Ödemiş kurtuluşunu kutluyor


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir bacağı tahta ve kafası kel olan adam maskeli bir baloya gitmek ister ve bir organizasyon şirketine telefon eder.
-“Bana özürlerimi kapatacak bir kostüm yollayın.” der.
Ertesi gün gelen kutunun içinde bir adet korsan elbisesi, şapkası ve göz kapatma bandı vardır. İlişikte de bir not vardır:
“Bu elbise ile korsan olursunuz, şapka ile keliniz gözükmez, korsanlar da tahta bacaklı olur zaten. Kimse özürlü olduğunuzu anlamaz.”
Adam telefon açar şirkete:
-“Benimle dalga mı geçiyorsunuz?” der. “Başka elbise gönderin.”
Gelen ikinci kutuda bir adet rahip elbisesi ve şapkası vardır. İlişikteki notta da:
“Bu uzun rahip elbisesi tahta bacağınızı kapatır, şapkası da kelinizi.” yazıyordur.
Adam telefona sarılır:
-“Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz, manyak mısınız? Hemen başka bir şey gönderin.”
Ve bir kutu daha gelir ertesi gün. Adam kutuyu açar ve sadece bir kavanoz elma reçeli görür. İlişikteki notu okur:
“Bu elma reçelini kel kafanıza sürün. Tahta bacağınızı da kıçınıza sokun. Böylece maskeli baloya ELMA ŞEKERI olarak gidersiniz.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:
 
“İnsan, tutkulu bir aşk ile sevdiği kimseye aynı zamanda nefretin en koyusunu da duyabilir.” demiş #ArthurSchopenhauer “Aşkın Metafiziği”nde...
Aşkı unutabilirse tabii...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Buzdolabını temizlerken rafları ve bölmeleri sirkeli suyla silip hemen bezle kurulayarak hem daha fazla hijyen sağlarsınız hem buzdolabınızın içinde daha parlak bir görünüm elde edersiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Plüton 2006’da Uluslararası Astronomi Birliği tarafından gezegen sınıfından çıkartılmıştır. Çünkü keşfedildiği tarihten bu yana, güneşin etrafında tam tur dönmemiştir.

“Günün Şairi” olarak 58 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Amerikalı şair E. E. Cummings’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Edward Estlin Cummings 14 Ekim 1894’te Massachusetts Eyaleti’nde, Cambridge kentinde doğdu. Babası Harvard Universitesi’nde vaiz ve öğretim üyesi olduğu için üniversiteyi burada okudu. 1916’da master derecesini aldı ve bir yıl sonra savaş nedeniyle cankurtaran şoförlüğüne gönüllü yazıldı. Altı ay Fransa’da bu görevi yaptıktan sonra bir yanlış anlama sonucu Fransız makamları tarafından tutuklanıp hapse atıldı. Üç aylık hapis cezası sırasında, 1922’de, ilk ürünü “Enormous Room (Büyük Oda)” ortaya çıktı. Cummings, her yerde savaşın yıkımının duyulduğu bir sırada, tıpkı bir gözlemci gibi yazdığı bu kitapta askeri bir hapishanenin gündelik yaşamını acınma duygusu uyandırmadan, alaycı bir dille anlatmıştır. Daha sonra onun hem şiirine hem de yaşama ilişkin tutumuna yansıyan “resmi yaşama karşı tepki”si bu sırada belirlenmiş olmalıdır.

1920-1930 yıllarını Paris - New York arasında gidip gelerek geçirdi. Paris’te resim çalışmaya başladı. Hem şair, hem ressam olarak tanınıyordu. Bu dönemin sonunda New York’a yerleşmeye karar verdi. İlk şiir kitabı “Tulips and Chimneys (Laleler ve Bacalar)” 1923’te basıldı. 1925’te yayımlanan “XLI Poems (XLI Şiirler)” ile şair olarak ün kazandı. 1952’de Harvard Üniversitesi’nde şiir üzerine bir dizi ders vermeye çağrıldı, ancak derslerini değişik bir başlıkla uyguladı: “i:six nonlectures (ben: ders olmayan altı ders)” Bu derslerde Cummings kendini anlattı ve şiirlerini okudu. Daha sonra ders notlarını kitap haline getirdi.

