Mansur Yavaş son meclis toplantısında torpil listesini açıkladı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Bugün 19.07.2020.
Bugün “Dünya Fenerbahçeliler Günü”.
Bir Kadıköylü, dolayısıyla da bir Fenerbahçeli olarak tüm Fenerbahçelilerin 19.07 “Dünya Fenerbahçeliler Günü”nü kutluyorum.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Mısır hükümeti Kızıldeniz'in altına tüp geçit yaptırmak için ihale açar.
İhaleye İngiltere'den, Amerika'dan, Japonya'dan ve Türkiye'den de Temel’in firması olmak üzere dört firma katılır. Firmaları teker teker mülakata çağırırlar ve teknik bilgi isterler.
İngiliz firması:
– “Biz iki taraftan da eşzamanlı olarak tüneli kazmaya başlarız ve denizin altında tam ortada buluşuruz. Tüneller arasında maksimum 1 metre fark olur, 30 metre enindeki tünelde de 1 metreyi rahatlıkla düzeltiriz.” derler.
Amerikan firması:
– “Biz de iki taraftan kazmaya başlarız ve tam ortada buluşuruz. Maksimum 50 cm fark olur.” derler.
Japon firması:
– “Biz iki taraftan kazmaya başlarız ve tam ortada buluşuruz. Maksimum 20 cm fark olur.” derler.
Sıra bizim Temel'in firmasına gelir.
Temel:
– “Ula biz de iki taraftan kazmaya başlarız. Ortada buluştuuuk buluştuk, buluşamadık iki tüneliniz olur.” der.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Herkesin boynunda asılı görünmez bir levha vardır. Üzerinde BANA KENDİMİ ÖNEMLİ HİSSETTİR yazar. İnsanlarla konuşurken bu mesajı ASLA unutmayın.” demiş #MaryKayAsh

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Hazırladığınız kekin fırında pişirirken çökmemesi için hamuru kalıbı ile birlikte fırına koymadan önce 20 dakika kadar dinlendirin.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Her beş yetişkinden biri, dünyada insan kılığına girmiş uzaylıların yaşadığına inanıyor.”muş.
Ben ise uzaylıların böyle bir dünyada yaşamak isteyeceklerine inanmıyorum.
Başka bir dünyada yaşayabilme şansım olsaydı böyle bir dünyayı tercih etmezdim ben.
“Tabii dünyaları daha kötü değilse” diyeceğim de, kötülerle, şerefsizlerle, vicdansızlarla dolu bu dünyadan daha kötüsünün olabileceğine de inanmıyorum.

“Günün Şairi” olarak bugün 127. doğum günü olan ve 90 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Vladimir Mayakovsky’i seçtim bugün. Saygıyla, sevgiyle anıyorum değerli şairi.

Vladimir Mayakovski, 7 Temmuz 1893'de Gürcistan'ın Bagdatti kentinde doğdu. Tam adı Vladimir Vladimiroviç Mayakovski’dir. Daha 12 yaşında iken, 1905 Devrimi döneminde Çarlığa karşı kitlesel eylemlere katıldı. Daha sonra 1906'da babasının ölümü üzerine Moskova'ya taşındı. 1908 yılında, 15 yaşında RSDİP'ne katıldı. 1908-1909 yılları arasında iki kez tutuklandı ve 11 ay hapis yattı. Ardından 1910 yılında lise üçüncü sınıftan ayrılıp, resim dersleri almaya başladı. Aynı yıl Stroganov Uygulamalı Sanatlar Okulu'na kayıt oldu. İlk şiirlerini burada yazmaya başladı. 1912'de yayımlanan "Yaygın Begeniye Bir Şamar"ı, Rus fütüristlerinin ilk bildirisi izledi. Arkadaşları David Birlik ve Hlebnikov Kroçonuk'la beraber hazırladığı bildirinin sloganı, "Puşkinler, Tolstoylar Kapı Dışarı!"ydı.

Mayakovski, şiirlerini sadece dergilerde yayımlamakla kalmıyor, onları edebiyat çevrelerinin toplandığı kahvelerde de okuyordu. 1913'de Petersburg Lunaparkı'nda kendisinin sahneye koyup oynadığı "Vladimir Mayakovski" adlı oyunu, Rusya 'da sergilenen ilk fütürist gösteri oldu. 1915'de iki kübist tablosu sergilendi. "Pantolonlu Bulut" ve "Omurganın Flütü" iki uzun şiiri dünya çapında tanınmasını sağladı.

