İkinci el beyaz eşya piyasası hareketlendi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Amerika'da zencinin biri tam da Türkiye'ye tatile gideceği gün havaalanında pasaportunu kaybeder. Aksilik bu ya, uçağı kalkmak üzere. Kara kara düşünürken bir pasaport bulmasın mı? Hemen alır yerden, bakar ki “Leanardo Di Caprio'nun pasaportu. “Ne olursa olsun, uçağı kaçırmayayım da" der ve şansını denemeye karar verir.
Pasaporttan Leonardo'nun fotoğrafını çıkarır ve kendi fotoğrafını yapıştırır. Ve uçağa binerek Türkiye’ye gelir. Uçaktan iner. Havaalanında görevli gümrük memurunun karşısına geçer. Görevli memur tabii ki Temel. Pasaportunu Temel’e uzatır.
Temel alır pasaportu eline. Adamın ismine bakar: “Leonardo Di Caprio", fotoğrafa bakar, bir zenci. Adama bakar, aynı zenci. Birkaç şaşkın bakıştan sonra öbür masaya seslenir Temel:
-“Ula Cemal, bu Titanik batmış mıydı, yanmış mıydı?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Eğer başka birinin hayatını biraz daha yaşanır hale getirme gücünüz varsa bunu yapın. Dünyanın buna ihtiyacı var.” demiş #BrigitteNicole
Yaşanılmaz hale getirmeyin de o kişinin hayatını yanlışlıkla. Lütfen gücünüzden emin değilseniz başka birinin hayatına düzeltmek için karışmayın.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Limon sert ise, kesilmeden evvel bir iki dakika sıcak suya batırınız, daha sulu olur.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Mavi diş fırçası kullanan insan sayısı, kırmızı fırça kullananlardan daha fazladır.”
Ben genelde mor veya turkuaz fırça tercih ediyorum. İstatistiklere uymamak da güzel.

