Günaydın Türkiye

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Tarih öğretmeni çocuğa sormuş: "Oğlum,Kartaca savaşını kim yaptı?"
Çocuk: "Vallahi billâhi ben yapmadım öğretmenim." deyince öğretmen sinirlenmiş, sınıfın kapısını çarparak çıkmış. Matematik öğretmeniyle burun buruna gelmiş.
Matematik öğretmeni: "Hayrola hocam? Bu ne sinir?" demiş.
“Sorma." demiş tarih öğretmeni.
"Çocuğa ‘Kartaca savaşını kim yaptı dedim?’ ‘Valla-billâ ben yapmadım öğretmenim.’ dedi. Nasıl sinirlenmeyeyim?”
Matematik öğretmeni: "Bunlar böyledir hocam. Hem yaparlar, hem de inkâr ederler.” deyince tarih öğretmeni sinirden düşer, bayılır.
Müdürün odasında kolonyayla kendine getirilince müdür sorar: "Hayrola hocam? Ne oldu ki fenalaştınız?"
“Sormayın müdürüm" der tarihçi...
"Derste çocuğa ‘Kartaca savaşını kimler yaptı?’ dedim. ‘Valla-billâ ben yapmadım demez mi?’ Sinirle sınıftan çıkarken matematik öğretmeni ne olduğunu sordu. Durumu anlatınca: ‘Bunlar böyledir, hem yaparlar, hem de yapmadım derler.’ deyince bayılmışım.”
"Hocam,şu üzüldüğün şeye bak." der müdür. "İki satır yazı yazarım Milli Eğitim Bakanlığına, kimin yaptığını hemen ortaya çıkartırım."
Tarih öğretmeni hastanelik olur. 15 gün hastanede yatıp tedavi görerek, bir ay raporlu olarak taburcu edilir.
Evinde dinlenirken postacı sarı bir zarf getirir. Tarih öğretmeni merakla açar zarfı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelmiştir resmi yazı.
“Bu yıl,gerekli tahsisat olmadığından, Kartaca savaşları yapılamayacaktır.
Bilgilerinize.” yazmaktadır.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

Üzüntülüyseniz "geçmişte", endişeliyseniz "gelecekte" ve huzur içindeyseniz "şimdiki zamanda" yaşıyorsunuz demektir.
#LaoTzu

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Açık renk bir halıdaki çay ve kahve lekelerini çıkarmak için lekenin üzerini hafifçe nemlendirin ve çay kaşığının ucuyla karbonat dökün. En az yarım saat bekledikten sonra halıyı silin. Lekeler kaybolacaktır.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İnce belli çay bardağının üst kısmının 'en çok yüzey alanı, en az hacim', alt kısmının ise 'en az yüzey alanı, en çok hacim' şeklinde olması nedeniyle, doldurulan çayı ilk başta soğutup içime uygun hale getirmek, sonrasında ise mevcut ısıyı korumak şeklinde bir işlevi vardır.”

“Günün Şairi” olarak 33 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Cahit Zarifoğlu’nu seçtim bugün.
“Burası dünya! Ne çok kıymetlendirdik,
Oysa bir tarla idi; ekip biçip gidecektik.” demiş Abdurrahman Cahit Zarifoğlu...
“Artist" adıyla da bilinir. Türk şiirinin en özgün isimlerinden biridir. 1940, Ankara doğumludur. Aslen Kahramanmaraşlıdır. Babasının memuriyeti (hakim) dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini Siverek, Ankara, Kızılcahamam ve Kahramanmaraş´ta tamamladı. İçe kapanıklığı ile öne çıkan şair, zeki ve dalgın bir insandı. Lise yıllarında güreş sporuna da ilgi duyan Zarifoğlu, pilotluğa da merak sardı; hatta 3 ay kurs aldı. İç kulağındaki bir rahatsızlığı nedeni ile pilotluğa kabul edilmedi. Edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başlayan şair, hikayeci Rasim Özdenören, şair Erdem Bayazıt, şair Alaaddin Özdenören ile aynı sıralarda okudu. Lise yıllarında okul dergisi olan “Hamle”de şiirlerini yayınladı. Maraş’ta öğretmenlik yapan Zarifoğlu, 1961 yılında İstanbul’a geldi. İstanbul’daki edebiyat dergilerinde şiirlerini yayınlamaya devam etti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim görürken maddi imkansızlıktan dolayı muhtelif gazetelerde sayfa sekreterliği yaptı. Bu yüzden öğrenim hayatı aksaklıklarla geçti. Zarifoğlu, yaşadığı bu dönemi “vazgeçmediğim, değişmeyen, istikrarlı bir yönüm vardı, o da şairliğim ve yazarlığımdı” olarak belirtmiştir. Serüvenci, girişimci ve gezgin bir ruha sahipti. Bir dönem otostopla Avrupa’nın belli başlı ülkelerini gezmiş ve dostlar edinmiştir (1967). Necip Fazıl Kısakürek’in tavsiyesi üzerine Berat hanımla evlenmiştir. 4 çocuk sahibidir.

