Galata Kulesi’nde skandal


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Amerika'da İngiltere ve Türkiye'nin de liderlerinin katıldığı bir toplantı yapılıyormuş. Toplantının sonunda liderler basının karşısına çıkmışlar. Gazetecinin biri liderlere sormuş:
-“Ülkenizde 4 kişilik bir aile ne kadar gelirle rahat bir hayat sürebilir ve siz ne kadar ödüyorsunuz?”
ABD lideri cevap vermiş:
-“Amerika’da 4 kişilik bir aile 5000 $ ile rahat bir yaşam sürebilir. Biz onlara 6500 $ veriyoruz. Geri kalan 1500 $'ı ne yapıyorlar, bilemiyorum.”
İngiltere Başbakanı:
-“İngiltere'de aynı aile 4000 Pound ile rahat yaşar. Biz 5000 Pound veriyoruz, 1000 Pound nereye gidiyor, bilmiyoruz.” demiş.
Sıra Türkiye’ye gelmiş:
-“Türkiye’de aynı ailenin açlık sınırı 8000 TL.dir. Biz onlara 2500 TL veriyoruz. Geriye kalan 5500 TL'yi nereden buluyorlar, bunu bilmiyoruz.” demiş sayın Başkan.

(Yalnız bu fıkranın sonunda güleceğiz, unutmadınız umarım.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Tüm erkekler evlenmeli. Çünkü mutluluk sonsuz değildir” demiş #StephanHawking

Aslında bunu bence “Tüm insanlar evlenmeli. Çünkü mutluluk sonsuz değildir.” şeklinde söylemeliydi bence. İstisnalar dışında mutlu evlilik görmedim ben etrafımda. Siz gördünüz mü?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Su ısıtıcılarının dibinde oluşan kireci temizlemenin de kolay yöntemleri var. Bir limonun suyunu ısıtıcının içine sıkıp 15-20 dakika beklettikten sonra biraz su ekleyerek ısıtıcıyı çalıştırın. Kireç temizlendiğinde ısıtıcıyı iyice durulayın.”

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Dünyanın en uzun süren trafik sıkışıklığı 12 gün sürmüş. 100 km kuyruk oluşmuş ve araçlar günde 1 kilometre ilerleyebilmişler.”

“Günün Şairi & Yazarı” olarak 21 yıl önce 12 Ağustos’ta sonsuzluğa uğurladığımız Yozgatlı değerli insan Abbas Sayar’ı seçtim bugün. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Abbas Sayar, 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’da doğdu. Tam adı Nail Abbas Sayar’dır. Genç yaşında annesini kaybetti. 1941 yılında liseyi bitirdikten sonra maddi imkansızlıklar yüzünden üniversiteye devam edemedi. Kısa bir zaman (iki ay) Denizyolları’nda memurluk yaptıktan sonra askere gitti. Askerliğini yedek subay olarak Amasya’da yaptı.

1945 yılında İstanbul’da evlendi. Bu evlilikten Ahmet Güner Sayar (d.6 Kasım 1946) adında bir oğlu vardır. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 4 dönem Türkoloji eğitimi aldı. Ama okulu bitiremeden ayrılıp 1958 yılında Yozgat’a geri gitti. Yozgat’da çiftçilikle uğraştı. Sonra yine İstanbul’a gitti ve bir matbaa kurdu. 1953 yılında İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı Bozlak adlı gazeteyi Yozgat’da dağıttı. Gazete, “Bozok” adını alarak Yozgat’ın ilk mahalli gazetesi oldu. “İleri” gazetesinde yazıları yayınlandı. Kesintisiz denebilecek şekilde kırk dört yıl gazetecilik yaptı. Kırk dört yıllık gazetesinde yüzlerce, binlerce başyazı yazdı.

Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında oldu, ancak siyaset ile pek ilgilenmedi. 1957 yılında politikadan el etek çekti. Şiir yazmayı sürdürürken roman yazmaya başladı.