1917 Ekim Devrimi'nden sonra Bolşevikleri destekleyen Mayakovski, devrimin salt politik bir devrim olarak kalmayıp, eski sanat anlayışını da kökten yıkması gerektiğini vurgulayarak LEF'i (Sol Sanat Cephesi) oluşturdu. "Sokaklar fırçamız, alanlar paletimizdir" sloganı ile özetlediği, sanatı kitlelere mal etme, sokağa indirme, ülke kültürünü yeniden canlandırmak için sanatı kullanma Mayakovski'nin başını çektiği Rus fütüristlerinin en belirgin özelliğidir. Bu anlayışla, Sovyetlerin sokakları, meydanları bu anlayışla sloganlar ve fütürist resimlerle donandı. 1917 Ekim Devrimi'nden sonra bu faaliyetlerinin yanı sıra, Halk Eğitim Komiserliği'nde görev aldı. "Toplum Sanatı" adlı dergiyi yönetti ve tüm Sovyetleri dolaşarak şiirlerini okudu. 1918'de, "Devrime Övgü" ve "Sol Marş" adlı uzun şiirlerini yazdı. 1922'de LEF'in aynı adı taşıyan dergisini çıkardı ve yönetti. Bu dergide "psikolojizm"e karşı çıkan devrimci bir sanat hareketi oluşturmaya çalıştı. 1924'de Lenin'in ölümünden sonra "Vladimir İliç Lenin" (Lenin Destanı) adlı ağıtı yazdı. 1925'de İzvestia gazetesinin muhabiri olarak ABD, Meksika, Küba ve Fransa'ya gitti. Anılarını "Amerika'yı Keşfetmek" adlı kitapta topladı. 1927'de Yeni LEF dergisini çıkarmaya başladı. 1925 yılında arkadaşı Sergey Aleksandroviç Yesenin'inin intiharından çok etkilendi ve eleştirmesine rağmen bu olaydan beş yıl sonra, 14 Nisan 1930'da 37 yaşında intihar etti.

ESERLERİ
Şiir:
Pantolonlu Bulut
Omurganın Flütü
Lenin Destanı
Yüz Elli Milyon

Oyun:
Trajedi - Vladimir Mayakovski
Gizemli Güldürü
Tahtakurusu
Banyo
Moskova yanıyor

Diğer:
Amerika'yı Keşfim

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu aydınlatmak istiyorum:

ŞAİR İŞÇİDİR

Bağırırlar şaire:
"Bir de torna tezgâhı başında göreydik seni.
Şiir de ne?
Boş iş.
Çalışmak, harcınız değil demek ki..."
Doğrusu
bizler için de
en yüce değerdir çalışmak.
Ve kendimi
bir fabrika saymaktayım ben de.
Ve eğer
bacam yoksa
İşim daha zor demektir bu.
Bilirim
hoşlanmazsınız boş lâftan
kütük yontarsınız kan ter içinde,
Fakat
bizim işimiz farklı mı sanırsınız bundan:
Kütükten kafaları yontarız biz de.
Ve hiç kuşkusuz
saygıdeğer bir iştir balık avlamak
çekip çıkarmak ağı.
Ve doyum olmaz tadına
balıkla doluysa hele.
Fakat
daha da saygıdeğerdir şairin işi
balık değil, canlı insan yakalamadayız çünkü.
Ve doğrusu
işlerin en zorlusu
yanıp kavrularak demir ocağının ağzında
su vermektir kızgın demire.
Fakat kim
aylak olduğumuzu söyleyerek
sitem edebilir bize;
Beyinleri perdahlıyorsak eğer
dilimizin eğesiyle...
Kim daha üstün, şair mi?
yoksa insanlara
Pratik yarar sağlayan teknisyen mi?
İkisi de.
Yürek de bir motordur çünkü
ve ruh, onun çalıştırıcısı.
Eşitiz bizler
şairler ve teknisyenler.
Vücut ve ruh emekçileriyiz
aynı kavganın içinde
Ve ancak ortak emeğimizle
bezeriz evreni
marşlarımızı gümbürdeterek
Haydi!
laf fırtınalarından
ayıralım kendimizi
bir dalgakıranla.
İş başına!
Canlı ve yepyeni bir çalışmadır bu.
Ve ağzıkalabalık söylevci takımı
değirmene yollansın dosdoğru!
Unculuğa!
Değirmen taşı döndürmeye laf suyuyla!

