Eğitim ve Sağlık harcamaları indirim konusu yapılabilir mi ?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. Maddesine göre eğitim ve sağlık harcamalarının indirim konusu yapılabileceği açıkça vurgulanmıştır. Bu sebeptendir ki yıllık beyanname verecek olan mükellef vatandaşlarımızın bu uygulamadan yararlanabilmeleri adına konuyu detaylı irdelemekte fayda görmekteyim.

KANUN DER Kİ…

Gelir Vergisi Kanunu’nun 89/2 maddesine göre;gelir vergisi beyannamesi verenler, beyan ettikleri gelirin %10'unu aşmamak şartıyla, Türkiye'de yaptıkları ve tevsik ettikleri, kendilerine, eşlerine ve küçük çocuklarına ait eğitim ve sağlık giderlerini, beyan ettikleri gelirlerinden indirme hakkına sahiptirler. Eğitim ve sağlık giderleri indiriminin kapsamı, şartları, kanıtlama şekli ve diğer yönleri halen 20 no.lu Gelir Vergisi Sirküleri’ne ve bu sirkülerin atıf yaptığı 255 no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin 4 no.lu bölümüne ve özelgelere göre yürütülmektedir.

KANITLARKEN…

Yıllık beyanname verecek olan mükellef vatandaşlarımızın söz konusu harcamalarına ilişkin belgelerini de yılbaşından itibaren toplayarak saklamaları önem arz etmektedir. Bu harcamaların fatura, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi, yazar kasa fişi gibi bir belge ile kanıtlanması gerekmektedir. Ancak bu belgelerin beyannameye eklenmesi gerekmemekle birlikte elektronik beyannamede bu harcama belgelerinin listelenmesi talep edilmektedir. Öte yandan söz konusu belgelerin zaman aşımı süresince ibrazı istenildiğinde ibraz edilmek üzere saklanması hususu dikkate alınmalıdır.

Eğitim harcamaları diyince anlamamız gerekenler..

Öğrenciler için eğitim amacı ile eğitim ve öğretim kurumlarına, anaokulu, kreş ve dershanelere yapılan ödemeler,

Okul servislerine ve öğrenci yurtlarına ödenen ücretler,

Üniversite ve okullara giriş hazırlığına yönelik eğitim Cd’leri, kitap ve kırtasiye bedelleri ile eğitim araç ve gereçleri için yapılan harcama kalemleri,

Sürücü, spor ve müzik kurslarına ödenenler de dahil eğitim amaçlı tüm kurs ücretleri diye sayabiliriz.

Kimler eğitim harcamaları kapsamına giremez?

Yabancı ülkelerdeki eğitim kurumlarına yapılan ödemeler,

Okul aile birliği ve okul koruma derneklerine yapılan bağışlar,

Türkiye’ de vergi mükellefi olmayan okullara ödenen eğitim ücretleri ile devlet okullarına ödenen harçlar,

Üniversite ve okullara giriş ya da mesleki olmayan gazete ve dergi bedelleri,

Müzik aletleri, bilgisayar, eğitim amaçlı olmayan CD ve disket bedelleri,

Tiyatro, konser ve sinema giriş ücretleri

Sağlık harcamaları denildiğinde…

Teşhis ve tedavi amacı ile yapılan her türlü muayene, tahlil, röntgen, ultrason, tomografi, mr, check-up, ameliyat, fizik tedavi ve diş tedavisi ücretleri ile özel hastane ücretleri her çeşit protez, sağlık malzemesi ve tekerlekli sandalye giderleri ile numaralı gözlük ve lens giderleri; doktor raporuyla alınan cilt sağlığına ilişkin harcamalar sayılabilir.

Bu harcamaların beyannamede indirim konusu yapılabilmesi için Türkiye'de yapılması şartından anlaşılması gereken nedir? Türkiye gümrük bölgesi dışı sayılan yerlerde, örneğin gümrüksüz satış mağazalarında (Free-shop) yapılan harcamalar kapsam dışındadır.

Dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de, bedeli bankalar aracılığı ile transfer edilmek suretiyle dışarıdan posta ile veya başka şekilde getirtilen ilâç ve kitaplara ilişkin giderlerin de indirimden yararlanması mümkün değildir. Ancak bu malların Türkiye’ye bir ithalatçı tarafından getirtilmesi ve ondan satın alınması halinde, bu uygulanamadan yararlanmak mümkündür.

Özetle…

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir. Eşe ait eğitim ve sağlık harcamaları açısından eşin çalışıyor olup olmamasının ve gelir durumunun önemi yoktur. Eşlerden her ikisinin de gelir vergisi beyannamesi vermesi durumunda, eşlerden her biri beyan ettikleri gelirin %10'u ile sınırlı şekilde eğitim ve sağlık harcamalarını indirebilirler. Ancak aynı harcamanın her iki eşin beyanında da mükerrer olarak dikkate alınmaması gerekir.

wwwçhaberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?