Covid-19'da ağır hasta sayısı artıyor


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Sibirya'nın köylerinden birinde cenaze mezarlığa götürülüyormuş. Mısır tarlasının ortasında, tabut köylülerin ellerinden düşüvermiş. Ceset tabuttan çıkıp dereye yuvarlanmış. Akıntı cesedi dinamitle avlanan balıkçıların yanına sürüklemiş. Balıkçılar "Acaba adamı dinamitle biz mi öldürdük?" diye endişeye kapılarak, cesedi askeri kışlanın tellerine bırakmışlar. Nöbetçi er, bölgeye birinin yaklaştığını düşünerek cesedi yaylım ateşine tutmuş. Hemen ambulans çağrılmış. Delik deşik olan ceset, hastaneye kaldırılmış. Operasyon 6 saat sürmüş. Ameliyattan çıkan doktor, alnından akan terleri silerek:
-“Çok zor oldu ama galiba yaşayacak" demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Sevgi birliğe, bencillik yalnızlığa götürür.” demiş #Schiller...
Düz mantık bakarsak “Yalnız olan herkes bencildir” demek mi bu?
Yok canım, öyle değildir tabii ki.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Sodalı içeceklerin gazlarının kaçmasını engellemek için buzdolabının içine baş aşağı yerleştirin.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Sarhoşken kahve içmeyin. Çünkü alkollüyken kahve içmek, sizi ayıltmıyor. Aksine alkolün etkisini arttırıyor.

