Uluslarası Nelson Mandela Günü


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir TIR şoförü direksiyon hakimiyetini kaybederek ana yolun dibinde olan Temel’in evinden içeri girer:
-“Yolumu şaşirdim da. Rize’ye cideyiduum,” der Temel’e.
Temel cevabı yapıştırır:
-“Koridoru geceysun, salondan saga sapaysun, tümdüz cideysun.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.” demiş #BertoltBrecht
Bence biraz fazla geriye gittik.
Sizce de çok fazla geriye gitmedik mi büyük Türkiye için?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Mide yanması ve reflüden yakınıyorsanız; 100 gr. tuzsuz leblebi + 1 tatlı kaşığı karbonat + 2 tatlı kaşığı kişniş ve 20 gr. kakuleyi döv, karıştır. Sabah akşam 2 tatlı kaşığı yut.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Su aygırları üzüldüklerinde terleri kırmızı renk alır.”mış.
İyi ki su aygırı değiliz.

“Günün Yazarı” olarak 55 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Refik Halid Karay’ı seçtim bugün. Saygıyla, sevgiyle anıyorum değerli yazarı.

Refik Halid Karay, 15 Mart 1888 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Vezneciler'de Şemsü'l-Maarif ve Göztepe'de Taş Mektep'te öğrenim gördü. Mekteb-i Sultani'yi (Galatasaray Lisesi) bitirdi. 1907'de Hukuk Mektebi'ne başladı. Maliye Nezareti'nde Devair-i Merkez Kalemi'ne katip olarak girdi. İkinci Meşrutiyet'in ilanından (1908) sonra memurluğu bırakarak Serveti Fünun'da ve Tercüman-ı Hakikat'te yazmaya başladı. 1909'da Son Havadis adıyla bir gazete kurdu, 15 sayı yayınladı. Fecri Ati Topluluğu'na katıldı. "Kalem" ve "Cem" mizah dergilerinde "Kirpi" takma ismiyle siyasi mizah yazıları yazdı. 1912'de İttihat ve Terakki'nin istenmeyenler listesine girdi. Yazılarından dolayı ilk Sinop'a, daha sonra Çorum, Ankara ve Bilecik'e sürgün edildi. 1918'de Ziya Gökalp'in çabalarıyla İstanbul'a döndü. İstanbul'a döndükten sonra kısa bir süre Robert Kolej'de Türkçe öğretmenliği yaptı. Vakit, Tasvir-i Efkar ve Zaman gazetelerinde makaleleri yayınlandı. Damat Ferit Paşa'nın dostluğu sayesinde, mütarekeden hemen sonra Hürriyet ve İtilaf Fırkası'na katıldı. 1919'da Posta ve Telgraf Umum Müdürü oldu. İzmir'in işgalinden sonra Anadolu Hareketiyle İstanbul Hükümeti arasında yaşanan telgraf krizinde İstanbul Hükümeti'nin tarafını tuttu. 1922'de Aydede mizah gazetesini çıkardı. İstiklal savaşı aleyhine yazdığı yazılarından dolayı vatan hainliği suçlaması ile yüzellilikler listesine girerek Beyrut ve Helep'te sürgün hayatı yaşadı. Refik Halid Karay'ın yüzellilikler listesinden affedilmesinde Atatürk'e yazdığı şiir ve mektuplar çok büyük rol oynamıştır. 1938'de af çıkarılmasıyla yurda dönen yazar önceden çıkartmış olduğu “Aydede” adlı mizah dergisini tekrar yayınladı.
Yeniden gazeteciliğe başladı. Gazetelerde yazılar yazdı.

