65 yaşa corona kısıtlamaları artıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel ve Fadime uzun yıllardır nikahsız yaşıyorlarmış.
Bir gün Fadime:
- "Temel, bu iş böyle olmuyor, evlenelim artık!.." demiş.
Temel gayet sakin konuşmuş:
- “Bizi bu yaştan sonra kim alır be Fadimem?”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve bu sözü bana ilettiği için #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum.
 
“Kederli olduğunuz zaman yine yüreğinize bakın. Göreceksiniz, aslında bir zamanlar neşe kaynağınız olan için ağlamaktasınız.” demiş #HalilCibran

Sözü okuyunca bir şey geldi aklıma ve gerçekten doğru bir söz. Bir zamanlar beni mutlu eden, neşe kaynağım olan birinin beni zaman zaman böyle hüzünlendirebilmesi çok ilginç geliyor bana da.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Giysilerin tertemiz kokması için gardıroba küçük keselerde sabun koyun ve en az 6 saat dolap kapağını açmayın. Giysileriniz mis gibi sabun kokacaktır.”

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de köpek sahibi olanların kullanabileceği bir bilgi vereyim sizlere:

“Hayvan davranışı uzmanlarına göre havladığı zaman köpeğinize bağırmak onun daha da fazla havlamasına sebep oluyor; çünkü onu onayladığınızı sanıyor”muş.

“Günün Şairi & Yazarı” olarak 41 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve Ömer Faruk Toprak’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ömer Faruk Toprak 1920'de İstanbul'da doğdu. Babası Dârülfünûn İlâhiyat Şubesi Fıkıh müderrislerinden (Profesör) İsmail Hakkı Toprak'tır. Çocukluğu İstanbul/Fatih’te geçti. İlkokulu Gönen'de (1932), ortaokulu İstanbul Gelenbevî ve Kumkapı ortaokullarında okudu (1937). Bir süre İstanbul Erkek Lisesinde okuduktan sonra Kütahya Lisesinden mezun oldu. 1941'de liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 3 yıl öğrenim gördü,sonra okulu bıraktı. 1945-1947 arasında Milli Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü’nde çalıştı. Kendisi de yazar olan Firuzan Toprak ile evlendi. 1948’de Petrol Ofisi’ne memur olarak geçti. Uzun yıllar bu işte çalışan şair Petrol Ofisindeki işinden 24 yıl çalışarak bu işinden emekli oldu. (1948-1972)

20 Ağustos 1979'da İstanbul’da yaşamını yitiren şair İstanbul Karacaahmet’te toprağa verildi. Ölümünden sonra eşi Füruzan Toprak tarafından hatırasını yaşatmak amacıyla 'Toprak Şiir Ödülü' kondu ve bu ödül ilk şiir kitabını yayımlayan şairlere verilmeye başlandı (1980). Ölümünden sonra tüm şiirleri (1983) eşi Füruzan Toprak tarafından yayına hazırlandı. Şairin “Tüm şiirleri”ni Adam Yayınevi yayınladı.

Şenesenevler'de kendi adına bir halk kütüphanesi bulunan şair toplumcu şiirin önde gelen şairlerinden biri olarak anılmaktadır. Bostancı Ömer Faruk Toprak Halk Kütüphanesi, Şenesenevler, Lemi Atlı S. 1, Bostancı Kadıköy İstanbul adresinde bulunmaktadır.

Edebiyata ve şiire olan merakı ilkokulda ve babasının da yönlendirmesi sayesinde başlamış, ilk ürünlerini Ortaokul yıllarında vermeye başlamıştı. İlk şiirlerini memleketçilik akımı ve beş hececilerin tesirleri altında yazmaya başlamış ve daha lise birinci sınıfta iken dergilere yolamaya başlamıştı. Lise yıllarında iken  Orhan Seyfi, Hakkı Süha, Eflatun Cem gibi tanınmış edip ve şairlerden ders alma fırsatını bulmuştu. İlk şiiri 1938'de "Servet-i Fünun Uyanış" dergisinde yayınlandı. Şiir ve yazıları: Varlık, Dikmen, Yeni Edebiyat, İnkılâpçı Gençlik, Pınar, Ant, Yığın, Yeni Sanat, Fikir ve Sanat, Beraber, Şâirler Yaprağı, Seçilmiş Hikâyeler, Kaynak, Dost, Pazar Postası, Yelken, Ataç, Yön, Yeni Ufuklar, Yeditepe gibi dergilerde yayımlandı.

