Prof Şenol: Toplumda virüs yükü çok yüksek


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.


Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri bir gün yolda giderken Alaaddin’in lambasını bulmuş. Lambayı okşamış ve içinden cin çıkmış:
-“Dile benden ne dilersen” demiş.
Adam da :
-“Ya cin, ben Kıbrıs’ı çok merak ediyorum. Ama ne uçağa, ne de gemiye binebiliyorum. Bana oraya gitmem için bir köprü yol yapsana.” demiş.
Cin:
-“Ya kardeşim, senin işin gücün yok mu? Şimdi yol yapmak için oraya bir sürü asfalt, iş makinaları, demir, çelik halat falan lazım. Şimdi bunlarla kim uğraşacak? Sen başka bir şey iste.” demiş.
Adam da :
-“O zaman bana kadınları nasıl anlayacağımı söyle.” demiş.
Cin düşünmüş, düşünmüş:
-“Ya, senin şu yol kaç şeritli olsun?” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:

“Tat vermedigin yerde, tat almayı beklememelisin.” demiş #FriedrichNietzsche

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Beyaz renkli mermer tezgah ve zeminleri beyazlatmanın en kolay yolu bol tuzlu limon suyu ile silmektir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, tuz doğal antidepresan işlevi görüyor. Ama siz yine de bu araştırmanın, yalnızca fareler üzerinde yapıldığını ve fazla tuzun pek çok rahatsızlığa davetiye çıkardığını unutmayın.


“Günün Şairi” olarak Temmuz 2020’de Klaros Yayınları’ndan çıkan “Çın Çınn” adlı şiir kitabıyla edebiyat dünyasına #merhaba diyen değerli arkadaşım Mehmet Ali Tan’ı seçtim bugün.


Mehmet Ali Tan 5 Haziran 1960 tarihinde Isparta’da doğdu. Ankara Gazi Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi.(1982)Bir süre Ceyhan’da öğretmenlik yaptı. Dil eğitimi için yurt dışına gitti. Döndükten sonra bir süre kamuda çalıştıktan sonra özel sektöre geçti. Çeşitli ülkelerde bulundu. Evli ve bir çocuk babasıdır. Ankara’da yaşamaktadır.


Şiirleri ve öyküleri Yaşam Sanat, Kasabadan Esinti, Tmolos, Artemis, Deliler Teknesi, Şehir, Sin Edebiyat, Kanca gibi dergilerde yayımlandı.


İlk şiir kitabı olan “Çın Çınn” Temmuz 2020’de Klaros Yayınları’ndan çıktı. (Kitabı internet kitap sitelerinden satın alabilirsiniz.)


Yalın, anlaşılır ve az sözcükle çok şey anlatıyor şiirleri. Akıcı bir dili var. Kimi zaman gülümseyerek, kimi zaman hüzünle okuyorsunuz.


Değerli arkadaşıma “Nice kitaplara” diyorum ve “Çın Çınn” adlı kitabından bir şiirle kutlamak istiyorum:


ARKAM LODOS

Bir iz bıraktı gitti
Rakı kadehine
-Ki dudaktan
Nâââr


İçime düşen bir hâr / işte
Görme geç, hiç sorma!
-Ki ne hâââr


Bir ben varım öte
Bin âşık bir
-Ki ben
Bir çapkın ihti-yar

Arkam lodos!


#MehmetAliTan
(Çın Çınn, S:45, #Klaros Yayınları)

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

THY’den personele indirim baskısı
Türk Hava Yolları (THY), yetkili sendika Hava-İş'le imzaladığı ve maaşlarda yüzde 30 ile 50 arasında indirim öngören protokolün üzerinden 24 saat geçmeden tüm çalışanlara bir elektronik posta gönderdi. Postada protokol koşullarını kabul etmeyenlerden, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir yazı imzalamaları istenerek, 8 Eylül'e kadar süre verildi.

Korona haberlerine gelince:

Salgın kontrolden çıktı
Dünyada yüzde bir olan ağır hasta oranının Türkiye’de bir ayda yüzde 74 arttığını belirten Prof. Esin Davutoğlu Şenol, toplumdaki virüs yükünün çok fazla olduğunu söyledi. Önlemlere uyanların da hastalığı kaptığına dikkat çeken Şenol, “Kısıtlama için çok geç” diye konuştu.

