Fındık fiyatları açıklandı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Teksaslı üç cerrah golf oynarken yaptıkları başarılı operasyonlardan bahsediyorlarmış.
Birincisi anlatmaya başlamış:
-“Teksas'taki en iyi cerrah benim. Hastam olan konser piyanisti bir kazada yedi parmağını kaybetmişti, ben ameliyatla yeniden diktim, sekiz ay sonra İngiltere Kraliçesine özel konser verdi.”
Diğeri hemen atlamış:
-“O da bir şey mi? Genç bir adam kazada her iki bacağını ve kolunu kaybetmişti, ben yeniden monte ettim, iki yıl sonra olimpiyatlarda atletizmde altın madalya kazandı.”
Üçüncüsü başlamış anlatmaya:
-“Beyler, sizler daha amatörsünüz. Birkaç yıl önce kokain ve alkol ile kafayı çekmiş bir kovboy atını saatte 120 km hızla giden trenin üzerine sürmüştü. Kazadan çalışmam için arta kalanlar sadece atın kıçı ve kovboyun şapkası idi.”
-“Eeeee Hocam, peki şimdi ne oldu?” demiş diğerleri.
Üçüncü cerrah gülümseyerek cevap vermiş:
-“Şimdi kendisi ABD başkanı.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“İnsanın içinde bütün dünya vardır ve eğer nasıl bakman ve öğrenmen gerektiğini bilirsen kapı orada ve anahtar elindedir. Yeryüzünde senden başka hiç kimse ne sana o anahtarı verebilir, ne de o kapıyı açabilir.” demiş #JidduKrishnamurti

Anahtarı hiçbir zaman kaybetmemenizi diliyorum.
(Söz için “Fahri Kalın” abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Dondurma yerken damlamasından hoşlanmıyorsanız, çubuğa bir cupcake kağıdı geçirebilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Her hapşırıkta, beyin hücrelerinin bir kısmı ölür”müş.

“Günün Yazarı” olarak 31 yıl önce bugün(bazı kaynaklarda dün) sonsuzluğa uğurladığımız Nimet Arzık’ı seçtim bugün. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Nimet Arzık (kızlık soyadıyla Nimet Carım) 1921(bazı kaynaklarda 1923) yılında İzmit’te(Bazı kaynaklarda İzmir diye geçiyor.) doğdu. Babasını küçük yaşta kaybettiği için kardeşleriyle birlikte amcaları Fuad Carım tarafından büyütüldü. İstanbul'da "Notre Dame de Sion" Fransız Kız Lisesinde başladığı lise öğrenimini Polonya’da tamamladı. Türkçe'den başka Polonezce, Fransızca ve Rusça dahil birkaç dil öğrendi. 1937-1942 yılları arasında altı yıl Polonya'da annesinin ailesi ile yaşadı. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yılını da bu ülkede geçirdi. Annesi Polonyalı, babası Türk olan ailesinden 23 kişi İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını yitirdikten sonra Türkiye’ye döndü. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF’nin Fransız Filolojisi Bölümünde tamamladı. Üniversite Senatosunun aldığı karar uyarınca dört yıllık bölümün sınavlarını bir yılda verdi ve mezun oldu. Dünya savaşının başladığı yıllarda Milano Konsolosu olan amcası Fuat Carım yanında kalan Nimet, daha sonra Türkiye'ye dönünce Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nde görev aldı.

Türkiye folkloru ve edebiyatından Fransızca’ya yaptığı çeviriler Fransa’da "Gallimard" ve "Hachette" gibi ünlü yayınevleri tarafından yayınlandı. Dünya ve Fransız edebiyatından bazı eserleri de Türkçe'ye kazandırdı. 1950'li yıllarda 1,5 yıl süreyle hemen tamamını kendisinin doldurduğu "Renk" (1958) adlı aktüalite dergisi çıkardı. "Son Baskı", "Yeni Sabah", "Yedi Gün', "Akbaba", "Aydınlık" vb. birçok dergi ve gazetede makaleleri, araştırma, röportaj ve fıkra yazıları yayımlandı.

