Ankara Wuhan oldu


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri bara girer ve kendisine bir içki söyler. Barmen bir robottur. Adama mükemmel hazırlanmış bir kokteyli çabucak servis yaparken sorar:
-“IQ'un kaç?”
Adam “150' diye cevaplar.
Robot adamın IQ seviyesine göre sohbete başlar. Uzun uzun kuantum fiziği, küresel ısınma, biyoteknoloji, ekonomi, insanlığın yaradılışı, din üzerine konuşur. Adam robotun bilgisinden etkilenerek kendi kendine “Bu gerçekten inanılmaz.”diye düşünür ve robotu denemeye karar verir.
Bardan kalkar, tekrar kapıdan girer, bara gelir ve yeni bir içki söyler.
Robot yine sorar:
'-“IQ'un kaç?”
Adam “100 civarı” diye cevaplar.
Robot bu kez uzun uzun sohbete başlar. Ama bu kez futbol, borsa, arabalar, kadınlar hakkında sohbet açar.
Çok etkilenen adam robotu bir kez daha test etmeye karar verir ve tekrar kalkar. Yeni bir müşteri gibi bara yaklaşır, bir içki daha söyler.
Robot çabucak servis yaparken sorar:
-“IQ'un kaç?”
Adam “Hımm, sanırım 15 civarı” der.
Bunun üzerine robot adamla son derece yavaş bir biçimde ve anlaşılacak şekilde konuşmaya başlar:
-“Avrupa bizi gısganıyor yeğenim!..”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Aşk diye bir şey yok ki. Sadece biraz heyecan duyuyoruz, bunu da kendimize aşk diye yediriyoruz.” demiş G.Vidal...


İçimden buraya bir şiirimi koymak geldi nedense.


HAİN BİR AŞK

Yüzümü bitmeyen yokluğunla yıkayıp
Usulca karışıyorum güne
Aşka karıştığım gibi

Mevsimler geçiyormuş
Günler tükeniyormuş
Umurumda değil ki


Sen kokan yağmurlar ıslatıyor saçlarımı
Sen gibi yakıyor tenimi güneş
Gittiğin günden beri

Ey aşk ormanımın hain kurdu
Kırmızı başlığımla geçiyorum önünden
Masalına katsana beni...
#haticenayır

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Fırında bütün tavuk kızartacağınız zaman üzerine koyduğunuz baharatlardan içine de koyun.Böylece daha lezzetli olur.”
Deneyip bakalım, daha lezzetli olacak mı?


Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Ahtapotların kollarından birisi koptuğunda yerine yenisinin çıkıp, uzayabildiğini biliyoruz. Peki, ahtapotların 3 kalbe sahip oldukları gerçeğine ne demeli?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

AKP’li Selçuklu Belediyesi tabelasına T.C. eklettirdi

Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde Cumhur İttifakı'nın adayı olarak yerel seçimlere giren AKP'li Ahmet Pekyatırmacı seçimi kazanmış, başkanlık koltuğuna oturmuştu. AKP'li Pekyatırmacı meclis üyelerinin talebi doğrultusunda belediye binasına T.C ibaresi eklettirdi.
Konuya ilişkin AKP'li belediye tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;
*Meclis üyelerimizin bu konuda bir talebi oldu ve meclisimizde görüşülerek ortak bir karar alındı. Türkiye’mizin verdiği kurtuluş mücadelesi sonrasında kurulan ve tüm halkımızın yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet, tüm kamu binalarımızın da kurumsal kimliğinde tecelli etmiştir. Hâlihazırda tüm resmi belgelerde ve yazışmalarda kullandığımız Türkiye Cumhuriyeti ifadesini meclis üyelerimizle birlikte almış olduğumuz kararla hizmet binamızın girişlerinde yer alan tabelalarımıza da ekledik. Tüm meclis üyelerimiz ile birlikte ortak akıl ve birlikte yönetim ilkesi ile karar alıyor ve şehrimize hizmet ediyoruz.”