Hayatı boyunca dokuz yüzden fazla şiir, iki roman, birkaç tane de tiyatro oyunu ve deneme kitabının yazarı olan Cummings'in, bunların yanında birçok tablosu bulunmaktadır. 20. yüzyıl şiirinin en önde gelen ve popüler yüzlerinden biridir. Bir de SSCB üzerine gezi kitabı vardır.

1925’de Dial Şiir Ödülü’nü, 1955’te toplu şiirleriyle National Book Awards Committee’nin özel ödülünü, 1957’de de Bollingen Şiir Ödülü’nü aldı.

3 Eylül 1962’de New Hampshire’da, North Conway’de öldü.

Cummings, şiirin yüksek sesle okunduğu bir çağın kapandığının bilincinde bir şair olarak, sessizlik ve yalnızlık içinde okunacak bir şiirin arayışına yöneldi. Bunun için biçimsel deneylere girerek sözcük ve dize yapısıyla oynadı, görsel aykırılıklarıyla dikkat çeken şiirler yazdı. Gerçekte, aşk, doğa gibi konuları işleyen geleneksel lirik şair niteliğini de korudu. Görsel aykırılıklarıyla dikkati çeken deneyci şiirleriyle tanınmıştır. Başvurduğu biçim bozmalarının en önemlisi noktalama işaretlerini kaldırması ve sürekli olarak küçük harf kullanmasıdır. Dilbilgisi kurallarım alt üst ederek sözcüklerin işlevlerini değiştirdi, fonetik yazım (sözcüğü işitilen sese göre yazma) kullandı, satır ve kelimelerin arasını açarak harfleri sayfa üzerine dağıttı ve böylece, görülünce anlamı anlaşılan ama telaffuz edilemeyen şiirler yazdı. Müstehcen anlamlı sözcük ya da dizeleri görünür bir biçimde örttü ve bütün bu biçimsel deneylerle şakacı, zekice söyleyişler buldu. Bu arada adını da, resmen değiştirerek, küçük harflerle yazdı.

Eleştirmenler Cummings’in şiirini, gizlemeye çalıştığı yalın lirik duyarlığı açısından değerlendirirler. Her zaman bir şaka daha yapmaya yatkın olması, deneyci tutumunu uç noktalara zorlaması bakımından zaman zaman şairliğini zedelediği görüşü de yaygındır. Şair bu tutumuyla yoğun bir bireyciliği yansıtmış ve savunmuştur.

BAŞLICA ESERLERİ:
Şiir:
Tulips and Chimneys, 1923, (Laleler ve Bacalar)
XLI Poems, 1925, (XLI Şiirler)
Is, 1926
Christmas Tree, 1928
W. Seventy New Poems, 1931, (W: Yetmiş Yeni Şiir)
No Thanks, 1935, (Hayır Teşekkürler)
Poems, 1923-1934, 1954, (Şiirler 1923-1954)

Oyun:
Him, 1927
Tom,: A Ballet, 1935
Santa Claus: A Morality, 1946
Çeşitli: Eimi, 1933
i: six nonlectures 1953, (ben: ders olmayan altı ders).

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

sevgilim

sevgilim
kralı karanlık olan
bir ülkedir senin saçların
alnın çiçeklerin bir havalanışı

başın dipdiri bir ormandır senin
uyuyan kuşlarla dolu
oğul oğul ak arıdır memelerin
dalı üstünde gövdenin
gövden nisandır benim için
koltukaltlarında ilkbaharın gelişi

kralların arabasına koşulmuş
ak atlardır kalçaların
ve has bir ozanın mızrap vuruşlarıdır
aralarında her zaman tatlı bir ezgi

