık, karşılığı bu muydu?" diye yazdı.
‘Fatih Nurullah’ ismini kullanan hesapta yaşananlar “kumpas” ve “iftira” olarak yorumlandı.

Emlak Konut’tan #Kanalİstanbul atağı
Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesinin güzergahında kalan Küçükçekmece Gölü kıyısındaki toplam 1 milyon 971 bin 786 metrekarelik arazi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.
Emlak Konut GYO, 3 Eylül 2020 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirimde bulunarak yaklaşık 2 milyon metrekarelik araziyi TOKİ’den satın almak için 28 Ağustos 2020 tarihinde protokol imzaladıklarını açıkladı.

Korona haberlerine gelince:
KPSS’de isyan ettiren iddia
Dün gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) corona virüsü ( Covid-19) pozitif olan vatandaşların sınava girdiği okuldaki gözetmenlere durumun haber verilmediği ve koruyucu ekipman sağlanmadığı öne sürüldü.

Acil doktoru olan ‘zutku' isimli sosyal medya kullanıcısı olayla ilgili şu iddialarda bulundu:
* Annem KPSS gözetmeni olarak Çankaya Muazzez Karaçay İlkokulu'nda görevliydi. Sınıfa giriyor ve kişilerden biri diyor ki ‘Hocam burası covid’lilerin gireceği okul mu?' Meğerse Ankara’daki covid pozitif olgular o okulda sınava giriyormuş.
* Ve gözetmenlerin durumdan haberi yok, ÖSYM bunu bildirmemiş. Ben acil doktoru olarak şüpheli hastalara; tulum, bone, siperlik, n95, galoş, koruyucu kıyafet ne varsa giyinip giriyorum.
* Covid servislerinde çalışanların koruyucu ekipmanlarını biliyorsunuz. Herkes bu kadar önlem alırken gözetmen öğretmenlere haber bile verilmeden pozitif hastalara 130 dakika gözetmenlik yaptırılıyor.

Gözetmenlerde sadece evden çıkarken taktıkları bez maske olduğunu belirten kullanıcı iddialarını şöyle sürdürdü:
* Haber verilmedi ve görev gereği savunmasız bir şekilde 130 dakika pozitif vakaya maruz bırakıldı” dedi. ÖSYM Başkanlığı’na seslenerek, “Siz sınavda benim annemin canına kast ettiniz. Biz bu skandalı insanlara nasıl duyuracağız? Var mı böyle bir şey?

AKP’li vekil düğün yasağını dinlemedi
AKP'li Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman yasak dinlemedi. Oğlu Hüseyin Yaman’a Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde nikâh adı altında bin 500 kişilik düğün düzenledi. Belediye personelinin de kullanıldığı düğün saatlerce sürdü. Düğünde Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da yer aldı. Yavuz sosyal medya hesabından, “Çok kıymetli Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin ve Rümeysa çiftinin nikâh törenine katılarak bir ömür boyu mutluluklar diledik” mesajını paylaştı.

Genç çiftin nikâhını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kıydı.
Saat 19.00'da başlayan düğünde yasak olmasına rağmen yemek servisi de yapıldı.

Konuyla ilgili konuşan CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı şu ifadeleri kullandı:
" Milli bayram kutlamaya geldiğinde katılmamak için binbir bahane bulanlar yasakları delerek binlerce kişilik organizasyon yapabiliyor. 30 Ağustos'u corona virüsü nedeniyle kısıtlayan zihniyet bugün Kocaeli'de dev bir organizasyonla düğün yapıyor. Bu yasaklar sadece AKP'li olmayanlar için mi var? AKP'lilerin dokunulmazlığı corona virüsü için de mi geçerli? Akıl alır gibi değil."

CHP’den Onursal Adıgüzel de koronaya yakalandı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel'in koronavirüs testi pozitif çıktı. 
Sosyal medyadan açıklama yapan Onursal Adıgüzel, "Bir süre izole olacağım. Son 1 hafta içerisinde temasım olan herkesin test yaptırmasını önemle rica ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Kozmik odanın aranmasına direnen Tümgeneral koronaya yenildi