OdaTV’nin tarikat lideri haberine engelleme
Odatv'nin, Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın bir çocuğu istismar etmesi hakkındaki haberi engellendi.
"Türkiye'nin günlerce konuştuğu tarikatın lideri çocuk istismarından tutuklandı" başlıklı haberin linkine tıklandığında, "Bu odatv4.com sayfası bulunamıyor" uyarısı çıkıyor.

Korona haberlerine gelince:
Bilal Yıldırım ve eşi koronavirüse yakalandı
AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım koronavirüse yakalandı. Yıldırım " Vücut kırgınlığı nedeniyle bu sabah Semiha Hanım ile birlikte Ankara Şehir Hastanesi'ne başvurduk. Yapılan tetkikler sonucu Covid-19 testimizin sonucu pozitif çıkmıştır." açıklamasında bulundu.

Ankara Wuhan oldu

Twitter’da Ankara’daki duruma ilişkin paylaşım yapan Prof. Dr. Cankurtaran, şunları yazdı:
“Ankara Wuhan oldu. 10-14 gün sokağa çıkma yasağı gelmeli. Ankara sağlık kapasitesi aşabilir. Artık hasta yatıracak yoğun bakım zorlaşıyor. Kapalı her hastane açılmalı. Özel yoğun bakımlar pandemi için açılmalı. Halkın inisiyatifine bırakmak yanlış.”
Cankurtaran daha sonra şu mesajı paylaştı:
“Aman dikkat Ankara. Virüs aramızda. 60 yaş üstü kişiler ve onların yakınları daha da dikkat etmeli. Şehrimiz şu an en çok Corona hastası olan yer. Atlatacağız bu Zor günleri. Maksimum dikkat, özen lütfen. Her yaş dikkat etmeli.”

Düğünlere kısıtlama bugün başlıyor

Daha önce 14 ilde izin verilmeyen sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere , 4 Eylül Cuma gününden itibaren ülke genelinde yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“En çok hasta bulunan beş ilimizde pnömoni* oranları; Ankara: %4.7, İstanbul: %4.61, Konya: %8.78, Kayseri: %6.49, Diyarbakır: %8,37. Güç tedbirde.”
(*Pnömoni=Zatürree)

Dünkü test sayısı: 110025
Yeni vaka sayısı: 1642
Ağır hasta sayısı: 1041 (Dün: 1017)
Bugünkü vefat sayısı: 49 (Dün: 45)
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,48 iken, bugün artarak 1,489olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber. Vefat sayısı da artıyor günden güne.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi & Yazarı” olarak 53 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 119. doğum günü olan Ahmet Kudsi Tecer’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ahmet Kudsi Tecer, babasının memuriyeti sebebiyle 4 Eylül 1901'de Kudüs'te doğdu. Asıl adı Ahmet olup Kudsi ismi doğduğu yer olan Kudüs'ten dolayı verildi. İlk öğrenimini Kudüs'te bir Fransız okulu olan Kudüs Frers Okulu'nda tamamladı. Ahmet Kudsi, babasının Kırklareli'ne tayini sebebiyle orta okulu Kırklareli'de, lise öğrenimini Kadıköy Sultanisinde tamamladı. Lise sonrası iki yıllık olan Halkalı Yüksek Ziraat Okulu' nu bitirdi. Daha sonra Yüksek Öğretmen okulu imtihanını kazanarak iki yıl İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne devam etti. 1925 yılında, Yüksek Öğretmen Okulu bursuyla biyoloji öğrenimi için gönderildiği Paris Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe öğrenimini sürdürdü, ancak bu öğrenimini de tamamlayamadan yurda döndü ve tekrar Edebiyat Fakültesi'ne devam ederek öğrenimini tamamladı.


1930'da Gazi Eğitim Enstitüsü'ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. Daha sonra mecburi hizmetinden dolayı Milli Eğitim Müdürü olarak Sivas'a atanması Ahmet Kudsi için yönünü bulması bakımından önemli oldu. Sivas'ın Deliktaş Köyü'nden olan Ruhsati'nin bir şiirinde geçen Tecer Dağının adını soyadı olarak aldı.


