GÜNAYDIN TÜRKİYE


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Bugün 2 Temmuz.
Bugün Sivas Katliamı (Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı)’nın 27. yılı.
Bugün tarihimizdeki en acı günlerden biri.
2 Temmuz 1993 tarihinde, yani 27 yıl önce bugün Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nde 33 aydın ve 2 otel görevlisi kendilerine #Müslüman diyen gözü dönmüş yobaz kişiler tarafından yakıldı.
O gün yitirdiğimiz tüm canları saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Bugün #MadımakKatliamı’nın yıldönümü ve acı acı gülümseyelim bence güne başlarken.

Şuraya “Günün Sözü”nü bırakıyorum:
 
“Bağnazlık ayrı, İslam ayrıdır. Bağnazlık, İslam’ı yok etmek için şeytan tarafından ortaya çıkarılmış bir zulüm sistemidir. Müşrik kadınlar ve müşrik erkeklerden oluşan bir topluluktur. Kuran’a tabi olan ‘Kuran Müslümanı’ gerçek Müslümandır.” demiş #MustafaKemalAtatürk

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Eğer naneyi doğrayarak kullanacaksanız, üzerine biraz şeker serpin. Böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz.”
Deneyeceğim ben de.
Bakalım, gerçekten öyle mi olacak?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Bir kilo limonda bir kilo çilekten daha fazla şeker vardır.”
İnanası gelmiyor insanın, değil mi?

“Günün Şairleri” olarak 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’taki Madımak Katliamı’nda yitirdiğimiz değerli şairlerimiz Metin Altıok ve Behçet Aysan’ı seçtim bugün. Değerli şairlerimizi sevgiyle ve saygıyla anıyorum.

Metin Altıok 14 Mart 1941 yılında İzmir Bergama’da doğdu. İzmir Alibey İlkokulu (1953), Karşıyaka Lisesi (1963), Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü (1971) mezunudur. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü yayın bölümünde 1979 yılına kadar memur olarak çalıştı. Ankara’da Fahir Aksoy’un çıkardığı Köken (11 sayı, 1974-75) dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Daha sonra Bingöl (1979-86) ve Genç (Bingöl) liseleri (1986-87) ile Karaman İmam Hatip Lisesi’nde (1987-90) felsefe öğretmenliği yaptı. Son görevinden malulen emekliye ayrılarak yerleştiği Ankara’da yazı çalışmaları yaparak sürdürdü. Yaşamının son aylarında Aydınlık gazetesindeki Karakutu köşesinde haftalık yazılar yazıyordu.
“Pir Sultan Abdal Kültür Şenlikleri” için gittiği Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen #Madımak Oteli yangınında ağır yaralanarak getirildiği Ankara’da Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ankara Karşıyaka Mezarlığında, Sivas’ta yaşamını yitirenlere ayrılan bölümde toprağa verildi. İki kez evlenmişti. İlk eşi Füsun Akatlı’dan Zeynep Altıok adında bir kızı vardır.
Şiirleri ve yazıları 1974 yılından başlayarak Dost, Köken, Soyut, Halkoyu, Türkiye Yazıları, Türk Dili, Sesimiz, Varlık, Oluşum, Yazın Dergisi, Gösteri, Sombahar dergileri ile Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinde yayımlandı. Kuşağının en verimli şairleri arasında gösterildi.
“Kendinin Avcısı” kitabı ile 1980 Toprak Şiir Ödülünü Ahmet Telli ile, “İpek ve Klaptan” ile 1989 Halil Kocagöz Şiir Ödülünü Veysel Çolak ile paylaştı. “Gerçeğin Öte Yakası” ile 1991 Cemal Süreya Şiir Ödülünü aldı. Anısına Edebiyatçılar Derneği tarafından “Metin Altıok Kitabı (1993)” ve ölümünün onuncu yılında kızı Zeynep Altıok tarafından “Gölgesi Yıldız Dolu (2004)” adlı kitap yayımlandı. Sezen Aksu, ölümünden önce bir şiirini popüler müzik formunda besteleyerek seslendirmişti.
Yazarlığın yanında resim sanatıyla da ilgilenen Altıok, 1967 yılında Ankara Fransız Kültür Merkezi’nde Orhan Taylan ile birlikte ilk resim sergisini açtı. Resimlerinin bir bölümü ölümünden sonra İstanbul ve Ankara’da sergilendi.