Devre arkadaşının oğlunun düğününde koronavirüse yakalanan Emekli Tümgeneral Selahattin Kısacak, 65 yaşında koronavirüs teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kısacık, Kozmik Oda'ya mahkeme kararı olmadan girmeye çalışan savcılara karşı verdiği direnişle hatırlanıyor. 1955 doğumlu olan Selahattin Kısacık devre arkadaşı Emekli Albay Mahir İşler’in oğlunun düğününde koronavirüs enfekte olmuştu. Kısacık 16 Ağustos’ta tedavi altına alınmıştı. Kısacık gibi düğüne katılanlardan emekli Albay Mehmet Ali Elçi de Covid-19 nedeniyle halen yoğun bakımda tedavi görüyor.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast yapacakları iddiasıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda görev yapan bir albay ve bir binbaşı yakalanmıştı. Olay, Ankara Bölge’de savcılar tarafından arama yapılmasının istenmesiyle farklı bir boyut kazanmıştı.
Emekli Tümgeneral Selahattin Kısacık, Seferberlik Ankara Bölgesi’nde arama yapmak isteyen dönemin özel yetkili savcısı Mustafa Bilgili ve beş savcıya karşı direnmişti. Daha sonra mahkeme kararıyla arama emri gelince, Hakim Kadir Kaya, Kozmik odalara girmişti. Savcı Bilgili ve Hakim Kadir Kaya’nın, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra FETÖ’cü olduğu ortaya çıkmıştı. Bilgili 17 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Kadir Kaya’nın da yurt dışına kaçtığı tespit edilmişti.

Yakınlarına sabır diliyorum. Nur içinde uyusun.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerimiz; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat. Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz. Birlikte tedbirli olalım.”
 
Bugünkü test sayısı: 96842
Yeni vaka sayısı: 1578
Ağır hasta sayısı: 1102 (Dün: 1091)
Bugünkü vefat sayısı: 53 (Dün: 56)
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,68 iken, bugün azalarak 1,63 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber. Vefat sayısı da artıyor günden güne.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 46 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Celal Sılay’ı seçtim.

Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Celal Sılay 1914 yılında Bursa'da doğdu. Tam adı Mehmet Celal Sılay’dır. Mehmet Celâl ve M. Celâl Sılây imzalarını, Ahmed Selâmi Sel takma adını da kullandı.

Şairin çocukluk hayatı Bursa'nın Namazgâh Mahallesi'nde geçti. On bir yaşına kadar Bursa'da Hoca İlyas İptidai Mektebi'nde okudu. Daha sonra Işıklar Lisesi'nde ilk ve orta öğrenimine devam etti. Fakat disiplinsiz ve psikolojik rahatsızlığı olduğu gerekçesiyle okuldan uzaklaştırılarak Kuleli Askeri Lisesi'ne nakledildi. Aynı sorunlar, Kuleli Askeri Lisesi'nde de devam ettiği için oradan da ayrılan Sılay, lise eğitimini 1934 yılında İstanbul Hayriye ve İstiklâl liselerinde tamamladı. Lise yıllarında arkadaşları ona "Atlı Napolyon" lakabını takmıştır. Liseden sonra bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne dışarıdan devam etti; fakat eğitimi tamamlamayıp okulu bıraktı.

1935 yılında İstanbul'a geldi. Kendisine gazeteciliği ve dergiciliği meslek olarak seçti. Gazeteciliğe 1940 yılında Vatan gazetesinde başladı. 1944 yılında Tasvir-i Efkar'da yazarken aynı zamanda “İşte” adında bir dergi çıkarmaya başladı. Bu dergi sadece 4 sayı devam edebildi. 1949-1950 yıllarında bir süre Fransa’da yaşadı. 1949-1950 yılları arasında “Her Hafta” dergisinde Paris hayatıyla ilgili yazılar yazdı. 1951 yılında Ticaret Postası adlı gazetede çalıştı. 1952 yılından 1956 yılına kadar Yeni Memleket gazetesinde hem yazı işleri müdürlüğü, hem de “Ahmet Selami Sel” takma adıyla fıkra yazarlığı yaptı. 1954'ten sonra 1956'ya kadar aralıklarla 28 sayı yayımlanan Doğu-Batı dergisini çıkardı. 1956-1957 yıllarında da on beş sayı boyunca Esi dergilerini yönetti. 1957-1958 yılları arasında Yeni Gazete'de fıkra yazarlığı yaptı. 1959-1960 yılları arasında yine “Ahmet Selami Sel” takma adıyla Her Gün gazetesinde günlük konularla ilgili yazılar yazdı. 1961 yılında edebiyat öğretmeni Nermin Duru ile evlendi. 1963-1971 yılları arasında toplam yüzbeş sayısıyla okuyucuyla buluşan “Yeni İnsan” dergisinin ve Yeni İnsan Yayınları'nın da kurucusudur.Edebiyatçılar Birliği üyesiydi.