Halk şiiri tarzında ölçülü, uyaklı, lirik şiirleri ile tanındıktan sonra Nazım Hikmet ve diğer toplumcu şairlerin etkisi ile toplumsal gerçekçi şiire yöneldi. Toplumcu sanatçıların yayın organı haline gelen Toplumcu Sanatçıların bir araya geldiği "Yürüyüş" dergisinin son sayılarını çıkardı.(sayı: 7-18, eylül 1942 temmuz 1943).

Toplumsal sorunlara yakın bir ilgi duyarak, savaşa, sömürüye karşı çıkan, özgürlük özlemini yansıtan açık, aydınlık şiirler yazdı. Emeği kutsadı, emekçilerden yana, onların ağzıyla konuştu. Soluklu bir şairdi. Kısa şiirleri görece azdır. Toplumsal konuları işlemesine karşın biçime, şiirsel yapıya önem verdi, geleneksel kalıpları kullanmaktan çekinmedi.

Eserleri
ŞİİR:
İnsanlar (1943)
Hürriyet (1945, Suat Taşer ile birlikte)
Dağda Ateş Yakanlar (1955)
Susan Anadolu (1966)
Ay Işığı (1973)
Tüm Şiirleri (1983, toplu şiirler)

ROMAN:
Tuz ve Ekmek (1973)
Karşı Pencere (1975)

ÖYKÜ:
Gönen Öyküleri (1979)

ANI:
Duman ve Alev (1968

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

HALİÇ
Orada kavun kabukları gibi
kurumuş ve çatlamıştır kayıklar
atılmış karpuz dilimleri
tenteneli sandallara çarpar
Kıyıda
katran ve zift kokusu içinde
Kasımpaşa'nın uzun yüzlü delikanlıları
bütün gün
kızaklardaki gemileri boyamaktadır
Bahardan sonra
odun ve kömür yüklü çatanalar
Bulgar limanlarından
memnun ve kedersiz girerler
bir gece yarısı Haliç'ten içeri.
O zaman Pavli'nin meyhanesinde
dile gelir
kaç gündür saklanan arzular
bir yumrukta söylenir
beş kırk dokuzluk
iki doksan altılık rakı
Gece yarısından sonra Haliç'te deniz kımıldamaz
fenerlerini akşamdan yakmış gemiler
ölü bir gecenin ortasında
sessiz durur
Anlatılanlar bitmiş
söylenecek bir şey kalmamıştır
Güverteye uzanan tayfalar
aşina denize
ve yıldızlara karşıdır.
Tenteneli kayıklar
çekilmiş kumsala
sönmüş ateşlerin kızıllığında
ıslak ve aşınmış halatları farkedilir.
Kara Ahmed'de güneş doğarken
müteselli olmuş insanlar
denize karşı yüzlerini yıkar
ve ötede
Marmara'ya dökülen balıkların
hikayesini anlatır Çengel Halil
Gün yükselirken başlamıştır
dünyanın en tatlı meyvesi çalışmak
çuval çuval Rumeli kömürü
tozdan kararmış insanların sırtlarında
sahile taşınır.
Günlerden sonra
bir sabah karanlıkta
hiç tanıdık kimseleri yokmuş gibi sessiz
ve mendil sallanmadan
çıkarlar Haliç'ten
lakin kalplerde hudutsuz bir sevincin
titrek fakat hüzün vermeyen
kanat sesleri içinde
dert görmemiş adamlar gibi
bir türkü söylerler
direklerden deniz

