Kas hastaları zor durumda

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir kadınla bir adam ayrı ayrı arabalarında giderlerken çarpışırlar. İkisinin de arabası mahvolur. Ama şans eseri ikisi de hiç yara almadan kurtulur. Arabalarından sürünerek çıkarlar ve kadın adama bakıp:
-“Çok ilginç! Sen erkeksin, ben de kadın. Arabalarımız mahvoldu, ama ikimize de hiçbir şey olmadı. Bu belki de tanışıp, dost olup, hayatımızın sonuna kadar huzur içinde birlikte yaşamamız için bir işarettir” der.
Müthiş heyecanlanan adam:
-“Evet, galiba haklısın.” diye cevap verir.
Kadın şaşkınlıkla:
-“Bak, arabam hurdaya döndü. Ama bir şişe şarap sapasağlam. Bu kesin bir işaret. Bu şarabı içip şansımızı kutlamalıyız.” deyip şarap şişesini adama uzatır. Adam şişeyi alır, açar ve yarısını içip kadına verir. Kadın hemen şişenin mantarını kapatıp adama geri uzatır.
Bunun üstüne adam sorar:
-“Sen içmeyecek misin?”
Kadın cevap verir:
-“Hayır, ben polisi bekleyeceğim.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Kimle gezdiğinize, kimle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür.” demiş Hz. Mevlana.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Fincanlardaki kahve ve çay lekesinden kurtulmak için limon kabuğuna bir tutam tuz dökün ve lekeleri silin.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İpek böcekleri, 56 günde kendi ağırlıklarının 86.000 katı kadar beslenirler”miş.

“Günün Şairi” olarak 21 Temmuz 1796 tarihinde, yani 224 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İskoç şair Robert Burns’ü seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.


Robert Burns 25 Ocak 1759 tarihinde Iskoçya’da, Ayrshire’da doğdu. Yoksul bir çiftçinin oğluydu. Çocukluk yıllarının geçtiği Ayrshire, Kalvenciler’in etkisi altındaydı. Ama babasının ılımlı görüşleri Burns’ün Kalvenci bağnazlıktan uzak yetişebilmesini sağladı. Özel öğrenim gördü. İncil’ i ve Ingiliz şairlerini okudu, Fransızca, biraz da Latince öğrendi. Önceleri Iskoç edebiyatı üzerine bilgileri
yerel halk şarkı ve öykülerinden oluşan sözlü edebiyatla sınırlıydı. Daha sonra 15. yüzyılda yazılmış olan “Wallace” adlı şiirin İskoç şair William Hamilton of Gilbertfieid tarafından yapılan uyarlamasını okudu. Yazılı İskoç edebiyatının ilk etkilerini aldığı kaynak bu şiir oldu. Robert Fergusson’u okuduktan sonra ise Çağdaş İskoç Edebiyatı’nın sorunları üzerine bilgiler edinmeye başladı.

Gençlik yıllarını babasının çiftliğinde çalışarak geçirdi. Çiftlik yaşamının zor koşulları yüzünden genç yaşta hastalandı. Bir yandan edebiyatla uğraşıp şiir yazıyor, bir yandan da toprak sahipleriyle çiftçiler arasındaki çelişkiler üzerine düşünüyordu. Eşitlikçi görüşlere yakınlık duymaya başladı. 1784’de babası iflas edip ölünce, ailenin reisi olarak Mossgiel’de bir çiftlik kiraladı. Uzun süre şair ve çiftçi olarak ikili bir yaşam sürdürdü. Jean Armour ile olan ilişkisi ve evlilik dışı çocukları kilisenin suçlamalarına neden oldu. 1788’de Armour’la evlendikten sonra Ellisland’ de bir çiftliğe yerleştiyse de işinde pek başarılı olamadı. Sağlığı da bozulmaktaydı. 1791’de Dumfri-es’de vergi tahsildarı olarak çalışmaya başladı. Duygusal sorunlar ve para sıkıntısına karşın bu dönemde de birçok eser verdi.

