1 Mayıs değil, 23 Nisan!...

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan’da kutlanır. ÇOCUKLARIN BAYRAMIDIR. İşçi Bayramı 1 Mayıs’ta kutlanır. YETİŞKİNLERİN BAYRAMIDIR. Hepimizin b...

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan’da kutlanır. ÇOCUKLARIN BAYRAMIDIR.

İşçi Bayramı 1 Mayıs’ta kutlanır. YETİŞKİNLERİN BAYRAMIDIR.

Hepimizin bildiği bu tarihleri hatırlamaya neden ihtiyacımız var.

Hiç çocukların çocuk bayramı yerine işçi bayramını kutlamak zorunda kaldığını düşündünüz mü?

Ona da kutlama denirse!…

Rakamlar ne diyor?

Dünya genelinde her 10 çocuktan birisi çalışıyor. Bu oran Afrika’da 5 çocuktan Asya ve Pasifik’te her 14 çocuktan birisi… Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) verilerine göre, bugün dünya genelinde 152 milyon çocuk çalışıyor. Çocuk emeğine her sektörde rastlanmakla birlikte, çalışan çocukların %70'i tarım alanında. Türkiye’de durum daha mı iyi? Hayır değil… Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Türkiye’deki çocuk işçi sayısının ise 2 milyonu geçtiğini tahmin ediyor. TÜİK verilerine göre halihazırda 15-17 yaş altı çocukların toplam iş gücüne katılım oranları %28.8… Yapılan projeksiyonlar, 2060’da dahi bu oranın %20.0 civarında olacağını gösteriyor. Dikkatinizi çekeceği gibi bu rakamlar kanunla çalışmasına izin verilmiş yaş grubuna ait… Ülkede halihazırda bulunan ve işletmecilerin ucuz iş gücü olarak gördükleri mülteci çocuklar ve aileleri ile birlikte ücretsiz tarım işçisi olarak çalışan ya da göçebe tarım işçisi olanlar çalışan çocuklar arasında en büyük grubu oluşturuyor.

***

Mevsimlik tarım işçisi çocuklar her yıl aileleri ile birlikte Nisan-Kasım ayları arasında yaşadıkları yerleşkelerden farklı yerleşkelere göç ediyorlar. Dikkatinizi çekti mi? Okullar kapanmadan göçüyorlar ve açıldığında henüz dönmemiş oluyorlar. Kayıp olan derslerin telafisi ile ilgili devletin hiçbir tasarrufu yok. O ailede doğmuş olmak nedeniyle eğitim hakkından yararlanamamak sanki bir kader… Sonuç: Çocukların %50’si okulu terk ediyor… Böylece ÇOCUKLARIN EĞİTİM HAKLARI YALAN OLUYOR.

Tarım işçisi olarak çalışan çocuklar haftada ortalama 40 saat çalışıyorlar. %50’si yalnızca bir veya iki kez mola ile haftada 7 gün toprağa emek veriyorlar. Çalışma saatleri bir yetişkin gibi..

BU YÜK ÇOCUKLARA BÜYÜK!

Çocukların, %80’i yoksulluk sınırının altındaki aileleri ile birlikte asgari ücretin üçte birine denk gelecek bir ücretle çalışıyorlar. Bu kadar emeğe bu kadar ücret çok az ve çoğu zaman bu para ailenin tüm kazancı birleştirildiğinde ailenin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına ancak yetiyor. ÇOCUKLARIN GELECEĞE UMUTLA BAKMALARI İÇİN NEDEN YOK.

Türkiye’de İş kanununda çocuklar için yaş sınırı 15’tir, oysa tarım iş kolunda faaliyet gösteren çocukların yaş aralığı yine bir ulusal raporda 6-18 yaş olarak ifade edilmiş. Fark edebileceğiniz gibi ÇALIŞMAK İÇİN ÇOK KÜÇÜKLER.

