Vali, 65 yaş üstüne düğünlere gitmesini yasakladı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

İki deli havadan sudan konuşuyorlarmış.
Birinci deli:
-“Londra’nın sisi müthiş diyorlar.” demiş.
-“Hııh, Londra’daki sis de sis mi? Ben geçenlerde bir kente gidip tam on gün kaldım. Öyle sisli bir şehirdi ki, kravatını bağlarken önce sisi üflemen gerekiyordu aynayı görebilmek için…” demiş ikincisi.
Birinci deli:
-“Amma yaptın yani!..” demiş. “Neredeymiş bu korkunç sis? Neresiydi?”
İkinci deli şöyle cevap vermiş:
-“Sisten neresi olduğunu göremedim ki!..”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ilettiği için #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:

"İnsan, gün batımını düşünmek, geceyi felsefe yapmak, gündüzü ise salt yaşamak için kullanmalı." demiş #GerritRaschke

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Bir kaseye konan bir miktar karbonat ya da buzdolabı rafında bulundurulan birkaç limon dilimi buzdolabındaki kötü kokuları çekecektir. Ayrıca küçük bir kaba biraz süt koyup dolabınızın içine yerleştirirseniz istenmeyen kokuların önlenmesini sağlayabilirsiniz.”

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İneklerin de en iyi arkadaşları vardır ve onlardan uzaklaştırıldıklarında stres yaşarlar.”mış.
İneklerin bu kadar duygusal olduklarını bilmiyordum inanın. Öküzler de böyle midir acaba, bilemedim.

“Günün Şairi & Yazarı” olarak 64 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız şair, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve kuramcısı Bertolt Brecht’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Bertolt Brecht 10 Şubat 1898 Augsburg’da doğdu. Asıl adı Eugen Berthold Brecht’tir. Zengin bir aileden gelen Brecht, Augsburglu bir kâğıt fabrikası müdürünün oğluydu. 1914-15'te Augsbıırger Neueste Nachrichten adlı gazetede ilk şiir ve düzyazılarını yayımlayan Brecht, edebiyata ve tiyatroya ilgi duymasına karşın 1917'de liseyi bitirdikten sonra Münih'te tıp okumaya başladı. I. Dünya Savaşı'nın son yılında, 1918 sonbaharında askere alındı ve Augsburg'daki askeri hastanede sağlık görevlisi oldu. Brecht'in hastanede tanık olduğu sefalet, ölümüne değin kararlı biçimde sürdüreceği savaş karşıtı tutumunun temelini oluşturdu.

Brecht ilk oyunu Baal'i de 1918'de yazdı. 1919-20'de VolkswiIle adlı Augsburg gazetesinin tiyatro eleştirmeni olarak acımasız yazılar kaleme aldı. 1919-23 arasında Münih'te tıp öğrenimini sürdürdü. O günlerde daha çok yazarlar ve tiyatrocularla ilişki kuruyordu. Bir süre de ünlü kabare sanatçısı Kari Valentin'in yanında çalıştı. 1920-21'de Berlin tiyatro çevrelerinde tutunmaya uğraştıysa da başarı sağlayamadı. 1920'de annesinin ölümü üzerine ailesinden uzaklaştı, tıp öğrenimini yanda bıraktı, Münih'te yazarlıkla geçinmeye başladı.

Tiyatro alanındaki ilk başarısını Trommeln in der Nacht (1922; Geceyarısı Trampet Sesleri) oyunuyla kazandı. 1922'de Münih Oda Tiyatrosu'nda kendisinin sahneye koyduğu oyun, Kleist Ödülü'nü kazanmasını sağladı. Aynı yıl Marianne Zoff adlı bir tiyatro oyuncusuyla evlenen Brecht, 1923'te İm Dickicht der Stadte (1921; Kentlerin Fundalığında), 1924'te Leben Eduards des Zweiten von England (1924; İngiltere Kralı II. Edward'ın Yaşamı) adlı oyunlarının gene Münih Oda Tiyatrosu'nda sahnelenmesinden sonra, yazar Cari Zuckmeyer'le birlikte Max Reinhardt'dan aldığı öneri üzerine Berlin'e yerleşti.

