Fikrimin İnce Gülü "Adalet Ağaoğlu" soldu


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Iki fanatik futbolsever konuşuyormuş. Biri diğerine:
- “Maça gitmiyor musun?” diye sormuş.
- “Ne diye gideyim?” demiş adam. “Oynanan futbol değil ki. Hakemler kötü, oyuncular itiş kakış, saatlerce gişe önünde kuyrukta bekle, içeride kavga gürültü, çıkışta vasıta bulamıyorsun.” Diğeri gülümsemiş:
- “Beni de tıpkı senin gibi karım bırakmıyor.” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır. “ demiş #FriedrichNietzsche.
Genelleme yapmamak gerekiyor belki de.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Patates soyarken üzerini bir bulaşık teli yardımıyla ovuşturursanız rahatça soyulmasını sağlayabilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Facebook üzerinde, içerik akışını kontrol ederek ve yalnızca belli gönderileri göstererek insanları bazı duygulara yönlendirmek ve manipule etmek mümkün”müş.
Sanal dünyanın farkında olmadığımız tehlikelerinden biri daha.

“Günün Yazarı” olarak dün 91 yaşında sonsuzluğa uğurladığımız değerli insan Adalet Ağaoğlu’nu seçtim bugün.

Adalet Ağaoğlu 23 Ekim 1929'da Nallıhan'da dünyaya geldi. Babası, kumaş tüccarı Hafız Mustafa Sümer'dir. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu ve tek kızıdır. Kardeşleri Dr. Cazip Sümer (1925-1975), oyun yazarı, oyuncu Güner Sümer (1936-1977) ve iş adamı Ayhan Sümer (1930)'dir. İlköğrenimini Nallıhan'da tamamladıktan sonra 1938'de ailesi ile birlikte Ankara'ya yerleşti. Ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1950 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.
Edebiyata ilgisi lise yaşamında şiirlerle başladı, kısa bir süre sonra oyun yazarlığına yöneldi. İlk defa 1946'da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayımlayarak yazarlığa başladı. 1948-50 arasında Kaynak Dergisi'nde şiirleri yayımlandı. 1951-1970 yılları arasında TRT’de çeşitli görevlerde bulundu. Ankara Radyosu'nda göreve başladığı yıl ilk radyo oyunu olan "Aşk Şarkısı'nı" yazdı.
Radyo'da görev yaparken tiyatro oyuncusu ve yönetmen dört arkadaşı (Kartal Tibet, Üner İlsever, Çetin Köroğlu, Nur Sabuncu) ile birlikte Ankara'nın ilk özel tiyatrosu olan "Meydan Sahnesi"'ni kurdu. Meydan Sahne Dergisi'ni çıkardı. 1953 yılında tiyatro konusunda görgü ve bilgisini arttırmak üzere Paris'e gitti. 1953'te Sevim Uzungören'le birlikte yazdığı “Bir Piyes Yazalım” tiyatro oyunu aynı yıl Ankara'da sahnelendi. 1954 yılında mühendis Halim Ağaoğlu ile evlenen sanatçı, ilk romanını yazana kadar oyun yazarlığını sürdürdü. Üst üste yazdığı oyunlarla altmışlı ve yetmişli yılların önde gelen oyun yazarlarından oldu. Adalet Ağaoğlu, edebiyat yaşamının bazı dönemlerinde "Remüs Tealada" ve "Parker Quinck" gibi takma adlar kullandı. Kurumun özerkliğine el konulması gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı’ndan istifa etti ve 1970′den sonra yazarlıktan başka bir işle uğraşmadı.
İlk romanı Ölmeye Yatmak, 1973’te yayımlandı. Bu ilk romanından itibaren tüm eserleri yoğun tartışmalara konu oldu. Ölmeye Yatmak, daha sonra yazdığı Bir Düğün Gecesi(1979) ve Hayır (1989) adlı romanlarla bir üçleme oluşturdu ve birçok ödül kazandı. Bir Düğün Gecesi ve Hayır romanları yayınlanır yayınlanmaz, ikinci romanı olan Fikrimin İnce Gülü, dördüncü basımında toplatıldı. "Fikrimin İnce Gülü" romanı hakkında, "askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif (küçük düşürmek)" suçlamasıyla hakkında 1981 yılında dava açılan Ağaoğlu, iki yıl süren davanın ardından aklandı. Düğün Gecesi" ise soruşturma aşamasında kaldı. Dönemin üç önemli roman ödülüne layık görülmüş olan Bir Düğün Gecesi adlı roman için ayrıca Aldous Huxley'den aşırma olduğu suçlaması ortaya atıldı ve uzun tartışmalara sebep oldu.
Adalet Ağaoğlu daha çok roman ve öykü türündeki eserleriyle tanınır ve 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancılarından biri kabul edilir. Türkiye'nin değişik dönemlerini ve bu dönemlerin insan hayatlarına etkisini inceleyen eserler vermiştir. Öykü kitapları, denemeler, anı-roman türünde eserler de yayımlayan Ağaoğlu 1991 yılında Çok Uzak Fazla Yakın'la oyun yazarlığına döndü.  Adalet Ağaoğlu, 1986 yılında (İHD) İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Ancak Temmuz 2005’de İHD’nin tek yanlı ırkçı-milliyetçi bir tutum takındığını belirterek ve “PKK yanlısı politika izliyorlar” diyerek istifa etti. Adalet Ağaoğlu'ile ilgili yazıları bir araya getiren arşiv eşi Halim Ağaoğlu tarafından hazırlanmış ve 2003'te Adalet Ağaoğlu'nun yazarlığının 55. yılı anısına “Herkes Kendi Kitabının İçini Tanır” adı ile basıldı.
1996'da ciddi bir trafik kazası geçiren ve iki yıl hastande yatan Adalet Ağaoğlu için Can Yücel'in söylediği "Sen Türkiye'nin en güzel kazasısın" sözü, Feridun Andaç'ın Adalet Ağaoğlu ile yaptığı nehir söyleşi tarzında bir kitabın adı oldu. Kitap, 2006'da basıldı.
Adalet Ağaoğlu, 2018 yılında düzenlenen törenle Boğaziçi Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı almıştı.
14 Temmuz 2020 tarihinde (dün) İstanbul’da vefat etti.

Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Huzurla uyusun.


Ödülleri :

1974 – TDK Tiyatro Ödülü
1975 – Sait Faik Hikaye Armağanı, “Yüksek Gerilim” ile.

1979 – Sedat Simavi Edebiyat Ödülü, “Bir Düğün Gecesi” ile.

1980 – Orhan Kemal Roman Armağanı @Bir Düğün Gecesi” ile.

1980 – Madaralı Roman Ödülü, “Bir Düğün Gecesi” ile.

1991 – Türkiye İş Bankası Büyük Ödülü, “Çok Uzak Çok Yakın” ile.

1992 – Lebon Kültür Merkezi (Lebon Cinema Clup) Edebiyat Ödülü, “Ruh Üşümesi” ile.

1995 – Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat (Edebiyat) Büyük Ödülü
1997 – Aydın Doğan Roman Ödülü, “Romantik Bir Viyana Yazı” ile.

Roman, Hikaye ve Denemeleri

1973 – Ölmeye Yatmak
1974 – Yüksek Gerilim (hikaye)
1976 – Fikrimin İnce Gülü
1978 – Sessizliğin İlk Sesi (hikaye)
1979 – Bir Düğün Gecesi
1980 – Yazsonu
1982 – Hadi Gidelim (hikaye)
1984 – Üç Beş Kişi
1986 – Geçerken (deneme)
1987 – Hayır
1991 – Ruh Üşümesi
1993 – Karşılaşmalar (deneme)
1993 – Romantik Bir Viyana Yazı
1996 – Başka Karşılaşmalar (deneme)
1997 – Hayatı Savunma Biçimleri (hikaye)
2002 – Öyle Kargaşada Böyle Karşılaşmalar (deneme)
2011 – Yeni Karşılaşmalar (deneme)
2014 – Dert Dinleme Uzmanı

Tiyatro ve Radyo Oyunları

1953 - Bir Piyes Yazalım (oynanmış, basılmamış)
1955 - 56 Yaşamak (yayınlanmış, basılmamış)
1964 - Evcilik Oyunu
1967 - Tombala
1969 - Çatıdaki Çatlak
1969 - Sınırlarda
1973 - Üç Oyun: Bir Kahramanın Ölümü, Çıkış, Kozalar
1976 - Kendini Yazan Şarkı
1991 - Çok Uzak - Fazla Yakın
1992 - Duvar Öyküsü - Çocuklar ve Büyükler için Müzikli Danslı Oyun
1996 - Fikrimin İnce Gülü
2011 - Çağımızın Tellalı

