Gündem, Çoklu Baro ve Ayasofya kararı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Mayolu ve bikinili 100 kadar turistle çölde yürüyen rehber, rastladığı yerliye sessizce sormuş:
-“Denize ne kadar kaldı?”
-“100 kilometre!” demiş çölün yerlisi şaşırarak.
Rehber hemen gruba dönüp açıklama yapmış:
-“Şu anda dünyanın en güzel kumuna sahip, en büyük plajındayız.”
Kafile de hep bir ağızdan bağırmış:
“ Oh be! Ne plaj ama!”

Gülecek miyiz burada?
En azından ben gülmeyeceğim.

Türkiye de demokrasi çölüne dönmüş durumda.
Barolara mı kızdın; bölüver hemen.
Sosyal medyaya mı kızdın; kapat gitsin. Ama ekranlar hâlâ çöldeki rehber gibi durumu bize “Şu anda dünyanın en güzel kumuna sahip, en büyük plajındayız“ diye anlatan yorumcularla dolu.
Ve ortada hâlâ iki tip seçmen var:
Çölde kavruldukları halde;” Oh be! Ne plaj ama!” demeye devam edenler.
“İyi de kardeşim, nerde bu deniz?” diye soranlar.

Hepimiz için ortak gerçekse şu;
DENİZ BİTTİ.

(WhatsApp’tan dün bana iletilen bir yazıdan aldım bu satırları. Kimin yazdığını da bilmiyorum. Ama her satırına tamamen katılıyorum.)

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
 
“Ucunu açacağınız kalemi alüminyum folyoya sararak kalemtıraşınızın bıçaklarını keskinleştirebilirsiniz.”
Hâlâ varsa, kurşun kalem ve kalemtraş kullananların işine yarar belki.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

7. 111.111.111 x 111.111.111 = 12.345.678.987.654.321
İlginç bir bilgi bence.

“Günün Yazarı” olarak bugün 75. yaşını kutlayacak olan İbrahim Ömer Madra’yı seçtim bugün.

İbrahim Ömer Madra, 11 Temmuz 1945 yılında İstanbul'da doğdu. Orta okulu English High School'da (1961), liseyi Robert Kolej'de bitirdi (1964). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü) birincilikle bitirdi(1968). Aynı fakültenin Uluslararası Hukuk Kürsüsü'nde 13 yıl süreyle öğretim üyeliği yaptı. 1977 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı" konusunda doktorasını tamamladı. Hollanda, İsviçre ve İsveç'te uluslararası hukuk, uluslararası ilişkiler ve insan hakları alanlarında araştırmalar yürüttü. 1975 yılında kısa dönem yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı. Doktora tezi 1980 yılında A.Ü.S.B.F. tarafından yayımlandı. 1982 yılında üniversitedeki görevinden istifa etti.

Milliyet gazetesinde 1983 başlarından itibaren 2 yıl süreyle araştırma ve dış haberler bölümünde görev yaptı. Daha sonra Playboy, Şehir, Gergedan ve Start dergilerinde kurucu, editör ve yazar olarak çalıştı (1985 - 1988). 1989 başında Arredamento/Dekorasyon adlı mimari, tasarım, sanat ve dekorasyon dergisini kurdu. 5 yıl süreyle bu derginin yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Bu görevinin yanı sıra 1990 yılında altı ay süre ile Güneş gazetesinin Pazar Eki'nin (P.Eki) yayın yönetmenliğini ve köşe yazarlığını yürüttü.

Avrupa Konseyi'nden aldığı bir bursla Fransa'da (Strasbourg) araştırmalarda bulunduktan sonra, uluslararası hukuk ve göçmen işçiler konusunda “Migrant Workers and International Law” adlı bir kitap yayımladı (Ankara, 1985).

1991 yılı sonunda “Romanımla Sana Bir Ses” adlı romanı yayımlandı. Çeşitli dergi ve gazetelerde çok çeşitli konularda (bilim, sanat, sinema, tiyatro, müzik, yemek, hayat, spor, vb.) yayınlanmış elliyi aşkın makale, deneme ve röportajından bir seçme ile bir hikayesini içeren “Rüzgâra Karşı” adlı kitabı 1996 yılında “Yapı Kredi Yayınları” tarafından yayımlandı.

1994 yılından itibaren radyoculuk konusunda çalışmalara başladı. 13 Kasım 1995 tarihinde yayın hayatına atılan Açık Radyo'nun (94.9) kurucuları arasında yer aldı. Bu radyonun yayın yönetmeni oldu. Ayrıca, radyoda "Açık Gazete" ve "Rock'n' Roll Kalıcıdır" adlı programların yapımcılığını da yürüttü.

1995/1996 akademik yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk dallarında öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1999 Aralık ayından beri Yeni Binyıl Gazetesi'nde haftada 5 gün köşe yazıları yayınlandı. İngilizce ve Fransızca biliyor.
İki oğlu ve bir kızı var.

