Antalya Büyükşehir Başkanı koronavirüs çıktı.

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
 
Bir Fransız, bir Alman, bir ingiliz Las Vegas'ta bir bara giderler.
Gözleriniz hemen bizim Temel'i arıyor, değil mi ?
Temel gidememiş.
Çünkü Dolar 7,39 TL.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Az ya da çok değil, güzel sevin.” demiş Antoine de Saint-Exupéry...

Güzel sevelim de, karşımızdaki güzel sevmezse ne olacak?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Bir parça limon kullanarak kül tablalarınızı silerseniz çok daha kolay temizlenir.i

Bence sigara içmezseniz kül tablasını temizlemenize de gerek kalmaz.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Türkiye'nin yüzölçümünün %97'si Asya, %3'ü Avrupa kıtasındadır. Türkiye hem Avrupa, hem Asya kıtasında toprağı bulunan tek ülkedir.”

“Günün Yazarı” olarak 11 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Nezihe Meriç’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Nezihe Meriç 28 Şubat 1924 tarihinde Bursa’nın Gemlik ilçesinde dünyaya geldi. Tam adı Nezihe Şükran Meriç’tir. Eskişehir’de başladığı ilkokulu Ağrı Karaköse’de (1936), ortaokulu Kırşehir’de (1959), liseyi Eskişehir’de (1942) tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Felsefe bölümlerine devam ettiyse de öğrenimini tamamlamadan (1945) yarım bıraktı. Bir süre Heybeliada İlkokulu'nda müzik öğretmenliği (1946-54) yaptıktan sonra eşi Salim Şengil’in Ankara’da kurduğu Dost dergisi ve Dost Yayınları’nı (1957-72) yönetti. 

İlk yazısı “N. Ufuk” imzası ile “İstanbul” dergisinde (15 Şubat 1945), ilk hikâyesi “Bir Şey” ise “Seçilmiş Hikâyeler” dergisinde (1950) yayımlandı. Daha sonra da öykülerini bu dergide yayımladı. İlk kitabı “Bozbulanık” ile adını duyurdu. Hikâyelerinde ortaya koyduğu kadın duyarlılığıyla dikkatleri çekti. “Cumhuriyet döneminde doğan ilk kadın yazar” olarak kabul edildi. Farklı ve yeni söyleyiş biçimlerini aradığı öykülerinde, toplu yaşayışlarda bile kendi iç yalnızlığını sürdüren genç kız ve kadınları anlatmadaki başarısıyla tanındı. Eserlerinde modern öykünün imkânlarını kullanırken dilde özenli davrandı ve bilinçakışı, iç monolog gibi yeni teknikler denedi. Bu yönüyle de döneminin kadın yazarlarından ayrıldı ve yenilikçi bir öykü anlayışını temsil etti. Öykü serüveni üç dönemde incelenebilir:
Kadın-erkek ilişkilerinin ön plana çıkarıldığı ilk dönem.
Siyasal ağırlıklı ikinci dönem.
Yazma sıkıntılarının yansıdığı son dönem. İlk dönemde Bozbulanık, Topal Koşma, Menekşeli Bilinç kitapları; ikincide Dumanaltı; üçüncü dönemde ise Bir Kara Derin Kuyu, Yandırma kitapları vardır.

İlk kitabı “Bozbulanık”ta, daha çok genç kız ve kadınları yalın bir dille anlattı. Daha ilk kitabıyla Güzide Sabri, Muazzez Tahsin, Kerime Nadir gibi kadın yazarlardan tümüyle farklı bir anlayış sergiledi. 1980’lerden sonra edebiyatımızı kuşatan, kadının cinsel özgürlüğü ve erkeklerin dünyasındaki ezilmişlikleri ilk kez Nezihe Meriç aracılığıyla edebiyat gündemine gelmiş oldu. Daha sonraki eserlerinde kendine özgü bir öykü dünyası kurdu.

