Günaydın Türkiye

Merhaba sevgili okurlarım!..Ve günaydın Türkiye!..“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi. Önce dünyadaki ve yurdumuzdaki özel günlere bir bakalım: Bugün 1...


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz geldi.

Önce dünyadaki ve yurdumuzdaki özel günlere bir bakalım:

Bugün 1 Mayıs...
1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.
Bu yıl sokağa çıkma yasağı ve korona nedeniyle alanlarda kutlanamayacak olsa da; tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.

#EmekveDayanışmaGünü
(1 Mayıs İşçi Bayramı)
İşçi Bayramı’na uzanan sürecin ilk adımı 1856 yılında Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin çalışma saatlerinin azaltılması için başlattığı protestolara dayanıyor. Daha sonra ABD'nin Chicago kentinde işçiler 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için bir mücadele başlattı. ABD'nin büyük kentlerinde beşbinden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan dördü idam, dördü ağır hapis cezasına çarptırıldı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı. Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi),işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine de o gün ''1 Mayıs'' olarak belirlendi.
Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, tarihi kaynaklara göre, Osmanlı Devleti’nde ilk kez 1911'de kutlandı. Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri Türk tarihinde ilk kutlayanlar arasına girdi. İstanbul’da ise ilk kez 1912 yılında kutlandığı bilgisi kaynaklarda yer aldı. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşları’nın ardından 1 Mayıs uzun bir aradan sonra ilk kez 1921'de kutlandı.
Ankara'da da Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922'de ‘İşçi bayramı” kutlandı. 1 Mayıs 1923’te de ilk kez “resmi” olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı. Ancak, 1924 yılında “kitlesel” 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. Ardından 1925 yılında çıkarılan “Takrir-i Sükun” yasasıyla kutlamalar 1935 yılına kadar yasaklandı.
Cumhuriyet'in ilanından sonra 27 Mayıs 1935 tarihli "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun" ile 1 Mayıs "Bahar Bayramı" olarak kabul edildi. Büyük ölçekli kutlamaların yaşanmadığı Türkiye’de yaklaşık 50 yıl aradan sonra 1975 yılında İstanbul Tepebaşı'nda bir gazinoda kutlama yapıldı. 1976 yılında ise Taksim Meydanı’nda Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyon’u (DİSK),geniş kapsamlı bir kutlama tertip etti. İstanbul 1977 yılında Taksim Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında yaşanan olaylarda 34 kişi öldü, 136 kişi yaralandı. Olay, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçti.
12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 30 yıla yakın aradan sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edilmiştir. Bundan önceki 30 yıllık süreçte “illegal” olarak kutlanmaya çalışılan her 1 Mayıs’ta pek çok olay çıkmıştır.

#BilişimHaftası
Bilişim haftası her yıl Mayıs ayının ilk haftasında kutlanmaktadır. “Belirli günler ve haftalar” içinde olan bu haftada okullarda birçok etkinlikler yapılır.

Biraz gülümseyelim mi güne başlarken?

Temel’in küçük oğlu hayvanat bahçesinde koşarak babasının yanına gelmiş:
– Koş baba, anami kocaman bir goril kapti!..
Temel gayet sakin cevap vermiş:
– Eyi, eyi. Bundan sonrasi gorilin problemi. Kurtulsun bakalum kurtulabiliyisa.

Şuraya günün anlam ve önemine uygun “Günün Sözleri” bırakayım bir de:
“Emek olmadan hiçbir şey yetişmez.” demiş #Sofokles
“Tüm farkı yaratan emektir.” demiş #JohnLocke
“Toprak, onu eliyle işleyenlerindir.” demiş #EmilianoZapata

Şuraya da "Günün Püf Noktası" ekleyelim:

“Satın aldığınız plastik ve cam eşyalarin üzerine yapıştırılan etiketlerden kurtulmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün ve 15 dakika bekletin. Bir bez ile ovalayıp yıkayın. Üzerinde hiç bir leke ve çizilme oluşmayacaktır.” bilgisini de buraya bırakıyorum.
Bir deneyin bakalım, işinize yarayacak mı?

