Bugün Büyük Zafer'in 98. yıldönümü


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 30 Ağustos.

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı.
Bugün 26 Ağustos 1922’de başlayan ve 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün, beş gece devam ederek Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz’un 98. yıldönümü.
Tüm ulusumuzun Zafer Bayramı’nı kutluyor, bu bayramın mimarları olan Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyorum.
Nur içinde uyusunlar.
Olmasalardı olmazdık.

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Üç genç kız göl kıyısında arabadan inmişler, çevrede kimseciklerin olmadığını görünce soyunmaya başlamışlar. İlk soyunan, mayosunu giymeye gerek görmeden göle doğru ilerlemiş. Tam suya dalacakken, korucu Temel ortaya çıkıp arkasından seslenmiş:
- “Payan, purada göle girmek yasaktur!”
Kıpkırmızı olan genç kız, arabaya doğru giderken:
- “Soyunmadan önce söyleseydin ya!” diye bağırmış. Temel gülerek:
-"Iyi de payan" demiş. "Soyunmak yasak değul ki..."


Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve bu sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:


“Gençken evlenin, çünkü yaşlanınca insanın aklı başına gelir. Akıllı bir insan da asla evlenmez.” demiş #AgathaChristie.
Tamamen katılıyorum bu söze.
Şimdiki aklım olsaydı asla evlenmezdim.


Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Kumaştaki ve zemindeki vişne suyu, mürekkep lekesi, oje gibi inatçı lekeleri çıkarmak için lekenin üzerine saç spreyi sıkın, kurumasını bekleyin ve ardından nemli bezle silin. Saç spreyi leke çıkarmada oldukça etkilidir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Hani çoğu hayvan yeni doğduğunda dünyaya karşı savunmasız olur ya! İşte kobra yılanları onlardan değil! Zira yumurtadan çıktıktan yalnızca 2-3 saat sonra ölümcül zehre sahip oluyorlar.”


“Günün Şairi” olarak 14 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Mısırlı şair Necip Mahfuz’u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.


Necib Mahfuz, 11 Aralık 1911 yılında Mısır Kahire’nin Cemâliye semtinde dünyaya geldi. Bir tüccarın oğlu olan Necib Mahfuz, adını kendini doğurtan Profesör Necip Paşa Mahfuz'dan almıştır. İlk ve orta öğrenimini ailesinin taşındığı Abbâsiye mahallesinde tamamladı. 1934’te Kahire Üniversitesi’nin Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı alanda yüksek lisans yapmaya başladı. Mustafa Abdürrâzık’ın danışmanlığında yürüttüğü “İslâm Tasavvufunda Estetik” adlı tez çalışmasını yarıda bırakarak edebiyata yöneldi. Bu arada Kahire Üniversitesi’nde sekreterlik yaptı. 1939’da Vakıflar Bakanlığı’na geçti. 1954’te buradan ayrılıp Kültür Bakanlığı’nda Sinema Eserlerini İnceleme Dairesi başkanı, ardından sinemadan sorumlu danışman oldu ve 1971’de emekliliğine kadar bu görevi sürdürdü. Daha sonra el-Ehrâm gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya, kısa hikâye ve roman yazmaya devam etti.


Necib Mahfuz'un edebiyata olan ilgisi, 1920'li yıllarda Mustafa el-Manfuluti'nin makale ve şiirlerini okumasıyla başlamıştır. Ünlü edebiyatçılardan Tolstoy, Dostoyevsky, Chekov, Maupassant, Shakespeare, Ibsen, Flaubert, Sartre, Albert Camus, François Mauriac’ın eserlerini okudu ve bunlardan etkilendi. Ancak asıl etkisinde kaldığı, düşünce yapısının ve kişiliğinin oluşumunda rol oynadıkları bilinen en önemli Arap yazarları Abbas Mahmûd el-Akkād ile Tâhâ Hüseyin’dir. Bizzat kendisi yazarlığı Akkād’dan, akılcılığı ve Batı ile verimli iletişim kurmayı Tâhâ Hüseyin’den öğrendiğini söylemiştir. Sosyalist görüşleriyle tanınan Kıptî yazar Selâme Mûsâ da etkisinde kaldığı bir başka kişidir.