“Atlı Napolyon"dan sonraki ikinci lakabı "deli"dir. Deli dolu bir karaktere sahipti. Bakıldığında neşeli, hayat dolu, hayatı umursamayan biri olarak görünürken, özünde alıngan ve kırılgan bir yapıya sahipti.

7 Eylül 1974 tarihinde bir kalp krizi sonucu İstanbul’da hayata veda etti. Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Belli bir akıma bağlanmadığı, bir topluluğa katılmadığı için olsa gerek, şiiri üzerinde gerektiği ölçüde değerlendirme yapılmadı. Halbuki Celal Sılay, döneminde özgün bir şiir geliştiren önemli şairler arasında yer aldı. Şiirleri İnkılâpçı Gençlik, Yücel, İşte, Doğu ve Batı, Esi, Yeni İnsan dergilerinde yayımlandı. Şiirlerinde düşünce yanı ağır basar.

Sılay'ın şiirlerini çeşitli şekillerde yazdığı görülür. Birçok şiirini hece ölçüsü ve belli bir kafiye düzeniyle yazdığı gibi bazı şiirlerini serbest tarzda, bazılarını da rubai tarzında kaleme almıştır. Şiirde ve bütün sanat eserlerinde kullanılan dilin basit, berrak ve açık olması gerektiğini savunmuş ve hikâyelerinde, fıkralarında, denemelerinde ve şiirlerinde basit, akıcı ve berrak bir Türkçe kullanmıştır. Başlangıçtan beri felsefî şiire yatkın görünen Sılay’ın düşünceleri gittikçe olgunlaşmıştır. Kâinatta, toplumda, hayatta ve kadın­da tezatlar (çelişmeler) yakalayarak bunları nükteli mısralar hâlinde yazmayı sev­miştir. Çok şiirinde, üst düzeyde ve düşünceye dayalı nükteler (espri) bulunan Sı­lay şiirinde felsefî ürperişler bulunan nadir şairlerdendir. Behçet Necatigil, Sılay için “Son on yılında şiirini tek başına ayakta tutma çabası da bir karakter belirtisidir.” demiştir.

ESERLERİ:
ŞİİR:
Çöl Yolcuları (1932), Dört Kapı (1933), Lacivert Işıklar (1934), Edebî Renkler (1936), Mısralar (1937), Hüsran Filizleri (1937), Merhamet Şiirleri (1943), Acaba (1945), Sonra? (1946), Boşlukta Duran Taş (1949), Zaman ile Yarış (1956), Adamca (1959), Doğa (1965), Aşk Dialektiği (1967), Şimdi Geldin - Şimdi Gittin (1968), Küpe Destanı (1968), İlişki Deyimleri (1969), Karşın (1971), Hüsran Filizleri (bütün şiirleri, 2001).

DENEME:
Değinmeler (1966), Kişi Birey (1967), Yorum (1968), Söz-Eylem (1969), Üçüncü Dönem (1971).

ÖYKÜ:
Zorunlu Somut (1969).

Sizlerle iki şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

HİÇ YOLUNUZ ORMANA DÜŞTÜ MÜ

Hiç yolunuz ormana düştü mü
Gözgöre küçük bir adam
Büyük bir ağaçla döğüştü mü
Ağaç büyüktü ama tek
Adam küçüktü ama çok

Dedelerinin dedeleriyle gelmiş utanmadan
Elinde balta sırtında nacak
Dedelerinin dedeleriyle gelmiş arlanmadan
Kolunda bıçkı belinde ip
Dedelerinin dedeleriyle gelmiş sıkılmadan
Dengisiz bir boy ölçüşmeydi bu

Ağaç büyüktü ama tek
Adam küçüktü ama çok

#CelalSılay

BANA GELİRSİN

Yıldızlar görse bendeki güzelliğini
Birer birer düşerler içimdeki denize
Aydınlanırım o kadar aydınlanırım ki
Bana gelirsin.

Bahar anlarsa duyduğum üzüntüyü
Bütün dallarını uzatır kalbime doğru
Çiçeklenirim o kadar çiçeklenirim ki
Bana gelirsin.