Anadolu Ajansı Genel Müdürlerinden olan Şerif Arzık ile evlendi. Şerif Arzık, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile aynı heyette 17 Şubat 1959 tarihinde İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak Kıbrıs görüşmelerine katılmak için Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan yola çıktı. Sis nedeniyle düşen uçakta Başbakan Adnan Menderes kazadan hafif yaralanarak sağ kurtuldu. Ancak ölenler arasında Şerif Arzık da vardı. 

Kendi deyimiyle "Tek At Tek Mızrak" yaşayarak 60 yılı aşan ömrüne 41 kitap, sütunlar dolusu yazı, iki eş, üç çocuk, iki torun, dört yabancı dil, her kesimden dostlar ve çetin düşmanlar sığdırdı. Jülide Gülizar'ın deyimiyle "kalemini haksızlıklara, işkenceye, baskıya karşı bir silah gibi” kullandı. Mücadelesini tek başına bir örgüt gibi sürdürdü. Yaşamındaki son saniyelerini çalışma masasının başında tamamladı.

Nimet Arzık'ın ağabeyi Taha Carım diplomattı ve Türkiye'nin Vatikan büyükelçiliği, Taha Bey'in son görevi oldu. 1977'nin 9 Haziran'ında, Roma'daki büyükelçilik ikametgahının önünde katledildi. Cinayeti "Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları" adında bir örgüt üstlendi ve büyükelçinin katilleri bulunamadı.

Başta Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü olmak üzere resmî ve özel basın yayın kuruluşlarında çalışan, Yön’ün çıkarılışına katılan ve her dönemde muhalefet kanadında yer alarak çok sayıda dergi ve gazetede yazar olarak görev yapmıştır.

27 Temmuz (Bazı kaynaklarda 28 Temmuz) 1989'da aramızdan ayrılan Nimet Arzık, 1983'te yayınladığı hatıralarında, kocasını kaybedişinin 56. gününde, kendisine 1957'de o zamanki resmî unvanı Milli Emniyet Reisi (Şimdiki MİT başkanı) olan Hüseyin Avni Göktürk'ün tecavüze kalkıştığını bir şiirinde yazmıştı.

İşte o şiir: 

56. Gün

Hayatta olsaydın ne çok gülerdin, beraber gülerdik
Sonra, sunturlu bir küfür ederdin, kendi stilince
Bugün tarihi bir gün tarihimde
Az kalsın tecavüze uğruyordum
Evet, tecavüze
Eğer karşımdaki bu kadar
tavşan yürekli olmasaydı
İftira ediyoruz zavallı hayvancıklara
Olsaydı kulağın, uslardın adını, şanını, unvanını
Dekor: Cimri bekar yatak odası
Yatak: Baklavalı bir örtüyle örtülü
Baklavadan nefret ettim o örtüden ötürü
Bir işkence sandalyası, ukalalık kadar dik
Karşımdakinin vicdanı kadar kuru
Dinle bu tiyatro değil, tiyatroda düzmezler dekoru
Bu kadar uygun kendi kişiliğine
O ne kelimelerdi ne, iki gönül bir olunca, diyordu hazret
Yerin önemi ne ki
Hazret seninle, seyranın samanlıklaşacağına
Kanaatım büyük, aklım yatık
Fakat samanlığın seyranlaşacağını
Kuramam en cesur hayallerimde
Kusura bakma üstat
Neyse yakayı sıyırdım gözüm
Tavşan yürekliden korkabilsem korkardım
İltifatı kabul edilmedi diye
İftiraya geçecek, nasıl geçmesin
Harpte ilk patlayan tüfek ödü patlayanınkiymiş
Patlasın bakalım, mermisi neymiş.