sevgilim
başın kutusudur
aklın olan o serin mücevherin
başındaki saç yenilgi bilmeyen
bir yiğittir
omuzlarındaki saçlar
zafer davullarıyla yürüyen bir ordu

düşlerin ağaçlarıdır bacakların
meyvesi unutkanlığın özü

kızıllar giyinmiş satraplardır dudakların
öpüşü kralları birleştiren
bileklerin
kutsaldır
kanının anahtarlarının bekçileri
gümüş vazolardaki çiçeklerdir ayak
bileklerinin üstü

güzelliğinde flütlerin ikilemi

gözlerin aldatışı çanların
günlük kokuları arasından sezilen

#EdwardEstlinCummings
(Çeviren : Cevat Çapan)

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan EBA Destek noktaları
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA'ya erişim sağlayamayan öğrencilerin 81 ilde kurulan 1420 'EBA Destek Noktası'nda dersleri takip edebileceğini söyledi.
Ankara Mamak'ta bulunan Ahmet Kabaklı Ortaokulu'nda kurulan EBA Destek Noktası'nı ziyaret eden Bakan Ziya Selçuk, bu alanlarda hijyen şartlarının oluşturulmasının öncelikleri olacağını belirterek "Çünkü 'önce çocuklarımızın sağlığı, önce öğretmenimizin sağlığı', bu konuda hassasiyet ile duruyoruz. Risk varsa biz yokuz diyoruz" diye konuştu.
Selçuk öğrencilerin mahallelerine en yakın EBA Destek Noktası'na "https://uzaktanegitim.meb.gov.tr" adresinden ulaşabileceklerini, bu noktaların belli sayıda öğrenci ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir biçimde hizmet vereceğini kaydetti.
Selçuk "Evlerinden uzaktan eğitime katılma imkanı olmayan öğrencilerimizin, ki yaylalarda, köylerde bazı öğrencilerimiz var. EBA'dan faydalanamadıklarını ama faydalanmalarını sağlamak için de okullar ve kurumlarımızda "EBA Destek Noktaları" oluşturduk. Bu çok önemli. 81 ilimizde şu anda bin 420 adet 'EBA Destek Noktası' kurmuş durumdayız" dedi.
Selçuk "Bu sayı çok yakın bir zamanda 5 bin 200'e çıkarılacak. EBA Destek Noktası'nda öğrencilerimize dijital eğitim araçları ve geniş bant internet eğitimi sunacağız. Bu alanlar okullarımızın tespit ettiği, evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan tüm öğrencilerimiz tarafından kullanılabilecek" şeklinde konuştu.

Tele1 ekranı kararıyor
RTÜK, TELE1 ve Halk TV’ye daha önce uygulanmamış bir ceza olan beş gün ekran karartma cezası vermişti.
Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve ‘yürütmeyi durdurma kararı’ almıştı. RTÜK’ün başvurusu üzerine cezayı değerlendiren üst mahkeme, kanal lehine verilen kararı kaldırdı.
TELE1'in aktardığına göre; Bu gece 00.00’dan itibaren beş gün ekran karartma kararının yürürlülüğe girdiğini RTÜK Tele 1'e bildirdi. 
Bu gece 00.00’dan itibaren,TELE1 ekranları 5 gün kararacak.
 
Korona haberlerine gelince:
Bakanlıktan 81 ile düğün genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “ Covid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Buna göre, Daha önce 14 ilde izin verilmeyen sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere , 4 Eylül Cuma gününden itibaren ülke genelinde yapılmasına müsaade edilmeyecek. Düğünler nikah merasimi şeklinde yapılabilecek, düğün ve nikahlar en fazla 1 saatte tamamlanacak.
 
