Athena Gökhan’dan #Kanalİstanbul yorumu


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Yaşlı kadın bankaya girip banka kartını bankodaki görevliye verdi:
-“500 TL çekmek istiyorum.” dedi.
Görevli kadına:
-“2.000 TL.’dan az para çekmek için lütfen ATM' yi kullanın” dedi.
Yaşlı kadın nedenini bilmek istedi. Görevli banka kartını kadına iade etti.
-“Kurallar böyle. Başka bir mesele yoksa lütfen ayrılın. Sırada bekleyenler var" dedi. Yaşlı kadın birkaç saniye sessiz kaldı. Sonra kartı görevliye geri vererek:
-“Lütfen sahip olduğum tüm parayı çekmeme yardım eder misiniz?” dedi. Hesap bakiyesini kontrol ettiğinde görevli şaşırdı. Başını salladı ve saygı ile dedi ki:
-“Özür dilerim hanımefendi, hesabınızda 35 milyon TL var ve bankamızın şu anda bu kadar fazla nakit parası yok. Randevu alıp yarın tekrar gelebilir misiniz?”
Yaşlı kadın daha sonra ne kadarını hemen çekebileceğini sordu. Görevli ona: -“250.000 TL.’na kadar herhangi bir miktarı çekebilirsiniz.” dedi.
-“Peki, lütfen şimdi 250.000 TL alayım öyleyse.” dedi yaşlı kadın.
Görevli işlemi hızlıca yaptı, sonra yaşlı müşterisine çok dostça ve saygılı bir şekilde teslim etti.
Yaşlı kadın çantasına 500 TL’yi koydu ve görevliye şöyle dedi:
-“Lütfen 249.500 TL’yi hesabıma geri yatırır mısınız?

SÖZÜN ÖZÜ: Yaşlı insanları zorlamayın. Onlar beceri öğrenerek bir ömür harcadılar.
(#CumhurTonba abime teşekkürler fıkra için.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ilettiği için #FahriKalın abime teşekkür ediyorum:
 
“Bir toplumum kapıldığı panik, insanın yalnız başınayken kapıldığı panik kadar korkunç değildir.” demiş #Jack London “Deniz Kurdu” adlı eserinde...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Yemeğiniz ya da çorbanız fazla tuzlu olmuşsa içine patates ekleyerek tuzunu çektirebilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Değerli taşların çoğu birkaç elementten oluşur, sadece pırlanta tamamen karbondan oluşur.”muş.

