Bazı illerde 65 yaş üstüne, ekstra kısıtlamalar geldi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 17 Ağustos.
Bugün 17 Ağustos 1999 depreminin 21. yıldönümü.
Kaybettiğimiz tüm canları sevgiyle, saygıyla anıyorum.
Nur içinde uyusunlar.

Ayrıca bugün canım annem Sevim Özüer’i sonsuzluğa uğurlamamızın 9.ayı doluyor.
Ne yokluğuna alışabildim, ne de özlemine.
Huzurla uyu canım annecim.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri arabasıyla akıl hastanesinin önünden geçerken arabanın lastiği patlar ve fırlar gider. Adam aracını zorla kontrol eder ve şans eseri zararsızca yolun kenarına çeker. Bagajından stepne lastiği çıkarır, fakat onu takmak için hiç bijonu yoktur. Adamcağız başlar kara kara düşünmeye. Bu sırada akıl hastanesinin parmaklıklarına bir deli tırmanır ve adama seslenir:
-“Hişt, n’apıyorsun orada?”
Adam:
-“Yaa, sorma lastik patladı, yenisini takacağım; ama hiç bijonum yok.”
Deli güler:
-“O da dert mi? Diğer tekerleklerden al birer bijon, böylece her tekerde 3 bijonun olur; istediğin yere güvenle gidersin.”
Adam bu akla hayret eder ve deliye sorar:
“Ya sen bunu nasıl düşünebildin be kardeşim?”
Deli yeniden güler:
“Deliyiz, ama aptal değiliz.”

(Evet, deliyiz; ama aptal değiliz hani.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Sevmek, birini bulmak veya kazanmak değil; bir başkasında kendini bulmaktır.” demiş #EmmaGoldman

Kimsede kendini bulamayınca da böyle yalnız kalıyor insan işte...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi çelik tencereniz içinde kaynatarak dibi tutmuş ve lekelenmiş tencerenizi rahatça temizleyebilirsiniz. Tencereyi bir gece tuzlu suda bekleterek de daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.”

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İlk Hristiyan kilisesi Türkiye'nin Antakya şehrinde bulunmaktadır.”
Benim de 10 yıl önce gezdiğim bu kilise hakkında biraz bilgilendireyim sizleri:
Saint Pierre Kilisesi - Hatay
Antakya- Reyhanlı yolu üzerinde kente iki kilometre uzaklıkta Habib-i Neccar Dağı yakınında yer almaktadır. Doğal bir mağara olup eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte; İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna ve mağarada cemaatin ilk kez ‘Hıristiyan’ adını aldığına inanılmaktadır. Bu nedenle St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir. Mağara, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabil edilmesinden sonra yapılan eklemeler ile gotik tarzda bir kilise şeklini almıştır. Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesiyle Katolik inancının dünyaya yayılmasında bir merkez konumunu almıştır. Mağaranın tabanında tahrip olmuş bir şekilde M.S. 4 ve 5’inci yüzyıllara ait mozaik kalıntısı vardır. Ayrıca bir altar, niş içinde mermer küçük St. Pierre’nin heykeli, kutsal sayılan su, saldırı esnasında cemaatin gizlice kaçmasına yarayan tünel bulunmaktadır. 1983 yılında Papa VI.Paul tarafından Hıristiyanlar için Hac yeri ilan edilmiştir. Her yıl 29 Haziran’da Katolik Kilisesi tarafından burada ayin düzenlenir. 

“Günün Şairi” olarak 52 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Necmettin Halil Onan’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Necmettin Halil Onan 1 Ocak 1902'de Çatalca'da doğdu. Babası, Duyun-u Umumiye memuru Halil Hilmi Bey idi. Ortaöğrenimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. 1919 yılında Dârülfünun Edebiyat Fakültesinde açılan sınavı kazanarak Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydoldu. Cenap Şahabettin, Fuad Köprülü, Ferit Kam, Yusuf Şerif, Yahya Kemal, Hüseyin Daniş gibi edebiyatçıların öğrencisi oldu.
İstanbul'un işgali üzerine okul geçici olarak kapatılınca milli mücadeleye katılmak üzere Ankara'ya geçti. Ankara Talimatgahı'nda zabıt vekili oldu, Anadolu Ajansı siyasi servisinde çalıştı.
Milli mücadele bittikten sonra İstanbul'a dönerek yarım kalan eğitimine devam etti, 1924 yılında mezun oldu. Bir süre tekrar Anadolu Ajansı'nda ve özel okullarda çalıştı. 1929 yılından itibaren İzmir, Adana, Ankara illerinde pek çok lisede edebiyat öğretmenliği ve lise müdürlüğü yaptıktan sonra maarif müfettişi oldu.
1942-1946 yıllarında Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü yaptı. Ankara Üniversitesi DTCF'de Eski Türk Edebiyatı Profesörü olarak dersler verdi. 1959'da üniversitedeki görevinden emekli oldu. 17 Ağustos 1968 günü İstanbul'da hayatını kaybetti.