“Günün Yazarı & Şairi” olarak 25 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli yazar Aziz Nesin’i seçtim bugün. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Aziz Nesin 20 Aralık 1915 tarihinde İstanbul Heybeliada’da doğdu. Asıl adı Mehmet Nusret Nesin’dir. 1935'de Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun oldu ve 1937'de Ankara Harp Okulu'nu asteğmen olarak bitirdi. Aynı anda Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü’ne de devam eden Nesin, 1939'da Askeri Fen Okulu'nu bitirdi. Asteğmen olarak orduya katılan Nesin, İkinci Dünya Savaşı sırasında Trakya’daki çadırlı ordugahta 2 yıl görev aldıktan sonra, 1942'de atandığı Erzurum Müstahkem Mevkii İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı'nda bir bomba kazasında yaralandı. 1944'de Ankara'da Harp Okulu'nda açılan ilk tank kursuna katılan Nesin, o yıl Zonguldak'ta uçaksavar top mevzileri yaptırmakla görevlendirildi ve üsteğmen rütbesinde iken görev ve yetkisini kötüye kullandığına dair bir suçlamayla askerlikten uzaklaştırıldı.
Gazeteciliğe başlayan Aziz Nesin, 1945’de Sedat Simavi’nin çıkardığı Yedigün Dergisi’nde redaktörlük ve yazarlık yapmaya başladı. Profesyonel olarak oyun yazarlığı yapan Nesin, Karagöz gazetesinde çalıştıktan sonra Tan gazetesinde köşe yazarlığına başladı. (Tan Gazetesi bir grup üniversiteli genç tarafından 1946’da yakıldı.) Cumartesi adında haftalık bir magazin dergisi çıkarmaya başladı fakat derginin 8 sayı sonra sona ermesinin ardından, Vatan gazetesinde çalışmaya başladı ve ilk bağımsız yapıtı olan ‘Parti Kurmak Parti Vurmak’ adlı 16 sayfalık bir broşürü yayınladı.
Yine 1946’da Sabahattin Ali ile 'Markopaşa' isimli ses getiren bir mizah gazetesi çıkarmaya başladı. Dergi, dönemin politikacılarına yaptıkları eleştiriler sonucu kapatılmalarla ve birçok davayla karşılaşmasına rağmen yüksek satış rakamlarına ulaştı. Fakat Aziz Nesin, Nereye Gidiyoruz? başlıklı yazısı nedeniyle 12 Ağustos 1947’de on ay ağır hapis ve 3 ay 10 gün Bursa Emniyet-i Umumiye Nezareti altında bulundurulma cezası aldı. (Bu yazısı henüz dergide yayınlanmamıştı.)
Nesin, 1948’de taşlama türündeki Azizname isimli ikinci kitabını yayımladı. Bu kitabı yüzünden 4 ay boyunca tutuklu olarak yargılanan Nesin, bu davada ceza almadı fakat 1949 yılında Mısır Kralı Faruk, İngiltere Prensesi Elizabeth ve İran Şahı Rıza Pehlevi’nin bir olarak Ankara’daki elçilikleri aracılığıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na aşağılandıkları gerekçesiyle resmen başvurmaları üzerine açılan dava sonucu 6 ay hapis cezası aldı.1952’de Levent’te Oluş Kitabevi’ni açtı. 1953'de ise bir ortakla Beyoğlu’nda ‘Paradi Fotoğraf Stüdyosu’nu kurdu. 1954'te Akbaba dergisinde takma adlarla öyküler yazmaya başlayan Nesin, 1955'de İstanbul'daki azınlıkların ev ve dükkanlarının yakılıp yıkıldığı 6-7 Eylül Faciası nedeniyle, suçlu olduğu iddia edilerek Sıkıyönetimce tutuklandı.
Röportaj ve fıkra ve gülmece öyküleri, Dolmuş (1955), Yeni Gazete (1957), Akşam (1958), Tanin (1960), Günaydın (1969), Aydınlık (1993) gibi dergi ve gazetelerde yayımlanan Nesin, Çağdaş Türk edebiyatının tanınan bir ismi haline geldi. 1956'da Kemal Tahir’le birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu ve 1958’de ‘Dolmuş-Karikatür’ dergisi ile birleşti (Yayıncılığa, yayın evinin şubat 1963’de yanmasına kadar tek başına devam etti). 1962'de ‘Zübük’ adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı ve dergi 42 sayı ürettikten sonra kapandı. Yeni Gazete, Akşam ve Tanin'de günlük köşe yazıları yazmaya devam eden Nesin, 1956’da Bordighera, İtalya’da yapılan ve 22 ülkenin katıldığı Uluslararası Gülmece Yarışması’nda ‘Kazan Töreni’ adlı öyküsüyle ‘Altın Palmiye’ ödülü kazandı. Ertesi yıl aynı ödülü ‘Fil Hamdi’ adlı öyküsüyle 2. kez kazanan Nesin, 1960’da ilk ödülünü devlet hazinesine bağışladı.
1965’de pasaport alma hakkını elde eden Nesin, davet edildiği Berlin ve Weimar'daki Antifaşist Yazarlar Toplantısı'na katıldı ve altı ay içerisinde Polonya, Sovyetler Birliği, Romanya ve Bulgaristan’ı ziyaret etti. 1966 yılında ‘Vatani Vazife’ adlı öyküsüyle Bulgaristan'da yapılan Uluslararası Gülmece Yarışması’nda 1.lik ödülü olan Altın Kirpi'yi kazanan Nesin, 1968'de Üç Karagöz isimli oyunuyla Milliyet Gazetesi'nin açtığı ‘Karagöz Oyunu Yarışması’nda 1. oldu. Nesin, 1969’da ‘İnsanlar Uyanıyor’ isimli öyküsüyle Moskova'da yapılan Uluslararası Gülmece Yarışması’nda Krokodil birincilik ödülünü, 1970’de Çiçu adlı oyunuyla ise Türk Dil Kurumu Oyun Ödülü’nü kazandı.
1972’de yoksul ve kimsesiz çocukların bakım ve eğitimlerinin karşılanması amacıyla Nesin Vakfı’nı kuran Aziz Nesin, tüm kitaplarının gelirlerini buraya yatırdı. Vakıf, 1976-1980 boyunca her yıl, o yılın edebiyat ürünlerinden seçmelerin bulunduğu ‘Nesin Vakfı Edebiyat Yıllığı’nı yayınladı.
Aziz Nesin, 1974’de Asya-Afrika Yazarlar Birliği'nin verdiği Lotus ödülünü kazandı ve ödülünü Filipinler'in başkenti Manila'da yapılan bir törenle aldı. 1976’da Gabrovo, Bulgaristan'da düzenlenen ‘Gülmece Kitabı Uluslararası Yarışması’nda 1. oldu ve Hitar Petar ödülünü kazandı. 1977'de Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı seçilen Nesin, 1978'de Madaralı Roman Ödülü’nü ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ adlı romanıyla kazandı. 1982'de Vietnam'da yapılan Asya-Afrika Yazarlar Birliği toplantısına katılan Nesin, buradan dönerken kalp hastalığı nedeniyle Moskova’da hastaneye kaldırıldı ve ‘Kalp Hastalıkları Araştırma Merkezi’nde bir ay boyunca tedavi gördü.
1983'de Amerika Birleşik Devletleri'nde İndiana Üniversitesi'nin düzenlediği uluslararası toplantıya çağrılan fakat pasaportu geri alındığı için bu toplantıya katılamayan Nesin, 70. doğum gününü Şan Sinema Salonu'nda kutladı. 1985’te TÜYAP'ın düzenlediği ‘Halkın Seçtiği Yılın Yazarı’ ödülünü kazandı ve aynı yıl İngitere'de Pen Kulüp Onur Üyeliği’ne seçildi.
1989'da ‘Demokrasi Kurultayı’nın toplanmasında etkin görev alan ve oluşturulan ‘Demokrasi İzleme Komitesi’nin iki başkanından biri olan Nesin, yine 1989’da Sovyet Çocuk Fonu tarafından ilk kez verilen ‘Tolstoy Altın Madalyası’na değer görüldü.
75. yaşını 19 Mart 1990'da Ankara Sanat Kurumu'nda kutladı. 2 Temmuz 1993'de Sivas’da düzenlenen Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılan Aziz Nesin, o sırada gerçekleşen ve 37 aydının yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından sağ olarak kurtuldu.
Aziz Nesin, imza günü ve söyleşi için gittiği Çeşme, Alaçatı’da 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan gece sabaha karşı geçirdiği kalp kriziyle vefat etti. 6 Temmuz’da Çeşme Cumhuriyet Savcısı’nın isteğiyle otopsi yapılmak üzere İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ne getirilen Nesin, 7 Temmuz günü, vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmadan ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü.
Aziz Nesin, arkasında yüzlerce öykü, şiir, tiyatro oyunu ve Nesin Vakfı'nı bıraktı.
31 Aralık 1939 tarihinde ilk eşi Vedia Hanım ile, 1956 yılında ikinci eşi Meral Çelen ile evlendi. İki evlilik yapan Aziz Nesin'in Oya Nesin(d.1940), Ateş Nesin (d.1942), Ali Nesin (d.1956), Ahmet Nesin (d.1957) adlarında 4 çocuğu vardır.
Aziz Nesin sadece Türk edebiyatının değil aynı zamanda dünya edebiyatının da faydalandığı bir yazardır. Aziz Nesin yazdığı eserler sayesinde Türk mizahını dünyaya tanıtmıştır. Ayrıca genç mizah yazarlarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Sizlerle bir şiirini paylaşmak istiyorum:

