Bolu'da pozitif vaka yüzde 2'den yüzde 10'a çıktı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Evin hanımı işe başlayan hizmetçiye:
-"Biz 8'de kalkar, 9'da kahvaltı yaparız. Sen ona göre hazırlanırsın, tamam mı?" demiş.
Hizmetçi, gayet sakin cevap vermiş:
-"Uyanamazsam, siz başlayın."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

Karamsar, rüzgardan yakınır.
İyimser, değişmesini bekler.
Gerçekçi ise yelkenlerini ayarlar.” demiş #WilliamArthurWard
Değişmesini bekledik de ne oldu; ben yelkenlerimi ayarlamaya gidiyorum.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
 
Ağrıları azaltıcı bitki çayı:
“Birer tutam papatya, anason, melissa, rezene ve 1 adet tane karanfili 2 dakika kaynatıp 3 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra az şeker katarak ılık ılık için.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Tek yumurta ikizi olan iki kadın, tek yumurta ikizi olan iki erkekle evlenip çocuk yaparlarsa, çocukları genetik olarak 'kardeş' olacaktır.”
Yani tek yumurta ikizi iki kadın birer çocuk doğururlarsa ve çocuklarının da illa kardeşi olsun istiyorlarsa ikinciyi doğurmasalar da oluyor.

“Günün Şairi” olarak 59 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Vasfi Mahir Kocatürk’ü seçtim bugün. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Huzurla uyusun.

Vasfi Mahir Kocatürk, 1907 yılında Gümüşhane’de doğdu. 1930'da Mülkiye Mektebi'ni bitirdi. Çeşitli illerde edebiyat öğretmenliği yaptı, idareci olarak çalıştı. 1948-1950 arasında müfettişlik yaptı. 1950-1954 arasında Gümüşhane milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulundu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmen olarak görev aldı ve bu görevdeyken 17 Temmuz 1961’de Ankara’da vefat etti.
 
Edebi Kişiliği:
“Yedi Meşale” şairleri arasında epik tarzda, halk şiirinin biçim ve özelliklerinden yararlanarak hece ile yazdığı şiirlerle ön plana çıkmıştır. Yazdığı epik şiirlerden sonra âşık tarzı şiire yönelmiştir. Yedi Meşale topluluğunda vatan ve millet sevgisi, kahramanlık gibi milli konuları işleyen tek sanatçıdır. Yazdığı şiirler dışında edebiyatla ilgili birçok antoloji, kitap ve araştırma yazılarına da imza atan sanatçı manzum hikâyeler ve çocuk hikâyeleri de yazmıştır.

Eserleri
ŞİİR:
Dağların Derdi (Yedi Meşaleciler'le birlikte, 1928)
On İnkılap (1935)
Tunç Sesleri (1935)
Geçmiş Geceler (1936)
Bizim Türküler (1937)
Ergenekon (1941)
Hayat Şarkıları (1965)

OYUN:
Yaman (1933)
Sanatkar (1965)

DENEME-İNCELEME-ANTOLOJİ:
En Güzel Türk Manileri (1933)
Lafonten Hikayaleri (1934)
Şâheserler Antolojisi (1 cilt, 1934-1939)
Divan Şiiri Antolojisi (1947)
Osmanlı Padişahları (1949)
Türk Edebiyatı Şâheserleri (1955)
Tekke Şiiri Antolojisi (1955)
Metinlerle Edebiyat (1955)
Namık Kemal (1955)
Şiir Defteri (1958)
Hikaye Defteri (1958)
Namık Kemal'in Şiirleri (1959)
Ziya Paşa'nın Şiirleri (1959)
Saz Şiiri Antolojisi (1963)
Türk Nesri Antolojisi (1963)
Meşhur Beyitler (1963)
Türk Edebiyat Tarihi (1964)
Türk Edebiyatı Antolojisi (1967)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak ruhunu ışıtmak istiyorum:

Şairin Ölümü

Ne bir damla gözyaşı, ne yerde yaslı bir mum;
Hazin, loş odalarda ölümü sevmiyorum.
Bir çığ sesiyle nasıl inlerse bir uçurum
Benim öyle verecek kalbim son nefesini...