Necmettin Halil, yazın yaşamına aruz ölçüsünde şiirler yazarak başladı. İlk şiirleri Nedim dergisinde yayımlandı. Aruzu bırakıp hece ölçüsünde şiirler yazmaya başladığında şiirlerini Dergah ve Hayat dergilerinde yayımladı.
Şiirlerini 1927'de ve 1933'de bastırdığı iki kitapta topladı.
Aşk, doğa ve ulusal duygular ile ilgili şiirler yazdı. Son dönem şiirlerinde Yahya Kemal Beyatlı etkisi görülür.
İşleyen Yara adlı romanı, kitap olarak basılmamış ancak 1932 yılında Vakit Gazetesi'nde tefrika edilmiştir. Ortaokullar için dilbilgisi kitapları da hazırlamıştır.

ESERLERİ
Şiir kitapları:
Çakıl Taşları (1927)
Bir Yudum Daha (1933)

Diğer Kitapları:
Dilbilgisi (1928), 2 cilt
Dilbilgisi (1934)
Dilbilgisi (1943), İlkokullar için
İzahlı Divan Şiiri Antolojisi (1940, 1946)
Namık Kemal' in Talim-i Edebiyatı üzerine bir Risalesi (1950)
Leyla ve Mecnun (1956), Fuzuli'nin eserinin tenkidi

Romanları:
İşleyen Yara (yayımlanmadı)
Kolejli Nereye (1977)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Temennî
Ben ki sessiz, habersiz gönül bağladım size,
Şimdi ne zaman dalsam derin gözlerinize,
Birdenbire ruhumu çılgın arzular sarar,
Atılmak ister gibi karanlık bir denize.

Düşündüğüm sizsiniz her gün, her gece şimdi.
Bu dünyâda saadet siz demek bence şimdi.
Ruhunuz eş olmamış, diyorlar, benim gibi
Size yalnız gönlünü veren bir gence şimdi.

Aczimi anlasam da yolumdan dönmem geri.
Tuttunuz can köşemde hükmedecek bir yeri.
Bir kere gözlerime baksanız, anlardınız
Sizin için kalbimde canlanan emelleri.

Her aşk için, gönlünüz kapanmış bir saraymış;
Sevenler, kapısında uzun yılları saymış.
Ben de, bunu düşünüp diyordum ki : Allah'ım,
Keşke, sizi bu kadar güzel yaratmasaymış
#NecmettinHalilOnan

Dünkü internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

AB’den flaş Türkiye açıklaması
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yeni Navtex ilan etmesinin gerilimi artırdığını savunarak, geniş kapsamlı diyalog çağrısında bulundu.
Borrell, yaptığı açıklamada, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmaları için ilan edilen Navtex’in (Denizcilere Duyuru) Kıbrıs Rum Kesimi ile Mısır'ın iddia ettiği sınırlarda kaldığını savundu.
 
Türkiye, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs Adası'nın güneybatısında çalışmalarını yürüteceği alana yönelik 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri için bugün yeni Navtex ilan etmişti. Navtex duyurusunda, "Çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye olunur." ifadesine de yer verilmiş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de "karşı-Navtex" yayımlamıştı.
Türkiye, daha önce de Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Kıbrıs açıklarında önceden ilan edilen bölgede sismik çalışmalar yürüteceğini bildirmiş, Oruç Reis'in çalışmalarını 23 Ağustos'a kadar sürdüreceğine ilişkin Navtex duyurusu yapmıştı.