1924'ten 1926'ya değin dramaturg olarak Max Reinhardt'ın yanında Deutsches Theater'de çalıştı. İlk evliliği başarılı olmamıştı. Daha sonra ilişki kurduğu, gene bir tiyatro oyuncusu olan Helena Weigel'den 1926'da bir oğlu oldu: 1928'de Weigel'Ie Brecht resmen evlendiler. Bu evlilik Brecht ölene değin sürdü.

Brecht 1926-27'den sonra diyalektik maddecilikle yakından ilgilendi. Bir yandan üniversitede Kari Korsch'un derslerine katılırken (1932-33) bir yandan da o yıllarda Berlin'de bulunan yönetmen Erwin Piscator'la birlikte çalıştı. Piscator'la yaptığı işbirliği, kafasında yeni bir sahneye koyma anlayışının, yeni bir dramaturji görüşünün belirginleşmesine yardımcı oldu. 1927'de yazdığı Mamı ist Mann (Adam Adamdır) bu doğrultudaki ilk oyunuydu. Brecht'in bundan sonraki yapıtı Dreigroschenoper (1928: Üç Kuruşluk Opera, 1964), ona dünya çapında ün sağladı. Berlin'deki Schiffbauerdamm Tiyatrosu'nun açılış oyunu olarak seçilen Üç Kuruşluk Opera, Brecht'in yönetmenlik yapmasının yanı sıra ilk kez sahneye çıkan Lotte Lenya (Kurt Weil'in kansı) ve Emst Busch gibi oyunculanyla da büyük ilgi topladı.

Almanya'nın o yıllarda iyice bozulan siyasal dengesi, yalnız düşünce düzeyinde mücadele vermenin anlamsızlığını ortaya koymuştu. Berlin Radyosu'nda ancak bir kez radyo oyunu olarak yayımlanabilen Jeanne d'Arc'ın ardından Brecht'in senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini S. Dudow'un yaptığı Die kuhle Wampe (1932) adlı film de yasaklandı. 1933'teki Reichstag (Parlamento) yangmından hemen sonra da Brecht, ailesi ve birkaç arkadaşıyla birlikte Almanya'dan ayrılmak zorunda kaldı.

Kısa bir süre İsviçre'de yazar Kurt Klaeber'in yanında bulunduktan sonra Danimarka'ya geçti ve 1939'a değin Svendborg yakınlarında yaşadı. Orada geçirdiği günler yaratıcılığı açısından çok verimli oldu; bir dizi şiirin yanı sıra, en önemli oyunları da bu yılların ürünüydü. Brecht 1935'te Moskova'ya, ardından Ana nın New York'ta sahnelenmesi nedeniyle de kısa bir süre için ABD'ye gitti. Gene aynı yıl içinde Willi Bredel ve Lion Feuchtwanger'le birlikte Moskova'da Das Worl adh bir dergi çıkarttı. 1937'de Ispanya İç Savaşı ile ilgili olarak Paris'te toplanan Uluslararası Yazarlar Kongresi'ne katıldı. Nisan 1939'da Hitler'in Danimarka'yı işgalinden az önce İsveç üzerinden Finlandiya'ya geçti, 1941'de de Moskova ve Vladivostok üzerinden ABD'ye gitti. Hollywood yakınlarındaki Santa Monica'ya yerleşen Brecht orada L. Feuchtwanger, A. Huxley. W. H. Auden. H. Eisler, P. Dessau, H. H. Mann ve E. Piscator'la buluştu. Charlie Chaplin le dostluk kurdu. Chaplin'in pantomime dayalı gösteri sanatı, onun tiyatro anlayışı üzerinde çok etkili oldu. Film çalışmaları da yapan Brecht'in yalnızca bir tek senaryosu, Fritz Lang'la birlikte hazırladıkları Hangmen Also Die (Cellatlar da Ölür) 1943'te filme çekildi. Bunun dışında oyunları pek tutulmadı. Tiyatro anlayışı, Broadway oyunlarıyla koşullanmış Amerikan seyircisine ters gelmişti. 1947'de Washington'daki, Amerika'ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komitesi tarafından Komünist Parti'yle ilişkileri konusunda sorguya çekilen Brecht, bir yıl sonra ABD'den ayrıldı.