ESERLERİ:
Şiir:
Gezgin (1976), Yerleşik Yabancı (1978), Kendinin Avcısı (1979), Küçük Tragedyalar (1981), İpek ve Klaptan (1987), Dörtlükler ve Desenler (1990), Gerçeğin Öte Yakası (1990), Süveyda (1991), Alaturka Şiirler (1992), Yel ve Gül (1993), Hesap-İşi Şiirler (1994), Soneler (1994), Bir Acıya Kiracı (tüm şiirleri, 1998).
Deneme:
Şiirin İlk Atlası (1992).

Ne Zaman Geldim Sana

Bütün gece bir saat tıkır tıkır işledi
Düşündüm bütün gece
Kurulmuş bir saat gibi.
Elimde seçkin bir sözcük demetiyle,
Düşündüm gelip arasam seni.
Bütün gece bir saat tıkır tıkır işledi

Vakti anlamak güçtü, ama kulağımdaydı sesi
Bir saat suyun dibinde,
Kıvrımlar çizen yelkovanı akrebi.
Duydum çaldı gecenin bir yerinde.
Düş müydü, gerçek miydi?
Vakti anlamak güçtü, ama kulağımdaydı sesi.

Geldim mi sana, yoksa gelmedim mi?
Ne zaman kapatsam gözlerimi,
Hep o saat dibinde suyun
Ve ben yanında bir gemi leşi.
Belki hiç yaşamadım senin öznel tarihini.
Geldim mi sana, yoksa gelmedim mi?

Sen sırtına giymedin çiy tanelerini,
Avucuma düşmedi yılın ilk cemresi
Seni hiç görmedim, sana gelmedim,
İkiye ayırmadık biz o tarihi.
Neden durmuyor öyleyse dipteki saat?
Sen sırtına giymedin çiy tanelerini.

Anılardır bir batığın koruyan gövdesini,
Acı verseler bile.
O saat, o çarpık saat duyuracak sesini
Düşümde, gerçeğimde
Sevgiyle kurarak kendi kendini.
Anılardır bir batığın koruyan gövdesini.
 
#MetinAltıok

Behçet Aysan 1949 yılında Ankara’da doğdu. Tam adı Sefa Behçet Aysan’dır. Şair Edip Aysan’nın oğlu, şair Eren Aysan’ın babasıdır. Ortaöğrenimini Selimiye Askeri Ortaokulu ile Kuleli Askeri Lisesinde (1967) tamamladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Tıp Fakültesi öğrencisi iken 12 Mart döneminde (1972) Ceza Yasasının 141. maddesine aykırı eylemde bulunduğu savıyla tutuklandı ve birkaç yıl öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. Cezaevinden çıkınca Türk Haberler Ajansı ve Yankı dergisinde gece sekreterliği yaptı, özel kuruluşlarda çeşitli işlerde çalıştı. Fakülteyi bitirince Ankara Nümune Hastanesi Psikiyatri Bölümünde uzmanlık eğitimi görerek (1984) ruh ve sinir hastalıkları uzmanı oldu. Hekim olarak İzmit’te ve Ankara’da çalıştı. SSK Ankara Yenişehir Dispanserinde uzman hekim olarak çalışırken, “Pir Sultan Abdal Şenlikleri”ne katılmak üzere gittiği Sivas’ta çıkartılan #MadımakOteli yangınında 2 Temmuz 1993’te yaşamını yitirdi.
Behçet Aysan’ın şiirleri 1979 yılından itibaren Türk Dili, Yusufçuk, Tan, Yazın, Yarın, Yeni Düşün, Sanat Rehberi, Broy, Gösteri vd. dergilerinde yayımlandı.
“Sesler ve Küller” kitabı ile 1984 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülünü Hüseyin Ferhat ve Bedrettin Aykın ile paylaştı. “Eylül” adlı dosyası ile 1986 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünü, “Deniz Feneri” ile de Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülünü (1987) kazandı. Anısına Edebiyatçılar Derneği tarafından “Behçet Aysan Kitabı (1993)” ile kızı Eren Aysan ile Salih Bolat tarafından “Bir Behçet Aysan Kitabı: Deniz Feneri (2006)” adlı armağan kitap yayımlandı. Ölümünden sonra Türk Tabipler Birliği tarafından adına her yıl verilen “Behçet Aysan Şiir Ödülü” konuldu.

