EN DEĞERLİ İNSAN

Bir zamanlar, iki komşu ülkenin hükümdarı, birbirlerini sürekli imtihan eder, zekâ gösterilerinde bulunurlarmış. Bir gün bu hükümdarlardan birisi, diğer hükümdara yeni bir zekâ gösterisinde bulunmak istemiş ve çağırdığı heykeltıraşa birbirinin tamamen aynı olan, altından üç tane küçük boyda insan heykeli yaptırmış. Görünüşte tamamen aynı olan bu üç heykelin arasındaki farkı ise yalnız ikisi biliyorlarmış.Heykeli yaptıran hükümdar bunu diğer ülkenin hükümdarına hediye olarak yollamış ve şöyle yazmış: “Bu üç heykel birbirinin tamamen aynısıdır ama bir tanesi ötekilerden daha değerlidir. Onu bulursan bana haber ver.” Hediyeyi alan hükümdar, önce heykelleri tarttırmış, gramına kadar aynı olduklarını görmüş. Ülkede bulunan bütün bilginler gelip bakmışlar ama arada hiçbir fark görememişler. Sonra, zindanda bulunan fakat çevrede zekâsı ile tanınan bir mahkûm bu bilmeceyi çözmeye talip olmuş. Mahkûm önce heykelleri çok iyi incelemiş, sonra çok ince bir tel istemiş. Teli birinci heykelin kulağından sokmuş, tel ağzından çıkmış. İkinci heykelin kulağından giren tel diğer kulaktan çıkmış. Üçüncü heykelde tel kulaktan girmiş ama hiçbir yerden çıkmamış. Bu kulaktan giren tel, heykelin içinde kalbe kadar gitmiş ve orada kalmış.

Hükümdar bunun üzerine şu cevabı yazıp yollamış: “Kulağından gireni ağzından çıkaran insan makbul değildir.  Bir kulağından giren öbür kulağından çıkıyorsa, yine makbul değildir.  En değerli insan, kulağından gireni yüreğine gömen insandır. Bu değerli hediye için teşekkür ederim.”

Ülkemizin içinde bulunduğu,durumu ve sorumları tam olarak anlamak istiyorsanız eğer..

Şöyle bir çevrenizi gözlemleyin…

Sonra ülke yönetiminde söz sahibi olanlara ve de söz sahibi olmak için çırpınanları inceleyin…

Ve de sosyal yaşantımıza derinlemesine bakın…

Sizce “En değerli insan” sıfatını hak eden kaç kişi vardır acaba?...

www. haberhurriyeti.com / FİKRET KALMUK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Kalmuk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?