Yazarlığa mizah öyküleriyle başladı. 1919'dan başlayarak Türk öykücülüğünde yeni bir sayfa açtı. Sürgün olarak gittiği Anadolu'dan çeşitli kesimlerden insanları canlandırdığı "Memleket Hikayeleri" 1919'da yayımlandı. Bu kitapla, o güne kadar konuları İstanbul'la sınırlı olan öykücülüğü Anadolu'ya taşıdı. Bu yönüyle sonradan serpilip gelişen "köy edebiyatı"nın öncüleri arasına girdi. 1920'lerden sonra daha arı ve anlaşılır bir dil kullandı. Romancılığında iki ayrı çizgi etkindir. Yurtdışına kaçmadan önce yazdığı "İstanbul'un İç Yüzü" en yetkin romanı sayılır. 1920'de yayınlanan bu romanda, roman tekniğinin dışında birbirinden kopuk parçaları mozaikler halinde birleştirerek İttihat ve Terakki'nin işbaşına gelişinden Birinci Dünya Savaşı günlerine kadar olan İstanbul'u bütün renk ve çizgileriyle yansıttı. Türkiye'ye dönüşünden sonra yazdığı romanlarda, daha çok kişiye seslenme, daha fazla satma ve okunma kaygısıyla sanatı bir kenara bırakıp ticari eserlere yöneldi. Bu romanlarda yurt gerçeklerinin yerini, Avrupa dışı ülkelerde geçen olaylar aldı.
Yazar gözleme dayanan eserlerinde tasvirler, portreler, benzetmeleri sade ve akıcı dille kullanması, güçlü tekniği ile 20. yüzyıl romancıları arasında seçkin bir yere sahip oldu. Türk edebiyatına birçok eser kazandıran Refik Halid Karay, İstanbul'u bütün renk ve çizgileriyle yansıtarak Türkçeyi ustalıkla kullandı. 18 Temmuz 1965 yılında İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:
ROMAN:
İstanbul'un İçyüzü (1920)
Yezidin Kızı (1939)
Çete (1939)
Sürgün (1941)
Anahtar (1947)
Bu Bizim Hayatımız (1950)
Nilgün (3 cilt, 1950-1952)
Yeraltında Dünya Var (1953)
Dişi Örümcek (1953)
Bugünün Saraylısı (1954)
2000 Yılının Sevgilisi (1954)
İki Cisimli kadın (1955)
Kadınlar Tekkesi (1956)
Karlı Dağdaki Ateş (1956)
Dört Yapraklı Yonca (1957)
Sonuncu Kadeh (1965)
Yerini Seven Fidan (1977)
Ekmek Elden Su Gölden (1980)
Ayın On Dördü (1980)
Yüzen Bahçe (1981)

ÖYKÜ:
Memleket Hikayeleri (1919)
Gurbet Hikayeleri (1940)

MİZAH:
Sakın Aldanma İnanma Kanma (1915)
Kirpinin Dedikleri (1918)
Ago Paşa'nın Hatıratı (1918)
Ay Peşinde (1922)
Tanıdıklarım (1922)
Guguklu Saat (1925)

GÜNCE:
Bir İçim Su (1931)
Bir Avuç Saçma (1939)
İlk Adım (1941)
Üç Nesil Üç Hayat (1943)
Makyajlı Kadın (1943)
Tanrıya Şikayet (1944)

ANI:
Minelbab İlelmihrab (1946)
Bir Ömür Boyunca (1980)

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Huysuz Virjin’i kaybettik

“Huysuz Virjin” karakteriyle tanınan Seyfi Dursunoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sunduğu “Huysuz Show” programıyla akıllara kazınan Seyfi Dursunoğlu 1970’den 2000’lere kadar ekranlarda yer aldı ve birçok izleyiciyi eğlendirmeyi başardı. Bir dönem Popstar Türkiye yarışmasının ikinci sezonunda, İbrahim Tatlıses, Garo Mafyan ve Deniz Seki gibi şarkıcı ve sanatçılarla birlikte jüri üyeliği de yapan Dursunoğlu, Huysuz Virjin lakabıyla tanınıyordu.
Nur içinde uyusun.

Kanal İstanbul’a tepkiler sürüyor
Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul ile ilgili Erdoğan hariç, tüm siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşmelere başladı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bu konuda İmamoğlu’na tam destek verdiğini söyledi. MHP lideri Bahçeli İmamoğlu’nun görüşme talebine henüz cevap vermemiş.

