2020 YKS sonuçları önümüzdeki hafta açıklanacak

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri, arkadaşıyla golf oynarken oyunun en heyecanlı anında bir cenaze töreni görünce kasketini çıkarmış, gözlerini kapatmış ve başını önüne eğerek dua etmeye başlamış.
Arkadaşı bunu görünce;
-“Bu şimdiye kadar gördüğüm en düşünceli ve dokunaklı sahne. Gerçekten iyi kalpli bir adamsın'' demiş.
Adam cevap vermiş:
-“35 yıllık karımdı.''   

(Fıkra için Fahri Kalın abime teşekkürler.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Ne kadar az bilirsen, o kadar iyi uyursun.” demiş #MaksimGorki...
IQ seviyesi de önemli sanırım az bilmek için.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Baş ağrısından kurtulmak ister misiniz?
“Yatağa girmeden önce birkaç dilim salatalık yiyin ve ertesi sabah dipdiri, baş ağrısız kalkın. Salatalık, vücudun kaybetmiş olduğu gerekli besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker, B vitaminleri ve elektrolitleri ihtiva ettiği için yediğiniz birkaç dilim sorunlarınızı hemen yok eder.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Yarım kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundaymış”lar.
Neymiş? Televizyondaki ucuz bal reklamlarına kanmamak gerekiyor demek ki. O kadar kolay üretilen bir gıda değil çünkü saf bal.

“Günün Yazarı & Şairi” olarak 31 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Afif Yesari’yi seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Afif Yesari 16 Nisan 1922 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğdu. Yazar Mahmut Yesari’nin oğludur. Hattat Yesarizade Mehmet Esat dedesi, yine hattat Yesarizade Mustafa İzzet Efendi büyük dedesidir. İlkokuldan sonra özel öğrenim gördü ve kendi kendini yetiştirdi.

Afif Yesari, edebiyat hayatına 1940'larda “Yeni Edebiyat” dergisinde yayımladığı öyküleriyle girdi. “İzzet Günkaya” ve eşinin adı olan “Muzaffer Ulukaya” adlarını da kullandı. İlk öykü kitabı “Tren Yolu”nu 1949 yılında yayımladı. Bu kitabını 1954'te yayımladığı “Hafta Tatili” takip etti. “İnsanlar ve Öyküler (1985)” adlı kitabında 1945-1984 yılları arasında yayımladığı 31 kısa öyküsünü bir araya getirdi. Sade ve akıcı bir üslupla yazdığı öykülerinde yer yer mizahi ve eleştirel bir tutum geliştirmiştir. Tanin, Son Havadis, Hürvatan, Dünya gazetelerinde ve Hayat dergisinde gazeteci-yazar olarak çalıştı. 24 Aralık 1954'te İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonu’nda yayımlanan “Mektup” adlı ilk yerli televizyon oyununun senaryosunu yazdı. Dergi ve gazetelerde magazin, sinema eleştirisi yazıları yayımladı.

Tiyatro çalışmalarına 1945 yılında Atila Revü Opereti’nde dansör olarak başladı. 1961 yılında Ses Tiyatrosu’nda “Sel” oyununda başrol oynadı. Sinemaya “Efe Aşkı (1948)” filmi ile giren Yesari; Gençlik Hülyaları (1962), Bütün Suçumuz Sevmek (1963), Sürtük (1965), Cici Kızlar (1965), Kaldırım Çiçeği (1969) gibi pek çok filmde aktör olarak yer aldı. “Dilberler Yuvası (1962), Derdimden Anlayan Yok (1962)” gibi filmlere de senaryo yazarlığı yaptı. Gezici tiyatro topluluklarında aktör olarak görev aldı. Tiyatroda diyaloğu kaldırarak, kahramanların düşüncelerini spikerin ağzından veren “düşünce tiyatrosu” tekniğini ilk kullanan oyun yazarı olarak ün kazandı. Soytarının Biri (1967), Olduğu Gibi (1968) ve Uzak (1974) adlı oyunlarıyla bu tiyatro tarzının örneklerini vermeye çalıştı. Televizyonda yayımlanan ilk oyunun yazarı, yönetmeni ve oyuncusu da Afif Yesari’dir. 12-26 Şubat 1973 tarihleri arasında ülkemizde ilk kez dört farklı dilde düzenlenen bir şiir sergisi açtı.