Prof. Şenol, 1 ay içinde ağır vaka rakamlarının yüzde 74 kadar arttığını anlatarak “Normalde ağır olgular dünyada baktığınız zaman yüzde 1’dir, bizde çok daha yüksek bir rakam çıkıyor. Bu da bize şunu gösteriyor toplumda virüs yükü çok yüksek. Bu da kişilerin çok fazla enfekte kişilerle karşılaştığını gösterir. Baktığınız zaman bireysel koruma kurallarına çok uyan insanlar bile enfekte olmaya başladılar, maskesini takıyor, evinden hiç çıkmıyor ama bir kere devlet dairesine gitmiş, bir kere bankaya gitmiş, bir kere yakınını acile götürmüş sonra kendisi enfekte olmuş ve bütün evde yaşayanları enfekte etmiş. Bu ciddi virüs ve enfeksiyon yükü anlamına geliyor” dedi.

Şenol, sağlık sisteminin artık tıkanma noktasında olduğunu kaydederek özetle şunları söyledi: “Acile giren bir hasta Covid ile enfekte olup çıkıyor. Ameliyatı gelen bir hasta Covid kapıp çıkıyor. Bu, şu demek: Hastaneler bu karma sistem yüzünden sıkıntıdalar. Onun için bir an önce hastanelerin normal temiz hastane ve Covid hastanesi olmak üzere ikiye ayrılması lazım. Ayrıca biz servislerde açtığımız Covid servisine her gün bir yenisini ekliyoruz. Gazi’de bahçede konteynırlara poliklinikler ve örnek alma sistemi kurduk. Boşaltmak için sistemi, yani sistemin yükünü hafifletmek için. Daha önce yatırdığımız hastaların büyük bir bölümünü aslında evlerine gönderiyoruz, buna rağmen açtığımız her servis anında doluyor. Bunlar çok ağır hastalar, bir kısım yoğun bakım gereksinimi gösterdiği halde yoğun bakıma yerleştirmede gecikiyoruz bu hastaları. Geceleri aciller, gündüzleri poliklinikler ağzına kadar dolu. Şehir hastanesinde gece acilde 700. sıralar veriliyor insanlara. Otoparklarda bekliyor insanlar. Hastaneler dolu ve bu sadece Gazi için değil her yer için böyle artık. Haziranın başından itibaren olupbiten o sınavlar, turizmin açılması, seyahatin artması bütün bunlar etkili. Kurban Bayramı’nın ağır hasta ve ölüm anlamındaki etkisini önümüzdeki birkaç hafta içinde bunun üzerine ekleyeceğiz.

Bilimle yönetim bir türlü aynı masaya oturmuyor. Kısıtlama için çok geç kalındığını düşünüyorum. Hayatın anahtarı olmayan bütün alanlar, açılışlar, mitingler, toplu ibadetler hepsi iptal edilmeli. Nüfusun sosyal hareketliliği en çok neredeyse onu görüp, hangileri gereksiz onları yüzde 50 kısıtlamak lazım.”

Tokat’ta 65 yaş üstüne kısıtlama

Tokat Valisi Ozan Balcı başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi corona virüsü ( Covid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarla ilgili bazı kararlar aldı.
Alınan karar gereği il genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşların 7 Eylül’den itibaren günün 10.00 ile 18.00 saatleri arası dışında sokağa çıkmalarına sınırlama getirildi. Uygulamadan kamu kuruluşları, özel iş yeri sahibi ve çalışanları ile tarım faaliyetlerinde bulunanlar muaf tutuldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Bugün 200 laboratuvarda 117.113 yeni test yapıldı. Ağır hasta sayımızda artış devam ediyor. İyileşen hasta sayımız halen yeni hasta sayımızdan az. Dönem mücadele ve tedbirde GÜÇ birliği dönemidir. Birlik olalım.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır'da açıklamalarda bulundu.
Koca açıklamasında, "Hasta artışının olduğu iller arasında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak var" dedi.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranının şu an yüzde 51 olduğunu belirten Koca, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 68 ve solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 31 olduğunu belirtti.