#ÖmerFarukToprak

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından ve internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
#Kanalİstanbul afişleri söküldü.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "cinayet" dediği Kanal İstanbul projesiyle ilgili bilgilendirme afişleri polis oldukları belirtilen sivil giyimli kişilerce gece yarısı söküldü.
Uygulamaya sosyal medya hesabından tepki gösteren Kaftancıoğlu, "Afişleri hadi bugünlük söktünüz diyelim, İstanbul’a yaptığınız ihanetleri ve 16 milyon İstanbulluyu yok sayışınızı nasıl sökeceksiniz halkın zihninden ve yüreğinden?" ifadelerini kullandı.
Ekrem İmamoğlu “Kimse susmamızı beklemesin” dedi.

#YaKanalYaİstanbul
 
Erdoğan konuştu
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni'nde konuştu.
"Vaka sayısında kısmı artış yaşansa da salgın kontrolümüz altındadır" diyen Erdoğan, konuşmasında cuma günü bir müjde vereceğini söyledi. Erdoğan'ın merak yaratan açıklaması ardından konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, söz konusu 'müjde'nin Türkiye için eksen değişikliği yaratacak bir niteliğe sahip olduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Soru: Salgın kontrol altındaysa vakalar niye artıyor sayın #Erdoğan ?
 
Korona haberlerine gelince:

Konya Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz koronaya yenildi.
Konya'nın Çumra ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Halit Oflaz 3 Ağustos’ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, boğaz ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede corona virüsü testinin pozitif çıktığını, tedavisine başlandığını duyurmuştu. Sağlık durumu ağırlaşan Oflaz, Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yoğun bakım servisine kaldırılarak, tedavisine devam edildi. Entübe edilen ve tedbir amaçlı uyutulan Başkan Oflaz, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Halit Oflaz bugün Hacı Veyis Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Üçler Mezarlığı’na defnedildi.

 
65 yaş üstüne yeni kısıtlamalar
Son 24 saatte İzmir, Bolu, Tunceli, Balıkesir, Niğde ve Konya’da 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ek yasaklar getirildi. 6 kentin daha listeye katılması ile koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yeni tedbir getirilen kent sayısı 28’e yükseldi.
İZMİR
İzmir'de 65 yaş ve üzerin vatandaşların kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezleri dışındaki yerleri kullanmaları yasaklandı.
Alışverişlerini sabah 10.00-12.00 saatleri dışında yapmaları yasaklandı.
Düğün, nişan, nikah gibi etkinliklere ve taziye ziyaretlerine (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.
Asker uğurlama törenlerine katılmaları yasaklandı.
Toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri dışında kullanmaları yasaklandı.
BOLU
65 yaş ve üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklandı.
Sünnet düğünü, nişan, kına, düğün, taziye, cenaze namazı, pazaryerleri gibi insanların topluca bulundukları faaliyet ve sosyal aktivitelere katılmaları yasaklandı.
Öte yandan Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı'na girişlerde HES kodu zorunluluğu ve kentte maskesini çıkartarak cadde ve sokaklarda ellerinde yemek yiyen ve sigara içen vatandaşlara da kısıtlama getirildi.
TUNCELİ
Tunceli'de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkmaları yasak.
Düğün, kına, nişan, sünnet, cenaze, taziye, mevlit vb. ziyaretlere (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.
BALIKESİR
Balıkesir’de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkmaları yasak.
Düğün, kına, nişan, sünnet, vb. etkinliklere (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.
Pazar yerlerine 16.00 – 20.00'ye girmeleri kısıtlandı.
NİĞDE
Niğde’de 65 yaş ve üzeri vatandaşların 08.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklandı.
65 yaş ve üzeri ile 15 ve altındaki vatandaşların 1. derece yakını olmadığı takdirde düğün, nişan, sünnet düğünü, taziye, mevlit gibi programlara katılmamaları kısıtlandı.
12:00'dan sonra pazar yerlerine gitmeleri kısıtlandı.
KONYA
Konya’da 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 10:00 ile 20:00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasak.
Pazar yeri, AVM, piknik vb. alanlarında bulunmaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.
65 yaş üstü, 16 yaş altı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların (1. derece yakını olanlar hariç) sokak, köy ve kır düğünü gibi etkinliklere katılmaları yasaklandı.