Şiirleri Papirüs, Yeni Dergi, Türk Dili ve Soyut gibi edebiyat dergilerinde yayımlanmıştır. Sonunda edebiyat dergilerinde yayınlanmış olan şiirlerini kitaplaştırmak istemiştir. Borç harç, aç kalma pahasına şiirlerini “İşaret çocukları” adlı eserde kitaplaştırmıştır. Şairin, "İşaret Çocukları"yla başlayan şiir serüveni "Yedi Güzel Adam"la sürmüş, "Menziller"de odaklanmış ve “Korku ve Yakarış’” ile sonlanmıştır.

Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç’un kurduğu Diriliş Dergisi’nde şiirlerini yayınladı. Zarifoğlu, Sezai Karakoç için “Ağabeyin sohbetlerinden ve yazdıklarından çok şeyler öğrendik. Her anlamda bizim hocamızdı. Yetişmemizde çok büyük faydası oldu” demiştir. Nuri Pakdil ve arkadaşlarının yayın yaptığı edebiyat dergisinde yazmaya başladı. 1976’dan itibaren, Mavera dergisinde şiirleri, hikayeleri, senaryoları ve günlükleri yayınlandı. Zarifoğlu daha sonra çocuk edebiyatı dalında da kitaplar yazdı. Şair, pankreas kanseri nedeniyle, 7 Haziran 1987'de 47 yaşında İstanbul'da vefat etti.

Eserleri
Şiir:
• İşaret Çocukları
• Yedi Güzel Adam
• Menziller
• Korku ve Yakarış
Hikâye:
• İns

Çocuk Hikayeleri:
• Serçekuş
• Katıraslan
• Ağaçkakanlar
• Yürekdede ile Padişah
• Küçük Şehzade
• Motorlu Kuş
• Kuşların Dili
Çocuk Şiirleri:
• Gülücük
• Ağaçokul (Çocuklara Afganistan Şiirleri)
Roman:
• Savaş Ritimleri,
• Ana
Günlük:
• Yaşamak
Deneme:
• Bir Değirmendir Bu Dünya
• Zengin Hayaller Peşinde
Tiyatro:
• Sütçü İma

Değerli şairimizi saygıyla sevgiyle anarak sizlerle bir şiirini paylaşmak istiyorum:

İŞARET ÇOCUKLARI

Yasin okunan tütsü tüten çarşılardan
Geçerdi babam
Başında yağmur halkaları

Anam yeşil hırkalar görürdü düşünde
Daha ilk güzelliğinde
Alnını iki dağın arasına germiş
Bir devin göğsüne benzer
Göğsünden dualar geçermiş

Çarşılar ellerinde ekmek iğneleri
Cami avlularına açılan
Havuz sularına kapılan çocuklar
Görmeden güneşin bütün renklerini
Götürmezlerdi dükkandaki babalarına
Ocaktan akan kaynar yemekleri
Nenelerinin koyduğu avuç taslarına