Necib Mahfuz, yazı hayatına 1928 yılında Selame Musa'nın çıkardığı el-Mecelle el-Cedide dergisinde yayımladığı yazılar ve öykülerle başladı. Mahfuz'un ilk romanı "Abes el-Akdar" 1939 yılında yayımlandı. 23 Temmuz 1952 devriminin ardından bir süre edebiyattan uzak kalan Necîb Mahfûz, 1959’da el-Ehrâm gazetesinde tefrikasına başladığı Evlâdü ḥâretinâ adlı sembolik romanıyla yeniden edebiyata döndü. 1957 yılında yazdığı Kahire Üçlemesi ile Arap Edebiyatının tanınmış isimlerinden oldu. Bu üçlemede Kahire'de yaşayan bir ailenin üç kuşağının 1. Dünya Savaşı ve 1952 yılındaki Nasır darbesine kadar olan dönemde yaşadıklarını ve Mısır toplumunun değişimini anlattı. Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'a İsrail ile yaptığı barış antlaşmasında verdiği açık destekten ötürü birçok Arap ülkede kitapları yasaklandı. 1988 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü aldıktan sonra bu yasaklar kalktı.


1989 yılında Mısırlı Ömer Abdülrahman tarafından hakkında ölüm fetvası çıkartılan Necib Mahfuz, 1994 yılında Kahire'deki evinin önünde bıçaklı saldırıya uğradı. Geçirdiği bir dizi ameliyat sonrasında sağ tarafına felç indiğinden eli kalem tutamaz hale geldi. Yazmakta büyük güçlük çekmeye başladıysa da ilerleyen yaşına rağmen edebiyattan kopmadı ve kısa hikayeler yazmaya devam etti. 19 Temmuz 2006 tarihinde yine bir yürüyüş esnasında düşmesi sonucu başından yaralandı. 30 Ağustos 2006 günü Kahire'de 95 yaşında vefat etti. Necib Mahfuz, Kahire'de devlet töreniyle uğurlandı.


Necib Mahfuz, 70 yıllık kariyeri boyunca 34 roman, 350 civarında kısa hikaye yayımlamıştır. Kitaplarının çoğunda, hayatının tamamını geçirdiği ve Nobel ödülünü almak için dahi ayrılmadığı Kahire'nin tarihi mahallesindeki yaşamı, modern ve geleneksel yaşam arasında denge kurmaya çalışan insanları anlattı. Onun romanları Mısır’ın sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik fotoğrafı gibidir. Roman ve hikâyelerinde mekân hep Kahire’dir. Kullandığı dil “fusha” denilen yazı dili Arapça’sıdır.


Roman ve hikâye alanlarında çok sayıda ürün veren Necîb Mahfûz’un eserlerinin birçoğu Türkçe’ye çevrilmiştir.


Sizlerle kitaplarından alıntılar paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:


“Cebelavi Sokağı'nın Çocukları”ndan:

“Korku ölümü uzak tutmuyor, hayatı uzak tutuyor! Ey sokak halkı, siz yaşamıyorsunuz, ölümden korktuğunuz sürece hayatınız olmayacak, ..."


"...sevginin adaletin ve saygının aranızda hüküm sürmesine izin verin, böylece hiçbir suç işlenmez."


“Ne kadar büyük çapta olursa olsun,bütün trajediler nihayetinde hayatın bir parçası haline gelir.”


“Miramar”dan:

"Eski güzel günleri hatırlıyor musun?"
Dalgınlıkla, "Hepsi geride kaldı," diyor.
"Ama hayat devam ediyor," diye mırıldanıyorum.


Hiçbir şeye sadık olmamak; özgür, tamamen özgür, sınıfın, ülkenin veya herhangi bir görevin (senin) üstünde hak iddia etmesinden muaf olmak ne harika.


''Yazmak düşünüp, hissedebilen insanların harcıdır, gece kulüpleri ve barlardan çıkmayan zevk düşkünlerinin değil. Fakat kötü zamanlardayız. Eğitimlerini şüphesiz bir sirkte alan ve numaralarını sergileyecek en uygun saha olarak gazeteciliği seçen türedilerle, palyaçolarla çalışmaya mahkumuz." #NecibMahfuz

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Maltepe’de aynı alanda 4.yangın

İstanbul'da Maltepe, Zümrütevler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda saat 18.00 sıralarında yangın çıktı.
Ormandan yükselen alevleri gören vatandaşlar itfaiye ve polis ekiplerine haber verdi. Yangına orman ve itfaiye ekipleri yerden müdahale ederken, söndürme helikopteri de havadan müdahale etti.
Ekiplerin yarım saat süren çalışmaları sonucu yangın daha fazla büyümeden kontrol altına alındı. Yangın yerine çok sayıda polis ekibi de sevk edildi. Maltepe'de son 4 gün içerisinde birbirine yakın 4 noktada orman yangını çıktı.
Ekiplerin soğutma çalışmaları devam ederken, yangının çıkış nedeni hakkında soruşturma başlatıldı.