Bugünkü test sayısı: 117113
Yeni vaka sayısı: 1612
Ağır hasta sayısı: 1076 (Dün: 1041)
Bugünkü vefat sayısı: 53 (Dün: 49)
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,49 iken, bugün azalarak 1,38 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber. Vefat sayısı da artıyor günden güne.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Nazilli’nin Kurtuluş Günü:

5 Eylül 1922 tarihi Aydın’ın Nazilli ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Nazilli ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Alaşehir’in Kurtuluş Günü:

5 Eylül 1922 tarihi Manisa’nın Alaşehir ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Alaşehir ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Susurluk’un Kurtuluş Günü:

5 Eylül 1922 tarihi Balıkesir’in Susurluk ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Susurluk ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

5 Eylül 1669 - Girit, Osmanlı İmparatorluğu'nca ilhak edildi.
5 Eylül 1698 - Rus Çarı I. Petro, ülkesini batılılaştırma çabalarının bir parçası olarak, din adamları ve köylüler dışında sakal bırakan her erkeğe özel bir vergi yükümlülüğü getirdi.
5 Eylül 1795 - ABD ile Osmanlı İmparatorluğu arasında, ABD'yi yıllık vergiye bağlayan ABD - Osmanlı Sözleşmesi imzalandı.
5 Eylül 1800 - Napolyon Bonapart, Malta adasını İngiltere'ye bıraktı. (Oysa adayı 1798'de İngilizlerden kendisi almıştı)
5 Eylül 1839 - Çin'le İngiltere arasındaki I. Afyon Savaşı başladı.
5 Eylül 1920 - II. Yozgat Ayaklanması başladı.
5 Eylül 1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Türk Ordusu, Yunan İşgali altındaki Nazilli, Alaşehir ve Susurluk'a girdi.
5 Eylül 1930 - Serbest Cumhuriyet Fırkası lideri Fethi Bey'in 4 Eylül'de İzmir'e gelişinden sonra, bazı kişiler gösteri yaparak Cumhuriyet Halk Fırkası binasını ve Anadolu gazetesi idarehanesini taşladılar.
5 Eylül 1938 - Atatürk, vasiyetnamesini yazdırdı. Vasiyet, Ankara 3. Sulh Hukuk Hakimi Osman Selçuk Selçuk tarafından 28 Kasım 1938'de açıldı.
5 Eylül 1945 - Türkiye'de çok partili döneme geçişin ilk partisi olan Millî Kalkınma Partisi kuruldu.
5 Eylül 1950 - Başvuru fazlalılığı yüzünden, üniversite giriş sınavı uygulaması başlatıldı.
5 Eylül 1955 - İstanbul Sultanahmet'te yeni Adliye Sarayı hizmete açıldı.
5 Eylül 1960 - Muhammed Ali (Cassius Clay), 1960 Roma Olimpiyatlarında altın madalya kazandı.
5 Eylül 1963 - 20-21 Mayıs'ta askeri darbe girişiminde bulunan Albay Talat Aydemir, Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nce idama mahkûm edildi.
5 Eylül 1972 - Münih Katliamı: Filistinli Kara Eylül Hareketi militanları, 1972 Yaz Olimpiyatları için Münih'e gelen İsrailli sporculara ateş açtı; bir sporcu hayatını kaybederken, biri ağır yaralandı, 9 kişi rehin alındı.
5 Eylül 1973 - Devlet Film Arşivi'nde yangın çıktı; Atatürk'ün tek kopyalı filmleri yandı.
5 Eylül 1973 - Dünyanın en uzun karayolu tüneli olan Gotthard Zemin Tüneli açıldı.
5 Eylül 1991 - Nelson Mandela, Güney Afrika'da Başkan seçildi.
5 Eylül 2012 - Afyonkarahisar'da bulunan askeri depoda meydana gelen patlamada, 25 asker hayatını kaybetti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