Çocuklar için yazdığı kitaplarla çocuk edebiyatının önemli yazarları arasında yer aldı. Üç oyunu yurtiçi ve yurtdışında sahnelendi. ABD, Almanya, Fransa ve Rusya’da basılan çeşitli öykü antolojilerinde  öykülerine yer verildi.

Nezihe Meriç 18 Ağustos 2009 tarihinde 85 yaşında, İstanbul’da vefat etti.

ESERLERİ:
ÖYKÜ:
Bozbulanık (1953), Topal Koşma (1956), Menekşeli Bilinç (1965), Dumanaltı (1979), Bir Kara Derin Kuyu (1989), Yandırma (1998), Toplu Öyküleri (Cilt 1: Bozbulanık / Topal Koşma / Menekşeli Bilinç, 1998), Toplu Öyküleri (Cilt 2: Dumanaltı / Bir Kara Derin Kuyu, 1998), Çisenti (2005), Gülün İçinde Bülbül Sesi Var (2008).

ANI:
Çavlanın İçinde Sessizce (2004).

ROMAN:
Korsan Çıkmazı (1961), Boşlukta Mavi (1992), Alacaceren (2003).

OYUN:
Sular Aydınlanıyordu (1970), Sevdican (Almanya’da sahnelendi, 1984), Sular Aydınlanıyordu-Sevdican (1992), Çın Sabahta (1995).

ÇOCUK KİTABI:
Alagün Çocukları (1976), Küçük Bir Kız Tanıyorum Altı Yaşında (1992), Küçük Bir Kız Tanıyorum Yedi Yaşında (1992), Küçük Bir Kız Tanıyorum Sekiz Yaşında (1993), Küçük Bir Kız Tanıyorum Dokuz Yaşında (1994), Küçük Bir Kız Tanıyorum On Yaşında (1995), Küçük Bir Kız Tanıyorum On Bir Yaşında (1996), Küçük Bir Kız Tanıyorum On İki Yaşında (1998), Ahmet Adında Bir Çocuk (1998), Dur Dünya Çocukları Bekle (1999).

ÖDÜLLERİ:
Türk Dil Kurumu (1962, Korsan Çıkmazı)
Sait Faik Hikâye Armağanı (1990, Bir Kara Derin Kuyu)
Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (1998, Yandırma)
Dünya Kitap-Yılın Telif Kitabı Ödülü (2004, Çavlanın İçinde Sessizce)

Sizlerle “Menekşeli Bilinç” adlı kitabından bazı alıntılar paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Ne geçmiş ne gelecek var düşüncesinde.

Ben hayatı, gereksiz törelerle yitiremem. Biz artık kendi hayatımızın törelerini koymalıyız.

Biz insanız. Bizi, mutlu kıl ey ulu Tanrı. Oh! İşimiz Tanrı'ya kaldıysa! Püh! Tövbe deyin asi kullar.

Hayatım yalnız beni ilgilendirir.

Ben hayatı, kendime göre olan bir hayatı istiyorum.

"Neden böyle abartıyorsun her şeyi?" demişti. "Hele erkekleri. Erkekler bence böylesine önemli değil. Hayata alıştığımız gibi onlara da alışırız."

#NeziheMeriç

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından ve internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
İstanbul’a ikinci baro
Bir grup avukat İstanbul’da ikinci baronun kurulması için başvuruda bulundu. Elektronik imza süreci başladı. Başvuruyu 2.000 avukatın imzalaması gerekiyor.