Burns’ün ilk ürünleri İskoç halk şarkıları ile 18. yy’m duygusal ve melodramatik şiirlerinin etkilerini birleştirir. Aynı yıllarda Kalvenciler’e karşı yazdığı taşlamalar, döneminin toplumsal tablosunun ince alay dolu değerlendirmeleridir. 1785’ten sonra yazdığı şiirler ise Iskoç “sanat” şiirinin de etkilerini taşır. 1786’da Poems, Chiefly in the Scottish Dialect (“Çoğunlukla İskoç Lehçesinde Şiirler”) adıyla yayımladığı bu şiirler hem taşra halkının sevgisini, hem de İskoç şair ve eleştirmenlerinin övgüsünü kazanmıştır. Bu şiirlerde halk kültürünün öğeleriyle, taşlamaya yönelen bir eleştirellik birleştirilmiştir. Ayrshire lehçesi, eski İskoç dili ve İngilizce karışımı esnek bir şiir dili yaratmıştır. İnsanın doğallığı ve köylülüğün soyluluğu gibi temaları derin bir duyarlılık ve içtenlikle vurgulaması, Robert Burns’e doğadan kopmamış eğitimsiz bir köylü şair olarak ün kazandırmıştır.

Pope ve öbür 18. yy İngiliz şairlerinin etkilerini taşımakla birlikte Burns’ün şiirleri daha çok İskoç halk şiiri içinde değerlendirilir. Robert Fergusson ve Allan Ramsay gibi İskoç şairlerinin etkileriyle gelişen şiir üslubu özgünlüğünden çok popülerliğiyle dikkati çeker. Burns, özellikle 19. yy’daki sanayileşmeye karşı doğa yaşamının temsilcisi bir köy şairi olarak yüceltilmiş, zaman zamanda bir İskoç milliyetçisi olarak görülmüştür.

Şair sonraki yıllarının büyük bir bölümünü eski Iskoç şarkılarını derleyerek ve şarkılar yazarak geçirmiştir. 21 Temmuz 1796’da Drumfries’de ölmüştür.

James Johnson’un 1787-1803 arasında yayımlanan The Scots Musical Museum (“Iskoç Müzik Mirası”) adlı derlemesinin altı cildi ve George Thomson’un 1793-1818 arasında yayımlanan A Select Collection of Original Scottish Airs for the Voice (“insan Sesi için Özgün Iskoç Havalarından Seçme-ler”),adh derlemesinin sekiz bölümü Burns’ün şarkılarına ayrılmıştır. Şair, dağınık bir durumda olan Iskoç halk şarkılarını unutulmaktan kurtarmış ve halk geleneğine bağlı kalarak yazdığı şarkılarla zenginleştirmiştir. Bu yılların ürünü olan başlıca şiiri bir halk öyküsüne dayanarak sekiz hecelik beyitlerle yazdığı ve bir mizah başyapıtı olarak nitelendirilen “Tam o’Shanteri’dır.

BAŞLICA ESERLERİ

Şiir:

Poems, Chiefly in the Scottish Dialect, 1786, (Kilmarnock baskısı), 1787, (genişletilmiş Edinburgh baskısı), (“Çoğunlukla İskoç Lehçesinde Şiirler”).

Şarkı:

The Scots Musical Museum, J. Johnson (der.), 6 cilt, 1787-1803, (“İskoç Müzik Mirası”)
A Select Collection of Original Scottish Airs for the Voice, George Thomson (der.), 1793-1818, (“İnsan Sesi İçin Özgün İskoç Havalarından Seçmeler”).

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

AL AL YANAN GÜL

Benim aşkım bir kızıl gül
Haziranda yeni açmış
Benim aşkım bir şarkı
Dudaklar arasından fısıldanmış.


Güzel dilber,güzel kız
Sevgim seni öylesine sarar
Sonsuza kadar hiç bitmeyecek
Denizler kuruyana kadar.


Denizler kuruyana kadar canım
Ve kayalar eriyene kadar güneşten
Seni öylesine seveceğim
Denizin kumları tükenene kadar.