Başı ve yüreği şahbaz
Kaleleri ağırlayan kadınların
Süslerini kemerlerini
Başlarını ağırlaştıran
Ağır siyah şelale saçlarını
Tutunca gençleşirdi erkekler

Sonra insan o ki denizde
Küçük ve büyük nehirde
Bedeni ıslatan afsunlu suda
Önce niyet sonra yıkanırdı

Zaman dert getirdi sulara
İçinde eski balıkların yattığı kayalar
Savaşan insanların elinde
İnce yontulup taşındı balta mızrak şekline

Anam kanları kuruyan
Kavga ayıran bir kargı elinde
Kara ocağın taşlarına
İşaret koydu çocuklarını
Belinde gezdiren babamın
Beyaz yazılarla kazandığı adları

Yüreği korkuyla kuvvetlendi babamın
Unutup genç gelen günleri
Zamanın sürerken çektiği günleri
Çetin bilmecelerle
Sürdü atını şehirlere

Yün ören at güden kadınlar
Ormanlara tepeden eğilen toprak evlerde
Küçük pencereli karanlık dar odalarda
Uzaktan uzayıp gelen kurt seslerinin
Uzağa çekilip giden
Ayazda donan gülmeler içinde
Ormanlarda süt emziren anne
Unuttu gittikçe uzayan çocuğunu

Hep kaçarmış şehirlerin
Demir dağlarına
Uyuyunca toprak beşiğimde
Sahipsiz kalan
Ellerimden kayan aydınlık günlerim...
#CahitZarifoğlu

Dün akşamki TV haberleri yayın akışından izlenimlerimi de paylaşayım sizlerle:

Koronayla ilgili normalleşme süreci devam ediyor. Günlük vaka değerlerinde de azalma var gibi. Büyük ihtimalle böyle devam ederse 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma yasağı da esnetilebilir veya kaldırılabilir.
Ayrıca bugün 14:00-20:00 saatleri arasında da 65 yaş ve üstü kıdemli vatandaşlarımız sokağa çıkma izni kullanacaklar. Anlayamadığım herkes sokaktayken dışarı çıkabiliyorlarsa niye 3 aydır evdeler?
Lütfen dışarı çıktığımızda:
Maske takmayı unutmayalım.
En az 2 m. sosyal mesafeye dikkat edelim.
Hijyeni, yani ellerimizi sabunla en az 20 sn. yıkamayı unutmayalım.

İstanbul Söğütlüçeşme’deki tren hattını da içine alan TCDD arazisine AVM Gar yapılması projesinin önü açılmış.
TCDD’nin işi demiryolu işletmeciliği mi, AVM işletmeciliği mi, bilemedim şimdi. Üstelik Kadıköy trafiğinin en yoğun olduğu bölgede yeni bir AVM’ye ihtiyaç var mı?

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

#DünyaKahvaltıGünü
Kahvaltının Başkenti olarak kabul edilen Van'da, Van Ticaret ve Sanayi Odası uluslararası, dünya çapında bir projeye imza atmak için çalışmalarını yürütüyor. Yıllar sonra her kutlandığında Van'ın anılacağı Dünya Kahvaltı Günü projesi bu yıl ilk defa hayata geçiyor. Her yıl Haziran ayının ilk pazarında kutlanacak olan Dünya Kahvaltı Günü, bu yıl 7 Haziran'da ilk kez kutlanacak.
İlki bu yıl Türkiye'nin en uzun caddesi olan İskele Caddesi üzerinde kutlanması planlanan Dünya Kahvaltı Günü, yaşanan Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sosyal medya üzerinden yapılacak olan fotoğraf ve video paylaşımları ile kutlanacaktır. 7 Haziran pazar günü saat:11.00'de başlayacak etkinliğin paylaşımları sosyal medya hesapları üzerinden #dunyakahvaltıgunu, #theworldbreakfastday ve #rojataştêyacîhane hashtagleri ile yapılacaktır. Van Ticaret ve Sanayi Odası açıklamasında "Dünyanın en keyifli gününe siz de katılın" sloganıyla çıktığımız yolda sizleri de yanımızda görmek istediğimizi belirtmek isteriz. Ayrıca; bu yıl gerçekleştireceğimiz etkinliği Koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarımıza ve pandemiden hayatını kaybeden tüm insanlara atfettiğimizi belirtmek isteriz" denildi. 