Ahmet Kudsi daha İstanbul'da öğrenci iken Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu kendisine yol gösterici olmuş, Fındıkoğlu'nun yönettiği Halk Bilgisi mecmuasında Paris kütüphanelerinde yaptığı çalışmalar yayımlanmıştır. Özellikle "Köroğlu" yazısı onun Türk edebiyatında isminin duyulmasında etkili olmuştur. 1931'de Sivas'ta "Halk Şairlerini Koruma Derneği”ni kurdu. Bu çalışmalar Halk müziğinin tanınmasında, bu müziğin okula ve radyoya girmesinde önemli bir rol oynadı. Ahmet Kudsi, halk şairlerinin son büyüklerinden olan Âşık Veysel' i Sivas' ın Sivralan köyündeki yalnızlığından çıkarıp Türkiye'ye tanıtan, halk müziği derlemecisi Muzaffer Sarısözen'i keşfeden kişidir.
Müze ve kütüphanelerdeki eski yazmalar, vesikalar, minyatürler, kenar köşeye atılmış cönkler arasından belgeler çıkararak Yunus Emre ve Karacaoğlan'ın hayatına ışık tuttu. Eski Türk dansları, oyun kolları, Köylü Temsilleri, orta oyunu üzerinde çok önemli araştırmalar yaptı. Ayrıca Köylü Temsillerini ciddi manada ilk inceleyen Ahmet Kudsi' dir. Türk folklor zenginliklerini o devrin "Halkevleri" ne; her ilde çıkan Halkevi dergilerine ve özellikle de 1941-1945 yılları arası çalıştığı Ankara' da yayımlanan Ülkü dergisine getirenlerin başında Ahmet Kudsi vardı. Ülkü dergisini bir köy şiirleri ve folklor "mektebi" haline getirmiştir.

1934'te Yüksek Öğrenim Genel Müdürü oldu. Yedi yıl süren bu görevi sırasında özellikle Devlet Konservatuarı'nı teşkilatlandırdı.

1937 yılında Meliha Tecer ile evlendi. Leyla adında bir kız evladı vardır.

1942'de Talim ve Terbiye Kurulu üyeliğine atandı. Ardından Adana ve Urfa milletvekili oldu. (1942-46) 1941-45 yılları arasında Ülkü mecmuasını yönetti. Bu yıllarda köy temsilcileri ile ilgilendi, köy tiyatrosunu inceledi ve “Koçyiğit Köroğlu” oyununu yazdı. 1948'de Devlet Konservatuarı'na, 1949'da Paris Kültür Ateşeliğine atandı; daha sonra UNESCO ( Uluslararası Çocuk Yardımlaşma Derneği) Yürütme Komitesi Türk Delegesi oldu. 1951'de Galatasaray Lisesinde, 1953'te İstanbul Devlet Konservatuarı’nda görevlendirildi. 1957'de Güzel Sanatlar Akademisinde estetik dersleri verdi; İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünde ve İstanbul Radyosunda folklor öğretmenliği yaptı.1966'da İstanbul Eğitim Enstitüsü’nde öğretmen iken yaş haddinden emekli oldu.

25 Temmuz 1967'de İstanbul'da öldü ve Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

Ahmet Kudsi' nin ilk şiirleri 1921-1922'de Dergah Mecmuasında, 1924-25 yıllarında Milli mecmuada yayımlandı. 1933-36 yılları arası şiir bakımından en verimli olduğu dönemdir. 1932'de Ahmet Kudsi'nin kendi eliyle yayımladığı "Şiirler"adlı kitabından sonra şiirlerinin çoğu Varlık, Oluş, Yücel, Ülkü ve Türk Düşüncesi dergilerinde yayımlandı. Ahmet Kudsi' nin şiirlerinin kaynağı halktır . Bundan dolayı saz şiirinin ve âşık tarzının bütün inceliklerini sabırla araştırıp folklor değerleriyle birleştirdi.