Şimdilik elveda benim güzel aşkım
Şimdilik elveda sonsuz aşkım
Bir gün gelip buluşuncaya kadar
Olsa bile aramızda upuzun yollar.


#RobertBurns
(Çeviren: Erdal Ceyhan)

Dün akşamki TV ve internet haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle:

Şehitlerimiz var

Hakkari Çukurca’da Üs bölgesine yapılan saldırıda 2 asker şehit oldu.
Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

Hakkari’de 1106 personelin katıldığı Yıldırım-2 Cilo operasyonu başlatıldı.

Pençe-Kaplan Operasyonu da devam ediyor.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46.yıldönümü
Lefkoşa ve İstanbul’da yapılan törenlerle kutlandı. İstanbul’da yapılan törende Kıbrıs’ın İstanbul Başkonsolosu Taksim anıtına çelenk koydu.

Pakdemirli ve Enginyurt arasındaki fındık krizi ihraç istemine kadar uzandı

MHP Ordu milletvekili Cemal Enginyurt kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi.
Enginyurt sosyal medya hesabından ihraç talebine cevap verdi:
“Beni ihraç edemezsiniz. Ben gereğini yaparım. Ülkücülük şereftir. Şerefin tavizi olmaz.”
Enginyurt sonradan bu paylaşımı sildi.
Soru: Enginyurt acaba istifa mı edecek?

TTK Başkanı Ahmet Yaramış’ı istifaya davet ediyorum
Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış “Çok pişmanım. Sözlerimin arkasında değilim. Darbeye karışmamış derken yanlışlıkla karışmış dedim. Tepki gösteren herkes haklı. Cumhurbaşkanımızın iradesiyle bu makama geldim. Kendim istifa edersem bunun saygısızlık olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız isterse istifa ederim.” demişti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bu konuyla ilgili olarak bugün “Başkanın kendisinin bunu değerlendirip bir muhasebe yapmasında fayda var.” açıklanasını yaptı.
Soru: Sayın Başkan, acaba ne zaman istifa etmeyi düşünüyorsunuz?

Davutoğlu konuşmaya devam ediyor

“Sayın Erdoğan çözüm süreci diyenleri hain ilan ediyor. Ama çözüm süreci kendi döneminin ürünüdür. Erdoğan, Bahçeli korkusundan çözüm süreci sözünü ağzına alamıyor.”

HDP milletvekiline partiden ihraç

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik partili bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla partisinden ihraç edildi.
Başsavcılık fezleke hazırladı. Dokunulmazlığı kaldırılırsa Tuma Çelik için yargılanmaya başlanacak.

Mansur Yavaş’tan Gökçek için suç duyurusu

Gökçek oğlunun kurduğu Osmanlıspor’a haksız kazanç sağlamış iddiaya göre.
Mansur Yavaş ihaleye fesat, görevi kötüye kullanma, resmî belgede sahtecilik, suç işlemek amacıyla örgüt kurma iddialarıyla Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

SGK’ya soruyorum:

Kas hastaları kullanmak zorunda oldukları ilaç için her ay 800 TL fark ödüyorlar.
Kas hastaları bu yükün altından nasıl kalkacak?

Netflix’ten açıklama

Netflix'in Türkiye'den çekilme iddiasıyla ilgili en önemli açıklama bugün Netflix'in kendisi tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz."

Korona haberlerine gelince

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tüm uyarılarına rağmen taraftarlar söz dinlemiyor.
Şampiyonluğunu ilan eden Medipol Başakşehir taraftarları da Taksim’de mesafesiz kutlama yaptılar.

ABD’nin güney eyaletlerinde vakalar hızlandı. Arizona ve Teksas eyaletlerinde morglar doldu. Hastanelerde ölülere yer kalmayınca soğuk hava depolu kamyonlar kullanılmaya başlandı.

Soru: Her yer açık. 65 yaş üstüne uygulanan 10.00-20.00 arası saat kısıtlaması hâlâ niye devam ediyor?

Sağlık Bakanının açıklaması:

SON ÜÇ GÜNDÜR

Günlük vaka sayısı EN YÜKSEK 5 ilimiz:

İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa.