Afif Yesari, öykü ve tiyatrolarının yanı sıra “Muzaffer Ulukaya” takma adıyla büyük kısmı Mike Hammer romanlarından esinlenerek yazılmış yaklaşık 200 polisiye roman yayımladı. 1955-60 yılları arasında yayımlanan bu romanlar, başlangıcından Cumhuriyet'e kadar olan dönemde yazılan polisiye romanların toplam sayısından daha fazladır. Bu nedenle Behçet Necatigil, Afif Yesari'nin polisiye romanları hususundaki yazarlığını bir tür dünya rekoru olarak anar.

16 Nisan 1986 tarihinde yazmaya başladığı ve 16 Ocak 1989'da tamamladığı “Çay ve Simit” adlı yazarlık hayatının 50 yılını değerlendirdiği Bâbıâli hatıralarını yayımlayamadan 23 Ağustos 1989 tarihinde İstanbul'da öldü. Yazar, vefat etmeden önce “Kontak” adlı bir roman ve “Sözcük” adlı kara mizah türünde bir sözlük hazırlıyordu.

Edebiyat tarihinde üzerinde pek durulmayan bir isim olan Afif Yesari; özellikle hikâyeleri ve “Düşünce Tiyatrosu” adıyla geliştirdiği tiyatro tarzı ile ön plana çıkan kendi kuşağı içinde orijinal bir yazardır.

KENDİ ADIYLA YAZDIĞI ESERLERİ:
HİKÂYE:
Tren Yolu (1949)
Hafta Tatili (1954)

ROMAN:
Dudakları Barut Kokuyordu (1963)

RÖPORTAJ:
İşte Beyoğlu (1950)

DENEME-İNCELEME:
Artist Olmak Sanatı (sinema yazıları, 1965)
Düşünce Tiyatrosu (Kuramı ve Olduğu Gibi adlı bir perdelik oyunu, 1966)
Ölüm Şatosu (1967) (Çeviri)
Ruhlar Konuşuyor (1971)
Çağlar Boyunca Büyü ve Büyücülük (1980)
Bedensiz Varlıklar ve Ruhsal Olaylar (1983)
İnsanlar ve Öyküler (1985)

OYUN:
Uzak (1966)
Soytarının Biri (1967)
Olduğu Gibi (1966)

ŞİİR:
Boşluk (1970)
Boşluk 73 (1973)

MİZAH:
Hengâme (mizah yazıları, 1979)
Şalter (mizah romanı, 1984)

ANI:
İstanbul Hatırası (1987)
Çay ve Simit (1989).


Dün akşamki TV haberleri yayın akışından ve internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
#Ekremİmamoğlu sözünü tuttu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deprem riski altındaki İstanbul’da 1 yılda, 17 ilçede toplam 29 bin 323 konutun üretimine başladı. Öte yandan deprem için 2019’da gerçekleşen bütçe rakamı, 2020’de 2,5 kat artırarak 341 milyon liraya çıkarıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019 Eylül ayında, Deprem Seferberlik Eylem Planını açıklamış; 1 yıl içinde 20 bin bağımsız birimde dönüşümün başlayacağı sözünü vermişti. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı koordinasyonunda, belediye iştiraklerinden KİPTAŞ ve İmar AŞ ile ortak yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, bu hedef aşılarak, 29 bin 323 bağımsız birimin üretim çalışmalarına başlandı.
 
2020 YKS sonuçları
ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:
“Sevgili gençler, heyecanlısınız, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum. Ülkemizin yarınları olan sizler için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız.”