“Günün Şairi & Yazarı” olarak 26 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 100. doğum günü olan Charles Bukowski’yi seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Charles Bukowski Alman kökenli bir anne ve Polonyo kökenli Amerikalı asker bir babanın çocuğu olarak 16 Ağustos 1920 tarihinde Andernach Almanya’da dünyaya geldi. Asıl adı Heinrich Кarl Bukowski’dir. Almanya’da başlayan karışıklık nedeni ile 2 yaşındayken ailesi ile birlikte Los Angeles’a taşındı ve hayatının çoğunu burada geçirdi. 1929 krizi sonrasında işsiz kalan ve geçim sıkıntısı çeken babasından uzun yıllar boyunca şiddet gören Bukowski, yaşadığı hayatın etkilerinden olsa gerek dağınık bir yaşam sürdü. Asi bir çocuk olarak büyüyen ünlü yazar bunun etkilerini hayatı boyunca taşıdı. Paraya, işe önem vermeyen, bir aile kurmaya özen göstermeyen Bukowski , toplumun ona biçtiği rolün daima dışında yaşadı.
Okul yıllarına Los Angeles’da devam eden yazar Los Angeles Lisesinden mezun olduktan sonra Los Angeles Üniversitesi’ne kaydoldu. Burada edebiyat, gazetecilik ve sanat dersleri alan Bukowski 2 yıl sonra okulu bıraktı. Aykırı bir kişiliğe sahip olan Bukowski çok küçük yaşlarda alkolle tanıştı. Sadece babasına karşı değil tüm topluma karşı aldığı tavır da bu yıllarda şekillenmeye başladı Bukowski için. Okul yıllarında eline geçen her şeyi okumaya ve yeni şeyler yazmaya meraklıydı. Bukowski’nin yazılarını bulan babasının çok öfkelenip bulduğu her şeyi yok etmesiyle birlikte Bukowski evi terk etti ve sıra dışı hayatına ilk adımları atmış oldu.
Charles Bukowski 24 yaşındayken önce “Aftermath of a Lenghty Rejection Slip” isimli kısa öyküsü, iki yıl sonra da “20 Tanks From Kasseldown” isimli eseri yayımlandı. Bukowski hikayelerinin yavaş gelişen basım süreciyle ilgili yaşadığı hayal kırıklıkları yüzünden neredeyse 10 yıl boyunca yazmaya ara verdi. Hayatının bu bölümünü A.B.D.`yi gezerek, çeşitli işlerde çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirdi. 1950’lerin başında iki yıldan az bir süre A.B.D. Posta İdaresi’nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955’te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. Taburcu olduktan sonra da bir daktilo satın alıp şiir yazmaya başladı.
1957’de yazar ve şair Barbara Frye’la evlendi. Fakat 1959’da bu evlilik sona erdi. Aynı yıl ilk şiir kitabı olan “Flower, Fist and Bestial Wail” piyasaya çıktı. Yazar o yıllarda Los Angeles postanesindeki eski işine geri döndü ve 10 yılı aşkın bir süre bu işte çalıştı. O dönem birlikte yaşadığı ve hiç evlenmediği Francis Smith’ten 1964 yılında “Marina Louise” adında bir kızı oldu. Sonrasında Bukowski Tuscon’da yaşamaya başladı. Burada Jon ve Gybsy Lou Webb ile tanıştı. Webb’ler “The Outsider” adında bir dergi çıkarıyordu. Bukowski’nin bazı şiirleri bu dergide yayınlandı. Yazar, Jon ve Gybsy Lou’nun bir arkadaşı olan Franz Douskey ile o günlerde tanıştı. Dördü sürekli olarak Jon ve Gybsy Lou Webb’in evinde zaman geçirmeye başladılar.
1969’da Black Sparrow Yayınevi ( Bugünkü adıyla HarperColins/ECCO) sahibi John Martin’den ömür boyu ayda 100 dolar maaş karşılığı çalışma teklifi alan Bukowski postanedeki işinden ayrılıp tüm vaktini yazarlığa ayırma kararı aldı .Bu kararıyla ilgili bir mektubunda şöyle der Bukowski: “İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim.” Posta ofisini bıraktıktan yaklaşık bir ay kadar sonra Bukowski’nin “Postane” ismindeki ilk romanını bitti ve yayımlandı. Kendisine olan inancı ve finansal yardımlarına karşılık Bukowski kitaplarının çoğunu Black Sparrow yayınevinden çıkarttı..
Çalkantılı ve aykırı bir hayata sahip olan Bukowski 1976 yılında Linda Lee Beighle ile tanıştı. İki yıl sonra birlikte Doğu Hollywood’a taşındılar. “Woman” ve “Hollywood” adlı kitaplarında Sara adıyla anılan Beighle ile 1985`te evlendiler.
Bukowski “Pulp” ɾomanını henüz bitiɾdikten sonɾa 9 Maɾt 1994’te 74 yaşındayken omuɾilikten yayılan lösemi sebebiyle San Pedɾo, Кalifoɾniya’da öldü. Ölüm töreni Budist rahipler tarafından yönetildi.

Bukowski, kavgacı kişiliği neden ile bir çok kez tutuklanmış, dayak yemiş, özgün dili ve tarzı ile Amerikan edebiyat tarihine damgasını vurmuştur. Eserlerinde genellikle toplum dışı insanlar ile depresyonu konu alması ve alkolizme yatkın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlüdür. Bunun nedeni olarak kendi hayat tarzı gösterilebilir. Bukowski’nin kendi hayatını yazıp yazmadığı tartışma konusu olmuştur. Hayranlarının bir kısmı yaşamadan bu tip bir kurgulama yapmasının mümkün olmadığı görüşündedir. Bazı eserlerinde kullandığı “Henry Chinaski” karakterinin kendi hayatının yansıması olduğu düşünülmektedir.

