Selçuk Üniversitesi’nden flaş karar

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri bir gün bir bara girmiş:
-“Bütün hesaplar benden, sen de iç garson!” demiş.
Sonra hesabı ödeyemeyince dayak yemiş.
Ardından ertesi gün yine gelmiş. Yine aynı şeyler olmuş. Bir sonraki gün yine gelmiş, garson yine pataklamış adamı.
Üçüncü gelişinde adam garsona dönüp:
-“Bak, herkese içkiler benden. Fakat sen içme, içince sapıtıyorsun, kavga çıkartıyorsun” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bazı insanları vicdanları yönetir, bazılarını egoları ve bazılarını da gururları.
Vicdan süründürür, ego kör eder, gurursa yalnız bırakır.” demiş #RobinSharma

Bundan mıdır yalnız kalışlarımız, bilemedim. Ama değil sanırım. Çünkü beni yüreğim yönetiyor. Ve yüreğim de nedense hep yanlışa meylediyor. O yüzden en güzeli yalnızlık işte...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Küflenmesini önlemek için kutusunu açtığınız salçanın üzerine biraz sıvı yağ döküp o şekilde saklayabilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Dünyadaki insanların üçte ikisi hiç kar görmemiş.”

“Günün Şairi” olarak 34 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 101. doğum günü olan Mehmet Seyda’yı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Mehmet Seyda 15 Ağustos 1919 tarihinde İstanbul’da doğdu. Kitaplarında kullanmadığı soyadı Çeliker’dir. Kimyager Mahmut Kâmil Bey’in oğlu, şair Cemal Süreya’nın bacanağıdır. Antal­ya İlkokulunda (1932) ve Kırıkkale Askeri Sanat Lisesinde okudu. Pertevniyal Lisesi ikinci sınıftayken, 1936'da öğrenimini yarıda bıraktı ve çok genç yaşta hayata atılmak mecburiyetinde kaldı.
Mehmet Seyda’nın öğrenim hayatındaki düzensizlikler, benzer bir şekilde iş hayatında da devam etti. İstanbul Pertevniyal Lisesindeki öğrenimini yarıda bıraktığı 1936'dan Ereğli Kömürleri İşletmesi Muhaberat Servisinde evrak-kayıt memuru olarak göreve başladığı 18 Ekim 1937 tarihine kadar, İstanbul’da imkânsızlıklarla dolu sıkıntılı günler geçirdi. 1 Aralık 1940 tarihinde şef muavinliğine terfi ettikten sonra, 8 Şubat 1941 tarihinde, askere gitmek üzere Ereğli Kömürleri İşletmesinden ayrıldı. II. Dünya Savaşı yıllarına denk gelen 1941-1944 arasında askerlik görevini yerine getirdi. Askerliği sırasında Ceza Yasasının 141. ve 142. maddelerine muhalefetten tutuklanıp bir süre Zonguldak’ta hapis yattı. Askerlik dönüşünde; 1 Ekim 1945-31 Aralık 1949 tarihleri arasında sırasıyla, Etibank Divriği Demir Madenleri İşletmesinde muhaberat servisi şefliği, Maden Tetkik Arama Enstitüsü Soma Sondaj Ekibinde puantör, Halk Bankası Merzifon Ajansında şef muavinliği, Ülke gazetesi Zonguldak havalisi muhabirliği görevlerini yürüttü.
Mehmet Seyda, bu taşra memuriyetlerinden sonra döndüğü İstanbul’da uzun süreli ve düzenli diye nitelendirilebilecek olan ilk memuriyetine başladı. 6 Şubat 1951-12 Temmuz 1960 tarihleri arasında on yıla yakın bir süreyle İstanbul Belediyesi Hesap işleri Kontrol Kurulu Müdürlüğünde kontrolör olarak görev yaptı. “Eğlence yerleri kapı kontrol memurluğu”, “birinci işçi temsilciliği başkontrolörlüğü” gibi vazifelerde bulunduğu bu memuriyetinden 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra, eski sabıkası dolayısıyla uzaklaştırıldı. Görevden alındıktan sonra, bir yıl kadar serbest yazarlıkla uğraştı. Kudret, Haber, Son Havadis gibi gazetelerde fıkra yazarlığı yaptı. Emekli olana kadar görev aldığı son kuruluş, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüdür. Bir kez istifa ederek ayrıldığı ve tekrar döndüğü bu kuruluşta, iki dönem hâlinde çeşitli aralıklarla toplam on sene altı ay görev yaptı. 11 Eylül 1961-1975 arasında kontrol bürosu memurluğu, kontrol bürosu etüt ve istatistik memurluğu, kontrol bürosu şef yardımcılığı görevlerinde bulundu. 20 Temmuz 1964-10 Kasım 1967 yılları arasında ise çeşitli dergi ve gazetelerde serbest yazarlıkla uğraştı.
Mehmet Seyda, 30 Haziran 1975 tarihinde emekliye ayrıldı. Ömrünün son yıllarında geçirdiği felçle, sağlığı iyice bozuldu. 13 Temmuz 1986 tarihinde vefat etti. Mezarı Sahrayıcedid mezarlığındadır.