Titreyen dallarını açıp göklere kadar,
Hıçkıracak ney gibi sülün boylu kavaklar,
Talihimin göğsümde hapsettiği canavar
Derin çıtırtılarla kıracak mahpesini...

Ardımda binbir gönül, ıstırabımdan derin,
Matemini tutacak bir mukaddes kederin;
Ölümün gösterecek dünyaya ölümlerin
Hem en şereflisini, hem de en mukaddesini...

Gözlerim çektiğimi ifşa etmese bile
Kalbimden ayrılınca ruhum gelecek dile:
Yüzbin yıllık kâinat hummalı bir vecd ile
Dinleyecek ilk defa ıstırabın sesini...

Her gün bir parça daha fazla yalçınlaşarak
Bir uçurum olunca bana sevdiğim kucak,
Fırtınalı göklerden ölümüm andıracak,
Yıldırımla vurulmuş kartalın düşmesini...

#VasfiMahirKocatürk

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiğim haberleri de paylaşayım bugün sizlerle:

KEŞİF UÇAĞI DÜŞTÜ, 7 ŞEHİT
Van’da dün gece Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait keşif uçağının Artos Dağı’na çarparak düşmesi sonucu ikisi pilot yedi personel şehit oldu. Şehitlerin isimleri şöyle: Pilot Komiser Gökhun Mete Altunbaş, Pilot Komiser Yardımcısı Samet Üstüner, Komiser Yardımcısı İrfan Aydoğan, Komiser Yardımcısı Semih Güzelay, Uçuş Teknisyeni Polis Memuru Mustafa Keskin, Polis Memuru Onur Ramazan Bayram ve Polis Memuru Burak Derya.

UZMAN ÇAVUŞTAN ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR
Şırnak’ta önceki akşam, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel saldırı girişiminde bulunan uzman çavuş A.A., çevredekiler tarafından yakalandı. Diyarbakır Barosu, olayın takipçisi olduklarını açıkladı.
Mezapotamya Ajansı’nda yer alan habere göre kentte görev yapan uzman çavuş A.A., küçük çocuğa cinsel saldırı girişiminde bulunmak isterken çocuğun çığlıklarını duyanlar tarafından yakalandı. Yaşanan olay sonrasında olay yerinden çekilen kimi görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Olayı doğrulayan çocuğun ailesinin avukatı, konuyla ilgili savcı ile görüşme halinde olduklarını açıkladı.

ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR AFFEDİLEMEZ
Jandarmanın sorumluluk bölgelerinde yalnızca geçen yıl binlerce çocuk cinsel istismara, binlerce kadın da cinsel saldırıya uğradı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre kişilere karşı işlenen suçlar kapsamında ‘çocukların cinsel istismarı’ suçundan bin 573, çocuk yaşta zorla yaptırılan evlilikleri de kapsayan ‘reşit olmayanlarla cinsel ilişki’ suçundan da 2 bin 1 işlem yapıldı. Cinsel taciz suçları kapsamında işlem yapılanların sayısı ise bin 266 oldu.
#ÇocukİstismarınaHayır
#ÇocukEvliliklerineHayır