Anı

1985 - Göç Temizliği
1991 - Gece Hayatım


Günce

2004 - Damla Damla Günler
2007 - Damla Damla Günler I-II-III


Seçkiler

1993 - Seçmeler (Kendi Seçtikleri)


“Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle” diyemeyeceğim. Çünkü yoldaydım haber saatinde. İnternet haber sitelerinden seçtiğim haberleri paylaşacağım bugün:


15 Temmuz Haberleri
TBMM’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla TBMM 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda anma töreni yapılacak. Program kapsamında bombanın düştüğü alana karanfil bırakılacak, saygı duruşu yapılacak, İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua okunacak. Programda TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop ve daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yapacak.
Meclis’teki anma töreni programı için Meclis Başkanlığından tüm siyasi parti gruplarına davet yapıldı. Daha sonra Meclis Genel Sekreterliğinden gruplar aranarak, Cumhurbaşkanlığının talebi doğrultusunda törene katılacakların öncesinde Covid-19 testi yaptırmasının istendiği iletildi.Bu talebe bazı siyasi parti temsilcileri tepki göstererek katılmayacağını bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Meclis’teki 15 Temmuz törenine katılmayacağını söyledi.

Daha önce Erdoğan’a “Gezi Parkı'ndaki gençlerin kurduğu çadırlara şafak vakti saldıran sen mi demokratsın?” diye seslenen Bahçeli:

“15 Temmuz darbe ve istila teşebbüsü Gezi Parkı kalkışmasının bir devamıdır!” demiş.

İzmir Tire’de yangın

İzmir'in Tire İlçesinde, Çayırlı Mahallesi civarındaki makilik alanda, bugün saat 14.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye 2 helikopter ve 4 arazöz sevk edildi. Alevlere havadan ve karadan müdahale sürerken Bayındır Orman İşletme Şefliği'ne ait bir arazözde bölgeye takviye olarak gönderildi.
Bayındır'dan gönderilen arazöz yol onarım çalışması yapılan Selçuk -Tire karayolu Büyükkale mevkiinde devrildi. Ormancılardan Nurullah Akbaş ile Ali Yılmaz yaşamını yitirdi.  2 ormancı da yaralandı. Yaralanan ormancılar Tire Devlet Hastanesi ve Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedaviye alındı.

Psikoloji camiası ayakta

İstanbul Üniversitesi’nin eğitim bilgi sisteminde psikoloji lisans eğitiminin “Açık Öğretim Programları” arasında listelenmesi psikoloji camiasını ayağa kaldırdı. Başta Türk Psikologlar Derneği olmak üzere hem çeşitli kurumlar hem de öğretim üyeleri ve öğrenciler karara tepki gösterdi. Öte yandan programın bölüm öğretim üyelerinin onayı alınmaksızın açıldığı da ortaya çıktı. 

Van Gölü’nde batan tekne

Van Gölü'nde batan teknede boğulanlardan bir kişinin daha cansız bedenine daha ulaşıldı.
Hayatını kaybedenlerin sayısı 33 oldu.

#ManAdası Davası

Yeniden görülen "#ManAdası" davasında Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına 197 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.


Gelelim Ayasofya-i Kebir Camisi’ne:

Atatürkçü Düşünce Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'ya ilişkin 'İnşallah cemaati bol olsun, ziyaretçisi bol olsun içinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun' sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu.
ADD tarafından yapılan açıklamada, ''Tevhid-i Tedrisat ve Anayasal ilkelere aykırıdır. Hukuk Müşavirliğimiz, Diyanet İşleri Başkanı hakkında, bu nedenlerle, suç duyurusunda bulunmuştur” ifadeleri yer aldı.
Ayrıca ADD açıklamasında, ''Ayasofya’nın ibadete açılması, asıl mesele değildir. Asıl mesele; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin tasfiye edilmesidir… Asıl mesele, hukukun siyasete alet edilmesidir. Asıl mesele, ekonomik krizdir. Asıl mesele, işsizliktir. Asıl mesele, Ayasofya üzerinden, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yapılmasıdır. Bu durum; rahatsız edicidir, kaygı vericidir, düşündürücüdür'' ifadelerine de yer verildi. 


Korona haberlerine gelince:

Kırklareli'nde Kovid-19'a yakalanıp 10 gün hastanede tedavi gören 40 yaşındaki aile hekimi Dr. Çalışkan, "Ağır bir öksürük kriziyle başlayan bir rahatsızlığım oldu. Sanki akciğerlerim ağzımdan çıkacak gibiydi." dedi.


Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yurt dışı seferlerini askıya alan ve 11 Haziran'dan itibaren uçuşlara yeniden başlayan Türk Hava Yollarının (THY), ağustos ayı uçuş takvimi belli oldu. THY, 1 Ağustos itibarıyla Rusya, Irak, Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika ve Dubai uçuşlarına başlayacak.


Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında azalma var bugün. Bu iyi haber.

13 Temmuz:

1223 Yoğun bakım
402 Entübe hasta

14 Temmuz:

1204 Yoğun bakım
396 Entübe hasta

Bir de kötü haber olsun.
Bugünkü test sayısı: 43231
Yeni vaka sayısı: 992
Vaka sayısının 1000’in altına düşmesi yanıltmasın sizleri.
Yapılan test sayısının vaka sayısına oranı dün 2,16 iken bugün 2,29 a çıkarak artmış ve bu oran hâlâ % 2’nin üzerinde. Yani her 100 kişiden ikisinde virüs tespit ediliyor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Demokrasi ve Millî Birlik Günü
Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde “Yurtta Sulh Konseyi” adıyla örgütlenen bir grup asker, 15 Temmuz 2016 tarihinde 65. Türkiye hükümeti ve Türkiye Cumhurbaşkanına karşı darbe girişiminde bulundu. 16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı. Olaylar sonucunda darbeye karşı çıkan en az 248 kişi (180 sivil, 62 polis, 6 asker) hayatını kaybetti.
Cumhurbaşkanı.Recep Tayyip Erdoğan 27. Muhtarlar Toplantısı'nda: "15 Temmuz artık 'Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü' olarak dün Millî Güvenlik Kurulu toplantımızda hükûmete tavsiye edilmiştir ve her 15 Temmuz artık şehitlerimizi, gazilerimizi anma günü olarak tatil edilecektir." ifadesini kullandı.Başbakan Binali Yıldırım ise 11 Ekim 2016'da yasa teklifi hazırlanarak milletvekillerinin imzasına sunulduğunu açıkladı.29 Ekim 2016 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan 6752 sayılı yasa ile 15 Temmuz günü "Demokrasi ve Millî Birlik Günü" adı altında resmî tatil ilan edildi.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

15 Temmuz 1099 - Birinci Haçlı Seferi'nde Haçlı Ordusu Kudüs'ü ele geçirdi.
15 Temmuz 1799 - Hiyeroglif yazısının çözümünü sağlayacak olan üç dilde yazılmış Rosetta Taşı, Napolyon'un Mısır Seferi sırasında bir Fransız askeri tarafından bir kale yapımı sırasında rastlantı eseri bulundu.
15 Temmuz 1840 - Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık, Prusya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Çarlık Rusyası arasında Londra Antlaşması imzalandı.
15 Temmuz 1886 - Kadınlar, Şukufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
15 Temmuz 1910 - Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiş olan İstanbul'daki Çırağan Sarayı yandı.
15 Temmuz 1926 - Viyana'da göstericilere ateş açan Polis, 89 kişinin ölümüne yol açtı.
15 Temmuz 1933 - Sanat ve edebiyat dergisi Varlık yayımlanmaya başladı.
15 Temmuz 1953 - Uşak il oldu.
15 Temmuz 1954 - Boeing 707 ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
15 Temmuz 1955 - Nobel Ödülü almış on sekiz bilim adamı, nükleer silah karşıtı bir deklarasyon yayınladılar (Mainau Deklarasyonu). Sonradan bunlara otuz dört bilim adamı daha katıldı.
15 Temmuz 1974 - Kıbrıs'ta Yunan subayların yönetimindeki Ulusal Muhafız Alayı, Cumhurbaşkanı Makarios'u devirdi ve EOKA-B lideri Nikos Sampson'u Cumhurbaşkanı ilan etti.
15 Temmuz 1983 - Orly Havalimanı saldırısı: Paris'in Orly Havalimanı'nda bulunan THY Bürosu'na, ASALA militanlarınca bomba atıldı. 8 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.
15 Temmuz 1997 - İtalyan moda tasarımcısı Gianni Versace, Miami, Florida'daki evinin önünde Andrew Cunanan adlı Filipinli bir eşcinsel tarafından öldürüldü.
15 Temmuz 1997 - Slobodan Milosevic, Yugoslavya Devlet Başkanı seçildi.
15 Temmuz 2008 - Bağdat'ın 60 km kuzey doğusundaki Bakuba şehrinde, iki intihar bombacısının bir askeri kampa düzenlediği eylemde en az 28 kişi öldü.
15 Temmuz 2016 - Türkiye'de, TSK'daki bir grup asker tarafından askerî darbe teşebbüsünde bulunuldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