Açıklanan sayılar inandırıcı değil
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, koronavirüs salgınının hızlı, virüsün ise kontrolsüz bir şekilde yayıldığına dikkati çekerek salgında gelinen noktayı “Artık mızrak çuvala sığmıyor” diyerek değerlendirdi.
Adıyaman, yapılan 100 bin testin inandırıcı olmadığını, hekimlerin ise hastanelerdeki yoğunluktan "Hangi hastayı yoğun bakıma koyalım" diye tercih yapmaya başladığını söyledi.
Eve yollanan bazı hastaların bir gün sonra ağır bir tabloyla hastanelere geri geldiğini ve yer olmadığı için ya acil servislerde kaldıklarını ya da hızlı bir şekilde hayatlarını kaybettikleri bilgisini veren Adıyaman, birkaç ilden elde ettikleri verilerin dahi Bakanlığın açıkladığı günlük vaka sayısından daha fazla olduğunu söyledi.
Adıyaman, Bilim Kurulu üyelerine ise Bakanlık dinlemese dahi bilimsel verilere göre bir karar almaları çağrısında bulundu. Gelinen noktada salgının hızlı, virüsün ise kontrolsüz bir şekilde insanlar arasında yayıldığını anlatan TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “İyi bir noktada değiliz ve açıkcası Sağlık Bakanlığının stratejisi yolunda gitmedi” dedi.
Vakalardaki artışın yeniden açılmayla birlikte başladığını ifade eden Adıyaman, “Artan vakalar nedeniyle vatandaş suçlanıyor ama salgının bu noktaya gelmesinde kamusal tedbirlerin zayıflığının rolü çok büyük. Siz kamu olarak her şeyden elinizi çeker ve salgınla mücadele stratejisini tamamen bireylere bırakırsanız o zaman zaten salgınla mücadele diye bir ortam olmaz. Şu anda Türkiye bu durumda” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın açıkladığı verilere halkın güven duymadığını ve bunu “Artık mızrak çuvala sığmıyor” diye açıklayan Adıyaman, “Sadece sağlıkçılardan aldığımız bilgiler değil; Ankara, Rize, Erzurum, Malatya Valiliği, Konya ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğünün, Adıyaman Belediye Başkanının yaptığı ama en önemlisi İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının rakamlarla ilgili açıklamaları çok önemli. Bunların hiçbiri Bakanlığın tablosuyla uymuyor ve bu açıklanan rakamlardan daha ağır olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu. Ankara’da filyasyon ekiplerinden gelen bilgiye göre günlük pozitif vaka sayısının 1500’lerde olduğunu söyleyen Adıyaman, “Batman’dan günde 600, Diyarbakır’dan 350, İzmir’den 400 pozitif vaka haberi geliyor” dedi.

 Karantina yerine piknik keyfi
Bolu Valisi Ahmet Ümit, "18 Ağustos tarihinden bugüne kadar HES koduyla emniyet bölgemizde 41, jandarma bölgesinde 37 kişi olmak üzere toplam 78 vatandaşımız karantina tedbirleri dahilinde evinde olması gerekirken buralarda yakalandı. Yakalananların üçte ikisi il dışından, diğeri ise Bolu'dan. Sorgulamalarımız devam ediyor'' dedi.
Bolu İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı’na HES koduyla giriş yapıldığını hatırlatan Bolu Valisi Ahmet Ümit, 78 kişinin karantina altında olması gerekirken piknikte yakalandığını açıkladı. HES koduyla ilgili olarak 14 günde jandarma ve polis bölgesinde uygulamaların devam ettiğini aktaran Vali Ahmet Ümit, ''18 Ağustos tarihinden bugüne kadar HES koduyla emniyet bölgemizde 41, jandarma bölgesinde 37 kişi olmak üzere toplam 78 vatandaşımız karantina tedbirleri dahilinde evinde olması gerekirken buralarda yakalandı'' dedi.