#DünyaGıdaGüvenliğiGünü
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Aralık 2018 tarihinde, 2019 yılından başlamak üzere 7 Haziran tarihini, “Dünya Gıda Güvenliği Günü (World Food Safety Day) olarak ilan etti. Codex Alimentarius Komisyonu tarafından yürütülmektedir.
Bu özel günün, gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratması, tüketicilere, üreticilere ve devletlere bu konuya odaklanmak için bir fırsat oluşturması beklenmektedir.

#TürkİşaretDiliBayramı
Türk İşaret Dili ya da TİD, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki işitme engellilerin kullandığı dildir. Kesin bir başlangıç tarihi bilinmese de Türk İşaret Diline dair ilk bilgiler 9. Yüzyıla dayanmaktadır. Türk İşaret Dili bayramı resmi olarak ilk kez 2007 yılında kutlanmıştır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

7 Haziran 1099 - Birinci Haçlı seferi: Haçlı ordusu Kudüs kalesi önüne geldi ve Kudüs Kuşatması başladı.
7 Haziran 1557 - Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camii açıldı.
7 Haziran 1832 - Québec'te Asya kolerası salgını: Yaklaşık 6000 kişi öldü.
7 Haziran 1856 - Dolmabahçe Sarayı kullanıma açıldı.
7 Haziran 1866 - Anadolu'da kurulan ilk Demiryolu hattı olan İzmir-Aydın demiryolu açıldı.
7 Haziran 1890 - Ertuğrul Fırkateyni, Japonya'da Yokohama Limanı'na ulaştı.
7 Haziran 1893 - Gandhi, ilk sivil itaatsizlik ve pasif direniş eylemine başladı.
7 Haziran 1914 - Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan Panama Kanalı gemilere açıldı.
7 Haziran 1929 - Vatikan bağımsız devlet oldu.
7 Haziran 1939 - CHP İdare Heyeti, devlet ve parti yönetimini yeniden ayırmaya karar verdi.
7 Haziran 1942 - Etimesgut fabrikasında yapılan ilk Türk uçağı havalandı.
7 Haziran 1943 - İstanbul'da tifüs salgını başladı, bazı sinemalar kapatıldı ve eskicilerin satış yapması yasaklandı.
7 Haziran 1957 - Atatürk Üniversitesi kuruldu.
7 Haziran 1958 - İstanbul, Beyazıt Meydanı'nda Büyük Kıbrıs Mitingi yapıldı.
7 Haziran 1967 - İsrail birlikleri Kudüs'e girdi (Altı Gün Savaşları).
7 Haziran 1973 - "Yavuz" zırhlısı Deniz Kuvvetleri'nden törenle emekliye ayrıldı.
7 Haziran 1977 - Semiha Yankı, 13'üncü Uluslararası Altın Orfe Şarkı Yarışması'nda birinci oldu.
7 Haziran 1982 - Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay, Ermeni örgüt ASALA tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldü.
7 Haziran 1989 - Surinam Havayolları'na ait Douglas DC-8 tipi bir yolcu uçağı Johan Adolf Pengel havaalanı (Surinam) yakınlarında düştü: 168 kişi öldü.
7 Haziran 1996 - Hükûmeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a verildi.
7 Haziran 2001 - Tony Blair başkanlığındaki İşçi Partisi, İngiltere'deki seçimleri kazandı.
7 Haziran 2008 - 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası başladı.
7 Haziran 2012 - Eşcinsel evliliğin yasallaştırılması için Thorning-Schmidt Hükümeti'nin öne sürdüğü yasa tasarısı, Folketing (Danimarka Parlamentosu) tarafından onaylandı.
7 Haziran 2015 - Türkiye'de genel seçimler yapıldı.
7 Haziran 2016 - İstanbul'un Fatih ilçesinin Vezneciler semtinde bombalı intihar saldırısı gerçekleşti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