“Günün Yazarı” olarak 61 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 152. doğum günü olan Musahipzade Celal’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Musahipzade Celal 31 Ağustos 1868 günü İstanbul’un Cihangir semtinde dünyaya geldi. Asıl adı Mahmut Celaleddin’dir. Gazhane Başkatibi Musahipzade Ali Bey ile Fıtnat Ecibe Hanım’ın oğludur. Dedesi, 3.Selim’in musahibi bestekâr İzzet Şakir Ağa’dır. 1935’te çıkarılan “Soyadı Kanunu” ile Musahipzade soyadını aldı ve Musahipzade Celal adıyla ünlendi.
İstanbul'da Firuzağa Sıbyan Mektebi’nde ilköğreniminin ardından, Feyziye Rüştiyesi’ni ve Süleymaniye Numune-i Terakki İdadisi’ni bitirdi. 1889 yılında, yazı yazma alışkanlığını edineceği Babıâli Tercüme Odası’nda kâtip olarak göreve başladı. Bir yandan da Hukuk Mektebi’ne devam etti, ancak bitiremedi.
Tiyatroya olan ilgisi Tercüme Odası'nda görev yapmaktayken ortaya çıktı. Arkadaşları ile arasında ortaoyunları tertip edip bizzat kendisi de bu oyunlarda zenne rollerine çıktı. Mardiros Mınakyan’ın Osmanlı Dram Kumpanyası’nın oyunlarını takip etmesi oyun yazmaya karşı merak duydu. Tiyatro bilgisini Ahmet Vefik Paşa’nın Moliere çevirilerini inceleyerek arttırdı. 1908’de Tercüme Bürosu’ndan ayrılınca zamanının büyük bölümünü oyun yazma çalışmalarına ayırdı. Yayımlanan ilk oyunu olan Türk Kızı’nı (1910) bu dönemde yazdı, oyun 1912’de “Köprülüler” adıyla Manakyan Tiyatrosu’nda sahnelendi. Belediye işlerine kadıların baktığı devri hicveden İstanbul Efendisi (1913) adlı ilk müzikal oyununun ardından; Macun Hokkası (1917), baba parası yiyen mevki sahibi kimseler ile yaşamlarını alınterleriyle kazanmaya çalışan emekçilerin arasındaki karşıtlığı anlatan Yedekçi (1919), Kaşıkçılar (1920), Atlı Ases, Demirbaş Şarl gibi oyunları yazmaya ve sahnelenmeye devam etti. 1919-1924 yılları arasında yazdığı oyunların hepsi Osmanlı Operet Heyeti (1923 yılında “İstanbul Operet Heyeti” adını aldı) tarafından sahnelendi. “Lale Devri” adlı oyunu, İstanbul’da ilk defa kadınların tiyatroya gelmesini sağlayan oyun oldu. O sene ramazan ayında ilk defa kadınların da gece tiyatroya gelip bu oyunu izlemesi için izin verildi. Oyun yazmayı sürdürürken memuriyet hayatına 1917′de Üsküdar livasında bandrol memuru olarak devam etti. 1920′de bandrol örgütü kaldırılınca, görevi Maliye tahsil memurluğuna aktarıldı. 1923 yılında Üsküdar defterdarı iken emekliye ayrıldı.
Musahipzade Celal, emekliliğinden sonra bir süre "Evkaf Müzesi"’nde koleksiyon uzmanlığı yaptı. 1927 yılında kütüphane görevlisi olarak Darülbedayi’ye girince geçmişten gelen tiyatroya olan ilgisini geliştirme olanağı buldu. Ardı ardına tarihi hiciv özelliğinde eserler kaleme aldı. 1927’den sonra yazdığı oyunlar Darülbedayi’de (sonra “İstanbul Şehir Tiyatroları” adını aldı) sahnelendi. 1927’de Darülbedayi’de sahnelenen Fermanlı Deli Hazretleri adlı eseriyle tanındı. Aynaroz Kadısı (1928), Kafes Arkasında (1929), Bir Kavuk Devrildi (1930), Balaban Ağa (1933) adlı oyunları Darülbedayi’de sahnelendi. Bir Kavuk Devrildi‘de yabancı yatırımların yerli iktisadı iflasa sürüklemesini, bilgisiz yöneticilerin halkı sömürmesini; Balaban Ağa’da yetişmekte olan yükseköğrenim gençliğinin kendi sorunlarıyla başbaşa bırakılmasını yerdi. Beklenen ilgiyi görmeyen Selma (1934) adlı dramdan sonra yeni oyun yazmadı. 18 oyunu 1936’da toplu halde yayımlandı. 1937’de Türk Kızı’nın değiştirilmiş hali olan Gülsüm (1937)’ü ve ardından Mehmet Şükrü Erden ile Genç Osman (1937) adlı oyunu kaleme aldı.
Türkiye’ye özgü denebilecek bir müzikal komedi türünün ilk yazarı olma özelliğini taşıyan Musahipzade'nin oyunları 18.yüzyıl Osmanlı toplumundaki idari bozuklukları ve dini sömürüyü malzeme olarak kullandı. Aynaroz Kadısı ve Bir Kavuk Devrildi adlı oyunları Muhsin Ertuğrul tarafından sinemaya aktarıldı. “Eski İstanbul Yaşayışı (1946)” adlı kitabında kendi hatıralarını, eski Osmanlı adetlerini ve gündelik hayatın detaylarını anlatmıştır. 1958 yılında çıkan bir yangında “Bir Kavuk Devrildi” filmi yandı.
13 Şubat 1952’de 40. sanat jübilesi yapıldı. Son yıllarında gözleri görmeyen Musahipzade Celal, oyunlarını yeğenlerine ve onların çocuklarına yazdırdı. 20 Temmuz 1959’da yaşamını yitirdi. Müsahipzade Celal'in mezarı Üsküdar Karacaahmet’tedir. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Üsküdar sahnesi yazarın adını taşır.

Eserleri:
Kendi Yazdığı Oyunları
Türk Kızı
Köprülüler
İstanbul Efendisi
Lâle Devri
Macun Hokkası
Yedekçi Kaşıkçılar
Atlı Ases
Demirbaş Şarl
Moda Çılgınları
İtaat İlâmı
Fermanlı Deli Hazretleri
Aynaroz Kadısı
Kafes Arkasında
Bir Kavuk Devrildi
Mum Söndü
Pazartesi-Perşembe
Gül ve Gönül
Balaban Ağa
Selma
Genç Osman
Gücü Gücü Yetene
Kadın Tertibi
Kısmet Değilmiş

Uyarlama Oyunları
Hisse-i Şayia
Sekizinci
Ceza Kanunu

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Akit TV’nin Anıtkabir saygısızlığı
RTÜK'e CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98'inci yılı kutlamalarında  devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretini "Devletin zirvesi Anırkabir'de" ibaresiyle servis eden Atatürk düşmanı yandaş Akit TV hakkında hareketi geçti.
"Akit TV’nin imza attığı ahlaksızlık görmezden gelinemez" diyerek ahlaksızlığı RTÜK'e taşıyacağını belirten RTÜK üyesi İlhan Taşçı'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:
 
"30 Ağustos Zaferimizin kahramanı Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’deki törene ilişkin yayında Akit TV’nin imza attığı ahlaksızlık görmezden gelinemez.
Yayınla ilgili en ağır yaptırım istemiyle RTÜK Başkanlığına yarın resmi olarak başvuracağım.
Cumhuriyet ve kazanımları ile Ulu Önder Atatürk’e yönelik ahlaksızlık konusunda sicili hayli kabarık ve karanlık olan Akit TV’nin bu terbiyesizliği KJ hatası denilerek geçiştirilemez.
RTÜK Üst Kurulu ilk toplantısında bu yayını masaya yatırmalıdır, gerekeni yapmalıdır."