1970 yılında “Yılkı Atı” romanıyla ismini edebiyat dünyasına duyurdu. 1970 yılında TRT Sanat Ödülleri Yarışması'nda derece alan ilk romanı Yılkı Atı'ndan sonra yazdığı “Çelo (1972)” romanı 1973 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü, “Can Şenliği” (1974) romanı ise 1975 Madaralı Roman Ödülü'nü getirdi.

11 Temmuz 1989 tarihinde ikinci evliliğini Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender ile yaparak Balıkesir’in Ayvalık ilçesine yerleşti. Abbas Sayar ömrünün son yıllarını Ayvalık'ta resim yaparak, roman ve şiir yazarak geçirdi. Ankara, Antalya, İzmir ve Ayvalık'ta resim sergileri açtı.

Abbas Sayar, 12 Ağustos 1999 tarihinde 76 yaşında İzmir’de vefat etti. Mezarı Yozgat'ta bulunmaktadır.

Abbas Sayar'ın romanları ve hikayeleri de Orta Anadolu insanının hayatını anlatır. Abbas Sayar şiir gibi roman yazan bir yazar. Şairliği bu yüzden önemlidir.

ÖDÜLLERİ:
1971 - TRT Roman Başarı Ödülü, Yılkı Atı
1973 - TDK Roman Ödülü , Çelo
1975 - Madaralı Roman Ödülü , Can Şenliği
1987 - Yozgatlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Şükran Plaketi
1992 - Yibitaş Holding - Erdoğan M. Akdağ - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Kültür Bakanlığı - Kültür Bakanı : D. Fikri Sağlar - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Gazeteciler Cemiyeti - Başkan : Osman Hakan Kiracı - Yozgat'ın İlk Gazetecisi Plaketi
1995 - Edebiyatçılar Derneği Onur Plaketi ve Altın Madalya Ödülü
1998 - Türkiye Yazarlar Sendikası- İzmir Kitap Fuarı 98 - Yazarlık Emeğine Saygı Plaketi

KİTAPLARI:
Öykü:
1977 - Yorganımı Sıkı Sar
Roman:
1970 - Yılkı Atı
1972 - Çelo
1974 - Can Şenliği
1977 - Dik Bayır
1977 - Tarlabaşı Salkım Saçak
- Anılarda Yumak Yumak
- El Eli Yur, El de Yüzü
Şiir:
2002 - Şiirler
Deneme:
1991 - Noktalar (aforizmalar)
Şehir Kitapları:
- Yozgat Var, Yozgatlı Yok

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Hissesiz Oyun

Diyemem şu insan serpti üstüme
Bir avuç sevgiyi gözleriyle
Bir baba sevgisi beş on yıl
Varsa anan ana şefkati
Pek az bir hisse bu dünyada
Bunca insan ortasında...

Bitmeli bu hissesiz oyun
Alıp başımı gitmeliyim
Bırakmaması için beni
Gölgeme eyvallah etmeliyim.

Ama nasıl yaparım insansız
Onlarla kurulmuş düzenim
Anlaşılan fazla geliyor başıma
Aklım benim.

 #AbbasSayar
(“Sere Serpe”, İstanbul 1955)

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle: 
 
Bakanlığın İBB’den aldığı Galata Kulesi’nde skandal restorasyon 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bünyesine geçirilen Galata Kulesi’nde restorasyon adı altında yapılan çalışmalar pes dedirtti. Galata Kulesi'ndeki çalışmadan görüntü paylaşan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, belediye birimlerinin olay yerine gittiğini duyurdu. Polat'ın paylaştığı görüntüde kule içerisinde kontrolsüz kırma dökme çalışmaları yapıldığı görülüyor. Polat, tepkisini “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir.” ifadeleriyle dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Galata Kulesi'ndeki restorasyon görüntüsüne ilişkin" Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır." ifadesini kullandı. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Galata Kulesi'ndeki restorasyon görüntüsüne ilişkin, "Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhidinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır" açıklamasını yapmıştı. Konuya ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğünden de bir açıklama geldi.
Bakan Ersoy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır." dedi.