ESERLERİ:
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı (1977) - Araştırma
Migrant Workers and International Law (1985)

Romanımla Sana Bir Ses (1992) - Roman
Franny ve Zooey (J. D. Salinger’den 1993) - Çeviri
Rüzgâra Karşı (1995) - Deneme
Rüzgâra Karşı II (2001) - Deneme

“Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle” diyecektim de, dün akşam tam da haber saatinde can dostum Aysun Kalyoncuoğlu ve canım kardeşim Zafer Anadolu ile Zafer’in doğum gününü kutluyorduk Beykoz’da. “İyi ki doğdun, iyi ki varsın Zafercim” diyeceğim tekrar. Gündemden yakaladıklarımla idare edeceğiz artık bugün.

#Çoklubaro haberlerine devam
Ankara’da baro başkanları ve avukatların TBMM’de görüşülmekte olan ‘çoklu baro’ yasa teklifine karşı Kuğulu Park’ta dün başlattıkları nöbet bugün de devam etti.
Eylemin ikinci gününde baro başkanları ve avukatlar, halkla birlikte Meclis’e doğru yürüyüşe geçerek dilekçe verme hakkını kullanmak istedi. Sosyal mesafeye dikkat ederek tek sıra halinde yürüyüşe geçen baro başkanlarına halk eşlik etti. TBMM önünde toplanan baro başkanlarının dilekçeleri toplu halde vermesi engellendi. CHP’li milletvekillerinin bu dilekçeleri toplayıp Meclis’e kendilerinin vereceği öğrenildi.

 
Ayasofya kararı
Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

TBMM Başkanı Şentop, Ayasofya’nın önümüzdeki hafta Müslümanlar’ın ibadetine açılacağını söylerken Danıştay 10. Dairesi’nin kararında yazdığı gibi temyiz yolu açık.
Avukat Cem Kaya kararı temyize götürebilecek tek mercinin Danıştay Savcısı olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı, ‘‘Diğer hazırlıklar kısa zamanda biter, muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde en geç Cuma gününe kadar bu konuda bir adım atılır. Hep beraber, siz de gelirsiniz, orada namaz kılınır. Ayasofya'nın cami olarak yönetimi de Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmiş oluyor. Bizim gibi birçok kuşağın hayallerinde cami olarak açılması yer almıştı. 'Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın' bizim gençliğimizin, bizden önceki kuşağın gençliğinin en önemli sloganlarından biriydi’’ dedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Türkiye'nin Ayasofya'nın statüsünü değiştirme kararından üzüntü duyduğunu açıkladı.

Yoğun bakım ve entübe hasta sayısı artmaya devam ediyor.

9 Temmuz

1179 Yoğun bakım
399 Entübe hasta

10 Temmuz:

1182 Yoğun bakım
402 Entübe hasta
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaNüfusGünü
“Dünya Nüfus Günü” her yıl 11 Temmuz'da gözlemlenen ve küresel nüfus sorunları hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan bir etkinliktir. Etkinlik, 1989 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Yönetim Konseyi tarafından oluşturulmuştur.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

11 Temmuz 1302 - Altın Mahmuzlar Savaşı'nda Flandre şehirleri etrafındaki "Koalisyon Ordusu", Fransa Krallığı Ordusu'nu yenilgiye uğrattı.
11 Temmuz 1346 - IV. Karl, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'na Kral olarak seçildi.
11 Temmuz 1740 - Pogrom: Yahudiler, "Küçük Rusya"dan (bugünkü Ukrayna) sürüldüler.
11 Temmuz 1789 - Fransız devrimci Lafayette, "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi"ni Devrimci Millî Meclis'e sundu.
11 Temmuz 1859 - Charles Dickens'ın “İki Şehrin Hikayesi” adlı romanı yayımlandı.
11 Temmuz 1895 - Auguste ve Louis Lumière kardeşler, film teknolojilerini bilim adamlarına tanıttılar.
11 Temmuz 1929 - Of ve Sürmene çevresinde sel ve heyelan felaketi; 700 kişi boğuldu, 3500 kişi açıkta kaldı.
11 Temmuz 1933 - Sümerbank, resmen faaliyete geçti.
11 Temmuz 1960 - Harper Lee'nin “Bülbülü Öldürmek” adlı romanı ilk baskısını yaptı.
11 Temmuz 1960 - İdam cezasında yaş haddi kaldırıldı.
11 Temmuz 1962 - Atlantik ötesine ilk kez uydu aracılığıyla televizyon yayını gerçekleştirildi.
11 Temmuz 1967 - Tuborg, Türkiye'de bira üretimine başladı.
11 Temmuz 1971 - Sabahattin Eyüboğlu, İsviçre asıllı piyanist Magdi Rufer, edebiyatçı Azra Erhat ile Vedat Günyol ve Yaşar Kemal’in eşi Tilda Gökçeli gözaltına alındılar.
11 Temmuz 1975 - Eski Çin’in başkenti Şian’da, 2000 yıl öncesine ait, kilden yapılmış, gerçek boyutlarda ve savaş donanımlı 6000 kişilik bir ordu bulundu. Toprak askerlerin hiçbirinin diğerine benzememesi şaşkınlık yarattı.
11 Temmuz 1979 - Abdi İpekçi cinayetinin katil zanlısı, Mehmet Ali Ağca ve Yavuz Çaylan yakalandı.
11 Temmuz 1980 - Ordu’nun Fatsa ilçesine yüzlerce asker ve polis “nokta operasyonu” düzenledi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve bütün evler arandı. Sol görüşlü bağımsız Belediye Başkanı Fikri Sönmez de dahil olmak üzere 300 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı, Başkan Sönmez'i görevden aldı.
11 Temmuz 1982 - İtalya, İspanya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı 3-1 yenerek FIFA Dünya Kupası'nı üçüncü kez kazandı.
11 Temmuz 1991 - Halkın Emek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın cenazesinde, halkın üzerine ateş açılmasını protesto eden Nusaybin, Lice ve Bismil esnafı, kepenk kapattı.
11 Temmuz 1992 - İzmir'in 3. devlet üniversitesi olan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) kuruldu.
11 Temmuz 1992 - Kapatılan Sosyalist Parti yerine, İşçi Partisi kuruldu.
11 Temmuz 1994 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı, PKK eylemlerini gerekçe göstererek er ve erbaşların terhislerini 4 ay erteledi.
11 Temmuz 1995 - Bosna Soykırımı: Ratko Mladiç komutasındaki Sırp ordusu, Bosna-Hersek'teki Srebrenitza Bölgesi'nde, toplamda yaklaşık 8000 Boşnak'ın öldürüldüğü Srebrenitza Katliamı'na başladı.
11 Temmuz 2010 - İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde düzenlenen Dünya Kupası'nda, Hollanda'yı 1-0 yenerek ilk kez FIFA Dünya Kupası sahibi oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