Bukowski, “Ekmek Arası” adlı eserinde çocukluğunu, lise yıllarını ve ailesini, “Factotum” adlı eserinde evden kaçtığı dönemleri, “Kadınlar” adlı eserinde hayatına giren kadınları anlatmıştır. Bukowski, binlerce şiir, yüzlerce kısa hikaye, 6 roman yazmış ve bu esreleri 50’ye yakın kitapta toplanmıştır.

Ülkemizde ise ilk kez Sokak Deɾgisi’nde çıkan öyküleɾi ile tanınan Bukowski’nin eserleri hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiş ve kendine özgü bir hayran kitlesi oluşmuştur. Hakkında en çok eser yazılan edebiyatçılardan birisi olmuştur.

Eserleri:
Kadınlar,
Sıcak Su Müziği,
Bir Tek Ben miyim Böyle Yaşayan,
Dünyevi Şiirlerin Son Gecesi,
Kapalı Bir Kapıdır Cehennem,
Gülün Gölgesinde,
Postane,
Pis Moruğun Notları,
Sevimli Bir Aşk Hikayesi,
Sıradan Delilik Öyküleri,
Kendimizde Açtığımız Yaralar,
Sarhoş Çal Piyanoyu,
Vurmalı Çalgı Gibi,
Parmaklar Biraz Kanamaya Başlayana Dek,
Pansiyon Manzumeleri,
Gece Çılgın Ayak Sesleriyle Yırtıldı,
Ölüler Böyle Sever,
Shakespeare Bunu Asla Yapmazdı,
Güneşe Uzan,
En Kısa Andır Mucize,
Güneş İşte Burdayım,
Kimse Bilmez Ne Çektiğimi,
Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi,
Pulp,
Factotum,
Ekmek Arası,
Kaybedenin Önde Gideni,
Bana Aşkını Getir,
En İyi Adamlar Yalnızken Güçlüdür,
Hollywood

Sizlerle bir şiirini ve kitaplarından bazı alıntılar paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Bir Sürü Delikanlıya Dostça Öğütler

tibet'e git
deveye bin
incili oku
ayakkabılarını maviye boya
sakal bırak
kağıttan bir kanoyla dolaş dünyayı
the saturday evening post'a abone ol
çiğnerken sadece sol tarafını kullan ağzının
tek bacaklı bi kadınla evlen
ve düz bir usturayla traş ol
ve kadının koluna adını kazı
benzinle fırçala dişlerini
bütün gün uyu ve gece ağaçlara tırman
keşiş ol
viski ile bira iç
kafanı suyun altında tut
ve keman çal
pembe mum ışığında göbek at
köpeğini öldür
belediye başkanlığına aday ol
bir varilin içinde yaşa
baltayla kafanı yar
yağmurda lale ek
AMA ŞİİR YAZMA!

#CharlesBukowski
 
Kitaplarından alıntılar

Hangi çiçek, diğerini “sarı açtı” diye ayıplar?
Hangi kuş, “farklı ötünce” diğerine yasak koyar?
Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.
Ah insanlar! Her şeyi bulup kendini bulamayanlar…

 
Acıya kahkaha atabilmek sanatsa eğer;
Ben çok pahalı bir tabloyum.

 
Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez. Ama YALNIZ ve DİK durmak için gerçekten çok şey gerekir.

 
Başkalarını çözmeye çalıştıkça kendimi düğümlemişim, haberim yok.

Yalnız olmak yanlış bir kalpte olmaktan iyidir.

 
Ve öyle bir gün gelecek ki; tanıdığın her insan yüzünden, biraz daha yalnızlaştığını göreceksin.

 
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.