 #Müjde açıklamasının tepkileri
Erdoğan'ın 'Müjde' açıklamasının ardından:
SOL Parti:
“Gösterişli yapay başarı hikayeleri ile halkı yanıltmaya, kandırmaya uğraşmayın. Madem ülkenin doğalgaz üretiminin bu kadar artması bekleniyor yurttaşa ‘doğalgaz fiyatlarını yarıya indirdik’ müjdesi verilmelidir " dedi.

Ahmet Davutoğlu (Gelecek Partisi):
Üç beş şirkete değil vatandaşın hayrına kullanılmasının takipçisi olacağız.

Ümit Dikbayır ( İyi Parti):
Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfi değil bu;
18 yıllık iktidarda,sık sık,lazım oldukça,seçim yaklaştıkça, özetle;
Türkiye tarihinin "EN ÇOK KEŞFEDİLEN" doğalgaz yatağı bu..
8'inci müjde bu..
Tek fark, adı Tuna1'di, Sakarya olmuş..
Yeter artık!
Aziz Milletimizle alay etmeyin !

 
Soru: Neden Türkiye'de özellikle seçim dönemlerinde "doğalgaz-petrol bulundu" haberleri sık sık gündeme geliyor?
 
Galata Kulesi’nde hilti skandalına devam
12 Ağustos 2020 tarihinde ortaya çıkan ve tepki çeken görüntülerin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, " Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır." açıklamasını yapmıştı. 
Tüm tepkilere ve yaptırım uygulanacağı açıklamalarına rağmen Galata Kulesi'nde hilti ile çalışmalara devam edildiği görüldü. Çalışmaların gece yarısı yapılması dikkat çekti. 
Öte yandan Galata Kulesi’nin restorasyon adı altında hilti ile delen E-S Yapı Şehircilik Mimarlık Restorasyon ve firmanın sahibinin AKP İstanbul İl yönetiminin eski yöneticisi Sevilay Tuncer Uludağ olduğu ortaya çıkmıştı. 

 
Korona haberlerine gelince:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Tanı konan hasta sayısı, uzun süredir, iyileşenlerden fazla. Kurallara uyulmaması; hastalığa yakalanma, hastalığı bulaştırma, birinin ağır hastalığına yol açma, sağlık hizmetlerinde yoğunluğa neden olma sebebi. Tedbir alalım. Yenilen virüs olacak.”

Bugünkü test sayısı: 93007
Yeni vaka sayısı: 1309
Ağır hasta sayısı: 762
Bugünkü vefat sayısı: 22
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,30 iken, bugün artarak 1,41 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta sayımızın sürekli artması ise kötü haber.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#UluslararasıKöleTicaretininYasaklanmasınıAnmaGünü
Birleşmiş Milletler kültür örgütü UNESCO, 23 Ağustos'u “Köle Ticaretinin Yasaklanmasını Anma Günü” olarak belirledi. Bu tarih 1791 yılında, günümüzde Haiti olan San Domingo'da düzenlenen isyana işaret ediyor. Kölelik karşıtı hareket için önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen 23 Ağustos 1791 tarihinde Santa Domingo adasındaki Afrikalı kölelerin başlattığı isyan hareketinin tarihi UNESCO tarafından Afrikalı kölelerin kendi bağımsızlıklarını kazanmadaki rolünü hatırlatması bakımından anma günü olarak seçildi.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

