Sağlıkta sınıfta kalanlar

"Hayvan sağlığında sınıfta kalıp, halk sağlığına çare olmayı bekleyemezsiniz"

Bu sözü Veteriner Hekimler söylüyor. "Ben olsam hayvanlar ölürken seyirci olanlar, insanları yaşatamaz" derdim.... Yok yok bu yumuşak kaldı diye ilave eder, " Hayvan katilleri, insan canileri" diye haykırırdım.

***

Bu veteriner hekimler çok kibar insanlar. Gerçekleri söylerken bile yüzleri kızarıyor. Kendi mahcubiyetlerinden değil bu, yetkililerin söylenenleri anlamamasından. Daha da vahimi dinlememesinden.  Aslında yıllardır avazları çıktığı kadar bağırıyorlar. "Tek sağlık" diye her platformda  dilleri döndükçe anlatıyorlar. "Hayvanlar sağlıklı olmazsa, insan sağlığı da tehlike altındadır" diyorlar. Her dünyalının bilmesi gereken, zoonozlar, yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar her daim büyük tehlike. Tarihte onlarca örneği var. Var da ders alan var mı?

Covid-19 için "Yarasalardan insanlara geçti" diyorlar.

Yani zoonozlardan bahsediyorlar.

Hayvan sağlığı konusunda peki kim uzman.

Doktor mu, veteriner hekim mi?

Şu günlerde çok tehlikeli bir soru değil mi?

Ama birilerinin de "Kral Çıplak" demesi gerekiyor.

Bunu yüksek perdeden dillendirmek bize düşmemeliydi.

Doktorun da, Veteriner Hekimin de yaşam için, sağlık için önemi tartışılamaz.


Her ikisi de can için, yaşam için ter döküyor.

Gecesini gündüzüne katıyor.

Ama gel gör ki göz ardı edilen birşey var.

Sağlık konusunda yönetimin başında olanlar şu günlerde bile gaflet içindeler.

İnsan sağlığı için seferberlik ilan edenler, insanların sağlığını tehlikeye sokan hayvan sağlığını gözardı ediyorlar. 

Yapmayın, etmeyin sayın etkili ve yetkili kişiler.

Şu günlerde baştacı ettiğimiz doktorlarımız kadar Veteriner Hekimlerimizi de dinleyelim ve Sezar'ın hakkını Sezar'a diyelim.

Ve de kendilerini laf olsun diye değil, can kulağıyla dinleyelim.

www.haberhurriyeti.com / İbrahim Irmak

***

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, her toplumsal durumda kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor.  Başkanı Gökhan Özdemir imzasıyla Yönetim Kurulu adına yapılan açıklama  şöyle: Umarım mesajı alan olur.

HAYVAN SAĞLIĞINDA SINIFTA KALIP

HALK SAĞLIĞINA ÇARE OLMAYI BEKLEYEMEZSİNİZ

Günlerdir süren Covid- 19 salgınına ilişkin defalarca açıklama yaptık. Yetkililere seslendik. Sonuç almayı bırakın yanıt dahi alamadık.

10.04.2020 tarihi saat 24:00'den 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağına dair İçişleri Bakanlığı Genelgesi de durumun vehâmetini göstermiştir.

“Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar” başlığı altında “Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler” c maddesinde belirtilmiştir.

Ancak ne yazık ki Veteriner Klinikleri e maddesinde “Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri” olarak yer almıştır.

Yine biz Veteriner Hekimlerin hastalarının içinde yer aldığı “Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri” ayrı bir maddede belirtilmiştir.

Telefonlarımız kilitlenmiş, sosyal medya hesaplarındaki sitemler hepimizi üzmüştür.

Hayvan hakları konuşulurken ahkâm kesen yöneticilerimiz ne yazık ki ivedi eylem planlarında hayvanların varlığını dahi hatırlamamış, ihtiyaçlarını ve yaşam haklarını yok saymıştır.

VETERİNER KLİNİKLERİ SAĞLIK KURULUŞUDUR

Veteriner klinikleri, Poliklinikleri, Hayvan hastaneleri, Geçici Hayvan Bakımevleri sağlık kuruluşlarıdır. Çünkü canlı olan ve ailemizin bireyi hayvanlarımızın sağlığına hizmet veren biz Veteriner Hekimler de sağlık sektörünün ve halk sağlığının bir parçasıyız.