Brecht'in Almanya dışında geçirdiği 1933-47 arasındaki dönem yaratıcılık bakımından çok verimli oldu. Bu onun edebiyat yaşamının üçüncü evresidir. Şiirlerinin bir bölümü, yeni tiyatro kuramı doğrultusundaki en ünlü beş oyunu, başlıca kuramsal denemeleri hep bu yılların ürünüdür. Danimarka'da kaldığı yıllarda yazdığı, daha çok siyasal içerikli şiirleri Die Svendborger Gedichte (1939; Svendborg Şiirleri) adıyla yayımlandı.

Brecht, epik tiyatro kuramı doğrultusundaki önemli oyunlarından biri olan Der Kaukasische Kreiciekreis'ı (1948; Kafkas Tebeşir Dairesi, 1963, 1980) ABD'de bulunduğu yıllarda yazdı.

ABD'den ayrıldıktan sonra Batı Almanya'ya dönmesine izin verilmeyen Brecht, önce Zürich'e gitti. 1948'de de yeni kurulmakta olan ADC yöneticilerinin kendisine çalışabileceği bir tiyatro ve ödenek verme önerisini kabul ederek Berlin'e yerleşti. 1949'da kansı Helena Weigel'le birlikte, The-resa Giehse, Ekkehard Schall, Emst Busch gibi tanınmış oyuncuları da aldığı Berliner Ensemble topluluğunu kurdu. Topluluğun başında Helena Weigel vardı, ama gerçek yönetmen, dramaturgluk görevini de üstlenen Brecht'in kendisiydi. Bir süre Deutsches The-ater'in oyuncu kadrosu içinde yer aldıktan sonra, 1954'te Schiffbauerdamm'daki kendi tiyatrolarına geçtiler. 1948-49'daki Die Tage der Kommune'den (Komün Günleri) sonra oyun yazmaya ara veren Brecht, daha çok kuramsal çahşmalanna ve kendi oyunlarını sahnelemeye yöneldi. Cesaret Ana ve Çocukları (1949), Bay PuntiUa ve Uşağı Matti (1949), Carrar Âna'nın Silahları (1952), Kafkas Tebeşir Dairesi (1954) ve Galilei'yi (1956) birbiri ardına başarılı biçimde sahneledi. Topluluk 1954 ve 1955'te katıldığı Paris Tiyatro Şenliği'nde “Cesaret Ana” oyunuyla birincilik ödülünü alarak uluslararası bir izleyici kitlesine kendini kabul ettirdi.

Laboratuvar tiyatrosu çalışmalarının da yürütüldüğü Berliner Ensemble aynı zamanda C. Neher gibi dekorcuların. E. Engel gibi yönetmenlerin de katkıda bulunduğu. E. Monk, P. Palitzsch ve M. Wekwerth gibi yönetmen ve sanatçıların yetiştiği bir okul oldu. Brecht in ölümünden sonra önce E. Engel'in. sonra E. Schall'ın yönetiminde ve gene Brecht uygulamalarıyla çalışmalarını sürdürdü.
1950'de Berlin Sanatlar Akademisi üyesi, 1953'te PEN-Merkezi başkanı olan Brecht'e, ününün uluslararası boyutlara ulaşması üzerine 1955'te SSCB Stalin Barış Ödülü verildi. Ödülü alırken Moskova'da yaptığı konuşma, kendi isteği üzerine Boris Pasternak tarafından Rusçaya çevrildi.

Brecht 14 Ağustos 1956 tarihinde Galilei'nin provalarını sürdürdüğü sırada damar tıkanmasından öldü. Berlin'de Doretheen Mezarlığı'na gömüldü.

Brecht'in tiyatro alanında epik öğelerden yararlanmasına karşın, epik türdeki tiyatro dışı yapıtları fazla yankı uyandırmadı. Örneğin Beş Paralık Roman'ı, Üç Kuruşluk Opera'sının başarısına ulaşamadı.
Die Geschafte des Herrn Julius Caesar (Bay Jülius Caesar'ın İşleri, 1972) ve 1937'de yazmaya başladığı Tui adlı iki romanı tamamlanmadan kaldı, ancak ölümünden sonra yayımlandı.
Kalendergeschichten (1949; Takvim Öyküleri) adını taşıyan kısa öyküleri ile 1930-1956 arasında yazdığı ve birer aforizma niteliğindeki Geschichten vom Herrn Keuner ise (Bay Keuner'in Öyküleri) daha başarılı oldu.