#VladimirMayskovski
(Çeviren : Ataol Behramoğlu)

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle:

İki şehidimiz var
İstanbul Bağcılar’da polis aracına açılan ateş sonucu polis memuru Erkan Gökteke şehit oldu.
Jandarma Uzman Çavuş Alper Yaman
Diyarbakır’da operasyondayken geçirdiği rahatsızlık sonucu şehit oldu.
Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

Huysuz Virjin’den örnek davranış
Seyfi Dursunoğlu, namı diğer “Huysuz Virjin” kendine yakışır şekilde veda etti hayata. Bankadaki parasını ve oturduğu dairesini kız çocuklarının eğitimi için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine, vücudunu da tıp okuyan gençlere kadavra olarak bağışlamış gitmeden önce.
Nur içinde uyusun.

Ayasofya davetli listesine tepki
24 Temmuz’da kılınacak ilk Cuma namazı için Diyanet İşleri Başkanlığının davetli listesi hazırlamasına muhalefetten tepki geldi.
Özgür Özel(CHP): İslamiyette camide protokol var mı? Hani ezan bir davetti? Cemaati bölmek olur mu?

“Fetöcülere sahip çıkalım” diyen TTK Başkanına tepki
Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış 15 Temmuz’un yıldönümünde Afyonkarahisar’daki panelde yaptığı konuşmada “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olan darbecilere sahip çıkmalıyız.” deyip gelen tepkiler üzerine “Yanlış anlaşıldım. Söylediklerim de kurumumu değil beni bağlar.” diyerek geri adım atmıştı. Yaramış’a tepki bu kez de Ak Parti içinden geldi.
Mehmet Metiner(AKP): Siz kimsiniz? Siz 15 Temmuz’un neresindesiniz sayın Başkan? Biz 15 Temmuz’da kefenimizi giyerek sokağa çıktık. Sizler kurumların başına geçesiniz diye değil.

Man adası davası
Kılıçdaroğlu’na Erdoğan ve yakınlarının açtığı ve 359.000 TL. lik tazminatla sonuçlanan davayı karara bağlayan hakimin zamanında Fetöden açığa alındığını söyledi Kılıçdaroğlu’nun avukatı.

Mansur Yavaş son meclis toplantısında torpil listesini açıkladı
“Kimlerin referansıyla kimler işe girmiş?”
Yavaş kendinden önceki dönemde Ak parti referansıyla birçok kişinin işe alındığını, onların hiçbirini işten çıkarmadığını ve bu konuda artık üzerine gelinmemesini söyledi.

Bizi yok sayıyorsunuz
Ordu’da Tarım bakanı Pakdemirli’nin katıldığı açılış törenine milletvekillerinin ve MHP Ordu il başkanının davet edilmemesi üzerine MHP Ordu milletvekili Cemal Enginyurt “Bizi yok sayıyorsunuz” diye bakana veryansın etti.

TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranına tepkilere devam
TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir: Bu çok komik bir şey. Hem istihdam, hem işsizlik düşmez. Rakamlarda illüzyon yapmışlar.
Özgür Özel(CHP): Korona döneminde Bütün dünyada işsizlik artarken Türkiye’de işsizlik düşüyor. TÜİK’e kimsenin güveni kalmadı.

Borçlanmaya devam
Koronavirüs salgınının başladığı Mart ayından bir ay sonra, yani Nisan ayında 920.000 kişi kredi çekti. İlk kez ihtiyaç kredisi kullananlar 8 kat arttı. Mayıs ayı da eklenince ihtiyaç kredisi kullananların sayısı 1,5 milyonu geçti.

Kiracılar zorda
Salgın boyunca dükkanları kapalı kalan esnafın kira borcu arttı. AVM’lerde azalan müşteri sayısıyla yüksek kiraları ödeyemeyen mağazalar bir bir kapanıyor. İstanbul’da ise iki büyük AVM satışa çıkarıldı.

