Okullar ne zaman acılıyor?

Merhaba sevgili okurlarım!..Ve günaydın Türkiye!..“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte. Önce biraz gülümseyelim güne başlarken: Adamın biri bir gü...

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri bir gün bahçesinde otururken hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş. Böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş:
- “Ey Allahım! Her şeyi çok güzel, çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın?”
Aradan birkaç ay geçmiş. Adam şifasız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bir doktor:
-“Bak!..” demiş. “Bahçelerde gezen bir böcek var ayakları ile pislik yuvarlayan. işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiyeceksin." demiş.
Adam 40 gün boyunca o pislikleri yemiş ve iyileşmiş.
Aradan yıllar geçmiş. Aynı adam gemiye binmiş ve denizin ortasında çok büyük bir fırtınaya yakalanmışlar. Herkes bağırıp, çağırıp ağlaşırken bu adam bacak bacak üstüne atmış, sakince çayını yudumluyormuş. Birileri dayanamamış sormuş:
-“Biz yana yakıla dua edip bağırıp çağırıyoruz. Sendeki bu rahatlık ne be adam!..”
Adam şöyle cevap vermiş:
-“Bir kere Tanrı’nın işine karışayım dedim. Bana kırk gün bok yedirdi. İster yüzdürür, ister batırır. Ben karışmam kardeşim.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bir kadının terbiyesi, birisiyle tartıştığı zaman belli olur.” demiş #MaksimGorki
Bence “Bir insanın” demeliydi.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Banyo aynasını tıraş köpüğü ile silerseniz, duş sırasında ayna buhar yapmaz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?
Soru: Bekar hanımlar nerden bulacak traş köpüğünü? Alsan bir türlü, almasan başka.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Hiçbir kağıt parçası 7 defadan fazla ikiye katlanamaz.”mış.
Deneyin bakalım, doğru mu?

“Günün Şairi” olarak 29 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 104. doğum günü olan Orhan Hançerlioğlu’nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Orhan Hançerlioğlu, 19 Ağustos 1916 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. 1935’te Şişli Terakki Lisesi’nden, 1939’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmasının ardından Keşan ve Karaisalı’da kaymakamlık görevlerinde bulunan Hançerlioğlu ayrıca İstanbul Belediye Müfettişi, Emniyet Şube Müdürü, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü yaptı. 1954 yılında Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri Hukuk İşleri Müdürü olarak çalışmaya başlayan Hançerlioğlu, bu görevi emekli olduğu 1978 yılına kadar aralıksız sürdürdü.

Edebiyata şiirle başlayan sanatçı, bir süre öykü ile ilgilendi. Şadırvan dergisinin öykü yarışmasında birincilik kazandı. Beş Sanat, Varlık, Yeditepe, Yenilik, Ataç ve Türk Dili dergilerinde yayımlanan öyküleriyle adını duyurdu.

1950’lerde romana yöneldi. 1951-1957 yılları arasında rotasını öyküden romana çeviren yazar, kısa sürede sekiz adet roman yazmayı başardı. Bunların arasından 1955 yılında yayımlanan “Ali” Türk Dil Kurumu Ödülü kazandı.

Hançerlioğlu hayatının son dönemlerinde ağırlıklı olarak felsefe ve diğer toplum bilimi alanlarında eserler verdi. 70’li yılların başından hayatının son dönemlerine kadar sürdürdüğü bu süreçte literatüre kazandırdığı eserler arasında en önemlileri Felsefe, İnanç ve Ekonomi sözlükleri ve de 1976-1980 yılları arasında 7 cilt olarak yayınlanan “Felsefe Ansiklopedisi Kavramlar ve Akımlar” adlı eserleridir.

Orhan Hançerlioğlu, 9 Temmuz 1991 tarihinde, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Romanlarında büyük şehirde yaşayan insanların sıkıntılarını, Anadolu’nun problemlerini anlatmıştır. Hemen tamamı “ben” merkezli olan romanlarının konularını, çoğunlukla öğretmen olarak görev yaptığı Anadolu’nun çeşitli kasaba ve kentlerindeki gözlemlerinden almıştır. Romanlarını birer büyük hikâye ölçüsüyle daraltması, her birinde yeni bir biçim denemesine girişmesi, dikkati çeken özelliklerdir.