Ahmet Kudsi, Beş Hececiler' den sonra, bu vezne yeni ses ve söyleyiş imkânları getiren Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Ahmet Muhip Dıranas kuşağındandır. Orhan Veli neslinden önce, Türk şiirini sade, saf ve çıplak hale getirenlerin başında Ahmet Kudsi gelir. Duygularını benzetmelerden ve sıfatlardan ayıklayıp, ayrıntıya değil öze önem verdiği üslubu çıplak, dili de üslubu gibi yapmacıksız, tabiî ve canlı; halkın günlük konuşma dilidir.


Ahmet Kudsi, tiyatro türünde de eserler vermiştir. Paris' e gidince modern Avrupa tiyatrosunu tanımış, yurda dönünce batı tekniği ile folklor ve halk malzemesini işlemek suretiyle milli tiyatroya ulaşmak istemiştir. Tiyatro türünde kendisine ilk şöhreti sağlayan, geleneksel tiyatromuzdan esinlenerek yazdığı Köşebaşı'dır.


Ahmet Kudsi, gençlik yazılarından birinde "Ben ömrüm boyunca Anadolu'yu dinleyeceğim ve onun sesini dinletmeye çalışacağım." demişti. Bu sözüne bağlı kalarak Avrupa' da öğrendiklerini memleket sevgisi ile birleştirip tam bir olumlu aydın örneği verdi. Folklor ve âşık şiirinin Türkiye' de yayılışı, radyoları ve memleketi kuşatması bakımından büyük emek ve hizmetleri görüldü.


Eserleri:

ŞİİR:

Şiirler (1932)
Tüm Şiirleri (ölümünden sonra, 1980)


OYUN:

Yazılan Bozulmadan (1947)
Köşebaşı (1948)
Köroğlu (1949)
Beş Mevsim (1957)
Bir Pazar Günü (1959)
Satılık Ev (1961’de oynandı, kitaplaşmadı)


İNCELEME:

Sivas Halk Şairleri Bayramı (1932)
Köylü Temsilleri (Köy seyirlik oyunları derlemesi, 1940)
Türk Folklorunda Sosyal Mesele (1969)


Sizlerle hepimiz tarafından çok bilinen ve okul günlerimizi anımsatacak bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:


ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA

Orda bir köy var, uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.


Orda bir ev var, uzakta
O ev bizim evimizdir.
Yatmasak da, kalkmasak da
O ev bizim evimizdir.


Orda bir ses var, uzakta
O ses bizim sesimizdir.
Duymasak da, tınmasak da
O ses bizim sesimizdir.


Orda bir dağ var, uzakta
O dağ bizim dağımızdır.
İnmesek de, çıkmasak da
O dağ bizim dağımızdır.


Orda bir yol var, uzakta
O yol bizim yolumuzdur.
Dönmesek de, varmasak da
O yol bizim yolumuzdur.

#AhmetKudsiTecer

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Sarıgöl’ün Kurtuluş Günü:

4 Eylül 1922 tarihi Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Sarıgöl ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Buldan’ın Kurtuluş Günü:

4 Eylül 1922 tarihi Denizli’nin Buldan ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Buldan ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.


Bigadiç’in Kurtuluş Günü:

4 Eylül 1922 tarihi Çanakkale’nin Bigadiç ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Bigadiç ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