Koronavirüs haberlerine gelince
Prof.Dr. İftihar Köksal kronik hastalığı olan risk grubundaki kişileri ve 65 yaş üzerindekileri uyararak Ağustos’ta zatürre, Eylül’de grip aşısını mutlaka olmalarını söyledi.

Bir sağlık çalışanını daha kaybettik
Nöroloji uzmanı Dr. İbrahim Örnek Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
Doktorumuza rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

Covid-19 vaka sayısında yeni rekor
Dünyada 100 saatten kısa bir sürede bir milyon yeni vaka tespit edildi.

İran Cumhurbaşkanı İran’da 25 milyon kişinin Covid-19’a yakalandığını açıkladı.

Yoğun bakım sayısında artma var bugün yine.
17 Temmuz:

1226 Yoğun bakım
402 Entübe hasta
18 Temmuz:

1231 Yoğun bakım
394 Entübe hasta
 
Bugünkü test sayısı: 40943
Yeni vaka sayısı: 918
Vaka sayısının 1000’in altına düşmesi yanıltmasın sizleri.
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 2,24 iken bugün 2,24 ile sabit kalmış. Ve bu oran hâlâ % 2’nin üzerinde. Yani her 100 kişiden ikisinde virüs tespit ediliyor.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaFenerbahçelilerGünü
1907 yılında kurulan Fenerbahçe'de her yıl '19 Temmuz' tarihi "Dünya Fenerbahçeliler Günü" olarak kutlanır. Bu tarihte kulüp, dernekler ve taraftarlar özel etkinlikler düzenler. Bu günün seçilmesinin nedeni 19 Temmuz’un rakamlarla yazıldığında “19.07” olmasıdır.

Yalova'nın düşman işgalinden kurtuluşu
19 Temmuz 1921 tarihi Yalova’nın düşman işgalinden kurtulduğu gündür. Yalova’nın ve Yalova halkının 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

19 Temmuz 1870 - Fransa, Prusya'ya savaş ilan etti.
19 Temmuz 1912 - Yaklaşık 190 kg ağırlığında bir meteor, Navajo County-Arizona semalarında infilak etti ve parçalar kentin üzerine yağdı.
19 Temmuz 1933 - Denizli-Çivril'deki 5,7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü.
19 Temmuz 1940 - II. Dünya Savaşı: İtalyan hafif kruvazörü battı: 121 kişi öldü.
19 Temmuz 1948 - Millet Partisi kuruldu.
19 Temmuz 1949 - Laos bağımsızlığını ilan etti.
19 Temmuz 1954 - Elvis Presley, ilk albümü That's All Right Mama'yı çıkardı.
19 Temmuz 1967 - Boeing 727 tipi bir yolcu uçağı ile Cessna 310 tipi bir uçak, Kuzey Karolina'nın Hendersonville şehri üzerinde havada çarpıştı: 82 kişi öldü.
19 Temmuz 1980 - Yaz Olimpiyatları, Moskova'da başladı. Sovyetler'in Afganistan'ı işgalini protesto eden pek çok ülke olimpiyatlara katılmadı.
19 Temmuz 1983 - Refah Partisi kuruldu.
19 Temmuz 1985 - İtalya'da, Val di Stava barajı çöktü: 268 kişi öldü.
19 Temmuz 1987 - Mehmet Terzi, San Francisco Maratonu'nu kazandı.
19 Temmuz 1989 - DC-10 tipi bir ABD yolcu uçağı, Sioux City-Iowa'ya acil iniş yaptığı sırada düştü: 296 yolcudan 112'si öldü.
19 Temmuz 1990 - New York Federal Mahkemesi, Karun Hazinesi'nin Türkiye'ye iadesi için açılan davada Türkiye lehine karar verdi. Metropolitan Museum of Art yetkililerinin 363 parçalık hazineyi Türkiye'ye iade etmek istemesi üzerine anlaşmaya varıldı ve hazine, Ekim 1993'te Ankara'ya getirildi.
19 Temmuz 1993 - İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, yolsuzluk iddiasıyla görevden alındı.
19 Temmuz 1993 - PKK, Van'ın Bahçesaray ilçesi Sündüz Yaylası'nda, uzun namlulu silahlarla ateş açtı; 15 çocuk ile 9 kadın yaşamını yitirdi.
19 Temmuz 1996 - Yaz Olimpiyatları, Atlanta-Georgia'da başladı.
19 Temmuz 2002 - Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi'ni (CDP) kurdu.
19 Temmuz 2009 - Türkiye'de tüm lokanta, meyhane vb. kapalı alanlarda sigara yasağı uygulaması başladı.
2013 - Suriye'de, PYD tarafından ele geçirilen yerleşim yeri, özerk bölge ilan edildi ve “Rojava Devrimi” olarak kabul edildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