İlk şiir ve öykülerini 1933’te yayımlamaya başladı. Psiko­lojik çözümlemelerin öne çıktığı bir anlatımla öykü ve roma­na yöneldi. James Sullivan, Necdet Ası, Ömer Sakıp, Mim-sin, Özcan Çeliker, S. Toprak ve Toprak imzalarıyla mizah ve magazin öyküleri, polisiye romanlar ve politik yazılar yayımladı. Tolstoy’dan esinlenerek yazdığı “Mum” adlı öy­küsü Yücel dergisinde S. Toprak imzası ile (1936) yayımlandı. Kendi adıy­la yayımlanan ilk öyküsü “Alınyazısı” 1937’de Yeni Adam dergisinde çıktı. Daha sonra Ses, Tan, Yeni Adam, Yedigün ve Yeni Edebiyat dergilerinde yayımladığı öykülerinden sonra bir süre edebiyat dünyasında görünmedi. 1958’den 1980’e kadar ise sürekli olarak Yelken, Yeditepe, Dost, Yeni Dergi, Yeni Ufuk­lar, Güney, Varlık ve Türk Dili gibi dergilerde yazdı.

Mehmet Seyda, yaşam deneyimi ve gözlemlerini kullanarak, özellikle öykülerinde yarattığı sahicilik duygusuyla sevildi. 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışmasında Başarı Ödülü alan romanı “Yanartaş” ile ünlendi. Yer yer belgesel özellikler taşıyan iki ciltlik bu büyük çalışmasıyla Zonguldak ve çevre­sindeki “kömür ocağı” gerçeğine ışık tuttu. Bu roman, Uzun Mehmet’in taşkömürünü bulması rivayetiyle, 1829’dan 1940’lı yıllara kadar Zonguldak Kömür İşletmelerinin bel­gelere dayanan tarihi niteliğindedir. Bu tarih çerçevesinde Yanartaş, kömür madeni işçilerinin yaşamı ve çalışma koşul­larına tanıklık eden, belgesel nitelikte ilk roman olma özelli­ğiyle Türk edebiyatında ayrıcalıklı bir konumdadır.

ÖDÜLLERİ
“Ne Ekersen” ile 1958 Yunus Nadi Roman Armağa­nında üçüncülük
“Başgöz Etme Zamanı” ile 1964 Sait Faik Hi­kâye Armağanı
“Bir Gün Büyüyeceksin” ile 1964 Doğan Kar­deş Çocuk Romanı Armağanında birincilik
“Yanartaş” ve “Şeh­zadenin Başıdır” ile 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışmasında iki başarı ödülü
İhtiyar Gençlik” ile 1971 May Yayınevi Edebiyat Ödülü
“İçe Dönük ve Atak” ile 1974 TDK Roman Ödülü
Üç oyunuyla 1968 Milliyet Gazetesi “Günümüz Dili ve Hayatına Uygun Karagöz Oyunları” konulu 6. Karacan Armağanında ikincilik ödülü

ESERLERİ
HİKÂYE:
Zonguldak Hikâyeleri (1962)
Beyaz Duvar (1962)
Başgöz Etme Zamanı (1963)
Oyuncakçı Dükkânı (1964)
Garnizonda Bir Olay (1968)
Anahtarcı Salih (1969)
Kör Şeytan (1974)
Bana Karşı Ben (1976)
Kapatma (1980)