Brecht'in oyunlarını ve kuramsal tiyatro yazılarını içeren ilk toplu yayın olan 15 kitaplık Versuche (Denemeler) 1930'da yayımlanmaya başlamış, bir süre ara verildikten sonra 1957'de tamamlanmıştır.
Gesammelte Werke (Toplu Yapıtları) ise 1967 ve 1976'da 20 cilt olarak yayımlanmıştır.

Türkçe'ye Çevrilen Eserleri
Cesaret Ana ve Çocukları
Galile
Kafkas Tebeşir Dairesi
Sezuan'ın İyi İnsanı
Şvayk Hitler'e Karşı
Şvayk'ın Hitler'le Tarihî Karşılaşması
Mahagony Kenti/Üç Kuruşluk Opera/Mutlu Son

Şiir Kitapları
Bert Brecht ve Arkadaşlarının İcra Edilmeye Uygun Şarkıları (Lieder zur Klampfe von Bert Brecht und seinen Freunden)
Kasideler (Psalmen)
Bertolt Brecht'in Dua Kitabı (Bertolt Brechts Hauspostille)
Augsburg Soneleri (Die Augsburger Sonette)
Üç Kuruşluk Opera'nın Şarkıları (Die Songs der Dreigroschenoper)
Şehirde Oturanların Okuma Kitabından (Aus dem Lesebuch für Städtebewohner)
Devrim Hikayeleri (Geschichten aus der Revolution)
Soneler (Sonette)
İngiliz Soneleri (Englische Sonette)
Koro için Şarkı Sözleri (Lieder Gedichte Chöre)
Hitler Koro Şarkıları (Hitler-Choräle)
Çin Şiirleri (Chinesische Gedichte)
Çalışmalar (Studien)
Svendborg Şiirleri (Svendborger Gedichte)
Margarete Steffin Şiirleri (Steffinsche Sammlung)
Hollywood Ağıtları (Hollywoodelegien)
Sürgün Şiirleri (Gedichte im Exil)
Savaş Alfabesi (Kriegsfibel)
Alman Taşlamaları (Deutsche Satiren)
Çocuk Şarkıları/Yeni Çocuk Şarkıları (Kinderlieder/neue Kinderlieder)
Buckow Ağıtları (Buckower Elegien)
Bakır Alımı Oyunu Şiirleri (Gedichte aus dem Messingkauf)

Ödülleri
Stalin Barış Ödülü (1955)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Bizden Sonra Doğanlara

I

Gerçekten karanlık bir çağdır yaşadığım!
Ahmaktır hilesiz söz. Düz bir alın
Vurdumduymazlığa işaret. Gülen
Kötü haberi almamış henüz.

Nasıl bir çağdır bu,
Ağaçlardan bahsetmenin neredeyse suç sayıldığı
Birçok alçaklığa suskun kalışı içerdiğinden.
Yolu kaygısızca karşı karşıya geçen
Ulaşılmazdır artık herhalde
Zorda kalan arkadaşları için.

Doğrudur: geçimimi sağlamaktayım hala
Fakat inanın: bu sadece bir tesadüftür.
Yaptıklarım
Arasında hiçbir şey hak vermiyor karnımı doyurmaya.
Tesadüfen ayaktayım. ( Şansım ters giderse mahvoldum.)

Diyorlar ki: ye ve iç sen! Sevin, neyin varsa!
Fakat nasıl yiyip içeyim ki, yediğim
Bir açın ellerinden kaptığım lokmaysa, bir
Susuzun sorduğu bardak suysa içtiğim?
Ve yine de yiyip içiyorum ben!

Ben de bir bilge olmak isterdim.
Yazıyor eski kitaplar bilgelik nedir:
Dünya kavgalarına uzak durmak ve o kısa zamanı
Korkusuz geçirmek
Şiddete başvurmadan hem
Kötülüğe iyilikle karşılık vermek
Düşlerini gerçekleştirmek değil, unutmak
Bilgelik olarak kabul ediliyor.
Tüm bunları yapamıyorum:
Gerçekten karanlık bir çağdır yaşadığım!


II

Kargaşalık döneminde geldim şehirlere
Açlığın hüküm sürdüğünde.
Girdim insanlar arasına isyan döneminde
Ve öfkelendim onlarla birlikte.
Böyle geçti zamanım
Yeryüzünde verilmiş bana.