Avrupa'da yaşayan milyonlarca Türk için kritik tarih
30 Eylül

Almanya’da yaşayan Türkler için kritik tarih 30 Eylül
Alman vergi dairelerine 30 Eylül'den itibaren aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 110 ülkeden Almanya'da yaşayan insanların banka bağlantıları üzerinden mali dökümleri bildirilecek. Özellikle Türkiye kökenli toplum çok tedirgin.
Dünyanın 110 ülkesindeki vergi daireleri, Almanya'da yaşayan veya Alman vatandaşlığını almış eski uyruklarının banka hesapları ve depolarıyla ilgili bütün bilgileri 30 Eylül'de Alman maliyesine bildirecek.
Bu konudaki soruları yanıtlayan Prof. Dr. Faruk Şen, söz konusu anlaşmanın 110 ülkeyi kapsadığını ve aslında 3 yıl önce imzalandığını hatırlatarak "Bu anlaşma en çok Avrupa'da yaşayan Türkleri etkileyecek. Yaklaşık 5.7 milyon Türk AB üyesi ülkelerde yaşıyor. Gerek çifte vatandaş olanlar gerekse sadece çalışma izni ile Avrupa'da yaşayanlar bu anlaşma kapsamında eğer Türkiye'de gelir elde ediyorlarsa ve bu gelir vergilendirilmemişse hem geriye dönük olarak bu gelirleri vergilendirilecek hem de yaşadıkları Avrupa ülkelerinde aldıkları sosyal yardımlar da kesilecek" dedi.

Ankara’da kadınların #İstanbulSözleşmesi eylemine polis müdahalesi
Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi gerektiği yönündeki tartışmalara karşı eylem yapmak istedi ancak polisin müdahalesiyle çok sayıda kadın sürüklenerek, gözaltına alındı.

 
Eğitim gündemiyle toplanan Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı
Sağlık Bakanı Koca, "Bilim Kurulu’nun gündeminde öne çıkan, önümüzdeki dönemde eğitim ve öğretim süreçlerinin hangi şartlarla yürütüleceği konusuydu. Bu konudaki öneri, yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesi yönündedir. Bu görüş ve öneriyi Milli Eğitim Bakanlığımız ile paylaştık. Konuyla ilgili planlarını Sayın Bakanımız açıklayacaktır" ifadelerini kullandı.


Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“2 MARTTAN İTİBAREN EN YÜKSEK test sayısına son 24 saatte ulaştık. Ağır hasta sayımızda 15 artış var. Hastalığın yayılımı, sabit ortamlarda, örneğin AİLE İÇİNDE HIZLI. Bir hasta, hastalığa yakalanmış bir aile demek. Her birimiz, hepimiz için tedbir alalım.”

 
Bugünkü test sayısı: 67237
Yeni vaka sayısı: 1212
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 1,92 iken, bugün azalarak 1,80 olmuş. Bu oranın 2’nin altında kalmaya devam etmesi ise bir nebze de olsa iyi haber.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#UluslararasıSolaklarGünü
Her yıl 13 Ağustos günü tüm dünyada “Uluslararası Solaklar Günü (International Left-Handers Day)” olarak 1976 yılından beri kutlanmaktadır. Vücudunun daha çok sol tarafını kullananlara adanmış bugünde "solak hakları" tartışmaya açılmaktadır.
Bu gün nedeniyle solaklar, ya da bir sevdiği solak olan insanlar Facebook, Instagram ve Twitter’da #lefthandersday etiketi ile paylaşımlarda bulunmaktadır.