ROMAN:
Yaş Ağaç (1958)
Ne Ekersen (1958)
Cinsel Oyun (1960)
Bir Gün Büyüyeceksin (1966)
Sultan Döşeği (1969)
Köroğlu (1969)
Nemrut Mustafa (1970)
Süeda Hanım’ın Ortanca Kızı (1970)
Yanartaş (1970)
İhtiyar Gençlik (1971)
İçe Dönük ve Atak (1973)
Gerçek Dışı (1976)
Mavi Siyah Aşk (1989)

ÇOCUK KİTABI:
Cumhuriyet Öncesi Yazarlardan Çocuklara Hikâyeler (1978)
Düşleme Oyunu (1979)
Bastıbacak Ermiş (1979)
Deli Ali (1979)

DİĞER ESERLERİ:
Bir Açıdan (denemeler, 1969)
Türk Romanı (Kemal Tahir’in Devlet Ana romanı üzerine bir açık oturum tutanağı, 1969)
Edebiyat Dostları (29 yazarla röportaj, 1970)
Çocukluk Yılları (anılar, 1979)

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Hulusi Akar’dan #OruçReis açıklaması
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bölge ile hiç alakası olmayan Avrupalı bir müttefikimizin binlerce kilometreden gelerek Doğu Akdeniz'deki askeri varlığını güçlendireceğine yönelik açıklama ve eylemleri, müttefiklik ruhu, ittifak ruhu ve dayanışma ile bağdaşmamaktadır. Bu ve benzeri girişimlerin, sorunların barışçıl ve diyalog yolu ile çözülmesi için yapılan gayretlere de hiçbir olumlu katkısı yoktur." dedi.

Yurtdışı uçuşları başladı
Bakan Karaismailoğlu, yoğun diplomasi trafiği sonrasında 13 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Türkiye'nin normalleşme programı çerçevesinde belirli kısıtlamalara tabi ülkeler dâhil, tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuş trafiğini sürdürdüklerini belirtti.
Karaismailoğlu, ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Fildişi Sahilleri, Fransa, Kuveyt, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, Hong Kong, İrlanda, İsrail, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Kuzey Makedonya, Moldova, Moritanya, Rusya, Senegal, Sırbistan, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cibuti, Çin, Danimarka, Endonezya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Katar, KKTC, Kosova, Somali, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan, Mısır, Polonya, Fas ve Cezayir’in tahliye, charter ve tarifeli uçuş seferlerini başlattıkları ülkeler olduğunu söyledi.
 
Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“ZOR OLAN, başta tedbir almak yerine, virüsle, hastalığa yakalandıktan sonra mücadele etmektir. Şu an, bunun ne kadar zor olduğunu yakından bilen 647 ağır hastamız var.”

Selçuk Üniversitesi’nden flaş karar
Okulların açılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken Konya Selçuk Üniversitesi tarafından flaş bir karar alındı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi eğitiminin online yapılacağını duyurdu.

Düzce’den kısıtlama kararı
Düzce İl Hıfzıssıhha Kurulu bugün Düzce Valisi Cevdet Atay başkanlığında toplandı. Kurul, koronavirüs önlemleri kapsamında yeni kararlar aldı. Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda köylerde veya sokaklarda yapılan düğün, nişan, sünnet düğünlerinin aynı gün içerisinde 11.00-23.00 saatleri arasında ve en fazla 2 saat 30 dakika süreyle sınırlı olacak şekilde yapılmasına karar verildi. Daha önce 3 saat olan izin 2,5 saate indirilirken, düğün sahibi tarafından izin alma aşamasında düğün izin dilekçesinde düğünün saatleri belirtilecek.  
Ayrıca, 65 yaş üstü yurttaşların, evlenen kişilerin 1. derece yakınları ile amca, dayı, teyze ve hala haricinde düğünlere katılmasının yasaklanmasına, mevlit ve defin işlemleri sonrasında yapılacak olan yemek ikramların yasaklanmasına karar verildi. 

İspanya’dan flaş karar
Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya'dan flaş bir hamle geldi. Son günlerde vaka ve ölüm sayısının artmasıyla birlikte İspanya Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren bütün restoran ve barların kapatılmasına karar verdi.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#HindistanBağımsızlıkGünü
Her yıl 15 Ağustos tarihinde kutlanan “Hindistan Bağımsızlık Günü” Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını aldığı gündür. 1740-1947 yılları arasında İngiltere'nin sömürgesi olan Hindistan, 1940'ta Pakistan ve Hindistan olarak ikiye bölünmüştü. Şimdiki Hindistan toprakları ise 15 Ağustos 1947 yılında bağımsızlığını tamamen kazandı.