5 Eylül 699 - Ebû Hanîfe, Hanefi mezhebinin kurucusu (ö. 767)
5 Eylül 1187 - VIII. Louis, Fransa Kralı (ö. 1226)
5 Eylül 1319 - IV. Pedro, Aragon Kralı (ö. 1387)
5 Eylül 1568 - Tommaso Campanella, İtalyan şair, yazar ve Platoncu filozof (ö. 1639)
5 Eylül 1621 - Juan Andrés Coloma, Elda'nın dördüncü Kontu (ö. 1694)
5 Eylül 1638 - XIV. Louis, Fransa Kralı (ö. 1715)
5 Eylül 1667 - Giovanni Girolamo Saccheri, İtalyan matematikçi (ö. 1733)
5 Eylül 1735 - Johann Christian Bach, Alman besteci (ö. 1782)
5 Eylül 1750 - Robert Fergusson, İskoç şair (ö. 1774)
5 Eylül 1771 - Karl (Teschen Dükü), Avusturya arşidükü, askeri reformcu ve kuramcı (ö. 1847)
5 Eylül 1774 - Caspar David Friedrich, Alman ressam (ö. 1840)
5 Eylül 1775 - Juan Martín Díez, İspanyol asker ve İspanyol Bağımsızlık Savaşı'nda gerilla lideri (ö. 1825)
5 Eylül 1791 - Giacomo Meyerbeer, Alman opera bestecisi (ö. 1864)
5 Eylül 1817 - Aleksey Konstantinoviç Tolstoy, Rus yazar (ö. 1875)
5 Eylül 1905 - Arthur Koestler, Macar asıllı İngiliz yazar (ö. 1983)
5 Eylül 1912 - John Cage, Amerikalı besteci, filozof, yazar ve baskıcı (ö. 1992)
5 Eylül 1921 - Nazife Güran, Besteci (ö. 1993)
5 Eylül 1930 - Nedret Güvenç, Tiyatro sanatçısı ve sinema oyuncusu.
5 Eylül 1940 - Raquel Welch, Amerikalı aktris.
5 Eylül 1942 - Werner Herzog, Alman film yönetmeni.
5 Eylül 1946 - Freddie Mercury, Hint asıllı İngiliz müzisyen ve Queen grubunun solisti (ö. 1991)
5 Eylül 1949 - Sami Ezzib, Filistin asıllı İsviçreli hukukçu.
5 Eylül 1951 - Michael Keaton, Amerikalı aktör.
5 Eylül 1956 - Samet Aybaba, Eski futbolcu ve teknik direktör.
5 Eylül 1967 - Salih Kenan Şahin, Siyasetçi ve tıp doktoru.
5 Eylül 1971 - Will Hunt, Amerikalı müzisyen, besteci ve rock grubu Evanescence'ın davulcusu.
5 Eylül 1973 - Kaan Tangöze, Müzisyen ve Duman müzik grubunun solisti.
5 Eylül 1973 - Rose Arianna McGowan, Amerikalı sinema oyuncusu.
5 Eylül 1976 - Carice van Houten, Hollandalı tiyatro ve sinema oyuncusu.
5 Eylül 1990 - Kim Yu-Na, Güney Koreli buz patenci.
5 Eylül 1991 - Skandar Keynes, İngiliz aktör.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

5 Eylül 1548 - Catherine Parr, İngiltere Kraliçesi (d. 1512)
5 Eylül 1857 - Auguste Comte, Fransız matematikçi (d. 1798)
5 Eylül 1876 - Manuel Blanco Encalada, Şilili siyasetçi ve Şili'nin ilk Devlet Başkanı (d. 1790)
5 Eylül 1877 - Çılgın At, Lakota kızılderililerinin Şefi (d. 1849)
5 Eylül 1883 - Gaspare Fossati, İtalyan mimar (d. 1809)
5 Eylül 1906 - Ludwig Boltzmann, Avusturyalı fizikçi (d. 1844)
5 Eylül 1914 - Charles Péguy, Fransız şair (d. 1873)
5 Eylül 1953 - Richard Walther Darré, Alman siyasetçi ve Gıda ve Tarım Bakanı (d. 1895)
5 Eylül 1991 - Fahrelnissa Zeid, Ressam (d. 1901)
5 Eylül 1993 - Claude Renoir, Fransız görüntü yönetmeni (yönetmen Jean Renoir'ın yeğeni ve ressam Pierre Auguste Renoir'ın torunu) (d. 1914)
5 Eylül 1993 - Samim Kocagöz, Yazar (d. 1916)
5 Eylül 1997 - Rahibe Teresa, Arnavut hayırsever ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1910)
5 Eylül 2012 - Ediz Bahtiyaroğlu, Türk - Boşnak millî futbolcu (d. 1986)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...


Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?