EN UZUN MARATON

Yüz metrede beni herkes geçer
Dörtyüz metrede pekçokları
Geçer çoğu sekizyüz metrede
Ama ben bırakmam yarışı

Beni bin metrede geçersin
Ben yine koşarım
Onbin metrede öndesin
Koşarım ben yine
Yirmi kilometrede geçersin
Hep koşmaktayım

Otuz kilometrede
Kırk kilometrede de geçersin
Ben koşuyorum hâlâ
Ama ellinci
Yada altmışıncı kilometrede
Soluğun tükenip bir yerde
Dayanamaz düşersin

Bak koşuyorum hâlâ
Çünkü ben bir yaşam maratoncusuyum
Bu yüzden yaşamın en yalnızıyım
Bu sonsuz yarışın sonunda
Beni geçemezsin
Ölümün en büyük ödül olduğunu bilemezsin
Yine ben olurum ilk göğüsleyen ölümü

#AzizNesin

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle:

Sakarya Hendek’teki patlama
Kayıp olan 3 kişiden ikisinin cansız bedenine ulaşıldı. Ölenlerin sayısı 6’ya yükseldi. 1 kişi ise hâlâ aranıyor.
Civardaki binalarda da hasar tespit çalışmalarına başlandı. 500 m. ötedeki çiftlik evinde bile ağır hasar var.
Çalışma Bakanlığı inceleme yapmak için 2 iş müfettişi görevlendirdi.