Karantina tedbirleri dahilinde evde olmaları gerekirken dışarıda olanlara gerekli yaptırmaların uygulanacağının da altını çizen Vali Ümit, ''Yakalananların üçte ikisi il dışından, diğeri ise Bolu'dan. Sorgulamalarımız devam ediyor, mutlaka yakalayacağız. Bunların hepsiyle ilgili de gerekli para cezası kesildi. Yüksek de para cezası var bu ihlallerin. Diğer taraftan adliyeye de suç duyurusunda bulunuldu. Adli makamlar tarafından da yapılması gerekenler yapılacaktır'' ifadelerini kullandı.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre salgın Türkiye genelinde kontrol altında
Koronavirüs Bilim Kurulunun Kovid-19 pandemisinde gelinen noktayı ve önlemleri değerlendirmek üzere saat 17.00'de başlayan toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklaması yaptı. "Karşınıza müjdeli haberlerle çıkmak isterdim" diyen Koca, Türkiye'nin birinci dalganın ikinci pikini yaşadığını söyledi; ancak salgının Türkiye genelinde kontrol altında olduğunu savundu. "Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara, İstanbul'u 2 kat oranında geçmiş durumda" diyen Koca, buna karşın sokağa çıkma yasağı benzeri önlemlerin gündemde olmadığını söyledi. Koca ayrıca Bilim Kurulunun futbol maçlarınını seyircisiz oynanmaya devam etmesi yönünde önerisi olduğunu bildirdi. Bakan Koca şöyle devam etti:
“Tatil yerlerinde, eğlence yerlerinde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep birlikte içimiz acıyarak görüyoruz.
Düğünlerimiz, nişanlarımız, sünnet törenlerimiz, taziyelerimiz, yeni taziyelere kaynaklık eden yerler oluyor. Virüs her geçen gün daha fazla insana
bulaşıyor. Açıkladığımız yeni hasta sayımız düşmüyor. Ağır hastalık geçirenlerin, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı artıyor. Vatandaşlarımız canlarından olmaya devam ediyor."

"Vatandaşlarımıza şüpheli vakalardan uzak durmasını tavsiye ederken, sağlık çalışanlarımız bütün mesailerini bulaştırıcı hastalarla birlikte geçirmektedir. Şu ana kadar sağlık kuruluşlarımızda virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu. Ne yazık ki 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik. Bu ortamda sağlık kuruluşlarımızda hâlâ şiddete başvuranların olması, sağlık personelimizin menfur saldırılarla muhatap olması içimizi acıtıyor, şevkimizi kırıyor. Sağlıkçılarımızın beklentisi alkıştan öte bir hassasiyettir. Bu hassasiyet, tüm vatandaşlarımızın tetikte olması için gerekli.”
"Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul'da, Trakya'da ve Ege Bölgesi'nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da maalesef artış var. Artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor. Yer yer Gaziantep, Şanlıurfa, Batman gibi illerimizde hastane sıkıntısı yaşandı. Diyarbakır gibi bazı illerimizde yakın çalışmalarımız sürdürülmektedir. Bu tedbirlerimizle hasta sayısını Antep'te yüzde 52, Mardin'de yüzde 62 aşağı çekmeyi başardık. Konya'da kısmen kontrol altına aldık. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kayseri hala yüksek riskli illerimiz arasında."
 
Bugünkü test sayısı: 107927
Yeni vaka sayısı: 1596
Ağır hasta sayısı: 1017 (Dün: 991)
Bugünkü vefat sayısı: 45 (Dün: 47)
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,44 iken, bugün artarak 1,48 olmuş. Bu oranda testlerin kimlere yapıldığı da çok önemli tabii. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber. Vefat sayısı da artıyor günden güne.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Emet’in Kurtuluş Günü:
3 Eylül 1922 tarihi Kütahya’nın Emet ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Emet ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Ödemiş’in Kurtuluş Günü:
3 Eylül 1922 tarihi İzmir’in Ödemiş ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Emperyalist işgale karşı İlkkurşun direnişi ile Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ne adını yazdıran Ödemiş'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.