ÇOKLU BARO YASASI ANAYASA MAHKEMESİ’NDE
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, baro düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını açıkladı. Altay yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Milleti kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya yönelik hükümlerin iptaline yöneliktir. Bu kanun 28 maddedir, biz bu 21 maddesinin iptalini talep ettik. Bu sık karşılaşılan bir durum değildir. 15 ve 18'inci maddelerin ilintili olduğu için 21 maddeyi içermektedir. Anayasa'nın 88'inci maddesi, iç tüzüğü işaret eder. İçtüzük çiğnenmiş ve komisyon toplanmıştır. Biz buna eylemli içtüzük ihlali diyoruz. Bunların yok hükmünde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle eylemli içtüzük ihlali nedeniyle teklifin tümünün iptalini istedik.
15'inci maddeye yönelik itirazımız var. Bu da 2 bin avukatın baro kurabilmesidir. Baroların görevi hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmaktır. Bizim ülkemizde yargı çevresinden anlaşılan illerdir. Aynı yargı çevresinde iki baronun örneği yok. İstanbul'da 23, Ankara'da 8, İzmir'de 4 baro kurulabilir. 'Ne var bunda' denilebilir. Barolar arası ideolojik, ekonomik ve siyasi rekabet düzeni, disiplini ortadan kaldırır. Ayrıca farklı dinsel, etnik, ideolojik ve hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak barolar adliyeleri çatışma merkezine dönüştürür.
Yüksek mahkemenin elinde geniş bir içtihat havuzu var. Bu başvurumuzun kabul edileceğine dair yüzde 100'lük bir inançla buradan ayrılacağım."

SERİK BELEDİYESİ’NDE RÜŞVET İDDİASI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, AKP’li Serik Belediyesi’nde '500 bin liralık rüşvet' iddiasının araştırılması için Meclis’e önerge verdi. Önerge AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.
ANKA'nın aktardığı habere göre önergeyle ilgili Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP'li Zeybek, ‘olayın örtbas edilmeye çalışıldığını’ belirterek, “2 ay 11 gün olmuş hiçbir yetkili açıklamada bulunmuyor. Herkes suspus, ama ortada bir gerçek var ki, Serik Belediyesi 500 bin liralık bir rüşvet almış” dedi.

TEKİRDAĞ SEMALARINDA KUYRUKLU YILDIZ
Tekirdağ'da yaşayan fotoğraf tutkunu İlker Uskan, NASA tarafından Mart ayında keşfedilen ve adını Neowise teleskobundan alan C/2020 F3 NEOWI Neowise kuyruklu yıldızı Tekirdağ semalarında görüntülendi.
Çeyrek yüzyıl içerisinde Kuzey Yarımküre'de gözlemlenen en parlak kuyruklu yıldız olan Neowise, ay sonuna kadar parlaklığını kaybetmeden çıplak gözle görülebilecek.
Tekirdağ semalarında çıplak gözle görmenin zor olduğunu, ancak profesyonel fotoğraf ekipmanlarıyla iyi kareler yakalanabileceğini belirten Uskan, bu yıldızın dünya yakınlarından bir sonraki geçişinin 6 bin 766 yıl sonra olarak hesaplandığını söyledi.

KÖYLÜLERİN DİRENİŞİ SONUÇ VERECEK Mİ
Konya Ilgın’a bağlı Çavuşçugöl'de tarlalarının kömür ocağı yapılmak istenmesine karşı direnen köylülerin mücadelesi sonuç vermeye başladı. Üzerlerine gönderilen yüzlerce jandarmaya rağmen direnen köylüler, kazı çalışmalarının şimdilik durdurulduğunu paylaştı.

KORONA HABERLERİNE GELİNCE
Bilim Kurulu Üyesinden dikkat çeken Kurban Bayramı uyarısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Kurban Bayramı’nda koronavirüs ile mücadele de alınması gereken tedbirlere ilişkin uyarılarda bulundu. Önceliğin her zaman maske ve sosyal mesafede olduğunu ifade eden Prof. Dr. Metintaş, ''Gelin yakınlarımızı telefonla arayalım, hallerini ve hatırlarını soralım. Ev ziyareti yapmazsak çok daha iyi. Hele ki anne ve babalarımız onlar bizim canlarımız ama Covid-19 için riskteler. Bu riski ortadan kaldırmak için belki açık havada görüşebiliriz'' dedi.

Bolu’da pozitif vaka artışı
Koronavirüste sayının il genelinde kontrol altında olduğunu söyleyen Bolu Valisi Ahmet Ümit testlerdeki pozitif yüzdelerinin geçmişe göre yükseldiğini belirterek, "Önceki süreçte, bundan 2 ay önce falan yapılan testlerin yüzde ikisi pozitif çıkarken bugün bu oran yüzde 10’lara tırmanmış durumda" dedi.
 