Eskişehir’de 31 Ekim'e kadar orman yasağı
Vali Yardımcısı Okan Leblebicier başkanlığında toplanan “Eskişehir Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu” tarafından alınan karara göre, ormanlık alanlara girişler yasaklandı. Yapılan açıklamada, "Mesire ve piknik alanlarında sadece belirlenen yerlerde saat 09.00 ile 20.00 arası piknik ateşi, mangal ve semaver yakılabilecek. Bunun dışındaki ormanlık alanlara girişler yasak olacak. Orman köyünde yaşayanlar ve orman işinde çalışanlar bu yasaktan muaf tutulacak. Bağ- bahçe temizliği için kontrollü de olsa ateş ve anız yakılmayacak. Orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet, bisiklet gibi her türlü sportif faaliyetler de 31 Ekim 2020 tarihine kadar yapılmayacak, kamp kurulmayacak. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmayacak. Yasaklara uyulmasından başta orman muhafaza memurları olmak üzere bütün kolluk kuvvetleri sorumlu olacak. İhbarlar için Orman Bölge Müdürlüğü'nün ALO 177 hattı 24 saat açık olacak" denildi.
Bence tüm Türkiye’de uygulanması gereken çok yerinde bir karar.

#DuyguİcinGizlilikKalksın
#DuyguDelenİcinAdalet
Duygu Delen, Mehmet Kaplan'ın (20) Batıkent Mahallesi'nde 5 katlı bir apartmanın 4'üncü katındaki evinin penceresinden şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetti. Delen'i aşağı ittiği iddia edilen Mehmet Kaplan, "çocuğun cinsel istismarı" ve "kasten öldürme" iddialarıyla tutuklandı.

Savcılık tarafından dosyaya erişim kısıtlaması getirilen soruşturma sürerken Duygu Delen'in ailenin avukatı Göksel Öztürkmen, olayın kadın cinayetinin yanı sıra çocuk cinayeti olarak da ele alınması gerektiğini söyledi. Avukat Öztürkmen, şunları söyledi:
"Aile perişan durumda. Bakmaya kıyamadığınız evladınız, çocuğunuz menfur bir cinayete kurban gidiyor. Klasikleşen, 'öldür sonra belli imkanları da kullanarak işin kenarından sıyrıl, kaç.' İnşallah biz buna müsaade etmeyeceğiz. Gerek ben gerek diğer avukatların tek amacı bu. Duygu'nun ölümü, kamuoyunda kadın cinayeti olarak lanse edildi. Burada gözden kaçırılan bir nokta var. Burada kadın cinayeti var ancak öte taraftan 15-18 yaş arasında bir çocuk cinayeti de var. Burada çocuğa karşı bir şiddet var. Burada çocuğa karşı gerçekleştirilen bir eylem söz konusu. Bunun gözden kaçırılmamasını istiyoruz, olayın çocuk boyutu olduğunu düşünüyoruz. Çocuk demek nedir? Akli melekeleri yerine gelmemiş, kolay şekilde kandırılabilir, en ufak baskıda korkabilir, özellikle ebeveynleri konusunda tehdit edildiğinde, işte; 'Şu dediğimi yapmazsan babana bunu yaparım, şu dediğimi yapmazsan annene bunu yaparım' gibi korkutarak baskı altına almak, çocuklarda çok fazla gördüğümüz bir olay. Bir çocuğu en değer verdikleri  anne- baba ile tehdit etme söz konusu.

'Adli tıp raporunu alamadık'

Dosyada kısıtlılık var. İfadelerle ilgili olarak ulaşabildiğimiz, kısıtlılık kararı gelmeden önce, evraklar var. Kanuni hakkımız olmasına rağmen kısıtlama kararı olsa dahi, otopsi raporunun tarafımıza verilmesi lazımdı. Diğer meslektaşlarım otopsi raporunu almak için adliyede çalışmaya başladılar. Şu anda belge henüz elimize gelmedi. Ailenin bağımsız bir hekimi de bizim görevlendireceğimiz bir hekim arkadaşımız da otopsiye müdahil olsun istedik. Bunu kabul ettirdik. Hekim arkadaşımız otopsi sürecine müdahil oldu. Buna rağmen otopsi raporunun bir nüshası hekim arkadaşımıza verilmedi. Bu çocuğun daha önce karıştığı bir olayın karartıldığına dair vahim iddialar var. Ailenin bu yönde korkuları vardı. Bir nebze olsun bu korkuları giderdiğimizi düşünüyorum. Ama halen otopsi raporunu, kanuni hakkımız olmasına rağmen görmedik. Soruşturmanın selameti açısından dosyanın detayına girmek istemiyorum."
Avukat Göksel Öztürkmen, Duygu Delen'in arkadaşlarının ifadelerine başvurulduğu yönünde duyumlar aldıklarını da kaydetti.