Din duyarsa ettiğim ibadetleri
Bütün mihraplarıyla çevrilir bana
Büyürüm o kadar büyürüm ki
Bana gelirsin.

İçimde bir kere görsen güzelliğini
Garkolursun nurdan bir aleme
Bulmak için kendini bulmak için
Bana gelirsin

#CelalSılay


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bıldırcın Geçişi Fırtınası
7 Eylül poyraz rüzgarları ile Karadeniz'e göç olarak bilinen “Bıldırcın Geçimi Fırtınası” zamanıdır.

Ulusal Bağımsızlık Günü (Brezilya)
1822'de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Dom Pedro Jose Boni Facia de Andrada Silvan'ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822'de bağımsızlıklarını ilan ettiler. Brezilya’nın bağımsızlığını ilan ettiği bu gün Brezilya’da “Ulusal Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

7 Eylül 70 - İmparator Titus komutasındaki Roma İmparatorluğu Ordusu, Kudüs'ü işgal etti ve şehir yağmalandı.
7 Eylül 1566 - Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Seferi'nde gut hastalığı yüzünden vefat etti. 28 Kasım 1566'da defnedildi.
7 Eylül 1776 - Dünyada ilk kez bir denizaltı saldırısı düzenlendi. Amerikalıların imal ettiği Turtle (Kaplumbağa) adlı araç suyun altından giderek New York Limanı'nda demirlemiş bulunan İngiliz Kraliyet Donanması'nın bayrak gemisi HMS Eagle'ın altına zaman ayarlı bir bomba iliştirdi. Ancak saldırı başarısız oldu.
7 Eylül 1782 - William Herschel, kendi tasarımı olan teleskopla Satürn Bulutsusunu keşfetti.
7 Eylül 1812 - Moskova'ya yürüyen Napolyon, Rusları şehrin 70 mil batısındaki Borodino'da yendi.
7 Eylül 1813 - "Sam Amca" takma ismi, ABD için ilk defa yerel bir gazetede kullanıldı.
7 Eylül 1822 - Portekiz'in sömürgesi olan Brezilya bağımsızlığına kavuştu.
7 Eylül 1901 - 19. yüzyılda, Batı'nın Çin üzerindeki ekonomik ve siyasi etkisine karşı çıkartılan Boxer Ayaklanması sona erdi.
7 Eylül 1916 - İngiliz uçakları, Haydarpaşa Garı'nı bombaladı.
7 Eylül 1923 - İkdam, Akşam, İleri, Tercüman-ı Hakikat, Tevhid-i Efkar, Tanin, Vatan ve Vakit gazeteleri, dizgici grevi nedeniyle çıkamayınca ortaklaşa olarak "Müşterek" gazetesi yayımlanmaya başladı. "Müşterek" gazetesi iki hafta çıktı.
7 Eylül 1927 - Amerikalı mucit Philo Taylor Farnsworth, tamamen elektronik sistemle çalışan ilk televizyonu geliştirdi.
7 Eylül 1938 - Hatay Devleti Anayasası kabul edildi. Başbakan Abdurrahman Melek, "Programımızın ruhu ve esası Kemalizm rejimi ve bütün icabatıdır" dedi.
7 Eylül 1940 - II. Dünya Savaşı: Nazi Almanyası, Londra'yı bombalamaya başladı. 57 gün kesintisiz devam eden gece bombardımanlarına The Blitz adı verilmişti.
7 Eylül 1943 - II. Dünya Savaşı; İtalya, Müttefikler'e teslim oldu.
7 Eylül 1946 - Cumhuriyet tarihinin ilk büyük devalüasyonu yapıldı. Bir Amerikan dolarının değeri 131,50 kuruştan 280 kuruşa yükseltildi.
7 Eylül 1947 - Türkiye - Irak Dostluk Antlaşması imzalandı.
7 Eylül 1956 - BM'de Köleliğin, Köle Ticaretinin ve Köleliğe Benzer Kurum ve Uygulamaların Kaldırılması Ek Sözleşmesi kabul edildi.
7 Eylül 1958 - Ana Muhalefet lideri, CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, "Sehpalar kurulursa nasıl işleyeceğini kimse bilemez" dedi. Demeç; Başbakan Adnan Menderes'in, "idam sehpalarında can verenlerden ders alsalar ya" açıklamasına yanıttı.
7 Eylül 1977 - İstanbul'da tüp gaz kuyrukları. Tüp gaz, peşin parayla sıra numarası alınarak satılıyor.
7 Eylül 1978 - İran'da Şah Muhammed Rıza Pehlevi karşıtı gösterilere 20 bin kişi katıldı.
7 Eylül 1979 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Dostlar Tiyatrosu'nun “Brecht Kabare” oyununu yasaklandı.
7 Eylül 1982 - Esenboğa katliamı sanığı Levon Ekmekçiyan, tek celsede idam cezasına çarptırıldı.
7 Eylül 1985 - Kuşadası yakınlarındaki yangın söndürme çalışmalarında 14 er yanarak öldü.
7 Eylül 1986 - Desmond Tutu, Güney Afrika'da ilk siyahi Anglikan Kilisesi lideri oldu.
7 Eylül 1986 - Şili'de Pinochet suikasta uğradı; 5 koruması öldü, Pinochet ise yara almadan kurtuldu.
7 Eylül 2011 - Lokomotiv Yaroslavl buz hokeyi takımını taşıyan Yak-Servis 9634 sefer sayılı Yakovlev Yak-42 tipi uçak, Yaroslavl Havalimanı'ndan kalkışının ardından İdil Nehri'ne düştü. Uçakta bulunan 45 kişiden 43'ü olay anında, Alexander Galimov ise 5 gün sonra hayatını kaybetti. Kazada sadece uçak mühendisi Alexander Sizov hayatta kaldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