Veteriner hizmetlerine dair kuruluşların akaryakıt istasyonları gibi nüfusa bağlı olarak nöbet sistemine geçirilmesine dair gerekçenin nasıl bir bilimsel ve insani gerekçesi olacağını aklımız almamıştır.

Veteriner klinikleri sizler bilmezsiniz belki ama Çocuk Doktorları gibi hizmet verirler. Çünkü hayvan sahiplerimiz, hayvanseverlerimiz ve bizler için hayvanlar evlatlarımız gibi kıymetlidirler. Veteriner kliniklerinin hasta sahipleri ile arasındaki ilişki de bu duygusal bağdan gelen bir güven temeline dayalıdır. Acil bir durumda hayvanı ile ilgili bilgiyi; her hasta sahibimiz bildiği, güvendiği, kendisini yakın hissettiği ve hayvanının onunla daha huzurlu olduğuna inandığı klinisyen meslektaşımız kim ise onu arayarak öğrenir. Tedaviye ona götürür. Hekim seçme hakkı insan sağlığında olduğu gibi bizim mesleğimizde de söz konusudur.

Dolayısıyla, nasıl bir çocuk doktorunu tercih eden insanlar her şekilde 7/24 ona ulaşmak isterse ve bu hakka sahip ise bizlerin hasta sahipleri de bu hakka sahip olmalıdır.

Sadece evcil hayvanlarımız değil büyükbaş hayvanlarımızın sağlık hizmetlerine dair de alınan karar yanlıştır. Çünkü sürü sağlığı ve yönetimine katkı koyan Veteriner Hekimlerimizin başarılı olması için süreklilik esastır.

HERKESİN TUZU KURU DEĞİL

Ayrıca yine sizler bilmezsiniz ama cebinde parası olmadığında üretimi durmasın, hayvanları hasta olmasın diye hayvan yetiştiricisi köylümüze, vatandaşımıza ilk krediyi açan bizim meslektaşlarımız Veteriner Hekimlerdir. Şimdi bu süreçte hayvanı hastalansa borç defteri kabarık olduğu halde halen ona destek olan klinisyen meslektaşım dururken mağdur vatandaşımız nöbetçi ve tanımadığı Veteriner Hekime derdini anlatırken yeniden mahçup olacak kendini kötü hissedecektir.

Ne insanlarımızın ne de hayvanlarımızın bunları yaşamaktan endişe etmesi doğru değildir. Bu nedenle veteriner hizmetleri sağlık kuruluşları kapsamında değerlendirilmelidir.

ZOONOZ HASTALIKLARI EN İYİ VETERİNER HEKİM BİLİR

Kaldı ki Veteriner Hekimler aldıkları eğitim ve mesleki tecrübeleri gereği zoonoz hastalıklara karşı alınması gereken önlemleri çok iyi bilmektedir. Dolayısıyla bu süreci suistimal edecek tek bir uygulama dahi zaten yapmayacaklardır. Sokağa çıkma yasağından öncesinde de “Evde Kal” çağrılarına en üst düzeyde uyum sağlayarak halk sağlığına katkı koyan, hayvan sahiplerini ve hayvanseverleri bu konuda bilgilendirip destekleyen yine Veteriner Hekimler olmuştur.

Bu süreçte yapılan tüm uygulamalar göstermiştir ki ülkemizde hayvan hakları da, sağlığı da, refahı da hiç kimsenin umurunda değildir.

Süreci günü kurtarmaya ilişkin çalışmalarla elbette biz de kendi sınırlarımızda çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Ancak hayvan sağlığına yönelik uygulamaların hele de bir zoonoz yüzünden tüm dünya evlere hapsolmuşken bu kadar hiçe sayılması kabul edilebilir değildir.

Bu sürece dair önerilerimizi içeren açıklamalarımız devam edecektir. Çünkü ne yazık ki büyük resmi görmenizi bekleyecek ne zaman ne de sabrımız kalmamıştır.

Saygılarımla.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Irmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?