"Gamzedeyim deva bulmam" şarkısında geçen “gamzedeyim” kelimesinin “gamze”yle falan alakası yok, “gam-zedeyim” anlamındadır. (Zede: Eklendiği kelimeye "ondan zarar gören" anlamı katan son ek. Afetzede, depremzede vb.)
Bu bilgiyi nerede kullanırsınız, bilemem tabii.

Günün şiiri olarak da sevgili arkadaşım şair Aysel Karaatlı’nın 12 .3 .2020 tarihinde İ”zan yayınevi” tarafından basılan “Var Olmasını İstediğim Her Şey” isimli ilk kitabından bir şiir bırakıyorum:

Mecbur

şimdi dudağımda kimin söylediği belli olmayan bi şarkı
hangi sözü kim sarfedecek kimin sesiyle iyileşeceğim meçhul
kış
en sıcağından nefes istediğim gibi sevmeden ölmeyeceğim
istediğim gibi sevilmeden ölmeyeceğim

tanrının ayak izlerinin peşine düştüm
düştü

bana gelen her adım neyi seversem benden gidecekti
biliyorum
bile bile sevdim elimde değil
devam edebilsem sevilmeden "kula minnet eylemem"

bestelenmedim henüz hiç bir enstrüman sevgilim olmadı
elimle itelediğim aşkın meftunuyum düşmeden sesine ölmemeliyim

bu mecburi yaşam bir aşk borçlu

#AyselKaraatlı

Bugün neler olmuş, bir bakalım mı?