#NimetArzık

Fransızca eserleri:
Antologie des Poetes Turcs Contemporains
Anthologie de la Chanson Populaire Turque
Anthologie de la Poesie de Divan
Douze Poemes
Maximes et Proverbes Turcs
Kayseri Ville aux Mausolees
Le Ravin de Göreme
Les Sept Merveilles D'İstanbul
Ces Quatre Villes
Chants de Guerre et de Paix
Ainsi mourut L'amour

Türkçe eserleri:
İblis'in Çiçeği (Röportaj)
Ölü Şerif Arzık'tan Mektuplar ( Taşlama, 1959)
27 Mayıs'tan Sonra (Röportaj)
Kulun Elinde Kul (Röportaj)
AP'nin Romanı" (Röportaj)
Oy Ver Bana Altındağ (Röportaj)
Patçiçek
Siyam Kralına Mayonu Taşıtma (Tiyatro)
Bazen Kemanlar (Çeviri)
Tutsak (Çeviri)
Menderes'i İpe Götürenler (Ankara 1966)
Bitmeyen Kavga: İsmet İnönü (Ankara 1966)
Eş Kişiler Zinciri (Biyografıler, 1969)
Türkiye'm Türkiye'm'; Uç Beyleri (Biyografıler 1972)
Ak Altının Ağası" (Hacı Ömer Sabancı’nın Hayatı 1975)
Osmanlı Sarayında Yabancı Kadın Sultanlar (1969)
Çalkantı (Jules Romains'den Çeviri)
Demirel'in İçi Dışı (1985)
Tek At Tek Mızrak (Anılar, 3 Cilt 1983-1985).

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından ve internet haber sitelerinden seçtiğim haberleri de paylaşayım sizlerle:

Askerleri taşıyan otobüs devrildi

Mersin'in Mut ilçesinde askerleri taşıyan otobüs, Karaman karayolu Yapıntı Mahallesi Sertavul mevkisi yakınında saat 08.30 sıralarında freni boşalınca şarampole yuvarlandı.
Mersin Valiliği'nden kazaya ilişkin yapılan açıklamada 2 otobüs şoförü ile 4 askerin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.
 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklama yaptı.
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a yaptığı yazılı açıklamada Erbaş “Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim.Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. 'Uğramıştır' demedim, 'Çiğnerse lanete uğrar' dedim" ifadelerine yer verdi. 

Susuyorum ve yorumu sizlere bırakıyorum.

Kübalı sağlıkçılar Nobel’e aday olsun
Pandemiye karşı 50’den fazla ülkenin imdadına yetişen Kübalı sağlıkçıların 2021’de yapılacak Nobel Barış Ödülü’ne aday olması için uluslararası bir kampanya başlatıldı.

Mansur Yavaş’a tam destek
Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın Kurban Bayramı öncesi başlattığı ihtiyaç sahibi ailelere paketlenmiş kavurma ya da kıyma ulaştırılacak olan 'Afiyet Ver' kampanyasına 48 saate 3 milyon TL destek geldi.
'Afiyet Ver' kampanyası dahilinde şu ana kadar 50 binden fazla paket kavurma ve kıyma siparişi alındı. Hayırsever vatandaşlar www.afiyetver.com internet sitesi üzerinden siparişlerini vermeye devam ediyor.

Skandal dergi kapağı
Albayrak Medya Grubu'nun Gerçek Hayat dergisi skandal bir kapak hazırladı. Derginin 27 Temmuz tarihli sayısında 'hilafet' çağrısı yapılarak "Şimdi değilse ne zaman?" ifadeleri kullanıldı.
Mustafa Albayrak'ın imtiyaz sahibi olduğu ve genel yayın yönetmenliğini Kemal Özer'in üstlendiği Gerçek Hayat adlı dergi, 27 Temmuz tarihli sayısında ‘hilafet’ çağrısı yaptı.
Derginin kapağını Abdurrahman Dilipak da sosyal medya hesabından paylaştı. 27 Temmuz-2 Ağustos tarihlerini kapsayan derginin kapağında, “Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim? Hilafet için toparlanın” sözlerine yer verildi.