Korona haberlerine gelince:
65 yaş üstüne kısıtlama:
ANKARA:
65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmelerinin,  

Kentte trafiğin yoğun olduğu saatlerde toplu ulaşım kullanmalarının kısıtlanmasına karar verildi.

 
KASTAMONU:
Kastamonu Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla; 17.08.2020 tarihinden itibaren 07.00-10.00 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlanmasına, ilimizde kurulan semt pazarlarına 17.08.2020 tarihinden itibaren saat 16.00’dan sonra girmelerinin kısıtlanmasına, ilimizde yapılmakta olan düğünlere risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzerinde bulunanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlardan sadece gelin ve damadın birinci derece yakınları ile dedeleri, babaannesi, anneannesi, amcası, dayısı, teyzesi ve halası olan kişilerin dışında kalan kişilerin17.08.2020 tarihinden itibaren katılmalarının kısıtlanmasına, köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde en erken sabah 08.00'de en geç gece 22.00 saatleri arasında, en fazla 3 saatte bitecek şekilde yapılmasına karar verildi" denildi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in koronavirüs testi pozitif çıktı.
 
Bilardo salonları açılıyor
Koronavirüs önlemleri sebebiyle İzmir’de faaliyet gösteren bilardo salonları bir süredir kapalıydı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, aldığı kararla birlikte kentteki bilardo salonlarının korona virüsü tedbirleriyle birlikte yeniden açılabileceğini duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“11 Marttan bu yana, tanı konmuş toplam hasta sayımız 250 bini geçti. Hastalığı yayma potansiyeline sahip, izole edilmiş Aktif Hasta sayısı 12.575. Yeni hastaların büyük kısmı kolay iyileşebiliyor. Fakat yayılım, tedavisi zor Ağır Hasta sayısını arttırıyor.”
 
Bugünkü test sayısı: 74846
Yeni vaka sayısı: 1233
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,80 iken, bugün azalarak 1,65 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi ise bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta sayımızın artması ise kötü haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#KötüŞiirGünü
Her yıl 18 Ağustos “Kötü şiir günü” olarak kutlanmaktadır. Herkes yazar, söz yazarı ya da şair olamaz.
“Kötü Şiir Günü” kağıda bazı korkunç dizeler yazmanızı ama sonrasında çöpe atmanızı teşvik ediyor. Özellikle acımasız hissediyorsanız, kötü şiirinizi arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza da okuyabilirsiniz. Sizi kırmamak için bazı kötü olmayan laflar da söyleyebilirler; ama umarım gelecekte daha iyi şiirlerden daha çok keyif alırlar.
Haydi o zaman, görelim kötü şiirlerinizi.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