Patlamanın olduğu gece MÜSİAD Genel Başkanı ve Sakarya MÜSİAD üyeleri yemekte toplanmışlardı. Bu yemekte çekilen toplu fotoğraf Twitter’da “Fabrika sahibi Yaşar Coşkun’un yanındayız” etiketiyle paylaşılmış ve tepki görünce kaldırılmıştı.
MÜSİAD bu konuyla ilgili “İşçi kardeşlerimiz için yardım planlıyorduk. Fabrika sahibi de yemekte yoktu” açıklaması yaptı.
Soru: Madem yardım amaçlı toplanmıştınız, neden “Fabrika sahibi Yaşar Coşkun’un yanındayız” etiketiyle paylaştınız fotoğrafınızı?

SÜLEYMAN SOYLU da önceki gün “Fabrikada Mart ayında denetim yapıldı.” açıklaması yapmıştı.
Evet, 301 madencimizin şehit olduğu Soma’da da tüm denetimler yapılmıştı açıklamalara göre.

Çoklu baro sistemi tartışmalarına devam:
Meclis dışında eyleme devam eden Baro başkanları ve avukatlar komisyona cübbeleriyle birlikte iğne, iplik ve düğme gönderdiler.
Adalet komisyonundaki görüşmelere bugün de devam edildi. İktidar görüşmeleri bu gece tamamlamayı planlıyormuş. Çoklu baro yasasını Meclis’ten geçirmeye kararlı görünüyorlar.

Kadının adı VAR MI, YOK MU?
Erdoğan Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde sahne erkeklerle dolunca “SEMBOLİK de olsa iki TANE BAYAN milletvekilimizi sahneye alalım” diyerek, Meclis’te “AKP gelene kadar kadının adı yoktu” diyen AKP milletvekili Özlem Zengin’e en güzel cevabı vermiş oldu.

Korona sonrası ekonomiye gelince:
ERDOĞAN: Toparlanma bitti. Büyük bir sıçrama sürecine geçtik.
KILIÇDAROĞLU: Orta direk kalmadı. 1.700.000 işyeri kapandı. Esnaf “40 yıldır devlete vergi veriyorum. Devlet bana 40 gün bakamadı.” diyor.

İkinci el beyaz eşya piyasası hareketli:
Millet ihtiyaçtan beyaz eşyasını satıyor. Sııfır beyaz eşyaya %20-30 zam geldiği için de beyaz eşyasını yenilemek isteyen ikinci ele yönelmiş.

Emeklilerin bayram ikramiyesine niye zam yapılmıyor?
Emekliler fiyatların artmasına rağmen bayram ikramiyesine zam yapılmamasından şikayetçi. 2018 yılında ilk kez aldıkları ikramiyeyle kurban alınabiliyordu. Şu anda en düşük kurban fiyatı 1.200 TL imiş. Emekliler ikramiyelerine zam yapılmasını istiyorlar.

Korona haberlerine gelince:
Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile genelge göndererek okulların 31 Ağustos’ta açılacağını bildirmişti.
Sağlık Bakanlığı okullarda uygulanacak tedbirleri açıkladı:
4 metrekarede 1 öğrenci olacakmış.
Velilere #ÇocuğumSağlıklı diye taahhütname imzalatılacakmış.
Öğrenci ve öğretmen arasında en az 1 m. mesafe olacakmış.
Sınıflar teneffüse sırayla çıkacakmış.
Okullarda maske ve dezenfektan da zorunlu.
Eğitim-İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım “Tek çare ikili eğitim, ama öğretmen sayısı yetersiz” dedi.
Soru: Okullarda zorunlu olan maske ve dezenfektanı devlet mi verecek? Günde 20 milyon maske dağıtabilecek misiniz?

Düğünlerde sosyal mesafe sıfır.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düğünlerde meydanın gelin ve damada bırakılmasını istedi.
 
Yoğun bakım ve entübe hasta sayısı artmaya devam ediyor.

4 Temmuz:
1093 Yoğun bakım
378 Entübe hasta
5 Temmuz
1127 Yoğun bakım
392 Entübe hasta
 
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Kurtuluş Günü (Kırıkhan)
6 Temmuz 1938 Hatay’ın ilçesi Kırıkhan’ın Fransız işgalinden kurtulduğu gündür.
Kırıkhan’ın ve Kırıkhan halkının 82. kurtuluş yıldönümünü kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

