ÇEŞME'Yİ PARSEL, PARSEL SATACAKLAR..

ÇEŞME’de ACİL KAMULAŞTIRMA SONRASI TORBA YASA İLE TÜM YETKİ BAKANLIĞA GEÇİYOR.

2019 sonlarından beri birileri Çeşme- Urla yarımadasında ki muazzam alanları keşfetti. 12.Eylül 2019’da başlayan Cumhurbaşkanlığı’nın kararnameleri ile bölgede ilk önce 511 adet özel araziye acil kamulaştırılma getirildi. Daha sonra 12.Şubat’ta bu arazilerin 333 adeti kamulaştırma dışı bırakıldı ama aynı gün Resmi Gazete’de yayınlanan başka bir kararname ile daha önceki kararname ile “Nitelikli Turizm Alanı” olarak belirledikleri kısmi SİT alanlarını %35-40 arttırarak 95 milyon M2’ye çıkarttılar. Turizm Bakanı daha tam net olmayan birtakım abartılmış turizm projelerini açıkladı ve bölgeye 15 milyar dolara yakın yatırım yapılacağı söyledi. Bakan Ersoy Acele Kamulaştırılan arazileri 2021’de tek tek ihale ile tahsis edeceklerini (satacakları), elde edilecek 1 Milyar Dolar gelir ile de yeni yatırımlar yapacaklarını, bu gelirler ile Kemeraltı esnafını ihya edeceklerini açıkladı. Çeşme’de daha önce turizm içim öngörülmüş ve onaylanmış birçok proje var iken, 120.000 Yatak kapasiteli Alaçatı henüz %30 bile doldurulamaz iken, 20 golf sahası, araba yarışları pisti, bölgenin en büyük kütüphanesi, marinalar gibi altı doldurulmamış, projesi bile olmayan kavramlarla bölge insanında, esnafta hayaller yaratılıyor. Bakan’ın anlattıklarının içinde elle tutulur tek bir açıklama var.: “Buraları 1 milyar dolar kaşılığı satacağız” Bu satış öyle kolay bir iş değil, Cumhurbaşkanı Kararnameleri de olsa, kanunların buna göre düzenlenmesi, TBMM’den geçmesi lazım. BU çerçevede AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve arkadaşları alel acele Meclis Başkanlığına bir torba kanun tasarısı sundular : “Turizm Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” Kanun ile süreç hızlandırılacak ve bürokrasi devre dışı bırakılacak.

AKP’nin 2634 Turizm yasasında önemli değişiklikler yaparak alanın tahsisini kolaylaştırıyor. Kanunun 8. Maddesine bir ek getirilerek :

“Kamu hizmetlerinde kullanılanlar ile üzerinde irtifak hakkı tesis edilenler hariç, Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülenler iki ay içerisinde tahsis edilir, bu süre içinde tahsisin yapılmaması veya olumsuz görüş bildirilmemesi halinde tahsis yapılmış sayılır.

Yani Hazine veya şahış arazini istediğime 2 ay içinde devir ederim diyor. Sadece bu değişiklik değil, aynı yasada daha birçok kanun değişiklikleri ile arsaları “kaymaklı bal” haline getiriyorlar şatışa hazırlıyorlar. Geçmişteki özelleştirmeler göz önüne alındığında AK Parti bir konuda gerçekten çok başarılı :”Kamu Mallarını Satmakta”. Şimdi satış listesinde, her nasılsa bakir kalmış devasa bir bölge olan Urla-Çeşme Yarımadası var. Bakanın, halka, sivil toplum örgütlerine bir şey sorduğu yok. “Bina yapılsın, beton dökülsün, bize de bir faydası dokunur” diyen meslek odalarının temsilcilerini Ankara’ya çağırdı, asrın toprak satışı için destek aldı. Ama malı satılan yurttaşın fikri alınmadığı gibi, birde “İstemezükcü” ilan edildiler.

Dr.Ahmet Güler / 26.02.2020

İşte AKP’nin madde madde 2634 sayılı yasada yapılması önerilen değişiklikler.

Mevcut Kanun

Değişiklik :

Kanunun 8’inci maddesinin (A) fıkrası “Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinde ve turizm merkezlerinde Bakanlığın talebi üzerine, imar planları yapılmış ve turizme ayrılmış yerlerdeki taşınmaz mallardan;”

İbare, “Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezlerinde bulunan, Bakanlık tarafından turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen ve ilgili Bakanlığa bildirilen taşınmazlardan;” şeklinde düzenlenmiştir.İbare, “Kamu hizmetlerinde kullanılanlar ile üzerinde irtifak hakkı tesis edilenler hariç, Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülenler iki ay içerisinde tahsis edilir, bu süre içinde tahsisin yapılmaması veya olumsuz görüş bildirilmemesi halinde tahsis yapılmış sayılır. Tapuya tecili mümkün olan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki tescil harici yerler ile kapanan yollar ve yol fazlaları ise talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde Hazine adına tescil edilir ve tescili müteakip Bakanlığa aynı usulle tahsis yapılır.” şeklinde değiştirilmiştir.

Kanunun 8’inci maddesinin (A) fıkrasının (1) numaralı bendi: “Hazineye ait olan yerler Maliye Bakanlığınca, Bakanlığa tahsis edilir. Hazine adına tescili yapılmamış Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerle, kapanan yollar ve yol fazlalarının resen tescili, talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde tamamlanır. “…yerler talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içerisinde Çevre ve Orman Bakanlığınca, Bakanlığa tahsis edilir.”

“…yerler de Tarım ve Orman Bakanlığınca, bu fıkrada belirtilen usulle Bakanlığa tahsis edilir.” şeklinde değiştirilmiştir  Maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir:M. Personel lojman alanları; tahsise ilişkin diğer hususların sağlanması şartı ile Bakanlık tarafından aynı bölgede adına kamu taşınmazı tahsis edilen yatırımcılara, ana tahsisin süresiyle eş zamanlı olacak şekilde ilanlı olarak sosyal ve teknik alt yapı hizmetlerine katılım payı alınması şartıyla tahsis edilebilir. Tahsis edilen bu alanlar, amacı dışında kullanılamaz ve ana tahsisten ayrı olarak devredilemez, üzerinde inşa edilen bina ve tesislerin asli unsuru üçüncü kişilere kiralanamaz veya işletme hakkı devredilemez. Bu koşullara uyulmaması halinde, bu alanların tahsisi iptal edilir. Bu alanlar üzerinde bağımsız ve sürekli nitelikte olmayan irtifak hakkı tesis edilir. Daha önce adına personel lojman alanı tahsisi yapılanlara aynı ana tahsise bağlı olarak yeniden tahsis yapılmaz.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?