Eşme’nin Kurtuluş Günü:
3 Eylül 1922 tarihi Uşak’ın Eşme ilçesinin Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Eşme ilçesinin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

3 Eylül 1260 - Memlük Sultanlığı, Filistin'de Ayn Calut Savaşı'nda İlhanlılar'ı yendi.
3 Eylül 1638 - Osmanlı Ordusu, Bağdat Seferi için Veziriazam Tayyar Mehmed Paşa kumandasında Diyarbakır’dan hareket etti.
3 Eylül 1683 - II. Viyana Kuşatması, başarısızlıkla sonuçlandı.
3 Eylül 1783 - İngiltere, Paris'te imzalanan anlaşmayla ABD'nin bağımsızlığını tanıdı.
3 Eylül 1855 - Nebraska'da 700 ABD askeri Sioux köyüne saldırdı; 100 Kızılderiliyi öldürdü.
3 Eylül 1869 - İstanbul'da, Konstantin Karopana tarafından "Atlı tramvay" çalıştırılmaya başlandı.
3 Eylül 1878 - Thames Nehri'nde, Bywell Castle adlı kömür şilebi ile çarpışan Princess Alice adlı yolcu gemisi battı; 640'tan fazla kişi öldü.
3 Eylül 1895 - İlk profesyonel futbol maçı yapıldı. Latrobe, Jeanette'i 12-0 yendi.
3 Eylül 1908 - Türkiye'deki ilk haftalık mizah dergisi, Kalem yayımlanmaya başlandı.
3 Eylül 1912 - İngiltere'de Deniz Kuvvetleri'ne yiyecek sağlamak için, dünyanın ilk konserve fabrikası açıldı.
3 Eylül 1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Türk Ordusu, Yunan işgali altındaki Emet, Ödemiş, ve Eşme'ye girdi
3 Eylül 1933 - Kayseri-Ulukışla hattının tamamlanmasıyla, Karadeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan demiryolu tamamlandı.
3 Eylül 1933 - Yevgeni Abalakov, SSCB'nin en yüksek zirvesine çıktı: (7495 m).
3 Eylül 1935 - Utah'da Malcolm Campbell, bir araba ile erişilebilen en yüksek hıza ulaştı: saatte 301,337 mil. (484,955 km/s).
3 Eylül 1939 - Ankara Radyo Gazetesi'nin ilk sayısı çıktı.
3 Eylül 1939 - II. Dünya Savaşı başladı: Fransa, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, ve Avustralya, Almanya'ya savaş ilan etti.
3 Eylül 1943 - II. Dünya Savaşı sırasında Müttefikler'in istilası üzerine İtalya Krallığı, koşulsuz teslim oldu.
3 Eylül 1944 - 2 Eylül'de Belçika'ya giren İngiliz Ordusu, başkent Brüksel'i Almanlardan geri aldı.
3 Eylül 1952 - Türk dağcıları Ağrı Dağı'nın zirvesine ilk kez tırmandılar.
3 Eylül 1962 - İran'da deprem: 12225 kişi öldü, 2776 kişi de yaralandı. Ayrıca 21310 ev hasar gördü.
3 Eylül 1971 - Katar, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.
3 Eylül 1976 - Viking 2, Mars'a indi.
3 Eylül 1983 - Nail Çakırhan, Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü aldı.
3 Eylül 1986 - Avrupa ülkeleri radyasyon taşıdığı gerekçesiyle Türkiye'den fındık alımını durdurdu.
3 Eylül 1988 - Irak Ordusu'ndan kaçan binlerce Iraklı Kürt, Türkiye sınırlarına yığılmaya devam ediyor. Sığınmacı sayısı 100 bini geçti.
3 Eylül 1995 - eBay kuruldu.
3 Eylül 1997 - Vietnam Havayolları'na ait Tupolev Tu-134 tipi bir yolcu uçağı, Phnom Penh Uluslararası Havalimanı'na yaklaşmakta olduğu sırada düştü ve 64 kişi öldü.
3 Eylül 2000 - Lübnan'da yapılan seçimi muhalefetin adayı eski Başbakan Refik el-Hariri kazandı. 22 yıldır İsrail'in işgali altında yaşayan Güney Lübnan halkı 30 yıldır ilk kez sandık başına gitti.
3 Eylül 2002 - İsrail Yüksek Mahkemesi, Filistinli terör zanlılarının yakınlarının, güvenlik için tehdit olduklarına karar verilmesi durumunda, Batı Şeria ve Gazze Şeridi`nden sürülebileceğine karar verdi.
3 Eylül 2004 - Beslan katliamı, çoğunluğu öğretmen ve öğrencilerden oluşan 385'ten fazla kişinin ölümüyle ve yaklaşık 783 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı.
3 Eylül 2005 - İmralı Adası'nda hapis yatan Abdullah Öcalan'a destek amacıyla Güneydoğu'nun birçok il ve ilçesinden 1500 kişi otobüslerle Bursa Gemlik'e hareket etti. Polis, otobüslerin Gemlik'e girişlerinin engelleneceğini bildirdi.
3 Eylül 2008 - Kıbrıs'ın Kuzey ve Güney ülkelerinin Türk ve Rum liderleri görüşmeleri başlatma kararı aldılar.
3 Eylül 2016 - Türk Silahlı Kuvvetleri zırhlıları, Suriye'nin Çobanbey ilçesine girdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