Zafer Bayramı’da anlamlı koşu
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 94'üncü Gazi Koşusu'nu Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı “Call To Victory (Zafere Çağrı) isimli safkan kazandı.

Yunanistan’dan anlaşma ihlali
Antalya'nın Kaş ilçesine 2.8 mil uzaklıktaki Yunanistan adası Meis'e Blue Star isimli feribotlarla asker taşındığı ortaya çıktı.
Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de sismik arama çalışma faaliyetlerine başlamasının ardından Meis ile Kaş arasındaki bölgede askeri hareketliliğin yaşandığı ve sık sık Türkiye ile Yunanistan sahil güvenlik botlarının karşı karşıya geldiği ve bölgede gerginliğin hakim olduğu açıklandı.
Feribotlardan Yunan sivil vatandaşlar ve turistlerle birlikte inen askerlerin Rodos adasından geldiği ve tam donanımlı oldukları görüldü. Adaya getirilen asker sayısı ise açıklanmadı.
Haber Yunan medyasında geniş yer buldu.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde Yunanistan’ın söz konusu adımlarının 1923 tarihli Lozan ile 1947 Paris Barış Antlaşmalarının yeni bir ihlali anlamına geldiği ve Atina yönetiminin, silahlandırması yasak olmasına rağmen 1960 yılından bu yana bu adaları silahlandırmaya devam ettiği açıklandı.
1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ve 1947 yılında imzalanan Paris Antlaşması gereğince Yunanistan tarafından Limni, Semadirek ve Doğu Ege Adaları (Midilli, Sakız, Sisam, Nikarya) ile On İki Ada’da (Stompalya, Rodos, Kalki, Skarpanto, Kasas, Piskopis, Misiros, Kalimnos, Leros, Patmos, Lipsos, Sömbeki, İstanköy ve bağlantısı olan adalar ile Meis Adası) Kolluk Kuvvetleri dışında silahlı kuvvet bulundurulmaması ve tahkimat yapılmaması hükme bağlanmıştı.
 
Korona haberlerine gelince:
Suudi Arabistan’dan flaş karar
Avrupa’nın en büyük hac organizasyon şirketinden alınan bilgilere göre, Suudi Arabistan’da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 5 Mart günü kapatılan Kabe’nin, Perşembe günü tekrar ibadete açılması için çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. Öte yandan, günlük 6 bin kişiyle sınırlı olarak umre imkanı da sağlamak için çalışmaların başlatıldığı açıklandı. Umrenin de bu yıl gerçekleşen hac gibi sadece Suudi Arabistan içerisinden gelecek kişilerle yapılabileceği belirtiliyor.

 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Düne göre daha az test talebi oldu. Ancak buna rağmen 1.482 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız artıyor. Bu durum kaybettiğimiz canların sayısını da artırıyor. Mücadeleyi ancak hep birlikte yürütürsek başarabiliriz. Güç tedbirde.”

 
Bugünkü test sayısı: 91302
Yeni vaka sayısı: 1482
Ağır hasta sayısı: 945 (Dün: 917)
Bugünkü vefat sayısı: 42 (Dün: 39)
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,53 iken, bugün artarak 1,62 olmuş. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması kötü haber. Vefat sayısı da artıyor günden güne.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Sivaslı’nın Kurtuluş Günü
Uşak'ın Sivaslı ilçesinin Yunan işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.