4 Eylül 476 - Batı Roma İmparatorluğu'nun son Hükümdarı Romulus Augustus, kendisini İtalya Kralı olarak ilân eden Germen şefi Odoacer tarafından tahttan indirilince, Batı Roma İmparatorluğu sona erdi.
4 Eylül 1521 - İlyaki Kuşatması: Kara Mahmut Reis tarafından gerçekleştirilen kuşatma sonucunda İlyaki adası fethedildi.
4 Eylül 1781 - Los Angeles, İspanyollar tarafından bölgeye yerleştirilen insanlarca kuruldu.
4 Eylül 1870 - Fransa'da, III. Cumhuriyet ilan edildi.
4 Eylül 1885 - Self-servis, ilk defa New York'ta uygulanmaya başlandı.
4 Eylül 1886 - Yaklaşık 30 yıl süren savaşlardan sonra, Apaçi lideri Geronimo, Arizona'da teslim oldu.
4 Eylül 1888 - George Eastman, Kodak adını ticarileştirdi ve makaralı film kullanan kamerasının patentini aldı.
4 Eylül 1919 - Gazi Mustafa Kemal, Sivas Kongresi'ni açtı.
4 Eylül 1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Türk Ordusu, Yunan İşgali altındaki Sarıgöl, Buldan ve Bigadiç'i geri aldı.
4 Eylül 1932 - Dünya Barış Konferansı Viyana'da toplandı.
4 Eylül 1935 - İstanbul telefon şirketi, Hükûmet adına işletilmeye başlandı.
4 Eylül 1936 - Birleşik Krallık Hükümdarı VIII. Edward, İstanbul'da Atatürk'ü ziyaret etti.
4 Eylül 1939 - Tüm gıda maddelerine ihraç yasağı kondu.
4 Eylül 1941 - II. Dünya Savaşı: İlk kez bir ABD gemisi, bir Alman denizaltısının hücumuna uğradı. Geminin adı USS Greer'di.
4 Eylül 1944 - II. Dünya Savaşı: Müttefikler, Brüksel ve Anvers'i ele geçirdi.
4 Eylül 1950 - Türkiye'de Hasbi Tembeler olarak bilinen Beetle Bailey çizgi dizisi ilk kez çizgi bant olarak yayımlandı.
4 Eylül 1956 - Depolama aygıtı olarak manyetik disk kullanan ilk ticari bilgisayar olan "IBM RAMAC 305" tanıtıldı.
4 Eylül 1957 - Afroamerikan sivil haklar hareketi: -Little Rock Krizi- Arkansas Valisi, siyahi öğrencilerin Merkez Lisesi'ne kayıt yaptırmalarına engel olabilmek için Ulusal Muhafızlar'ı göreve çağırdı.
4 Eylül 1963 - İsviçre Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, İsviçre'nin Dürrenäsch şehri yakınlarında düştü; 80 kişi öldü.
4 Eylül 1964 - Endonezya Hükûmeti, Beatles tarzı saç kesimini yasakladı.
4 Eylül 1970 - Erdal İnönü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü oldu.
4 Eylül 1970 - Şili'de, sosyalist lider Salvador Allende Başkan seçildi.
4 Eylül 1971 - Alaska Hava Yolları'na ait Boeing 727 tipi bir yolcu uçağı, Juneau, Alaska yakınlarında düştü: 111 kişi öldü.
4 Eylül 1972 - 1972 Yaz Olimpiyatları: Mark Spitz, yüzmede 7. altın madalyasını aldı. Böylelikle tek bir Olimpiyat Oyunları'nda, 7 madalya birden alan ilk sporcu olarak rekor kırdı.
4 Eylül 1975 - Bülent Ecevit'in seçim otobüsü, Elazığ'da taşlandı; 50 yaralı, 57 gözaltı.
4 Eylül 1981 - Millî Güvenlik Konseyi, gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
4 Eylül 1988 - Bangladeş'te sel: 300 kişi öldü, 20 milyon insan evsiz kaldı.
4 Eylül 1989 - Türkiye'nin ilk spor gazetesi Fotospor, yayın hayatına başladı.
4 Eylül 1991 - Halkın Emek Partisi (HEP), Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ile anlaşarak seçimlerde iş birliği kararı aldı.
4 Eylül 1993 - Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mehmet Sincar, Batman'da öldürüldü.
4 Eylül 1996 - Abdi İpekçi cinayetinin sanıklarından Oral Çelik, İsviçre tarafından Türkiye'ye iade edildi. Çelik, 16 Eylül'de 17 yıl aradan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
4 Eylül 1996 - Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) örgütü militanları, Kolombiya'nın Guaviare bölgesindeki askerî bir kampa saldırdı, üç hafta süren çatışmalarda en az 130 kişi öldü.
4 Eylül 1997 - Kudüs'te çarşı merkezinde üç büyük patlamada 7 kişi öldü, 192 kişi yaralandı. Saldırıyı Hamas örgütü üstlendi.
4 Eylül 1998 - Google, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci; Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu.
4 Eylül 2008 - Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu önderliğinde, Hak ve Eşitlik Partisi kuruldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