Tutuklulara bayram müjdesi
Adalet Bakanlığı’ndan ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülere bayram müjdesi geldi. Adalet Bakanlığı, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülere bayram dolayısıyla Ağustos ayında iki defa aileleriyle görüşme imkanı sağlayacak. 1-10 Ağustos ve 15-31 Ağustos tarihleri arasında tutuklu ve hükümlüler koronavirüs önlemleri kapsamında birinci dereceden akrabalarından iki kişiyle kapalı görüş yapabilecek.

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular koronavirüs önlemleri kapsamında anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşlerden iki kişiyle iki kez kapalı görüş yapabilecek. Görüşlerin 1-10 Ağustos ile 15-31 Ağustos tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Mahkumlara ziyaret sırasında getirilen hediyeler 24 saat bekletildikten sonra teslim edilecek. Ateş, öksürük, burun akıntısı belirtisi olan tutuklu ve hükümlülere görüş izni verilmeyecek. Yapılacak görüşmelerin ardından kapalı görüş alanı en az 15 dakika süreyle havalandırılacak ve zemin, sandalye ve masa gibi yerler çamaşır suyu veya diğer hijyen malzemeleriyle dezenfekte edilecek. Ceza infaz kurumlarına girişlerde ziyaretçilere maske ve eldiven verilecek. Giriş ve çıkışlarda kapı önlerinde mesafe kurallarına uyulması ve yoğunluğun önlemesini için tedbir alınacak.

Ayasofya Müzesi yapılıyor
Ayasofya 24 Temmuz'da ibadete açıldıktan sonra Ayasofya'daki bazı eserlerin sergilenmesi amacıyla bir müzenin hazırlıkları yapılmaya başlandı. Bu kapsamda Sultanahmet'teki İstanbul Tapu ve Kadastro 2.Bölge Müdürlüğü binası müze için boşaltılmaya başlanırken, binadaki eşya ve evrakların Ataşehir'deki binaya taşınacağı öğrenildi.

Çalışmaya ilişkin soruları yanıtlayan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Tapu ve Kadastro binasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildiğini söyledi. Yılmaz, "Burada Ayasofya'ya ait olup Ayasofya'da değerlendirilemeyen veya Ayasofya müzeye çevrildikten sonra, İstanbul ve farklı bölgelerden Ayasofya'da toplanan tarihi eserler sergilenecek. Bir anlamda burası Ayasofya'da toplanan eserlerin sergilenme alanı olacak. Müze olarak bu kadastro binası hizmet verecek" dedi.

Erdoğan fındık alım fiyatını açıkladı
“Yeni sezonun fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite fındık için bu fiyat kilogramda 22 TL'dir. Yüksek randımanlı fındıkta kilogram başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilogram başına 2 lira destekleme yapıyoruz.
Fındık üreticisinin kazancını 25 ila 25,5 seviyesine çıkarmış oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
“Test sayısı 45.000’in üstünde. Son 3 gün yoğun bakım sayısı oransal olarak en çok artan iller: İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Diyarbakır. En az artan iller: Sivas, Isparta, Muğla, Balıkesir, Bayburt. 21 ilimizde son 3 gün yoğun bakım hastamız olmadı.”
 
ABD Başkanı Trump’a en yakın çalışan olan ulusal güvenlik danışmanında koronavirüs tespit edildi. Beyaz Saray alarma geçti.

Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında artış var bugün.