3 Eylül 1695 - Pietro Locatelli, İtalyan besteci (ö. 1764)
3 Eylül 1869 - Fritz Pregl, Slovenyalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1930)
3 Eylül 1875 - Ferdinand Porsche, Avusturyalı otomotiv mühendisi (ö. 1951)
3 Eylül 1900 - Urho Kekkonen, Fin politikacı (ö. 1986)
3 Eylül 1905 - Carl David Anderson, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1991)
3 Eylül 1918 - Helen Wagner, Amerikalı oyuncu (ö. 2010)
3 Eylül 1921 - Harry Landers, Amerikalı oyuncu (ö. 2017)
3 Eylül 1938 - Ryoji Noyori, Japon kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi
3 Eylül 1940 - Bülent Tanör, Akademisyen ve yazar (ö. 2002)
3 Eylül 1941 - Sergei Dovlatov, Rus yazar (ö. 1990)
3 Eylül 1945 - Ferdi Akarnur, Sinema ve dizi oyuncusu.
3 Eylül 1952 - Şehrazat, Söz yazarı, besteci ve şarkıcı.
3 Eylül 1953 - Jean-Pierre Jeunet, Fransız film yönetmeni.
3 Eylül 1965 - Charlie Sheen, Amerikalı sinema oyuncusu.
3 Eylül 1965 - Nail Kırmızıgül, Sinema ve dizi oyuncusu.
3 Eylül 1971 - Kiran Desai, Hintli yazar.
3 Eylül 1974 - Clare Kramer, Amerikalı sinema oyuncusu.
3 Eylül 1984 - Garrett Hedlund, Amerikalı aktör ve şarkıcı.
3 Eylül 1985 - Tatiana Kotova, Rus manken ve şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

3 Eylül 1634 - Edward Coke, İngiliz hukukçu (d. 1552)
3 Eylül 1729 - Jean Hardouin, Fransız akademisyen (d. 1646)
3 Eylül 1883 - İvan Sergeyeviç Turgenyev, Rus romancı ve oyun yazarı (d. 1818)
3 Eylül 1962 - E. E. Cummings, Amerikalı şair (d. 1894)
3 Eylül 1987 - Morton Feldman, Amerikalı besteci (d. 1926)
3 Eylül 1988 - Ferit Melen, Türk siyasetçi (d. 1906)
3 Eylül 1991 - Frank Capra, Amerikalı sinema yönetmeni (d. 1897)
3 Eylül 1997 - Alev Sezer, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1945)
3 Eylül 2001 - Pauline Kael, Amerikalı film eleştirmeni (d. 1919)
3 Eylül 2012 - Michael Clarke Duncan, Amerikalı aktör (d. 1957)
3 Eylül 2014 - Go Eun-bi Güney Koreli şarkıcı ve dansçı (d. 1992)
3 Eylül 2017 - Doğan Yurdakul, Türk gazeteci ve yazar (d. 1946)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?