19 Temmuz 1811 - Vinzenz Lachner, Alman bestekâr, orkestra şefi ve müzik eğitimcisi (ö. 1893)
https://youtu.be/SBhPsxzCbcQ
19 Temmuz 1814 - Samuel Colt, Amerikalı silah üreticisi (ö. 1862)
19 Temmuz 1834 - Edgar Degas, Fransız empresyonist ressam ve heykeltıraş (ö. 1917)
19 Temmuz 1893 - Vladimir Mayakovsky, Rus şair (ö. 1930)
19 Temmuz 1896 - A.J. Cronin, İskoç romancı (ö. 1981)
19 Temmuz 1900 - Arno Breker, Alman heykeltıraş (ö. 1991)
19 Temmuz 1908 - Ernest Buckler, Kanadalı roman ve öykü yazarı (ö. 1984)
19 Temmuz 1936 - Norman Manea, Rumen yazar.
19 Temmuz 1943 - Han Sai Por, Singapurlu heykeltıraş.
19 Temmuz 1947 - Brian May, İngiliz müzisyen (Queen grubu)
19 Temmuz 1951 - Selahattin Taşdöğen, Oyuncu.
19 Temmuz 1960 - Atom Egoyan, Ermeni asıllı Kanadalı film yönetmeni.
19 Temmuz 1961 - Hideo Nakata, Japon film yönetmeni.
19 Temmuz 1968 - Robb Flynn, Amerikalı gitarist.
19 Temmuz 1971 - Vitaliy Kliçko, Ukraynalı boksör ve Dünya Ağırsiklet Boks Şampiyonu.
19 Temmuz 1976 - Benedict Cumberbatch, İngiliz oyuncu.
19 Temmuz 1978 - Niki Gudex, Avustralyalı dağ bisikletçisi.
19 Temmuz 1980 - Ceki Benşuşe, Yahudi asıllı Türk gitarist.
19 Temmuz 1982 - İpek Özkök, Oyuncu ve manken.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

19 Temmuz 1374 - Francesco Petrarca, İtalyan şair (d. 1304)
19 Temmuz 1838 - Pierre Louis Dulong, Fransız fizikçi (d. 1785)
19 Temmuz 1850 - Margaret Fuller, Amerikalı gazeteci ve kadın hakları savunucusu (d. 1810)
19 Temmuz 1929 - Fausto Zonaro, İtalyan ressam (d. 1854)
19 Temmuz 1956 - Lightner Witmer, Amerikalı psikolog (d. 1867)
19 Temmuz 1965 - Syngman Rhee, Güney Kore'nin ilk Cumhurbaşkanı (d. 1875)
19 Temmuz 1966 - Suphi Ziya Özbekkan, Besteci (d. 1887)
19 Temmuz 1970 - Banat Batırova, Başkurt milletvekili, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde Sosyalist Emek Kahramanı unvanını kazanan ilk kadın (d. 1904)
19 Temmuz 1980 - Nihat Erim, Akademisyen, siyasetçi ve Türkiye'nin 13. Başbakanı (suikast) (d. 1912)
19 Temmuz 2004 - Zenko Suzuki, Japonya Başbakanı (d. 1911)
19 Temmuz 2009 - Frank McCourt, İrlanda asıllı Amerikalı yazar ve Pulitzer Ödülü sahibi (d. 1930)
19 Temmuz 2013 - Leyla Erbil, Yazar (d. 1931)
19 Temmuz 2014 - James Garner, Amerikalı sinema sanatçısı (d. 1928)
19 Temmuz 2017 - Harun Kolçak, Türk pop müziği şarkıcısı (d. 1955)
19 Temmuz 2019 - Rutger Hauer, Hollandalı oyuncu (d. 1944)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?