6 Temmuz 1189 - Fransız asıllı I. Richard (Aslan Yürekli Rişar), İngiltere tahtına çıktı.
6 Temmuz 1517 - Hicaz, Osmanlı topraklarına katıldı. "Emaneti Mübareke" adıyla anılan İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'a ait kutsal eşya, Mısır fatihi Yavuz Sultan Selim'e teslim edildi.
6 Temmuz 1885 - Fransız bilimci Louis Pasteur'ün bulduğu kuduz aşısı, ilk kez bir insana uygulandı.
6 Temmuz 1917 - Arabistanlı Lawrence, Arap isyancılarla birlikte Akabe kentine saldırdı.
6 Temmuz 1924 - Dr. Safiye Ali Hanım Başkanlığında bir heyet, Uluslararası Kadınlar Kongresi'ne katılmak üzere Londra'ya gitti.
6 Temmuz 1927 - Danıştay göreve başladı.
6 Temmuz 1935 - Türkiye'de şeker üretimini rasyonel hale getirmek amacıyla Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. kuruldu. 22 milyon TL sermayeli şirkete, mevcut 4 şeker fabrikası (Alpullu, Uşak, Eskişehir, Turhal) bağlandı.
6 Temmuz 1944 - Hartford, Connecticut'da bir sirkte çıkan yangında 168 kişi öldü, 700'den fazla kişi yaralandı.
6 Temmuz 1947 - "Kalaşnikov" olarak da bilinen AK-47 piyade tüfeğinin üretimine Sovyetler Birliği'nde başlandı.
6 Temmuz 1953 - Edirne depreminde ağır hasar gören tarihi Edirne Saat Kulesi yıkıldı.
6 Temmuz 1957 - Hükümet, İstanbul Gazeteciler Sendikası'nı bir süre için kapattı.
6 Temmuz 1957 - John Lennon ve Paul McCartney, ilk kez Birleşik Krallık'ta bir festivalde tanıştılar.
6 Temmuz 1965 - Millî İstihbarat Teşkilatı Kanunu, Meclis'de kabul edildi.
6 Temmuz 1969 - "İnce Memed" romanının senaryosu sansüre takıldı. Romanın yazarı Yaşar Kemal, "sansür Anayasa'ya aykırıdır" dedi.
6 Temmuz 1971 - Sıkıyönetim, İstanbul'daki demiryolu işçileri grevini erteledi.
6 Temmuz 1972 - Savcılık Bülent Ecevit hakkında soruşturma açtı.
6 Temmuz 1972 - Nihal Atsız, ırkçılık yaptığı iddiasıyla 15 aya mahkûm oldu.
6 Temmuz 1979 - Savcılık Milliyetçi Hareket Partisi hakkında soruşturma başlattı.
6 Temmuz 1979 - Kısa adı Töb-Der olan Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği Giresun Bölge Avukatı Alaattin Aydemir öldürüldü.
6 Temmuz 1980 - Çorum'da Mayıs sonunda başlayan olaylar, Temmuz'un ilk haftasında iyice tırmandı. Gerilim Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın öldürülmesiyle başlamıştı. Sağ görüşlüler, Alevi ve sol görüşlülerin oturduğu mahallelere saldırdılar. 29 Mayıs - 6 Temmuz arasında aralıklarla devam eden olaylarda 48 kişi öldü.
6 Temmuz 1982 - Bülent Ecevit, demeçleri nedeniyle 2 ay 27 gün hapse mahkûm oldu.
6 Temmuz 1988 - Asil Nadir, Günaydın gazetesi ile sekiz adet günlük ve bir adet de haftalık dergi çıkaran Web Ofset yayın grubunu satın aldı.
6 Temmuz 1988 - Kuzey Denizi'ndeki bir petrol arama platformu infilak etti; çıkan yangında 167 kişi öldü.
6 Temmuz 1991 - Dr. Lale Aytaman, Muğla Valiliği'ne atandı. Aytaman, Türkiye’nin ilk kadın valisi oldu.
6 Temmuz 1995 - Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin şehrin simgesi olan Hitit Güneşi'ni, "cami" ile değiştirme kararını reddetti.
6 Temmuz 1996 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gazeteci yazar Kutlu Adalı öldürüldü.
6 Temmuz 1997 - Devlet Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı seçildi.
6 Temmuz 1998 - Hong Kong'ta Kai Tak Havaalanı, ihtiyaca karşılık verememesi nedeniyle kapatılarak, yerine Hong Kong Uluslararası Havalimanı açıldı.
6 Temmuz 2005 - Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2012 Yaz Olimpiyatları'nın Londra'da yapılacağını açıkladı.
6 Temmuz 2011 - Egemen Bağış, Türkiye'nin ilk Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