15 Temmuz 1606 - Rembrandt, Hollandalı ressam ve baskı ustası (ö. 1669)
15 Temmuz 1899 - Remzi Oğuz Arık, Arkeolog, yazar ve politikacı (ö. 1954)
15 Temmuz 1919 - Iris Murdoch, İrlandalı yazar ve filozof (ö. 1999)
15 Temmuz 1923 - İsmet Güney, Kıbrıs Türkü ressam ve karikatürist (ö. 2009)
15 Temmuz 1930 - Jacques Derrida, Fransız filozof (ö. 2004)
15 Temmuz 1931 - Clive Cussler, Amerikalı romancı.
15 Temmuz 1937 - Waylon Jennings, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (ö. 2002)

15 Temmuz 1939 - Yılmaz Köksal, Sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2015)
15 Temmuz 1944 - Jan-Michael Vincent, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2019)
15 Temmuz 1948 - Sümer Tilmaç, Oyuncu (ö. 2015)
15 Temmuz 1952 - Terry O'Quinn, Amerikalı aktör ve Emmy Ödülü sahibi
15 Temmuz 1955 - Harun Kolçak,Türk pop müziği şarkıcısı (ö. 2017)
15 Temmuz 1956 - Joe Satriani, Amerikalı gitarist.
15 Temmuz 1958 - Bergen, Arabesk müzik şarkıcısı (ö. 1989)
15 Temmuz 1961 - Jean-Christophe Grangé, Fransız polisiye yazarı.
15 Temmuz 1961 - Lolita Davidovich, Kanadalı sinema oyuncusu.
15 Temmuz 1962 - Metin Özülkü, Müzisyen ve şarkıcı.
15 Temmuz 1962 - Settar Tanrıöğen, Sinema ve dizi film oyuncusu.
15 Temmuz 1968 - Deniz Arcak, Şarkıcı.
15 Temmuz 1970 - Tarkan Gözübüyük, Müzisyen (bas gitarist)
15 Temmuz 1972 - İnci Türkay, Dizi oyuncusu.
15 Temmuz 1976 - Diane Kruger, Alman model ve aktris.
15 Temmuz 1977 - Canan Ergüder, Oyuncu.
15 Temmuz 1982 - Melis Birkan, Dizi ve sinema oyuncusu.
15 Temmuz 1995 - Elyar Fox, İngiliz şarkıcı ve söz yazarı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

15 Temmuz 1485 - Sinan, II. Mehmed'in oğlu (d. 1455)
15 Temmuz 1542 - Lisa del Giocondo, Floransalı Gherardini ailesinin bir üyesi (Leonardo da Vinci tarafından Mona Lisa adıyla tablosu yapılan) (d. 1479)
15 Temmuz 1904 - Anton Çehov, Rus öykü ve oyun yazarı (d. 1860)
15 Temmuz 1929 - Hugo von Hofmannsthal, Avusturyalı yazar (d. 1874)
15 Temmuz 1956 - Cemil Cahit Toydemir, Asker ve siyasetçi (d. 1883)
15 Temmuz 1975 - Fahri Belen, Asker ve siyasetçi (d. 1893)
15 Temmuz 1977 - Esat Mahmut Karakurt, Yazar (d. 1902)
15 Temmuz 1979 - Juana de Ibarbourou, Uruguaylı şair (Güney Amerika'nın en ünlü kadın şairlerinden) (d. 1895)
15 Temmuz 1989 - Nesuhi Ertegün, Türk asıllı Amerikalı müzik yapımcısı ve Atlantic Records müzik şirketinin kurucusu (d. 1917)
15 Temmuz 1991 - Mualla Gökçay, Ses sanatçısı ve Klasik Türk Müziği yorumcusu (d. 1922)
15 Temmuz 1997 - Gianni Versace, İtalyan moda tasarımcısı (d. 1946)
15 Temmuz 2010 - Osman Nami Osmanoğlu, Osmanlı Şehzadesi ve radyoloji yüksek mühendisi (d. 1918)
15 Temmuz 2010 - Selmi Andak, Besteci ve köşe yazarı (d. 1921)
15 Temmuz 2016 - Nevzat Yalçıntaş, Bürokrat ve siyasetçi (d. 1933)
15 Temmuz 2017 - Martin Landau, Amerikalı oyuncu (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...


Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?