#PolonyaDayanışmaGünü
Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın kuruluş tarihi olan 31 Ağustos "Dayanışma ve Özgürlük Günü" olarak kutlanıyor. Bu gün Polonya’da komünizm rejiminin çöküşünün başlangıcı olarak kabul edilir.
Dayanışma sendikası, Gdansk’da gemi tersanelerinden rejim muhalifi oldukları için kovulan Lech Walesa ve arkadaşları tarafından 1980 yazında kuruldu.
Kuruluşundan sadece 15 gün sonra 31 Ağustos 1980’de Sendika komünist rejimle bağımsız sendika kurulmasına izin veren bir anlaşmaya imza attı. Walesa, Doğu Bloğu ülkelerindeki ilk bağımsız işçi örgütü Dayanışma Sendikası'nı kurarak, Polonya'da çok partili düzene geçişte önemli rol oynadı. Kısa sürede 10 milyondan fazla üyeye sahip olan Dayanışma Sendikası, hükümeti Walesa ve diğer sendika liderleriyle görüşmeye oturmak zorunda bıraktı. Walesa'nın öncülüğünde atılan demokratik adımlar neticesinde düzenlenen 1989 seçimlerinde Dayanışma hareketi, Komünist Parti'yi bozguna uğrattı.

#KırgızistanBağımsızlıkGünü
Kırgızistan, bağımsızlığını Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 31 Ağustos 1991’de ilan etmiş ve 31 Ağustos “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

#TrinidadTobagoBağımsızlıkGünü
Ülkenin Batı Hint Adaları Federasyonu’ndan çıktığı ve bağımsızlık ilan edildiği 31 Ağustos 1962 tarihi “Trinidad Tobago Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

31 Ağustos 1876 - Osmanlı Padişahı V. Murad tahttan indirildi; yerine kardeşi II. Abdülhamid padişah oldu.
31 Ağustos 1890 - Brüksel Genel Senedi ile köle ticareti yasaklandı.
31 Ağustos 1910 - Zeytinburnu'nda İmalat-ı Harbiye çalışanları tarafından o zamanki İstanbul merkezli, günümüzdeki adıyla MKE Ankaragücü Gençlik ve Spor Kulübü kuruldu.
31 Ağustos 1913 - Batı Trakya Türk Cumhuriyeti kuruldu.
31 Ağustos 1918 - Vahdettin padişah oldu. O gün, Osmanlı tarihindeki son kılıç kuşanma töreni yapılmış oldu.
31 Ağustos 1928 - Bertolt Brecht'in “Üç Kuruşluk Opera” adlı oyununun ilk gösterimi Berlin'de yapıldı.
31 Ağustos 1939 - Almanya’da yaptırılan Batıray denizaltısı denize indirildi.
31 Ağustos 1957 - Malezya, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
31 Ağustos 1962 - Trinidad ve Tobago, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.
31 Ağustos 1966 - Irak Ordusu, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin elindeki Erbil kentini ele geçirdi.
31 Ağustos 1970 - İzmir'de Akdeniz Oyunları'nın yapılacağı "Halkapınar Spor Tesisleri", inşaat sırasında yandı.
31 Ağustos 1986 - Bir Meksika yolcu uçağı ile küçük bir uçak, Kaliforniya'nın Cerritos şehri üzerinde havada çarpıştı. Uçaklardaki 67 kişi ile yerdeki 15 kişi öldü.
31 Ağustos 1986 - Karadeniz'de bir Sovyet yolcu gemisi, bir tanker ile çarpışarak battı: 423 kişi öldü.
31 Ağustos 1988 - Türkiye ile Gürcistan arasında Sarp Sınır Kapısı açıldı.
31 Ağustos 1991 - Kırgızistan, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
1995 - Westwood Studios, Command & Conquer serisinin ilk oyunu olan "Command & Conquer"ı piyasaya sürdü.
31 Ağustos 1997 - Prenses Diana ile arkadaşı Dodi Al Fayed, Paris'te bir trafik kazasında öldüler.
31 Ağustos 1998 - Kuzey Kore, ilk uydusunu fırlattı.
31 Ağustos 1999 - Boeing 737-200 tipi bir yolcu uçağı, Buenos Aires'ten kalkışı sırasında düştü; 67 kişi öldü.
31 Ağustos 2005 - Bağdat'ta bir köprüde meydana gelen izdihamda yaklaşık 1000 kişi öldü.
31 Ağustos 2010 - Irak Savaşı, ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşmasıyla resmen bitti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