7 Eylül 1533 - I. Elizabeth, İngiltere Kraliçesi (ö. 1603)
7 Eylül 1707 - Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon, Fransız natüralist, matematikçi, kozmolog ve ansiklopedi yazarı (ö. 1788)
7 Eylül 1726 - François-André Danican Philidor, Fransız satranççı ve besteci (ö. 1795)
7 Eylül 1791 - Giuseppe Gioacchino Belli, İtalyan şair (ö. 1863)
7 Eylül 1836 - Henry Campbell-Bannerman, Birleşik Krallık Başbakanı (ö. 1908)
7 Eylül 1840 - Kral Sisowath, Kamboçya Kralı (ö. 1927)
7 Eylül 1877 - Milan Nedić, Sırp general ve politikacı (ö. 1946)
7 Eylül 1907 - Ahmet Adnan Saygun, Klasik Batı Müziği bestecisi (ö. 1991)
7 Eylül 1908 - Merna Kennedy, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1944)
7 Eylül 1908 - Michael DeBakey, Amerikalı cerrah (ö. 2008)
7 Eylül 1909 - Elia Kazan, Amerikalı yönetmen (ö. 2003)
7 Eylül 1911 - Todor Zhivkov, Bulgar devlet adamı (ö. 1998)
7 Eylül 1912 - Faruk Bayülkem, Psikiyatr ve nörolog hekim (ö. 2009)
7 Eylül 1916 - Halil İnalcık, Tarihçi (ö.2016)
7 Eylül 1922 - Necdet Calp, Bürokrat ve siyasetçi (ö. 1998)
7 Eylül 1926 - Ed Warren, Amerikalı demonolojist ve yazar (ö. 2006)
7 Eylül 1926 - Samuel Goldwyn, Jr., Amerikalı yönetmen (ö. 2015)
7 Eylül 1930 - I. Baudouin, Belçika Kralı (ö. 1993)
7 Eylül 1932 - Bilge Zobu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
7 Eylül 1934 - Ömer Karami, Lübnanlı siyasetçi (ö. 2015)
7 Eylül 1935 - Abdou Diouf, Senegal'in 2. Cumhurbaşkanı.
7 Eylül 1940 - Abdurrahman Vahit, Endonezyalı siyasetçi (ö. 2009)
7 Eylül 1940 - Dario Argento, İtalyan film yönetmeni, yapımcı ve senarist.
7 Eylül 1940 - Erkut Taçkın, Müzisyen ve şarkıcı.
7 Eylül 1949 - Gloria Gaynor, Amerikalı şarkıcı.
7 Eylül 1952 - Susan Blakely, Amerikalı oyuncu.
7 Eylül 1953 - Enzo D'Alò, İtalyan animatör ve yönetmen.
7 Eylül 1954 - Michael Emerson, Amerikalı oyuncu.
7 Eylül 1958 - Goran Hadžić, Krayina Sırp Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı (ö. 2016)
7 Eylül 1963 - Betül Tarıman, Şair.
7 Eylül 1964 - Eazy-E, Amerikalı Hip-Hop rap sanatçısı (ö. 1995)
7 Eylül 1965 - Özen Yula, Tiyatro yazarı.
7 Eylül 1966 - Toby Jones, İngiliz aktör.
7 Eylül 1970 - Tom Everett Scott, Amerikalı oyuncu.
7 Eylül 1973 - Alex Kurtzman, Amerikalı yapımcı.
7 Eylül 1973 - Shannon Elizabeth, Amerikalı model ve oyuncu.
7 Eylül 1975 - Esra Balamir, Model, şarkıcı, oyuncu ve televizyon sunucusu.
7 Eylül 1976 - Oliver Hudson, Amerikalı aktör.
7 Eylül 1977 - Kaan Berberoğlu, Milli yüzücü.
7 Eylül 1979 - Mehmet Ali Nuroğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
7 Eylül 1980 - Emir, Şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.
7 Eylül 1980 - Nigar Cemal, Azerbaycanlı şarkıcı.
7 Eylül 1985 - İpek Bağrıaçık, Oyuncu.
7 Eylül 1987 - Evan Rachel Wood, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
7 Eylül 1990 - Tuğba Melis Türk, Sinema ve dizi oyuncusu.
7 Eylül 1992 - Gizem Karaca, Manken ve oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