18 Ağustos 1227 - Moğol imparatoru Cengiz Han; attan düşerek öldü.
18 Ağustos 1235 - Lozan'da büyük yangın.
18 Ağustos 1789 - Liège'de (Belçika) ihtilal.
18 Ağustos 1868 - Fransız astronom Pierre Janssen, helyum elementini keşfetti.
18 Ağustos 1877 - Asaph Hall, Mars'ın uydusu Phobos'u keşfetti.
18 Ağustos 1917 - Büyük Selanik yangını: Selanik'te çıkan yangın sonucunda; şehrin %32'dan fazlası harap oldu, 72.000 kişi evsiz kaldı.
18 Ağustos 1920 - ABD'de kadınlara oy hakkı tanındı.
18 Ağustos 1932 - Keriman Halis Hanım Dünya Güzeli seçildi. Halis, Mustafa Kemal Atatürk’e çektiği teşekkür telgrafında, "Bu muvaffakiyetim, sizin memleket kadınlığına telkin ettiğiniz fikirler eseridir," dedi
18 Ağustos 1936 - Radyoların işletilmesi yetkisi, Posta, Telgraf ve Telefon İşletmesi (PTT)'ye verildi.
18 Ağustos 1944 - Yahudiler, Fransa'daki Drancy toplama kampı'ndan kurtuldular.
18 Ağustos 1950 - Belçika Komünist Partisi Başkanı Julien Lahaut, suikast sonucu öldürüldü.
18 Ağustos 1952 - İzmir, NATO'nun Güneydoğu Karargâh Merkezi oldu.
18 Ağustos 1958 - Vladimir Nabokov'un romanı Lolita, ABD'de yayımlandı.
18 Ağustos 1961 - Türkiye'de ilk kez bir banka soyuldu. Bankayı soyan Necdet Elmas, 30 Ağustos'ta Darıca'da yakalandı.
18 Ağustos 1964 - Türk güreşçiler, Tokyo'da düzenlenen 1964 Yaz Olimpiyatları'nda 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazandılar.
18 Ağustos 1971 - Vietnam Savaşı: Avustralya ve Yeni Zelanda, askerlerini Vietnam'dan çekme kararı aldılar.
18 Ağustos 1989 - Tadeusz Mazowiecki, Polonya'da Doğu Avrupa'nın komünist olmayan ilk Hükümeti'nin ilk Başbakanı oldu.
18 Ağustos 1998 - Büyük Jüri'ye ifade veren ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile olan ilişkisini itiraf etti.
18 Ağustos 1998 - Ekonomik krize düşen Rusya, bütün dış borç ödemelerini durdurma kararı aldı.
18 Ağustos 2007 - Atlas Jet'e ait bir yolcu uçağı kaçırıldı. Hiçbir can ve mal kaybının olmadığı kaçırma eyleminin ABD'yi protesto etmek amacıyla yapıldığı belirlendi. Uçak Antalya Havalimanı'na indirildi.
18 Ağustos 2008 - Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, muhalefet baskısı nedeniyle istifa etti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

18 Ağustos 1750 - Antonio Salieri, İtalyan besteci (ö. 1825)
18 Ağustos 1830 - I. Franz Joseph, Avusturya-Macaristan İmparatoru (ö. 1916)
18 Ağustos 1890 - Georgi Pyatakov, Rus Bolşevik devrimci lider ve komünist politikacı (ö. 1937)
18 Ağustos 1906 - Marcel Carné, Fransız sinema yönetmeni (ö. 1996)
18 Ağustos 1907 - Henri-Georges Clouzot, Fransız film yönetmeni ve senarist (ö. 1977)
18 Ağustos 1912 - Ertuğrul Osman Osmanoğlu, Osmanlı Hanedan Reisi (ö. 2009)
18 Ağustos 1920 - Shelley Winters, Amerikalı aktris ve Oscar Ödülü sahibi (Anne Frank'in Hatıra Defteri ve Poseidon Macerası filmleriyle tanınan) (ö. 2006)
18 Ağustos 1921 - Lydia Litvyak, Sovyet kadın savaş uçağı pilotu (ö. 1943)
18 Ağustos 1922 - Alain Robbe-Grillet, Fransız yazar, yönetmen ve senarist (ö. 2008)
18 Ağustos 1933 - Roman Polanski, Polonyalı yönetmen.
18 Ağustos 1937 - Duygun Yarsuvat, Akademisyen, hukukçu ve spor yöneticisi.
18 Ağustos 1937 - Robert Redford, Amerikalı aktör.
18 Ağustos 1940 - Erdoğan Sıcak, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu (ö. 2019)
18 Ağustos 1942 - Tunç Okan, Sinema yönetmeni ve oyuncu.
18 Ağustos 1948 - Veysel Eroğlu, Siyasetçi, eski bakan.
18 Ağustos 1952 - Patrick Swayze, Amerikalı aktör (ö. 2009)
18 Ağustos 1962 - Felipe Calderón, Meksika Devlet Başkanı.
18 Ağustos 1963 - Hidayet Karaca, Sunucu ve Genel Yayın Yönetmeni.
18 Ağustos 1965 - Hayrünnisa Gül, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi.
18 Ağustos 1969 - Christian Slater, Amerikalı sinema oyuncusu.
18 Ağustos 1969 - Edward Norton, Amerikalı sinema oyuncusu.
18 Ağustos 1992 - Frances Bean, Amerikalı görsel sanatçı ve model (Kurt Cobain'in kızı]
18 Ağustos 1993 - Jung Eun-ji, Güney Koreli şarkıcı, dansçı, oyuncu ve Apink'in vokali.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