7 Haziran 1837 - Alois Hitler, Adolf Hitler'in babası (ö. 1903)
7 Haziran 1845 - Leopold Auer, Macar kemancı ve bestekâr (ö. 1930)
https://youtu.be/QygG9ZFnmfk
7 Haziran 1848 - Paul Gaugin, Fransız ressam (ö. 1903)
7 Haziran 1917 - Dean Martin, İtalyan asıllı Amerikalı şarkıcı ve sinema oyuncusu (ö. 1995)
7 Haziran 1928 - James Ivory, Amerikalı film yönetmeni ve senarist.
7 Haziran 1931 - Okot p'Bitek, Ugandalı şair ve toplum bilimci (ö. 1982)
7 Haziran 1940 - Tom Jones, Galli şarkıcı.
https://youtu.be/S87jWwzvwd8
7 Haziran 1942 - Muammer Kaddafi, Libya eski lideri (ö. 2011)
7 Haziran 1952 - Liam Neeson, Kuzey İrlandalı aktör.
7 Haziran 1952 - Orhan Pamuk, Yazar. Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç kişilerden biri olmuştur.
7 Haziran 1954 - Cem Ceminay, Radyo programcısı ve köşe yazarı.
7 Haziran 1954 - Jan Theuninck, Belçikalı ressam ve şair.
7 Haziran 1956 - L.A. Reid, Amerikalı müzik yapımcısı ve besteci.
7 Haziran 1958 - Prince, Amerikalı müzisyen (ö. 2016)
https://youtu.be/zILabWVdIMs
7 Haziran 1967 - Cristina Adela Foisor, Rumen satranç oyuncusu (ö. 2017)
7 Haziran 1972 - Kerem Deren, Senarist.
7 Haziran 1973 - Jennie Widegren, İsveçli dansçı.
7 Haziran 1976 - Mirsad Türkcan, Basketbol oyuncusu.
7 Haziran 1981 - Anna Kournikova, Rus tenisçi.
7 Haziran 1990 - Iggy Azalea, Amerikalı rapçi ve manken.
https://youtu.be/O-zpOMYRi0w
7 Haziran 1997 - Deniz Tekin, Müzisyen ve söz yazarı.
https://youtu.be/hUB9M88kAdI

Bugün kimler ölmüş derseniz?

7 Haziran 1843 - Friedrich Hölderlin, Alman şair (d. 1770)
7 Haziran 1848 - Vissarion Belinski, Rus yazar ve edebiyat eleştirmeni (d. 1811)
7 Haziran 1937 - Jean Harlow, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1911)
7 Haziran 1966 - Jean Arp, Alman asıllı Fransız heykeltıraş, ressam ve şair (d. 1886)
7 Haziran 1967 - Asaf Çiyiltepe, Tiyatro sanatçısı (d. 1934)
7 Haziran 1970 - E. M. Forster, İngiliz roman, öykü ve deneme yazarı (d. 1879)
7 Haziran 1978 - Ronald George Wreyford Norrish, İngiliz kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1897)
7 Haziran 1979 - Oğuz Özdeş, Gazeteci ve yazar (d. 1920)
7 Haziran 1987 - Cahit Zarifoğlu, Şair, yazar ve fikir adamı (d. 1940)
7 Haziran 1994 - Dennis Potter, İngiliz yazar (d. 1935)
7 Haziran 2004 - Quorthon, İsveçli müzisyen (d. 1966)
https://youtu.be/KygeTP7pfNQ
7 Haziran 2011 - Jorge Semprun, İspanyol yazar (d. 1923)
7 Haziran 2012 - Abdürrahim Karakoç, Türk şair, yazar ve fikir adamı (d. 1932)
7 Haziran 2015 - Christopher Lee, İngiliz aktör (d. 1922)
7 Haziran 2016 - Tanju Gürsu, Sinema oyuncusu, senarist ve yönetmen (d. 1938)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?