22 ŞEHİR LİSTEDEYDİ
65 yaş ve üzeri vatandaşlara Erzincan, Eskişehir, Mardin, Ordu, Kastamonu, Ankara, Bursa, Kütahya, Batman, Sivas, Manisa, Kırıkkale, Aksaray, Bartın, Elazığ, Kayseri, Şanlıurfa, Yalova, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya ve Düzce’de çeşitli ek önlemler getirilmişti.

Karaman’da 18 yaş altına kısıtlama
Koronavirüs vakalarının arttığı Karaman'da, İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Mehmet Alpaslan Işık başkanlığında bugün toplandı. Karaman Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı yeni kararları açıkladı. İşte o kararlar;
*65 yaş üstü vatandaşlarımızın saat 17:00' den sonra lokanta, restoran,  pastane, kafe, kafeterya, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, çay ocağı gibi vatandaşların toplu bulundukları yeme-içme yerlerine 19.08.2020 tarihinden itibaren alınmamalarına,
*65 yaş üstü vatandaşlarımızın ilimizde kurulan pazar yerlerine 19.08.2020 tarihinden itibaren alınmamalarına,
*18 yaş altı kişilerin ebeveynleri olmadan saat 20:00' den sonra lokanta, restoran,  pastane, kafe, kafeterya, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, çay ocağı gibi yeme içme yerlerine 19.08.2020 tarihinden itibaren alınmamalarına,
*Ayrıca yukarıda belirtilen söz konusu tedbirlere ve kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlarda ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; oy birliği ile karar verilmiştir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Vaka sayımız, 1.300’ün üzerine çıktı. Düne kıyasla, pozitif tanı sayımız 40 fazla. Artışın kontrol altına alınması, hep birlikte bize bağlı. Maske, mesafe ve temizlik konusunda ödünsüz olun. Bu tabloyu, ihmallerin ve tedbirlerin belirlediğini unutmayın.”
 
Bugünkü test sayısı: 87223
Yeni vaka sayısı: 1303
Ağır hasta sayısı: 719
Bugünkü vefat sayısı: 23
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,53 iken, bugün azalarak 1,49 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta ve vefat sayımızın sürekli artması ise kötü haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaSivrisinekGünü
20 Ağustos 1897 Sir Ronald Ross (1857-1932)’un sivrisineklerin sıtmayı insandan insana bulaştırdığını gösterdiği tarih olduğu için her yıl bu gün “Dünya Sivrisinek Günü” olarak kutlanmaktadır. Ross, Hintli bir hastanın kanını emdirdikten sonra Anopheles cinsinden dişi sivrisineğin sindirim sisteminde sıtma parazitlerini saptamış ve bu çalışmalarıyla 1902’de Nobel Ödülünü almıştır.
Dünya Sivrisinek Günü’nüzü sağlıklı bir dünya ve sivrisineklerden uzak günler dileyerek kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