ESERLERİ
Şiir:
Kıvılcım (1936)

Roman:
Karanlık Dünya (1951), Büyük Balıklar (1952), Oyun (1953), Ekilmemiş Topraklar (1954), Ali (1955), Kutu Kutu İçinde (1956), Yedinci Gün (1957), Bordamıza Vuran Deniz (1960), Başka Dünyalar (Karanlık Dünya, Oyun, Kutu Kutu İçinde romanlarının toplu baskısı, 1962), Bütün Romanları (2 cilt, 1981).

Öykü:
İnsansız Şehir (1953)

Sosyal Bilimler:
Erdem Açısından Düşünce Tarihi (1963), Mutluluk Düşüncesi (1965), Başlangıcından Bugüne Kadar Özgürlük Düşüncesi (1966), Felsefe Sözlüğü (1967), Düşünce Tarihi (1970), Ekonomi Sözlüğü (1972), İnanç Sözlüğü (1975), Felsefe Ansiklopedisi Kavramlar ve Akımlar (7 cilt, 1976-1980), Felsefe Ansiklopedisi Düşünürler Bölümü (2 cilt, 1985), Ticaret Sözlüğü (1982), Ruhbilim Sözlüğü (1988).

Sizlerle “Düşünce Tarihi” adlı eserinden alıntılar paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Kant'ın da dediği gibi, el, dışarıya doğru uzanmış bir beyindir.

Din kurumu her zaman ve her yerde güçlülerin yanındadır.

İnsanlar ölümlü tanrılar, tanrılar ölümsüz insanlardır.

Tanrıyı arayan, sonunda kendisini bulur.

Bir kimseyi affeden onun üstünde yükselir, ondan öç alan onun haline düşer.

#OrhanHançerlioğlu

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
#DuyguDelen olayında otopsi raporu açıklansın
Ankara'da, üniversite öğrencisi Şule Çet'in bir plazanın 20'nci katından düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili raporu hazırlayarak, dava dosyasının seyrini değiştiren Mersin Üniversitesi Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Halis Tokgöz, erkek arkadaşının 4'üncü kattaki evinin penceresinden düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in (17) 'şüpheli' ölümüyle ilgili olarak, "Otopsi raporunun bir an önce kamuoyu ile paylaşılıp, uzmanlar tarafından değerlendirilerek, kafa karışıklıklarının giderilmesi gerekir" dedi.
Bir soruşturma dosyası için Kütahya’ya gelen Mersin Üniversitesi Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Halis Tokgöz, Gaziantep'te erkek arkadaşının 4'üncü katındaki evinin penceresinden düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüyle ilgili görüntü ve ifadelerin ortada olduğunu, otopsi raporunun da bir an önce kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini söyledi.
#DuyguİcinGizlilikKalksın
#DuyguDelenİcinAdalet

Okullar ne zaman açılıyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Özel okullarda 8. ve 12.sınıflar hariç destekleme ve yetiştirme kursu adı altında yüz yüze eğitime izin verilmeyecek. Diğer kademelerde tek bir okul alırsa cezayı müeyyide uygulanması gerekir. Okullar 31 Ağustos’ ta uzaktan eğitimle açılacak. Yüz yüze eğitim okullar için 21 Eylül’de başlayacaktır. Özel okullar kendi tercihlerine göre 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayacaktır.” dedi.

 Korona haberlerine gelince:
Koronavirüsü 20-40 yaş arası yayıyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Batı Pasifik bölge direktörü koronavirüsün 20'li, 30'lu ve 40'lı yaşlardaki kişiler tarafından yayıldığını ve çoğunun hastalığa yakalandığından haberinin olmadığını açıkladı.
Reuters'in haberine göre, DSÖ Batı Pasifik bölge direktörü Takeshi Kasai, "Bu, yaşlılar, uzun dönemli bakım alan hasta insanlar, yoğun nüfuslu ve yetersiz hizmet alan yerlerde yaşayan kişiler gibi daha savumasızların hastalanma riskini artırıyor" dedi.

Fransa’da maske zorunluluğu
Fransa'da yeni tip korona virüs ( Covid-19) salgınına karşı mücadele amacıyla 1 Eylül'den itibaren iş yerlerinde maske takmanın zorunlu hale getirildiği açıklandı.