#KoreKurtuluşGünü
“Kore Kurtuluş Günü” II. Dünya Savaşı’nda Japon İmparatorluğu’nun yenilmesi ile Kore halkının 15 Ağustos 1945’te Japon sömürgeciliğinden kurtulmasının kutlandığı özel gündür. Güney Kore'de 1 Ekim 1949 tarihinde resmi tatil ilan edilmiştir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

15 Ağustos 1080 - Kars'ın alınışı.
15 Ağustos 1261 - Bizans İmparatoru VIII. Mihail Paleologos, Konstantinopolis'te taç giydi.
15 Ağustos 1461 - Fatih Sultan Mehmet, Trabzon'u aldı. Böylece Trabzon İmparatorluğu'na son verildi.
15 Ağustos 1914 - Panama Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
15 Ağustos 1935 - Adolf Hitler, Alman-Yahudi evliliklerini yasakladı.
15 Ağustos 1945 - II. Dünya Savaşı: Japonya teslim oldu. (Kore Kurtuluş Günü)
15 Ağustos 1947 - Hindistan bağımsızlığını kazandı. Jawaharlal Nehru Hindistan'ın ilk Başbakanı oldu.
15 Ağustos 1947 - Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah, Genel Vali olarak Karaçi'de yemin etti ve görevine başladı.
15 Ağustos 1951 - Nâzım Hikmet, Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarıldı.
15 Ağustos 1956 - Van, Özalp'te 1943 yılında 33 yurttaşın kurşuna dizilmesi olayıyla ilgili olarak, İsmet İnönü hakkında Meclis soruşturması açılması istendi.
15 Ağustos 1960 - Kongo Cumhuriyeti, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.
15 Ağustos 1962 - Stan Lee ve Steve Ditko'nun yarattığı “Örümcek Adam” yayınlandı.
15 Ağustos 1969 - Woodstock Müzik ve Sanat Festivali, New York yakınlarında bir mandırada 400 bin kişinin katılımıyla başladı. Festival üç gün sürdü.
15 Ağustos 1971 - Türkiye'de, Oyak-Renault tarafından Şubat 1971'de üretimine başlanan "Renault 12" marka otomobiller satışa sunuldu.
15 Ağustos 1973 - Vietnam Savaşı: ABD, Kamboçya'yı bombalamayı durdurdu.
15 Ağustos 1974 - Kıbrıs Harekâtı: İlerlemeye devam eden Türk Birlikleri, adanın en büyük 2. şehri olan Magosa'ya girdi.
15 Ağustos 1975 - Bangladeş'te askeri darbe: Şeyh Mucibur Rahman tüm aile fertleriyle birlikte öldürüldü. Devlet Başkanlığı'na Muştak Ahmet getirildi.
15 Ağustos 1984 - PKK, Hakkâri ve Şırnak illerinin Eruh ve Şemdinli ilçelerine saldırarak silahlı eylemlerine başladı.
15 Ağustos 1986 - Türk savaş uçakları Irak topraklarına girip PKK kamplarını bombaladı.
15 Ağustos 1989 - Aziz Nesin, Mina Urgan, Rasih Nuri İleri, Mehmet Ali Aybar ve Emil Galip Sandalcı cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla 48 saatlik açlık grevine başladı.
15 Ağustos 1996 - Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kumarhane yasağı yasasını onayladı.
15 Ağustos 2000 - Türkiye, Birleşmiş Milletler Bireysel ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi'ni imzaladı.
15 Ağustos 2007 - Peru'da Richter ölçeğine göre 8.0 büyüklüğünde deprem: 514 kişi öldü, 1090 kişi yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