7 Eylül 1550 - Niccolò Tribolo, İtalyan manerist sanatçı (d. 1500)
7 Eylül 1566 - Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı'nın 10. Padişahı (d. 1494)
7 Eylül 1871 - Mehmed Emin Âli Paşa, Osmanlı devlet adamı (d. 1815)
7 Eylül 1910 - William Holman Hunt, İngiliz ressam (d. 1827)
7 Eylül 1922 - William Stewart Halsted, Amerikalı cerrah (d. 1852)
7 Eylül 1951 - Maria Montez, Dominik asıllı Amerikalı aktris (d. 1912)
7 Eylül 1960 - Wilhelm Pieck, Alman Komünist Partisi ve Komintern yöneticilerinden, Almanya Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk Devlet Başkanı (d. 1876)
7 Eylül 1961 - Pieter Sjoerds Gerbrandy, Hollandalı devlet adamı (d. 1885)
7 Eylül 1962 - Karen Blixen, Danimarkalı yazar (d. 1885)
7 Eylül 1971 - Albert Caraco, Fransız asıllı Uruguay vatandaşı filozof, yazar, denemeci ve şair (d. 1919)
7 Eylül 1974 - Celâl Sılay, Şair ve öykü yazarı (d. 1914)
7 Eylül 1981 - Christy Brown, İrlandalı yazar ve ressam (d. 1932)
7 Eylül 1984 - Jennifer Kendal, İngiliz oyuncu (d. 1933)
7 Eylül 1984 - Liam O'Flaherty, İrlandalı yazar (d. 1896)
7 Eylül 1988 - Sedad Hakkı Eldem, Mimar, akademisyen (d. 1908)
7 Eylül 1990 - Alan John Percivale Taylor, İngiliz tarihçi ve gazeteci (d. 1906)
7 Eylül 1991 - Edwin McMillan, Amerikalı nükleer fizikçi (d. 1907)
7 Eylül 1994 - James Clavell, Avustralyalı yazar (d. 1924)
7 Eylül 1994 - Terence Young, İngiliz sinema yönetmeni (d. 1915)
7 Eylül 1996 - Bibi Besch, Amerikalı aktris (d. 1942)
7 Eylül 1997 - Mobutu Sese Seko, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı (d. 1930)
7 Eylül 1997 - Mustafa Tayyar, Siyasetçi (d. 1914)
7 Eylül 1998 - Mario Bardi, İtalyan ressam (d. 1922)
7 Eylül 2001 - Spede Pasanen, Fin yönetmen (d. 1930)
7 Eylül 2005 - Efkan Efekan, Sinema oyuncusu (d. 1935)
7 Eylül 2005 - Musa Arafat, Filistinli devlet adamı (d. 1940)
7 Eylül 2005 - Sergio Endrigo, İtalyan şarkıcı (d. 1933)
7 Eylül 2009 - Muammer Yazar, Hukukçu (d. 1917)
7 Eylül 2014 - Kwon Ri-Se, Japon şarkıcı ve manken (d. 1991)
7 Eylül 2017 - Türkân Akyol, Tıp doktoru, akademisyen ve siyasetçi (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?