Kıdem tazminatı değişikliği yeni döneme kaldı
Kıdem tazminatı değişikliği rafa kaldırıldı.
Erdoğan değişikliğin Meclis’in yeni dönemine kaldığını söyledi.

Ücretsiz izin konusu
Pandemi dönemindeki ücretsiz izin süresi torba yasayla Cumhurbaşkanı tarafından 1 yıl uzatılabilirmiş.

İstanbul’da suya zam
İstanbul’da suya %12,6 zam geldi. Faturalardan bakım bedeli kaldırıldığı için 10 m3 altında su harcayanlara zam hiç yansımayacakmış. Diğerlerine de az miktarda yansıyacak.

Kömür ocağına hayır eylemi
Konya Ilgın’a bağlı Çavuşçugöl'de tarlalarının kömür ocağı yapılmak istenmesine karşı direnen ve haftalardır eylem yapan köylülerin çabaları sonuçsuz kaldı. Köylülerin tarlalarına iş makineleri girdi. Polis ve jandarma yolu kapattı. Tomalarla önlem alındı.

Bayramda kısıtlama var mı
Erdoğan: Bayramda kısıtlama düşünmüyoruz.Gündemimizde yok. Ama değerlendirmesini Bilim Kurulu yapacak.

Kurban pazarları açıldı
Kurban pazarları başladı. Salgın tedbirleri kapsamında pazarlıkta el sıkışma olmayacak. Pazara gelenlerin ateşi ölçülecek. Maske ve sosyal mesafeye uyulacak.
Büyükbaş kurbanlık fiyatları 7.000-20.000 TL., küçükbaş kurbanlık fiyatları 2.000-3.000 TL. aralığındaymış bu yıl.
(Emeklilerin bayram ikramiyesi olan 1.000 TL. ile kurban alınamıyor yani.)

Milletvekilinden eşine şiddet
HDP Muş milletvekili Mensur Işık için eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle parti 6 ay uzaklaştırma kararı aldı. Kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

Hava sıcaklıkları artıyormuş
Küresel tahmin sistemlerinde yer alan son verilere göre gelecek günlerde Türkiye'yi kavurucu sıcaklar bekliyormuş. Akdeniz üzerinden gelecek olan sıcak hava dalgası özellikle güney kıyılarımızı etkileyecekmiş.

Gelelim Ayasofya-i Kebir Camisi’ne:
Ayasofya Camisi’ndeki ilk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı kıldıracakmış. Camiye 1000-1500 arası cemaat alınacak ve girişte herkesin ateşi ölçülecekmiş. Bu arada Erdoğan cemaat arasında kadınların da olacağını söyledi. Bu arada Ayasofya’da namaz kılmak gençlik hayaliymiş.
(Daha kimbilir kimlerin gençlik hayalidir?)

Korona haberlerine gelince
Prof.Dr.Levent Yamanel (Bilim Kurulu Üyesi):Vaka düşmezse virüs sonbaharda çok yayılır.


Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında artma var bugün.