15 Ağustos 1769 - Napolyon Bonapart, Fransız asker ve İmparator (ö. 1821)
15 Ağustos 1771 - Walter Scott, İskoç yazar (ö. 1832)
15 Ağustos 1807 - Jules Grévy, Fransız devlet adamı (ö. 1891)
15 Ağustos 1878 - Pyotr Nikolayevich Wrangel, Rus karşı devrimci (ö. 1928)
15 Ağustos 1879 - Ethel Barrymore, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 1959)
15 Ağustos 1888 - T. E. Lawrence, İngiliz asker ve yazar (ö. 1935)
15 Ağustos 1899 - Mehmet Cavit Baysun, Akademisyen ve tarihçi (ö.1968)
15 Ağustos 1912 - Julia Child, Amerikalı yemek ustası (ö. 2004)
15 Ağustos 1913 - Ali Saim Ülgen, Yüksek mimar ve restoratör (ö. 1963)
15 Ağustos 1913 - Muharrem Gürses, Senarist, oyuncu ve film yönetmeni (ö. 1999)
15 Ağustos 1919 - Mehmet Seyda, Yazar (ö. 1986)
15 Ağustos 1925 - Münir Özkul, Sinema ve tiyatro sanatçısı (ö. 2018)
15 Ağustos 1925 - Oscar Peterson, Kanadalı caz piyanisti (ö. 2007)
15 Ağustos 1926 - Kadir Savun, Sinema oyuncusu (ö. 1995)
15 Ağustos 1926 - Necip Torumtay, Asker ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20. Genelkurmay Başkanı (ö. 2011)
15 Ağustos 1928 - Selim Naşit Özcan, Sinema ve tiyatro sanatçısı (ö. 2000)
15 Ağustos 1942 - Sevda Ferdağ, Sinema, dizi oyuncusu ve şarkıcı.
15 Ağustos 1944 - Sylvie Vartan, Bulgar asıllı Fransız pop şarkıcısı.
15 Ağustos 1948 - Bircan Pullukçuoğlu, Türk halk müziği ses ve bağlama sanatçısı (ö. 2016)
15 Ağustos 1948 - Selami Şahin, Müzisyen, şarkıcı ve besteci.
15 Ağustos 1954 - Stieg Larsson, İsveçli yazar ve gazeteci (ö. 2004)
15 Ağustos 1955 - Asım Can Gündüz, Gitarist (ö. 2016)
15 Ağustos 1962 - Rıdvan Dilmen, Eski futbolcu, TV programcısı.
15 Ağustos 1963 - Alejandro González Iñárritu, Meksikalı film yönetmeni
15 Ağustos 1964 - Şenol Demir, Eski futbolcu ve teknik direktör.
15 Ağustos 1969 - Yetkin Dikinciler, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
15 Ağustos 1972 - Ben Affleck, Amerikalı oyuncu.
15 Ağustos 1984 - Salih Bademci, Oyuncu.
15 Ağustos 1989 - Joe Jonas, Amerikalı şarkıcı.
15 Ağustos 1990 - Jennifer Lawrence, Amerikalı aktris.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

15 Ağustos 423 - Honorius, önce Roma İmparatoru, sonra Batı Roma İmparatoru (d. 384)
15 Ağustos 1274 - Robert de Sorbon, Fransız teolog ve Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nin kurucusu (d. 1201)
15 Ağustos 1909 - Euclides da Cunha, Brezilyalı yazar ve sosyolog (d. 1866)
15 Ağustos 1936 - Grazia Deledda, İtalyan yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1871)
15 Ağustos 1967 - René Magritte, Belçikalı ressam (d. 1898)
15 Ağustos 1975 - Harun Karadeniz, 1968 kuşağının öğrenci liderlerinden (d. 1942)
15 Ağustos 1975 - Mucibur Rahman, Bangladeş'in kurucusu ve ilk Devlet Başkanı (d. 1920)
15 Ağustos 1993 - Macit Gökberk, Felsefeci ve yazar (d. 1908)
15 Ağustos 2001 - Yavuz Çetin, Müzisyen (d. 1970)
15 Ağustos 2004 - Semiha Berksoy, Opera sanatçısı (d. 1910)
15 Ağustos 2012 - Müşfik Kenter, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1932)
15 Ağustos 2013 - Jane Harvey, Amerikalı şarkıcı (d. 1925)
15 Ağustos 2014 - Yalçın Otağ, Oyuncu ve komedyen (d. 1936)
2016 - Dalian Atkinson, İngiliz futbolcu (d. 1968)
15 Ağustos 2019 - Devran Çağlar, Arabesk müziği sanatçısı ve oyuncu (d. 1963)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?