‘Dünya Solaklar Günü’ nedeniyle yapılan araştırmaya göre, solaklar kendilerini ‘solak olduğu için’ diğer insanlara göre daha ‘ayrıcalıklı’ görmekte. Hatta tarihteki önemli kişiliklere bakarak kendilerine solaklığın tanrı tarafından sunulmuş bir ‘süper güç’ olduğuna bile inanmaktalar.
Gerçekten de solak insanlar nüfusun genelinde yüzde 10’luk bir azınlık iken beceri ve zekaları ile bu yüzde 10’luk oranın üzerinde bir performans göstermektedirler.
Dünyaca ünlü solaklar arasında Leonardo Da Vinci, Michelangelo Buonaroti, Charlie Chaplin, Jimi Hendrix, Albert Einstein, Marie Curie, Pele gibi dehalar yer almaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

13 Ağustos 1792 - Fransa Kralı XVI. Louis, "Ulusal Mahkeme" tarafından tutuklandı ve halk düşmanı olarak ilân edildi.
13 Ağustos 1889 - Alman Ferdinand von Zeppelin, kendi icadı olan ve Zeplin adını vereceği sevk ve idare edilebilir balonunun patentini aldı.
13 Ağustos 1905 - Norveç'te düzenlenen referandumda, İsveç'ten ayrılma kararı çıktı.
13 Ağustos 1913 - Akrobat Otto Witte, Arnavutluk Kralı oldu.
13 Ağustos 1913 - Harry Brearley, paslanmaz çeliği icat etti.
13 Ağustos 1918 - ABD Deniz Kuvvetleri'ne, ilk kadın asker (Opha May Johnson) kaydını yaptırdı.
13 Ağustos 1918 - BMW (Bayerische Motoren Werke AG) Motor Fabrikası Almanya'da kuruldu.
13 Ağustos 1922 - Büyük Taarruz öncesinde, Fevzi Paşa ve Karargahı, gizlice cepheye gitti. 14 Ağustos'ta birliklerin güneye ve cepheye doğru kaydırılmasına sessizce başlandı.
13 Ağustos 1923 - Mustafa Kemal, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi.
13 Ağustos 1940 - II. Dünya Savaşı: Alman savaş uçakları (Luftwaffe), İngiliz hava alanlarını ve radar üslerini bombalamaya başladı.
13 Ağustos 1954 - Pakistan Millî Marşı, Pakistan Radyosu'ndan ilk kez yayımlandı.
13 Ağustos 1956 - Türkiye'de ortaokullara din dersi konuldu.
13 Ağustos 1960 - Orta Afrika Cumhuriyeti, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.
13 Ağustos 1961 - Doğu Almanya yönetimi, batıya kaçışları önlemek için Berlin sınırını dikenli tellerle kapattı. 20 Ağustos'ta bu tellerin yerine, daha sonra "Utanç Duvarı" denilecek beton duvar örülmeye başlandı.
13 Ağustos 1966 - Çin'de Mao, "Kültür Devrimi"ni ilan etti.
13 Ağustos 1973 - Zülfikar Ali Butto, Pakistan Başbakanı seçildi.
13 Ağustos 1987 - ABD Başkanı Ronald Reagan, İran-Kontra Skandalı'ndaki sorumluluğunu kabul etti.
13 Ağustos 1997 - South Park yayına başladı.
13 Ağustos 1999 - Türkiye'de "Uluslararası Tahkim" yolunu açan anayasa değişikliği kabul edildi.
13 Ağustos 2004 - 156 Kongolu Tutsi mülteci, Burundi'deki Gatumba mülteci kampında öldürüldü.
13 Ağustos 2004 - Yaz Olimpiyatları, Atina'da başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

