Ücretli çalışanlar için hangi sigortalar vergiden düşülür?

Kendiniz, eşiniz ve küçük çocuklarınız için ödediğiniz ŞAHIS SİGORTA PRİMLERİNİ belirtilen oranda Gelir Vergisi matrahından düşebilirsiniz. Nasıl mı?

Ücretli çalışan vatandaşların ya da mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait birikim priminin alındığı HAYAT SİGORTASI poliçeleri için hizmet erbabı ya da mükellef ödenen primlerin % 50’ si ile,

Ücretli çalışan vatandaşın ya da mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait; ölüm, kaza,sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve eğitim ve şahıs sigortası poliçeleri için hizmet erbabı ya da mükellef ödenen primlerin TAMAMINI, aylık brüt ücretin % 15’ini ve brüt asgari ücretin toplam tutarını aşmamak kaydıyla GELİR VERGİSİNDEN indirebilir.

Ücretli çalışan vatandaşlar için

Vergi avantajından faydalanmak için poliçe tahsilat makbuzunuzu ya da ödeme belgenizin bir kopyasını , çalıştığınız işyerinin muhasebe departmanına veya insan kaynaklarına ilgili ayda vermeniz yeterli olacaktır.

Örneğin; çalışan işçi vatandaşımızın % 27’lik vergi dilimi üzerinden,

Aylık Brüt ücreti: 2.500 TL. olsun

Vergi matrahından indirilebilecek maksimum PRİM TUTARI: (Brüt Ücretin %15’i yani= 375 TL.

Yıllık limit: Brüt asgari ücret *12= 30.700 TL. (2.558,40*12)

Aylık poliçe primi: 300 TL.

Vergiye konu olacak aylık prim toplamı : 375 TL>300 TL

Poliçenin yıllık prim tutarı : 300*12 =3.600 TL.

Vergiye konu olacak yıllık prim toplamı: 30.700TL>3.600 TL

Yıllık gelir: 2.500*12 =30.000 TL

Gelir vergi dilimi: %27

Vergi avantajı: 3.600* %27’ si= 972 TL.

Poliçenin vergi avantajı düşüldükten sonra size maliyeti: 2.628 TL.

Yani, şahıs sigortaları için ödenen primlerde, elde edilen ücretin %15’ ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarına kadarlık kısmını aşmayacak şekilde ÜCRET MATRAHININ tespitinde indirim konusu yapılabilecektir.

Dikkat edilmesi gereken husus..

‘Çocuk veya küçük çocuk’ tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dahil) 18 yaşını veya tahsil görmekte olup 25 yaşını doldurmamış çocukları

‘Eş’ tabiri ise aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.

BİREYSEL EMEKLİLİK KATKI PAYI ile karıştırmayın!!!

Bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payı hiçbir surette vergiye tabi ÜCRET MATRAHINDAN indirilemeyecektir.

Örneğin; eskiden beri şahıs sigorta primi ödeyen ve Kasım 2019 döneminde bireysel emeklilik sistemine katılan bir ücretlinin ödediği katkı payı ve şahıs sigorta prim tutarlarına ilişkin bilgiler aşağıdaki gibi olsun,

Aylık Brüt Ücreti: 5.000 TL.

Bireysel emeklilik sistemi katkı payı ödemesi: 300 TL.

Şahıs sigorta primi ödemesi: 400 TL.

Eş adına Şahıs sigorta primi ödemesi: 400 TL.

Önceki dönemlerde (Ocak-Ekim/2019) indirim konusu yapılmış toplam tutar: 2.500 TL.

Brüt ücretin %15’i : 750 TL. olsun

Bu tabloya göre, eşin ücret geliri veya yıllık beyanname ile beyanı gereken başkaca bir geliri bulunmamaktadır. Bu bilgilere göre, bireysel emeklilik sistemine ödenen KATKI PAYI vergiye tabi ücret matrahından indirilemeyecektir. Ücretli çalışan vatandaşımızın, şahıs sigortaları için ödediği toplam 800 TL.’nin 750 TL.lik kısmı (brüt ücretinin %15’i) gelir vergisi matrahının hesaplanmasında indirim konusu yapılabilecektir. Ücretli çalışan vatandaşımız Kasım ayına kadar indirim konusu yaptığı tutar ile Kasım ayında indirim konusu yapabileceği tutarın toplamı asgari ücretin YILLIK TUTARINDAN düşük olduğundan, asgari ücret ile ilgili sınırlamanın Kasım ayında yapılabilecek indirim tutarına bir etkisi olmayacaktır.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?