Galata Kulesi restorasyonunda usulsüzlük
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Galata Kulesi'nin restorasyonunu yapan firmaya soruşturma açtı. ‘Restorasyon’un proje olmadan yapıldığı ortaya çıktı.
Gazeteci yazar Çiğdem Toker'in sosyal medya hesabından paylaştığı savcılık soruşturması yazısında, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan projenin onay belgesi istendi. Yazıda ayrıca E.S Yapı'nın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı davrandığı ve sorumluların bilgilerinin paylaşılması istendi.


Toker de söz konusu soruşturmaya ilişkin savcılık yazısını, "Gerekçe: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırılık. Savcılık, 2 No'lu KVTV Koruma Kurulu'na gönderdiği yazıda ‘varsa’ onaylı projeyi istedi" ifadeleriyle paylaştı.


Öte yandan, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Galata Kulesi’nin içinde hiltiyle yapılan yıkımın bir onaylanmış restorasyon projesi dahilinde gerçekleşmediğinin ortaya çıktığını açıkladı. Polat, yıkımın yapıldığı 12 Ağustos’ta yaptıkları şikayetin koruma kurulu tarafından işleme alınmadığını, bir gün sonra restorasyon projesinin onaylandığını açıkladı.
Polat, "Proje var denilmesine karşın, koruma kurulunun aykırı uygulamaları görmezden gelerek uygulama sonrasında (13.08.2020) restorasyon projesi onaylamış, o tarihte onaylı bir restorasyon projesi olmadığı tasdik edilmiştir" dedi.
Polat, Twitter hesabından, 12 Ağustos günü yaptıkları şikayet başvurusunun yazısını ve restorasyon projesinin hilti ile işlem yapılmasından bir ün sonra yani 13 Ağustos günü onaylandığını gösteren belgeleri paylaştı.


Korona haberlerine gelince:
İstanbul’da düğün, sünnet vb. etkinliklere kısıtlama
İstanbul Valiliği, Covid-19 tedbirleri kapsamında pazartesi günü saat 08.00'den itibaren tüm kapalı alanlarda sünnet düğünü, kına gecesi ve nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini bildirdi.
İstanbul Valiliği'nce yapılan "İstanbul’da Düğünlere Yönelik Salgın Tedbirleri" açıklamasında, koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin etmek ve yayılımını engellemek amacıyla Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda kentte birçok tedbir kararı uygulandığı belirtildi.

Macaristan sınırları kapatıyor

Başta Fransa, İspanya ve Almanya’da vaka sayısı hızla artarken Macaristan kritik bir hamle geldi. Mart ayı boyunca sınırları kapatan Macaristan, ülkede corona virüsü vaka sayısı artmaya başlayınca sınırları yeniden kapatacağını duyurdu. 1 Eylül'den itibaren tüm sınırlar, diğer ülke vatandaşlarının geçişlerine kapatılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Toplamda 7 milyona yakın test yaptık. Bugün aktif hasta sayımıza 546 kişi daha eklendi. Kabyettiğimiz hasta sayımız toplamda 6.000’den fazla. Ağır hasta sayımızda artış devam ediyor. Tedbirlere uymada gevşek olamayız. Güç tedbirde.”


Bugünkü test sayısı: 101414
Yeni vaka sayısı: 1549
Ağır hasta sayısı: 917 (Dün: 896)
Bugünkü vefat sayısı: 39 (Dün: 36)
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,40 iken, bugün artarak 1,53 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta sayımızın günlerdir sürekli artması ise kötü haber. Vefat sayısı da artıyor günden güne.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#ZaferBayramı

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir. Zafer Bayramı'nda başkent Ankara'da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, "Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği" ile düzenlenmiştir. 2012 yılında yenilenen bu yönetmeliğe göre:
Zafer Bayramı törenleri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünce, Genelkurmay Başkanlığıyla koordine edilerek yürütülür.
Törenler 30 Ağustos günü saat 07.00'de başlar ve saat 24.00'te son bulur. Saat 12.00’de başkentte yirmibir pare top atışı yapılır.
Cumhurbaşkanı Anıtkabir'i ziyaret ederek çelenk koyar; cumhurbaşkanlığında tebrikleri kabul edilir, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir. Başkent dışında Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mülki idare amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte tebrikleri kabul eder. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Tören geçişi mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından şeref tribününden selamlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.