Ülke genelinde koronavirüs denetimi
İçişleri Bakanlığı 81 ile yeni Coronavirus genelgesi gönderdi. Genelgede şunların altı çizildi:
* Valilerin yönetim ve koordinasyonunda ülke genelinde yarın kapsamlı korona virüs denetimi yapılacak.
* Denetimlerde temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir iş kolu için alınan önlemlere tek tek bakılacak.
* Denetimlere tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri katılacak.

NERELER KONTROL EDİLECEK?

'Sağlık için, hepimiz için' mottosuyla gerçekleştirilecek denetimlerde şu alanlar kontrol edilecek:
* Konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yapılan yerler, berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafe, salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park, piknik alanları, lunapark, tematik parklar, halı sahalar, bilardo salonları ve bilumum yaşam alanları.

Osmaniye'de Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.
 
Erzincan’da yeni kısıtlamalar
Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
"İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nce aşağıdaki kararlar alınmıştır:
1- İlimiz genelinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın pazar yerlerine, düğün merasimlerine ve cenaze törenlerine katılmalarının yasaklanmasına,
2- İlimiz genelinde sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltmak adına taziye merasimlerinin yasaklanmasına,
3- Düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 20:00 ile 22:30 saatleri arasında yapılmasına,
4- Düğün, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde havai fişek kullanımının yasaklanmasına,
5- İlimiz genelinde koronavirüs (Covid-19) vaka sayısındaki artış nedeniyle acil olmayan, hayati tehlikesi bulunmayan (aciliyet durumu hekim tarafından değerlendirilmek kaydıyla) elektif-cerrahi girişimlerin ileri bir tarihe ertelenmesine,
Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir."

 
Tokat’ta kısıtlama
TOKAT Valisi Ozan Balcı, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nca kent genelinde düğünlerin 14.00- 22.00 saatlerinde yapılmasına karar verildiğini açıkladı. 
Tokat Valisi Ozan Balcı, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nca kent genelindeki düğünlere kısıtlama getirildiğini duyurdu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Bu tabloda her gün açıklanan Koronavirüs test sonuçları, ortalama 10 gün önceki bulaşmaları gösteriyor. Sonuçlara göre, ortalama 10 gün önce, virüs, tedbirlere uyulmayan ortamlarda 1.263 kişiye daha bulaştı. Kararlı olursak, virüse bu gücü tanımayabiliriz. “
 
Bugünkü test sayısı: 82318
Yeni vaka sayısı: 1263
Ağır hasta sayısı: 703
Bugünkü vefat sayısı: 20
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,65 iken, bugün azalarak 1,53 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta sayımızın sürekli artması ise kötü haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
 
#DünyaFotoğrafçılıkGünü
Dünya Fotoğrafçılık Günü’nün geçmişi, gümüş levha üzerine fotoğraf çekme tekniği olan dagerreyotipin 1837 yılında keşfedilmesine uzanıyor. Bu tarihten önce “Fotoğraf” buluşuna hazırlık olabilecek benzer çalışmalar yapılmış olsa da bildiğimiz anlamda fotoğrafın ilk sunumunun bu tarihte gerçekleştiği kabul ediliyor. 19 Ağustos 1839’da ise Fransız hükümeti patentini alarak buluşu tüm dünyaya hediye etmesi nedeniyle 19 Ağustos “Dünya Fotoğrafçılık Günü” olarak kutlanmaktadır. Amatör veya profesyonel olarak fotoğraf ile ilgili herkesin günü kutlu olsun.

#DünyaİnsaniYardımGünü
“Dünya İnsani Yardım Günü” insani yardım alanında çalışanları ve bu etkinlikler sırasında hayatlarını kaybedenleri anmaya adanan bir gündür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İsveç'in öncülüğündeki A/63/L.49 sayılı Genel Kurul Kararı ile 19 Ağustos olarak belirlenmiştir.

#DünyaOrangutanlarGünü

19 Ağustos dünyada, son yüz yılda nüfusunun yüzde 90’ı yok edilen, yaşam alanları ve hayatları tehdit altında olan orangutanların günü olarak kutlanmaktadır. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya olan orangutanların günü kutlu olsun.