#CharlesBukowski

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Athena Gökhan’dan #Kanalİstanbul yorumu:
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul projesine ilişkin sosyal medya hesabından bir video paylaştı.
İmamoğlu videoda, "Kanal İstanbul'a kimin ihtiyacı var Allah aşkına? İstanbul'un mu yoksa israf düzeni bozulmuş o bir avuç insanın mı ihtiyacı var" dedi.
Videoyu paylaşan Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz ise "Kanal İstanbul, bir vatanseverin asla ve asla kabul etmeyeceği bir projedir!" yorumunda bulundu.

 İkinci el araba satışına yeni yönetmelik:
2.el araç ticaretine ilişkin 2.5 yıldır ertelenen yönetmelik dün gece yürürlüğe girdi. Buna göre 31 Ağustos’a kadar ‘Yetki belgesi’ almayanlar 2. el araç ticareti yapamayacak. Ayrıca kiralama şirketlerine de satış için bir yıl şartı getirildi.

Talebe karşı sıfır otomobil olmaması nedeniyle 2. elde yaşanan hareketliliği fırsata çevirmek isteyen birçok kişi, işi olmamasına rağmen araç alıp satmaya başladı. Bunu önlemek için Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2.5 yıldır ertelenen ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmelik nihayet dün gece Resmi Gazete’de yayınlandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ikinci el araç satımı konusundaki yeni uygulamayla ilgili bir bildirim yaptı.
Bakan Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, noterlerde 3 Şubat 2020’de başlayan güvenli ödeme sisteminin, yeni yönetmelikle zorunlu hale getirildiğini aktardı.

Korona haberlerine gelince:
Ünlü tatil yeri riskli bölge ilan edildi
Almanya'nın salgın hastalıklarla mücadeledeki bilimsel kuruluşu Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Almanların en çok tercih ettiği tatil bölgeleri arasında bulunan İspanya'nın Mayorka Adası'nın artan corona virüsü vakaları nedeniyle riskli bölge ilan edildiği duyuruldu.
Enstitü kararın Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının ortak analizine dayandırıldığı açıkladı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“SON 45 GÜNÜN en yüksek pozitif tanı -yeni hasta- sayısına ulaştık. Kritik göstergemiz olan Ağır Hasta sayısı, genellikle risk grubunda olup hastalığa yakalananlar ile artıyor. Yeni hasta sayısını, ağır hasta sayısını, can kayıplarını birlikte azaltalım.”
 
Bugünkü test sayısı: 67214
Yeni vaka sayısı: 1256
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,74 iken, bugün artarak 1,86 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi ise bir nebze de olsa iyi haber. Ağır hasta sayımızın artması ise kötü haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Günü
16 Ağustos 1964 tarihinden itibaren, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Kültür, Sanat Etkinliklerinde HOŞGÖRÜ, SEVGİ, BARIŞ ve DOSTLUK çağrıları yapılır. Anma törenleri sırasında semahlar dönülür, türküler söylenir, kurbanlar kesilir, ziyaretler yapılır. Anma törenlerinin temel amacı, insanlığa ışık tutmaya devam eden Hacı Bektaş Veli öğretisinin yeniden gündeme gelmesini sağlamak, bu öğretinin güzel ve yararlı mesajlarını insanlara yeniden sunabilmektir. Düzenlenen toplantı ve panellerle bu temel amaç hedeflenmektedir.

Her yıl 16 Ağustos'ta başlayan  Anma Etkinlikleri, Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin 16 Ağustos 1964’te müze olarak açılması ile başlamıştır. 1990 Yılından itibaren anma törenlerine uluslararası bir nitelik kazandırılmaya çalışılmış ise de pek başarılı olunamamıştır.

Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde her yıl şiir ve öykü yarışmaları düzenlenmektedir.