23 Ağustos 1305 - İskoç şövalye William Wallace, İngiltere Kralı I. Edward tarafından vatana ihanet suçlamasıyla idam ettirildi
23 Ağustos 1514 - Çaldıran Muharebesi: Yavuz Sultan Selim (I. Selim) komutasındaki Osmanlı Ordusu, Şah İsmail'in Ordusu'nu yendi.
23 Ağustos 1541 - Fransız kaşif Jacques Cartier, Kanada'nın Québec şehrine ulaştı.
23 Ağustos 1799 - Napolyon, Fransa'da iktidarı ele geçirmek üzere Mısır'dan ayrıldı.
23 Ağustos 1839 - Hong Kong, Birleşik Krallık'a bırakıldı.
23 Ağustos 1866 - Avusturya-Prusya Savaşı, Prag Antlaşması ile sona erdi.
23 Ağustos 1914 - I. Dünya Savaşı: Japonya, Almanya'ya savaş ilan etti ve Qingdao'yu (Çin) bombaladı.
23 Ağustos 1916 - I. Dünya Savaşı: Bulgar Ordusu, Sırp Ordusu'nu bozguna uğrattı.
23 Ağustos 1921 - Sakarya Meydan Muharebesi başladı.
23 Ağustos 1921 - I. Faysal Irak kralı olarak tahta çıktı.
23 Ağustos 1923 - Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı.
23 Ağustos 1928 - Amasya-Zile demiryolu (82 km.) hizmete girdi.
23 Ağustos 1929 - 1929 Hebron saldırısı: Araplar, İngiliz yönetimindeki Filistin'de bir Yahudi yerleşimine saldırdı; 133 Yahudi öldürüldü.
23 Ağustos 1939 - SSCB ve Almanya Dışişleri Bakanları, Moskova'da Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı'nı imzaladı.
23 Ağustos 1942 - II. Dünya Savaşı: Stalingrad Muharebesi başladı.
23 Ağustos 1944 - Bir ABD savaş uçağı, İngiltere'nin Freckleton kentinde bir okulun üzerine düştü: 61 kişi öldü.
23 Ağustos 1962 - Almanya'ya çalışmaya gitmek için 78.000'inci kişi başvurdu. 1 Ekim 1961'den bu yana Almanya'ya gönderilen işçi sayısının 7.565'i bulduğu açıklandı.
23 Ağustos 1971 - Türkiye'den Avrupa ülkeleri ve Avustralya'dan sonra Amerika'ya da işçi gönderilmesine başlandı. İlk kafilede 5 işçi Amerika'ya gitti.
23 Ağustos 1975 - Laos'ta komünist darbe.
23 Ağustos 1979 - Sovyet dansçı Alexander Godunov, ABD'ye iltica etti.
23 Ağustos 1982 - Beşir Cemayel, Lübnan başbakanı seçildi.
23 Ağustos 1990 - Batı Almanya ve Doğu Almanya, 3 Ekim'de birleşeceklerini duyurdular.
23 Ağustos 1990 - Saddam Hüseyin, Kuveyt'teki Batılı ülkelerin elçiliklerinin boşaltılmasını istedi.
23 Ağustos 1991 - Ermenistan, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
23 Ağustos 1994 - Hakkındaki hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanarak kesinleştikten sonra Dışişleri Bakanlığı'nın başvurusu üzerine Üsküp'te yakalanan millî futbolcu Tanju Çolak, Türkiye'ye getirildi ve Bayrampaşa Cezaevi'ne konuldu.
23 Ağustos 2000 - Gulf Air'e ait Airbus A320 tipi bir uçak, Bahreyn yakınlarında Basra Körfezi'ne düştü; 143 kişi öldü.
23 Ağustos 2000 - Merkez üssü Hendek-Akyazı olan 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hendek ve Akyazı ile çevre illerde binalardan atlayan 60 kişi yaralanarak hastahaneye götürüldü.
23 Ağustos 2002 - Kemal Derviş, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen bir törenle partiye resmen üye oldu.
23 Ağustos 2005 - Pucallpa-Peru'da bir yolcu uçağı düştü: 41 kişi öldü.
23 Ağustos 2010 - Manila, Filipinler'de bir yolcu otobüsü, 25 yolcusuyla birlikte rehin alındı. Olay sonucunda, eylemi gerçekleştiren polis memuru ile 8 rehine öldü.
23 Ağustos 2011 - Libya'daki Kaddafi rejimi sona erdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