Çocuk işçilerin çalıştırılması ile ilgili olarak 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddesi “Çocuk ve genç işçinin işe yerleştirilmesinde ve çalışması süresince güvenliği, sağlığı, bedensel, zihinsel, ahlaki ve psikososyal gelişimi, kişisel yatkınlık ve yetenekleri dikkate alınır. Çocuk ve genç işçiler, okula devam edenlerin okula devamları ile okuldaki başarılarına engel olmayacak, meslek seçimi için yapılacak hazırlıklara ya da yetkili makamlar tarafından yeterliliği kabul edilen mesleki eğitime katılmasına engel olmayacak işlerde çalıştırılabilirler” diyor.. Oysa OECD raporlarına göre, eğitimde fırsat eşitliği sıralamasında 38 ülke arasında 35. Sıradayız. Görünen o ki, ÇOCUK TARIM İŞÇİLERİ, EĞİTİM, SAĞLIK, İŞ GÜVENLİĞİ HAKLARINDAN YOKSUNLAR.

Dünya’da neler yapılıyor?

Uluslararası Çalışma Örgütü kötü koşulları değerlendirip, “Çocuk İşçiliğin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Önlemler” alınmasını öneriyor.

Hollanda, tedarik zincirinde çocukların çalıştıkları ürünleri ülkesine sokmama kararı aldı. Yasa 2022 yılında yürürlüğe girecek. Ülkeler hızla bu yönde yasalarını düzenlemeye çalışıyorlar. Sırada İngiltere, Fransa ve Avustralya var.

Türkiye’de neler yapılıyor?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) çocuk işçiliğiyle topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurguluyor.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi, Türkiye’deki faaliyetleri arasında, tarım kollarında çalışan çocukların psikolojik yönden desteklenmesi için çocukların oyun oynayabileceği “çocuk dostu” alanlar yaratıyor. Eğitimden geri kalmış çocukların eğitimlerini tamamlamak için etüd ve telafi dersleri yapıyor. Nüfusa kayıtlı olmadığı için varlığından haberdar olunamayan çocukların nüfusa kayıt edilmesini ve sağlık imkanlarından yararlanabilir hale getirilmesini sağlıyor.

Yine UNICEF, politika yapıcıları çocuk iş gücüne ihtiyaç duyulmayacak politikalar üretmek için farkındalık yaratmaya çalışıyor. Tarım iş kolunda faaliyet gösteren kurumsal şirketlerin çocuk işçilerden arınmış üretime geçmeleri için teşvik ediyor ve farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Daha neler yapılabilir?

Çocuk ve Genç İşçi Çalıştırılma Usul ve Esasları Yönetmeliğinin ilgili maddeleri, zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu hususu dikkate alınarak düzenlenmeli ve tarım işçiliğinde 18 yaş altı çocukların çalışması açık ve net bir şekilde önlenmelidir.

Politika yapıcılar, halihazırda tarım iş kolunda çalışan çocuk ve aileler için yaşam koşullarına iyileştirecek önlemler almalı ve bunları denetlemelidir.

Yoğun olarak mevsimlik göç veren ve göç alan bölgelerdeki tarım sektöründe ihtiyaç duyulan meslekler için nitelikli iş gücü yetiştirilmesi hedeflenmeli, Bu hedefe ulaşmak için Halk Eğitim Merkezleri, Belediyeler ve Kaymakamlığa bağlı Aile Destek Merkezleri’nde bilgilendirici ve kapasite artırıcı kurslar açılmalı, ilgili kurumlar iş birlikleri geliştirerek bu sürece katkıda bulunmalıdır.

Çocuk işçiye ihtiyaç duymayacak ulusal üretim politikaları geliştirilmeli, ilgili iş kollarının müteşebbisleri konu ile ilgili bilinçlendirilmelidir.

Tarım iş kolunda faaliyet gösteren kurumsal şirketlerin çocuk işçilerden arınmış üretime geçmeleri için yasal önlemler alınmalı ve denetlenmelidir.

“12 Haziran Çocuk İşçiliğe ile Mücadele günü” Ulusal farkındalık için fırsatlar yaratılabilir.

Özetle!!!

Bu yük çocuklara büyük… Haydi yetişkinler! Alın sırtlarından yüklerini… Çocuklarımız kırmızı parlak ayakkabılarını giyip, bayramlarını 1 Mayıs’ta değil 23 Nisan’da kutlasınlar… Şeker ve harçlıklarını da hazırlamayı unutmayın.

Ümit ERTEM / Öğretim Görevlisi-Sağlık Eğitimcisi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ümit Ertem - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?