Ayrıca bu etkinlikler çerçevesinde, HOŞGÖRÜ, SEVGİ, BARIŞ ve DOSTLUĞA katkısı bulunanlara Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü verilmektedir. 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Ağustos 1543 - Barbaros Hayreddin Paşa, Tunus'u fethetti.
16 Ağustos 1556 - Süleymaniye Camii törenle açıldı.
16 Ağustos 1838 - Osmanlı İmparatorluğu ile Birleşik Krallık arasında, İstanbul'un Baltalimanı semtinde, Baltalimanı Ticaret Antlaşması imzalandı.
16 Ağustos 1858 - ABD Başkanı James Buchanan, ilk okyanus aşırı telgraf görüşmesinin açılışını Birleşik Krallık Kraliçesi Victoria ile yaptı.
16 Ağustos 1868 - Peru'nun Arica (şu an Şili'ye bağlıdır) kenti, 8.5 büyüklüğündeki bir depremin ardından gelen tsunami ile yerle bir oldu. Yaklaşık 25.000'i Arica'da olmak üzere, toplam 70.000 kişi öldü.
16 Ağustos 1913 - Japonya'nın Tōhoku Imparatorluk Üniversitesi (şimdiki Tohoku Üniversitesi) ilk kadın öğrencisini kabul etti.
16 Ağustos 1925 - Charlie Chaplin'in "Altına Hücum" adlı filmi gösterime girdi.
16 Ağustos 1929 - Çin ve Sovyet askerleri, Mançurya'da çatıştı.
16 Ağustos 1948 - Millî Kütüphane, Ankara'da kullanıcılara hizmet vermeye başladı.
16 Ağustos 1953 - Papa XII. Pius'un verdiği imtiyazla, İzmir Selçuk'ta inşa edilen Meryem Ana Evi açıldı.
16 Ağustos 1960 - Joseph Kittinger, New Mexico'da yaklaşık 31.330 m yüksekteki bir balondan paraşütle atladı ve bugüne dek kırılamayan üç rekoru kırdı: yüksekten atlama, serbest düşüş ve en hızlı insan.
16 Ağustos 1960 - Kıbrıs'a bağımsızlık tanıyan Zürih ve Londra Antlaşmaları yürürlüğe girdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.
16 Ağustos 1974 - Andreas Papandreu, 7 yıllık sürgünden sonra Yunanistan'a geri döndü.
16 Ağustos 1974 - Kıbrıs'ta İkinci Barış Harekatı'nın son günü. Türk Birlikleri, Mağusa-Lefkoşa-Lefke hattının kuzeyinde kalan bölgeyi denetim altına aldı ve ateş kesildi.
16 Ağustos 1997 - İlköğretimin 8 yıl zorunlu ve kesintisiz olmasını öngören yasa tasarısı, 242'ye karşı 277 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
16 Ağustos 2005 - Batı Karayipler Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, Venezuela'nın Machiques şehri yakınlarında düştü: 160 kişi öldü.
16 Ağustos 2008 - Usain Bolt, Pekin'de gerçekleştirilen 2008 Yaz Olimpiyatları'nda 100 metrede 9.69 saniye ile dünya rekoru kırdı.
16 Ağustos 2009 - Jamaikalı atlet Usain Bolt, Berlin'de yapılan 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metrede 9.58 ile dünya rekoru kırdı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Ağustos 1055 - Melikşah, Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı (ö. 1092)
16 Ağustos 1645 - Jean de La Bruyere, Fransız yazar (ö. 1696)
16 Ağustos 1832 - Wilhelm Wundt, Alman psikolog (ö. 1920)
16 Ağustos 1858 - Arthur Achleitner, Alman yazar (ö. 1927)
16 Ağustos 1888 - Dora Gabe, Bulgar şair, yazar, çevirmen ve aktivist (ö. 1983)
16 Ağustos 1913 - Menachem Begin, İsrail Başbakanı (ö. 1992)
16 Ağustos 1920 - Charles Bukowski, Amerikalı yazar (ö. 1994)
16 Ağustos 1923 - Jack Aeby, Amerikalı fizikçi ve fotoğrafçı (ö. 2015)
16 Ağustos 1925 - Bahtiyar Vahabzade, Azeri şair ve yazar (ö. 2009)
16 Ağustos 1928 - Ara Güler, Fotoğraf sanatçısı (ö. 2018)
16 Ağustos 1939 - Ersin Faralyalı, Sanayici ve siyasetçi (ö. 2008)
16 Ağustos 1946 - Mesud Barzani, Iraklı Kürt siyasetçi ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı
16 Ağustos 1951 - Erten Kasımoğlu, Kıbrıs Türkü karikatürist
16 Ağustos 1954 - James Cameron, Amerikalı yönetmen, senarist ve prodüktör
16 Ağustos 1958 - Madonna, Amerikalı pop şarkıcısı.
16 Ağustos 1962 - Steve Carell, Amerikalı komedyen, oyuncu, yapımcı ve yazar
16 Ağustos 1978 - Serdar Tuncer, Televizyon programcısı ve şair.
16 Ağustos 1979 - Halil Sezai Paracıkoğlu, Oyuncu, müzisyen, söz yazarı ve besteci.
16 Ağustos 1982 - Sevcan Orhan, Türk halk müziği sanatçısı.
16 Ağustos 1991 - Evanna Lynch, İrlandalı oyuncu.
16 Ağustos 1991 - Kwon Ri-se, Japon şarkıcı ve manken (ö. 2014)
16 Ağustos 1993 - Cameron Monaghan, Amerikalı oyuncu.
16 Ağustos 1997 - Greyson Chance, Amerikalı pop şarkıcısı ve piyanist.


Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Ağustos 1297 - II. İoannis, Trabzon İmparatorluğu'nun Hükümdarı (d. 1262)
16 Ağustos 1705 - Jakob Bernoulli, İsviçreli matematikçi (d. 1654)
16 Ağustos 1886 - Sri Ramakrishna, Hindu aziz (d. 1836)
16 Ağustos 1888 - John S. Pemberton, Amerikalı eczacı (Coca-Cola'nın ilk üreticisi) (d. 1831)
16 Ağustos 1899 - Robert Wilhelm Bunsen, Alman kimyacı (d. 1811)
16 Ağustos 1921 - I. Petar (Petar Karadordeviç), Sırbistan Kralı (d. 1844)
16 Ağustos 1934 - Hattat Aziz Efendi, Hattat (d. 1872)
16 Ağustos 1945 - Mahmut Yesari, Yazar (d. 1895)
16 Ağustos 1949 - Margaret Mitchell, Amerikalı yazar (Rüzgâr Gibi Geçti'nin yaratıcısı) (d. 1900)
16 Ağustos 1956 - Bela Lugosi, Macar asıllı Amerikalı aktör (d. 1882)
16 Ağustos 1977 - Elvis Presley, Amerikalı müzisyen (d. 1935)
16 Ağustos 1993 - Stewart Granger, İngiliz sinema oyuncusu (d. 1913)
16 Ağustos 1997 - Nusrat Fateh Ali Khan, Pakistanlı müzisyen (d. 1948)
16 Ağustos 2001 - Abdullah Rıza Ergüven, Ozan, yazar, denemeci, eleştirmen ve düşün bilimci (d. 1925)
16 Ağustos 2002 - Ebu Nidal, Filistinli siyasi lider (d. 1937)
16 Ağustos 2003 - İdi Amin, Ugandalı asker ve Uganda'nın 3. Devlet Başkanı (d. 1924)
16 Ağustos 2005 - Tonino Delli Colli, İtalyan görüntü yönetmeni (d. 1922)
16 Ağustos 2006 - Alfredo Stroessner, Paraguaylı asker ve Devlet Başkanı (d. 1912)
16 Ağustos 2008 - Ronnie Drew, İrlandalı şarkıcı (d. 1934)
16 Ağustos 2009 - Mualla Eyüboğlu, Türkiye'nin ilk kadın mimarlarından (d. 1919)
16 Ağustos 2011 - Mihri Belli, Komünist siyasetçi ve yazar (d. 1915)
16 Ağustos 2018 - Aretha Franklin, Amerikalı şarkıcı ve müzisyen (d. 1942)


Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?