Savaşlar ortasında yedim ekmeğimi
Katiller arasında yattım uykuya
Özensiz yaklaştım aşka
Ve doğayı sabırsızlıkla izledim.
Böyle geçti zamanım
Yeryüzünde verilmiş bana.

Yollar bataklığa gidiyordu zamanımda.
Cellada bildiriyordu beni konuştuğum dil.
Çok değildi yapabileceklerim. Fakat iktidardakiler daha
Güvende hissediyorlardı kendilerini bensiz, ümit ediyordum.
Böyle geçti zamanım
Yeryüzünde verilmiş bana.

III

Battığımız dalgalardan
Yükselecek olan sizler
Zaaflarımızdan söz ederken
Unutmayın
Karanlık çağı da
Sizlerin kurtulmuş olduğu.

Yürüdük ya, pabuçlardan çok ülke değiştirerek
Sınıf savaşlarının ortasında, çaresiz
Haksızlığın olup öfkenin olmadığı yerde.

Biliyoruz halbuki:
Aşağılıklara duyulan nefret de
Bozar şeklini yüzün.
Kısar sesi haksızlık karşısındaki
Öfke de. Ah, güleryüzlülüğe
Ortam hazırlamak istemiş bizler
Güleryüzlü olamadık kendimiz.

Sizler fakat, geldiğinde vakit
İnsan insanın yardımcısı olduğu
Zaman.
Hatırlayın
Hoşgörüyle bizi.

#BertoltBrecht

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Okullar ne zaman açılıyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması şöyle:
“31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak. İsteyen özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren uzaktan eğitime başlayabilecek.”

Muharem İnce 'Bin Günde Memleket Hareketi'ni ilan etti
Muharrem İnce'nin açıklamasından satır başları şöyle:
“Herkes konuştu, bilen de bilmeyen de konuştu. Bir tek Muharrem İnce konuşmadı. Şimdi Muharrem İnce konuşacak.
Türkiye tarihinin en zor dönemini yaşıyor. 18 yıllık bir iktidar yeni sorunlar eklemiştir. Mühürsüz oy pusulalarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sorunları büyütmüştür. Devlette kurum ve kurallar çökmüştür.
AKP çökecek ama Türkiye'nin üzerine çökecek. AKP çökerken CHP kurtarıcı değil seyirci rolü üstleniyor. Türkiye'nin sorunlarını ne tek adam iktidarı ne tek adam muhalefeti çözebilir. Türkiye seçeneksiz değildir. Ecevit'in yüzde 42'si mümkündür hatta yüzde 50+1 de mümkündür. Bizim başlattığımız hareket muhalefet hareketi değildir. Amacımız bir çıkış yolu göstermektir. Türkiye'nin barışmaya, üretmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı vardır.
Başlattığımız hareketin adı '1000 günde memleket hareketi'dir. Alanında uzman, kafa yoran kişilerden oluşmaktır. 'Zafer' hazırlanmaktır. Hareketimizle zafere hazırlanıyoruz. Milletimizin isteklerini vizyonumuzla birlikte hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet nasıl bizi finanse ettiyse yine edecektir.
4 Eylül'de Sivas'ta olacağız. Memleket hareketi başlatacağız. 1000 günde Memleket Hareketi'nin yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk olacaktır. Nerede olursak olalım gönlümüz her zaman Atatürk'tedir. Bu hareket aklı ve bilimi esas alacaktır. Bizim hareketimizde asla Atatürk düşmanları olmayacaktır.”

İnce basın toplantısını canlı yayınlayan yandaş TV kanalları içinse “Yandaş medyaya gelince. Bana olan yakınlığımız gözlerimi yaşartıyor. Ne kadar çok beni seviyormuşsunuz da ben anlayamamışım! Ama memleket hareketi gerçekleri haykırmaya başladığında ekranlarınızı bana kapatacağınızı biliyorum. Merak etmeyin memleket hareketi medyayı da özgürleştirecektir” ifadelerini kullandı.

Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Hasta sayımızdaki yükseliş süreklilik kazanmaya başladı. Ağır Hasta sayımızdaysa 15 artış var. 5.807 filyasyon ekibimiz temaslı taraması yapıyor. 6-13 Ağustos arasında yapılan temaslı taraması sayısı 349.003. Sağlık ordumuza, kurallara uyarak destek olun.”