 
İmamoğlu’ndan Biden’a yanıt
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'ne katılmak için geldiği ilçede, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
İmamoğlu, gazetecilerin ABD Başkan adayı Joe Biden’in Türkiye’yle ilgili tepki çeken sözlerine yönelik sorusuna da yanıt verdi. İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:
“ABD’nin başkan adayının, Türkiye’ye bir demokrasi ayarı verme cümleleri kabul edilemez. Bu, hepimizin şiddetle kınayacağı, reddedeceği bir durumdur. 750 yıldır burada yaşayan bu derinlikte, Hacı Bektaş-ı Veli’nin içinde demokrasi vardır, özgürlük vardır, barış vardır. Yani bize birkaç yüzyıllık bir ülkenin siyasisi, demokrasi ayarı veremez.

 
İyi ki Ayder’i bu haliyle görmüşüm

Güneysu ilçesindeki evinden helikopterle Ardeşen'e gelen eden Erdoğan, kara yolu ile Ayder Yaylası'na hareket etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Hedefimizin inşallah 2022'nin sonunda yeni bir Ayder ortaya çıkacak. Bu yeni Ayder, alt yapısıyla konutlarıyla otoparklarıyla restoranlarıyla her şeyiyle bizim için özellikle turizmde, çok ciddi bir çekim alanı olacak" ifadelerini kullandı.

 Korona haberlerine gelince:

Vakalar artınca yeni önlemler
Koronavirüs vakalarındaki artış yeni önlemleri de beraberinde getirdi.

SİİRT
Ek tedbir alınan kentlerden biri Siirt. Valilik, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 15 yaş ve altı çocukların nişan, kına, düğün gibi toplu etkinliklere katılmasını yasakladı.

KAYSERİ
Kayseri'de 65 yaş üstündekilerin toplu taşıma araçlarını kullanma saatleri kısıtlandı. Ayrıca düğün, piknik, alışveriş merkezi ve pazar gibi kalabalık yerlere girişleri de yasak.

ŞANLIURFA
Şanlıurfa Valiliği de risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için ek tedbirler aldı. Vatandaşlar, sabah 06.00 ve 10.00 ile akşamüzeri 16.00 ve 18.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

BATMAN VE SİVAS
Batman ve Sivas'ta da 65 yaş ve üstü, sadece 10 ve 17 saatleri arasında dışarı çıkabilecek.

BARTIN
Bartın Valiliği ise düğünlerle ilgili önlem aldı. Gelin ile damadın anne, baba, anneanne, babaanne ve dedesi dışında 65 yaş üstü kişilerin nikah, düğün, kına ve kız istemeye katılması yasaklandı.

BURSA
Bursa'da 65 yaş üstü kişiler için 08.00-10.00 ile 16.30-19.30 saat aralığında sokağa çıkma kısıtlaması var. Gelin ve damadın 1. ve 2. derece yakınları hariç düğün, nişan, nikah gibi etkinliklere katılmak yasak.

AKSARAY VE ELAZIĞ
Ayrıca Aksaray'da düğünlere 2 saat, Elazığ'da da 3 saat sınırlama getirildi.

MANİSA
Manisa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için yeni kararlar alındı. Yeni alınan kararla 65 yaş ve üzeri vatandaşların 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları, ilçe pazarlarına 17.30’dan sonra girmeleri ve birinci derece akrabaları dışındaki düğünlere katılması yasaklandı.
 
Konya’da korkutan artış
Konya’da corona virüsün yayılımını ve riskli bölgeleri gösteren ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında özellikle Çevre Yolu, Şefikcan, İstanbul, Sultan, Araplar, Ankara, Keçeciler, Furkan Dede ve Sümeyye caddelerindeki yoğunluk dikkati çekiyor. Öte yandan haritada kentin daha önce hiç vaka görülmeyen kırsal mahallelerine de  corona virüsün sıçradığı görülüyor. Uygulamada kentin büyük bir bölümünde kırmızı alanların (yüksek riskli alan) artması vatandaşların endişesini arttırdı.

 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Yeni tanı sayımız dünkünden daha az. Şu ana kadarki toplam vaka sayımızdan 12.366 KİŞİ halen aktif hasta: Yani, virüsü yayma potansiyeline sahip. Bunlar ve temaslıları İZOLASYONDA. Dikkat eder, kendimizi DIŞARIDAKİ RİSKTEN korursak, daha hızlı başarırız.”
 