31 Ağustos 12 - Caligula, Roma İmparatoru (ö. 41)
31 Ağustos 161 - Commodus, Roma İmparatoru (ö. 192)
31 Ağustos 1569 - Cihangir, Babür İmparatoru (ö. 1627)
31 Ağustos 1663 - Guillaume Amontons, Fransız fizikçi (ö. 1705)
31 Ağustos 1786 - Michel-Eugène Chevreul, Fransız kimyager (ö. 1889)
31 Ağustos 1834 - Amilcare Ponchielli, İtalyan besteci (ö. 1886)
31 Ağustos 1868 - Musahipzade Celal, Oyun yazarı (ö. 1959)
31 Ağustos 1874 - Edward Thorndike, Amerikalı psikolog (ö. 1949)
31 Ağustos 1908 - William Saroyan, Amerikalı oyun yazarı ve romancı (ö. 1981)
31 Ağustos 1915 - Raif Aybar, Siyasetçi (ö. 2005)
31 Ağustos 1917 - Turgut Sunalp, Asker ve siyasetçi (ö. 1999)
31 Ağustos 1925 - Maurice Pialat, Fransız yönetmen, senarist, oyuncu ve Altın Palmiye Ödülü sahibi (ö. 2003)
31 Ağustos 1928 - James Coburn, Amerikalı oyuncu (ö. 2002)
31 Ağustos 1936 - İgor Jukov, Rus piyanist, orkestra şefi ve ses mühendisi (ö. 2018)
31 Ağustos 1945 - Itzhak Perlman, İsrailli-Amerikalı kemancı ve orkestra şefi
31 Ağustos 1945 - Van Morrison, Kuzey İrlandalı müzisyen.
31 Ağustos 1948 - Rudolf Schenker, Alman gitarist (Scorpions)
31 Ağustos 1948 - Serkan Acar, Eski Fenerbahçeli futbolcu (ö. 2013)
1949 - H. David Politzer, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi.
31 Ağustos 1949 - Richard Gere, Amerikalı aktör.
31 Ağustos 1955 - Edwin Moses, Amerikalı atlet.
31 Ağustos 1969 - Muharrem Erkek, Avukat ve siyasetçi.
31 Ağustos 1970 - Nikola Gruevski, Makedonya Başbakanı.
31 Ağustos 1970 - Rania el Abdullah, Ürdün Kraliçesi.
31 Ağustos 1971 - Chris Tucker, Amerikalı oyuncu ve komedyen.
31 Ağustos 1977 - Arzu Yanardağ, Manken ve oyuncu.
31 Ağustos 1983 - Ebru Şancı, Model, sunucu ve oyuncu.
31 Ağustos 1985 - Mabel Matiz, Şarkıcı.
31 Ağustos 1985 - Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı.
31 Ağustos 1990 - Oliver Adams, Amerikalı aktör.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

31 Ağustos 869 - Buharî, İslam bilgini (d. 810)
31 Ağustos 1795 - François-André Danican Philidor, Fransız satranççı ve besteci (d. 1726)
31 Ağustos 1811 - Louis Antoine de Bougainville, Fransız amiral ve kâşif (Begonvil bitkisini keşfetti) (d. 1729)
31 Ağustos 1832 - Everard Home, İngiliz cerrah (d. 1756)
31 Ağustos 1867 - Charles Baudelaire, Fransız şair (d. 1821)
31 Ağustos 1941 - Marina İvanovna Tsvetayeva, Rus şair (d. 1892)
31 Ağustos 1951 - Mazhar Osman Usman, Ruh ve sinir hastalıkları uzmanı (d. 1884)
31 Ağustos 1963 - Georges Braque, Fransız kübist ressam (d. 1882)
31 Ağustos 1967 - Ilya Ehrenburg, Sovyet yazar (d. 1891)
31 Ağustos 1967 - Samed Behrengi, Azeri asıllı İranlı öğretmen ve çocuk hikâyeleri ile halk masalları yazarı (d. 1939)
31 Ağustos 1969 - Rocky Marciano, Amerikalı boksör (d. 1923)
31 Ağustos 1973 - John Ford, Amerikalı film yönetmeni (d. 1894)
31 Ağustos 1986 - Henry Moore, İngiliz heykeltıraş (d. 1898)
31 Ağustos 1986 - Urho Kekkonen, Fin politikacı (d. 1900)
31 Ağustos 1997 - Diana Frances Spencer, Galler Prensesi (d. 1961)
31 Ağustos 1997 - Dodi Al Fayed, Mısır kökenli İngiliz vatandaşı iş adamı (d. 1955)
31 Ağustos 2015 - Yalçın Güzelce, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1951)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?