4 Eylül 973 - Birûni, Farsi gök bilimci (ö. 1051)
4 Eylül 1768 - François-Auguste-René Chateaubriand, Fransız yazar ve diplomat (ö. 1848)
4 Eylül 1824 - Anton Bruckner, Avusturyalı besteci (ö. 1896)
4 Eylül 1869 - Karl Seitz, Avusturyalı siyasetçi ve devlet adamı (ö. 1950)
4 Eylül 1896 - Antonin Artaud, Fransız oyun yazarı, şair ve tiyatro oyuncusu (ö. 1948)
4 Eylül 1901 - Ahmet Kutsi Tecer, Şair ve oyun yazarı (ö. 1967)
4 Eylül 1908 - Edward Dmytryk, Amerikalı film yönetmeni (ö. 1999)
4 Eylül 1913 - Kenzo Tange, Japon mimar (ö. 2005)
4 Eylül 1925 - Forrest Carter, Amerikalı yazar (ö. 1979)
4 Eylül 1927 - John McCarthy, Amerikalı bilgisayar bilimci (ö. 2011)
4 Eylül 1928 - Dick York, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1992)
4 Eylül 1934 - Clive Granger, Galli ekonomist (ö. 2009)
4 Eylül 1944 - Tony Atkinson, Britanyalı akademisyen ve ekonomist (ö. 2017)
4 Eylül 1945 - Kandemir Konduk, Oyun yazarı ve senarist.
4 Eylül 1953 - Fatih Terim, Spor adamı.
4 Eylül 1956 - Blackie Lawless, Amerikalı müzisyen.
4 Eylül 1974 - Oğuz Aksaç, Türk halk müziği sanatçısı.
4 Eylül 1975 - Mark Ronson, İngiliz DJ, gitarist, şarkıcı ve müzik prodüktörü
4 Eylül 1979 - Ankaralı Yasemin, Şarkıcı.
4 Eylül 1981 - Beyoncé, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu.
4 Eylül 1981 - Lacey Mosley, Amerikalı şarkıcı.
4 Eylül 1984 - Camila Bordonaba, Arjantinli oyuncu ve model.
4 Eylül 1986 - Jaclyn Hales, Amerikalı oyuncu.
4 Eylül 1990 - Olha Harlan, Ukraynalı eskrimci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

4 Eylül 1063 - Tuğrul Bey, Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu (d. 990)
4 Eylül 1522 - Kara Mahmut Reis, Denizci (d. ?)
4 Eylül 1907 - Edvard Grieg, Norveçli besteci (d. 1843)
4 Eylül 1944 - Erich Fellgiebel, Hitler'e karşı yapılan 20 Temmuz suikast girişiminde yer alan Alman general (idam) (d. 1886)
4 Eylül 1963 - Robert Schuman, Fransız politikacı (d. 1886)
4 Eylül 1965 - Albert Schweitzer, Alman tıp doktoru, filozof, müzisyen ve Nobel Barış Ödülü sahibi d. 1875)
4 Eylül 1965 - Mahmut Moralı, Tiyatro ve sinema oyuncusu (Şehir Tiyatroları sanatçısı) (d. 1902)
4 Eylül 1967 - Ali Mümtaz Arolat, Şair (d. 1897)
4 Eylül 1985 - Cebrail Allaf, Süryani Kadim Cemaati'nin ruhani lideri.
4 Eylül 1989 - Georges Simenon, Belçikalı polisiye yazarı (d. 1903)
4 Eylül 1990 - Turan Dursun, Yazar ve düşünce adamı (d. 1934)
4 Eylül 1993 - Mehmet Sincar, Siyasetçi (d. 1953)
4 Eylül 1997 - Aldo Rossi, İtalyan mimar ve tasarımcı (d. 1931)
4 Eylül 2003 - Tibor Varga, Macar kemancı (d. 1921)
4 Eylül 2006 - Steve Irwin, Avusturyalı belgeselci (d. 1962)
4 Eylül 2019 - Abbas Abdulla, Azeri şair (d. 1940)
4 Eylül 2019 - Tevfik Kış, Güreşçi ve antrenör (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?