Koronavirüs testi pozitif
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Gaziantep’te yeni yasaklar
Corona virüs vaka sayısının artış gösterdiği Gaziantep’te yeni yasak kararları alındı. Vali Davut Gül, alınan kararları sosyal medya hesabından açıkladı.
Evlenen çiftin birinci derece yakınları hariç 65 yaş üstü yaşlıların düğünlere gitmesinin yasaklandığını belirten Vali Davut Gül, şunları kaydetti:
* 65 yaş üstü ulu çınarlarımızı hep birlikte koruyup dualarını almaya ihtiyacımız var. Gaziantep’te gelin ve damadın anne, baba, dede, anneanne ve babaannesi hariç 65 yaş üstü kişilerin düğüne gitmesi yasaklanmıştır.
* Toplu taşıma, bulaşma riskini artırdığından sabah 07.00-10.00 ile akşam 17.00 ve 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları, akşam 18.00’den sonra sebze-meyve pazarlarına gitmeleri yasaklanmıştır.

Sınıf karantinada
Önceki gün yüz yüze eğitime geri dönen Florida’daki SeaWind İlkokulu’nda korkulan oldu. Martin County’de yüz yüze eğitime başlayan SeaWind İlkokulu’nda eğitime başlanmasından sadece 1 gün sonra öğrencilerden birinde corona virüsü semptomları tespit edildi. Martin County bölge sözcüsü Jennifer DeShazo, öğrencide Covid-19 şüphesi bulunduğu için sınıfın karantina altına alındığını duyurdu.

 
Bugünkü test sayısı: 66892
Yeni vaka sayısı: 1243
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,80 iken, bugün artarak 1,85 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi ise bir nebze de olsa iyi haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#PakistanBağımsızlıkGünü
Bağımsızlık Günü kutlamaları Pakistan'ın Karaçi kentinde her yıl 14 Ağustos'da gerçekleştirilmektedir. İngiltere'nin Pakistan dominyonu kurmasıyla fiilen Pakistan ve Hindistan olarak ikiye ayrılan Britanya Hindistanı, 1947'nin 14 Ağustos'unu 15 Ağustos'a bağlayan gece resmen bağımsız olarak ikiye ayrıldı. O tarihte, Kadir Gecesi 14 Ağustos'a denk geldiği için Pakistan'ın bağımsızlık günü 14 Ağustos olarak kabul edildi.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

14 Ağustos 1893 - Dünyada ilk kez Fransa'da, otomobillere plaka takıldı.
14 Ağustos 1908 - Birleşik Krallık'ın Folkestone kentinde, dünyada ilk kez Uluslararası Güzellik Yarışması düzenlendi.
14 Ağustos 1908 - Türk Basın Birliği kuruldu.
14 Ağustos 1925 - Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk posta pulları tedavüle çıkarıldı.
14 Ağustos 1934 - Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü (SEKA) kuruldu. Paşabahçe Cam Fabrikası'nın temeli atıldı.
14 Ağustos 1934 - Kartallar ve leylekler savaşı Aydın'da görüldü.
14 Ağustos 1941 - ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill, Atlantik Sözleşmesi'ni yayımladılar.
14 Ağustos 1945 - II. Dünya Savaşı sonunda Japonya, kayıtsız şartsız teslim oldu. İmparator Hirohito, ülkesinin teslim olduğunu açıkladı.
14 Ağustos 1947 - Birleşik Krallık, Hindistan'a bağımsızlık verdi. Tüm Hindistan Müslüman Birliği Lideri Muhammed Ali Cinnah ile Kongre Partisi Lideri Cevahirlal Nehru'nun Hindistan'ın paylaşımına ilişkin İngiliz planını kabul etmesinin ardından ülke ikiye ayrıldı ve bağımsız Pakistan Devleti kuruldu.
14 Ağustos 1949 - Almanya Federal Cumhuriyeti'nde yapılan seçimleri Hristiyan Demokratlar kazandı; Konrad Adenauer, Şansölye oldu.
14 Ağustos 1953 - SSCB, hidrojen bombası yaptığını ilan etti.
14 Ağustos 1973 - Zülfikar Ali Butto, Pakistan Başbakanı olarak göreve başladı.
14 Ağustos 1974 - ANKA Ajansı muhabiri gazeteci Adem Yavuz, Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateş edilmesi sonucunda yaralandı. Yavuz, 26 Ağustos'ta Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öldü.
14 Ağustos 1974 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, EOKA-B tarafından Kıbrıs Türkleri'ne karşı Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı ve Taşkent Katliamı gerçekleştirildi.
14 Ağustos 1974 - Kıbrıs Sorunu üzerine, Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan arasında devam eden Cenevre görüşmeleri çıkmaza girince, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'ta ikinci bir askeri harekât başlattı. Aynı gün Türk Birlikleri başkent Lefkoşa'ya girdi.
14 Ağustos 1992 - Gürcistan Ordusu, Abhazya'yı işgal etti.
14 Ağustos 2001 - Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu.
14 Ağustos 2006 - Hizbullah-İsrail savaşı imzalanan ateşkesle sona erdi.
14 Ağustos 2007 - Gazeteci Emin Çölaşan'ın Hürriyet Gazetesi'ndeki köşe yazarlığına son verildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

