Serbest meslek sahipleri hangi sigortaları vergiden düşer?

Serbest meslek sahibiyseniz…

Serbest meslek faaliyetini mutat meslek halinde ifa edenler (düzenli olarak yapanlar), serbest meslek erbabıdır.

Buna göre, veteriner, diş hekimi, doktor, mimar, mühendis, müşavir, danışman, avukat, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, serbest öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru gibi kişiler serbest meslek erbabıdır.

İşte bu meslekleri ifa eden SERBEST MESLEK SAHİPLERİ,

Kendileri, eş ve küçük çocuklarının birikimli HAYAT SİGORTASI poliçeleri için ödenen primlerin %50’sini,

Ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve eğitim gibi diğer ŞAHIS SİGORTASI poliçeleri için ödenen primlerin TAMAMINI yıllık beyan edilen gelirin % 15’ini ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık toplam tutarını aşmamak kaydıyla VERGİ İNDİRİMİNDE kullanabilir.

Mükellefin eş ve çocuklarının ayrı beyanname vermeleri halinde, eş ve çocuklar adına ödenen prim ve katkı payları öncelikle kendi gelirlerinden indirilecektir.

Şahıs sigorta primlerinin vergi matrahının tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için; şahıs sigorta şirketlerinin TÜRKİYE’de yerleşik ve merkezinin TÜRKİYE’de olması gerekmektedir.

Örneğin; 2019 takvim yılında ticari faaliyeti 60.000 TL. kar, serbest meslek faaliyeti ise 20.000 TL. zararla sonuçlanan bir mükellefin 2019 takvim yılında ödediği katkı payı ve prim tutarlarına ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir:

Beyan edilen gelir: 40.000 TL. (60.000-20.000)

Bireysel emeklilik sistemi katkı payı ödemesi:2.500 TL

Şahıs sigorta prim ödemesi: 1.800 TL.

Küçük çocuklar adına şahıs sigorta prim ödemesi:2.500 TL.

Beyan edilen gelirin %15’i : 6.000 TL.

Mükellefin bireysel emeklilik sistemine ödediği 2.500 TL. katkı payı tutarı hiçbir surette YILLIK BEYANNAMEDE vergi matrahının tespitinde indirilemeyecektir.

Konuya ilişkin kavram çatışmasını netleştirmek adına Bireysel Emeklilik Sistemine ödenen KATKI PAYI ile diğer (ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi) şahıs sigorta primlerini karıştırmamanız gerekmektedir.

Şahıs sigorta primleri için ödenen tutarlar ise beyan edilen gelirin %15’ i sınırı dahilinde kaldığından indirim konusu yapılabilecektir. Asgari ücretin yıllık tutarı ayrıca dikkate alınacaktır.

Serbest meslek sahibi iseniz:

Yıllık geliriniz: 90.000 TL.

Vergi matrahından indirilebilecek maksimum prim tutarı (Brüt ücret* %15): 13.500 TL.

Yıllık limit: (2019 Brüt asgari ücretten) 2.558,40*12= 30.700 TL. (Bir yıl içerisinde indirime konu olan tutarın yıllık brüt asgari ücreti aşmaması şartı bulunmaktadır.)

Poliçenin yıllık prim tutarı: 8.000 TL.

Vergiye konu olacak yıllık prim toplamı:30.700>8.000 TL. (tamamı indirime konu olur)

Gelir vergisi dilimi: %35

Vergi avantajı: 8.000*% 35= 2.800 TL.

Poliçenin maliyeti: 8.000-2.800= 5.200 TL.

Beyana tabi gelir vergisi mükellefi olarak önemli bir husus da, primin gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olması şartını dikkatlerden kaçırmamanız gerektiğidir.

Bankadan kullandığımız krediler için…

Konut, taşıt ve tüketici gibi KREDİLERİNİN kullanımı sırasında bu kredilere bağlı olarak ilgili bankalarca yapılan HAYAT SİGORTASI POLİÇELERİNE ilişkin ödenen primler, GELİR VERGİSİ KANUNU’NUN 63. Maddesinin 1.fıkrasının 3 numaralı bendi gereği İNDİRİM olarak dikkate alınabilecektir. Yani, yıllık beyannamelerinizi verirken gösterdiğiniz gelirinizden indirmenizin uygun bulunduğu açıklanmıştır.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?