Yoğun bakım hasta sayısında artma var bugün.

15 Temmuz:

1206 Yoğun bakım
401 Entübe hasta

16 Temmuz:

1213 Yoğun bakım
394 Entübe hasta
 
Bugünkü test sayısı: 42.411
Yeni vaka sayısı: 933
Vaka sayısının 1000’in altına düşmesi yanıltmasın sizleri.
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 2,23 iken bugün 2,19 olmuş. Azalmış, ama bu oran hâlâ % 2’nin üzerinde. Yani her 100 kişiden ikisinde virüs tespit ediliyor.
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaEmojiGünü
“Dünya Emoji Günü” 2014 yılından bu yana her yıl 17 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır. Dünya Emoji Günü'nün 17 Temmuz'da kutlanmasının sebebi ise, iPhone ve android telefonların emoji kısmında "takvimi" temsil eden emojide 17 Temmuz tarihinin bulunmasıdır. Gün "küresel bir emoji kutlaması" olarak kabul edilir. NBC, bu günün 17 Temmuz 2015'te Twitter'ın en çok trend olan öğesi olduğunu bildirmiş.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

17 Temmuz 1453 - Fransızlar, İngilizler karşısında Castillon Muharebesi'ni kazandı.
17 Temmuz 1815 - Napolyon, Rochefort'da İngiliz kuvvetlerine teslim oldu.
17 Temmuz 1867 - Marx'ın "Das Kapital" adlı eserinin ilk cildi yayımlandı.
17 Temmuz 1879 - İstanbul'da tersane işçileri greve girdi.
17 Temmuz 1907 - Resim sanatında Kübizm akımı doğdu.
17 Temmuz 1918 - Bolşevikler; Rus Çarı II. Nikolay'ı, eşini, çocuklarını ve dört sadık yakınını Yekaterinburg'da idam ettiler.
17 Temmuz 1934 - Atatürk, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ilk kez Bolu'ya geldi.
17 Temmuz 1936 - Cumhuriyetçi Halk Cephesi Koalisyonu'na karşı askerlerin ayaklanması ile İspanya İç Savaşı başladı.
17 Temmuz 1944 - Patlayıcı yüklü iki gemi, Kaliforniya Port Chicago'da çarpıştı: 320 ölü, 400 yaralı.
17 Temmuz 1945 - Postdam Konferansı: Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Almanya'nın Potsdam kasabasında bir araya gelerek II. Dünya Savaşı sonrası dünyanın bölüşümünü belirlediler.
17 Temmuz 1955 - Disney parklarının ilki, kapılarını Kaliforniya'da açtı: Disneyland.
17 Temmuz 1963 - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) kuruldu.
17 Temmuz 1975 - Amerikalı uzay aracı Apollo ve Rus uzay aracı Soyuz uzayda birleştiler.
17 Temmuz 1976 - Kanada'nın Montreal kentinde, Yaz Olimpiyat Oyunları başladı.
17 Temmuz 1986 - İnsan Hakları Derneği kuruldu.
17 Temmuz 1998 - Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran Roma Statüsü kabul edildi.
17 Temmuz 2007 - “Harry Potter ve Melez Prens” vizyona girdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