18 Ağustos 330 - Helena, Roma İmparatoru Konstantius Chlorus'un eşi ve I. Konstantin'in annesi (d. yaklaşık. 246/50)
18 Ağustos 1227 - Cengiz Han, Moğol politikacı, ordu lideri ve Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu (d. 1162)
18 Ağustos 1258 - II. Theodoros, İznik İmparatorluğu'nun İmparatoru (d. 1221)
18 Ağustos 1503 - VI. Alexander, Katolik Kilisesinin 214. Papası (d. 1431)
18 Ağustos 1642 - Guido Reni, İtalyan ressam (d. 1575)
18 Ağustos 1648 - İbrahim, Osmanlı'nın 18. Padişahı (d. 1615)
18 Ağustos 1765 - I. Franz, Kutsal Roma İmparatoru ve Toskana Grandükü (d. 1708)
18 Ağustos 1850 - Honoré de Balzac, Fransız yazar (d. 1799)
18 Ağustos 1919 - Joseph E. Seagram, Kanadalı alkollü içki üreticisi (d. 1841)
18 Ağustos 1940 - Walter Chrysler, Amerikalı mekanik ustası ve Chrysler otomobil şirketinin kurucusu (d. 1875)
18 Ağustos 1944 - Ernst Thaelmann, Alman siyasetçi ve Alman Komünist Partisi önderi (d. 1886)
18 Ağustos 1945 - Subhas Chandra Bose, Hint siyasetçi (d. 1897)
18 Ağustos 1950 - Julien Lahaut, Belçikalı siyasetçi ve Belçika Komünist Partisi Başkanı (d. 1884)
18 Ağustos 1961 - Turan Seyfioğlu, Sinema oyuncusu.
18 Ağustos 1971 - Peter Fleming, İngiliz gazeteci ve gezgin (d. 1907)
18 Ağustos 1984 - İbrahim Kafesoğlu, Tarihçi, türkolog ve akademisyen (d. 1912)
18 Ağustos 1990 - Grethe Ingmann, Danimarkalı şarkıcı (d. 1938)
18 Ağustos 1992 - John Sturges, Amerikalı film yönetmeni (d. 1910)
18 Ağustos 2000 - Selim Naşit Özcan Sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1928)
18 Ağustos 2004 - Elmer Bernstein, Amerikalı besteci (d. 1922)
18 Ağustos 2008 - Ertan Savaşçı, Oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı (d. 1937)
18 Ağustos 2009 - Nezihe Meriç, Yazar (d.1925)
18 Ağustos 2018 - Kofi Annan, Ganalı diplomat ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (d. 1938)
18 Ağustos 2018 - Sıtkı Sezgin, Oyuncu (d. 1949)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?