Çivril’in Kurtuluş Günü:

Denizli'nin Çivril ilçesinin Yunan işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.


Kütahya’nın Kurtuluş Günü:

Kütahya'nın Yunan işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.


Dumlupınar’ın Kurtuluş Günü:

Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinin Yunan işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.


Demirci’nin Kurtuluş Günü:

Manisa'nın Demirci ilçesinin Yunan işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlu olsun.

#FrankensteinGünü

Frankenstein veya The Modern Prometheus Günü her yıl 30 Ağustos tarihinde kutlanmaktadır.


Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

30 Ağustos 1071 - Malazgirt zaferi'nin ardından Alparslan'ın komutasındaki Türkler, Anadolu'ya girmeye başladı.
30 Ağustos 1908 - Hicaz Demiryolu açıldı.
30 Ağustos 1914 - Alman İmparatorluğu Sahil Topçu Müfrezesi, Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasındaki istihkâmlarda göreve başladı. Bu istihkâmların komutasına Alman Amiral Von Usedom atandı.
30 Ağustos 1918 - Lenin'in vurulması: Bolşevik lider Vladimir Lenin'e suikast girişimi gerçekleşti. Lenin, ağır yaralanmasına rağmen suikastten sağ kurtulmayı başardı.
30 Ağustos 1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat yönettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi, Türk Ordusu'nun kesin zaferiyle sonuçlandı. Yunan Ordusu Başkomutanı Nikolaos Trikupis ve kurmayları esir edildi.
30 Ağustos 1924 - Gazi Mustafa Kemal Paşa, Dumlupınar Meydan Muharebesi'nin ikinci yıl dönümünde, Dumlupınar'da "Meçhul Asker Anıtı"nın temelini attı.
30 Ağustos 1924 - Türkiye İş Bankası, ilk işlemini yaparak faaliyetlerine başladı. Bankanın kuruluş sermayesi 1 milyon liraydı.
30 Ağustos 1925 - Mustafa Kemal Paşa, "Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikat-ı medeniyyedir" dedi.
30 Ağustos 1930 - Ankara-Sivas demiryolu hattı ve Sivas İstasyonu, Başbakan İsmet Paşa'nın konuşmasıyla hizmete açıldı.
30 Ağustos 1937 - Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'e, 1935'te girdiği Eskişehir Hava Mektebi'nde, "Tayyareci Diploması" verildi.
30 Ağustos 1937 - Van Gölü'nde ilk vapur seferi yapıldı.
30 Ağustos 1941 - Alman Ordusu, Neva Nehri'ne ulaştı ve Leningrad'ın son demiryolu bağlantısını keserek, Leningrad Kuşatması'nın ilk aşamasını gerçekleştirdi. 8 Eylül 1941 tarihinde ise, kentin son kara bağlantısının kesilmesiyle 872 gün sürecek olan kuşatma başladı.
30 Ağustos 1952 - Erzurum'da Aziziye Anıtı açıldı.
30 Ağustos 1955 - Londra Konferansı'nda, "Kıbrıs Sorunu" ele alındı. İngiltere Kıbrıs'ta üçlü bir yönetim önerdi. Yunanistan ise ada halkının geleceğini kendinin belirlemesini istedi. Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakan Vekili Fatin Rüştü Zorlu katıldı.
30 Ağustos 1963 - Küba füze krizinin ardından, Sovyetler Birliği (Kremlin) ile ABD (Beyaz Saray) arasında doğrudan görüşmeyi sağlayacak "Kırmızı telefon" hattı devreye girdi.
30 Ağustos 1971 - İstanbul Televizyonu deneme yayınlarına başladı.
30 Ağustos 1974 - BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki çarpışmalar yüzünden evlerini terk edenlerin güven içinde geri dönmelerine izin verilmesini öngören Fransa, İngiltere, Avusturya ortak karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.
30 Ağustos 1977 - Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.
30 Ağustos 1981 - İran Devlet Başkanı Muhammed Ali Recai ve Başbakan Muhammed Cevad Bahomar bombalı saldırı sonucu öldürüldü.
30 Ağustos 1985 - Uluslararası Af Örgütü, BM İnsan Hakları Komisyonu'na bir rapor gönderdi. Raporda, Bulgaristan'da Türk azınlığa karşı girişilen Bulgarlaştırma kampanyasına son verilmesi istendi.
30 Ağustos 1988 - Irak Ordusu'ndan kaçan binlerce Kürt Türkiye sınırına yığılmıştı. Hükûmet, sınırları açmaya karar verdi ve Kürtler Hakkâri'nin Çukurca ve Uludere ilçelerine sığındı.
30 Ağustos 1992 - Güvenlik güçleri ile İran'dan Türkiye'ye giren 300 kadar PKK militanı çatıştı; 100 militan ve 10 güvenlik görevlisi öldü.
30 Ağustos 1995 - NATO, Bosnalı Sırplara karşı hava harekatı başlattı. Kararlı Güç Harekatı, II. Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'daki en yoğun bombardımanlardan biri oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