ESERLERİ:
ŞİİR:
Karşı Gece (1983), Sesler ve Küller (1984), Deniz Feneri (1986), Eylül (1988), Şiirler (el yazısıyla seçme şiirleri, 1990), Düello (bütün şiirleri, 1994), Leke ve Şiir (1998).
RADYO OYUNU:
Üç Kardeştiler (1995).

 
Bir Eflatun Aşk

I.
Benim o hep fırtınalarla boğuşan ruhum
Yorulmuyor yaşamaktan.

Midyat’lı bir gümüş ustasıdır, süryani
Ve yüzündeki çıban gibi
Yüreğinde yaralar
Taşımaktan.

Yorulmuyor yorulmuyor
Ağır işçi
Kedere ve aşka çalışmaktan

Kiminde peçeli bir gülüş çağırıyor
Kiminde kovuluyor kapılardan.

2.
bak sabah yaklaşıyor birazdan ufuk
moraracak
sevgilim çıplak sokaklarında
ayak seslerim dolaşsın
yasak
ırmaklarında yıkanayım
avuçlarına karlı öpüşler
bırakayım

rüzgar
unutulmuş
bir dağ çeşmesine
götürsün bizi.

Zamanın saatleri unuttuğu
Şavkıyan bir dağ çeşmesine.

3.
ey eflatun aşk
bana eflatun yağmurlar
yağdırabilir misin

getirebilir misin geçen günleri geri
tutup yıldızları yanıma oturtabilir misin

sana neyi anlatayım
her sarnıç küflü bir yağmuru
her sevda bir ayrılığı yaşar.

#BehçetAysan

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle:

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyaya erişim engellemesi ve hukuki kısıtlama getirmeye yönelik yasal düzenleme açıklaması gündemdeki yerini koruyor.
Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Bu konudaki teklifimizi parlamentomuza getireceğiz" dedi. Erdoğan, damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni doğan bebeğine yönelik hakaret içeren paylaşımları örnek gösterdi ve çok sert tepki gösterdi.
Erdoğan, bu açıklamalarını yaparken sosyal medya hesabından da “İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Hukuki düzenleme tamamlandığında, erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız” ifadelerini paylaştı.

Soru: Erdoğan Başak Demirtaş’a yapılan hakaret dolu paylaşımda niye aynı tepkiyi göstermedi? Sanırım bana dokunmayan yılan bin yaşıyor.

Muhalefetin ve baroların karşı çıktığı “çoklu baro” sistemini öngören AKP ile MHP’nin birlikte hazırladığı yasa teklifinden, Türkiye Barolar Birliği (TBB) başkanına “yasal koruma” çıktı. Teklifle artık TBB Yönetim Kurulu’nu olağanüstü kurultaya davet etmek için 10 baro yönetiminin imzası “yeterli olmayacak.” Ancak 25 baronun yönetim kurullarının yazılı talebi kabul edilecek. Ancak 25 baronun yönetim kurulu, istemini yazılı beyan etse de olağanüstü kurultayda seçim yapılamayacak. 
AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı ve baroların yapısını değiştiren yasa teklifi dün TBMM’ye sunuldu. 27 maddeden oluşan teklife, muhalefet ve barolar karşı çıkarken, teklif, İstanbul, Ankara ve İzmir’de “çoklu baro” kurulmasına zemin hazırlıyor. Buna göre üye sayısı 5 binin üzerinde olan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde, 2 bin üyeyle de baro kurulabilecek. Baro kurulması için 2 bin avukatın imzası ve bu avukatların belirlediği 4 kişilik kurucular kurulunun isimlerinin de yer aldığı liste TBB’ye verilecek. Kurucular kurulu da en geç 6 ay içinde yeni baronun kuruluşunu tamamlayarak, TBB’ye bildirecek. Üye sayısı 2 binin altına düşmesi halinde ise o baro kapatılacak, malvarlıkları TBB’ye geçecek. 

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, TELE 1 ve Halk TV'ye beşer gün yayın durdurma cezası verildiğini açıkladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Halk TV ve TELE 1 kanalları hakkında verdiği kararlara ilişkin Basın Konseyi'nden açıklama geldi.