16 Temmuz:

1213 Yoğun bakım
394 Entübe hasta

15 Temmuz:

1226 Yoğun bakım
402 Entübe hasta
 
Bugünkü test sayısı: 41.215
Yeni vaka sayısı: 926
Vaka sayısının 1000’in altına düşmesi yanıltmasın sizleri.
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 2,19 iken bugün artarak 2,24 olmuş. Ve bu oran hâlâ % 2’nin üzerinde. Yani her 100 kişiden ikisinde virüs tespit ediliyor.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#UluslarasıNelsonMandelaGünü
BM, 2009'da Nobel Barış ödülü sahibi efsanevi liderin doğum günü olan 18 Temmuz'u "Uluslararası Nelson Mandela Günü" ilan etmişti.
Mandela, ülkesindeki ırkçı Apartheid rejimine karşı geldiği için 1962'de "hükümeti düşürmek için komplo kurmak ve sabotaj hareketlerine destek vermek" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Uluslararası kamuoyunun baskıyla 1990'da özgürlüğüne kavuşan Mandela, 1994'te Güney Afrika'nın ilk siyah devlet başkanı olmuş ve 1999'a kadar ülkeyi yönetmişti.
Akciğer enfeksiyonu rahatsızlığı nedeni ile Haziran 2013'te hastaneye kaldırılan ve 95'inci yaş gününü hastanede kutlayan Mandela, 5 Aralık 2013'te hayatını kaybetmişti.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö.18 Temmuz 390 - Roma Cumhuriyeti ile Galya arasında gerçekleşen Allia Muharebesi'ni Galyalılar kazandı.
18 Temmuz 656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.
18 Temmuz 1919 - Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı. Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
18 Temmuz 1920 - Mîsâk-ı Millî, TBMM'de kabul edildi. Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Millî üzerine yemin etti.
18 Temmuz 1925 - Adolf Hitler, nasyonal sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf'ı (Kavgam) yayımladı.
18 Temmuz 1930 - Ankara Etnografya Müzesi halka açıldı.
18 Temmuz 1932 - Türkiye, Cemiyet-i Akvam'a (Milletler Cemiyeti) 56. üye olarak kabul edildi.
18 Temmuz 1932 - Türkiye'de Ezanın Arapça okunması ülke genelinde resmen yasaklandı. Diyanet Dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.
18 Temmuz 1941 - Artan millî savunma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla piyasaya 'tasarruf bonosu' çıkarıldı. 5, 25, 100 ve 1.000 liralık tasarruf bonoları; 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak düzenlendi. Faizleri yüzde 4 ile 6 arasında değişen 25 milyon tutarındaki bonolara halk büyük ilgi gösterdi.(II. Dünya Savaşı)
18 Temmuz 1945 - Çok partili demokratik hayatın ilk adımı atıldı. “Millî Kalkınma Partisi” kuruldu. Partinin kurucuları arasında Nuri Demirağ, Hüseyin Avni Ulaş ve Cevat Rıfat Atilhan gibi isimler yer aldı.
18 Temmuz 1946 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
18 Temmuz 1964 - 10 gündür süren Batman Petrol Rafinerisi işçileri grevi, Bakanlar Kurulu ve Türk-İş'in aracılığıyla sona erdi.
18 Temmuz 1974 - ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in yardımcısı Joseph Sisco Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit’in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanistan ile görüşmek üzere Atina’ya hareket etti.
18 Temmuz 1975 - Apollo-Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen verildi.
18 Temmuz 1976 - Rumen jimnastikçi Nadia Comăneci, Yaz Olimpiyatları'nda 10 tam puan aldı. Böylece Olimpiyat Oyunları tarihinde tam puan alan ilk jimnastikçi unvanını da alarak tarihe geçti.
18 Temmuz 1995 - Daha önce 18 Temmuz'da Türkiye'ye geleceği açıklanan BM Genel Sekreteri Butros Gali, halkın tepkisinden çekindiği için ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı.
18 Temmuz 1996 - Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı, Long Island-New York açıklarında havada infilak etti; 230 yolcudan kurtulan olmadı.
18 Temmuz 1998 - İstanbul-Ankara seferini yapan THY'na ait bir uçağın motoru havadayken yandı. Yolculara korkulu anlar yaşatan yangın nedeniyle uçak, Atatürk Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı.
18 Temmuz 2016 - Türkiye'de 3 aylığına OHAL ilan edildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