30 Ağustos 1748 - Jacques-Louis David, Fransız ressam (ö. 1825)
30 Ağustos 1797 - Mary Shelley, İngiliz yazar (ö. 1851)
30 Ağustos 1811 - Theophile Gautier, Fransız şair ve romancı (ö. 1872)
30 Ağustos 1852 - Jacobus Henricus van 't Hoff, Hollandalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1911)
30 Ağustos 1879 - Rıza Nur, Siyasetçi, yazar ve hekim (ö. 1942)
30 Ağustos 1913 - Richard Stone, İngiliz ekonomist (ö. 1991)
30 Ağustos 1925 - Sami Hazinses, Ermeni asıllı sinema oyuncusu (ö. 2002)
30 Ağustos 1928 - Altan Karındaş, Sinema, tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.
30 Ağustos 1930 - Warren Buffett, Amerikalı girişimci.
30 Ağustos 1937 - Bruce McLaren, Yeni Zelandalı araba yarışçısı ve McLaren takımının kurucusu (ö. 1970)
30 Ağustos 1940 - Suna Keskin, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
30 Ağustos 1942 - Zafer Ergin, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
30 Ağustos 1951 - Gediminas Kirkilas, Litvan siyasetçi.
30 Ağustos 1958 - Anna Politkovskaya, Rus gazeteci (ö. 2006)
30 Ağustos 1959 - Muhammed bin Nayif, Suudi Arabistan veliahtı ve İçişleri Bakanı.
30 Ağustos 1961 - Zafer Algöz, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
30 Ağustos 1963 - Michael Chiklis, Amerikalı oyuncu.
30 Ağustos 1966 - Zafer Şanlı, Bas gitarist, söz yazarı, besteci ve aranjör.
30 Ağustos 1970 - Mehmet Özgür, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
30 Ağustos 1972 - Cameron Diaz, Amerikalı oyuncu ve model.
30 Ağustos 1975 - Marina Anissina, Rus asıllı Fransız buz patenci.
30 Ağustos 1978 - Tuna Yılmaz, Sinema eleştirmeni ve yazar.
30 Ağustos 1983 - Jonne Aaron, Fin müzisyen.
30 Ağustos 1989 - Bebe Rexha, Arnavut asıllı Amerikan müzisyen ve söz yazarı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

30 Ağustos 1483 - XI. Louis, Fransa Kralı (d. 1423)
30 Ağustos 1935 - Henri Barbusse, Fransız romancı ve gazeteci (d. 1873)
30 Ağustos 1935 - Namık İsmail, Ressam (d. 1890)
30 Ağustos 1938 - Max Factor, Sr., Yahudi asıllı Polonyalı kozmetik üreticisi (d. 1872)
30 Ağustos 1971 - Ali Hadi Bara, Heykeltıraş (d. 1906)
30 Ağustos 1979 - Jean Seberg, Amerikalı oyuncu (d. 1938)
30 Ağustos 1988 - Eren Eyüboğlu, Ressam (d. 1907)
30 Ağustos 1993 - Taner Şener, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1923)
30 Ağustos 2000 - Gürdal Tosun, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu (d. 1967)
30 Ağustos 2003 - Charles Bronson Amerikalı aktör (d. 1921)
30 Ağustos 2005 - Nihat Akçan, Tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen (d. 1926)
30 Ağustos 2006 - Glenn Ford, Amerikalı aktör (d. 1916)
30 Ağustos 2006 - Necip Mahfuz, Mısırlı yazar (d. 1911)
30 Ağustos 2015 - Oliver Sacks, İngiliz nörolog ve yazar (d. 1933)
30 Ağustos 2015 - Wes Craven, Amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve senarist (d. 1939)
30 Ağustos 2016 - Eleanor Barooshian, Amerikalı şarkıcı (d. 1950)
30 Ağustos 2016 - Naşide Göktürk, Besteci, söz yazarı ve yorumcu (d. 1965)

Bugün olan başka şeyler de var tabii. Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...


Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?