Basın Konseyi’nin RTÜK’e tepki gösteren açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:
*Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemde artan yanlış uygulamalarına bir yenisini daha ekleyerek, eleştirel yayın yapan iki televizyon kanalı için tarihinde ilk kez ‘ekran karartma' cezası vermiştir. Böyle çağ dışı bir uygulama, hiçbir demokratik hukuk devletinde olamaz.
*RTÜK'te, iktidar kontenjanından gelen üyelerin oy çokluğuyla, ulusal yayın yapan ve milyonlarca seyircisi olan HALK TV ve TELE 1'in ekranlarının 5'er gün süreyle kapatılması ve ağır idari para cezaları verilmesi, asla kabul edilemez.
*Özerk olması gereken RTÜK, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Medya virüsünden kurtulacağız' açıklamasının ardından böyle bir karar alarak, ‘iktidar aparatı' olduğunu bir kez daha göstermiştir.
*Yayınlarla ilgili en fazla şikayet ATV için yapılır ve bunların hiç biri ele alınmazken, eleştirel yayın yapan kanallara ceza üstüne ceza yağdıran RTÜK, medya üzerinde ‘iktidar sopası' olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Şimdi sırada hangi televizyon kanalı var diye sorulmaktadır.
*Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye'de, iki ulusal televizyon kanalının ekranlarının 5 gün yani 120 saat boyunca karartılması, 2020 dünyasında kimseye anlatılamaz. RTÜK'ün bu kararı basın tarihimize kara bir sayfa olarak geçecektir.
*Gazetecilik vazgeçilmezdir. Televizyonlara ve sosyal medyaya hiza verme çabaları beyhudedir.
*Demokrasiye, halkın haber alma hakkına ve ifade özgürlüğüne inanan herkesin bu ayıplı uygulamaya karşı çıkıp ‘dur' demesini bekliyoruz.

Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs ( Covid-19) ile ilgili son veriler açıkladı.
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 19 kişi yaşamını yitirdi, 1192 yeni vaka tespit edildi.
Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 5 bin 150'ye, toplam vaka sayısı 201 bin 98'e yükseldi.
Bugünkü iyileşen hasta sayısı 2 bin 311 olurken, toplam iyileşen hasta sayısı 175 bin 422'ye ulaştı.
Toplam yoğun bakım hasta sayısı 1035'e ulaşırken, toplam entübe hasta sayısı 362 oldu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Toplam test sayımız 3,5 Milyona yaklaştı. Toplam vaka sayımız 200.000’i geçti. Yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan, tedbirleri uygulamadaki başarısıyla örnek 5 ilimiz: Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Tüm illerde başarabiliriz" dedi.
Dermatoloji uzmanı Hamza Aktaş, pandemiyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını, ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkati çekerek, vatandaşları uyardı.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaUFOGünü
Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan  tarafından yaratılan bu önemli Projeyle, 2001 yılından itibaren her yıl 2 Temmuz günü, Dünyanın 7 kıtasında aynı anda düzenlenen organizasyon ve etkinliklerle “Dünya U F O Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
2 Temmuz 1947 ylında ABD’nin Roswell kasabasına bir uçandaire düşmüş ve bu uçan dairenin enkazı bölgedeki 509. Bombardıman Ekibi askeri personeli tarafından ele geçirilmiştir, böylece UFO’larla ilgili 20. yüzyılın ilk fiziki kanıtı ele geçmiş ve bu olaya karışan birçok askeri ve sivil yetkililer açıkça itiraflarda bulunmuştur.
Dünya literatürüne “Roswell Olayı” olarak geçen bu önemli olay, NY Times, Washington Post, LA Times, San Fancisco Cronicles, Time dergisi gibi pek çok yazılı basında kapak olmuş ve birçok filme konu olmuştur.
Dünyanın birçok ülkesinde ve yüzlerce şehrinde bulunan birçok UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezleri, Dünyadışı Yaşamla ilgili araştırma yapan kurum ve kuruluşlar, bilim adamları, araştırmacılar, bu konularla ilgili yayın yapan TV ve radyo kuruluşları, kitapevleri, dergiler, internet haber portalları ve bu evrensel gerçeğe destek veren milyonlarca ilgilinin katılımıyla her yıl 2 Temmuz günü konferanslar, seminerler, sergiler, yürüyüşler, TV ve radyo programları, sinema gösterimleri, açık oturumlar ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Temmuz 1698 - İngiliz mucit Thomas Savery, ilk buhar makinesinin patentini aldı.
2 Temmuz 1777 - Vermont, ABD'nin köleliği kaldıran ilk bölgesi oldu.
2 Temmuz 1900 - Ferdinand von Zeppelin'in yaptığı hava aracı, Almanya'nın Friedrichshafen kenti yakınlarında denendi ve başarılı oldu. Araca "Zeplin" adı verildi.
2 Temmuz 1917 - Yunanistan, Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti.
2 Temmuz 1932 - Birinci Türk Tarih Kurultayı, Atatürk'ün huzurunda Ankara Halkevi'nde toplandı.
2 Temmuz 1932 - Keriman Halis, Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi.
2 Temmuz 1937 - Uçakla ilk dünya turu için yola çıkan Amelia Earhart ve Fred Noonan kayboldu.
2 Temmuz 1951 - Savarona gemisi, Türk Deniz Kuvvetleri'ne devredildi.
2 Temmuz 1962 - Walmart perakende zincirinin ilk mağazası, Arkansas Eyaleti'nin Rogers şehrinde açıldı.
2 Temmuz 1964 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, kamu alanlarında ırk ayrımcılığını yasaklayan "Yurttaşlık Hakları Yasası"nı imzaladı.
2 Temmuz 1966 - Antalyaspor Kulübü kuruldu.
2 Temmuz 1966 - Fransa, Pasifik'teki ilk nükleer bomba denemesini Moruroa adasında gerçekleştirdi. Denemenin kod adı "Aldébaran"dı.
2 Temmuz 1972 - Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı seçildi.
2 Temmuz 1976 - 1954 yılından beri ayrı olan Kuzey ve Güney Vietnam birleşerek Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'ni kurdu
2 Temmuz 1985 - Andrey Gromiko, Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı olarak atandı.
2 Temmuz 1986 - Meksika'da oynanan Dünya Futbol Şampiyonası'nda, Arjantin şampiyon oldu.
2 Temmuz 1990 - Hac izdihamı: Mina'da şeytan taşlamaya giden hacı adayları tünelde sıkıştı; 1426 kişi öldü.
2 Temmuz 1992 - Olimpiyat Oyunları kapsamında ilk kez New York'ta düzenlenen Dünya Zekâ Oyunları Şampiyona ve Kongresi'nde Türkiye beşinci oldu.
2 Temmuz 1993 - Sivas Madımak Oteli yakıldı. Otelde bulunan 33 aydın, 2 otel görevlisi dahil 37 kişi yanarak öldü.(Madımak Katliamı)
