Perşembenin Yavrusu-SEN-YAPTIN

YAVRUNUZUN SAYFASI

USTALARA SAYGILARIMIZLA…

(UZUN LAFIN KISASI. HANİ İŞTE O ANDA DÜNYAYA YENİ BİR İNSAN GEREKLİ İSE DOĞA YALNIZ BUNU DÜŞÜNÜR!...)

ZİHİNLERİMİZDE LEZZET BIRAKAN KARİKATÜRİSTLERİMİZDEN BEDRİ KORAMAN

Bedri Koraman, 1928’te Samsun, Bafra’da dünyaya geldi. 1945’te 17 yaşındayken İstanbul’a geldi ve bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Cemal Tollu Atölyesi’nde eğitim gördü. Daha geldiği ilk yılda illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıali'de çalışmaya başladı. Yoğun bir şekilde basın sektöründe çalışmaya başlayınca Akademi’de okuyup ressam olma hayallerinden vazgeçti. Akademi’de okumayı yarıda bıraktı. 

Türkiye Yayınevi‘nin kapısını çaldı. Yayınevinin bol çizgi romanlı dergisi 1001 Roman’ın iyi bir okuru olan Bedri Koraman sevdiği bu dergide çizer olarak çalışmak istediğini belirtti. Bu isteği kabul görmedi ama yayınevinin bir başka dergisi olan ve başında ünlü yazar Kemalettin Tuğcu‘nun bulunduğu EV – İŞ dergisinde işe başladı. Dergide yayımlanan ilk işi Kemalettin Tuğcu’nun yazdığı bir öyküyü resimlemek oldu.

Koraman’ın ilk karikatürü mizah dergisi Şaka‘da 1946’da yayımlandı.

Gazete çizerliğine Asım Us‘un Vakit Gazetesi‘nde 1946’da başladı. Gazetenin çıkarmış olduğu çocuk dergilerinde çalışarak çizerliğini ilerletti. Bu dergilere kısa serili çizgi romanlar çizdi. Hikaye, roman tefrikası resimlemeleri, kapak resimleri yaptı.

1947’de Çocuk Âlemi Dergisi’nde karikatür çizmeye başladı. Daha sonraları da 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde de karikatür çizdi. Uzun soluklu ilk çizgi romanları Tahsin Demiray‘ın 1948’de yayımı başlayan büyük okurlara yönelik çizgi roman dergisi Binbir Roman‘da yayınlandı. Aynı yayınevinin çocuk dergisi Çocuk Haftası‘na karikatür desenli, kısa öykülü ilk özgün çizgi romanlarını çizdi. Yazı resimlemeleri yaptı.

İlk özgün çizgi romanı Cem Kurt adlı polisiye eseri Vatan Gazetesi’nde yayınlandı. Gazeteden çizgi romanının yayın ücretini alamayınca eseri kısa ömürlü oldu. Bu olay Koraman’ı gazetede çalışmaktan soğuttu. Serbest çalışmaya başladı. Ressam Firuz Aşkın‘ın yanında film afişi ressamlığı işine de girdi. Birçok filmin afişini yaptı. Çeşitli yayınevlerine kitap kapakları hazırladı.

Kare Reklam adlı bir reklam ajansını çizer arkadaşları ile birlikte kurarak bir süre sinemalarda gösterilen reklam çizgi filmleri yaptı. Bu reklam ajansını kurarken amacı Walt Disney gibi ekip kurarak uzun metrajlı çizgi filmler yapmaktı. Fakat bu güzel düşüncesini gerçekleştiremedi.

1951’de Türkiye’nin ilk erotik mizah dergisi Deve, daha sonra Gölge adlı mizah dergilerini çıkardı. 1954’den itibaren de Milliyet Gazetesi’nde karikatürleri yayınlanmaya başladı. 1960’lı yıllarda çizdiği "Cici Can" adlı çizgi romanı geniş ilgi topladı.

Bedri Koraman’ın "Cici Can" adlı çizgi romanı 1963’te Cicican adıyla sinemaya da aktarılarak; senarist Safa Önal tarafından uyarlandı, yönetmenliğini Ertem Göreç yaptı ve başrolünde ise Göksel Arsoy oynadı. Diğer rollerde ise Öztürk Serengil, Huri Zuhal, Suna Pekuysal, Ahmet Tarık Tekçe, Hüseyin Baradan, Sami Hazinses, Sadettin Erbil, Suzan Avcı, Ali Şen, Altan Erbulak gibi oyuncular vardı.

1970’den sonra ise Milliyet Gazetesi’nde Abdi İpekçi'nin isteğiyle baş sayfada olmak üzere o günün en önemli haberini karikatürize etti. Bedri Koraman, Milliyet’e çizerken 

Halit Kıvanç‘ın senaryosunu yazdığı kısa bir dizi olan Tekir Hafiye‘yi çizdi. Bedri

Koraman, 18 Kasım 1978’de bir silahlı saldırıya uğradı ancak yara almadan kurtuldu.

1982’de Güneş Gazetesi’ne geçtiyse de 1985’te Milliyet'e döndü. Günlük karikatürleri dışında gazetenin hafta sonu ekleri için özel karikatür-öykü sayfaları hazırladı. Yıllarca çalıştığı Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra, Sabah Gazetesi’nin Pazar ekinde, "Çizgi Dünyası" başlığı altında tam sayfa karikatürler çizdi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Spor karikatürleri Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödülleri aldı. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını içeren Siyaset Arenası adlı bir kitabı olan Bedri Koraman, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp’te ve Saraybosna’da özel ödüller kazandı.

Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Merkezi Brezilya'da bulunan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna 1986’da onur üyesi seçildi.

Bedri Koraman, 1967’den beri evli olduğu eşi Nil Koraman'dan Murat Koraman ve Şule Gerger adında iki çocuğu vardı. Bedri Koraman, 1984’ten itibaren Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde ikamet etti.

2012’de yaşadığı Bodrum'da karikatürlerini sergiledi.

Bedri Koraman 30 Mayıs 2015’te Bodrum Torba'daki evinde 87 yaşında yaşamını yitirdi.

BEDRİ KORAMAN USTAYA SAYGILARIMIZLA…

***

Murat Tepebaşılı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Tepebaşılı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?