26 Temmuz:

1249 Yoğun bakım
387 Entübe hasta

25 Temmuz:

1263 Yoğun bakım
392 Entübe hasta
 
Bugünkü test sayısı: 45283
Yeni vaka sayısı: 919
Vaka sayısının 1000’in altına düşüşünün devam etmesi iyi.
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 2,31 iken bugün azalarak 2,02 olmuş. Ve bu oran hâlâ % 2’nin üzerinde. Yani her 100 kişiden ikisinde virüs tespit ediliyor.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaHepatitGünü
28 Temmuz Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği tarafından “Dünya Hepatit Günü” olarak belirlenmiştir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerle, kamuoyunun dikkati hepatit hastalıklarına çekilmesi amaçlanmaktadır.
 Dünya Sağlık Örgütü'nün Hepatit B ve C'yi ortadan kaldırma hedefini içeren “Viral Hepatit Küresel Stratejisi”; 2030 yılına kadar 300 milyonun üzerinde insanın hayatını değiştirmek amacıyla bir araya gelerek viral hepatiti ortadan kaldırmayı hedefleyen “No Hep” hareketini başlatmıştır. 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde örgütler, hükümetler, tıbbi profesyoneller, sivil toplum örgütleri, endüstri ve genel kamuoyu bir araya gelerek hepatitin önemini vurgulayan ortak mesajlar vermekte ve çeşitli etkinlikler yardımı ile hastalığa dikkat çekmektedir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

28 Temmuz 1299 - Marco Polo, Venedik'e döndü.
28 Temmuz 1402 - Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid, Ankara Savaşı'nda Timur'a yenilerek esir düştü; Osmanlı Devletinde "Fetret Devri" başladı.
28 Temmuz 1794 - Fransız devrimci lider Maximilien Robespierre, giyotinle başı kesilerek idam edildi.
28 Temmuz 1808 - Osmanlı Padişahı III. Selim, İstanbul'da IV. Mustafa'nın emriyle boğularak öldürüldü.
28 Temmuz 1821 - Arjantinli general Jose de San Martin, Lima'ya girerek Peru'nun İspanya'dan bağımsızlığını ilan etti.
28 Temmuz 1914 - I. Dünya Savaşı başladı.
28 Temmuz 1920 - Meksikalı isyancı Panço Villa teslim oldu.
28 Temmuz 1929 - Savaş esirlerine ilişkin Cenevre Konvansiyonu, 48 ülke tarafından imzalandı.
28 Temmuz 1939 - Demiryolu Aşkale'ye ulaştı.
28 Temmuz 1943 - II. Dünya Savaşı: İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Hamburg'u bombalaması sonucu çıkan yangınlarda 42.000 Alman sivil öldü.
28 Temmuz 1945 - New York'ta Empire State Binası'nın 78. katına, bir B-25 Mitchell bombardıman uçağı çarptı ve 24 kişi öldü.
28 Temmuz 1946 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
28 Temmuz 1962 - Yönetmen Elia Kazan, America America filminin çekimlerine İstanbul'da başladı.
28 Temmuz 1965 - Vietnam Savaşı: ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, Güney Vietnam'daki Amerikan güçlerinin sayısının 75.000'den 125.000'e çıkarılmasını istedi.
28 Temmuz 1976 - Çin'in Tangshan şehrinde meydana gelen 8,2 şiddetindeki depremde; 242.769 kişi öldü, 164.851 kişi de yaralandı.
28 Temmuz 1984 - XXIII. Olimpiyat Oyunları, Los Angeles'ta başladı.
28 Temmuz 1992 - Barselona'da yapılan 25. Olimpiyat Oyunları'nda, halterci Naim Süleymanoğlu, 60 kiloda şampiyon oldu.
28 Temmuz 1997 - Metin Göktepe davası sanığı 6 polis teslim oldu.
28 Temmuz 2000 - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kapatılan RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, hakkındaki hapis cezasının durdurulması için yaptığı başvuruyu reddetti.
28 Temmuz 2002 - TÜPRAŞ yakınındaki Akçagaz Dolum Tesisleri'nde yangın çıktı. 2,5 saatte kontrol altına alınabilen yangın, 3 trilyon lira zarara yol açtı.
28 Temmuz 2008 - Türkiye'de iktidarda olan AK Parti'ye, kapatma istemi ile açılan dava görüşülmeye başlandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