17 Temmuz 1487 - Şah İsmail, Safevi Devleti'nin kurucusu ve ilk Hükümdarı (ö. 1524)
17 Temmuz 1884 - Boris Vladimiroviç Asafiev, Rus müzikolog ve besteci (ö. 1949)
17 Temmuz 1888 - Shmuel Yosef Agnon, İsrailli yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1970)
17 Temmuz 1889 - Erle Stanley Gardner, Amerikalı dedektif öyküleri yazarı (ö. 1970)
17 Temmuz 1899 - James Cagney, Amerikalı oyuncu (ö. 1986)
17 Temmuz 1917 - Kenan Evren, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin lideri, Türkiye Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanı ve TSK'nin 17. Genelkurmay Başkanı (ö. 2015)
17 Temmuz 1935 - Donald Sutherland, Kanadalı oyuncu.
17 Temmuz 1939 - Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri.
17 Temmuz 1947 - Doğan Canku, Müzisyen, “Modern Folk Üçlüsü” grubunun üyelerinden biri.
17 Temmuz 1949 - Geezer Butler, İngiliz müzisyen.
17 Temmuz 1952 - David Hasselhoff, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
17 Temmuz 1954 - Angela Merkel, Alman siyasetçi ve Başbakan.
17 Temmuz 1958 - Metin Yüksel, Aktivist ve Akıncılar Derneği'nin lideri (ö. 1979)
17 Temmuz 1958 - Wong Kar-wai, Çinli sinemacı, yönetmen ve senaryo yazarı.
17 Temmuz 1969 - Jason Clarke, Avustralyalı oyuncu.
17 Temmuz 1971 - Ari Barokas, Duman grubunun bas gitaristi, müzisyen.
17 Temmuz 1982 - Natasha Hamilton, İngiliz şarkıcı (Atomic Kitten)
17 Temmuz 1983 - Irini Psyhrami, Yunan şarkıcı.
17 Temmuz 1984 - Özlem Yılmaz, Oyuncu.
17 Temmuz 1985 - Tom Fletcher, İngiliz şarkıcı (McFly)
17 Temmuz 1986 - Dana, Koreli şarkıcı, dansçı ve oyuncu (TSZX)
17 Temmuz 1990 - Anıl Piyancı, Rap müzisyeni.
17 Temmuz 2000 - Miray Akay, Türk dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

17 Temmuz 1166 - Abdülkadir Geylani, Fars İslam bilgini (d. 1077)
17 Temmuz 1318 - Reşîdüddîn Fazlullah-ı Hemedânî, İlhanlı Devleti'nin Veziri, hekim, yazar ve tarihçi (d. 1247 ila 1250)
17 Temmuz 1588 - Mimar Sinan, Osmanlı başmimarı ve inşaat mühendisi. Kariyerinde önemli eser verdiği Osmanlı padişahları Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde başmimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır.(d. 1489)
17 Temmuz 1762 - III. Petro, Rus Çarı (d. 1728)
17 Temmuz 1790 - Adam Smith, İskoç siyasetçi ve ekonomist (Emek-değer teorisine katkılarıyla bilinen) (d. 1723)
17 Temmuz 1887 - Dorothea Dix, Amerikalı toplumsal reformcu ve hümanist (d. 1802)
17 Temmuz 1918 - II. Nikolay, Rus Çarı (idam edildi) (d. 1868)
17 Temmuz 1959 - Billie Holiday, Amerikalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve besteci (d. 1915)
17 Temmuz 1961 - Mehmet Emin Onat, Mimar, eski İTÜ rektörü, Mimarlar Odası 1 numaralı üyesi ve DP eski İstanbul Milletvekili. (Anıtkabir mimarlarından) (d. 1908)
17 Temmuz 1961 - Vasfi Mahir Kocatürk, Şair, oyun yazarı, öğretmen ve politikacı (d. 1907)
17 Temmuz 1967 - John Coltrane, Amerikalı caz müzisyeni ve saksafoncu (d. 1926)
17 Temmuz 2005 - Edward Heath, İngiliz siyasetçi ve Başbakan (d. 1916)
17 Temmuz 2006 - Mickey Spillane, Amerikalı yazar (d. 1918)
17 Temmuz 2009 - Orhan Şengürbüz, Spor spikeri (d. 1958)
17 Temmuz 2012 - İlhan Mimaroğlu, Besteci ve yazar (d. 1926)
17 Temmuz 2013 - Briony McRoberts, İngiliz oyuncu (d. 1957)
17 Temmuz 2015 - Jules Bianchi, Fransız Formula 1 pilotu (d. 1989)
17 Temmuz 2016 - Nüzhet Kandemir, Diplomat ve siyasetçi (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?