6 Temmuz 1796 - I. Nikolay, Rus Çarı (ö. 1855)
6 Temmuz 1832 - I. Maximilian, Meksika İmparatoru (ö. 1867)
6 Temmuz 1886 - Marc Bloch, Fransız tarihçi (ö. 1944)
6 Temmuz 1898 - Hanns Eisler, Alman ve Avusturyalı besteci (ö. 1962)
6 Temmuz 1899 - Susannah Mushatt Jones, Amerikalı en uzun yaşayan kişi (ö. 2016)
6 Temmuz 1907 - Frida Kahlo, Meksikalı ressam (ö. 1954)
6 Temmuz 1921 - Nancy Reagan, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın eşi (ö. 2016)
6 Temmuz 1923 - Wojciech Jaruzelski, Polonya Devlet Başkanı (ö. 2014)
6 Temmuz 1925 - Bill Haley, Amerikalı şarkıcı (ö. 1981)
6 Temmuz 1925 - Gazi Yaşargil, Tıp doktoru, bilim adamı ve nörocerrah.
6 Temmuz 1927 - Janet Leigh, Amerikalı oyuncu (ö. 2004)
6 Temmuz 1928 - Leyla Umar, Gazeteci ve yazar (ö. 2015)
6 Temmuz 1935 - Tenzin Gyatso, Tibetin dini önderi (Dalay Lama) ve Nobel Barış Ödülü sahibi.
6 Temmuz 1940 - Nursultan Nazarbayev, Kazakistan'ın 1. Devlet Başkanı.
6 Temmuz 1946 - George W. Bush, ABD'nin 43. Başkanı.
6 Temmuz 1946 - Sylvester Stallone, Amerikalı sinema oyuncusu.
6 Temmuz 1972 - Ata Demirer, Oyuncu, tiyatrocu, stand-upçı, şarkıcı ve sunucu.
6 Temmuz 1972 - Levent Üzümcü, Tiyatro oyuncusu.
6 Temmuz 1975 - 50 Cent, Amerikalı rap şarkıcısı.
6 Temmuz 1985 - Melisa Sözen, Sinema ve dizi oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

6 Temmuz 1189 - II. Henry, İngiltere Kralı (d. 1133)
6 Temmuz 1533 - Ludovico Ariosto, İtalyan şair (d. 1474)
6 Temmuz 1535 - Thomas More, İngiliz yazar ve devlet adamı (d. 1478)
6 Temmuz 1553 - VI. Edward, İngiltere ve İrlanda Kralı (d. 1537)
6 Temmuz 1871 - Castro Alves, Brezilyalı kölelik karşıtı şair ("kölelerin şairi" olarak bilinen) (d. 1847)
6 Temmuz 1893 - Guy de Maupassant, Fransız yazar (d.1850)
6 Temmuz 1904 - Abay Kunanbayoğlu, Kazak şair ve besteci (d. 1845)
6 Temmuz 1916 - Odilon Redon, Fransız ressam (d. 1840)
6 Temmuz 1959 - George Grosz, Alman ressam (d. 1893)
6 Temmuz 1962 - William Faulkner, Amerikalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1897)
6 Temmuz 1971 - Louis Armstrong, Amerikalı caz sanatçısı (d. 1901)
6 Temmuz 1975 - Reşat Ekrem Koçu, Tarihçi ve yazar (d. 1905)
6 Temmuz 1984 - Zati Sungur, İllüzyonist (d. 1898)
6 Temmuz 1994 - Teoman Erel, Gazeteci (d. 1940)
6 Temmuz 1995 - Aziz Nesin, Yazar, şair (d. 1915)
6 Temmuz 1996 - Kutlu Adalı, Kıbrıs Türkü gazeteci, şair ve yazar (d. 1935)
6 Temmuz 1998 - Roy Rogers, Amerikalı aktör (d. 1911)
6 Temmuz 1999 - Joaquín Rodrigo, İspanyol besteci (d. 1901)
6 Temmuz 2000 - Władysław Szpilman, Polonyalı piyanist (d. 1911)
6 Temmuz 2005 - Claude Simon, Fransız yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1913)
6 Temmuz 2009 - Ayşegül Devrim, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve yönetmen (d. 1942)
6 Temmuz 2009 - Robert McNamara, ABD'nin Savunma Bakanı ve Dünya Bankası Başkanı (d. 1916)
6 Temmuz 2017 - Galip Tekin, Karikatürist ve çizgi romancı (d. 1958)
6 Temmuz 2019 - Cameron Boyce, Amerikalı çocuk oyuncu (d. 1999)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır


iPhone’umdan gönderildi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?