28 Temmuz 1635 - Robert Hooke, İngiliz bilim adamı (ö. 1703)
28 Temmuz 1887 - Marcel Duchamp, Fransız sürrealist ressam (ö. 1968)
28 Temmuz 1904 - Elyesa Bazna (Çiçero), Arnavut asıllı Türk casus (ö. 1970)
28 Temmuz 1904 - Pavel Alekseyeviç Çerenkov, Rus fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1990)
28 Temmuz 1909 - Aenne Burda, Alman girişimci (moda ve dikiş dergisi Burda'nın yaratıcısı) (ö. 2005)
28 Temmuz 1915 - Charles Hard Townes, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 2015)
28 Temmuz 1929 - Jacqueline Kennedy Onassis, ABD başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi (ö. 1994)
28 Temmuz 1938 - Alberto Fujimori, Peru Devlet Başkanı.
28 Temmuz 1943 - Rick Wright, İngiliz müzisyen, söz yazarı ve Pink Floyd grubunun klavyecisi (ö. 2008)
28 Temmuz 1944 - Atilla Olgaç, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.
28 Temmuz 1945 - Faruk Süren, İş adamı ve Galatasaray eski Başkanı.
28 Temmuz 1951 - Santiago Calatrava, İspanyol mimar.
28 Temmuz 1952 - Vajiralongkorn, Tayland Kralı.
28 Temmuz 1954 - Hugo Chávez, Venezuela Devlet Başkanı (ö. 2013)
28 Temmuz 1974 - Aleksis Çipras, Yunan inşaat mühendisi ve siyasetçi.
28 Temmuz 1978 - Mine Tugay, Sinema ve tiyatro oyuncusu.
28 Temmuz 1993 - Cher Lloyd, İngiliz pop şarkıcısı ve rapçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

28 Temmuz 450 - II. Theodosius, Doğu Roma İmparatoru (Konstantinopolis'in surlarını yaptıran) (d. 401)
28 Temmuz 1655 - Cyrano de Bergerac, Fransız şair (d. 1619)
28 Temmuz 1741 - Antonio Vivaldi, İtalyan besteci (d. 1678)
28 Temmuz 1750 - Johann Sebastian Bach, Alman besteci (d. 1685)
28 Temmuz 1794 - Louis de Saint-Just, Fransız siyasetçi ve Fransız İhtilali'nin liderlerinden (d. 1767)
28 Temmuz 1794 - Maximilien Robespierre, Fransız devrimci lider (d. 1758)
28 Temmuz 1808 - III. Selim, Osmanlı'nın 28. Padişahı (d. 1761)
28 Temmuz 1818 - Gaspard Monge, Fransız matematikçi ve Tasarı Geometri'nin kurucusu (d. 1746)
28 Temmuz 1842 - Clemens Brentano, Alman yazar (d. 1778)
28 Temmuz 1844 - Joseph Bonaparte, Napoli ve İspanya Kralı (Napolyon Bonapart'ın kardeşi) (d. 1768)
28 Temmuz 1969 - Ramón Grau, Küba Devlet Başkanı (d. 1882)
28 Temmuz 1978 - Nimet Abla, Eminönü’ndeki meşhur gişeye adını veren Millî Piyango satıcısı (d. 1899)
28 Temmuz 1989 - Nimet Arzık, Gazeteci ve yazar (d. 1923)
28 Temmuz 1990 - Jill Esmond, İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1908)
28 Temmuz 1993 - Cemal Madanoğlu, Asker ve 27 Mayıs Darbesi'nin liderinden (d. 1907)
28 Temmuz 2004 - Tiziano Terzani, İtalyan gazeteci ve yazar (d. 1938)
28 Temmuz 2006 - Ayşen Tekin, Oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1953)
28 Temmuz 2006 - Baykal Saran, Oyuncu ve yönetmen (d. 1937)
28 Temmuz 2019 - Ferruh Bozbeyli, Siyasetçi (d. 1927)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?