Havran'ın üstü Altın'dan değerlidir

Ne zaman bir "Altın Çıkaracaklar" haberi görsem afakanlar basıyor beni.

Yani kalp ritmim bozuluyor, ateşim yükseliyor, aniden terlemeye başlıyorum. 

Binbir çeşit endemik bitkiyle örtülü topraklarımızın kazılmasına yüreğim kaldırmıyor.

Aklım ise almıyor...

Doğanın binlerce metre kazılıp ciğerinin sökülmesi gerçeği tüylerimi diken diken ediyor.

Üstelik bunu yerli firma kıyafeti giydirilmiş, yabancı sermayenin yapması ise kusura bakmayın kanıma dokunuyor.

Üretilen altından yüzde 3-5 pay almak için işletme ruhsatı verilmesi,

bire bin veren toprakların kirletilmesi, yaşam kaynağımız olan suların zehirlenmesi gerçeğinin gözardı edilmesini an-la-ya-mı-yo-rum.  

"Yok yok bu işte bir iş var" diye kendi kendime sorgularken deli gönlüme anlatamıyorum.

Bergama'daki çevrecileri, İstanbul Boğaz Köprüsü'nde pijamalarıyla yürüyen köylüleri, Hopdediks Oktay Konyar'ı gözümün önüne getiriyorum...

Ateşimin yükseldiği bir zamanda, akıl vitesimin atmasından, bütün giysilerimi üstümden atıp yetkililerin önünden koşmaktan korkuyorum.

***

Yıllardır çevre gazeteciliği yapan biri olarak, toprağın anasını oyanları, Siyanür havuzlarında göstermelik ördek yüzdürenleri bizzat gördüm ben.

Bıkmadan usanmadan, doğa katliamlarını dilimin döndüğü kadar anlatıyorum.

Anlamayanların, maden çıkarılan yerleri gidip görmesini sonra da vicdani sorumlulukla başbaşa kalmalarını, evlatlarını, torunlarını, milleti ve memleketi düşünmelerini istiyorum.

Bütün dünyanın Covid-19 salgınıyla alabora olduğu, yaşamlarımızın alt-üst edildiği bir zamanda herkesin, "Paranın yenilebilecek bir şey olmadığı"nı bir kez daha anlamasını diliyorum. 

Ve size  Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan Ünal'ın bir çığlığını duyuruyorum.

İbrahim Irmak / cevreciiirmak@hotmail.com

Bakın çağrıda neler deniliyor:

26 Haziran 2020-Cuma günü saat 11.00 civarında, Büyükşapçı ve Halılar Köylerinde yapılmak istenen altın madeni projelerinin iptali için açılan davaların Balıkesir İdari Mahkemesi tarafından bilirkişi keşifleri gerçekleştirilecektir.

Söz konusu projeler Havran İlçemizde ciddi anlamda ekolojik yıkıma yol açacaktır. Yöresine sahip çıkan değerli vatandaşlarımızı ve yörede yaşayan köylülerimizi bu projelere karşı çıkmak üzere mahkeme keşfine davet ediyoruz.

Altın madeni projeleri durmak bilmiyor. Kazdağları, Madra Dağı delik deşik oldu. Şimdi de Havran, İvrindi ve Balya İlçelerimizin köyleri aynı tehlike altında. Bahar Madencilik’e ait (Teck Madencilik’ten devir) Büyükşapçı Köyü yakınlarında iki adet, Kocaseyit, Halılar, Sarnıç, Dereören Köyleri yakınlarında iki adet, Küçükşapçı Köyü yakınında bir adet, Balya’nın Orhanlar Köyü’nde bir adet, Aksu Madencilik’e ait Eğmir Köyü’nde birer adet, CVK Madencilik’e ait İvrindi’nin Gökçeyazı ve Sofular ve Altıeylül’ün Sarıalan köylerinde bir adet altın madeni projeleri bulunmaktadır. Daha bilgisine ulaşamadığımız başka altın madeni projelerinin de olduğunu bilmekteyiz. Altın madeni projelerinin dışında bölgede kurşun, demir, gümüş gibi onlarca da metalik madencilik projeleri de bulunmaktadır.

Büyükşapçı Köyü’ndeki Demirtepe Altın Madeni Projesi Derneğimizin bilimsel itirazları ve Köylülerimizin ve Havranlıların imzaları ile durdurulmuştur. Büyükşapçı’daki diğer proje ve Halılar Köyü’ndeki proje Derneğimiz ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından dava edilmiş ve davalar kazanılmıştır. Ancak Danıştay kararı bozmuş ve keşif yapılmasına karar verilmiştir. Bu iki proje ile ilgili olarak 26 Haziran’da saat 11.00 civarında proje alanlarında keşif yapılacaktır.

Altın madeni şirketleri, önce toprağın üstünde ne varsa, ağaç, çalı, çırpı, hepsini kesecek araziyi tıraşlayacak, atık barajları yapacak, toprağı kazıp cehennem çukurlarını açacak, çıkardığı toprağı siyanürlü sularla yıkayıp altını ayrıştıracaktır. Ormanlar ve tarım alanları yok olacak, yeraltı ve yerüstü suları siyanür ve asitlerle zehirlenecek, hava, su ve toprak kirlenecektir. İnsanlar ve hayvanlar kanser vb. hastalıklara yakalanacak ve yaşamlarını yitirecektir. Bölgedeki bu projeler bölgenin tarımı için çok önemli olan derelere, Gelin Deresine ve Havran Barajı’na çok yakındır ve gerçekleşmeleri halinde dereler ve baraj suyunu zehirleyecektir. Köylülerin en büyük gelir kaynaklarından olan ve proje alanlarına çok yakın olan zeytinlikler kuruyacaktır. Hayvancılık etkilenecektir. Zaten kıt olan su kaynakları çok su kullanan maden şirketlerine tahsis edilerek susuzluk yaşanacaktır. Altın madeni projelerinin hiçbir kamu yararı yoktur. Devlet ancak ocak başı fiyatının en fazla yüzde ikisi ile dördü arasında devlet payı almaktadır. Çıkartılan altınlar olduğu gibi yabancı-yerli şirketlerin malı olmaktadır. Mevcut Maden Yasası ile madencilikte tüm kar ve kazanç özel şirketlere, zararı ve riski de halka olmaktadır. Birinci derece deprem bölgesi olan bölgemizde olası siyanürlü atık barajları kazaları da Havran bölgemizi cehenneme çevirecek ve kirlilik Edremit Körfezine kadar gelecektir.

Halılar, Kocaseyit, Sarnıç, Dereören, Eğmir, Büyükşapçı, Küçükşapçı Köylüleri, Havranlılar, Edremitliler altın madeni istemiyor. Sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çocuklarına temiz bir doğa bırakmak istiyor!

TEPEOBA MOLİBDEN MADENİNİN YARATTIĞI EKOLOJİK YIKIM GÖZ ÜNÜNDEDİR! BÖLGEDEKİ TÜM ALTIN MADENİ PROJELERİ BİR AN ÖNCE İPTAL EDİLMELİDİR!

KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Irmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?