13 Ağustos 1655 - Johann Christoph Denner, Alman mucit ve çalgı yapımcısı (klarneti icat eden) (ö. 1707)
13 Ağustos 1814 - Anders Jonas Ångström, İsveçli fizikçi (ö. 1874)
13 Ağustos 1819 - George Gabriel Stokes, Fransız fizikçi (ö. 1903)
13 Ağustos 1871 - Karl Liebknecht, Alman sosyalist ve Spartakusbund ve Almanya Komünist Partisi kurucusu (ö. 1919)
13 Ağustos 1890 - Ellen Osiier, Danimarkalı eskrimci (ö. 1962)
13 Ağustos 1899 - Alfred Hitchcock, İngiliz yönetmen (ö. 1980)
13 Ağustos 1903 - Fahri Korutürk, Türk asker ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanı (ö. 1987)
13 Ağustos 1903 - Suat Hayri Ürgüplü, Siyasetçi ve eski Dışişleri Bakanlarından (ö. 1981)
13 Ağustos 1913 - Makarios, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi başpiskoposu ve bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı (ö. 1977)
13 Ağustos 1926 - Fidel Castro, Kübalı Marksist-Leninist devrimci ve Küba Devrimi'nin lideri (ö .2016)
13 Ağustos 1930 - Kerim Afşar, Tiyatro sanatçısı (ö. 2003)
13 Ağustos 1939 - Oğuz Oktay, Oyuncu (ö. 2015)
13 Ağustos 1949 - Erol Mutlu, Film yapımcısı, yönetmen, akademisyen ve yazar (ö. 2005)
13 Ağustos 1949 - Sencer Ayata, Sosyoloji profesörü ve siyasetçi.
13 Ağustos 1955 - Ahu Tuğba, Sinema oyuncusu.
13 Ağustos 1965 - Bahtiyar Engin, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
13 Ağustos 1972 - Hakan Altun, Şarkıcı.
https://youtu.be/HOTNV9IG23U
13 Ağustos 1976 - Niran Ünsal, Şarkıcı.
13 Ağustos 1976 - Özge Özberk, Oyuncu.
13 Ağustos 1982 - Sebastian Stan, Rumen kökenli Amerikalı oyuncu.
13 Ağustos 1985 - Elçin Sangu, Oyuncu.
13 Ağustos 1993 - Yoon Bomi,Koreli şarkıcı, aktör, yayıncı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

13 Ağustos 1826 - René Laënnec, Fransız hekim ve stetoskopun mucidi (d. 1781)
13 Ağustos 1863 - Eugène Delacroix, Fransız ressam (d. 1798)
13 Ağustos 1910 - Florence Nightingale, İngiliz hemşire (d. 1820)
13 Ağustos 1912 - Jules Massenet, Fransız besteci (d. 1842)
13 Ağustos 1913 - August Bebel, Alman sosyal demokrat politikacı ve gazeteci (Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin kurucularından) (d. 1840)
1917 - Eduard Buchner, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1860)
13 Ağustos 1946 - Herbert George Wells, İngiliz gazeteci, yazar ve tarihçi (d. 1866)
13 Ağustos 1950 - Kınar Hanım, Ermeni asıllı tiyatro sanatçısı ve kantocu (d. 1876)
13 Ağustos 1958 - Otto Witte, Arnavutluk Kralı (d. 1868)
13 Ağustos 1965 - Ikeda Hayato, Japon siyasetçi ve Japonya Başbakanı (d. 1899)
13 Ağustos 1974 - Nihat Sami Banarlı, Edebiyat tarihçisi (d. 1907)
13 Ağustos 1984 - Tigran Petrosyan, Ermeni satranç ustası (d. 1929)
13 Ağustos 1993 - Tekin Arıburun, Asker ve siyasetçi (eski Cumhuriyet Senatosu Başkanlarından) (d. 1903)
13 Ağustos 2003 - Kazım Kartal, Sinema oyuncusu (d. 1936)
2004 - Julia Child, Amerikalı yemek ustası (d. 1912)
13 Ağustos 2005 - David Lange, Yeni Zelandalı siyasetçi ve Yeni Zelanda Başbakanı (d. 1942)
13 Ağustos 2009 - Les Paul, Amerikalı müzisyen (d. 1915)
13 Ağustos 2014 - Süleyman Seba, Eski futbolcu ve Beşiktaş JK'nün Onursal Başkanı (d. 1926)
13 Ağustos 2017 - Kuzey Vargın, Sinema oyuncusu (d. 1940)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?