Günlük vaka sayısı EN DÜŞÜK 5 ilimiz:

Artvin, Bilecik, Tunceli, Edirne, Bayburt.

Tunceli, Nevşehir, Kastamonu, Artvin ve Aksaray'daysa şu an pnömonili hastamız yok

Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında azalma var bugün. Dilerim bu şekilde devam eder.

19 Temmuz:

1246 Yoğun bakım
398 Entübe hasta

20 Temmuz:

1243 Yoğun bakım
385 Entübe hasta

Bugünkü test sayısı: 43404
Yeni vaka sayısı: 931
Vaka sayısının 1000’in altına düşmesi yanıltmasın sizleri.
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 2,24 iken bugün 2,14 ile azalmış. Ve bu oran hâlâ % 2’nin üzerinde. Yani her 100 kişiden ikisinde virüs tespit ediliyor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö.21 Temmuz 356 - Herostratus adındaki bir genç, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan, Efes'teki Artemis Tapınağı'nı yaktı.
21 Temmuz 365 - Richter ölçeğinde 8.0 büyüklüğündeki bir depremin tetiklediği tsunami, Mısır'ın İskenderiye kentini yerle bir etti. Kentte 5000, çevresinde de 45000 kişi hayatını kaybetti.
21 Temmuz 1711 - Osmanlı Devleti ile Rusya Çarlığı arasında Prut Antlaşması imzalandı.
21 Temmuz 1718 - Osmanlı Devleti ile Avusturya ve Venedik Cumhuriyeti arasında Pasarofça Antlaşması imzalandı.
21 Temmuz 1774 - Osmanlı Devleti ile Rus İmparatorluğu arasında Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı.
21 Temmuz 1798 - Napolyon'un zaferiyle, Fransızlar'a Kahire yolunu açan "Piramitler Savaşı" gerçekleşti.
21 Temmuz 1831 - Belçika'nın ilk Kralı, I. Léopold tahta çıktı.
21 Temmuz 1904 - Belçika'da yapılan bir araba yarışında 100 mil (161 km/saat) sınırı, bir Fransız tarafından aşıldı.
21 Temmuz 1905 - II. Abdülhamid'e Yıldız Camii önünde Ermeniler tarafından suikast girişiminde bulunuldu. II. Abdülhamid, Şeyhülislam Cemaleddin Efendi ile ayaküstü konuşması sebebiyle, arabadan uzakta olduğundan suikastten yara almadan kurtuldu.
21 Temmuz 1913 - Türk Birlikleri, Edirne'yi Bulgar işgalinden kurtardı.
21 Temmuz 1922 - İttihat ve Terakki önderlerinden Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler tarafından öldürüldü.
21 Temmuz 1940 - Baltık ülkeleri, Sovyetler Birliğine ilhak edildi.
21 Temmuz 1944 - II. Dünya Savaşı: 20 Temmuz'da Adolf Hitler'e, başarısız bir suikast girişiminde bulunan Claus von Stauffenberg ve işbirlikçileri, Berlin'de idam edildiler.
21 Temmuz 1946 - Türkiye'de ilk çok partili seçimler yapıldı. CHP 395, DP 64 Milletvekili kazandı.
21 Temmuz 1960 - Sri Lanka'da Başbakan seçilen Sirimavo Bandaranaike, dünyanın ilk kadın başbakanı olma unvanını da almış oldu.
21 Temmuz 1970 - Mısır'daki Asvan Barajı, 11 yıl süren inşaatın ardından tamamlandı.
21 Temmuz 1977 - Dört gün sürecek olan Libya-Mısır savaşı başladı.
21 Temmuz 1977 - Süleyman Demirel, II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ni kurdu.
21 Temmuz 1981 - Sıkıyönetim Komutanlığı, Gırgır dergisinin yayınını dört hafta durdurdu.
21 Temmuz 1983 - Dünyanın en düşük sıcaklığı ölçüldü: Vostok İstasyonu, Antarktika: -89.2 °C.
21 Temmuz 1988 - Amerikan Rock grubu Guns N' Roses'un ilk albümü, aynı zamanda dünyanın en çok satan debut albümü (Bir sanatçının ya da grubun çıkardığı ilk albüm) olma özelliğini taşıyan “Appetite for Destruction” yayınlandı.
21 Temmuz 1996 - Yazar Adalet Ağaoğlu, İstanbul Sarıyer'de bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralandı.
21 Temmuz 1998 - TBMM'de yedi Milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.
21 Temmuz 2017 - Ege Denizi'nde, Türkiye'nin Muğla ilinin Bodrum ilçesinin 10 km güneydoğusunda meydana gelen 6.6 M büyüklüğündeki deprem sonucunda, Yunanistan'ın İstanköy adasında iki kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