1 Mayıs 1707 - İngiltere, Galler ve İskoçya; Büyük Britanya olarak birleşti.
1 Mayıs 1786 - W. A. Mozart'ın “Figaro'nun Düğünü” adlı operası, ilk kez sahnelendi.
1 Mayıs 1840 - "Penny Black" olarak da bilinen ilk yapıştırılabilen resmi posta pulu, Birleşik Krallık'ta tedavüle çıktı.
1 Mayıs 1886 - ABD'nin Chicago kentinde işçiler 8 saatlik iş günü için genel greve gittiler. Polisin ateş açması sonucu, çok sayıda işçi öldü ve yaralandı. İşçi liderlerinden Albert Parsons, August Spies, Adolph Fischer ve George Engel düzmece tanıklar ve kanıtlarla 11 Kasım 1887 tarihinde idam edildi.
1 Mayıs 1889 - 1 Mayıs işçilerin ortak bayramı olarak kabul edildi.
1 Mayıs 1889 - Alman ilaç firması Bayer, “Aspirin”i üretti.
1 Mayıs 1906 - Türkiye'de günümüzde bilinen ilk 1 Mayıs İzmir'de kutlandı.
1 Mayıs 1909 - Üsküp'te ve Selanik’te 1 Mayıs etkinlikleri düzenlendi.
1 Mayıs 1912 - İstanbul'da Osmanlı Sosyalist Fırkası tarafından 1 Mayıs etkinliği düzenlendi.
1 Mayıs 1921 - Tersane İşçileri, işgal altındaki İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutladı.
1 Mayıs 1922 - Ankara'da Türkiye Halk İştirakiyyun Fırkası'nın örgütlediği İmalat-ı Harbiye işçileri arasında 1 Mayıs düzenlendi. Aynı zamanda Sovyet Elçiliği'nde de kutlandı.
1 Mayıs 1923 - İstanbul'da tütün işçileri, askeri fabrika ve demiryolu işçileri, fırıncılar, İstanbul tramvay, telefon, tünel, gazhane işçileri 1 Mayıs'ı sokakta kutladılar.
1 Mayıs 1930 - 18 Şubat 1930'da keşfedilen ve şimdilerde artık “Cüce Gezegen” sınıfından sayılan Plüton gezegeni resmen isimlendirildi.
1 Mayıs 1933 - Almanya'da 1 Mayıs, o günü tatil ve "Ulusal İşçi Günü" ilan eden iktidardaki Nazi Partisi'nin desteğiyle ve görkemli törenlerle kutlandı. Ertesi gün ise tüm sendika merkezleri işgal edilip mal varlıklarına el konuldu. Sendika liderleri tutuklandı.
1 Mayıs 1944 - Tokat'ta Gürmenek Barajı açıldı.
1 Mayıs 1945 - Zafer Sancağı, Berlin'deki Reichstag binası üzerine göndere çekildi ve II. Dünya Savaşı sona erdi.
1 Mayıs 1948 - Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) resmen kuruldu.
1 Mayıs 1948 - Hürriyet gazetesi, Sedat Simavi tarafından İstanbul'da kuruldu.
1 Mayıs 1956 - Jonas Salk'ın geliştirdiği çocuk felci aşısı kullanılmaya başlandı.
1 Mayıs 1964 - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kuruldu.
1 Mayıs 1967 - Elvis Presley, Priscilla Beaulieu ile Las Vegas'ta evlendi.
1 Mayıs 1968 - Hürriyet Haber Ajansı (HHA) kuruldu.
1 Mayıs 1976 - 50 yıllık aradan sonra 1 Mayıs İşçi Bayramı İstanbul Taksim Meydanı'nda yapılan büyük bir mitingle kutlandı. DİSK'in düzenlediği 1976 1 Mayıs'ı, Türkiye'de kitlesel 1 Mayıs kutlamalarının başlangıcı oldu.
1 Mayıs 1977 - İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında yaşanan olaylarda 34 kişi öldü, 136 kişi yaralandı. Olay, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçti.
1 Mayıs 1979 - İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı ve sokağa çıkma yasağı kondu. DİSK'e bağlı bir grup sendika ise İzmir'de "izinli" 1 Mayıs kutlaması yaptı.
1 Mayıs 1980 - 12 Eylül darbesinden önce son "yasal" 1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Sıkıyönetim altındaki İstanbul, Ankara ve İzmir'de gösteriler yasaklandı. DİSK, Mersin'de "izinli" 1 Mayıs kutlaması yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra, o zamana kadar "Bahar Bayramı" adıyla resmi tatil günü olan 1 Mayıs, çalışma günleri arasına dahil edildi.
1 Mayıs 1989 - İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamak için İstiklal Caddesi'nden Taksim'e yürümek isteyen 2000 kişilik grup polis tarafından dağıtıldı. Olaylar sırasında alnından vurulan Mehmet Akif Dalcı adlı genç, bir gün sonra öldü. 400'ü aşkın gösterici gözaltına alındı.
1 Mayıs 1996 - İstanbul Kadıköy'de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetti.
1 Mayıs 1999 - TRT internet sitesi, trt.net.tr yayına başladı.
1 Mayıs 2003 - Bingöl'de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 176 kişi öldü, 521 kişi yaralandı.
1 Mayıs 2004 - Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya ve Slovenya Avrupa Birliği’ne katıldı.
1 Mayıs 2008 - Türkiye'de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen işçi sendikaları ile onlara izin vermeyen yürütme organı arasında yaşanan gerginlik sonucu çıkan olaylarda pek çok vatandaş ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı ve geçici sakatlıklar yaşadı. DİSK insanların ölmesinden korktuğu için Taksim hedefinden vazgeçti.
1 Mayıs 2009 - 31 yıl sonra resmi olarak 5 bin kişilik bir grup, DİSK organizasyonuyla Taksim'e çıktı.
1 Mayıs 2010 - 32 yıl sonra Taksim'de ilk kez izinli olarak 1 Mayıs kutlamaları yapıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Mayıs 1672 - Joseph Addison, İngiliz deneme yazarı, şair ve siyasetçi (ö. 1719)
1 Mayıs 1878 - Mehmet Kâmil Berk, Tıp doktoru (Mustafa Kemal Atatürk'ün doktorlarından) (ö. 1958)
1 Mayıs 1900 - Ignazio Silone, İtalyan yazar (ö. 1978)
1 Mayıs 1909 - Yannis Ritsos, Yunan şair (ö. 1990)
1 Mayıs 1910 - Behice Sadık Boran, Türkiye İşçi Partisi’nin son genel başkanı, siyasetçi, akademisyen ve sosyolog. (ö. 1987)
1 Mayıs 1915 - Mina Urgan, Yazar, filolog, profesör ve çevirmen (ö. 2000)
1 Mayıs 1916 - Glenn Ford, Amerikalı aktör (ö. 2006)
1 Mayıs 1931 - Mehmet Aslan, Oyuncu, senarist ve yönetmen (ö. 1987)
1 Mayıs 1936 - Dilbar Abdurahmanonova, Sovyet-Özbek kemancı ve orkestra şefi (ö. 2018)
1 Mayıs 1941 - Nurhan Damcıoğlu, Kantocu, ses sanatçısı, tiyatro ve sinema oyuncusu.
https://youtu.be/e3C-iskuMEM
1 Mayıs 1953 - Necati Bilgiç, Oyuncu.
1 Mayıs 1954 - Menderes Samancılar, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
1 Mayıs 1955 - Julie Pietri, Fransız şarkıcı.
https://youtu.be/oP2ZSq6on78
1 Mayıs 1956 - Coşkun Aral, Savaş fotoğrafçısı, gezgin ve belgesel yapımcısı.
1 Mayıs 1958 - Hulki Cevizoğlu, Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı.(“Ceviz Kabuğu” adlı programla tanınmıştır.)
1 Mayıs 1962 - Yannis Saoulis, Yunan şarkıcı.
https://youtu.be/Jc5ram03lUQ
1 Mayıs 1964 - Birol Güven, Dizi ve film yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmen.(“Çocuklar Duymasın” adlı dizinin yapımcısı.)
1 Mayıs 1971 - Hasret Gültekin, Kürt kökenli bağlama virtüözü, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve yapımcı.(ö. 1993) (Sivas Madımak Oteli Katliamı’nda kaybettiğimiz değerlerden.)
https://youtu.be/whCG0LWPwVk
1 Mayıs 1978 - Orhan Ölmez, Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve sunucu.
https://youtu.be/6prGtd2_2pw

