BİR BIÇAK REVERANSI (*)

“… Gidiyorlar-işte yol ayrımı / bin martının intihar çığlığı denizin ötesi / duyarsın çarpıp geri dönmenin sancısını / büyütür derimizde derinliğine uzayan kesik / adımızın ite çıkmışlığını beyaz puntolarla firariye // herkes kendince kerem biraz da mecnundu oysa / susabilirdik yenik aşklar düellolarında / tanrı söyleşilerinde / elbet yolunu bulurdu akmak için / çölde şarap damarda rom / parçalandık bir kere çatlatan sızıyla çılgın sessizlikte // gidiyorlar işte- yol ayrımı ceset gibi fısıldıyor anılar fotoğraflarda kalmışlığını / sürüleri yakıyoruz kalabalığın kanatlarını / bağışlanmak için deliliğe sığınmalı…” (**)-(say. 23).

Şair adını hak etmiş tek bir sanatçı gösterilemez ki bir davayı savunmak, bir düşünceyi yaymak, bir sorunu doğrulamak için şiir yazmış olsun. Böyle bir şairin varlığına inanmadığım gibi gerçek şiirden tat alan tek kişinin şiire bakış açısından yola çıkarak, defalarca bu ve buna benzer şiirleri okuyacağına inanıyorum

Şair, ‘Neval Savak’ henüz yayımlanmış şiir kitabı ile buluşturdu. Her zaman söylediğim gibi kitap isimleri ilgimi çeker. ‘Bir Bıçak Reveransı’ kitabı, anlamınca yüklediğim, kadına şiddeti algılatılıyor gibi belleğime…

İlk günlerden beri takip ettiğim, şiirlerinde usta işi kalem düşüncesiyle hareket edip, okurlarını kısa-öz algılamalarıyla ters köşe tavrında olmuştur. Bu nedenle de okurda bıraktığı izlem; şair ‘Neval Savak’ tır… Bu nedenle: İnsanı asıl şaşırtan nokta, soruncu, düşünceci şairin elinde düzyazı gibi zengin bir anlatma aracı varken buna yüz vermeyip şiir, daha doğrusu nazım tekniği ile yazmasıdır. Gerçi bu soydan bir şair, şiirin büyüsünden faydalanarak okuyucuya düşüncelerini daha kolayca algılatır!

Son yıllara kadar soylu şiirler vermiş olan bazı şiirlerimizin kırık dökük, bağlantısız, anlaşılmaz, kuru söz dizileri ile soruncu kesilmeleri, zaman zaman ağır basan bu anlayışın sonucu değil de nedir? Şiir dünyası düşünce dünyası ile o kadar bağdaşamaz ki ‘Savak’ gibi gerçek şair olanlar, her şeyden önce kelimeleri geçer akçe olan günlük anlamlarından uzaklaştırmakla işe başlarlar. Okuyun büyük şairleri, hepsinin davranışı budur. Düşünmek, türlü sorunlarla ilgilenmek şaire yasak mı? Elbette değil! O da istediğini düşünür, düşündüklerini ortaya atar. Ama bir ‘Sully-Prud’homme’ olmak istemiyorsa, düz yazı ile… Çağımızın en büyük şairlerinden biri ‘Valéry’ böyle yapmıştır. İyi şair ‘Neval Savak’ için hiç çekinmeden ‘Bir Bıçak Reveransı’ şiir kitabının, içeriğindeki şiirleri okuduktan sonra… Diyebilirim!

(*) ; ‘Neval Savak’ kitabı

(**) ; ‘Sürü’ şiirinden – (23.sayfa)

(***) ; 33 şiir, Aralık-2019 / Şiiri Özlüyorum Kitaplığı

www.haberhürriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Neval Savak - Değeri hiçbir şey ile ölçülemeyen emeklerinize teşekkür ediyorum. Kaleminiz var olsun. Sevgiyle.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 19:46


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?