20 Ağustos 636 - Yarmuk Savaşı: Halid bin Velid komutasındaki Arap güçleri, Suriye ve Filistin'in kontrolünü Bizans İmparatorluğu'ndan aldılar.
20 Ağustos 917 - Achelous Muharebesi: Bulgar Çarı I. Simeon, Trakya'yı Bizanslılardan aldı.
20 Ağustos 1648 - Lens Savaşı: Otuz Yıl Savaşları'nın sonu.
20 Ağustos 1828 - Paris'te, Gioacchino Rossini'nin "Kont Ory" operasının ilk temsili.
20 Ağustos 1833 - ABD'de köleler, Nat Turner'in liderliğinde ayaklandı.
20 Ağustos 1866 - ABD Başkanı Andrew Johnson, Amerikan İç Savaşı'nın bittiğini resmen ilan etti.
20 Ağustos 1914 - I. Dünya Savaşı: Alman Birlikleri, Brüksel'i işgal etti.
20 Ağustos 1940 - Sürgündeki Rus devrimci Leon Troçki, Meksiko'da saldırıya uğradı ve ertesi gün öldü.
20 Ağustos 1941 - Yahudiler için Drancy toplama kampının oluşturuldu.
20 Ağustos 1949 - Macaristan Halk Cumhuriyeti ilan edildi.
20 Ağustos 1952 - Napoli'de yapılan Avrupa Güzellik yarışmasında, Türkiye güzeli Günseli Başar birinci oldu.
20 Ağustos 1953 - SSCB, hidrojen bombası denediğini resmen açıkladı.
20 Ağustos 1955 - Fas'ta Berberi Birlikleri, 77 Fransızı öldürdü.
20 Ağustos 1960 - Senegal, Mali Federasyonu'ndan ayrıldı ve bağımsızlığını ilan etti.
20 Ağustos 1968 - “Prag Baharı” olarak adlandırılan, Çekoslovakya'nın politik olarak liberalleşmeye çalıştığı dönem, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı ülkelerince (Romanya hariç) işgal edilmesiyle sona erdi. Aleksandr Dubçek ve öteki liberalleşme yanlısı komünist liderler tutuklandı. Sovyet tankları, Prag sokaklarında halkın direnişiyle karşılaştı.
20 Ağustos 1975 - NASA, Viking 1 adlı uzay aracını Mars'a doğru yola çıkardı.
20 Ağustos 1977 - NASA, Voyager 2'yi fırlattı.
20 Ağustos 1982 - 2 ay 27 günlük kesinleşmiş cezası ertelenmeyen Bülent Ecevit, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne konuldu.
20 Ağustos 1988 - Sekiz yıl süren İran-Irak Savaşı ateşkesle sona erdi.
20 Ağustos 1991 - Estonya, SSCB'den ayrıldı.
20 Ağustos 1993 - Oslo'da gizli pazarlıklardan sonra, İsrailliler ve Filistinliler arasında antlaşma imzalandı.
20 Ağustos 1998 - ABD, Afganistan'daki bir El-Kaide kampına ve Hartum'daki bir kimya tesisine Cruise füzesi ile saldırı düzenledi. Saldırıların, 7 Ağustos'ta Kenya ve Zambiya'daki ABD Elçilikleri'nin bombalanmasına misilleme olduğu belirtildi.
20 Ağustos 2008 - Spanair şirketine ait MD-82 tipi bir yolcu uçağı, Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı'ndan Kanarya Adaları'na gitmek üzere havalanırken pist dışına çıkarak yandı: 153 kişi öldü, 19 kişi kurtuldu.
20 Ağustos 2009 - Usain Bolt, 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede, 19.19 ile dünya rekorunu yeniledi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