11 Temmuz 1657 - I. Friedrich, Prusya Kralı (ö. 1713)
11 Temmuz 1754 - Thomas Bowdler, İngiliz hekim, hayırsever, edebiyatçı ve yayıncı (ö. 1825)
11 Temmuz 1767 - John Quincy Adams, Amerikali politikacı ve ABD'nin 6. Başkanı (ö. 1848)
11 Temmuz 1832 - Harilaos Trikupis, Yunan devlet adamı ve Yunanistan'ın yedi defa Başbakanı (ö. 1896)
11 Temmuz 1836 - Antônio Carlos Gomes, Brezilyalı klasik batı müziği bestecisi (ö. 1896)
11 Temmuz 1920 - Yul Brynner, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1985)
11 Temmuz 1932 - Hans van Manen, Hollandalı balet, koreograf ve fotoğrafçı.
11 Temmuz 1934 - Giorgio Armani, İtalyan moda tasarımcısı.
11 Temmuz 1945 - İbrahim Ömer Madra, Yazar ve radyo programcısı.
11 Temmuz 1959 - Richie Sambora, Amerikalı şarkı sözü yazarı ve Bon Jovi grubunun gitaristi.
11 Temmuz 1959 - Suzanne Vega, Amerikalı müzisyen.
11 Temmuz 1960 - Meral Onat, Karikatür sanatçısı.
11 Temmuz 1964 - Menderes Türel, Siyasetçi.
11 Temmuz 1971 - Leisha Hailey, Amerikalı sinema oyuncusu.
11 Temmuz 1980 - İsmail Saymaz, Gazeteci ve yazar.
11 Temmuz 1984 - Tanith Belbin, Amerikalı buz patenci.
11 Temmuz 1986 - Ethem Sarısülük, Gezi Parkı protestoları sırasında Ankara'da polis tarafından vurularak öldürülen aktivist, işçi. (ö. 2013)
11 Temmuz 1987 - Alma Terzic, Boşnak dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

11 Temmuz 155 - I. Pius, Papa (d. ?)
11 Temmuz 1844 - Evgeny Baratynsky, Rus şair (d. 1800)
11 Temmuz 1937 - George Gershwin, Amerikalı besteci (d. 1898)
11 Temmuz 1963 - Tevfik Sağlam, İstanbul Üniversitesi Rektörlerinden ve Verem Savaş Derneği Başkanlarından bilim adamı ve askeri doktor. (d. 1882)
11 Temmuz 1974 - Par Lagerkvist, İsveçli romancı ve 1951 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1891)
11 Temmuz 1978 - Bedrettin Cömert, Eleştirmen ve çevirmen (d. 1940)
11 Temmuz 1989 - Laurence Olivier, İngiliz oyuncu (d. 1907)
11 Temmuz 2005 - Kenan Onuk, Spor yazarı ve NTV Spor Yayınları Koordinatörü (d. 1954)
11 Temmuz 2008 - Michael DeBakey, Amerikalı kalp cerrahı (d. 1908)
11 Temmuz 2017 - Fikret Hakan, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1934)
11 Temmuz 2018 - Doğan Hakyemez, Basketbolcu ve basketbol menajeri (ö. 1950)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?