23 Ağustos 686 - Charles Martel, Franklar Krallığı'nda devlet adamı ve askerî komutan (Charlemagne'nin dedesi) (ö. 741)
23 Ağustos 1754 - XVI. Louis, Fransa Kralı (ö. 1793)
23 Ağustos 1829 - Moritz Benedikt Cantor, Alman matematik tarihçisi (ö. 1920)
23 Ağustos 1851 - Alois Jirásek, Çek yazar (ö. 1930)
23 Ağustos 1864 - Eleftherios Venizelos, Yunan siyasetçi ve Yunanistan Başbakanı (ö.1936)
23 Ağustos 1908 - Arthur Adamov, Rus asıllı Fransız yazar (ö. 1970)
23 Ağustos 1912 - Gene Kelly, Amerikalı aktör (ö. 1996)
23 Ağustos 1914 - Bülent Tarcan, Türk besteci ve tıp doktoru (ö. 1991)
23 Ağustos 1924 - Ephraim Kishon, İsrailli yazar (ö. 2005)
23 Ağustos 1930 - Michel Rocard, Fransız siyasetçi ve Fransa Başbakanı (ö. 2016)
23 Ağustos 1932 - Huari Bumedyen, Cezayirli asker ve Cezayir'in 2. Devlet Başkanı (ö. 1978)
23 Ağustos 1949 - Rick Springfield, Avustralyalı şarkıcı.
23 Ağustos 1952 - Vicky Leandros, Yunan şarkıcı ve politikacı.
23 Ağustos 1970 - River Phoenix, Amerikalı oyuncu (ö. 1993)
23 Ağustos 1978 - Kobe Bryant, Amerikalı basketbolcu (ö. 2020)
23 Ağustos 1979 - Güçlü Soydemir, Şarkıcı.
23 Ağustos 1980 - Gözde Kansu, Oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

23 Ağustos 634 - Ebu Bekir, ilk İslam Halifesi (d. 573)
23 Ağustos 1305 - William Wallace, İskoç şövalye (d. 1270)
23 Ağustos 1574 - Ebussuud Efendi, Osmanlı din ve devlet adamı (ö. 1490)
23 Ağustos 1892 - Manuel Deodoro da Fonseca, Brezilyalı general ve Brezilya Cumhuriyeti'nin ilk Başkanı (d. 1827)
23 Ağustos 1926 - Rudolph Valentino, İtalyan oyuncu (d. 1895)
23 Ağustos 1944 - Abdülmecid, Osmanlı son Halife, ressam ve müzisyen (d. 1868)
23 Ağustos 1975 - Faruk Gürler, Asker ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 15. Genelkurmay Başkanı (d. 1913)
23 Ağustos 1989 - Afif Yesari, Gazeteci ve yazar (d. 1922)
23 Ağustos 1989 - R. D. Laing, İskoç psikiyatrist (d. 1927)
23 Ağustos 1994 - Zoltán Fábri, Macar film yönetmeni ve senarist (d. 1917)
23 Ağustos 1995 - Alfred Eisenstaedt, Alman asıllı Amerikalı fotoğraf sanatçısı (d. 1898)
23 Ağustos 1998 - Ahmet Hamdi Boyacıoğlu, Hukukçu (d.1920)
23 Ağustos 2001 - Peter Maas, Amerikalı romancı ve gazeteci (d. 1929)
23 Ağustos 2002 - Sami Hazinses, Ermeni asıllı sinema oyuncusu (d. 1925)
23 Ağustos 2006 - Ed Warren, Amerikalı demonolojist ve yazar (d. 1926)
23 Ağustos 2009 - Yücel Çakmaklı, Yönetmen (d. 1937)
23 Ağustos 2016 - İsrafil Köse, Dizi ve sinema oyuncusu (d. 1970)
23 Ağustos 2018 - Toron Karacaoğlu, Yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?