2 Temmuz 2001 - Göğüs kafesine yerleştirildikten sonra dışarıyla herhangi bir bağlantısı kalmayan ilk yapay kalp olan "AbioCor", ilk kez bir hastaya uygulandı.
2 Temmuz 2002 - Steve Fossett, tek başına ve mola vermeden dünya çevresini balonla dolaşan ilk insan oldu.
2 Temmuz 2003 - Yönetmen Ferzan Özpetek'in Karşı Pencere adlı filmi, İtalya'daki Yabancı Basın Merkezi'nin jüri üyeliğini yaptığı Globo D'Oro (Altın Küre) sinema ödüllerinden, "En İyi Film Ödülü" dahil beşini kazandı.
2 Temmuz 2004 - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremde 18 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Temmuz 419 - III. Valentinianus, Batı Roma İmparatoru (ö. 455)
2 Temmuz 1714 - Christoph Willibald Gluck, Alman besteci (ö. 1787)
2 Temmuz 1843 - Antonio Labriola, İtalyan marksist teorisyen ve filozof (ö. 1904)
2 Temmuz 1877 - Hermann Hesse, Alman yazar, şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1962)
2 Temmuz 1904 - René Lacoste, Fransız tenisçi ve Lacoste'nin kurucusu (ö. 1996)
1906 - Hans Bethe, Alman fizikçi (ö. 2005)
2 Temmuz 1922 - Pierre Cardin, İtalyan asıllı Fransız modacı
2 Temmuz 1929 - İmelda Marcos, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un eşi
2 Temmuz 1939 - Alexandros Panagoulis, Yunan politikacı ve şair (ö. 1976)
2 Temmuz 1942 - Ahmet Türk, Kürt asıllı Türk siyasetçi
2 Temmuz 1943 - Üstün Akmen, Tiyatro eleştirmeni ve yazar (ö. 2015)
1946
2 Temmuz 1943 - Timur Selçuk, Türk pop müzik yorumcusu, piyanist ve besteci.
https://youtu.be/69rBzQbHt0U
2 Temmuz 1947 - Larry David, Amerikalı aktör ve yapımcı (Seinfeld)
2 Temmuz 1963 - Rositsa Kirilova, Bulgar şarkıcı.
https://youtu.be/BzqR2eUHanQ
2 Temmuz 1973 - Çiğdem Vitrinel, Yönetmen, senarist ve yapımcı.
2 Temmuz 1976 - Derya Büyükuncu, Yüzücü.
2 Temmuz 1985 - Onur Tuna, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
2 Temmuz 1986 - Lindsay Lohan, Amerikalı oyuncu.
2 Temmuz 1990 - Margot Robbie, Avustralyalı aktris ve yapımcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Temmuz 1566 - Nostradamus, Fransız hekim, eczacı, kahin ve astrolog (d. 1503)
2 Temmuz 1778 - Jean Jacques Rousseau, İsviçreli filozof (d. 1712)
2 Temmuz 1915 - Porfirio Díaz, Meksika Devlet Başkanı (d. 1830)
2 Temmuz 1934 - Ernst Röhm, Alman subay, siyaset adamı ve SA'nın kurucusu ve kumandanı (d. 1887)
2 Temmuz 1949 - Georgi Dimitrov, Bulgaristan'da sosyalist yönetimin kurucusu ve ilk Başbakanı (d. 1882)
2 Temmuz 1955 - Fatma Seher Erden (Kara Fatma), Kurtuluş Savaşı kahramanlarından ve İstiklal Madalyası sahibi (d. 1888)
2 Temmuz 1961 - Ernest Hemingway, Amerikalı yazar (d. 1899)
2 Temmuz 1973 - Betty Grable, Amerikalı aktris (d. 1916)
2 Temmuz 1977 - Vladimir Nabokov, Rus yazar (d. 1899)
2 Temmuz 1989 - Andrey Gromiko, Sovyet diplomat ve eski Dışişleri Bakanlarından (d. 1909)
2 Temmuz 1989 - Franklin Schaffner, Amerikalı film yönetmeni (d. 1920)
2 Temmuz 1989 - Hasan Esat Işık, Siyaset adamı ve diplomat (d. 1916)
2 Temmuz 1991 - Lee Remick, Amerikalı aktris (d. 1935)
2 Temmuz 1993 - Asım Bezirci, Yazar (d. 1927) (Sivas Madımak katliamında öldü)
2 Temmuz 1993 - Behçet Sefa Aysan, Tıp doktoru ve şair (d. 1949) (Sivas Madımak katliamında öldü)
2 Temmuz 1993 - Hasret Gültekin, Sanatçı (d. 1971) (Sivas Madımak katliamında öldü)
https://youtu.be/1zod3vXzMZs
2 Temmuz 1993 - Muhlis Akarsu, Halk ozanı (d. 1948) (Sivas Madımak katliamında öldü)
https://youtu.be/iaPl3Hpp4Ik
2 Temmuz 1993 - Nesimi Çimen, Halk ozanı (d. 1931) (Sivas Madımak katliamında öldü)
https://youtu.be/Fvo18b1dO1I
2 Temmuz 1996 - Saniye Can, Türk Halk Müziği sanatçısı (d. 1930)
https://youtu.be/B2G4Y8r6-ZA
2 Temmuz 1997 - James Stewart, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1908)
2 Temmuz 1999 - Mario Puzo, Amerikalı yazar (d. 1920)
2 Temmuz 2002 - Earle Brown, Amerikalı besteci (d. 1926)
https://youtu.be/ONTntn462dA
2 Temmuz 2004 - John Cullen Murphy, Amerikalı çizgi romancı (Prince Valiant'ın “Kahraman Prens” çizeri) (d. 1919)
2 Temmuz 2007 - Beverly Sills, Amerikalı soprano (d. 1929)
2 Temmuz 2011 - Özcan Tekgül, Oryantal dans sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1941)
2 Temmuz 2013 - Fevziye Fuad, İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin ilk eşi (d. 1921)
2 Temmuz 2016 - Elie Wiesel, Romanya doğumlu Yahudi edebiyatçı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1928)
2 Temmuz 2016 - Michel Rocard, Fransız siyasetçi ve Fransa Başbakanı (d. 1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?