Bugünkü test sayısı: 65956
Yeni vaka sayısı: 1192
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,86 iken, bugün azalarak 1,80 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi ise bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta sayımızın artması ise kötü haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#17AğustosDepremiAnmaGünü
17 Ağustos 1999 tarihinde, merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki Marmara depreminde hayatını kaybedenlerin çeşitli etkinliklerle anıldığı gündür.
Ben de bu depremde yaşamını yitirenleri saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

17 Ağustos 1907 - II. Abdülhamid, motosiklet ve otomobil gibi sıvı yakıtlı çağdaş taşıtların ithaline izin verdi.
17 Ağustos 1915 - Çanakkale Savaşları'nda, Kireçtepe muharebesi kazanıldı.
17 Ağustos 1922 - Büyük Taarruz öncesinde Mustafa Kemal Paşa, gece gizlice cepheye hareket etti.
17 Ağustos 1945 - Endonezya, Hollanda’dan bağımsızlığını ilan etti.
17 Ağustos 1949 - Erzurum, Bingöl ve ilçesi Karlıova'da meydana gelen 6.7 şiddetindeki depremde 450 kişi öldü, 1.500'ü aşkın ev yıkıldı.
17 Ağustos 1952 - Türkiye ile Yunanistan, Ege Denizi'nde ortak tatbikata başladılar.
17 Ağustos 1967 - İzmir Aliağa Rafinerisi'nin temeli, Başbakan Süleyman Demirel tarafından atıldı.
17 Ağustos 1969 - ABD’deki Camille tayfununda 248 kişi öldü.
17 Ağustos 1969 - Türkiye Sağır ve Dilsizler Kraliçesi Sevil Tez, Belgrad'ta yapılan güzellik yarışmasında dünya birincisi seçildi.
17 Ağustos 1974 - Türk Birlikleri; Karpaz Yarımadası’nı, gerilla saldırıları düzenleyen Rum askerlerinden arındırdı. Son olarak, ateşkes ihlallerini gerekçe göstererek Yeşilırmak Bölgesi'nde mahsur kalan Türkleri kurtardı.
17 Ağustos 1975 - Bir Filistin Kurtuluş Örgütü heyeti, destek sağlamak ve büro açmak için Ankara'ya geldi.
17 Ağustos 1976 - Sivas'ta demir çelik tesisleri kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
17 Ağustos 1978 - İran'da Şah Rejimi'ne karşı iç savaş başlatıldı.
17 Ağustos 1983 - Millî Güvenlik Konseyi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun kuruluşunu onayladı. Böylece, Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) özerkliğine son verildi.
17 Ağustos 1987 - Steffi Graf, Dünya Tenis Birliği ‘Kadınlar Sıralaması’nda, Martina Navratilova’yı geride bırakarak birinciliğe yerleşti. Graf, bu başarıyı kazandığında henüz 18 yaşındaydı ve 1987’de, içinde ‘Fransa Açık’ın bulunduğu 8 turnuva kazanmıştı.
17 Ağustos 1988 - Pakistan devlet başkanı Ziya-ül Hak düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
17 Ağustos 1990 - İncirlik Hava Üssü'nün kapıları ilk kez basına açıldı.
17 Ağustos 1996 - Etiyopya Birlikleri, Somalili 232 Müslümanı öldürdü.
17 Ağustos 1996 - Rusya ile Çeçenistan arasında resmî olarak ateşkes antlaşması imzalandı.
17 Ağustos 1998 - Alaattin Çakıcı, Fransa'nın Nice kentinde yakalandı.
17 Ağustos 1999 - Kocaeli-Gölcük merkezli 7.6 şiddetindeki Marmara depreminde, resmi rakamlara göre 18.373 kişi hayatını kaybetti. Depremde ülkenin can damarı sanayi tesisleri de büyük hasar gördü. Hasarlı konut ve işyeri sayısı 245 bini aştı.
17 Ağustos 2000 - Picasso'nun, The Portre of Young Women isimli kayıp tablosu Şanlıurfa'da ele geçirildi. Daha önce de Picasso'ya ait La fermiere tablosu İzmir'de ve Dora Maar tablosu da Selçuk'ta ele geçirilmişti.
17 Ağustos 2004 - Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne Büyükelçi Yiğit Alpogan atandı. Alpogan, MGK'nun ilk sivil Genel Sekreteri oldu.
17 Ağustos 2017 - Barselona'da bir minibüsün yayaları ezdiği saldırıda 13 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