20 Ağustos 1561 - Jacopo Peri, İtalyan besteci ve şarkıcı (ö. 1633)
20 Ağustos 1625 - Thomas Corneille, Fransız şair (ö. 1709)
20 Ağustos 1778 - Bernardo O'Higgins, Şilili asker, siyasetçi ve Şili'nin bağımsızlık savaşçısı (ö. 1842)
1779 - Jöns Jakob Berzelius, İsveçli kimyacı (ö. 1848)
20 Ağustos 1789 - Abbas Mirza, İran'da hüküm süren Kaçar Hanedanı'nın veliahtı (ö. 1833)
20 Ağustos 1833 - Benjamin Harrison, ABD'nin 23. Başkanı (ö. 1901)
20 Ağustos 1856 - Jakub Bart Cisinski, Alman yazar (ö. 1909)
20 Ağustos 1858 - Ömer Muhtar, Libyalı devrimci ve İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin önderi (ö. 1931)
1860 - Raymond Poincaré, Fransız devlet adamı (ö. 1934)
20 Ağustos 1873 - Eliel Saarinen, Finlandiya kökenli Amerikalı mimar (ö. 1950)
20 Ağustos 1885 - Dino Campana, İtalyan şair (ö. 1932)
20 Ağustos 1890 - Howard Phillips Lovecraft, Amerikalı yazar (ö. 1937)
20 Ağustos 1901 - Salvatore Quasimodo, İtalyan yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1968)
20 Ağustos 1908 - Kingsley Davis, Amerikalı toplum ve nüfus bilimci (nüfus patlaması ve sıfır nüfus artışı terimlerini ortaya atan) (ö. 1997)
20 Ağustos 1910 - Eero Saarinen, Finlandiya kökenli Amerikalı mimar (ö. 1961)
1913 - Roger Wolcott Sperry, Amerikalı nöropsikolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1994)
20 Ağustos 1930 - Hüseyin Kutman, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1988)
20 Ağustos 1930 - Toron Karacaoğlu, Yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2018)
20 Ağustos 1935 - Gürdal Duyar, Heykeltıraş (ö. 2004)
20 Ağustos 1941 - Slobodan Milošević, Sırp siyasetçi ve Sırbistan Devlet Başkanı (ö. 2006)
20 Ağustos 1942 - Isaac Hayes, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu (ö. 2008)
20 Ağustos 1944 - Rajiv Gandhi, Hint siyasetçi ve Hindistan Başbakanı (ö. 1991)
20 Ağustos 1948 - Robert Plant, İngiliz müzisyen (Led Zeppelin)
20 Ağustos 1949 - Nikolas Asimos, Yunan besteci (ö. 1988)
20 Ağustos 1951 - Aydın Ayaydın, Bürokrat, akademisyen ve siyasetçi.
20 Ağustos 1953 - Ümit Efekan, Yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı.
20 Ağustos 1962 - James Marsters, Amerikalı oyuncu.
20 Ağustos 1965 - İlker İnanoğlu, Sinema ve dizi oyuncusu.
20 Ağustos 1966 - Darrell Lance Abbott, Amerikalı gitarist ve Pantera grubunun kurucusu (ö. 2004)
20 Ağustos 1970 - Berna Laçin, Sinema, dizi oyuncusu ve sunucu.
20 Ağustos 1973 - Elif İnci, Oyuncu.
20 Ağustos 1974 - Amy Adams, Amerikalı oyuncu.
20 Ağustos 1974 - Metin Yıldız, Dizi ve sinema oyuncusu.
20 Ağustos 1974 - Misha Collins, Amerikalı oyuncu.
20 Ağustos 1983 - Andrew Garfield, Amerikalı oyuncu.
20 Ağustos 1992 - Demi Lovato, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
20 Ağustos 1992 - Neslihan Atagül, Dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

20 Ağustos 1639 - Martin Opitz von Boberfeld, Alman şair (d. 1597)
20 Ağustos 1915 - Carlos Finlay, Kübalı bilim adamı (sarıhumma araştırmalarının öncüsü olarak kabul edilen) (d. 1833)
1915 - Paul Ehrlich, Alman bilim insanı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1854)
20 Ağustos 1917 - Adolf von Baeyer, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1835)
20 Ağustos 1951 - İzzettin Çalışlar, Siyasetçi ve asker (d. 1882)
1961 - Percy Williams Bridgman, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1882)
20 Ağustos 1976 - Mustafa Baydar, Gazeteci ve yazar (d. 1920)
20 Ağustos 1979 - Ömer Faruk Toprak, Toplumcu-gerçekçi şair, roman ve öykü yazarı (d. 1920)
20 Ağustos 1980 - Joe Dassin, Amerikalı şarkıcı (d. 1938)
20 Ağustos 1990 - Ayla Dikmen, Türk pop müzik şarkıcısı (d. 1944)
20 Ağustos 1991 - Nadir Nadi Abalıoğlu, Gazeteci ve Cumhuriyet gazetesi Başyazarı (d. 1908)
20 Ağustos 2006 - Tuncer Necmioğlu, Oyuncu, senarist ve tiyatro eleştirmeni (d. 1936)
20 Ağustos 2017 - Jerry Lewis, Amerikalı aktör, komedyen ve şarkıcı (d. 1926)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?