18 Temmuz 1670 - Giovanni Battista Bononcini, İtalyan barok besteci ve çellist (ö. 1747)

18 Temmuz 1811 - William Makepeace Thackeray, İngiliz yazar (ö. 1863)
18 Temmuz 1853 - Hendrik A. Lorentz, Hollandalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö 1928)
18 Temmuz 1882 - Manuel Gálvez, Arjantinli yazar ve şair (ö. 1962)
18 Temmuz 1906 - Clifford Odets, Amerikalı oyun yazarı ve senarist (ö. 1963)
18 Temmuz 1909 - Andrey Gromiko, Sovyet diplomat ve Dışişleri Bakanlarından (ö. 1989)
18 Temmuz 1909 - Muhammed Davud Han, Afganistan Devlet Başkanı (ö. 1978)
18 Temmuz 1911 - Hume Cronyn, Kanadalı aktör (ö. 2003)
18 Temmuz 1916 - Kenneth Armitage, İngiliz heykeltıraş (ö. 2002)
18 Temmuz 1918 - Nelson Mandela, Güney Afrikalı siyasetçi (ö. 2013)
18 Temmuz 1929 - Dick Button, Amerikalı buz patencisi ve olimpiyat şampiyonu.
18 Temmuz 1931 - Hakkı Kıvanç, Sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2015)
18 Temmuz 1933 - Yevgeni Yevtuşenko, Sovyet şair (ö. 2017)
18 Temmuz 1934 - Darlene Conley, Amerikalı aktris (ö. 2007)
18 Temmuz 1935 - Tenley Albright, Amerikalı buz patenci.
18 Temmuz 1941 - Bedrettin Dalan, Türk mühendis ve siyasetçi, eski İstanbul Belediye Başkanı.
18 Temmuz 1942 - Giacinto Facchetti, İtalyan futbolcu ve FC Internazionale Milano Kulübü'nün eski Başkanı (ö. 2006)
18 Temmuz 1953 - Turgay Tanülkü, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.
18 Temmuz 1955 - Banu Avar, Yazar, gazeteci, program yapımcısı ve sunucu.
18 Temmuz 1956 - Meral Akşener, Siyasetçi, eski Bakan, İyi Parti Genel Başkanı.
18 Temmuz 1959 - Erdal Çelik, Müzisyen, besteci ve söz yazarı.
18 Temmuz 1959 - Mustafa Kemal Uzun, Oyuncu ve film yönetmeni (ö. 2017)
18 Temmuz 1967 - Vin Diesel, Amerikalı aktör.
18 Temmuz 1968 - Grant Bowler, Yeni Zelanda doğumlu Avustralyalı oyuncu.
18 Temmuz 1975 - Ertem Şener, Spor spikeri ve sunucu.
18 Temmuz 1976 - Cansın Özyosun, Dizi oyuncusu.
18 Temmuz 1977 - Aleksandr Morozeviç, Rus satranç oyuncusu.
18 Temmuz 1978 - Mélissa Theuriau, Fransız gazeteci ve televizyon sunucusu.
18 Temmuz 1981 - Michiel Huisman, Hollandalı oyuncu, şarkıcı ve söz yazarı.
18 Temmuz 1982 - Priyanka Chopra, Hint sinema oyuncusu ve şarkıcı.
18 Temmuz 1985 - Chace Crawford, Amerikalı sinema ve TV yıldızı.
18 Temmuz 1988 - Merve Özbey, Şarkıcı.
18 Temmuz 1989 - Dmitri Soloviev, Rus buz patenci.


Bugün kimler ölmüş derseniz?

18 Temmuz 1100 - Godfrey de Bouillon, Belçikalı Haçlı şövalyesi ve Birinci Haçlı Seferi liderlerinden (d. 1060)
18 Temmuz 1194 - Lüzinyanlı Guy, Fransız Haçlı şövalyesi (d. 1150)
18 Temmuz 1610 - Caravaggio (Michelangelo Merisi), İtalyan ressam (d. 1571)
18 Temmuz 1721 - Antoine Watteau, Fransız ressam (d. 1684)
18 Temmuz 1817 - Jane Austen, İngiliz yazar (d. 1775)
18 Temmuz 1891 - Şevki Bey, Türk bestekâr (d. 1860)
18 Temmuz 1901 - Carlo Alfredo Piatti, İtalyan çellist ve besteci (d. 1822)
18 Temmuz 1965 - Refik Halit Karay, Gazeteci ve yazar (d. 1888)
18 Temmuz 1973 - Jack Hawkins, İngiliz aktör (d. 1910)
18 Temmuz 1996 - José Manuel Fuente, İspanyol yol bisikletçisi ve tırmanma uzmanı (d. 1945)
18 Temmuz 2002 - Metin Toker, Gazeteci, yazar ve Kontenjan Senatörü (İsmet İnönü'nün damadı) (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?