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Mayıs 1700 - John Dryden, İngiliz yazar (d. 1631)
1 Mayıs 1731 - Johann Ludwig Bach, Alman besteci (d. 1677)
https://youtu.be/Bv0NrpFzC9s
1 Mayıs 1904 - Antonín Dvořák, Çek besteci (d. 1841)
https://youtu.be/bRrP3ESM6sQ
1 Mayıs 1945 - Joseph Goebbels, Nazi Almanyası siyasetçisi ve Propaganda Bakanı (intihar) (d. 1897)
1 Mayıs 1969 - İmran Öktem, Hukukçu ve eski Yargıtay Başkanı (d. 1904)
1 Mayıs 1976 - Aleksandros Panagulis, Yunan politikacı ve şair (d. 1939)
1 Mayıs 1978 - Aram Khachaturian, Ermeni asıllı Sovyet besteci (d. 1903)
https://youtu.be/fPp3Qh-GRqs
1 Mayıs 1988 - Altan Erbulak, Karikatürist ve tiyatro sanatçısı (d. 1929)
1 Mayıs 2010 - Helen Wagner, Amerikalı oyuncu (d. 1918)
1 Mayıs 2012 - Cüneyt Türel, Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (d. 1942)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim...

Dün akşam saat 24:00’den Pazar gecesi 24:00’e kadar 3 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi 30 Büyükşehirde ve Zonguldak’ta.
Lütfen bu yasağı ihlal etmeyin.
Kesilecek ceza az buz değil çünkü.
Tam 3.182 TL.
Ona göre ayağınızı denk alın lütfen.

Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yeni güne.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?