#AfganBağımsızlıkGünü
“Afgan Bağımsızlık Günü”8 Ağustos 1919 tarihinde imzalanan Britanya'dan bağımsızlık anlaşması olan ünlü Ravalpindi Antlaşması'nın ardından, 19 Ağustos 1919 tarihinde Emanullah Han tarafından Afganistan'ın bağımsızlığının ilan edilmesini anma günüdür.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

19 Ağustos 1630 - Evliya Çelebi, elli yıl sürecek seyahatlerine başladı.
19 Ağustos 1692 - Salem, Massachusetts'de bir kadın ve dört erkek, cadılık suçlamasıyla idam edildi.
19 Ağustos 1787 - Osmanlı-Rus Savaşı'nın ilanı.
19 Ağustos 1821 - Navarin Katliamı: Mora İsyanı sırasında Navarin şehrini ele geçiren Yunanlar, 3000 Türk'ü öldürdüler.
19 Ağustos 1878 - Saraybosna'nın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nca işgal edildi.
19 Ağustos 1895 - James Ryan, yüksek atlamada 1.94 m yaparak dünya rekoru kırdı.
19 Ağustos 1895 - Yeni Asır gazetesi kuruldu.
19 Ağustos 1919 - Afganistan, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
19 Ağustos 1934 - Adolf Hitler, Almanya'da yapılan Cumhurbaşkanlığı Referandumu'nda %89.9 oranında 'evet' oyu aldı.
19 Ağustos 1945 - Tevfik Fikret'in "Aşiyan" (Kuş Yuvası) adını verdiği evi, müze olarak düzenlenerek, şairin 30. ölüm yıl dönümünde halka açıldı. "Edebiyat-ı Cedide", "Hamit" ve "Fikret" salonları da 1946'da düzenlenerek müzeye eklendi.
19 Ağustos 1945 - Vietnam Savaşı: Ho Chi Minh iktidarda.
19 Ağustos 1953 - İran'da Muhammed Musaddık rejimi devrildi, Muhammed Rıza Pehlevi devri başladı.
19 Ağustos 1960 - Sovyetler Birliği; iki köpek, kırk fare, iki sıçan ve çeşitli bitkiler taşıyan Sputnik-5'i, Ay yörüngesine oturtmayı başardı.
19 Ağustos 1960 - U-2 Krizi: Sovyetler Birliği üzerinde düşürülen casus uçak U-2'nin Amerikalı pilotu Francis Gary Powers, 10 yıl hapse mahkûm edildi.
19 Ağustos 1966 - Muş, Varto'da meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremde; 2394 kişi hayatını kaybetti, 1489 kişi yaralandı.
19 Ağustos 1978 - Kariye Müzesi soyuldu.
19 Ağustos 1980 - Suudi Arabistan Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, Riyad Hava Alanı'na acil iniş yaptıktan sonra yandı: 301 kişi öldü.
19 Ağustos 1981 - ABD savaş uçakları, Sidra Körfezi üzerinde iki Libya savaş uçağını düşürdü.
19 Ağustos 1990 - Gagavuzlar; Gagavuzya Cumhuriyeti'ni, güneyde Gagavuzların en yoğun yaşadığı Komrat yöresinde ilan ettiler. Bu karar, Moldova Yüksek Sovyeti tarafından iptal edildi.
19 Ağustos 1991 - Rusya'da, komünizm yanlısı KGB ve Ordu generalleri, darbe girişiminde bulundu.
19 Ağustos 1991 - SSCB'nin dağılma süreci: Devlet Başkanı Mikhail Gorbachev evinde göz hapsinde.
19 Ağustos 1999 - Belgrad'da on binlerce Sırp, Devlet Başkanı Slobodan Milošević'in istifasını isteyen gösteri yaptı.
19 Ağustos 2002 - Askeri birlik taşıyan bir Rus Mil Mi-26 helikopteri, Çeçen Birlikleri'nce Grozni yakınlarında düşürüldü; 118 asker öldü.
19 Ağustos 2003 - Hamas'a bağlı bir intihar bombacısı, Kudüs'te bir otobüse saldırdı; 7'si çocuk 23 İsrailli öldü.
19 Ağustos 2008 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erbakan'ın ev hapsi cezasını affetti.
19 Ağustos 2019 - Türkiye'de kayyum atamaları gerçekleşti. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlıkları'na kayyum atandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