21 Temmuz 810 - Buharî, İslam bilgini (ö. 869)
21 Temmuz 1816 - Paul Julius Reuter, Alman asıllı İngiliz girişimci ve Reuters ajansı'nın kurucusu (ö. 1899)
21 Temmuz 1899 - Ernest Hemingway, Amerikalı yazar (ö. 1961)
21 Temmuz 1920 - Isaac Stern, Rus asıllı Amerikalı kemancı (ö. 2001)
21 Temmuz 1926 - Karel Reisz, Çek asıllı İngiliz film yönetmeni (ö. 2002)
21 Temmuz 1936 - Ruşen Hakkı, Gazeteci, şair ve yazar (ö. 2011)
21 Temmuz 1939 - Kim Fowley, Amerikalı yapımcı, şarkıcı ve müzisyen (ö. 2015)
21 Temmuz 1948 - Yusuf İslam, Amerikalı müzisyen ve şarkı sözü yazarı.(Müslüman olmadan önceki adı Cat Stevens)
21 Temmuz 1951 - Robin Williams, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2014)
21 Temmuz 1955 - Béla Tarr, Macar sinema yönetmeni, yapımcı ve senarist.
21 Temmuz 1957 - Jon Lovitz, Amerikalı aktör, komedyen ve şarkıcı.
21 Temmuz 1959 - Reha Muhtar, Televizyoncu ve sunucu.
21 Temmuz 1971 - Charlotte Gainsbourg, İngiliz-Fransız sinema oyuncusu ve şarkıcı.
21 Temmuz 1978 - Damian Marley, Jamaikalı reggae şarkıcısı.
21 Temmuz 1978 - Josh Hartnett, Amerikalı sinema oyuncusu ve yapımcı.
21 Temmuz 1980 - Özgür Can Öney, Müzisyen ve maNga grubunun davulcusu.
21 Temmuz 1980 - Sami Yusuf, Güney Azerbaycan kökenli İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve besteci.
21 Temmuz 1981 - Paloma Faith, İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.
21 Temmuz 1989 - Fulya Zenginer, Dizi oyuncusu.
21 Temmuz 1992 - Rachael Flatt, Amerikalı buz patenci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

21 Temmuz 1425 - II. Manuil, Bizans İmparatoru (d. 1350)
21 Temmuz 1796 - Robert Burns, İskoç şair (d. 1759)
21 Temmuz 1856 - Emil Aarestrup, Danimarkalı şair (d. 1800
21 Temmuz 1922 - Ahmed Cemal Paşa, Osmanlı asker ve siyaset adamı (d. 1872)
21 Temmuz 1967 - Albert Lutuli, Güney Afrikalı politikacı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1898)
21 Temmuz 1988 - Edip Kürklü, Hekim, kalp cerrahı ve Topkapı Hastanesi Başhekimi (Hasta yakını tarafından öldürüldü.)
21 Temmuz 1992 - Yavuzer Çetinkaya, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1948)
21 Temmuz 1998 - Alan Shepard, Amerikalı astronot (uzaya çıkan ilk Amerikalı) (d. 1923)
21 Temmuz 2004 - Ismail Fatah Al Turk, Iraklı heykeltıraş (d. 1934)
21 Temmuz 2004 - Jerry Goldsmith, Amerikalı film müziği bestecisi (d. 1929)
21 Temmuz 2014 - Verda Erman, Türk piyanist (d. 1944)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?