14 Ağustos 1777 - Hans Christian Ørsted, Danimarkalı fizikçi ve kimyager (ö. 1851)
14 Ağustos 1888 - John Logie Baird, İskoç mühendis (ö. 1946)
14 Ağustos 1902 - Mualla Sürer, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1976)
14 Ağustos 1926 - René Goscinny, Fransız yazar (ö. 1977)
14 Ağustos 1945 - Steve Martin, Amerikalı komedyen, yazar, yapımcı ve aktör.
14 Ağustos 1945 - Wim Wenders, Alman film yönetmeni.
14 Ağustos 1947 - Danielle Steel, Amerikalı yazar.
14 Ağustos 1955 - Güler Sabancı, Sabancı Holding ortaklarından iş kadını.
14 Ağustos 1959 - Magic Johnson, Amerikalı basketbol oyuncusu.
14 Ağustos 1960 - Sarah Brightman, İngiliz soprano, aktris ve şarkı sözü yazarı.
14 Ağustos 1963 - Yaprak Özdemiroğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
14 Ağustos 1966 - Halle Berry, Amerikalı oyuncu ve model.
14 Ağustos 1966 - Tuncay Özkan, Gazeteci, yazar, televizyoncu ve siyasetçi.
14 Ağustos 1973 - Timuçin Esen, Müzisyen, sinema ve tiyatro oyuncusu.
14 Ağustos 1974 - Artur Balder, İspanyol yazar.
14 Ağustos 1981 - Kofi Kingston, Amerikalı profesyonel güreşçi.
14 Ağustos 1987 - Sinem Kobal, Sinema ve dizi oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

14 Ağustos 582 - II. Tiberius, Bizans imparatoru (d. 520, yaklaşık)
14 Ağustos 1464 - II. Pius, Katolik Kilisesi'nin 210. Papası (d. 1405)
14 Ağustos 1951 - William Randolph Hearst, Amerikalı gazete yayımcısı ve siyasetçi (d. 1863)
14 Ağustos 1955 - Ahmet Reşit Rey, Şair, yazar, devlet adamı ve siyasetçi (d. 1870)
14 Ağustos 1956 - Bertolt Brecht, Alman yazar (d. 1898)
14 Ağustos 1963 - Clifford Odets, Amerikalı oyun yazarı ve senarist (d. 1906)
14 Ağustos 1981 - Karl Böhm, Avusturyalı orkestra şefi (d. 1894)
14 Ağustos 1985 - Nazlı Ecevit, Ressam, Bülent Ecevit’in annesi (d. 1900)
14 Ağustos 1988 - Enzo Ferrari, İtalyan otomobil üreticisi (d. 1898)
14 Ağustos 1989 - Bergen, Arabesk-fantezi müzik şarkıcısı (d. 1958)
14 Ağustos 1994 - Elias Canetti, Yahudi asıllı Avusturyalı-Alman yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1905)
14 Ağustos 2002 - Dave Williams, Amerikalı rock şarkıcısı (d. 1972)
14 Ağustos 2004 - Czesław Miłosz, Polonyalı şair ve deneme yazarı (d. 1911)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?