19 Ağustos 1871 - Orville Wright, Amerikalı öncü havacı (ö. 1948)
19 Ağustos 1881 - George Enescu, Rumen klasik müzik bestecisi (ö. 1955)
19 Ağustos 1883 - Coco Chanel, Fransız moda tasarımcısı ve Chanel markasının kurucusu (ö. 1971)
19 Ağustos 1903 - James Gould Cozzens, Amerikalı yazar (ö. 1978)
19 Ağustos 1906 - Philo Farnsworth, Amerikalı mucit (ö. 1971)
19 Ağustos 1916 - Orhan Hançerlioğlu, Yazar ve araştırmacı (ö. 1991)
19 Ağustos 1921 - Gene Roddenberry, Amerikalı yazar ve senarist (ö. 1991)
19 Ağustos 1923 - Joan Taylor, Amerikalı oyuncu (ö. 2012)
19 Ağustos 1930 - Frank McCourt, İrlanda asıllı Amerikalı yazar (ö. 2009)
19 Ağustos 1942 - Jorgelina Aranda, Arjantinli oyuncu, model ve şarkıcı (ö. 2015)
19 Ağustos 1944 - José Agustín, Meksikalı yazar.
19 Ağustos 1946 - Bill Clinton, Amerikalı politikacı ve iki dönem ABD Başkanı.
19 Ağustos 1946 - Fedon, Rum asıllı şarkıcı.
19 Ağustos 1951 - John Deacon, İngiliz bas gitarist (Queen)
19 Ağustos 1959 - Derya Alabora, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
19 Ağustos 1965 - Kyra Sedgwick, Amerikalı oyuncu.
19 Ağustos 1969 - Matthew Perry, Kanadalı-Amerikalı oyuncu.
19 Ağustos 1970 - Fat Joe, Amerikalı rap müzisyeni.
19 Ağustos 1979 - Tuğba Karaca, Model, televizyon sunucusu ve sinema oyuncusu
19 Ağustos 1980 - İsmail Altunsaray, Saz ve ses sanatçısı.
19 Ağustos 1991 - Deivson Prescovia, Brezilyalı şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve besteci.


Bugün kimler ölmüş derseniz?

19 Ağustos 14 - Caesar Divi Filius Augustus, Roma imparatoru (d. MÖ 63)
19 Ağustos 1493 - III. Friedrich, Kutsal Roma İmparatoru (d. 1415)
19 Ağustos 1580 - Andrea Palladio, İtalyan mimar (d. 1508)
19 Ağustos 1662 - Blaise Pascal, Fransız matematikçi (d. 1623)
19 Ağustos 1691 - Köprülü Fazıl Mustafa Paşa, Osmanlı İmparatorluğu Sadrazamı (d. 1689)
19 Ağustos 1819 - James Watt, İskoç mucit ve mühendis (buhar makinesini geliştirerek sanayi devriminin başlamasında büyük rol oynayan) (d. 1736)
19 Ağustos 1889 - Mathias Villiers de l'Isle-Adam, Fransız yazar (d. 1838)
19 Ağustos 1905 - William-Adolphe Bouguereau, Fransız ressam (d. 1825)
19 Ağustos 1915 - Tevfik Fikret, Şair (d. 1867)
19 Ağustos 1929 - Sergei Diaghilev, Rus bale yönetmeni (d. 1872)
19 Ağustos 1936 - Federico García Lorca, İspanyol yazar (d. 1898)
19 Ağustos 1944 - Günther von Kluge, Alman asker ve Nazi Almanyası'nın Generalfeldmarschall'i (d. 1882)
19 Ağustos 1954 - Alcide De Gasperi, İtalyan devlet adamı, siyasetçi ve İtalya Başbakanı (d. 1881)
19 Ağustos 1959 - Jacob Epstein, Amerikan-Britanyalı heykeltıraş (d. 1880)
19 Ağustos 1977 - Groucho Marx, Amerikalı aktör ve komedyen (Marx Kardeşler) (d. 1890)
19 Ağustos 1988 - Ariadna Çasovnikova, Kazak Sovyet politikacı (Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti Başkan Vekilliği yapan) (d. 1918)
19 Ağustos 1993 - Donald Kerst, Amerikalı fizikçi ve akademisyen (d. 1911)
19 Ağustos 2002 - Halil Tunç, Senatör ve Türk-İş eski Genel Başkanlarından (d. 1928)
19 Ağustos 2012 - Tony Scott, İngiliz film yönetmeni (d. 1944)
19 Ağustos 2018 - Güngör Uras, Ekonomist ve gazeteci (d. 1933)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?