17 Ağustos 1601 - Pierre de Fermat, Fransız hukukçu ve matematikçi (ö. 1665)
17 Ağustos 1629 - III. Jan Sobieski, Lehistan (Polonya) Kralı (ö. 1696)
17 Ağustos 1864 - Hüseyin Rahmi Gürpınar, Yazar (ö. 1944)
17 Ağustos 1882 - Samuel Goldwyn, Polonyalı film yapımcısı (ö. 1974)
17 Ağustos 1893 - Mae West, Amerikalı sinema oyuncusu ve yazar (ö. 1980)
17 Ağustos 1909 - Cahit Uçuk, Hikâye ve roman yazarı (Cumhuriyet döneminin ilk kadın yazarlarından) (ö. 2004)
17 Ağustos 1911 - Mikhail Botvinnik, Sovyet Dünya Satranç Şampiyonu (ö. 1995)
17 Ağustos 1929 - Gary Powers, Amerikalı pilot (Sovyet toprakları üzerinde düşürülen U-2 casus uçağının pilotu) (ö. 1977)
17 Ağustos 1930 - Ted Hughes, İngiliz yazar, şair ve çocuk edebiyatçısı (ö. 1998)
17 Ağustos 1934 - Aka Gündüz Kutbay, Ney ustası (ö. 1979)
17 Ağustos 1941 - Ferdi Özbeğen, Piyanist ve şarkıcı (ö. 2013)
17 Ağustos 1942 - Müslüm Magomayev, Azeri opera şarkıcısı (ö. 2008)
17 Ağustos 1943 - Robert de Niro, Amerikalı oyuncu.
17 Ağustos 1944 - Larry Ellison, Amerikalı iş adamı ve Oracle'ın kurucusu.
17 Ağustos 1960 - Sean Penn, Amerikalı oyuncu.
17 Ağustos 1969 - Donnie Wahlberg, Amerikalı oyuncu.
17 Ağustos 1973 - Ayşegül Ünsal, Tiyatro ve sinema oyuncusu
17 Ağustos 1977 - Tarja Turunen, Fin soprano.
17 Ağustos 1978 - Sagopa Kajmer, Rap müzisyeni.
17 Ağustos 1984 - Oksana Domnina, Rus buz patenci.
17 Ağustos 1989 - Farah Zeynep Abdullah, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
17 Ağustos 1990 - Rachel Hurd-Wood, İngiliz oyuncu.
17 Ağustos 1992 - Paige, İngiliz profesyonel güreşçi.
17 Ağustos 1993 - Diyorbek Urozboev, Özbek judocu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

17 Ağustos 1474 - Veli Mahmud Paşa, Osmanlı Sadrazamı ve devlet adamı (d. 1420)
17 Ağustos 1676 - Jakob von Grimmelshausen, Alman yazar (d. 1621)
17 Ağustos 1786 - II. Friedrich, Prusya Kralı (d. 1712)
17 Ağustos 1896 - Mary Abigail Dodge, Amerikalı denemeci ve yayıncı (kadınların erkeklerden bağımsızlığını savunan) (d. 1833)
17 Ağustos 1935 - Charlotte Perkins Gilman, Amerikalı yazar, kadın hareketi öncüsü ve feminist teorisyen (d. 1860)
17 Ağustos 1944 - Diamando Kumbaki, Yunan partizan ve aktivist (II. Dünya Savaşı sırasında Mihver Devletleri'ne karşı savaşan Yunan Direnişi partizanı) (d. 1926)
17 Ağustos 1955 - Fernand Léger, Fransız heykeltıraş (d. 1881)
17 Ağustos 1968 - Necmettin Halil Onan, Şair (d. 1902)
17 Ağustos 1969 - Ludwig Mies van der Rohe, Alman mimar (d. 1886)
17 Ağustos 1973 - Conrad Aiken, Amerikalı şair, öykü yazarı, romancı ve eleştirmen (d. 1889)
17 Ağustos 1978 - Ahmet Kireççi, 1948 Londra Olimpiyat Oyunları şampiyonu olan güreşçi (d. 1914)
17 Ağustos 1983 - Ira Gershwin, Amerikalı şarkı sözü yazarı (d. 1896)
17 Ağustos 1987 - Clarence Brown, Amerikalı sinema yönetmeni (d. 1890)
17 Ağustos 1987 - Rudolf Hess, Alman siyasetçi ve Adolf Hitler'in NSDAP'deki Vekili (d. 1894)
17 Ağustos 1988 - Muhammed Ziya ül Hak, Pakistan'ın 6. Başkanı (d. 1924)
17 Ağustos 1999 - Ziya Taşkent, Bestekâr ve ses sanatçısı (d. 1932)
17 Ağustos 2010 - Francesco Cossiga, İtalyan politikacı (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?